delcev

Gori tudi med Trstom in Gorico, sprožili sireno za splošno nevarnost

20. 07. 2022 13.02

Ne samo pri nas, hudo bitko z ognjem bijejo tudi naši zahodni sosedje. V Jamljah so zagorele hiše. Na terenu je gasilcem pomagalo tudi več helikopterjev. Prebivalci Tržiča so prejeli opozorilo, naj ne zapuščajo svojih domov, ponekod je oviran ali onemogočen tudi cestni in železniški promet. Župan Trsta Roberto Dipiazza pa je posvaril pred možnostjo izpada elektrike.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Vročina in požari zmanjšujejo kakovost zraka po Evropi

20. 07. 2022 06.00

Del Evrope bi lahko ta teden ob požarih in vročini doživel še zelo visoke ravni površinskega onesnaženja z ozonom. V zahodnem delu Evrope je bila mejna vrednost že presežena, višje presežne vrednosti bi se lahko pojavile tudi v državah Beneluksa in v Veliki Britaniji. Zrak je zaradi požarov onesnažen tudi z delci PM 2.5, ki veljajo za ene izmed najbolj strupenih.

S pomočjo umetnika in okoljskega aktivista sežigalnico približali ljudem

16. 07. 2022 17.31

Sežigalnice običajno niso arhitekturni presežki in nekaj, kar bi si ljudje z veseljem ogledovali. Razen na Dunaju, kjer je ena od znamenitosti prav sežigalnica sredi mesta. Tudi tam je po tem, ko je konec 80. let sežigalnica pogorela, potekala živahna razprava o tem, ali jo obnoviti ali zapreti. Mestne oblasti so obljubile, da bodo vanjo vgradile najsodobnejše čistilne naprave. Javnost pa jim je dokončno uspelo prepričati, ko so v projekt obnove vključili znanega avstrijskega vizualnega umetnika in okoljskega aktivista Hundertwasserja.

Janković navedbe o slabem zraku v Ljubljani označil za natolcevanja

12. 07. 2022 14.02

Potem ko je Zdravniška zbornica Slovenije posvarila pred onesnaženim zrakom v Ljubljani, zaradi česar nasprotuje sežigalnici v Mostah, so na Mestni občini Ljubljana opozorili, da uradni podatki o kakovosti zraka kažejo, da mejne vrednosti onesnaževal niso presežene. Župan Zoran Janković pa je tovrstne navedbe označil za natolcevanja.

Bomo nižje stroške ogrevanja zaradi sežigalnice plačali z zdravjem?

11. 07. 2022 11.22

Zdravniki so po predstavitvi načrtov Mestne občine Ljubljana glede gradnje sežigalnice odpadkov znova poudarili, da nasprotujejo sežiganju odpadkov v Ljubljani. "Župan Janković zelo pristransko podaja zgolj prednosti sežigalnice, izkorišča trenutno negotove razmere na področju energentov in obljublja cenejše ogrevanje za prebivalce Ljubljane," pravijo. Pravo ceno nižjih položnic zaradi sežiganja odpadkov v Ljubljani pa bodo prebivalci plačali s svojim zdravjem, so opozorili.

Požar na Trstelju pogašen

07. 07. 2022 10.54

Gasilcem je uspelo pogasiti požar na Trstelju v bližini vasi Temnica, kjer je zagorelo v sredo okoli 10. ure. Vendar bodo gasilci še nekaj časa ostali na terenu in izvajali požarno stražo, je povedal vodja intervencije Erik Spačal. Gasilcem je pri njihovih prizadevanjih pomagal tudi vojaški helikopter.

Janković: V bližini načrtovane sežigalnice živi tudi moja 93-letna mama

06. 07. 2022 18.31

V Ljubljani so predstavili idejo o izgradnji okoli 100 milijonov vredne sežigalnice, s katero bi, kot pravi župan Janković, rešili težave z odpadki in pocenili ogrevanje. Okoljevarstveniki gradnji ostro nasprotujejo, saj so prepričani, da je to za zdravje in okolje škodljiva naložba. Prepričani so, da to ne rešuje zmanjševanja odpadkov in celo spodbuja uvoz iz tujine. Niti kilograma smeti ne bomo uvozili, pa zagotavlja Janković. V Ljubljano je povabil tudi župana Dunaja, kjer imajo sežigalnice odpadkov že več desetletij in kjer končajo tudi odpadki Ljubljančanov.

Kako plastične odpadke iz morja uporabiti za izdelovanje kipov in oblačil?

27. 06. 2022 20.05

Ste vedeli, da je v morjih prisotnih 51 bilijonov delcev mikroplastike, kar je petstokrat več, kot je zvezd v naši galaksiji? Na kvadratnem kilometru oceana plava povprečno 18.000 kosov plastike, letno pa v ocean odvržemo okoli 25 milijonov ton plastike. Strokovnjaki opozarjajo, da bo do leta 2050 v oceanu več plastike kot rib. Na zahodu Avstralije pa so našli način, kako združiti prijetno s koristnim. Vse odpadke iz morja lokalni umetniki uporabijo za izdelovanje kipov in oblačil.

Lenarčičeva ekipa opozorila še na onesnaženost zraka na Zahodnem Balkanu

22. 06. 2022 14.27

Raziskovalci so letos v okviru projekta Green Light World Flight s pilotom Matevžem Lenarčičem in znanstvenikom Grišo Močnikom na čelu opravili meritve kakovosti zraka na območju Zahodnega Balkana. Sarajevo je eno od mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, starejši avtomobili in zastareli energetski sistemi pa težave povzročajo tudi v Beogradu, so navedli.

Prvi vročinski val bo dolgotrajnejši, kot je kazalo sprva

19. 06. 2022 14.41

Če vam je bilo že v preteklih dneh vroče, vam bo v prihodnjih še bolj. V večjem delu Slovenije se namreč tudi uradno začenja prvi letošnji vročinski val, ki bo dolgotrajnejši, kot je kazalo še pred nekaj dnevi. Zelo vroč bo že ponedeljek, vrhunec vročine pa lahko pričakujemo v drugi polovici tedna, ko bodo temperature lokalno lahko presegle celo 35 stopinj Celzija, kar je blizu rekordov za ta del leta. Sprva bo najbolj vroče na Goriškem in v Vipavski dolini, z obratom vetra v jugozahodno smer pa bo vročina najbolj pritisnila na vzhodu Slovenije.

Naravna zaščita pred soncem – tako za najmlajše, kot tudi za odrasle

19. 06. 2022 00.15

Topli dnevi, močno sonce, morje, dopust,... vsi komaj čakamo poletje, da se sprostimo in uživamo v dolgih, toplih dneh. Ampak, tako kot je sonce toplo in nas napolni z energijo, toliko je tudi nevarno in hitro škoduje naši koži. Zato je zaščita pred soncem zelo pomembna in nanjo nikakor ni dobro pozabiti.

'6500 primerkov, ki so spremenili družbo iz analogne v digitalno'

19. 06. 2022 07.00

V Šiški so odprli nov računalniški muzej z razstavo "Kaj pa programje?", ki predstavlja nekdanje računalniške programe. Za nov muzej so se odločili zaradi hitrih sprememb v družbi, ki je v današnjem času neprestano v stiku s tehnologijo. V muzeju predstavljajo 6500 primerkov, "ki so spremenili družbo iz analogne v digitalno".

Računalniški muzej bogatejši za zgodovinsko najbolj znan internetni strežnik

16. 06. 2022 12.22

V ljubljanski Šiški bodo odprli nov Računalniški muzej z razstavo, ki bo med drugim osvetlila nekdanje računalniške programe. Ob tej priložnosti je Arnes v zbirko muzeja izročil enega zgodovinsko najbolj znanih internetnih strežnikov v Sloveniji iz 90. letih prejšnjega stoletja, Stenarja.

Mikroplastiko odkrili tudi na Antarktiki

08. 06. 2022 17.27

V snegu na Antarktiki so raziskovalci prvič odkrili prisotnost mikroplastike na tem kontinentu. Ta je bila prisotna v vseh 19 vzorcih, ki so jih zbrali širom celine, med njimi pa je bila najpogostejša PET plastika, ki se navadno uporablja za izdelovanje plastenk in oblačil.

Nasa napoveduje najsvetlejši meteorski roj v letošnjem letu

30. 05. 2022 12.20

Nasa napoveduje spektakularen meteorski roj Tau Herkulidi, ki bo osvetljeval nebo od 30. maja zvečer do 31. maja zjutraj. Meteorska predstava bo najbolj vidna v severni in srednji Ameriki, kjer bo po najboljšem scenariju mogoče občudovati kar 1000 utrinkov na uro. Ker se bo Zemlja v sredini meteoroidnega vlakna nahajala v torek ob 7. uri po srednjeevropskem času – torej že po vzhodu Sonca – bomo v Sloveniji oz. v Evropi roj sicer lahko opazovali, vendar število utrinkov ne bo tako visoko, kot bi bilo, če bi se v sredini meteoroidnega vlakna znašli v času noči.

Vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni

18. 05. 2022 11.54

V najnovejšem poročilu o stanju podnebja Združeni narodi opozarjajo, da so vsi štirje ključni podnebni kazalniki lani dosegli nove rekordne ravni. Generalni sekretar organizacije Antonio Guterres je ob tem opozoril, da globalni energetski sistem ne deluje in človeštvo žene v podnebno katastrofo.

Svetovna prvaka na naravoslovnem tekmovanju

17. 05. 2022 11.29

Za oddajo Preverjeno sta govorila dijaka Gimnazije Franca Miklošiča Ljutomer, Tamara Kolerič in Domen Bogdan, ki sta za odmevno raziskovalno nalogo prejela zlato medaljo in dosegla prvo mesto na mednarodnem naravoslovnem tekmovanju.

'Onesnaženje zraka s požarišča ni ogrozilo okoliških prebivalcev'

13. 05. 2022 13.08

Dimnim plinom in strupenim kemikalijam, ki so se sprostili ob eksploziji v kočevski tovarni Melamin, so bili v prvih dveh urah izpostavljeni poškodovani delavci ter policisti in gasilci, ki so prvi prišli na kraj nesreče, a so bili ustrezno zaščiteni z izolirnimi dihalnimi aparati. So pa raziskave pokazale, da površinske vode in črpališča pitne vode na območju Kočevja niso ogroženi.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'

12. 05. 2022 09.42

Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Popolna zapora državne ceste Mojstrana–Vrata

11. 05. 2022 15.58

Na državni cesti ob vznožju Triglava, ki vodi od Mojstrane proti slapu Peričnik in dolini Vrat, se bodo nadaljevala gradbena dela, ki bodo med tednom popolnoma onemogočala dostop do priljubljenega planinskega izhodišča v Julijskih Alpah. V času izvajanja del je vse do konca junija namreč predvidena popolna zapora ceste, in sicer od ponedeljka do petka med 7.30 in 18.00. Popolne zapore zaradi ne bo le ob koncih tedna. Asfaltiranje ceste v dolino Vrata je steklo že lansko jesen, vendar ga je zima prekinila.

Večina prebivalcev evropskih mest izpostavljena zdravju škodljivi onesnaženosti zraka

01. 04. 2022 15.20

Kljub izboljšanju kakovosti zraka je večina ljudi v evropskih mestih še vedno izpostavljena zdravju škodljivemu onesnaženju zraka. Tako je bilo leta 2020 prevelikim količinam drobnih delcev PM 2,5 v zraku izpostavljenih 96 odstotkov evropskega mestnega prebivalstva, opozarja Evropska agencija za okolje (EEA).

Vremenski zasuk: prihaja hladna fronta, možnost sneženja in pozebe

28. 03. 2022 07.23

V tem tednu nas čaka pravi vremenski zasuk. Iznad polarnih predelov se bo namreč sredi tedna proti jugu celine spustila obsežna zaloga hladnega zraka, ki nam bo po daljšem obdobju suhega vremena prinesla dobrodošle padavine, žal pa tudi nevarnost sneženja in pozebe. Prve kaplje dežja lahko pričakujemo v sredo, ko bo rahlo deževalo predvsem na zahodu in jugu Slovenije, v četrtek, ko nas bo dosegla hladna fronta, pa se bodo padavine okrepile in razširile tudi drugam. Še pred tem bo vreme v prvi polovici tedna krojil topel jugozahodni veter, s katerim se bo k nam že drugič v tem mesecu razširila večja količina puščavskega peska.

'Fitofarmacevtska sredstva uporabljajte le za namene, za katere je uporaba dovoljena'

25. 03. 2022 13.29

Kmetijsko ministrstvo in združenja so ob začetku letošnje sadjarsko-poljedelske sezone vnovič spodbudili k pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev. Spomnili so na tveganja, ki jih ima lahko nepravilna raba za zdravje ljudi in za okolje, vključno s čebelami in ostalimi opraševalci.

Znanstveniki v človeški krvi prvič odkrili delce mikroplastike

24. 03. 2022 17.00

Pri analizi 22 vzorcev anonimnih darovalcev so znanstveniki pri 17 odkrili delce mikroplastike. Odkritje kaže, da lahko plastični delci potujejo po telesu ter da se lahko ti zadržujejo tudi v organih. Vpliv na zdravje še ni znan, vendar pa raziskovalce skrbi, saj so v laboratoriju že potrdili, da povzroča mikroplastika poškodbe človeških celic. Prav tako je znano tudi, da delci onesnaženega zraka vstopajo v telo in na leto povzročajo na milijone zgodnjih smrti.

Prihodnji teden temperature tudi nad 20 stopinj Celzija

18. 03. 2022 07.31

V meteorološko pomlad smo zakorakali že pred slabimi tremi tedni, v nedeljo ob 16. uri in 33 minut pa vstopamo še v koledarsko pomlad. Njen začetek bo razmeroma hladen, nato pa bo iz dneva v dan topleje. Sredi prihodnjega tedna bodo temperature v večjem delu Slovenije prvič letos dosegle in ponekod tudi že presegle 20 stopinj Celzija, sončno in toplo vreme pa se bo, kot kaže, nadaljevalo vse do konca meseca. Izsušenost vrhnjega sloja tal se bo ob tako visokih temperaturah še dodatno povečala, to pa tik pred začetkom vegetacijske sezone, ko rastline potrebujejo vse več vode, niso dobri obeti.

Nebo nad Slovenijo v pastelnih barvah: kriv je saharski pesek

16. 03. 2022 10.12

Ste sinoči na nebu opazili nenavadne barve? Slovenska agencija za okolje (Arso) je opozorila, da je precejšen del Evrope pod oblakom puščavskega prahu, ki so ga prinesli južni vetrovi z območja Sahare.

Evropo prekrila močna 'calima', pastelne barve tudi na našem nebu

15. 03. 2022 17.09

Velik del Španije je prekrila debela plast saharskega peska, ulice, avtomobili in strehe so bili obarvani oranžno, rumeno in rdeče. Po navedbah španskih medijev toliko peska v zraku niso zaznali že več desetletij. Najhuje je bilo na jugu in v osrednji Španiji, kjer je bila vidljivost precej omejena. O saharskem pesku poročajo tudi iz nekaterih delov Francije, Nemčije in Švice, oblačnost pa se je v pastelne barve obarvala tudi pri nas.

Povpraševanje po klimah z nanoe™X tehnologijo se povečuje nad pričakovanji

07. 03. 2022 00.15

Med kupci klim je vse bolj priljubljena tehnologija nanoe™X, ki pripomore k čistejšemu zraku v prostoru, prav tako pa prispeva k navlaženosti kože in las.

Gorelo v največji jedrski elektrarni v Evropi. 'Eksplozija bi lahko bila 10-krat hujša od Černobila'

04. 03. 2022 08.50

Po ruskem obstreljevanju jedrske elektrarne Zaporožje je tam izbruhnil še požar. Objekt se nahaja na jugovzhodu Ukrajine in je največja jedrska elektrarna v Evropi. Obstreljevanje se je po izbruhu požara še nadaljevalo, dostop gasilcem je bil nekaj ur onemogočen. Po navedbah ukrajinskih uradnikov pa je dogodek sprožil strah pred ponovitvijo katastrofe v Černobilu.