ZDA; predsednik

Napredek v pogovorih
15. 07. 2001 00.00
Vodja Albanske demokratske stranke (DPA) Arben Xhaferi je izjavil, da je v političnih pogovorih o reformi ustave v Makedoniji prišlo do napredka in zagotovil, da bo kljub številnim vprašanjem, ki še vedno ostajajo odprta, kmalu prišlo do dogovora. Kot je po srečanju z ameriškim in francoskim odposlancem Jamesom Pardewom in Francoisom Leotardom še povedal Xhaferi, še vedno ostajajo odprta vprašanja decentralizacije in načina glasovanja v parlamentu.

Kitajski predsednik v Rusiji
15. 07. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel v Rusijo na štiridnevni obisk, na katerem naj bi podpisal novo kitajsko-rusko zvezo o obrambi interesov in povečanju trgovine. Jiang je prispel le dva dni po tem, ko je Mednarodni olimpijski komite v Moskvi izvolil Peking za prizorišče olimpijskih iger 2008. Po mnenju ruskega predsednika Vladimirja Putina gre za simboliko, da sta se tako pomembna dogodka zgodila le dva dni narazen. Zemina je sprejel namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov. Do obiska pa je prišlo tudi le nekaj ur po tem, ko so ZDA objavile, da so uspešno sestrelile testni izstrelek, kar je nov korak v smeri izgraditve ameriškega protiraketnega ščita, ki mu ostro nasprotujeta tako Rusija kot Kitajska.

Bush bo obiskal Kosovo
14. 07. 2001 00.00
Svetovalka za nacionalno varnost Riceova je napovedala, da se bo ameriški predsednik Bush na poti z vrhunskega srečanja najrazvitejših držav sveta in Rusije v italijanski Genovi ustavil na Kosovu, kjer bo obiskal ameriške vojake v sestavu mednarodnih mirovnih sil na Kosovu. Obisk naj bi služil kot sporočilo, da so ZDA odločene delati skupaj z zavezniki za zagotovitev miru na Balkanu, in priznanje ameriškim vojakom.

Kremelj kritizira ameriško odločitev
13. 07. 2001 00.00
Kremelj se je ostro odzval na ameriško napoved, da bodo pospešili priprave na namestitev tako imenovanega protiraketnega ščita. Prehodni zemeljski sistem naj bi namreč namestili na Aljaski do leta 2004. Svetovalec Kremlja za strateška vprašanja Igor Sergejev je ameriško napoved ostro obsodil in opozoril, da bo ameriški protiraketni ščit sprožil novo oboroževalno tekmo.

Klonirali človeške zarodke
12. 07. 2001 00.00
Raziskovalci ameriškega podjetja Biotech Advanced Cell Technology iz Worchesterja v zvezni državi Massachusetts so klonirali človeške zarodke, da bi pridobili izvorne celice, ki bi jih kasneje uporabili za zdravljenje hudo bolnih ljudi, je v današnji izdaji zapisal ameriški dnevnik Washington Post. Če in do katere mere je poskus uspel, predsednik podjetja Michael West ni želel povedati. Dodal pa je, da bodo "znanstveni rezultati objavljeni v znanstvenih revijah".

Pozitivna ocena srečanja na Brdu
07. 07. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush se je v petek po telefonu pogovarjal z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom, ki mu je ob tej priložnosti čestital ob 55. rojstnem dnevu, skupaj pa sta med drugim obnovila vtise in teme pogovorov z njunega prvega medsebojnega srečanja v Sloveniji minuli mesec. Po besedah tiskovnega predstavnika Bele hiše Arija Fleischerja sta oba predsednika v desetminutnem pogovoru poudarila, da je bilo srečanje na Brdu pri Kranju pozitivno in je ustvarilo podlago za produktivnost v ameriško-ruskih odnosih. Predsednika sta govorila tudi o položaju v Makedoniji, Iraku, gospodarskih odnosih med državama in strateških vprašanjih.

Ameriški senatorji o smislu sankcij
05. 07. 2001 00.00
Ameriški senatorji v odboru za mednarodne odnose pod vodstvom demokrata Josepha Bidena so sprožili razpravo o učinkovitosti in smislu gospodarskih sankcij, ki jih ZDA uvajajo proti tujim državam, da bi jih na tak način prisilile v spremembo politike. Republikanski senator Richard Lugar je med razpravo priznal, da so skoraj vse sankcije neučinkovite, saj velikokrat škodijo tudi ameriškim proizvajalcem, ki ne morejo prodajati v države, za katere so razglasili sankcije. Lugar je zato pripravil predlog zakona, s katerim bi sankcije naredili bolj učinkovite.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem
04. 07. 2001 00.00
Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Napredek v pogajanjih
04. 07. 2001 00.00
Voditelji makedonskih in albanskih strank so dosegli dogovor, da bodo začeli pogovore o spremembi ustave, kot jo je predlagal francoski pravnik Robert Badinter, predvideva pa okrepitev lokalnih oblasti.

Srečanje Slovencev z vsega sveta
03. 07. 2001 00.00
V slovenskem parlamentu je danes potekalo srečanje Slovencev z vsega sveta, ki ga je pripravila državnozborska komisija za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu. Gre za prvo tovrstno srečanje, ki so se ga udeležili predstavniki slovenskih društev in organizacij iz Avstrije, Italije, Madžarske, Hrvaške, BiH, Makedonije, Nemčije, Švice, Francije, Švedske, Argentine, Avstralije, ZDA in Kanade. Po grobih ocenah zunaj meja Slovenije živi pol milijona Slovencev.

OPEC ohranja količino načrpane nafte
03. 07. 2001 00.00
Ministri Organizacije držav izvoznic nafte (OPEC) so se sestali na neformalnem srečanju za zaprtimi vrati na Dunaju, na katerem so se dogovorili, da organizacija ne bo spreminjala dnevne količine proizvedene nafte, ki znaša 24 milijonov sodčkov na dan oz. dve petini svetovne proizvodnje. Da ministri držav OPEC ne bodo spreminjali dnevne kvote proizvedene nafte so napovedovali že poznavalci dogajanja na naftnem trgu, saj je trg trenutno stabilen, naftni ministri pa so zadovoljni s trenutno ceno nafte. Ta je v začetku tega tedna znašala 24,5 dolarja za sod.

Bush obžaluje incidente na Okinavi
01. 07. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je na sobotnem srečanju z japonskim premierom Juničirom Koizumijem v Camp Davidu izrazil obžalovanje zaradi "incidentov", v katere so bili na japonskem otoku Okinava vpleteni ameriški vojaki. Pri tem ni omenil posilstva neke mlade ženske na tem otoku, za katerega naj bi bili odgovorni ameriški vojaki, je povedal nek visoki ameriški predstavnik, ki je želel ostati neimenovan.

Ameriško-japonsko srečanje
30. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Camp Davidu pri Washingtonu sprejel novega japonskega premiera Juničira Koizumija. Prvo srečanje obeh politikov je zasenčil nov incident na japonskem otoku Okinava, na katerem je 26.000 od 48.000 na Japonskem nameščenih ameriških vojakov. Neki ameriški narednik je namreč osumljen, da je posilil japonsko dekle. Zahteve za zmanjšanje števila ameriških vojakov na Okinavi bodo ena od194160tem japonsko-ameriškega srečanja.

V Makedoniji "ne vojna - ne mir"
30. 06. 2001 00.00
Kot je razmere v Makedoniji za 24 ur opisal novinar RTV Skopje Safet Biševac, je današnje stanje v kriznih regijah v Makedoniji nekje vmes: ne vojna - ne mir. Ponoči in v zgodnjih jutranjih urah je bilo na Šar Planini pri vasi Gajre blizu Tetova slišati močne detonacije iz artilerijskega orožja. Po uradnih informacijah so makedonske varnostne sile odgovarjale na napade albanskih upornikov.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Konferenca ECIS 2001 na Bledu
27. 06. 2001 00.00
Na Bledu se je danes začela 9. evropska konferenca o informacijskih sistemih - ECIS 2001 z naslovom Globalno sodelovanje v novem tisočletju. Dekan Fakultete za organizacijske vede Jože Florjančič je v imenu Univerze v Mariboru uvodoma poudaril, da je za našo državo organizacija konference, ki prvič poteka izven držav EU, veliko priznanje. Predsednik organizacijskega odbora Jože Gričar je izrazil pričakovanje, da bo konferenca prispevala predvsem k bolj prijaznemu in demokratičnemu sodelovanju na informacijskem področju med državami vsega sveta. Častni gost otvoritve, ki se je je udeležil tudi minister za informacijsko družbo Pavel Gantar, je bil profesor Anton Železnikar, pionir uvajanja računalniške znanosti v Sloveniji.

Šaron za striktno premirje
27. 06. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron je po včerajšnjih pogovorih z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem v Washingtonu od Palestincev zahteval, naj spoštujejo 10-dnevno prekinitev ognja, preden bi vzpostavili trajnejše premirje, kar predvideva poročilo Mitchellove komisije. Po tem obdobju, ki naj bi po Šaronovih besedah trajalo najmanj šest tednov, naj bi obe strani začeli uresničevati ukrepe za vnovično vzpostavitev zaupanja. Med te spadata tudi začetek pogajanj in zamrznitev gradnje novih judovskih naselbin na palestinskih območjih.

Nadaljevanje spopadov v Makedoniji
24. 06. 2001 00.00
Makedonska vlada bo, ne glede na kritike zveze Nato in EU, nadaljevala z vojaško ofenzivo proti albanskim skrajnežem na območju kraja Aračinovo. Po srečanju vrha države s strokovnjaki za varnost, na katerem je sodeloval tudi makedonski predsednik Boris Trajkovski, je makedonski premier Ljubče Georgievski napovedal, da se bodo napadi proti položajem albanskih skrajnežev nadaljevali dokler ne bodo "vse strani pripravljene prevzeti svojo vlogo". Pri tem je očitno mislil na zahtevano razorožitev albanskih skrajnežev.

Nato zavrača delitev Makedonije
23. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je danes v Bruslju zavrnil vse poskuse delitve Makedonije. Poudaril je, da vojaki zveze Nato ne bodo sodelovali pri delitvi države, in sicer niti pri vzpostavitvi, niti pri nadzoru demarkacijskih črt. Vendar pa je po njegovih besedah zavezništvo pripravljeno sodelovati pri zbiranju in uničevanju orožja, ki bi ga po političnem dogovoru predali albanski skrajneži. Robertson je še poudaril, da je politični dialog, katerega cilj so realistične reforme, edini izhod iz krize v Makedoniji.

Mednarodni posvet o državi in cerkvi
21. 06. 2001 00.00
V organizaciji Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) se je v Ljubljani začel dvodnevni mednarodni posvet z naslovom Država in cerkev: izbrani zgodovinski in pravni vidiki. Kot je uvodoma dejal predsednik SAZU France Bernik, je naloga posveta izjemno zahtevna in ambiciozna: preučiti razmerje med državo in cerkvijo oziroma verskimi skupnostmi pri nas in deloma v Evropi, celo v Ameriki, v preteklosti in danes, v teoriji in praksi - s teološkega, filozofskega in političnega zornega kota - in hkrati preučiti posebno razmerje med državo in cerkvijo, razmerje na pravni in ekonomsko-premoženjski ravni, prav tako v primerjalni luči.

Izraelska vojska dobila zeleno luč
21. 06. 2001 00.00
Izraelska vojska je sporočila, da je dobila zeleno luč vlade za operacije proti palestinskim aktivistom, ki naj bi bili vpleteni v napade na izraelske cilje. Novi incidenti se namreč vrstijo kljub premirju, ki so ga Izraelci in Palestinci sklenili ob posredovanju vodje ameriške obveščevalne službe CIA Georgea Teneta. Kot navaja vojska, je "likvidacije odgovornih za protiizraelske napade" na sestanku v sredo odobril varnostni kabinet, ki mu je predsedoval izraelski premier Ariel Šaron.

Solana spet v Skopju
21. 06. 2001 00.00
V Skopje je danes dopotoval visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki se bo skušal z makedonskim predsednikom Borisom Trajkovskim in predstavniki štirih največjih strank dogovoriti za nadaljevanje dialoga o rešitvi krize v državi. "Veliko je še treba storiti," je ob prihodu v Makedonijo dejal Solana. Brez iskrenega političnega dialoga bo težko razrešiti sedanjo krizo, zato je naš cilj pomagati pri razvoju političnega dialoga, je še dejal predstavnik EU.

Nova usmrtitev v ZDA
19. 06. 2001 00.00
Mehičana Juana Raula Garza, ki so ga ameriške zvezne oblasti obsodile na smrt, je danes v mestu Terre Haute v ameriški zvezni državi Indiana doletela ista usoda kot bombnega atentatorja na zvezno stavbo v Oklahomi Timothyja McVeigha. Garza je bil usmrčen kmalu po 14. uri po srednjeevropskem času, usmrtili pa so ga v istem zaporu, v istem prostoru ter prav tako s smrtonosno injekcijo kot McVeigha prejšnji ponedeljek.

Odmevi na vrh v Sloveniji
18. 06. 2001 00.00
Ruski mediji so pozdravili prisrčen, pragmatičen ton, ki sta ga ubrala predsednika ZDA in Rusije, George Bush in Vladimir Putin, na srečanju v Sloveniji, obenem pa posvarili, da je srečanje naredilo malo za odpravo dolgotrajnih razlik. "Vrh je odprl možnost za izgradnjo pozitivnih odnosov na poslovni in konstruktivni osnovi, kjer ni prostora za ideološke razprtije," je povedal politični analitik Vjačeslav Nikonov. Obenem je opozoril, da sta se voditelja, čeprav sta se razumela, v javnosti izognila govoru o temah, ki ju ločujejo, kot je na primer ruski vojaški poseg v Čečeniji.

Vihar Allison še pustoši
18. 06. 2001 00.00
Tropski vihar, poimenovan Allison, ki že dva tedna pustoši po vzhodu ZDA, je zahteval najmanj 43 smrtnih žrtev. Vihar je med pustošenjem na območju Teksasa, Mississippija, Louisiane in Floride povzročil ogromno gmotno škodo. Posledice neurja so v nedeljo čutili že na severu ZDA, predvsem v južnem delu Nove Anglije, v ponedeljek pa naj bi se vihar usmeril proti Atlantskemu oceanu. V zvezni državi Teksas je poškodovanih najmanj 20 tisoč domov, škoda pa znaša najmanj milijardo dolarjev. V Louisiani je prizadetih 3400 domov.

Powell in Riceova o vrhu v Sloveniji
17. 06. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell in svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice sta tik pred odhodom letala Air Force One iz Slovenije menila, da je bilo sobotno vrhunsko srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju ustrezen sklep Busheve enotedenske turneje po Evropi. "Mislim, da je bil odličen teden, in vesel sem, da se je končal na tako lep način tu, v Sloveniji. Pri tem se želim zahvaliti tudi slovenskemu vodstvu za njihovo gostoljubnost," je med drugim dejal Powell.

Končano zgodovinsko srečanje
17. 06. 2001 00.00
Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Na Brdu končano zgodovinsko srečanje
16. 06. 2001 00.00
V gradu na Brdu pri Kranju se je končalo vrhunsko srečanje med predsednikoma Združenih držav in Rusije. Ameriški predsednik Bush je po srečanju z ruskim predsednikom Putinom na skupni tiskovni konferenci dejal, da se ZDA in Rusija soočata z novimi izzivi ter da morata državi premostiti odnose, ki jih je ustvarila hladna vojna. Bush upa, da bosta s tovrstnimi pogovori državi nadaljevali tudi v prihodnje. ''Rusija in ZDA morata razviti nove odnose ter premostiti tiste, ki jih je prinesla hladna vojna. Obenem morata poiskati nove rešitve za stabilnost in varnost v svetu je,'' je dejal Bush.

V Makedoniji dialog in spopadi
15. 06. 2001 00.00
Kmalu zatem, ko je albanska Osvobodilna narodna vojska (ONV) napovedala razglasitev prekinitve ognja do 27. junija, da bi olajšala iskanje politične rešitve konflikta, so njeni pripadniki na območju vasi Opaje blizu Kumanova obstreljevali makedonske položaje. Po besedah tiskovnega predstavnika vojske Blagoje Markovskega je makedonska vojska na napad odgovorila. Nek moški pa je bil ubit, ko je skušal prebiti barikado pred Aračinovim pri Skopju, ki je že teden dni v rokah albanskih skrajnežev.

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.