delcev

Bila je le prvoaprilska potegavščina
02. 04. 2023 07.00
Prvi april je dan, ko jo vsi z veseljem zagodemo drugim s kakšno šalo, zato nikar ne zamerite, ker smo si vas malce privoščili tudi mi. Tako ni res, da je severni sij v soboto zgodaj zjutraj razsvetlil nebo nad Slovenijo. Kljub temu ta šala v sebi skriva tudi nekaj resnice.

Nebo nad Slovenijo zažarelo v čudovitih barvah severnega sija
01. 04. 2023 06.00
Že nekaj tednov lahko prebivalci severnega dela Evrope uživajo v nenavadno živahnem severnem siju, ki nočno nebo obarva v čudovite barve, minulo noč pa se je to zgodilo tudi pri nas. Opazovanje severnega sija je sicer marsikje preprečila oblačnost, a tam, kjer se je okoli druge ure vendarle pokazala jasnina, so lahko redki čuječi uživali v nebesnem spektaklu, za katerega je poskrbela migljajoča svetloba živo zelene in rdeče barve. Ta za naše kraje precej nenavaden pojav sta v okolici Ljubljane in Novega mesta ovekovečila tudi naša fotografa.

Opozorilo kitajskim voznikom zaradi onesnaženega zraka: 'Vozite počasneje'
22. 03. 2023 12.19
Severno Kitajsko in prestolnico Peking je zajel peščen vihar, ki je regijo pokril z gostim oblakom oranžnega prahu. Onesnaženost se je povzpela na nevarno raven, opozarjajo državni vremenski organi. Koncentracija škodljivih delcev je tako gosta, da presega vse vrednosti, ki so navedene v tabelah za spremljanje kakovosti zraka. Zaradi slabe vidljivosti pa so voznike pozvali, naj upočasnijo svojo vožnjo.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?
19. 03. 2023 09.08
Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Nasin teleskop James Webb fotografiral dih jemajoči uvod v smrt zvezde
15. 03. 2023 16.02
Vesoljska agencija Nasa je z javnostjo delila novo osupljivo fotografijo vesoljskega teleskopa James Webb. Tokrat je v svoj objektiv ujel le redko viden pojav – ogromno zvezdo na pragu svoje smrti, ki v vesolje odlaga veliko količino vročega plina in prahu. S pomočjo novega teleskopa pa bodo lahko znanstveniki zdaj odkrivali podrobnosti tega kozmičnega prahu, ki sestavlja vse v vesolju – od novih zvezd do novih planetov in vsega, kar je na njih.

Med najboljšimi in najslabšimi letnimi pnevmatikami razlika 25 evrov
11. 03. 2023 08.42
Letošnji test letnih pnevmatik je pokazal velike razlike, predvsem v kakovosti med cenejšimi in dražjimi pnevmatikami. Sedem pnevmatik se je na mokrem vozišču odrezalo celo tako slabo, da AMZS odsvetuje njihov nakup. Zaradi sto evrov za vse štiri pnevmatike se ne splača izzivati usode, poudarjajo.

42-letnik iz Cerknega doma skrival več kilogramov konoplje
09. 03. 2023 11.47
Policisti PP Idrija so v enem od naselij v Občini Cerkno 42-letniku zasegli več kilogramov posušenih rastlinskih delcev in stekleničko z neznano tekočino. V sklopu hišne preiskave so našli in zasegli tudi druge predmete, ki služijo za namene nadaljnje preprodaje prepovedanih drog.

Nasin rover na Marsu fotografiral mavričen oblak v obliki peresa
08. 03. 2023 17.12
Nasin rover Curiosity je na Marsu na kamero prvič nazorno ujel sončne žarke. Fotografiji sta nastali v času sončnega zahoda, ko so se na nebu pojavili zanimivi barvni oblaki. Gre za prve posnetke, ki so tako nazorno prikazali sončne žarke, saj je bila na roverju pred tem nastavljena črno-bela kamera.

Po nesreči v Ohiu se skrbi glede kemikalij selijo še v druge zvezne države
01. 03. 2023 12.25
Posledice okoljske katastrofe po iztirjenju tovornega vlaka v Ohiu se širijo v sosednje ameriške zvezne države. Odpadke s kraja onesnaženja namreč vozijo v oddaljena odlagališča za nevarne odpadke, kar povzroča skrbi v teh zveznih državah. Znanstveniki pa opozarjajo, da testi v kraju, kjer se je zgodila nesreča, kažejo na neobičajno visoke ravni nekaterih strupenih kemikalij.

Obeti: zamude letal, izpadi elektrike in čudoviti severni siji
28. 02. 2023 18.46
Sonce se po več desetletjih prebuja. Kot ugotavljajo znanstveniki, so se namreč nekoliko povečale njegove aktivnosti, ki bodo na našem planetu povišale verjetnost za nekatere nevšečnosti. Med drugim bodo možne težave v mobilni tehnologiji in letalstvu. Na drugi strani pa bodo sončne nevihte na nebu pričarale osupljive severne sije.

Nadomestno vesoljsko plovilo sojuz poletelo proti ISS
24. 02. 2023 21.19
Rusko vesoljsko plovilo sojuz je brez posadke iz Kazahstana poletelo proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS), od koder bo na Zemljo pripeljalo dva ruska kozmonavta in ameriškega astronavta. Kapsula Sojuz MS-23 bo nadomestila poškodovano kapsulo MS-22, s katero je trojica lani prispela na postajo.

V večini države bodo presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10
23. 02. 2023 14.19
Po napovedih Agencije RS za okolje (Arso) je v večini krajev po Sloveniji pričakovati preseganje dnevne mejne vrednosti delcev PM10. Največja onesnaženost zraka pa bo na Primorskem. V petek čez dan se bodo ravni delcev postopno zmanjšale.

Policisti 64-letniku zasegli puški in naboje
22. 02. 2023 10.30
Na območju Višnje Gore so policisti med hišno preiskavo našli in zasegli dve lovski puški in 277 nabojev. Izvor orožja policisti še ugotavljajo in pozivajo vse, ki bi puški prepoznali, da se oglasijo na Policijski postaji Trebnje.

Po tragediji na Vrhniki: oba poškodovana v kritičnem stanju in v umetni komi
18. 02. 2023 11.37
Kriminalisti so z ogledom kraja tragičnega dogodka na Vrhniki, v katerem je umrla ena oseba, dve pa sta bili huje poškodovani, zaključili. Nadaljujejo pa z analizo podatkov in ugotavljanjem okoliščin. Kako in zakaj je do eksplozij, ki so kasneje zanetile tudi večji požar, prišlo, še ne vedo. To bodo pokazali izsledki preiskave. V nadaljnjih dneh sledi sanacija, zato območje ostaja zaprto.

'Zgodilo se je tisto najhujše: nekdo je umrl, dve osebi sta huje poškodovani'
17. 02. 2023 11.41
Najprej je odjeknilo več eksplozij, nato je v skladišču zagorelo. Katastrofa, ki se je dopoldan zgodila v enoti podjetja Hamex na Vrhniki, je terjala eno smrtno žrtev, dve osebi sta hudo poškodovani. Po naših neuradnih informacijah naj bi bila poškodovana lastnik podjetja in njegov sin. Požar je pogašen, intervencija se je zaključila. A kako je do nesreče sploh prišlo? Odgovor na to vprašanje bo prišel po zaključku preiskave. Ko bodo vzroki znani, pa podpredsednik vlade Luka Mesec obljublja, da bodo na vladi ukrepali tudi na politični ravni.

NIJZ: Ni znakov o onesnaženosti širše okolice po eksplozijah na Vrhniki
17. 02. 2023 14.20
Nacionalni inštitut za javno zdravje in pristojne službe spremljajo dogajanje ob eksplozijah v vrhniškem podjetju Hamex. Po prvih informacijah s terena ni znakov, da bi bila onesnažena širša okolica. "Priporočamo pa, da se izogibate bližnji okolici objekta," so opozorili na spletni strani NIJZ.

Arso opozarja: Povišane ravni delcev PM10
17. 02. 2023 12.01
V večjem delu Slovenije bodo presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Arso. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan pa se bodo prehodno nekoliko znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Mirno in mrzlo vreme v naslednjih dneh prinaša povečane vrednosti delcev PM10
10. 02. 2023 16.22
V dolinah in kotlinah celinske Slovenije bodo danes in v naslednjih dneh lahko presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Agenciji RS za okolje. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan se bodo prehodno znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.

Na vrhu seznama najbolj onesnaženih italijanskih mest Torino in Milano
30. 01. 2023 17.19
Povprečne priporočene ravni onesnaženja s trdimi delci PM 10 je lani presegalo 72 od skupno 95 italijanskih mest, na vrhu seznama pa sta se znašla Torino in Milano, v poročilu ugotavlja italijansko okoljsko združenje Legambiente. Ob tem njegovi avtorji opozarjajo na prepočasen trend zmanjševanja onesnaženosti.

Navdihujoča redefinicija limuzine
27. 01. 2023 00.15
V času, ko so terenska vozila vse bolj prisotna na avtomobilskem trgu, se je Peugeot v luči okoljske učinkovitosti odločil zaigrati na karto izvirnosti in z novim Peugeotom 408 prinesel zanimivo novost silhuete fastback.

V tujini kupil nove psihoaktivne substance in jih nato prodal v Sloveniji
24. 01. 2023 12.31
Večmesečna kriminalistična preiskava kriminalne združbe je zaključena. Celjski kriminalisti so prostost odvzeli šestim osebam, ki so osumljene storitve 40 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami. 48-letni osumljenec je v tujini kupil nove psihoaktivne substance, jih ob prejetju prepakiral in jih fizično ali prek dostavnih služb dostavil preprodajalcem iz širšega območja Ljubljane, Kopra, Celja in Maribora. Dve osebi ostajata v priporu.

Med hišno preiskavo zasegli konopljo in pirotehniko
24. 01. 2023 08.16
Policisti so na območju Slovenske Bistrice opravili hišno preiskavo in zasegli več sadik konoplje. Prav tako so v hiši odkrili posebej prirejen prostor za gojenje konoplje, vso opremo, ki je potrebna za njeno gojenje, nekaj posušenih rastlinskih delcev in 31 pirotehničnih izdelkov.

'Padajo stoletne veličastne bukve, ostajajo pa le majhna drevesa'
17. 01. 2023 16.58
Predstavniki civilne družbe so s protestom v neposredni bližini tivolskega gradu znova opozorili na pretirano sečnjo gozda na območju ljubljanskega Rožnika. Vztrajajo pri tem, da gre za nepremišljen in netransparenten poseg. Ljubljanski župan Zoran Janković pa je o protestu povedal le to, da ima vsak pravico povedati svoje stališče.

Fukušima: Japonska bo letos v morje izpustila radioaktivno vodo
13. 01. 2023 09.55
Japonska je napovedala, da bo letos iz uničene jedrske elektrarne Fukušima v morje izpustila več kot milijon ton vode. Tamkajšnji operater namreč pravi, da raven večine radioaktivnih delcev v vodi ustreza nacionalnim standardom. Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je sicer dejala, da je postopek varen, vendar pa so sosednje države izrazile zaskrbljenost.

Rusija bo po astronavte poslala drugo raketo Sojuz, izstrelitev 20. februarja
11. 01. 2023 12.22
Rusija je v sredo sporočila, da bo 20. februarja izstrelila še eno raketo Sojuz, da bi domov pripeljala dva kozmonavta in ameriškega astronavta z Mednarodne vesoljske postaje, potem ko je prejšnji mesec iz njihove originalne kapsule puščala hladilna tekočina.

Vodo bi na Luno lahko ponesel tudi Sončev veter
10. 01. 2023 11.41
Čeprav se na prvi pogled zdi, da je Luna le suha kamnita krogla, temu ni tako. Nedavne študije so namreč pokazale, da se na Zemljinemu naravnem satelitu skriva veliko več vode, kot smo predvidevali. A ta se skriva pod površjem oziroma v velikih kraterjih, zato je težko opazna. Nekaj vode na njeni površini pa bi lahko izviralo tudi s Sonca.

Ozonska plast bi se lahko v nekaj desetletjih popolnoma obnovila
09. 01. 2023 18.30
Ozonska plast v zgornjih plasteh ozračja, ki ščiti življenje na Zemlji pred smrtonosnim sončnim sevanjem, se bo v naslednjih nekaj desetletjih obnovila. Vendar bi lahko sporni načrti za omejitev globalnega segrevanja ta napredek izničili, izhaja iz objavljene študije, pri kateri je sodelovalo več kot 200 mednarodnih strokovnjakov.

Ukrajinski dron čez noč poletel nad 500 kilometrov oddaljeno rusko oporišče
26. 12. 2022 10.15
Moskva poroča, da so ukrajinske sile s pomočjo drona čez noč napadle eno izmed njihovih letalskih baz z bombniki. Rusom naj bi brezpilotno letalo sicer uspelo sestreliti, preden bi ta povzročil večjo škodo, a so njegovi odpadajoči kosi smrtno ranili tri njihove vojake. Ukrajina situacije ni komentirala.

V Severni Makedoniji zaradi onesnaženega zraka omejili aktivnosti in dela na prostem
25. 12. 2022 18.12
Vlada Severne Makedonije je na spletni strani zapisala, da uvaja izredne ukrepe v prestolnici Skopje in treh drugih mestih, da bi zaščitila ljudi zaradi zelo velike onesnaženosti zraka. Po zadnjih podatkih švicarskega podjetja IQAir je Skopje danes deseto najbolj onesnaženo mesto na svetu.

Samomori in stopnja onesnaženosti zraka. Obstaja povezava?
18. 12. 2022 18.18
Nova študija razkriva, da je lahko onesnaženost zraka povezana s samomorilnostjo. Prva tovrstna obsežna študija, objavljena v National Bureau of Economic Research, je preučevala smrtne primere v ZDA med letoma 2003 in 2010. Ugotovila je, da je bilo povečanje dnevne količine PM2,5–drobnih delcev, ki lahko prek pljuč vstopijo v krvni obtok–za en mikrogram na kubični meter povezano s skoraj 0,5-odstotnim povečanjem dnevnega števila samomorov. Mesečno povečanje PM2,5 na isti ravni je bilo povezano s 50-odstotnim povečanjem števila hospitalizacij zaradi samomora.