ZDA; predsednik

Šanghajska organizacija proti ZDA
15. 06. 2001 00.00
Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Bush v Goeteburgu
14. 06. 2001 00.00
Goeteburg je v pričakovanju demonstrantov zasedlo na tisoče varnostnikov in policistov, a brez spopadov z razjarjenimi nesprotniki globalizma ni šlo. Protestniki nasprotujejo tako ameriškemu zavračanju okoljskega protokola iz Kjota, načrtom za vzpostavitev protiraketnega ščita in izvajanju smrtne kazni, kot tudi nekaterim evropskim temam in globalizaciji nasploh. Medtem pa je ameriški predsednik Bush poskušal voditelje Evropske unije prepričati, da varovanje okolja ogroža ameriško gospodarstvo.

Bushu in Putinu poziv za Nube in Afriko
13. 06. 2001 00.00
Skupina slovenskih državljanov je danes veleposlanikoma ZDA in Rusije v Sloveniji izročila poziv za Nube in Afriko, ki naj ga posredujeta predsednikoma Georgu Bushu in Vladimirju Putinu. Pozivu so priložili tudi videokaseti Toma Križnarja, ki je ta čas v Keniji, od koder bo skušal v Nubske gore pripeljati pošiljko humanitarne pomoči. Podpisniki predsednika pozivajo, naj javno podpreta prizadevanja za preprečitev genocida nad nubskimi ljudstvi in s svojo avtoriteto omogočita začetek resnega obravnavanja nubske problematike.

Busha čakajo protesti
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Veleposlanika ZDA in Rusije pri Kučanu
12. 06. 2001 00.00
Slovenski predsednik Milan Kučan je pred prvim srečanjem predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, ki bo v soboto v Sloveniji, na delovni pogovor ločeno sprejel veleposlanika obeh držav v Sloveniji, ameriško veleposlanico Nancy Ely-Raphel in ruskega veleposlanika Tigrana Karahanova. Kučan je veleposlanikoma vročil pismo dobrodošlice, ki sta ga visokima gostoma naslovila skupaj s predsednikom slovenske vlade Janezom Drnovškom. Slovenija si šteje v čast, da ste izbrali našo državo za kraj svojega srečanja, sta zapisala Kučan in Drnovšek.

Načrt varovanja je pripravljen
12. 06. 2001 00.00
Varnostni načrt sobotnega srečanja Busha in Putina v Ljubljani je praktično že pripravljen, podrobnosti pa so iz varnostnih razlogov strogo varovana skrivnost. Načrt je usklajen tako z ameriško tajno službo, ki varuje predsednika Busha, kot tudi z rusko službo za varovanje predsednika Putina.

Odzivi na usmrtitev Timothyja McVeigha
12. 06. 2001 00.00
Tuji tisk se v današnjih izdajah odziva na včerajšnjo usmrtitev Timothyja McVeigha, ki je 19. aprila 1995 v Oklahoma Cityju izvedel teroristični napad, v katerem je umrlo 168 ljudi. Češki liberalni časnik Pravo povezuje McVeighovo usmrtitev z dogajanjem v srednjem veku, švicarski Berner Zeitung pa meni, da so McVeigha z usmrtitvijo rešili misli na njegove žrtve. Pariški levousmerjeni časnik L'Humanite opozarja, da je sedanji predsednik ZDA George Bush kot teksaški guverner zavrnil 135 pomilostitev, po ocenah danskega liberalnega časnika Politiken pa je bila usmrtitev McVeigha en velik žalosten cirkus.

Nadaljevanje reorganizacije SV
11. 06. 2001 00.00
Svet za nacionalno varnost pod vodstvom premiera Janeza Drnovška je na ponedeljkovi tretji seji, na kateri sta sodelovala tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik državnega zbora Borut Pahor, obravnaval ukrepe za izboljšanje pripravljenosti Slovenske vojske in celotnega obrambnega sistema. Svet se je seznanil tudi s potekom priprav na srečanje predsednikov ZDA in Rusije, Georgea Busha in Vladimirja Putina, ki bo 16. junija v Sloveniji.

Poplave v Teksasu in Louisiani
10. 06. 2001 00.00
Hude poplave, ki jih je povzročilo štiridnevno deževje, so v ameriških zveznih državah Teksas in Louisiana na jugu ZDA terjale najmanj tri življenja, več tisoč ljudi pa je ostalo brez strehe na glavi. Močno in dolgotrajno deževje je posledica tropskega viharja Allison. Narasle vode so povzročile hudo škodo na stanovanjskih poslopjih, blokirane pa so tudi številne ceste.

Trupla s Kosova v okolici Beograda
07. 06. 2001 00.00
Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je potrdil, da je množično grobišče albanskih žrtev iz tovornjaka-hladilnika, ki so ga marca 1999 izvlekli iz Donave pri Kladovu, "na območju Beograda". V njem naj bi bile poleg tistih iz tovornjaka tudi druge žrtve. "Vse to je bilo grozljivo. Ni šlo samo za en tovornjak-hladilnik, ampak so trupla sistematično odvažali s Kosova," trdi Mihajlović. Po njegovih besedah obstaja na omenjeni lokaciji po presoji policije pet ali šest množičnih grobišč, trupla kosovskih Albancev pa naj bi bila celo pod avtocesto.

Spopadi med priseljenci in Palestinci
06. 06. 2001 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je sinoči v Ramali srečal s posebnim odposlancem ruskega zunanjega ministrstva Andrejem Vdovinom, ki je Izraelce in Palestince pozval, naj prekinejo spopade. Vdovin je Arafatu izročil pismo ruskega vodstva z oceno trenutnega dogajanja na Bližnjem vzhodu. Arafat je od Rusije, kot ene izmed pokroviteljic mirovnega procesa, zahteval, naj se zavzame za spoštovanje dosedanjih palestinsko-izraelskih dogovorov.

Rusi pripravljajo protiraketni sistem
06. 06. 2001 00.00
Rusija pripravlja sistem protiraketne obrambe posebej z Indijo, je po današnjih pogovorih z indijskim obrambnim ministrom Jaswantom Singhom, pristojnim tudi za zunanje zadeve, ki se mudi na obisku v Moskvi, dejal podpredsednik ruske vlade Ilija Klebanov. "Gre za pomemben in zapleten sistem," je po prvem srečanju rusko-indijske medvladne komisije za vojaško-tehnično sodelovanje dejal Klebanov. Kot je še dodal, naj bi sistem, ki bo pokrival celotno indijsko ozemlje, kmalu predstavili tudi vladi v New Delhiju. Sicer sta državi na omenjenem zasedanju tudi podpisali sporazum o dvostranskem vojaškem sodelovanju do leta 2010. Poleg Kitajske je Indija največji kupec ruskega orožja. Rusija se med največjimi izvoznicami orožja na svetu uvršča na četrto mesto za ZDA, Veliko Britanijo in Francijo.

ZDA za odločnejši poseg
06. 06. 2001 00.00
V preteklih dneh sta izraelsko palestinske spopade sicer poskušala zaustaviti ruski posrednik Vdovin in nemški zunanji minister Fischer, obeta pa se tudi aktivnejše ameriško posredovanje v krizo, saj naj bi v Izrael v prihodnjih dneh pripotoval direktor ameriške obveščevalne agencije CIA, George Tennet.

Vodafone miruje
04. 06. 2001 00.00
Predsednik telekomunikacijskega velikana Vodafone Chris Gent je v pogovoru za Sunday Telegraph poudaril, da Vodafone trenutno ne načrtuje novih prevzemov. Po njegovih besedah je družba s prevzemi želela pridobiti položaj, ki bo nedosegljiv za ostale tekmece. Sicer pa je zdaj glavna skrb cena Vodafonove delnice, ki je trenutno na najnižji ravni v zadnjih treh letih.

Novi ruski modul septembra
31. 05. 2001 00.00
Rusija namerava tretji ruski element Mednarodne vesoljske postaje (MVP) - združevalni odsek (SO) - poslati v vesolje septembra letos. To je v četrtek povedal predsednik Raketne in vesoljske družbe Energija Jurij Semjonov.

Slovenija prvič v poročilu AI
30. 05. 2001 00.00
V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Bush s posebno ponudbo
28. 05. 2001 00.00
Po pisanju New York Timesa bo ameriški predsednik Bush ruskemu kolegu Putinu na vrhu v Ljubljani predlagal tesno sodelovanje na področju protiraketne obrambe, eni najbolj spornih točk ameriško-ruskih odnosov. Po trditvah časnika naj bi bile Združene države pripravljene celo kupiti ruske rakete, če bi se Moskva v zameno odpovedala že skoraj 30 let starem sporazumu, ki je omogočal vojaško ravnotežje med državama. Predsednik Bush bi tako lahko začel neovirano graditi sistem protiraketnega ščita, znanega tudi kot vojna zvezd. V Moskvi o ameriških predlogih, med katerimi so tudi skupne vojaške vaje, uradno niso obveščeni, vendar so jih že zavrnili.

ZDA poklonile Cad-Cam opremo
25. 05. 2001 00.00
Združene države Amerike so prek Mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min (ITF) slovenskemu Inštitutu za rehabilitacijo poklonile najsodobnejšo Cad-Cam opremo, ki bo znatno izboljšala in olajšala rehabilitacijo. Gre za trenutno najsodobnejšo opremo v svetu, ki omogoča natančno odvzemanje mer pri izdelavi manjkajočih delov telesa. Natančni podatki zagotavljajo večjo zanesljivost pripomočka, natančnost izdelave, s tem pa tudi njegovo hitrejšo aplikacijo. Sistem je prenosljiv in ga je zato možno uporabljati tudi pri triažiranju na terenu.

Ameriška gospodarska rast nižja
25. 05. 2001 00.00
Gospodarska rast v ZDA je bila v prvih treh mesecih letos veliko nižja kot je najprej ocenila ameriška vlada. Ameriško ministrstvo za trgovino je namreč v petek objavilo podatek, da se je obseg bruto domačega proizvoda (BDP) v prvih treh mesecih letos na letni ravni povečal za 1,3 odstotka, ameriška vlada pa je ocenila, da je bil gospodarska rast v omenjenem obdobju 2-odstotna. Počasnejša gospodarska rast je predvsem posledica velikega padca podjetniških naložb v računalniško in drugo opremo ter manjša potrošnja. Obseg podjetniških naložb se je v omenjenem obdobju zmanjšal za 2,6 odstotka na letni ravni, vlada pa je ocenila, da so se omenjene naložb zmanjšale za 2,1 odstotka.

Senat potrdil davčne olajšave
24. 05. 2001 00.00
Ameriški senat je sinoči z 62 glasovi proti 38 potrdil predlog zakona o 1350 milijard dolarjev davčnih olajšav v naslednjih 11 letih, pri čemer je 12 demokratov glasovalo skupaj z vsemi 50 republikanci. Demokrati so v začetku tedna sprožili serijo amandmajev k zakonu, vendar bolj zato, da bi opozorili na posamezne dele zakona s katerimi se ne strinjajo, kot pa da bi resno ovirali sprejem zakona. Senatni predlog bo moral biti usklajen s predlogom predstavniškega doma, ki predvideva 1600 milijard dolarjev olajšav v desetih letih, kar je predlagal tudi predsednik George Bush. Republikanci upajo, da jim bo uspelo oba predloga čimprej uskladiti in da bo predsednik zakon podpisal v naslednjih dneh.

Demokrati imajo večino v senatu
24. 05. 2001 00.00
Republikanski predstavnik v ameriškem senatu James Jeffords je sporočil, da zapušča republikansko stranko, s čimer se bo razmerje moči v senatu prevesilo v prid demokratov. Kot razlog za svojo odhod iz republikanskih vrst je Jeffords navedel vse pogostejša nestrinjanja s strankino politiko in z zakonskimi spremembami, ki jih načrtuje predsednik države George Bush. Senator zvezne države Vermont namerava odslej delovati kot neodvisni član senata.

Spet napeti odnosi med Kitajsko in ZDA
22. 05. 2001 00.00
V ameriško-kitajskih odnosih je, potem ko sta ZDA obiskala tajvanski predsednik Chen Shui-bian in tibetanski verski voditelj dalajlama, znova prišlo do napetosti. Kitajska je zaradi tega ZDA obtožila grobega vmešavanja v njene notranje zadeve.

Izraelski napadi se nadaljujejo
21. 05. 2001 00.00
Izraelska vojska je tudi danes zjutraj napadla palestinska naselja v Gazi. V napadu helikopterjev in topništva je na mesto padlo pet raket, pri čemer je ena zadela tudi poslopje varnostih služb palestinskega voditelja Jaserja Arafata. Izstrelki izraelskih sil so zadeli tudi neko tovarno, deset hiš in knjižnico. Gre za prvi napad na civilne cilje od obnovitve izraelsko-palestinskih spopadov na območju pred osmimi meseci. V napadu so bile po navedbah palestinskih varnostnih služb ranjene štiri osebe. Do napadov je prišlo le nekaj ur pred obiskom visokega komisarja EU za zunanjo in varnostno politiko Solane, ki pričenja štiridnevni obisk na Bližnjem vzhodu.

Drnovšek o nujnosti širitve EU
20. 05. 2001 00.00
V italijanskem Cernobbiu se je zaključila mednarodna konferenca Aspen European Dialogue, ki je bila posvečena nekaterim aktualnim temam, povezanim z Evropsko unijo, med njenimi udeleženci pa je bil tudi slovenski premier Janez Drnovšek. Na zadnji, šesti razpravi z imenom Agenda za Evropo, sta poleg premiera Drnovška med drugim sodelovala tudi podpredsednica irske vlade Mary Harney ter Samuel Huntington, znani profesor harvardske univerze in predsednik harvardske akademije za mednarodne študije. Premier je v svojem nastopu spregovoril o odnosih med ZDA in Evropo, poudaril pa je tudi nujnost nadaljevanja širitvenega procesa transatlantskih povezav.

Bush in Putin o oborožitvi
19. 05. 2001 00.00
Tako Moskva kot Washington upata, da bo prvo srečanje Putina in Busha pomagalo otopliti odnose med njima, saj se državi močno razhajata pri reševanju nekaterih pomembnih vprašanjih.

Bush in Putin junija v Ljubljani
19. 05. 2001 00.00
Za pripravo prvega in doslej najbolj elitnega vrha v mandatu obeh predsednikov, ki bo 16. junija v Ljubljani, je celo manj kot mesec dni časa, medtem ko je organizacija Clintonovega obiska junija leta 1999 trajala skoraj pol leta. Vendar zunanji minister Dimitrij Rupel pravi, da zaradi tega ni preveč zaskrbljen. Čeprav sinoči sprva iz Mladike uradno obiska niso hoteli potrditi, tako da smo prvo novico o obisku povzeli po agenciji Reuters, je minister Rupel kasneje povedal, da so že med tednom iz Washingtona dobili vprašanje, ali bi bili v Ljubljani pripravljeni gostiti ameriškega predsednika. Obisk naj bi bil v vseh pogledih izjemna priložnost za Slovenijo. Veliko zadovoljstvo nad izbiro Slovenije kot gostiteljice prvega vrha Bush-Putin sta izrazila tudi oba uradna gostitelja, premier Janez Drnovšek in predsednik Milan Kučan.

Stroka proti umetni oploditvi
18. 05. 2001 00.00
Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Milošević še ne gre v Haag
18. 05. 2001 00.00
Slobodana Miloševića Beograd pred koncem junija ne bo predal haaškemu sodišču, čeprav se bo 29. junija začela konferenca o gospodarski pomoči Zvezni republiki Jugoslaviji. Kot je znano Združene države Amerike finančno podporo pogojujejo z Miloševićevo izročitvijo.

Bush in Putin junija v Sloveniji
18. 05. 2001 00.00
Ameriški in ruski predsednik George Bush in Vladimir Putin se bosta prvič sestala 16. ali 17. junija v Ljubljani. To je danes v Washingtonu napovedal ameriški državni sekretar Colin Powell po srečanju Busha z ruskim zunanjim ministrom Igorjem Ivanovom.

Energetski načrt buri duhove
18. 05. 2001 00.00
Energetski načrt, ki ga je v četrtek razgrnil ameriški predsednik George Bush, je po vsem svetu naletel na ostre kritike. V Združenih narodih so ga označili kot katastrofalnega, enako menijo tudi v vseh večjih mednarodnih okoljevarstvenih organizacijah. Nad Bushevim načrtom, ki predvideva gradnjo na stotine jedrskih elektrarn in črpanje nafte na doslej zaščiteni Aljaski, ne predvideva pa ekološkega varčevanja, so razočarani tudi v Evropski uniji.