delcev

Ruske sile zajele 92 zaposlenih v elektrarni v Černobilu, ugibanja o razlogih za povečanje sevanja
25. 02. 2022 07.15
Ukrajinske oblasti so sporočile, da so po težki bitki izgubile nadzor nad černobilsko jedrsko elektrarno. V kakšnem stanju je odlagališče jedrskih odpadkov na območju, je neznano, nemogoče je zagotoviti, da je Černobil varen, svarijo ukrajinske oblasti. Ukrajinska veleposlanica v ZDA je dejala, da ruske sile za talce zadržujejo 92 zaposlenih v elektrarni.. Rusija medtem trdi, da jedrsko elektrarno ščiti pred 'teroristi'. Kot pojasnjuje dr. Leon Cizelj iz IJS, je sevanje v nekaterih delih izključitvene cone trenutno res povečano, a tega zunaj izključitvene cone ni mogoče zaznati. Tuji mediji sicer opozarjajo na možnost nenamernega poškodovanja jedrskih objektov ob spopadih na teh območjih, a kot miri Cizelj, se znatna količina sevanja ne bi mogla sprostiti pomotoma: "Nekdo bi se moral za to zelo potruditi, saj bi moral sevanje zopet spraviti v obliko prašnih delcev, kar pa bi zahtevalo zelo veliko napora."

Žalski policisti zasegli več konoplje
23. 02. 2022 14.39
Žalski policisti so v zadnjih dneh opravili dve hišni preiskavi in zasegli več konoplje, so sporočili žalski policisti. Oba osumljenca bosta kazensko ovadena zaradi suma storitve kaznivega dejanja.

Znani slovenski letalec bo meril onesnaženost ozračja nad Balkanom
14. 01. 2022 16.45
Znani slovenski letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič je poletel proti Sarajevu, kjer bo v prihodnjih dneh opravil meritve aerosoliziranih delcev v ozračju nad območjem, ki spada med najbolj onesnažene v Evropi in na svetu. V prvem delu misije bodo opravljene meritve nad Bosno in Hercegovino, Lenarčič bo letel nad Banjaluko, Zenico, Kaknjem in Sarajevom, nadaljeval pa bo nad Ugljevikom in Tuzlo. Z meritvami bo Lenarčič nadaljeval v začetku aprila, ko so predvideni poleti nad deli Srbije, ki prav tako veljajo za zelo onesnažene.

Za izbruh norovirusa v Ilirski Bistrici najverjetneje kriva embalaža
13. 01. 2022 08.34
Po izbruhu okužbe z norovirusom v Ilirski Bistrici konec preteklega leta so pristojne zdravstvene inštitucije zdaj izdale poročilo preiskave. Ta je pokazala, da vir okužb niso bila živila, temveč da gre najverjetneje za kontaktni prenos prek embalaže. Okužbi je bilo izpostavljeno 139 oseb. "Virus je verjetno v objekt prinesla ena od okuženih strank, ta pa se je preko kontaktov na površinah, ki se jih dotikajo stranke, razširil tudi na embalažo, v kateri je bilo shranjeno živilo," so povedali na NIJZ. Pristojni so zato predlagali poostren higienski režim v dotični mesnici, nove okužbe pa kasneje niso bile prijavljene.

Ljubljana v novo leto z ekološkim ognjemetom: kaj to pomeni?
31. 12. 2021 16.38
Pri eksploziji pirotehničnega izdelka se v ozračje med drugim sproščajo ultrafini delci, ki lahko predstavljajo zdravstveno tveganje. V številnih slovenskih mestih so se ognjemetom že pred nekaj leti odpovedali, v prestolnici pa pri tradiciji vztrajajo, saj ta razveseljuje Ljubljančane in Ljubljančanke, pravi župan Janković. Bo pa ognjemet ekološki. Kaj to sploh pomeni?

V koronskem letu 2020 majhna onesnaženost zraka z delci PM10
29. 12. 2021 08.56
Onesnaženost zraka z delci PM10 je bila v lanskem letu, ki je bilo zaznamovano z epidemijo covida-19, majhna. Vsota prekoračitev mejne dnevne vrednosti za delce PM10, ki je 50 mikrogramov na kubični meter, prvič od začetka meritev na nobenem merilnem mestu Državne merilne mreže za spremljanje kakovosti zunanjega zraka ni presegla števila 35, dovoljenega v koledarskem letu.

Vse, kar želite vedeti o avtomobilih na stisnjen zemeljski plin
28. 12. 2021 00.15
Na trgu se ponudba vozil na alternativni pogon širi in ena izmed možnosti je tudi pogon na stisnjen zemeljski plin.

Sončna sonda Parker potovala skozi Sončevo atmosfero
15. 12. 2021 09.34
Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da so dosegli zgodovinski trenutek – prvič, ko je vesoljsko plovilo poletelo skozi zunanjo atmosfero Sonca. Podvig je dosegla sončna sonda Parker, ki se je za kratek čas potopila v območje okoli naše zvezde, ki ga znanstveniki imenujejo korona.

Vse več samooskrbnih vasi, zapiranje Teša in drugi blok jedrske elektrarne
03. 12. 2021 06.00
Število samooskrbnih vasi z obnovljivimi viri energije v Sloveniji raste, dobavitelji pa napovedujejo še več takšnih skupnosti. Toda lokalni viri ne bodo zmogli pokonci držati celotne industrije in omrežja, za to potrebujemo večje elektrarne. Povečali bomo število hidro in vetrnih elektrarn, količino proizvedenega Co2 pa bomo zmanjšali tudi z zaprtjem Teša. "Ne predstavljam si energetske neodvisnosti Slovenije brez jedrske energije," medtem pravi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Strokovnjaki so medtem kritični, da konkretnega načrta, predvsem vladnega, še ni.

Požar v Vižmarjih uničil skoraj celoten objekt
30. 11. 2021 06.29
V ponedeljek v zgodnjih jutranjih urah so v skladišču na Plemljevi ulici najprej zagorele palete, naložene ob stavbi, kasneje se je požar razširil v notranjost objekta. Kot je povedal Jure Dolinar, vodja intervencije, je bil požar pogašen že okoli 14. ure. "Vendar je zaradi konstrukcije, ki se je podrla sama vase, precej žarišč še ostalo," je povedal. Težava je bila v tem, da s curki vode niso morali priti do posameznih žarišč, ta pa so se posledično znova vžigala.

Uprava za zaščito in reševanje: 'Trenutne vrednosti prašnih delcev dokaj normalne'
30. 11. 2021 09.18
Nacionalni inštitut za javno zdravje zaradi požara v Vižmarjah prebivalcem svetuje, naj se izogibajo onesnaženemu okolju, dokler območje požara ne bo očiščeno. Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in imajo zdravstvene težave, pa naj se posvetujejo s svojim zdravnikom. Uprave RS za zaščito in reševanje pa so sporočili, da dodatnih nevarnosti ne zaznavajo.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00
Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Pri 45-letniku odkrili konopljo in pištolske naboje
25. 11. 2021 13.04
Idrijski policisti so v hišni preiskavi pri moškem iz občine Cerkno našli posušeno prepovedano konopljo in mu jo zasegli. Ob tem so pri njem odkrili še nekaj nabojev pištole in mu jih prav tako odvzeli.

Z lokalnim prezračevanjem Orca do prijetne mikroklime doma
16. 11. 2021 00.15
Pred nami so meseci nižjih temperatur, ko se najraje skrijemo v toplo zavetje lastnega doma. Neredno prezračevanje, vlaga in onesnaževalci otežujejo vzdrževanje ugodne mikroklime notranjih prostorov. Preverite, kako do svežega in prijetnega zraka brez povišanja stroškov ogrevanja.

V indijski prestolnici zaradi onesnaženega zraka razmišljajo o lockdownu
17. 11. 2021 08.08
Oblasti v indijski prestolnici so naročile, da morajo zaradi onesnaženja zraka šolarji ostati doma. Zaprte so vse šole, do drugega tedna so ustavili tudi vsa gradbena dela v mestu, izjema so le nujna dela. Le pet od 11 elektrarn na premog lahko obratuje. Strupena meglica se po mestu sicer širi že od festivala diwali, kjer so uporabljali veliko količino pirotehnike. Zdaj oblasti zaradi onesnaženega zraka razmišljajo celo o zaprtju družbe.

ZDA obsodile ruski raketni test, ki je ustvaril 1500 kosov vesoljskih smeti
16. 11. 2021 07.56
Ameriški State Department je ruski test vojaškega raketnega izstrelka, s katerim so uničili svoj stari satelit, v ponedeljek označil kot izjemno neodgovorno dejanje, saj je ob izstrelitvi nastalo kar 1500 kosov vesoljskih odpadkov, ki ogrožajo varnost Mednarodne vesoljske postaje (ISS) in astronavtov.

Razbitine ogrozile ISS. Je šlo za testiranje ruskega protisatelitskega orožja?
15. 11. 2021 20.27
Ameriški uradniki preiskujejo incident, ki je povzročil odtekanje delcev v vesolje, astronavte na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) pa prisilil, da so se pripravili na morebitno evakuacijo. "Sumimo, da je šlo za raketni napad s protisatelitskim orožjem," je zapisalo podjetje Seradata, ki se ukvarja z analitiko ameriške vesoljske industrije.

V Ajdovščini optimizirali proces proizvodnje cepiva mRNA
04. 11. 2021 15.55
Ajdovsko podjetje Bia Separations je sporočilo, da so v štirih mesecih uspešno razvili optimiziran proces proizvodnje cepiva mRNA. Razvili so ga v sodelovanju z družbo BioNet, vodilnim tehnološkim podjetjem na področju izdelave gensko spremenjenih cepiv, in bo uporabljen za proizvodnjo cepiva proti covid-19, ki gre v prvo klinično fazo testiranja.

Zagreb drugi na lestvici mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu
01. 11. 2021 12.27
Zagreb je v ponedeljek zjutraj zasedel drugo mesto na lestvici mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, so pokazali podatki švicarskega portala IQAir, ki objavlja podatke v zvezi s kakovostjo zraka. Zrak v hrvaški prestolnici je bil ob 9. uri bolj onesnažen kot denimo v New Delhiju.

Zagreb, Sarajevo in Beograd te dni z najbolj onesnaženim zrakom na svetu
31. 10. 2021 18.45
Iz številnih mest zahodnega Balkana te dni poročajo o izjemnem onesnaženju zraka, nekatere lestvice kakovosti zraka jih občasno uvrščajo v sam vrh najbolj onesnaženih mest na svetu. Razlog so izpusti v prometu, industriji in pri ogrevanju ter temperaturna inverzija, ki onesnažen zrak zadržuje pri tleh, zlasti v kotlinah. In kakšen zrak imamo pri nas?

Bo dele ZDA in Evrope razsvetlila posebna predstava na nebu?
30. 10. 2021 16.04
Čudovit pojav, znan kot polarni sij, je posledica eksplozij, ki neprestano potekajo v notranjosti Sonca. Nekatere med njimi so tako močne, da tok nabitih delcev zapusti površje Sonca in se usmeri proti planetom. Tak močan izbruh se je po podatkih Nacionalne uprave za oceane in ozračje zgodil v četrtek, danes ali jutri pa bi lahko zato v nekaterih delih celinske ZDA in Evrope uživali v barvni predstavi na nebu.

Nepredvidena zaustavitev Teš 6
18. 10. 2021 09.49
Šesti blok Termoelektrarne Šoštanj (Teš), ki je bil v noči na soboto zaustavljen zaradi preventivnega pregleda kondenzatorja in pripadajočih sistemov, bo predvidoma izven omrežja še do torka. Trenutno namreč še izvajajo preglede in preizkuse. Zaustavitev Teša 6 sicer ni bila predvidena.

Lava na La Palmi ubira nove poti, otok streslo tudi več potresnih sunkov
09. 10. 2021 17.59
Lava, ki se že več tednov vali iz vulkana na španskem otoku La Palma, je opustošila nova območja ter uničila več domov in stavb. Zjutraj se je odlomil severni del vulkanskega stožca in ustvaril nov tok lave. Že v začetku tedna sta dve novi odprtini na vulkanu povzročili nadaljnje izbruhe. Oblasti so morale zato že drugič od izbruha zapreti tamkajšnje letališče, ki pa je zdaj spet odprto.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih
08. 10. 2021 17.03
Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Lenarčič in Močnik uspešna na misiji JATAC 2021
04. 10. 2021 12.44
Na mednarodni okoljski raziskovalni misiji na Zelenortskih otokih Jatac 2021 je sodelovala tudi slovenska Univerza v Novi Gorici. Vodja Centra za raziskave atmosfere Griša Močnik je z Matevžem Lenarčičem opravil enajst raziskovalnih poletov, med katerimi sta zajemala podatke v spodnjem sloju atmosfere do višine približno treh kilometrov.

Vladni obisk Zasavja: Premierja in ministre v Trbovljah pričakali protestniki
28. 09. 2021 18.00
Vladni obisk Zasavja, po površini najmanjše statistične regije, a največje glede vlaganj v obnovljive vire energije, se je zaključil v Trbovljah. Tam pa je premierja Janeza Janšo in ministre pričakala tudi skupina protestnikov. Med zasedanjem ministrov v Delavskem domu se je njihovo število sicer zmanjšalo, a tisti najbolj vztrajni so tudi v večernih urah skandirali pred stavbo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem kot največji izziv Zasavja izpostavil prestrukturiranje regije. Ta se namreč še vedno sooča s težavnimi razmerami, ki sta jih za seboj pustila težka industrija in premogovništvo.

Slovenski astrofizik o razmerah na La Palmi: civilna zaščita se je odlično organizirala
23. 09. 2021 06.00
Neverjetne prizore gledamo na enem od Kanarskih otokov. Okoli pol milijarde evrov škode, 200 uničenih hiš in prebivalci, ki na vozila nalagajo oblačila, pohištvo, kolesa, vse, kar ni pritrjeno. Tak kaos je na španskem otoku La Palma povzročil ognjenik Cumbre Vieja, ki je v nedeljo izbruhnil prvič v zadnjih 50 letih. Lava se je proti obali sprva spuščala s hitrostjo 700 metrov na uro, nato pa se je njena hitrost zmanjšala na 200 metrov na uro, so sporočili strokovnjaki.

V občini Starše 66-letniku zasegli drogo, orožje in strelivo
07. 09. 2021 09.25
Policisti PP Rače so na podlagi odredbe sodišča zaradi suma neupravičene proizvodnje in prometa z drogami opravili hišno preiskavo pri 66-letnem osumljencu z območja občine Starše.

Kako učinkovite so kirurške maske?
20. 08. 2021 19.16
Vedno več držav ponovno uvaja obvezno uporabo zaščitnih mask, z novim šolskim letom jih bodo morali nositi tudi učenci tretje triade in dijaki. Meritve Inštituta Jožef Stefan so pokazale, da navadne kirurške maske zadržijo več kot 90 odstotkov vseh delcev, bistveno manj pa navadne pralne maske.

V dveh hišnih preiskavah zasegli prepovedano drogo
13. 08. 2021 15.08
Policisti in kriminalisti PU Murska Sobota so na območju Murske Sobote in Ljutomera opravili dve hišni preiskavi in zasegli prepovedano drogo. Zoper osumljenca bo podana kazenska ovadba zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja neupravičene proizvodnje in prometa s prepovedanimi drogami.