Zgodovinski

Ustvarjanje na železniški postaji
12. 05. 2000 09.58
Ob 30-letnici natečaja Slovenskih železnic (SŽ) za literarna in likovna dela učencev osnovnih šol so SŽ v okviru praznovanja pripravile tudi Ex-tempore. Tako bodo učenci danes med 11. in 14. uro ustvarjali na ljubljanski železniški postaji.

Margaret Thatcher sodi že v zgodovino
26. 04. 2000 07.44
Portret nekdanje britanske ministrske predsednice Margaret Thatcher so v londonski National Portrait Gallery iz sodobnega oddelka premestili v zgodovinski del galerije. Poleg njene dvometerske fotografije, ki je delo slavnega fotografa Helmuta Newtna, so iz sodobnega oddelka premestili tudi portreta Paula McCartneya in Joan Collins. Na izpraznjena mesta bodo postavili poretrete nogometaša Davida Beckhama, avtorico Harryja Potterja J. K. Rowling, igralca Ralpha Fiennesa in zvezdo filma Titanik Kate Winslet. Po mnenju vodstva galerije so to osebe, ki najbolje predstavljajo sodobno Veliko Britanijo.

Velikonočno voščilo slovenskih škofov
23. 04. 2000 12.27
Na velikonočno nedeljo bodo slovenski škofje na slovesnih mašah prebrali skupno velikonočno voščilo, ki ga naslavljajo vsem duhovnikom, redovnikom in redovnicam, vsem vernikom in bolnikom, so sporočili iz slovenske škofovske konference.

Otvoritev muzeja pop glasbe v Pragi
01. 04. 2000 12.18
V središču Prage so pred dnevi odprli muzej češke in slovaške popularne glasbe. Poleg edinstvene zbirke plošč, električnih kitar, magnetofonov in starih radijskih sprejemnikov so v muzeju zbrali tudi bogate zbirke arhivov o razvoju pop in rock glasbe, ki ga je nekdanji komunistični režim pogosto zatiral. Ob otvoritvi tako imenovanega Popmuzeja v zgodovinski četrti Mala Strana so organizatorji pripravili koncert pevca Vladimirja Misika, ene izmed legend češkega rocka, katerega glasba je bila v 80. letih prepovedana.

Zgodovinski obisk VS v Washingtonu
31. 03. 2000 09.29
Člani Varnostnega sveta ZN so bili v četrtek na zgodovinskem obisku glavnega mesta ZDA, kamor jih je skupaj z demokratom Josephom Bidenom povabil eden najostrejših kritikov svetovne organizacije v ameriškem senatu, republikanec Jesse Helms iz Severne Karoline, sicer predsednik senatnega odbora za mednarodne odnose. Obisk članov VS je bil izpeljan kot vrnitev usluge Jesseju Helmsu, ki je VS obiskal 20. januarja, ko je med drugim zagrozil, da bodo ZDA izstopile iz ZN, če organizacija ne bo dovolj občutljiva glede ameriške suverenosti.

Papež končal romanje v Sveti deželi
26. 03. 2000 20.15
Papež Janez Pavel II. je v nedeljo končal šestdnevno romanje v Sveti deželi, med katerim je izrazil obžalovanje zaradi antisemitizma in zločinov nad Judi, ki so jih v zgodovini zagrešili kristjani. Palestincem je priznal pravico do lastne države, vse na območju živeče narode pa je pozval k razumevanju in sodelovanju.

Srečanje papeža in izraelskega premiera
24. 03. 2000 20.20
Na Gori blagrov ob Galilejskem jezeru v pokrajini Genezaret, kjer je papež Janez Pavel II. danes daroval mašo pred 100.000 verniki, se je poglavar rimskokatoliške cerkve neuradno sestal tudi z izraelskim premierom Ehudom Barakom. Ta je papeža seznanil s potekom mirovnega procesa na Bližnjem vzhodu, zaprosil pa ga je tudi za pomoč pri vrnitvi pogrešanih izraelskih vojakov, med njimi pilota Rona Arada, ki je bil leta 1986 sestreljen nad Libanonom.

Zgodovinski obisk v Vietnamu
13. 03. 2000 09.29
Ameriški obrambni sekretar William Cohen je danes s prihodom v Hanoi začel zgodovinski obisk v Vietnamu. Njegov tridnevni obisk v Vietnam je namreč prvi uradni obisk kakega ameriškega obrambnega ministra po koncu vietnamske vojne pred 25 leti. Ob prihodu je poudaril, da se namerava med obiskom osredotočiti na prihodnost, in ne na preteklost. Srečal naj bi se z zunanjim ministrom, predsednikom države ter obrambnim ministrom. Z obiskom naj bi sicer okrepili odnose med državama, Cohen pa naj bi tudi izrazil željo Pentagona po pospešitvi iskanja posmrtnih ostankov 2000 ameriških vojakov iz vietnamske vojne.

Srečanje južnokorejskega in nemškega predsednika
09. 03. 2000 16.14
Južnokorejski predsednik Kim Dae Jung se je danes v Berlinu sestal z nemškim predsednikom Johannesom Rauom.

Prvo zasedanje vojaškega odbora EU
07. 03. 2000 16.43
Na prvem zasedanju se je danes v Bruslju sestal vojaški odbor Evropske unije, eno izmed treh začasnih teles, ki jih je petnajsterica ustanovila za vodenje skupne varnostne in obrambne politike. Dogodek je unijin skupni zunanjepolitični predstavnik Javier Solana ocenil za zgodovinski, saj gre v zgodovini EU za prvi odbor v okviru sveta, ki združuje vojaške častnike - predstavnike generalštabov držav članic.

Sto let britanskih laburistov
27. 02. 2000 20.36
Britanski premier Tony Blair je danes ob 100. obletnici laburistov zagotovil, da njegova politika v ničemer ne bo izpodbijala vrednot, ki jih laburistična stranka podpira od nekdaj in pripadnike stranke zaprosil za podporo in enotnost.

Carigrad in Atene podpisala protokol o sodelovanju
18. 02. 2000 19.05
Župana turškega Carigrada in grških Aten Mufit Gurtuna in Dimitris Avramopulos sta podpisala protokol o krepitvi vezi in sodelovanja med obema mestoma. Protokol predvideva okrepitev poslovnega, turističnega in kulturnega sodelovanja obeh mest, omenja pa tudi izmenjavo študentov in študentskih programov. Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je protokol označil kot zgodovinski dokument, ki bo prispeval k razvoju odnosov obeh mest in s tem tudi k ureditvi grško-turških odnosov.

Zgodovinski dogovor med Vatikanom in Palestinci
15. 02. 2000 22.00
Papež Janez II. in palestinski voditelj Jaser Arafat sta danes v Vatikanu po besedah papeževa tiskovnega predstavnika Joaquina Navarra-Valls podpisala ''zgodovinski dogovor''.

Informativni dan na srednjih šolah in fakultetah
11. 02. 2000 21.27
Na srednjih šolah in fakultetah je bil danes prvi informativni dan; ponovili ga bodo še jutri. Interes dijakov in študentov je bil, kot so tudi pričakovali, velik. Število vpisnih mest na srednjih šolah pa je letos manjše kot lani - prostora je za 31.489 dijakov, za vpis v prvi letnik fakultet pa bo tokrat na voljo 21.823 mest, kar je največ doslej.

Oman ostaja lastnik Riklijeve vile na Bledu
02. 02. 2000 07.40
Upravno sodišče je razveljavilo odločitev blejskega občinskega sveta o razlastitvi lastnika Riklijeve vile na Bledu Nicholasa Omana zaradi nespoštovanja določb zakona o naravni in kulturni dediščini. Upravno sodišče je v teh dneh namreč presodilo, da pred izdajo odločbe niso bili opravljeni vsi postopki, ki jih predvideva zakon v primeru, če lastnik spomenika ne izpolnjuje zakonskih dolžnosti in ne opravi potrebnih del na spomeniku. Občina Bled se bo na sodbo pritožila, je danes poročal Radio Slovenija.

Sporazum o rusko-beloruski uniji stopil v veljavo
26. 01. 2000 21.59
V veljavo je danes stopil sporazum o uniji med Rusijo in Belorusijo. Vršilec dolžnosti ruskega predsednika Vladimir Putin je dogodek označil za zgodovinski.

Noboa prevzel predsedniško mesto
22. 01. 2000 19.33
Ekvadorski podpredsednik Gustavo Noboa je danes prevzel mesto predsednika države, pri tem pa ga podpira tudi vojska ter policija. Že v noči na soboto pa je poveljnik ekvadorske vojske general Carlos Mendoza razpustil triumivart, ki naj bi prvotno prevzel oblast.

General Electric dosegel zgodovinski poslovni uspeh
21. 01. 2000 16.26
General Electric - velikan, ki pokriva od področja letalskih motorjev do televizijskih oddajnikov, je leto sklenil z rekordno visokimi poslovnimi rezultati zadnjega četrtletja, pri čemer predstavniki družbe optimistično vstopajo tudi v novo leto. Dobiček zadnjega četrtletja je dosegel 3,09 milijarde dolarjev, kar je 16 odstotkov več kot v enakem obdobju leta 1998.

Združevanje AOL-a in Time Warnerja
11. 01. 2000 21.27
Kot kaže, bomo dobili multinacionalno podjetje, ki bo nadzorovalo precejšen del svetovnega javnega mnenja. Medijski gigant Time Warner in vodilni ponudnik internet storitev America Online (AOL) sta napovedala združitev, s katero bo nastalo podjetje, vredno vrtoglavih 350 milijard dolarjev.

Obuči prispel v Kambodžo
10. 01. 2000 16.53
Japonski premier Keizo Obuči je prispel na zgodovinski obisk Kambodže. Obuči je namreč po 43 letih prvi predsednik japonske vlade na obisku v tej državi v Jugovzhodni Aziji. Med glavnimi temami pogovorov bo sodelovanje med državama in sojenje vodjem Rdečih kmerov, ki je predvideno v prihodnjih mesecih. Kambodža je sicer prva postaja Obučijeve turneje, med katero bo do konca tedna obiskal tudi Laos in Tajsko.

V Ljubljani se iz preventivnih razlogov ni trgovalo, po svetu pa je bilo zelo živahno
04. 01. 2000 10.07
Včerajšnji prvi dan trgovanja v novem letu je bil zaznamovan z obilico dogajanja in preobratov. Dnevna nihanja na evropskih in ameriških delniških trgih so bila rekordna.

Podpis obmejnega sporazuma
30. 12. 1999 18.26
Zunanja ministra Kitajske in Vietnama, Tang Jiaxuan in Nguyn Manh Cam, sta danes podpisala zgodovinski sporazum o poteku meje med državama.

Razstava fotografij Slavka Smoleja
19. 12. 1999 17.07
Moderna galerija je pripravila študijsko razstavo fotografskega opusa Slavka Smoleja (1909-1961) in jo naslovila Glasnik gorske narave in železarske kulture. Avtorica razstave, ki jo bodo v torek, 21. decembra, ob 18. uri odprli v spodnjih prostorih Moderne galerije, je kustosinja Lara Štrumej.

Prvo zasedanje britansko-irskega sveta
17. 12. 1999 21.43
V Londonu se je na ustanovnem zasedanju sešel britansko-irski svet, zadnja od treh novih ustanov, ki jih predvideva severnoirski mirovni sporazum, sklenjen aprila 1998. V novoustanovljenem svetu so predstavniki irske in britanske vlade ter predstavniki pokrajinskih vlad Severne Irske, Škotske in Walesa.

Letošnja knjižna bera Slovenske matice
16. 12. 1999 19.55
Predsednik Slovenske matice prof. dr. Joža Mahnič je skupaj z avtorji, prevajalci in uredniki danes predstavil letošnjo knjižno bero, ki obsega sedem naslovov. Knjižne novosti so <i>Obzorja slovenske književnosti</i>, zbirka literarno-zgodovinski razprav akademika Franceta Bernika, <i>Psihologija z empiričnega vidika </i>Franza Brentana v prevodu Franeta Jermana, <i>Mariborska knjiga </i>Andreja Brvarja iz serije o slovenskih mestih, knjiga o avtohtonih drevesnih vrstah na Slovenskem z naslovom <i>Naše drevesne vrste </i>gozdarskih strokovnjakov Marijana Kotarja in Roberta Brusa, pregled slovenske lirike <i>Od ekspresionizma do postmoderne </i>akademika Borisa Paternuja, dnevniški zapisi iz I. svetovne vojne Franca Rueha z naslovom <i>Moj dnevnik 1915-1917</i>, kakor jih je pripravil njegov vnuk Igor Vilfan, ter esejistična knjiga <i>Metamorfoza groze </i>Jožeta Snoja. Dr. Mahnič je predstavil tudi dvojno številko Glasnika Slovenske matice, v katerem so med drugim prispevki z majskega matičinega simpozija ob stoletnici rojstva akademika Antona Slodnjaka in oktobrskega znanstvenega srečanja v organizaciji matice o prof. dr. Lavu Čermelju.

Jezni zaradi odnosa ZDA do predaje prekopa
13. 12. 1999 11.13
Večina visokih državnih uradnikov Paname je v zadnjih dneh izrazila razočaranje in celo jezo na ameriško administracijo, ki po njihovem mnenju pripisuje premajhen pomen zgodovinski predaji Panamskega prekopa Panami. Slovesnost ob predaji je bila že dvakrat prestavljena na prošnjo ZDA, ki so se na slovesnost odločile poslati nekdanjega predsednika Jimmyja Carterja. Območje Panamskega prekopa je v začetku stoletja zavzela ameriška vojska pod vodstvom predsednika Theodora Roosevelta. ZDA so porabile 350 milijonov dolarjev za dokončanje prekopa, ki povezuje Tihi in Atlantski ocean.

Uspešen dan za Izraelce
09. 12. 1999 21.14
Po posredovanju ameriške državne sekretarke Madeleine Albright so Izraelci in Palestinci nadaljevali pogajanja o trajnem mirovnem sporazumu. Palestinski pogajalec Jasir Abed Rabo je sporočil, da se je z izraelskim kolegom Odedom Eranom znova pogovarjal o vprašanju judovskih naselij na zasedenem Zahodnem bregu. Gre že za deveto srečanje, katerega namen je doseg dokončnega mirovnega sporazuma med Izraelom in Palestinci.

Jelcin in Lukašenko podpisala sporazum
08. 12. 1999 13.59
Ruski in beloruski predsednik, Boris Jelcin in Aleksander Lukašenko, sta danes v Kremlju podpisala sporazum o uniji med Rusijo in Belorusijo. Predsednika sta prav tako podpisala še načrt za uresničitev sporazuma, je poročala ruska tiskovna agencija Interfax.

Predstavljen Mali zgodovinski atlas
07. 12. 1999 16.48
Mali zgodovinski atlas je naslov najnovejše knjige založbe Modrijan, ki so jo danes predstavili v Kulturno-informacijskem centru Križanke. Namenjen je osnovnošolskim otrokom, hkrati pa nudi dovolj splošnih informacij za vse, ki jih zanima zgodovina.

Shod za mir v Baskiji
02. 12. 1999 20.06
Notranji ministri več evropskih držav, španski prestolonaslednik princ Felipe in španske politične stranke so na današnjih demonstracijah v Bruslju pozvali baskovsko separatistično organizacijo ETA, naj prekliče svojo odločitev o prenehanju premirja. Odločitev organizacije ETA namreč začne veljati jutri.