biologije

Forenzik: Trupelci iz Peruja sta nečloveška vrsta
19. 09. 2023 17.31
Prejšnji teden sta javnost razburili okoli tisoč let stari mumificirani trupelci, ki so ju zastekljeni predstavili mehiškim politikom. Po burni debati, ali gre za vesoljce, otroški mumiji ali novo obliko zemeljskega življenja, ju je podrobno pregledal še forenzik. Ta pravi, da gre za še neodkrito človeško vrsto ali izvenzemeljsko obliko življenja.

Kim obiskal tovarno vojaških letal na skrajnem vzhodu Rusije
15. 09. 2023 09.32
Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je prispel v mesto Komsomolsk na Amurju na skrajnem vzhodu Rusije, kjer si je ogledal tovarno vojaških letal in druge opreme.

Čeh in Horvat zmagala, izboljšan izid vseh časov na 2000 m zapreke
10. 09. 2023 20.32
Svetovni podprvak Kristjan Čeh je na atletskem mitinga zlate serije Svetovne atletike v Zagrebu v metu diska zmagal z 68,48 metra, Anita Horvat je bila prva v teku na 800 m, edina je tekla pod dvema minutama (1:59,79). Kenijka Beatrice Chepkoech je na 2000 m zapreke, ki ni pogosto na programih tekem, tekla najboljši izid vseh časov (5:47,42), druga je bila njena rojakinja Winnie Jemutai (5:52,92), tretja pa s slovenskim rekordom 5:53,38 Maruša Mišmaš Zrimšek.

V nekaterih delih Hrvaške letos štirikrat več komarjev kot lani
29. 08. 2023 15.19
Notranjost Hrvaške se letos spopada s štirikrat večjim številom komarjev kot lani. Največ jih je na območju Osijeka in Zagreba, kjer so na povečano število vplivali visok vodostaj Drave ter nepokošena trava in odpadki, ocenjuje profesor biologije z univerze v Osijeku Branimir Hackenberger Kutuzović.

Kdo je Ribničan, ki je osvojil astronomski triatlon?
21. 08. 2023 12.54
Peter Andolšek je dijak tretjega letnika Gimnazije Bežigrad, ki je na letošnji astronomski olimpijadi pometel s konkurenco in postal najboljši na svetu v poznavanju astronomije. Ujeli smo ga na Poljskem, ko se je z mentorji in sotekmovalci odpravljal domov, v pogovoru pa nam je razkril, kako se počuti po tako pomembni zmagi, kakšni so njegovi načrti za prihodnost, pa tudi, kaj vse ga še zanima poleg fizike in astronomije.

Znani rezultati poklicne mature
05. 07. 2023 06.36
Kandidati, ki so poklicno maturo opravljali na srednjih šolah in drugih izobraževalnih organizacijah, so obveščeni o svojem uspehu. Od 7. ure dalje si svoje rezultate s pomočjo šifre lahko ogledajo tudi na spletu. V ponedeljek bodo na Državnem izpitnem centru predstavili rezultate vseh treh matur – poklicne, splošne in mednarodne.

Ena najboljših hokejistk na svetu, študentka na univerzi Yale. Kako ji uspe?
26. 06. 2023 06.00
V Ameriki so velike sanje skoraj vsakega ambicioznega starša jasne. Mnogi za doseg teh sanj začnejo varčevati že dolgo, preden naslednja generacija sploh prijoka na svet. Končni cilj? Študij na eni izmed prestižnih univerz, kot je na primer Yale. Starši Pie Dukarič so izbrali popolnoma drugačno pot, ki se je začela v ljubljanski dvorani Tivoli, cilj pa je na koncu vendarle enak in še kako zavidanja vreden. Nedavno je namreč na prej omenjeni univerzi končala drugi letnik na smeri celične, molekularne in razvojne biologije. Poleg tega pa je ena najboljših hokejskih vratark na svetu.

Umetna inteligenca je za človeštvo izziv in hkrati velika priložnost
15. 04. 2023 12.58
Biotehnologija, medicina, farmacija, kemija so med znanstvenimi vejami, ki so s pomočjo umetne inteligence, že dosegle velike preboje. Tehnološka scena je vsak teden bogatejša za stotine, kmalu tudi tisoče novih rešitev, posledično so številne panoge na prepihu. Toda, kot napovedujejo nekateri slovenski znanstveniki, ki delujejo v polju umetne inteligence, bi človeštvo lahko s pomočjo nove tehnologije, ki je obnorela svet, pospešilo znanstvene preboje, hkrati pa izboljšalo delo in dvignilo kakovost življenja.

V dveh letih naj bi v Divači začela obratovati največja sončna elektrarna v Sloveniji
11. 03. 2023 14.05
Divaški občinski svetniki so na seji prejšnji teden potrdili sklep o začetku priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta za umestitev sončne elektrarne ob avtocestnem razcepu pri Divači. Elektrarna naj bi začela obratovati v roku dveh let, vendar je že pred samim sprejetjem naletela na različna mnenja, kar se tiče koristi, ki jo bo občina imela od elektrarne in okoljskega vpliva.

'Ko so ženske vključene v upravljanje z naravnimi viri, so izidi boljši za vse'
11. 02. 2023 07.23
Obeležujemo mednarodni dan žensk in deklet v znanosti, katerega namen je spodbuditi zanimanje žensk in deklet za znanost ter opozoriti na enakopravne možnosti v znanosti. Spodbujajte ženske, da vstopajo v poklicno usposabljanje in študij naravoslovja, tehnologije, inženirstva in matematike, je na zasedanju, ki ga je na sedežu ZN v New Yorku organizirala fundacija The Royal Academy of Science International Trust, dejala predsednica Nataša Pirc Musar.

Od predsednikovega svetovalca do izdajalca na 'seznamu za likvidacijo'
18. 01. 2023 17.56
Donedavni svetovalec ukrajinskega predsednika Aleksij Arestovič in eden njegovih najbližjih sodelavcev je čez noč postal eden najbolj osovraženih ljudi v državi. Žebelj v politično krsto si je zabil z izjavo, da je vzrok za uničenje stanovanjske zgradbe v Dnipru delovanje ukrajinske protiletalske obrambe, ki naj bi sestrelila rusko raketo, ta pa je nato strmoglavila in eksplodirala. Arestovič je podal odstopno izjavo, ki jo je Zelenski sprejel. Kmalu zatem se je ime nekdanjega predsednikovega svetovalca znašlo na sporni spletni strani Mirotvorets, ki velja za nekakšno listo za odstrel.

V bližini Titanika pred 26 leti zaznali skrivnostni signal, ki je končno pojasnjen
11. 11. 2022 08.53
Pred približno 26 leti so na dnu severnoatlantskega oceana v bližini razbitin Titanika s sonarjem ujeli signal, ki pa jim ga ni uspelo pojasniti. Raziskovalci so želeli signal pojasniti, zato so se v potapljaški odpravi potopili v oceanske globine. Odkrili so iz različnih vulkanskih formacij sestavljen skalnat greben, kjer živijo jastogi, spužve, globokomorske ribe in več vrst koral, ki bi lahko bile stare več tisoč let.

'Če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega'
22. 10. 2022 11.57
Rožnati oktober je mesec boja proti raku dojk, zato smo se o tej bolezni pogovarjali s tremi zdravniki na Onkološkem inštitutu. Kirurg dr. Erik Brecelj je povedal, da se, ko bolnika prvič seznanijo s to diagnozo, neredko zgodi, da se mu dobesedno stemni pred očmi, ne vidi in ne sliši, kaj mu zdravnik govori. Onkolog dr. Domen Ribnikar pove, da uspešno ozdravijo dobri dve tretjini pacientk z zgodnjim rakom dojke, pri četrtini pa se bolezen ponovi. In če pride do razsoja v oddaljene organe, je taka bolezen zaenkrat še vedno neozdravljiva. Vodja Oddelka za radiologijo dr. Nina Boc pa poudarja, da je vsak boj z boleznijo težak, in če želimo premagati raka, moramo biti bolj agresivni od njega. Zgodbe bolnikov se seveda dotaknejo tudi njih, prizna. "Ko se sprehodimo mimo bolnikov v čakalnicah Onkološkega inštituta, lahko vsak dan ugotovimo, da nimamo niti enega razloga, da bi bili nesrečni."

Soba pobega, v kateri 'odklenete izzive in zaklenete stereotipe'
29. 09. 2022 09.23
"Ženske niso za tehniko", "Fantje so boljši v matematiki", "To so moški poklici", "To je prezahtevno za ženske", "Ženske nimajo kaj početi med inženirji, naj gredo raje za učiteljice ali medicinske sestre" – takšni in podobni stereotipi, ki so zakoreninjeni v naši družbi, dekleta usmerjajo stran od študija naravoslovnih in tehničnih ved. V ozaveščevalni sobi pobega lahko podobne "stereotipe zaklenete in se na atraktiven način soočite z izzivi s področij znanosti, fizike, kemije, informatike, matematike, biologije ..."

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07
Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Pred 225 milijoni let se je z dinozavri sprehajal najstarejši identificirani sesalec
12. 09. 2022 07.17
Najstarejši sesalec na svetu je bil identificiran na podlagi fosilnih zobnih zapisov, ki so za približno 20 milijonov let prehiteli doslej potrjenega najstarejšega sesalca. Raziskovalci so novo odkritje označili za "zelo pomembno". Brasilodon quadrangularis je bil majhen, približno 20 centimetrov dolg sesalec, ki je hodil po Zemlji pred 225 milijoni let hkrati z najstarejšimi dinozavri in po mnenju skupine brazilskih in britanskih znanstvenikov osvetljuje razvoj sodobnih sesalcev.

Ikonično ladijsko razbitino 'zavzeli' morski črvi
14. 08. 2022 19.57
HMS Endeavour, znamenita raziskovalna ladja britanske kraljeve mornarice, s katero je kapitan James Cook odkril vzhodno obalo Avstralije, je postala žrtev ladijskih črvov in rakov, ki so se zažrli v les plovila. "To pomeni, da se ena najpomembnejših razbitin v človeški zgodovini uničuje pred našimi nosovi," je opozoril profesor morske biologije.

Veliki koralni greben z največ koralami v zadnjih 36 letih
05. 08. 2022 07.37
Na delih Velikega koralnega grebena so raziskovalci zabeležili najvišjo rast koral v zadnjih 36 letih. "Dobri rezultati kažejo na to, da si greben lahko opomore," so povedali strokovnjaki. Kljub dobrim novicam korale še niso izven nevarnosti. Za popolno obnovitev grebena in njegovo ohranjanje bi morali v Avstraliji do leta 2030 zmanjšati emisije toplogrednih plinov za 75 odstotkov.

Putinova družina: hčeri, vnuk in ugibanja o ljubicah ter nezakonskih otrocih
04. 08. 2022 09.11
Ruski predsednik Vladimir Putin svojo družino od nekdaj skrbno skriva pred očmi javnosti, zato se pojavljajo številna ugibanja na to temo. Vojna z Ukrajino je interes za Putinovo družinsko življenje le še povečala, saj so člani njegovega družinskega kroga deležni mednarodnih sankcij. Putin ima uradno dve hčeri, potomce naj bi imel tudi z najbolj gibčno Rusinjo Alino Kabajevo, kot mati njegovega otroka pa se omenja tudi njegova nekdanja čistilka.

Fascinantni svet čebel
10. 07. 2022 07.17
Izvrstne opraševalke, nabiralke medu, cvetnega prahu, pridelovalke propolisa in matičnega mlečka. Čebele so veliko več kot le to. So primer popolne demokracije in konsenza, kjer so vloge v družini natančno opredeljene. Vse delajo za dobrobit skupnosti, same ne morejo preživeti.

Začenja se spomladanski rok splošne in poklicne mature
28. 05. 2022 07.42
Na srednjih šolah in drugih izobraževalnih organizacijah se s pisnim izpitom iz angleščine začenja osrednji del spomladanskega roka splošne in poklicne mature. Na splošno maturo se je prvič prijavilo 6114 kandidatov, na poklicno pa 9497. Rezultati splošne mature bodo znani 11. julija, poklicne pa 6. julija.

Na nemški gimnaziji odjeknili streli, ena oseba huje ranjena
19. 05. 2022 12.17
Na gimnaziji Lloyd v nemškem mestu Bremerhaven na severu države so v jutranjih urah odjeknili streli. Ena oseba je bila v napadu huje poškodovana. Policija okoliščine incidenta še preiskuje, domnevnega storilca, ki je bil oborožen s samostrelom in pištolo, pa je že prijela. Nemški mediji sicer poročajo, da naj bi bila v napad vpletena še ena oseba, ki je na begu, a policija tega še ni potrdila.

Svetovna prvaka na naravoslovnem tekmovanju
17. 05. 2022 11.29
Za oddajo Preverjeno sta govorila dijaka Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, Tamara Kolerič in Domen Bogdan, ki sta za odmevno raziskovalno nalogo prejela zlato medaljo in dosegla prvo mesto na mednarodnem naravoslovnem tekmovanju.

Ko se začne puberteta ...
14. 05. 2022 07.00
Vsaka družina gre skozi puberteto na svoj način, za vsako družino je ta čas zahteven. A pomembno je, da otroci in starši veste, da niste sami, da se s podobnimi težavami srečujejo mnogi. Da ta vihar enkrat mine. Da starši sprejmete, da so generacije vaših otrok drugačne, da je njihov najstniški svet tudi zaradi pojava množičnih medijev drugačen, kot je bil vaš. Kljub temu je prav, da svojemu otroku poveste, kaj si mislite o njegovih pogledih, odločitvah in da ga opozorite na morebitne negativne posledice. Ter da ob vsem tem upate, da vas bo otrok slišal, da bodo vaše besede kot popotnica za življenje odmevale nekje zadaj.

Ljubitelja mesa priznala: Brez goveje juhe ni kosila
30. 03. 2022 13.45
»Našima tekmovalcema želimo veliko mero kuharskega znanja, zvrhano mero potrpežljivosti, za noževo konico iznajdljivosti in na koncu še ščepec sreče,« so zapisali na OŠ Toneta Čufarja Jesenice, od koder prihajata Edo in Tamara, bratranec in sestrična, ki sta sicer zelo usklajena, zgovorna, sproščena in nasmejana. Morda jima je ravno to pomagalo, da sta pometla s konkurenco v tretji oddaji letošnje sezone šova Mali šef Slovenije.

Zala: Vzgajali so me, naj sledim svojim sanjam
29. 03. 2022 11.53
Zala Resnik Poljašević je 21-letna študentka živilstva in prehrane, sanja pa o delu nutricionistke, da bi ljudem pomagala do bolj zdravega in daljšega življenja. Že zdaj pa živi svoje druge sanje in to je tekmovanje MasterChef.

Poziv vsem zdravim Slovencem brez redke genetske bolezni
21. 03. 2022 17.22
Redke bolezni prizadenejo vsakega 2000. prebivalca Slovenije, bolniki pa imajo poleg bolezenskih še vrsto težav z dolgotrajno potjo do pravilne klinične diagnoze. Pri bolnikih z redkimi boleznimi od prvih simptomov do končne diagnoze pogosto poteče več kot osem let. V tem času bolniki pogosto prejmejo napačne diagnoze in posledično napačno zdravljenje. To pot bi lahko občutno skrajšal projekt Slovenski genom, ki bo olajšal genomsko diagnostiko v Sloveniji, saj bo v bazo združil podatke o genetski variabilnosti prebivalcev Slovenije.

Raziskovalci odkrili razlike med udomačenimi in divjimi sevi običajnih kvasovk
06. 03. 2022 07.14
Raziskovalne skupine iz Francije, Švedske, Italije in Slovenije so raziskale učinek udomačitve na običajno kvasovko in odkrile izrazite razlike med udomačenimi in divjimi sevi v sposobnosti spolnega razmnoževanja in rasti v različnih pogojih. Slovenski raziskovalci so odgovorili na enega ključnih vprašanj: ali lahko z minimalnim urejanjem genoma spremenijo značilnosti kvasovke? Odgovor je – da.

Kako govoriti in kako ne govoriti o kapitalu
05. 02. 2022 17.45
Površno antropomorfiziranje in predvsem zarotniški govor o kolektivnih akterjih in sistemih je pogosta in privlačna intelektualna praksa, ki je v resnici dokaj slaba in se ji je bolje ogniti. Včasih je seveda lahko govor o denimo državi, kapitalu (ali kapitalizmu), delavstvu, administraciji ipd. kot o enotnem akterju z jasnimi cilji in voljo, da te cilje dosega, prikladna in uporabna bližnjica, ki ne preveč zavajajoče poenostavlja sicer prezapleteno resničnost in nam jo ravno prek poenostavitve (in delne izgube točnosti) pomaga bolje razumeti. Toda pogosto ni tako. Zakaj?

Strelski napad v Nemčiji izvedel 18-letni študent biologije: ubil eno osebo, tri ranil
24. 01. 2022 14.18
V univerzitetni predavalnici v nemškem Heidelbergu so bili v streljanju ranjeni štirje ljudje. Oblasti so sporočile, da je bil za napad odgovoren moški, ki je mrtev, prav tako je kasneje umrla ena žrtev napada. Policija je razkrila, da je bil napadalec 18-letni študent biologije, oborožen pa je bil z več kosi orožja.