ZDA; predsednik

Dogovor o prenehanju spopadov

03. 10. 2000 00.00

V Nablusu na Zahodnem bregu je bil v spopadih z izraelskimi varnostnimi silami včeraj ubit še en mlad Palestinec, so sporočili viri iz bolnišnice. Tako se je število ubitih v zadnjih izraelsko-palestinskih spopadih povzpelo že na 49. Palestinski minister za sodelovanje Nabil Šat pa je danes pozval Evropsko unijo k sodelovanju v preiskovalni komisiji, ki naj bi ugotovila odgovorne za izbruh nasilja.

Barak in Arafat sprejela predlog ZDA

02. 10. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je v telefonskem pogovoru izraelskemu premieru Ehudu Baraku in palestinskemu voditelju Jaserju Arafatu predlagal preiskavo najnovejših spopadov na Bližnjem vzhodu. Po pogovorih sta Barak in Arafat predlog sprejela, je sporočil tiskovni predstavnik Bele hiše P. J. Crowley.

Fujimori išče podporo ZDA

29. 09. 2000 00.00

Perujski predsednik Alberto Fujimori po težavah doma išče podporo v Združenih državah Amerike. Na svojem kratkem obisku v Washingtonu se je včeraj najprej srečal z generalnim sekretarjem Organizacije ameriških držav Cesarjem Gavirio, danes pa naj bi se sestal še z ameriško državno sekretarko Madeleine Albright. Kot je sinoči povedal tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Philip Reeker, Fujimori na obisku išče podporo ZDA za mirno in demokratično spremembo oblasti, ki bi bila tudi v skladu s perujsko ustavo.

Praznovanje v Carnegie Hallu

24. 09. 2000 00.00

Znana newyorška koncertna dvorana Carnegie Hall ta konec tedna praznuje 80-letnico svojega predsednika in svetovno znanega violinista Isaaca Sterna. Virtuoz, ki je 80. rojstni dan praznoval 21. julija, bo drevi skupaj s prijatelji in učenci nastopil na posebnem koncertu. Njegova sinova, dirigenta David in Michael, bosta vodila simfonični orkester inštituta Curtis za glasbo, pridružili pa se jim bodo znani violinisti Sarah Chang, Glenn Dicterow in Ida Kavafian ter pianisti Emanuel Ax, Yefim Bronfam in Leon Fleisher. Besedila bosta brala Sternova hčerka Shira Stern in igralec Sir Peter Ustinov. V poslopju Carnegie Halla so ob tej priložnosti odprli razstavo, posvečeno Sternu, na kateri bodo do 31. decembra na ogled dokumenti iz njegovega zasebnega arhiva. Predvajajo tudi filme o znanem violinistu, kot tudi filme, v katerih je nastopil. Isaac Stern je predsednik Carnegie Halla že od leta 1960, ko je vodil prizadevanja za ohranitev te svetovno znane koncertne dvorane, ki ji je grozilo uničenje. Stern se je rodil leta 1920 v Rusiji, z desetimi leti pa je s starši prišel v ZDA. Violino je začel igrati z osmimi leti, doslej pa je posnel že več kot sto plošč.

Havel poziva k strpnosti

24. 09. 2000 00.00

Češki predsednik Vaclav Havel je v zvezi z letnim zasedanjem Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (SB) v Pragi češke mejne oblasti pozval k večji strpnosti pri izdajanju vstopnih dovoljenj.

Clinton pojasnjuje svojo odločitev

23. 09. 2000 00.00

Ameriški predsednik Bill Clinton je danes pojasnil svojo odločitev o posegu v strateške naftne rezerve ZDA. Dejal je, da je to storil

Cene nafte predmet predvolilnega boja

22. 09. 2000 00.00

Predsedniška kandidata dveh največjih ameriških strank sta v predvolilno kampanjo vključila tudi problem visokih cen nafte. Demokratski kandidat,

Clark in Albrightova o Jugoslaviji

22. 09. 2000 00.00

Vojaški poveljnik zveze NATO, general Wesley Clark, je v četrtek menil, da v primeru, da bo sedanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević poražen na nedeljskih predsedniških in parlamentarnih volitvah v ZRJ, v državi ne bo prišlo do mirnega prenosa oblasti. Clark ni hotel ugibati, kakšen bi bil lahko najhujši možni scenarij dogodkov ob Miloševićevem porazu, vendar pa je ocenil, da lahko Milošević veliko izgubi, zato bo najbrž storil marsikaj, da bi ohranil oblast. Na vprašanje, kako bi reagirala mednarodna skupnost v primeru, da bi Milošević ponaredil rezultate volitev, in bi sledila državljanska vojna, je Clark dejal, da bi se znašla v dilemi. Clark sicer ni izključil možnosti intervencije mednarodne skupnosti v tem primeru, in ob tem izrazil mnenje, da bi nekatere velesile oklevale z akcijo proti Miloševiću.

Svetovna banka bo pomagala Srbiji

21. 09. 2000 00.00

Predsednik Svetovne banke (SB) James Wolfensohn je danes v Pragi ocenil, da upad denarnih sredstev, ki jih industrijsko razvite države namenjajo za pomoč državam v razvoju, pomeni pravo sramoto. Revščina je trenutno največji svetovni problem. Dejstvo, da se je količina denarne pomoči državam v razvoju v zadnjih desetih letih zmanjšala, je zaskrbljujoče, je ob robu letnega zasedanja Mednarodnega svetovnega sklada in Svetovne banke v Pragi na novinarski konferenci povedal Wolfensohn. Svetovna banka je tudi izrazila pripravljenost pomagati Srbiji v primeru poraza Slobodana Miloševića na nedeljskih zveznih predsedniških volitvah. Počakali bomo na izid volitev, nato pa se bomo odločili o nadaljnjih ukrepih, je še dejal Wolfensohn.

Nesrečo letala preživelo 9 potnikov

20. 09. 2000 00.00

Ameriški obalni straži je sinoči iz morja južno od Floride uspelo rešiti devet potnikov manjšega kubanskega potniškega letala, ki je po ugrabitvi strmoglavilo v morje, iz vode pa

ZDA odobrile sprejem Kitajske v WTO

20. 09. 2000 00.00

Ameriški senat je včeraj po večmesečnem zavlačevanju z veliko večino odobril sprejem Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Za to odločitev je glasovalo 85 senatorjev, 15 pa jih je bilo proti.

Za zlato uro se poteguje 72 oglaševalskih akcij

19. 09. 2000 00.00

Organizatorji na letošnjem Zlatem bobnu pričakujejo več kot 1200 del v konkurenci festivala in več kot 1000 udeležencev iz 30 držav. Prijavljenih je 78 akcij iz 25 držav, kar je za 42 odstotkov več kot lani. Poleg tistih iz novoevropskih držav, so prijavljene tudi oglaševalske akcije iz Avstrije, Nemčije, Italije, Švice in Francije. Tekmovanje za najbolj kreativne oglaševalske akcije, ki je edinstveno v svetu, je letos prestopilo meje nove Evrope in se v njem lahko pomerijo kreativci iz vsega sveta. Kreativni direktorji 24 ali 32 najboljših akcij, (o tem bo obločila žirija) bodo na Zlatem bobnu v živo predstavili strategijo, elemente in rezultate akcij. Dvanajst kreativnih direktorjev dvanajstih najboljših oglaševalskih akcij pa bo nagrajenih z zlatimi urami Omega. Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan, ki s svojo udeležbo in s podelitvijo najvišje nagrade za agencijo leta, na Zlatem bobnu vsako leto izreče priznanje novoevropskim kreativcem, letos razpisuje posebno nagrado za vse udeležence festivala. Nagrado bo predsednik podelil na zaključni slovesnosti. Razpis in dodatne informacije bodo udeležencem na voljo v Avditoriju Portorož. Žirija za Internet je dobila novega člana. Richard Mellor, ustanovitelj in kerativni direktor podjeta Hyperactive bo nadomestil Lewisa Blackwella, ki se festivala zaradi neodložljivih obveznosti v ZDA žal ne more udeležiti. Mellor velja za enega najbolj uspešnih kreativnih direktorjev na področju novih medijev.

Stilles praznuje 55 let obstoja

19. 09. 2000 00.00

Slovenski proizvajalec stilnega pohištva in notranje opreme Stilles, ki letos praznuje 55 let obstoja, letos beleži za skoraj 10 odstotkov večjo prodajo in, kot pravi predsednik uprave Stillesa Aleksander Hatlak, predvidevajo, da bodo do konca leta prodali za od deset do 15 odstotkov več kot lani.

Talci še niso rešeni

17. 09. 2000 00.00

Operacija filipinske vojske proti muslimanskim upornikom skupine Abu Sajaf, ki na otoku Jolo še vedno zadržujejo 22 talcev, bi lahko trajala teden dni, je drugi dan operacije, sporočil filipinski general Narciso Abaya. Načelnik generalštaba filipinske vojske Angelo Reyes pa je potrdil, da so vsi talci živi.

Bombni napad v Trstu

17. 09. 2000 00.00

Na sedež zunanjetrgovinskega inštituta v Trstu so danes ponoči neznanci izvedli bombni napad, ki je povzročil škodo na zunanjem pročelju zgradbe. Odgovornost za napad je prevzela organizacija Teritorialne antiimperialistične celice (NTA), naslednica levičarskega podtalnega gibanja Rdeče brigade.

Odmevi na ukinitev sankcij proti Avstriji

13. 09. 2000 00.00

Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Richard Boucher je po odpravi sankcij Evropske unije proti Avstriji, ki so bile uvedene februarja zaradi vstopa svobodnjakov (FPOe) Jörga Haiderja v avstrijsko vlado, dejal, da politika ZDA do Avstrije ostaja nespremenjena.

Peterle odgovoril Kučanu

11. 09. 2000 00.00

Minister za zunanje zadeve Lojze Peterle je danes odgovoril na pismo, ki mu ga je 28. avgusta v zvezi z vprašanjem odpoklica petih slovenskih veleposlanikov v tujini pisal predsednik države Milan Kučan. V odgovoru je minister Peterle zapisal, "da se je vselej zavzemal za to, da najvišje položaje v predstavništvih Republike Slovenije v tujini zasedajo ljudje, ki jim je diplomacija poklic",

Člani VS podprli reforme

08. 09. 2000 00.00

Voditelji držav članic Varnostnega sveta Združenih narodov so na seji med vrhom tisočletja v New Yorku sprejeli izjavo v kateri so izrazili potrebo po utrditvi osrednje vloge ZN v mirovnih operacijah in se strinjali, da so glede izvajanja teh potrebne korenite reforme. Delovno gradivo za voditelje 15 držav je bilo poročilo skupine strokovnjakov, ki so po naročilu generalnega sekretarja ZN Kofija Annana izpostavili pomanjkljivosti in predlagali izboljšave glede mirovnih operacij.

Samake gre v NBA

07. 09. 2000 00.00

Malijski košarkar Soumaila Samake, nekdanji član Uniona Olimpije, je v sredo podpisal pogodbo z moštvom severnoameriške lige NBA New Jersey Nets. Malijski 2,13 metra visoki center je podpisal večletno pogodbo, podrobnosti pa za zdaj še niso znane.

Vrhunsko srečanje tisočletja

06. 09. 2000 00.00

V New Yorku se je začelo vrhunsko srečanje tisočletja, na katerem sodeluje 160 voditeljev držav, med njimi je tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Srečanje bo trajalo tri dni, na njem pa se je zbralo največ šefov držav doslej.

Tudi Kafelnikova ne bo v Sydney

06. 09. 2000 00.00

Ruski teniški igralec Jevgenij Kafelnikov se zaradi slabe trenutne forme ne namerava udeležiti olimpijskih iger v Sydneyju. Kafelnikov, ki je izgubil enostaven dvoboj proti Slovaku Dominiku Hrbatyju v tretjem krogu na Odprtem prvenstvu ZDA, ni letos dobil še nobenega naslova - kar je prvič po letu 1993. Če Kafelnikova ne bo v Sydney, bo v posamični konkurenci med moškimi izmed Rusov zaigral le Marat Safin, ki pa bi v primeru Kafelnikove odsotnosti ostal brez soigralaca na turnirju moških dvojic. "Moram biti realističen in reči, da sem trenutno daleč od prave forme in res ne vidim smisla v mojem odhodu v Sydney," je dejal Kafelnikov. Takšen odnos Kafelnikova do državne reprezentance je naletel na oster odmev v ruski športni javnosti. "Ima milijone dolarjev, svoje letalo, toda ko je potrebno nekaj narediti za domovino ga ni nikjer. Verjetno je že pozabil, kako smo mu pomagali, ko je bil še mlajši, mu plačevali vse stroške, nedavno pa celo prepričali rusko vlado, da mu je prodala zemljišče ob Črnem morju," je bil oster predsednik Ruskega olimpijskega komiteja Vitalij Smirnov. Že pred nekaj meseci je nastop na OI odpovedala tudi Ana Kurnikova. Kafelnikova odpoved nastopa na OI bi pomenila, da bi kot edini moški predstavnik nastopil Marat Safin. Rusija bi ostala tudi brez možnosti nastopa v dvojicah. Kljub pesimizmu pa ruski športni funkcionarji še niso vrgli puške v koruzo, kar se tiče nastopa Kafelnikova na OI 2000.

Kračun predal akreditive

06. 09. 2000 00.00

Slovenski veleposlanik v ZDA Davorin Kračun je v torek ameriškemu predsedniku Clintonu predal poverilna pisma. Veleposlanik Kračun je Clintonu prenesel pozdrave predsednika Milana Kučana, premiera Andreja Bajuka in zunanjega ministra Lojzeta Peterleta ter poudaril, da si tako Slovenija kot ZDA prizadevata za razvoj demokracije v svetu, tesnejše politične in gospodarske vezi v mednarodni skupnosti, zaščito človekovih pravic ter varnost in stabilnost v Evropi, zlasti na Balkanu.

V New Yorku srečanje Hatami-Albright

05. 09. 2000 00.00

Po dolgoletni ohladitvi odnosov med Washingtonom in Teheranom sta se pred vrhom tisočletja v New Yorku danes srečala ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in iranski predsednik Mohamed Hatami. Govorila sta predvsem o pripravah na srečanje med Hatamijem in ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ki bo še ta teden. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je srečanje Albrightove in Hatamija komentiral z besedami "led se tali." Dodal je še, da se državi premikata v pravilno smer.

Castro prihaja v ZDA

02. 09. 2000 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je potrdilo, da bo kubanskemu predsedniku Fidelu Castru podelilo vizo, s katero se bo lahko udeležil vrhunskega srečanja tisočletja, ki bo naslednji konec tedna potekalo na sedežu Združenih narodov v New Yorku. Na podlagi sporazuma z ZN morajo namreč ZDA podeliti vizo vsakomur, ki želi sodelovati na prireditvah ZN, razen če ogroža nacionalno varnost.

Zaradi napak na pnevmatikah domnevno umrlo 88 ljudi

01. 09. 2000 00.00

Ameriška Nacionalna uprava za varnost v cestnem prometu (NHTSA) je doslej prejela že 1400 pritožb in poročil o 88 smrtnih primerih ter 250 primerih poškodb, povezanih z napakami na avtomobilskih pnevmatikah proizvajalca Bridgestone/Firestone. Podjetje je 9. avgusta umaknilo iz prodaje na ameriškem trgu 6,5 milijona avtomobilskih pnevmatik modelov AT, ATX in ATX II, a to je bilo šele tri mesece po začetku preiskave NHTSA in devet mesecev potem, ko je proizvajalec avtomobilov Ford začel z menjavo omenjenih modelov pnevmatik v tujini. Ameriški kongres bo prihodnji teden začel z zaslišanji vodilnih pri obeh podjetij in skušal ugotoviti, ali so vedeli, da prodajajo smrtno nevarne izdelke.

Clinton v Kolumbiji

30. 08. 2000 00.00

Pentagon mimo ukazov Nixona

29. 08. 2000 00.00

Nekdanji ameriški obrambni minister James Schleisinger je med vojno v Vietnamu leta 1974 poskrbel, da vojska ni izpolnjevala nobenih neposrednih ukazov tedanjega predsednika ZDA Richarda Nixona, če jih prej ni odobril tudi sam ali takratni zunanji minister Henry Kissinger, piše irski novinar Anthony Summers v novi Nixonovi biografiji z naslovom Aroganca moči: Skrivnostni svet Richarda Nixona, odlomke iz katere navaja ameriški časnik Sunday's New York Times. Schleisinger naj bi se za takšen ukrep odločil zato, ker ga je skrbelo Nixonovo zdravje. Nekdanji predsednik naj bi namreč po pričevanju njegovih nekdanjih zdravnikov občasno trpel za hudimi depresijami, ki jih je zdravil z močnim zdravilom za duševne bolezni dilantin. Zdravilo mu je leta 1986 predpisal prijatelj Jack Dreyfus, ki je v pogovoru za ameriški časnik povedal, da je Nixonu takrat dvakrat izročil tisoč tablet omenjenega zdravila. To zdravilo pa ima lahko tudi resne stranske učinke, kot so spremembe duševnega zdravja, zmedenost in izguba spomina. Schleisinger je še povedal, da je ponosen na svojo vlogo pri ohranjanju integritete vojaških ukazov iz Bele hiše, ki so bili po njegovih trditvah v skladu z ameriško ustavo. Neizpolnjevanje vojaških ukazov Bele hiše med Nixonovim predsedovanjem med letoma 1969 in 1974 so potrdili tudi nedavno objavljeni tajni dokumenti iz takratnega obdobja. V njih Nixon piše, da je vse, kar je v zadnjih tednih vojne v Vietnamu naredil Pentagon, namerna sabotaža njegovih ukazov.

V Libijo prispelo letalo s šestimi talci

29. 08. 2000 00.00

Včeraj je v libijsko prestolnico Tripoli prispelo letalo s šestimi talci, ki so jih zadrževali muslimanski uporniki. Med talci sta bila dva Francoza, dva Južnoafričana, Nemec in Libijka francoskega porekla. V rokah muslimanskih upornikov je tako še nekaj talcev, med njimi tudi ameriški državljan, za katerega trdijo, da ga bodo ubili, če ZDA ne bodo izpolnile njihovih zahtev. Šest talcev, od tega dva Južnoafričana, tri Francozinje in enega Nemca, so izročili v Tripoliju, saj je bila Libija glavna posrednica pri pogajanjih za njihovo izpustitev. Kljub pričakovanjem se slovesnosti ob predaji talcev ni udeležil libijski predsednik Moamar Gadafi, ker je prisostvoval podpisu mirovnega sporazuma za Burundi v tanzanijski Aruši. Krožijo pa govorice, da bi se libijski voditelj predaje udeležil le, če bi na slavnost prišla tudi nemški in francoski zunanji minister. Talce so predali na mestu, kjer je leta 1986 v ameriškem bombnem napadu umrla Gadafijeva hčerka.

Fox naletel na hladen odziv

25. 08. 2000 00.00

Novoizvoljeni predsednik Mehike Vicente Fox je med obiskom v ZDA ameriškemu predsedniku Billu Clintonu predlagal oblikovanje enotnega severnoameriškega trga po vzoru EU, s čimer bi hitreje odpravili razlike med državami in omejili ilegalno preseljevanje na sever.

Štirje novinarji osumljeni vohunjenja

21. 08. 2000 00.00

Štiri člane televizijske ekipe Channel Four so aretirali na podlagi suma vohunjenja, je v soboto dejal liberijski Minister za pravosodje Eddington Varmah. Britanija in ZDA naj bi Liberijo in predsednika Taylorja skušali okriviti tihotapljenja diamantov, ki naj bi jih kopali v rudnikih v Sierra Leoneju, ki so pod nadzorov upornikov Revolutionary United Front (RUF).