biologije

Mednarodno vesoljsko postajo spet vodi ženska, Kimbrough že na trdnih tleh
10. 04. 2017 10.51
Najbolj izkušena ameriška astronavtka Peggy Whitson je kot prva ženska že drugič prevzela poveljstvo nad Mednarodno vesoljsko postajo, kar pa ni edini rekord, s katerim se lahko pohvali. Na Zemljo se bo vrnila skupaj z Američanom Fischerjem in Rusom Jurčikinom predvidoma septembra letos.

'Največ, kar lahko storite za okolje, je, da postanete vegan'
14. 03. 2017 06.30
Masovna živinoreja je ekološka katastrofa, opozarjata strokovnjaka na področju veganstva in poudarjata: "Največ, kar lahko storite za okolje, je, da postanete vegan." Ne potrebujete mesa, z vegansko prehrano dobite vsa potrebna hranila, trdita. In če ste mislili, da si z uživanjem rib delate uslugo ... premislite še enkrat!

Strokovnjaki enotni: Terapija z matičnimi celicami je terapija prihodnosti
12. 03. 2017 11.15
Matične celice imajo velik potencial, a potrebno je sistemsko financiranje raziskav, pravijo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za biologijo. Doslej sicer celično zdravljenje poteka na primer v obliki transfuzije, v zadnjem desetletju pa tudi z vstavitvijo matičnih celic na obolelo mesto.

Slovenski znanstveniki spremenili celice tako, da prepoznajo vnetne procese in začnejo proizvajati zdravilo
07. 01. 2017 18.30
Nov dosežek slovenskih znanstvenikov na področju razvoja celičnega zdravljenja vnetnih bolezni: Človeške celice so spremenili tako, da samostojno prepoznajo vnetne procese v telesu in začnejo proizvajati in izločati protivnetne proteine kot zdravilo.

Na Mednarodni vesoljski postaji Američanka, ki naj bi ob koncu misije presegla ameriški rekord v dolžini bivanja v vesolju
20. 11. 2016 09.29
Rusko vesoljsko plovilo sojuz je na Mednarodno vesoljsko postajo pripeljalo tri astronavte – Rusa, Američanko in Francoza, ki bodo na postaji ostali pol leta in izvedli več raziskav. Američanka je v vesolju preživela že več sto dni in naj bi ob koncu misije presegla tudi ameriški rekord v dolžini bivanja v vesolju.

FOTO: Komiki svojega jezika niso 'šparali' niti v času šolanja
23. 08. 2016 10.42
Na Ljubjanskem gradu se je začel 5-dnevni smejalni maraton. 9. poletni Panč so odprli Vid Valič, Vlatko Štampar, Aleks Curać Šarić in Husein Šakanović, za smeh pa so poskrbeli še: Nejc Šmit, Matic Kokošar in Andrej Težak - Tešky. Vsi so svoje retorične spretnosti poskušali unovčiti že v šoli – eni bolj, drugi pa manj uspešno.

Kakšni so nasveti ribičev, kako kupovati ribe v ribarnici ali trgovini?
13. 08. 2016 20.17
Običajno imamo poleti na jedilniku pogosteje ribe. Prav več rib namesto manj zdrave hrane - kot je predelano meso - je eno od priporočil strokovnjakov. Ribe namreč vsebujejo veliko koristnih sestavin - od beljakovin, vitaminov in zelo koristnih maščobnih kislin omega 3. Ribe jejmo dvakrat na teden, razen velikih rib - te naj bodo na jedilniku zgolj enkrat na teden.

VIDEO: Odkritje gena za vitkost priložnost za razvoj novih terapij za sladkorno bolezen
15. 06. 2016 10.54
Slovenski raziskovalci so odkrili gen za vitkost, ki odpira nove možnosti terapije za z debelostjo povezano sladkorno bolezen. Gre za encim TST, ki je že dolgo poznan predvsem za razstrupljanje cianida. Tokrat pa so prvič pokazali, da ima tudi pomembne funkcije v metabolizmu.

INTERVJU: Boris Cavazza: Ko si enkrat v gotovih letih, te ne povohajo več
04. 05. 2016 06.30
Gledališki in filmski igralec, režiser pa tudi profesor in šansonjer se je za igralstvo odločil po spletu naključij, vzljubil pa ga je šele po dveh letih študija. Čeprav mu je načelno vseeno, kakšno vlogo dobi, obžaluje, da nikoli ni delal z odličnim filmskim režiserjem z odličnim scenarijem, v katerem bi imel tudi zelo dobro vlogo. Hollywood pa ga nikoli ni zamikal.

FOTO: Postojnski 'zmajčki' pridno rastejo
25. 02. 2016 08.34
Človeška ribica, ki je poskrbela za navdušenje v Postojnski jami, skrbno varuje svojih 55 jajčec. Iz Postojne sporočajo, da mali 'zmajčki' pridno rastejo, zanimanje zanje pa je presenetljivo veliko. Žal jajčeca zanimajo tudi drobne rakce postranice, ki bi jih radi pojedli, a jih mama 'zmajevka' pridno odganja.

Gimnazijci na Biotehniškem centru Naklo
01. 02. 2016 06.30
Biotehniški center Naklo izobražuje dijake tudi v gimnazijskem programu, kjer v štirih letih pridobijo kvalitetno osnovo za nadaljnji študij. Po opravljeni splošni maturi je gimnazijcem odprta pot na študij vseh univerzitetnih programov.

Kače živijo! Pogrešano vrsto našli ob obali Avstralije
22. 12. 2015 10.46
Avstralski znanstveniki so ob obali Zahodne Avstralije opazili vrsto morskih kač, za katere so mislili, da so pred leti izumrle. Ker smo dobili novo priložnost, se moramo zdaj potruditi, da jih zaščitimo, pravijo znanstveniki.

VIDEO: Dugonjić: Evropo sem že zavzel, sedaj želim še svet
19. 12. 2015 18.33
Damir Dugonjić je pred kratkim ubranil naslov evropskega prvaka v kratkih bazenih v disciplini 50 metrov prsno. Ravenčan se je z ženo dokončno preselil v Slovenijo, kjer se bo pripravljal na bodoče plavalne izzive. Sedaj, ko je osvojil Evropo, želi vrhunski rezultat tudi na svetovnem prvenstvu.

Znanstveniki s pomočjo IVF 'vzredili' prve pse
10. 12. 2015 09.45
Skupini znanstvenikov je uspelo s pomočjo zunajtelesne oploditve vzrediti prve pse. Iz 19 zarodkov se je julija skotilo sedem mladičkov. Ti so zdaj stari pet mesecev in popolnoma zdravi.

Moški pozor! Tudi vaša biološka ura tiktaka
28. 10. 2015 10.18
Ne le ženskam, biološka ura tiktaka tudi moškim, ko gre za spočetje otroka. Čeprav nekaterim uspe spočeti otroka celo v svojih 60-ih letih in pozneje, ko se ženska biološka ura že ustavi, pa naj bi bila prav starost očeta tista, ki vpliva na mogoče bolezni pri otroku, in ne starost matere, kot vsi mislimo.

Popravljanje DNK vredno Nobelove nagrade
07. 10. 2015 12.31
Letošnji dobitniki Nobelove nagrade za kemijo so na molekularni ravni odkrili, kako celice popravljajo poškodovano DNK. Mehanizem popravljanj DNK je eden izmed temeljnih mehanizmov, ki so omogočili evolucijo našega življenja, zato so po mnenju Komela z ljubljanske medicinske fakultete tokratni Nobelovi nagrajenci res zelo primerni.

Zemlji grozi množično izumiranje vrst, naša bo izginila med prvimi. 'Sami žagamo vejo, na kateri sedimo'
20. 06. 2015 13.15
Živalske vrste izginjajo 114-krat hitreje, kot so nekoč. Svet je na poti do obdobja množičnega izumrtja, ki se je nazadnje zgodil pred 66 milijoni let, ko so izumrli dinozavri. Ena izmed prvih vrst, ki bo izginila, bo ravno naša. Že v treh človeških generacijah lahko ostanemo brez čebel. Ni še prepozno, a je nujno ukrepati takoj.

Spreminjanje barve oči, presajanje okončin, prisilne oploditve: najbolj grozljivi poskusi medicine, ki se je utopila v ideologiji
12. 05. 2015 06.00
Recimo, da v pozni jeseni na gori zaidete in tam ostanete tako dolgo, dokler vas ne rešijo z napol zmrznjenimi okončinami na robu življenja. Najbrž se ne boste spraševali, od kod zdravnikom metode, ko vas bodo reševali. A vseeno ne gre pozabiti, kaj vse in na kakšen način je zraslo na neslavnem zeljniku nacističnih zdravnikov.

Nagrada za matematiko znanstveniku, po katerem je bil posnet film Čudoviti um
25. 03. 2015 15.21
John Nash in Louis Nirnberg sta dobitnika letošnje Abelove nagrade, ki je znana kot Nobelova nagrada za matematiko. O življenju in dosežkih Johna Nasha je bil posnet ameriški film Čudoviti um, v filmu pa je velikega matematika upodobil Russel Crowe.

OŠ Deskle: inšpektorji ugotovili številne kršitve, zato predlagajo razrešitev ravnatelja
22. 01. 2015 14.07
Šolski inšpektorat je pri izrednem nadzoru na OŠ Deskle ugotovil več kršitev šolske zakonodaje. Inšpektorja sta presodila, da je ravnatelj malomarno opravljal svoje dolžnosti, prav tako učencem ni zagotovil varnega in spodbudnega okolja, zato so v zavodu nastale hujše posledice.

Strupi v vaši nakupovalni košari
17. 11. 2014 11.30
Dandanes je težko slediti vsem nasvetom glede prehranjevanja, saj še na tiste, ki se skušajo zelo zdravo prehranjevati, prežijo nevarnosti. V rižu se lahko skriva arzen, v zelenjavi in polnozrnatih žitih kadmij, v morski hrani pa živo srebro.

Raketa zadela šolo, štirje mrtvi
01. 10. 2014 13.30
V Ukrajini kljub premirju ni miru. Na mesto Doneck, ki je pod nadzorom proruskih upornikov, je padlo kar nekaj raket. Tudi na šolsko poslopje, in sicer na prvi šolski dan. Umrle so štiri osebe, med žrtvami naj ne bi bilo šolarjev, sta pa eden izmed staršev in učitelj biologije.

VIDEO: Milijoni komarjev napadli Osijek, pičili naj bi 100-krat v četrt ure!
30. 09. 2014 12.10
V Osijeku so vajeni ogromnega števila komarjev, a invazije, kakršna je letos, ne pomnijo že dve desetletji. Očitno bodo šele nizke nočne temperature rešile Osiječane, ki bodo do takrat prepuščeni nenavadno velikemu številu komarjev v začetku jeseni.

Mauro in Rino bosta razkrila, kam gredo želve pozimi
08. 08. 2014 18.55
Da bi ugotovili, kje vse se gibljejo želve v Jadranskem morju, so v Piranu v morje spustili dve želvi s satelitskim oddajnikom. Le z dobrim poznavanjem obnašanja želv v Jadranu bo namreč možno učinkovito zaščititi te ogrožene morske vretenčarje.

VIDEO: Miss športa Slovenije 2014 je Uršula Tomažič
19. 04. 2014 19.22
Dobili smo 12. najlepšo športnico v deželi na sončni strani Alp. To je postala 22-letna Uršula Tomažič. Lento prve spremljevalke je osvojila Karolina Aškerc, lento druge pa Mojca Podjavoršek. Miss fotogeničnosti je postala Nika Šunta.

Šutejeva v finalu skoka s palico deseta na SP
09. 03. 2014 16.44
Petindvajsetletna Tina Šutej je v finalu skoka s palico zadnji dan atletskega dvoranskega svetovnega prvenstva v poljskem Sopotu zasedla deseto mesto s 4,55 metra, letvico na višini 4,65 m pa je trikrat podrla. S tem so se končali nastopi štiričlanske slovenske tekmovalne ekipe na prvenstvu.

Gimnazijci na Biotehniškem centru Naklo
29. 01. 2014 06.52
Biotehniški center Naklo izobražuje dijake tudi v gimnazijskem programu, kjer v štirih letih pridobijo dobro osnovo za nadaljnji študij. Po opravljeni splošni maturi je gimnazijcem odprta pot na študij vseh univerzitetnih programov.

Stop staranju, klonirano meso in 3D-oblačila: 'revolucija', ki nas čaka do leta 2030
16. 12. 2013 12.24
Svet v prihodnjih letih čaka hiter razvoj, meni inovator Ray Kurzweil. Med drugim naj bi že kmalu našo biologijo programirali tako, da bo odporna proti boleznim in staranju.

Umrl je akademik Jože Trontelj
09. 12. 2013 14.13
V 75. letu starosti je umrl predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj. Od leta 1995 je predsedoval komisiji za medicinsko etiko, leta 2009 pa je za svoje delo prejel zlati red za zasluge.

'Invazija Monsanto' vse bližje, borba za semena pa tudi?
04. 10. 2013 05.59
Multinacionalke z GSO so z napovedjo o umiku iz EU očitno želele le malo pomiriti duhove. Kmalu po tem se je namreč vnela debata o uvozu nove vrste koruze GSO, zdaj pa vodilni znanstveniki pri EU pozivajo k večji naklonjenosti GSO. Ljudi skrbi, da bodo po "invaziji GSO" ostali brez možnosti izbire.