biologije

V EU raziskave za prilagajanje krompirja na ekstremne pogoje v okolju
07. 09. 2020 14.41
Evropski konzorcij ADAPT, katerega del je Nacionalni inštitut za biologijo, preučuje mehanizme prilagoditve krompirja na izpostavljenost škodljivim dejavnikom okolja, kot so suša, vročina in poplave. Za raziskave je konzorcij prejel pet milijonov evrov nepovratnih sredstev iz programa EU Obzorje 2020.

Pritlikavi planet najbližje Zemlji geološko aktiven, pod površjem pa voda
12. 08. 2020 10.54
Vesoljsko plovilo Dawn Ameriške vesoljske agencije je znanstvenikom dalo nove, presenetljive informacije o pritlikavem planetu Cerera, ki leži na glavnem asteroidnem pasu med Marsom in Jupitrom. Ugotovili so, da je globoko pod površjem voda, obogatena s soljo, ki pronica skozi površje. Prav tako so zaznali nedavno geološko aktivnost in prisotnost drugih pogojev za življenje.

V naravo izpustili 'tretjega' risa Borisa: ime so mu izbrali šolarji, ki so ga pričakali
28. 05. 2020 12.42
V Loškem Potoku so v naravo izpustili risa Borisa. Risa so iz Romunije v Slovenijo pripeljali 30. aprila in je nato dobre tri tedne preživel v obori v Loškem Potoku, kjer se je prilagajal na svoje novo okolje. Boris je tretji ris od najmanj desetih, ki bodo v naslednjih štirih letih izpuščeni v Sloveniji v okviru projekta za rešitev Dinarsko–JV alpske populacije risa pred izumrtjem, LIFE Lynx. Dva risa od skupno štirih so že izpustili tudi na Hrvaškem.

Nizozemski znanstveniki odkrili tip protiteles proti okužbi z novim koronavirusom
05. 05. 2020 12.34
Znanstveniki na Nizozemskem so odkrili človeški tip monoklonskih protiteles, ki preprečujejo okužbo v laboratoriju ustvarjenih celic z novim koronavirusom. To je prvi korak k razvoju protitelesa za zdravljenje ali preprečevanje bolezni covid-19, ki jo povzroča SARS-CoV-2, so navedli.

Mia, Tanja in Vildana: 'Pri moških nikoli ne komentiramo, kako je lep in ima 10 otrok'
08. 03. 2020 10.52
Na mednarodni dan žensk smo k pogovoru povabili tri srčne, odločne in uspešne ženske – dve inženirki, ki sta bili tudi med nominirankami za inženirko leta, in zdravnico, ki se že 20 let posveča skrbi za starejše. S sogovornicami smo spregovorile o njihovi življenjski poti, o stvareh, ki jih ženejo dalje, življenjskih lekcijah, pa tudi o odnosih med moškimi in ženskami v družbi. Kot so poudarile, tukaj nismo zato, da bomo bili bitko med spoloma, ampak da bomo sodelovali.

Samuel L. Jackson: od jecljača do superzvezdnika
17. 02. 2020 06.00
71-letni Samuel L. Jackson je eden najbolj dobičkonosnih igralcev vseh časov, saj so njegovi filmi v kino blagajne prinesli več kot dvanajst milijard evrov dobička. Svetovni uspeh je doživel "šele" sredi štiridesetih, njegova pot pa ni bila vedno rožnata.

Nova vetrnica v Sloveniji: ali bi okrnila življenjski prostor zaščitenih ptic?
16. 02. 2020 11.27
Beloglavi jastreb in orel kačar sta razlog, zakaj podjetje AAE za zdaj ne sme postaviti nove vetrnice ob obstoječi pri Dolenji vasi. Zapletlo se je pri pridobivanju naravovarstvenega soglasja. Arso, ki soglasje izdaja, je namreč naročil izvedensko mnenje naravovarstvenika, ki je ocenil, da bi vetrnica zmanjšala kakovost habitata teh ptic. Zakaj in kako, je vprašanje, ko pa pod obstoječo vetrnico, ki obratuje sedem let, niso našli še niti ene mrtve ptice?

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov
09. 02. 2020 08.00
Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Na nogavici, s katero je bilo zvezano truplo, našli DNK neznanega moškega
21. 10. 2019 15.31
V Varaždinu sodijo Smiljani Srnec, obtoženi, da je pred 19 leti ubila sestro Jasmino Dominić, nato pa njeno truplo skrila v zamrzovalno skrinjo. Kljub temu, da so preiskovalci sprva imeli dovolj dokazov, ki potrjujejo, da je s truplom rokovala obtožena, pa je navzoče v sodni dvorani zdaj presenetil strokovnjak, ki pravi, da so na truplu odkrili tudi sledi DNK doslej neznanega moškega.

V naslednjih petih letih bodo potrebovali vsaj 250 inženirjev gozdarstva
04. 08. 2019 11.44
Na Zavodu za gozdove Slovenije, kjer je trenutno zaposlenih 650 strokovnjakov, v prihodnjih petih do 10 letih napovedujejo močno zaposlovanje, bistveno večje od trenutnega vpisa na ustreznih študijskih programih. V prihodnjih petih letih bodo po pričakovanjih potrebovali vsaj 250 inženirk in inženirjev gozdarstva, so poudarili.

Znanstveniki navdušeni nad redkim posnetkom orjaškega lignja
24. 06. 2019 08.43
Znanstveniki so na kamero ujeli orjaškega lignja, ki ga je pritegnila vaba, nameščena na globokomorsko raziskovalno plovilo. Znanstveniki trdijo, da je prvič posnet v habitatu v vodah na južni obali ZDA.

SAB z Angeliko Mlinar
11. 04. 2019 10.30
V stranki SAB so za ohranitev povezovanja evropskih držav, ker so izzivi pred Evropo in svetom taki, da jih posamezne države same niso zmožne rešiti. Nujno je sodelovanje, morajo pa biti odločitve tehtne, pravijo.

Tokrat se bodo morali soočiti z akvarijem, polnim morske hrane
04. 04. 2019 13.40
Prva kuharska bitka je za nami. Že to nedeljo bodo kuhalnice zavihteli drugi štirje mladi kuharji. Spoznajte, kdo so Petra, Miha, Sara in Tevž. Kdo se bo bolje izkazal v izzivu? Kdo bo pripravil boljši krožnik?

Zdaj tudi uradno: SAB se na evropske volitve podaja z Angeliko Mlinar na čelu
29. 03. 2019 12.07
Koroška Slovenka in trenutna avstrijska evroposlanka Angelika Mlinar (Alde) bo na evropskih volitvah nosilka liste SAB. Predsednica stranke Alenka Bratušek je ponosna, da je kandidatka njihove stranke za evropsko poslanko ženska, ki smo jo že pred leti oklicali za "deveto slovensko evroposlanko". Na listi za evropski parlament je tudi generalni sekretar stranke Jernej Pavlič.

Nenavadno odkritje: orjaška tarantela lahko pomalica oposuma
02. 03. 2019 13.52
Skupina ameriških znanstvenikov je v Amazonskem pragozdu naletela na prizor, ki bi marsikomu pognal strah v kosti: orjaško tarantelo, ki je pokončala in snedla oposuma. Novo odkritje v prvi vrsti predvsem osvetljuje dejstvo, kako malo pravzaprav sploh vemo o pajkih.

Slovenska strokovnjakinja nad stranske učinke 'koktejlov zdravil' z umetno inteligenco
29. 12. 2018 07.20
"Algoritem, ki ve, ali je neka kombinacija zdravil za pacienta varna, ni sposoben odgovoriti na vprašanje, ali bo jutri na Triglavu snežilo ali kako visok je Triglav," o umetni inteligenci pravi strokovnjakinja Marinka Žitnik z Univerze v Stanfordu. Dodaja, da so zgodbe o umetni inteligenci, ki bo nekoč odločala o ljudeh, pretirane. Lahko pa umetna inteligenca - podobno kot nekoč odkritje mikroskopa - naredi nov preboj v znanosti, ocenjuje. Tudi v medicini.

Po 197 dneh ponovno na zemeljskih tleh
20. 12. 2018 09.36
Z Mednarodne vesoljske postaje (ISS) so se uspešno vrnili trije astronavti, ki so bili na vesoljski postaji od junija. Kot je sporočila ruska vesoljska agencija Roskozmos, so z vesoljskim plovilom Sojuz davi pristali v Kazahstanu.

'Hudič za rdeče in angel za bele' navdušil v Ljubljani
19. 11. 2018 07.50
Prizor v dvorani Gospodarskega razstavišča je bil resnično izjemen. Popolnoma nabit avditorij je pozdravil profesorja psihologije iz Toronta. Zakaj?

Reka ljubezni: Kdo je simpatični Ferdo?
23. 10. 2018 19.47
Ustvarjalci slovenske uspešnice Reka ljubezni so že na začetku tretje sezone napovedali, da v zgodbo prihajajo novi liki. Do zdaj ste že lahko spoznali Rokovo in Blaževo polsestro Petro. Zdaj pa prihaja še nekdo. Spoznajte novega prebivalca Krke.

Mandatno-volilna komisija za potrditev mandatov nadomestnim poslancem
20. 09. 2018 11.53
V poslanske klopi se vrača Möderndorfer, ki bo nasledil Cerarja. Namesto Počivalška bo poslanske čevlje obul nekdanji nogometaš, Medveda pa bo zamenjala Nina Maurovič. V parlament se bo vrnila tudi nekdanja poslanka Maša Kociper, Bandellija pa bo zamenjal gimnazijski profesor biologije Šušmelj.

Kakšna je v resnici lepa in zvita Zeynep iz uspešnice Moja boš?
30. 07. 2018 06.00
Lepa igralka Hazal Filiz Küçükköse v turški uspešnici Moja boš igra naivno in ambiciozno Zeynep. V seriji je zaradi močne ljubezni, ki jo čuti do Emirja, pripravljena narediti vse — celo izdati lastno družino. Kakšna pa je Hazal v resnici?

'Prevarantski kitolovec' zanika uboj zaščitenega sinjega kita
13. 07. 2018 08.39
Je podjetje enega najbogatejših Islandcev ubilo zaščitenega sinjega kita? To trdi neprofitna organizacija Sea Shepherd, ki se bori proti kitolovu. Prav ta je največjega sesalca na svetu pripeljal na rob izumrtja. Loftsson pa trdi, da je šlo za križanca, in ne sinjega kita.

Ljudje se potimo, muhe napihujejo mehurčke, pujsi pa se valjajo v blatu
19. 06. 2018 09.38
V poletni vročini se ljudje potimo in skrivamo v senci, psi molijo jezik iz gobčka (in se skupaj z nami skrivajo v senci), mačke si ližejo kožuh, muhe z latinskim imenom Chrysomya megacephala pa se hladijo tako, da z usti napihujejo mehurčke, ki jih znova posesajo vase.

Z močjo narave nad viruse in prehlade
24. 02. 2018 07.28
Ste že naveličani zime in komaj čakate na pomlad? Vas napadajo virusi in bakterije, zdravila iz oglasnih blokov pa ne pomagajo? Boste še naprej stranka farmaciji ali je morda čas, da poiščete naravne rešitve? Razkrivamo vam odgovor, ki ga iščete.

Japonski hitrostni drsalec, sicer študent biologije, padel na dopinškem testu
13. 02. 2018 05.02
Japonski hitrostni drsalec na kratkih progah Kei Saito je pred začetkom letošnjih zimskih olimpijskih iger oddal pozitiven dopinški vzorec, poroča japonska tiskovna agencija Kjodo, ki se sklicuje na številne druge vire. Prvi dopinški primer na OI v Južni Koreji je potrdilo Mednarodno športno razsodišče v Lozani.

'Novo obdobje v biokemiji' trem znanstvenikom prineslo Nobelovo nagrado
04. 10. 2017 12.40
Znani so tudi dobitniki letošnje nagrade za kemijo. Prejmejo jo Švicar Jacques Dubochet, Američan Joachim Frank in Britanec Richard Henderson za razvoj krioelektronske mikroskopije, revolucionarne metode za določanje strukture biomolekul v raztopinah. Akademija je ob tem zapisala, da je metoda omogočila novo obdobje v biokemiji.

Slovenski znanstveniki znova z velikim dosežkom: potrdili mreže vrtincev v tekočem kristalu
04. 09. 2017 15.02
V laboratoriju slovenskega znanstvenika Muševiča na Institutu Jožef Stefan v Ljubljani je mednarodna skupina raziskovalcev potrdila mreže vrtincev v tekočem kristalu, ki so jih napovedali že pred leti. Dosežek obeta globlje razumevanje praktične uporabe vrtinčastih magnetnih nano-struktur za shranjevanje informacij.

Strokovnjaki opozarjajo: zaradi glivične bolezni človeški ribici morda grozi nenadno izumrtje
24. 08. 2017 12.02
Človeški ribici, simbolu kraškega podzemlja, grozi glivična bolezen, ki lahko uniči njeno celotno populacijo, opozarjajo strokovnjaki. Domnevajo, da bolezen izhaja iz Azije, od koder se s človeško pomočjo hitro širi po vsem svetu. Okužba praviloma privede do izčrpanosti, podhranjenosti in smrti. Slovenija nanjo ni pripravljena.

Kdo sta naj dijaka? Ona matematični genij, športnica, šahistka in gasilka, on s priznanji na različnih področjih
22. 06. 2017 19.18
Letošnja izbranca za naj dijaka sta Anže Šumah in Klara Drofenik. Oba krasi vrsta talentov, hkrati sta mlada človeka, ki znata na svet gledati široko. Prepričana sta, da je Slovenija varna in lepa država, za katero bi moral vsak Slovenec nekaj narediti sam, ne pa se nad njo le pritoževati in po boljši jutri zbežati v tujino.

Slovenski znanstveniki razvili inovativno metodo iskanja redkih živalskih vrst
25. 04. 2017 13.53
Novo metodo so raziskovalci razvili na primeru človeške ribice, ki jo je težko najti zaradi nedostopnosti kraškega podzemlja. Tako so lahko z novo metodo človeško ribico "forenzično" zaznali v podzemeljski vodi, ne da bi jim jo bilo treba videti.