ZDA; predsednik

Pohvala kubanskemu "herojstvu"
13. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je začel uradni obisk na Kubi. V pozdravnem govoru je izrazil podporo "edinemu komunističnemu prijatelju" Kitajske in še posebej boju Kube z ZDA, ki traja že desetletja.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Avtorski večer Igorja Dekleve
10. 04. 2001 00.00
Pianist Igor Dekleva, mednarodno uveljavljeni ustvarjalec in dolgoletni predsednik Društva glasbenih umetnikov Slovenije praznuje 40-letnico umetniškega delovanja, ki jo je proslavil v Modrem salonu ljubljanskega hotela Union z avtorskim večerom. Na koncertu, na katerem je Dekleva predstavil izbor devetih skladb iz zadnjega desetletja njegovega umetniškega delovanja, so nastopili tudi mezzosopranistka Eva Novšak Houška, violinist Volodja Balžalorsky, pianistke Alenka Dekleva, Manca Udovič in Mateja Lasič ter ansambel The Flutes Unlimited.

Bush svari Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je danes Kitajsko posvaril pred poslabšanjem odnosov z ZDA, če se ne bo kmalu razrešilo vprašanje ameriškega vohunskega letala, ki ga Kitajci skupaj s posadko že deveti dan zadržujejo na otoku Hainan. "Z vsakim dnem narašča tveganje poslabšanja odnosov s Kitajsko in upamo, da se bo vprašanje čimprej razrešilo," je v Washingtonu pred zasedanjem kabineta dejal Bush in dodal, da ga je ameriški vojaški ataše na Kitajskem Neal Sealock obvestil o današnjem srečanju s 24 člani posadke ponesrečenega letala in njihovem dobrem počutju, kar je označil kot dobro novico.

Protokolu iz Kjota je nedotakljiv
09. 04. 2001 00.00
Evropska komisija izključuje kakršnokoli možnost vnovičnih pogajanj o protokolu iz Kjota, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, je danes v Bruslju sporočil tiskovni predstavnik palače Breydel Jean-Christophe Filori. "Nova pogajanja o Kjotskem protokolu, podpisanem leta 1997, ki ga Washington zavrača, ne pridejo v poštev," je poudaril Filori, ki je tako zavrnil interpretacijo besedila, katerega avtorja sta bila predsednik Evropske komisije Romano Prodi in predsedujoči EU, švedski premier Goeran Perrson.

V Peruju vodi Toledo
09. 04. 2001 00.00
Neuradni rezultati po nedeljskih predsedniških volitvah v Peruju kažejo na vodstvo Alejandra Toleda, vendar se mu najverjetneje obeta še drugi krog volitev. Toledo je dobil približno tretjino glasov, njegova glavna nasprotnika pa sta Alan Garcia - diskreditirani nekdanji predsednik, ki se je vrnil iz izgnanstva - ter Lourdes Flores, nekdanjo konservativno članico kongresa. Po prvih rezultatih je imel Garcia 25,7 odstotka glasov, Floresova pa 24,01 odstotka. Eden teh dveh bo torej najverjetnejši nasprotnik Toleda v drugem krogu volitev, ki naj bi bil v roku meseca dni od objave uradnih rezultatov nedeljskih volitev.

Mali koraki med ZDA in Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Kitajska in ZDA nadaljujeta pogajanja o usodi posadke ameriškega vohunskega letala. Kitajska še naprej vztraja, da se ji ZDA uradno opravičijo zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem, medtem ko ZDA stopnjujejo zahteve po izpustitvi ameriške posadke. Za danes je napovedano novo srečanje ameriških diplomatov s posadko ameriškega letala, ki je po trčenju 1. aprila zasilno pristalo na vojaškem letališču na kitajskem otoku Hainan. Ameriški veleposlanik na Kitajskem Joseph Pruher je dejal, da od Kitajske še vedno čaka odgovor na prošnjo, naj omogoči srečevanje med diplomati in posadko dvakrat dnevno. Kitajska je v nedeljo dovolila pogovor diplomatov z osmimi člani posadke, ki so ponovno potrdili, da z njimi razen domotožja ni hujšega.

Napredek pri reševanju spora
07. 04. 2001 00.00
Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Rast delnic v Tokiu
05. 04. 2001 00.00
Tečaji delnic na vodilni azijski borzi v Tokiu so se zvišali. Indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, se je ob koncu trgovanja ustalil pri 13.381,38 točke, kar je za 1,05 odstotka več kot v sredo.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

AIG se poteguje za American General
04. 04. 2001 00.00
Ameriška zavarovalna skupina American International Group (AIG) je ponudila 23 milijard ameriških dolarjev za prevzem ameriške zavarovalnice American General, ki se ukvarja predvsem z življenjskimi zavarovanji. AIG je s svojo ponudbo presegel ponudbo britanskega zavarovalnega koncerna Prudential, ki je v prvi polovici marca za American General ponujal 22,5 milijarde dolarjev.

Clinton "norec" leta
04. 04. 2001 00.00
Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je bil v anketi ob prvem aprilu ali dnevu norcev, kot ga imenujejo Američani, izbran za "norca" leta 2001. Več kot 85 odstotkov vprašanih je menilo, da je Clinton znova počel neumnosti, kar je za pet odstotkov več kot leto pred tem, ko je razvpiti predsednik že osvojil omenjeno lovoriko. Ljudje mu letos očitajo, da je poskušal z državnim denarjem najeti strašansko razkošno in drago pisarno, predmet posmehovanja pa so tudi pomilostitve, ki jih je sprejel na dan izteka svojega mandata.

Resen spor med Kitajsko in ZDA
03. 04. 2001 00.00
Še vedno odmeva nedeljsko trčenje ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, ki je povzročilo resen spor med državama. Kitajski predsednik Zemin je po dveh dneh molka zahteval, da Združene države prevzamejo polno odgovornost za nesrečo.

Hudi spopadi na Zahodnem bregu
03. 04. 2001 00.00
V sinočnjih ognjevitih spopadih med izraelskimi in palestinskimi silami na Zahodnem bregu je bil ubit izraelski vojak. V zadnjih 24 urah je bil tako ubit že drugi pripadnik izraelske vojske. Po incidentu je v Betlehemu prišlo do srditih spopadov, v katerih je izraelska vojska uporabila tudi tanke. Pri tem naj bi bilo ranjenih vsaj šest Palestincev, med njimi tudi štiri letna deklica.

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Milošević v priporu
02. 04. 2001 00.00
Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Odškodnina za avstrijske Jude
02. 04. 2001 00.00
Avstrija je v skladu s sporazumom, ki ga je z ZDA 17. januarja podpisala v Washingtonu, danes začela izplačevati prve odškodnine Judom, ki so jim v času nacizma v Avstriji zaplenili premoženje, je sporočil predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer. Avstrijske oblasti so doslej odobrile 60 prošenj judovskih žrtev nacizma, vseh prispelih prošenj pa je okoli 21.000, je še sporočil Fischer in dodal, da so upravičenci dobili prvo nakazilo v višini 7000 ameriških dolarjev.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?
02. 04. 2001 00.00
Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Castro svari pred novo hladno vojno
02. 04. 2001 00.00
Ob odprtju 105. dnevov Medparlamentarne unije v Havani je kubanski predsednik Fidel Castro posvaril pred novo hladno vojno. V slavnostnem govoru je Castro dejal, da oboroževalna tekma onemogoča prostovoljno razorožitev velikih držav. Castro je kritiziral ZDA, ker so napovedale, da ne bodo uresničile Kjotskega protokola o zmanjševanju emisij okolju škodljivih plinov in zaradi načrtov Washingtona o graditvi nacionalnega protiraketnega sistema.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo
01. 04. 2001 00.00
Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Bush zavrnil sporazum o emisiji plinov
29. 03. 2001 00.00
Bela hiša je včeraj sporočila da je predsednik Bush zavrnil dogovor iz Kjota na Japonskem, v katerem so se države dogovorile o zmanjšanju emisije škodljivih plinov. Ameriški predsednik Bush sporazumu nasprotuje, ker je v nasprotju z ameriškimi gospodarskimi interesi. ZDA so največji proizvajalec ogljikovega dioksida na svetu.

Rupel v Washingtonu
29. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je včeraj v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Rupel danes v Washingtonu
28. 03. 2001 00.00
Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes popoldne v zgradbi State Departmenta v Washingtonu sestal z ameriškim kolegom Colinom Powellom in takoj nato tudi s svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice. Po virih iz slovenske delegacije bo največ pozornosti namenjene predstavitvi slovenskega interesa za pridružitev zvezi NATO, pa tudi trenutnim razmeram na Balkanu.

Powell in Vedrine o Balkanu
27. 03. 2001 00.00
Ameriški državni sekretar Colin Powell je po srečanju s francoskim kolegom Hubertom Vedrinom v Washingtonu zatrdil, da so odnosi med ZDA in Francijo zelo trdni in so bili taki že vrsto let. Powell in Vedrine sta se pogovarjala o vprašanju ameriške nacionalne protiraketne obrambe (NMD), Bližnjem vzhodu, evropski varnostni politiki, Makedoniji, Iraku in Rusiji. Francoski zunanji minister je Powellu med drugim prenesel prošnjo svoje vlade, da naj bodo ZDA prizanesljive do novih oblasti v Beogradu. Konec meseca poteče rok, ko mora predsednik George Bush kongresu potrditi, da ZR Jugoslavija sodeluje s haaškim sodiščem, od česar je odvisna nadaljnja ameriška finančna pomoč Beogradu.

Rusija že izgnala štiri ameriške diplomate
23. 03. 2001 00.00
V povračilnem ukrepu proti ameriškemu izgonu približno 50 ruskih diplomatov je tudi Moskva danes štiri ameriške diplomate že razglasila za nezaželene osebe. Rusko zunanje ministrstvo je seznam nezaželenih že sporočilo odpravniku poslov na ameriškem veleposlaništvu v Moskvi Johnu Ordwayu, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Bush in Qian o Tajvanu in človekovih pravicah
23. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Beli hiši sprejel namestnika kitajskega premiera Qian Qichena, pri čemer sogovornika nista mogla skriti različnih stališč glede nekaterih političnih vprašanj. Bush je sicer govoril o medsebojnem spoštovanju, vendar poudaril, da obstajajo razlike. "Za našega kitajskega gosta ne more biti nobeno presenečenje, da verjamem v verske svoboščine in bom karseda državniško, karseda vljudno poudaril, da naša država spoštuje in časti verske svoboščine," je pred srečanjem dejal Bush. "Tam kjer imamo skupne interese, lahko dosegamo napredek v naših odnosih. Kjer se ne strinjamo, pa imamo lahko dobro izmenjavo mnenj," je dejal Qian.

Za postopnost urejanja razmer na Bližnjem vzhodu
21. 03. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush in izraelski premier Ariel Šaron sta se v torek na prvem medsebojnem srečanju, odkar sta letos nastopila položaj, načelno dogovorila za postopen pristop k reševanju izraelsko-palestinskih težav, pri čemer bodo ZDA bolj od daleč opazovale, kaj se bosta sprti strani dogovorili med seboj. "Moja administracija si bo prizadevala za položitev temeljev za mir in bo skupaj z bližnjevzhodnimi državami skušala dati miru priložnost. Miru ne bomo skušali vsiliti, ampak bomo skušali olajšati pot do miru," je dejal Bush. Šaron pa je poudaril, da je za Izrael na prvem mestu vprašanje varnosti, in šele ko bo ta zagotovljena, se je pripravljen pogajati o mirovnem sporazumu s Palestinci.

Greenspan razočaral borzne vlagatelje
21. 03. 2001 00.00
Odbor za odprti trg ameriške centralne finančne ustanove Zveznih rezerv (FOMC) je po pričakovanju znižal ključno obrestno mero, po kateri si banke med sabo posojajo denar, za pol odstotne točke na pet odstotkov, kakor tudi diskontno obrestno mero, po kateri Zvezne rezerve posojajo denar komercialnim bankam, in sicer prav tako za pol odstotka na 4,5 odstotka. Znižanje obrestnih mer za samo pol odstotne točke je razočaralo Wall Street, ki je stavil na večjo stimulacijo potrtemu potrošniškemu zaupanju. Medtem ko so se borzni indeksi po krepkem padanju prejšnji teden v pričakovanju sestanka FOMC začeli dvigovati, pa je po objavi odločitve FOMC spet zavladalo malodušje.

Ozemlje v zameno za mir
20. 03. 2001 00.00
Izraelski premier Ariel Šaron se je v ponedeljek v Washingtonu srečal z ameriškim državnim sekretarjem Colinom Powellom, obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, svetovalko za nacionalno varnost Condoleezzo Rice in direktorjem CIA Georgem Tenetom, v torek pa ga bo sprejel predsednik George Bush. Šaron bo v sredo obiskal še New York, kjer se bo pogovarjal z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom in predstavniki judovskih organizacij v mestu. Glavni namen Šaronovega obiska v ZDA je pridobivanje ameriške podpore za njegov pristop k reševanju izraelsko-palestinskega spora in prepričevanje ameriške administracije, da bi pritisnila na Palestince, naj ustavijo nasilje.