ZDA; predsednik

Bush opravil še štiri imenovanja

23. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v petek opravil še štiri imenovanja na visoke položaje v svoji prihajajoči administraciji ter republikanski stranki. Potem ko je guverner zvezne države Montane Mark Racicot zaradi pritiska konservativne struje med republikanci odstopil od kandidature, je Bush za pravosodnega ministra predlagal nekdanjega guvernerja Missourija Johna Ashcrofta. Republikansko guvernerko države New Jersey Christie Whitman je predlagal za vodjo Agencije za zaščito okolja (EPA). Podpredsednika farmacevtskega velikana Eli Lilly Corp Mitcha Danielsa je predlagal za direktorja Urada za upravo in proračun, guvernerja Virginije Jamesa Gilmorea pa za predsednika Nacionalnega odbora republikanske stranke.

Sodelovanje na področju varnosti

20. 12. 2000 00.00

Kanada in EU sta se na vrhunskem srečanju v Ottawi dogovorili o boljšem sodelovanju na področju varnosti in obrambe. Tako se bodo strokovnjaki Kanade in EU sestajali štirikrat letno na pogovorih, namenjenih predvsem evropski skupni varnostni in obrambni politiki. Obe strani sta se strinjali, da ustanovitev enote za hitro posredovanje ne bo zmanjšala vpliva zveze NATO.

O'Neill novi finančni minister

20. 12. 2000 00.00

Prihodnji ameriški predsednik George W. Bush je na današnji novinarski konferenci v Teksasu za finančnega ministra imenoval 65-letnega Paula O'Neilla, strokovnjaka za proračun, ki je sodeloval že v administracijah nekdanjih ameriških predsednikov Richarda Nixona in Geralda Forda. Danes naj bi Bush mlajši imenoval še tri člane svojega kabineta.

Partnerstvo med EU in ZDA

19. 12. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je ob začetku pogovorov s predsedujočim EU, francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom, in predsednikom Evropske komisije Romanom Prodijem v Washingtonu dejal, da kljub nekaterim neizogibnim trgovinskim sporom med ZDA in EU od nove ameriške administracije pričakuje nadaljevanje sicer dobrih odnosov. Clinton je poudaril, da so trgovinska vprašanja sicer pomembna, vendar so samo del odnosov med ZDA in EU. Francoski predsednik Chirac pa je dejal, da je Clinton močno zaznamoval zgodovino sodobnega sveta in transatlantske odnose. Chirac je še izrazil prepričanje, da bodo ti odnosi odlični tudi potem, ko bo postal 43. predsednik ZDA George W. Bush.

Elektorji dali večino Bushu

19. 12. 2000 00.00

Elektorski kolidž je sporočil, da je republikanski predsedniški kandidat George Bush mlajši dobil zanesljivo večino 271 glasov in s tem postal neuradni 43. predsednik ZDA. Uradno bo Bush postal novoizvoljeni predsednik 5. januarja 2001, ko bo zvezni kongres pod vodstvom Ala Gora kot predsednika senata preštel elektorske glasove. Novoizvoljeni predsednik bo postal predsednik ZDA po svečani prisegi 20. januarja 2001 pred predsednikom vrhovnega sodišča ZDA Williamom Rehnquistom.

Svarilo pred subvencioniranjem Airbusa

19. 12. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je Evropsko unijo na 15. rednem vrhunskem srečanju EU in ZDA posvaril pred hudim trgovinskim sporom, ki bi lahko izbruhnil, če bi EU vztrajala pri načrtovanih subvencijah za letalo A3XX evropskega konzorcija Airbus. Evropska komisija je obtožbe ameriškega predsednika danes zavrnila in jih označila za poskus obrambe monopola ameriške družbe Boeing. Clinton je na včerajšnjem vrhu EU in ZDA, ki se ga je sam udeležil zadnjič, v Washingtonu poudaril, da bi v primeru evropskih subvencij Airbusu izbruhnil doslej najhujši trgovinski spor med stranema, je danes poročal New York Times. "Pojasnili smo jim, da mora financiranje potekati na komercialni osnovi," je poudarila ameriška pooblaščenka za trgovino Charlene Barshefsky.

Bush nominiral tri nove svetovalce

18. 12. 2000 00.00

Bodoči predsednik ZDA George W. Bush bo danes začel s serijo srečanj v Washingtonu, ki naj bi izoblikovali njegovo administracijo. V naslednjih treh dneh se bo srečal z vodilnimi kongresniki obeh strank, obiskal bo predsednika odbora federalnih rezerv Alana Greenspana, predsednika Clintona in podpredsednika Gorea, ter mogoče člane njegovega bodočega kabineta. Že sinoči pa je Bush v Austinu objavil tri nova imenovanja. Svojo svetovalko za zunanjepolitična vprašanja Condoleezzo Rice je nominiral za svetovalko za nacionalno varnost, kar je prva ženska na tem mestu. Izvedenka za politične zadeve je bila 18 mesecev Busheva svetovalka v času njegove predvolilne kampanje. Vrhovnega sodnika države Teksas Alberta Gonzalesa je imenoval za svetovalca v Beli hiši, svojo dolgoletno predstavnico za odnose z javnostmi Karen Hughes pa imenoval za svetovalko predsednika. Vsi trije izbrani so sredi štiridesetih let. Na novinarsko vprašanje, ali naj bi Američani imenovanje dveh žensk &#8211

Spomini za osem milijonov

16. 12. 2000 00.00

Še vedno prva dama ZDA in nova senatorka države New York Hillary Rodham Clinton je pristala na predujem v višini osem milijonov dolarjev za njene spomine na osem let škandalov v Beli hiši. Mnogo založnikov se je borilo za pravico do objave njenih spominov, vendar bomo šele videli, koliko bo ga. Clinton sploh pripravljena razkriti. Založniška hiša Simon & Schuster se je zelo približala 8,5 milijonom dolarjev, ki jih je dobil papež Janez Pavel II. za njegovo dokumentaristično prozo. Leta 1989 je predsednik Ronald Reagan podpisal pogodbo za več kot osem milijonov dolarjev za dve knjigi.

Za aktivnejšo vlogo v Latinski Ameriki

16. 12. 2000 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je med uradnim obiskom na Kubi včeraj poudaril, da si Rusija prizadeva za aktivnejšo vlogo v Latinski Ameriki. "Obisk na Kubi je prvi korak k vzpostavitvi zunanjepolitičnih prizadevanj med Rusko federacijo in državami Latinske Amerike. Veliko držav želi videti aktivno rusko vlogo v mednarodnih zadevah," je Putin povedal na novinarski konferenci v Havani po vnovičnem srečanju s kubanskim predsednikom Fidelom Castrom.

Afroameričan državni sekretar

16. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni predsednik ZDA George W. Bush je za položaj državnega sekretarja predlagal 63-letnega upokojenega generala Colina Powella, nekdanjega načelnika združenih poveljstev ameriške vojske. S tem se je v javno življenje vrnila ena izmed najbolj občudovanih ameriških osebnosti. Bush je svojo odločitev sporočil na novinarski konferenci na neki osnovni šoli v mestu Crawford v Texasu, kar je neke vrste poklon Powellu, ki že sedem let opravlja prostovoljno delo z otroki. "General Powell je ameriški junak, ameriški vzor in velika ameriška zgodba," je Bush dejal svojemu občinstvu. "Povabil sem ga, naj postane 65. ameriški državni sekretar. Njegova življenjska pot ga je pripravila na to, da bo lahko izpolnjeval dolžnosti, ki jih bo od njega zahteval ta položaj," je svojo odločitev pojasnil Bush.

Irak o novem ameriškem predsedniku

15. 12. 2000 00.00

Irak meni, da bo novoizvoljeni ameriški predsednik George W. Bush razočaral Arabce, ki stavijo na pravično rešitev izraelsko- palestinskega spora. Bushev oče, nekdanji ameriški predsednik "jih je že vse enkrat razočaral, Clinton jih je v dveh mandatih razočaral dvakrat, Bush pa jih bo še enkrat, dokler bodo imeli sionisti prevlado v ameriških odločitvah," je v današnji izdaji ocenil časnik vladajoče iraške stranke Baas As-Saura.

Rugova pričakuje neodvisnost Kosova

15. 12. 2000 00.00

Predsednik Demokratske zveze Kosova Ibrahim Rugova je v čestitki novoizvoljenemu ameriškemu predsedniku Georgeu Bushu izrazil pričakovanje, da bodo ZDA med njegovim mandatom priznale neodvisnost Kosova. Posebni ameriški svetovalec za demokracijo na Balkanu James Pardew pa je danes v Prištini izjavil, da Washington ne podpira Osvobodilne vojske Preševa, Medvedje in Bujanovca.

Čestitke Bushu

14. 12. 2000 00.00

Slovenski premier Janez Drnovšek je danes čestital novoizvoljenemu predsedniku ZDA Georgeu W. Bushu in mu ob prevzemu odgovorne politične naloge zaželel vse najboljše. V pismu je omenil tesne odnose med državama, ob tem pa izrazil željo, da bi jih v prihodnje še nadgradili.

George Bush predsednik ZDA

14. 12. 2000 00.00

Novoizvoljeni ameriški predsednik George Bush mlajši je v svojem zmagoslavnem govoru v teksaški prestolnici Austin obljubil, da bo v Washingtonu skušal ustvariti ozračje dvostrankarskega sodelovanja, kakršno vlada v Teksasu. Bush je za kraj svojega govora simbolično izbral predstavniški dom teksaškega kongresa v katerem ima večino demokratska stranka. Bush je po dolgem aplavzu teksaških kongresnikov in družinskih članov ter prijateljev omenil dolgo preizkušnjo za državo, v kateri sta s podpredsednikom ZDA Alom Gorom dala vse od sebe. "Razumem kako težak mora biti ta trenutek za podpredsednika Gora in njegovo družino. Gore se lahko pohvali s častnim služenjem državi kot kongresnik, senator in podpredsednik. Nocoj sem od njega prejel prijazen telefonski klic in dogovorila sva se, da se naslednji teden sestaneva v Washingtonu. Strinjala sva se, da bova naredila vse za okrevanje države po tem dolgem tekmovanju," je uvodoma dejal Bush.

Gore priznal poraz

14. 12. 2000 00.00

Podpredsednik ZDA Al Gore je v Washingtonu priznal poraz in čestital republikanskemu kandidatu Georgu Bushu mlajšemu za zmago. Gorov štiriminutni govor je bil posvečen pozivom k enotnosti vseh državljanov, ki naj Busha sprejmejo kot novega predsednika brez dvoma o njegovi legitimnosti. Gore je uvodoma dejal, da je pred govorom poklical Busha in mu čestital za položaj 43. predsednika ZDA ter mu hkrati obljubil, da tokrat čestitke ne bo vzel nazaj, kot je to storil v zmedenem jutru 8. novembra po volitvah, ko se je izkazalo, da Bush na Floridi ni zmagal s takšno razliko, kot so to napovedovale televizijske postaje.

EP 2004 še na nacionalkah

13. 12. 2000 00.00

Ljubitelji nogometa v Evropi bodo vsaj še naslednje evropsko prvenstvo lahko spremljali na programih nacionalnih televizij. Združenje evropskih televizij (EBU) je namreč odkupilo pravice prenosov z EP 2004 na Portugalskem. Evropska nogometna zveza (UEFA) je pravice prenosov s tega tekmovanja prodala za milijardo nemških mark.

Bo Al Gore priznal poraz?

13. 12. 2000 00.00

Kandidat demokratov za ameriškega predsednika Al Gore je po razsodbi ameriškega zveznega vrhovnega sodišča o neustavnosti ročnega štetja glasovnic očitno opustil upanje, da bo postal novi ameriški predsednik. Kot je poročala televizijska hiša CNN, je svoje privržence v zvezni državi Florida danes pozval, naj opustijo prizadevanja za ročno štetje spornih glasovnic, danes zvečer po lokalnem času (predvidoma med 2. in 3. uro zjutraj po srednjeevropskem času) pa naj bi glede sodbe vrhovnega sodišča dal izjavo za javnost, v kateri bo po pričakovanjih priznal poraz, tako da bo novi, 43. ameriški predsednik postal guverner Teksasa George Bush.

Clinton na Irsko in v Veliko Britanijo

11. 12. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton bo jutri odpotoval na enega svojih zadnjih uradnih obiskov v tujini. V Dublinu bo začel tridnevno turnejo po Irski in Veliki Britaniji. Ustavil se bo še v Belfastu in Londonu. Clinton se bo med obiskom srečal z britansko kraljico Elizabeto, premierom Tonyjem Blairom, irskim premierom Bertijem Ahernom in voditelji političnih strank na Severnem Irskem. Clintona, ki je vložil veliko osebnih naporov v uspeh severnoirskega mirovnega sporazuma, bosta na poti spremljala tudi soproga Hillary in hčerka Chelsea.

Pred nastopi na vrhovnem sodišču ZDA

11. 12. 2000 00.00

Predstavniki ameriških predsedniških kandidatov Georga Busha ml. in Ala Gora so dan pred ustno predstavitvijo argumentov na vrhovnem sodišču ZDA glede zakonitosti ročnega preštevanja glasov na Floridi na različnih televizijskih postajah ubrali pomirljive tone. Gorov odvetnik David Boies je za televizijo NBC zatrdil, da bo podpredsednik zagotovo priznal poraz, če mu vrhovno sodišče ZDA ne bo naklonjeno, in da bo Busha podprl kot svojega predsednika. Podobne besede je za isto televizijo izrekel tudi Bushev pravni zastopnik na Floridi James Baker, ki je prav tako zatrdil, da bo volja vrhovnega sodišča ZDA spoštovana.

Preštevanje glasovnic ustavljeno

10. 12. 2000 00.00

Vrhovno sodišče ZDA je s petimi glasovi proti in štirim za uslišalo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega in zaustavilo ročno preštevanje okrog 45.000 spornih glasovnic. Vrhovno sodišče Floride je sinoči presenetilo vse, ki jih zanima povolilni zaplet na Floridi in ukazalo preštevanje vseh spornih glasovnic v vseh 64 floridskih volilnih okrožjih, s čimer je demokratskemu predsedniškemu kandidatu Alu Goru ohranilo upe na morebitno zmago v predsedniški tekmi. Bushevi odvetniki so takoj nato odbrzeli do zveznih vrhovnih sodnikov v Washingtonu in zahtevali zaustavitev preštevanja, kar se je tudi zgodilo.

Kongres na Floridi bo sam izbral elektorje

07. 12. 2000 00.00

Zvezno prizivno sodišče v Atlanti je zavrglo pritožbo odvetnikov republikanskega predsedniškega kandidata Georga Busha mlajšega, da ročno štetje glasovnic na Floridi spozna za neustavno. Busheva tožba v Atlanti je le ena izmed kopice povolilnih sodnih dvobojev med njim in demokratskim kandidatom Alom Gorom, njena zavrnitev pa ni z ničemer vplivala na pospešitev razpleta. Poleg Bushevih odvetnikov so pri tožbi sodelovali tudi trije zaskrbljeni republikanski volilci, ki so se počutili oškodovane, ker so nekatere glasovnice ročno preštevali, njihovih pa ne.

Delničarji proti Chryslerju

02. 12. 2000 00.00

Predsednik nemško-ameriškega avtomobilskega proizvajalca DaimlerChrysler Juergen Schrempp je zavrnil zahteve delničarjev po odcepitvi od Chryslerja. "Kdor to zahteva, ni dobro premislil," je izjavil Schrempp. S tem bi se namreč odpovedali potencialu, ki koncern postavlja v svetovni vrh avtomobilske industrije. Povedal je še, da njegovo strategijo v celoti podpira tudi nadzorni svet.

Resolucija ZN o Bližnjem vzhodu

02. 12. 2000 00.00

Generalna skupščina Združenih narodov je v petek sprejela šest resolucij, s katerimi izraža podporo Palestincem in obsoja izraelsko politiko. Države članice ZN v svojih resolucijah izražajo "globoko zaskrbljenost zaradi tragičnih dogodkov" na palestinskih avtonomnih ozemljih. V nemirih, ki so se začeli 28. septembra letos, se je s štirimi novimi žrtvami število mrtvih povzpelo že na 291. V resolucijah države poudarjajo potrebo po zagotovitvi "pravice do samoodločbe" Palestincev, od Izraela pa zahtevajo umik z leta 1967 zasedene Golanske planote in mirno rešitev sporov na Bližnjem vzhodu. Le ZDA so se pridružile Izraelu pri glasovanju proti tej resoluciji.

Zmaga demokratke v Washingtonu

02. 12. 2000 00.00

Demokratka Maria Cantwell je tudi po ponovnem preštevanju glasovnic v ameriški zvezni državi Washington premagala dosedanjega republikanskega senatorja Slade Gortona, kar pomeni, da bo razmerje sil v zveznem senatu med demokrati in republikanci 50:50, razen če se ne zgodi pravni čudež in Al Gore postane 43. predsednik ZDA. V tem primeru bi Gorov podpredsedniški kandidat Joseph Lieberman izgubil položaj v senatu in republikanski guverner zvezne države Connecticut bi na njegov položaj imenoval republikanca, kar bi razmerje sil spremenilo v 51:49 za republikance. Nekdanja članica zveznega predstavniškega doma Maria Cantwell je po ponovnem preštevanju glasovnic uspela spodnesti 18-letnega senatorja države Washington z več kot 2250 glasovi prednosti.

Na potezi je vrhovno sodišče ZDA

01. 12. 2000 00.00

Devetčlansko vrhovno sodišče ZDA bo morda že danes v Washingtonu odločilo, ali je državno vrhovno sodišče Floride ravnalo v nasprotju z zvezno ustavo, ko je ugodilo prošnji odvetnikov demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora in podaljšalo rok za potrditev izidov volitev na Floridi.

Bush odgovoril na Gorovo medijsko kampanjo

01. 12. 2000 00.00

Guverner Teksasa George Bush mlajši je v očitnem odgovoru na medijsko ofenzivo podpredsednika ZDA Ala Gora na svoj ranč v Crawfordu povabil nekdanjega poveljnika štaba združenih poveljstev ameriške vojske in glavnega kandidata za položaj državnega sekretarja v morebitni Bushevi administraciji Colina Powella. Iz Washingtona je priletel tudi podpredsedniški kandidat republikancev Dick Cheney in se skupaj s Powellom pokazal pred kamerami, ko je Bush odgovarjal na novinarska vprašanja. Na Floridi so se medtem nadaljevali pravni zapleti glede zmagovalca predsedniških volitev, Busheva in Gorova stran pa sta nadaljevali priprave na današnji zagovor pred zveznim vrhovnim sodiščem v Washingtonu.

Gore vztraja v boju za predsednika

30. 11. 2000 00.00

Potem ko so odvetniki demokratskega predsedniškega kandidata Ala Gora uvideli, da se bo njihova pritožba na potrjene rezultate predsedniških volitev na Floridi, pred okrožnim sodiščem v Tallahasseeju preveč zavlekla, je Gore odobril pritožbo na vrhovno sodišče Floride, katerega prosi, da mu znova pomaga v boju za zmago. Okrožni sodnik Sanders Sauls je v sredo zavrnil zahtevo demokratov po takojšnjem preštevanju spornih glasovnic iz okrožij Palm Beach in Miami Dade, zato bodo Gorovi odvetniki vrhovno sodišče Floride v četrtek pozvali, da prevzame nase preštevanje spornih glasovnic, ali pa Saulsu ukaže, da naj to čimprej stori okrožno sodišče.

Koštunica podpisal dokumente OVSE

27. 11. 2000 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je danes na Dunaju, kjer poteka ministrsko srečanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi, podpisal temeljne dokumente te organizacije, s čimer je ZRJ dokončno kot 55. država vstopila v to panevropsko organizacijo. Tako so prav vse evropske države članice OVSE. V svojem nagovoru zbranim ministrom in predstavnikom mednarodnih organizacij je dejal, da se popolnoma zaveda, da je OVSE dosegla velik napredek, medtem ko je ZRJ šla skozi težke čase. Prepričan pa je, da bo ta zaostanek brez težav nadoknadila.

Bush potrjen za zmagovalca

27. 11. 2000 00.00

Državna sekretarka Floride Katherine Harris je dve uri in pol po izteku roka za oddajo rezultatov ročnega preštevanja glasov za zmagovalca predsedniških volitev na Floridi po pričakovanju potrdila republikanskega kandidata guvernerja Teksasa Georga Busha mlajšega. Harrisova je sprejela le rezultate ročnega preštevanja glasov iz volilnega okrožja Broward in nekaterih manjših, pri čemer je Bush po uradnih podatkih na Floridi dobil skupaj 2,912.790 glasov, kandidat demokratske stranke Al Gore pa 2,912.253 glasov. Uradna razlika znaša 537 glasov za Busha. Takoj po potrditvi rezultatov se je v Washingtonu pojavil pred kamerami podpredsedniški kandidat demokratov Joseph Lieberman in napovedal nadaljevanje boja za Florido. V Palm Beachu so sicer le pol ure pred uradno razglasitvijo rezultatov - v ponedeljek ob pol dveh zjutraj po srednjeevropskem času - dokončali preštevanje nekaj tisoč spornih glasovnic iz strojnega štetja, vendar jih je Harrisova zavrnila, ker niso bili oddani do 23. ure po srednjeevropskem času v nedeljo.

Letos štirje Bloudkovi nagrajenci

24. 11. 2000 00.00

Bloudkove nagrade za dosežke na športnem področju so letos prejeli Špela Pretnar, Davo Karničar, Jože Hladnik in Janko Strel. Odbor za podeljevanje omenjenih nagrad je letos podelil še 12 priznanj, prejeli pa so jih športniki Rok Kolander in Matej Prelog, Brigita Langerholc, Mojca Suhadolc, Matjaž Vrhovnik, košarkarska reprezentanca do 20 let ter športni delavci Lojze Ambram, Edvard Kolar, Marjeta Kovač, Milan Kupper, Jože Kuzma, Ivo Makarovič in Marko Trškan.