delcev

Lani globalna temperatura prvič za več kot 1,5 stopinje presegla predindustrijsko raven
10. 01. 2025 07.06
Leto 2024 je bilo najtoplejše v zgodovini meritev, povprečna globalna temperatura zraka pa je prvič za več kot 1,5 stopinje Celzija presegla predindustrijsko raven, so sporočili iz službe za spremljanje podnebnih sprememb v okviru programa EU Copernicus. Glavni razlog za ekstremne temperature so izpusti toplogrednih plinov. Prilagajanje na podnebne spremembe ni več izbira, ampak je nuja, je ob tem povedal direktor EU Copernicus Carlo Buontempo. Da je nujno ukrepati, se je strinjal tudi Mauro Facchini z Evropske komisije.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'
09. 01. 2025 06.22
Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah
06. 01. 2025 13.59
Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

V Milanu se ne sme več kaditi niti na ulici
02. 01. 2025 11.58
V Milanu je začela veljati prepoved kajenja na vseh javnih površinah, kršiteljem pa grozijo visoke denarne kazni. Po novem je kajenje prepovedano na vseh javnih površinah, vključno z ulicami, "razen za izolirane prostore, kjer je mogoče ohraniti razdaljo najmanj deset metrov od drugih ljudi", piše v besedilu odloka, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Kakovost zraka v nekaterih krajih zelo slaba, izboljšanje šele v četrtek
30. 12. 2024 15.31
Zaradi dotekanja toplejšega zraka v višinah in izrazitejšega nabiranja izpustov so se v kotlinah in dolinah povišale ravni delcev, opozarjajo na Agenciji za okolje, podnebje in energijo (Arso). Največje vrednosti so zabeležene v jutranjih in večernih urah, izboljšanje kakovosti zraka pa na Arsu pričakujejo v četrtek.

Sarajevo znova med mesti z najbolj onesnaženim zrakom na svetu
19. 12. 2024 13.47
Sarajevo se že več dni zapored sooča s hudo onesnaženostjo zraka, po kakovosti zraka je spet na drugem mestu najbolj onesnaženih mest na svetu. Indeks onesnaženosti zraka v prestolnici Bosne in Hercegovine je po podatkih švicarskega podjetja IQAir znašal 266, pred njim pa je le Lahore v Pakistanu.

Sarajevo po onesnaženosti zraka prehitelo celo Lahore in Delhi
26. 11. 2024 09.51
Sarajevo ima trenutno najbolj onesnažen zrak na svetu. Koncentracija trdnih delcev je ob 9. uri kar 27-krat presegala mejo, ki jo je Svetovna zdravstvena organizacija postavila za še varno. Slabši zrak imajo le še v pakistanskem Lahoreju in indijskem Delhiju. Sarajevo se sicer v zimskem času tradicionalno uvršča med mesta z najslabšo kakovostjo zraka.

Kako se pozimi spopadamo z vlago?
25. 11. 2024 00.15
Ko temperature padejo, se pogosto pojavi še en zimski neprijatelj – vlaga v zraku, ki lahko povzroči vrsto težav v vašem domu, od neprijetnega počutja do nastanka plesni. Ali tudi vi pozimi opažate vlago na oknih in hladnih zidovih? Aira ECO Plus je prava rešitev za vzdrževanje prijetnega in zdravega doma brez zimske vlage – sedaj tudi s 30% povrnitvijo investicije iz Eko sklada.

Onesnažen zrak kriv za raka glave in vratu
24. 11. 2024 16.42
Nedavna študija, objavljena v reviji Scientific Reports, je pokazala povezavo med izpostavljenostjo onesnaženemu zraku in povečanim tveganjem za nastanek raka glave in vratu. Raziskavo so izvedli znanstveniki z univerz Wayne State, Johns Hopkins in Mass General Brigham.

Industrijski sesalniki in čistilci zraka za varno in čisto delovno okolje
15. 11. 2024 00.15
Kakovost zraka in čistoča delovnega mesta sta ključna za varno, zdravo in produktivno delo v industrijskih in gradbenih okoljih. V podjetju URNI d.o.o. ponujamo širok nabor zmogljivih industrijskih sesalnikov in čistilcev zraka, zasnovanih za odstranjevanje prahu, nevarnih delcev, kemikalij in drugih nečistoč. Naša oprema zagotavlja visoko zmogljivost, dolgo življenjsko dobo ter prispeva k ustvarjanju varnih delovnih pogojev.

Lahkotnost čiščenja z robotskimi sesalci
11. 11. 2024 09.36
Čiščenje našega doma lahko postane nadvse prijetno, hitro in preprosto opravilo, če se poslužimo robotskih naprav, kot jih ponuja podjetje Roborock.

Umik pijač proizvajalca Coca-Cola
24. 10. 2024 17.13
Podjetje Mueller je iz prodaje umaknilo nekatere gazirane pijače Fanta, Coca Cola, Mezzo mix in Sprite proizvajalca Coca-Cola HBC Austria. Izdelke umikajo iz prodaje zaradi možne prisotnosti kovinskih delcev.

Toplotne črpalke še vedno prva izbira za varčno ogrevanje
18. 10. 2024 09.24
Z začetkom kurilne sezone se mnogi že soočajo z vprašanjem: Kako obvladati stroške ogrevanja? Letos marsikoga povrh skrbijo še spremembe – nov omrežninski akt, ki uvaja drugačen način obračunavanja električne energije. Kaj to pomeni za uporabnike toplotnih črpalk?

49-letnici v hišni preiskavi zasegli heroin in metamfetamin
17. 10. 2024 16.50
S Policijske uprave v Novi Gorici so sporočili, da so v začetku meseca državljanki Italije zasegli manjšo količino heroina. Policisti so odkrili, da je drogo kupila od 49-letne Slovenke, pri kateri so kasneje opravili hišno preiskavo in tudi njej zasegli prepovedano drogo in zoper njo podali dve kazenski ovadbi.

33-letnik vozil s tujimi tablicami, zasegli so mu tudi drogo
17. 10. 2024 15.28
Iz PU Koper so sporočili, da so v Ankaranu ustavili voznika, ki je vozil brez vozniškega dovoljenja, registrske tablice na avtomobilu so pripadale drugemu vozilu, zasegli pa so mu tudi nekaj droge.

Zrak v okolici cementarne je onesnažen veliko bolj, kot so predvidevali
10. 10. 2024 20.02
Študija, ki so jo opravili na Univerzi v Novi Gorici s partnerji, je pokazala, da niso problematični le delci PM10, ampak njihov oksidativni potencial kot pomemben okoljski indikator škodljivosti delcev na zdravje, ki je eden najvišjih med vsemi 45 evropskimi kraji, kjer so opravljali takšne meritve. In kaj na to pravijo v Društvu Eko Anhovo?

Slovenija bi bila lahko polnopravna članica Cerna v drugi polovici 2025
04. 10. 2024 12.09
Slovenska zastava bo v Evropski organizaciji za jedrske raziskave zaplapolala predvidoma v drugi polovici leta 2025. Svet Cerna je namreč nedavno pozitivno ocenil pripravljenost Slovenije na polnopravno članstvo v tej organizaciji, med drugim zaradi dobro razvite skupnosti na področju eksperimentalne fizike osnovnih delcev.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00
Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

'Pri iskanju rešitev za podnebno krizo ne smemo popuščati populizmu'
30. 09. 2024 17.59
Tudi Slovenija ni imuna na vplive podnebnih sprememb, ki se pri nas kažejo kot vse pogostejše poplave, ekstremne suše in gozdni požari. "Pretekla leta so me utrdila v prepričanju, da so potrebni dogovori in ukrepanje zdaj," je zato v uvodu četrtega predsedničinega foruma poudarila Nataša Pirc Musar. Na Brdu pri Kranju so tokrat razpravljali o pravici do zdravega življenjskega okolja. V ospredju so bile podnebne spremembe, voda, zrak in ohranjanje biotske raznovrstnosti, pa tudi izzivi zelenega prehoda.

V lesnih peletih na slovenskem trgu se je letos pojavila plastika
24. 09. 2024 11.38
Zveza potrošnikov Slovenije je na testu preverila kakovost 22 vzorcev lesnih peletov v priročnem 15-kilogramskem pakiranju. Vsi so imeli na embalaži naveden kakovostni razred A1, a je test, na katerem se slovenski proizvajalci niso najbolj izkazali, pokazal nekaj odstopanj, predvsem pa je pri večini vzorcev razkril prisotnost plastičnih delcev, so ugotovili.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?
24. 09. 2024 09.38
Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Ruska brezpilotna letala naj bi vstopila v zračni prostor dveh Natovih članic
09. 09. 2024 08.58
Latvija in Romunija, obe članici Nata in ukrajinski zaveznici, trdita, da so ruska brezpilotna letala kršila njun zračni prostor. V Romunijo naj bi brezpilotno letalo vstopilo med nočnimi napadi čez Donavo, Latvija pa je sporočila, da je eno strmoglavilo na vzhodu države.

Onesnaženje zraka na globalni ravni padlo za devet odstotkov
01. 09. 2024 09.41
Kakovost zraka se je v južni Aziji leta 2022 nepričakovano izboljšala, kar je vodilo tudi v upad onesnaženosti na globalni ravni. A države v tej regiji še vedno dihajo najbolj onesnažen zrak na svetu, zaradi česar je življenjska doba tamkajšnjih prebivalcev v povprečju krajša za 3,5 leta.

43-letnik v nahrbtniku prenašal kilogram prepovedane droge
29. 08. 2024 14.45
V sredo so novogoriški policisti na območju Ajdovščine v postopku vodili moškega, ki je imel v nahrbtniku večjo količino posušene zelene rastline, za katero policisti sumijo, da gre za konopljo. Če se bo izkazalo, da so policisti zasegli prepovedano drogo, zoper moškega sledi kazenska ovadba.

Bela Ljubljana med najbolj onesnaženimi mesti v Evropi
29. 08. 2024 13.37
Najčistejši zrak v urbanih okoljih imata švedski Uppsala in Umea ter portugalski Faro, kaže najnovejša preglednica kakovosti zraka v evropskih mestih Evropske agencije za okolje (EEA). Ljubljana je med 372 mesti v zadnji šestini. V urbanih okoljih živi tri četrtine Evropejcev, nevarnim stopnjam onesnaženosti zraka pa je izpostavljena večina.

Kaj si boste zaželeli, ko boste videli utrinek?
12. 08. 2024 12.36
Perzeidi so letni meteorski roj, ki ga lahko opazujemo med 17. julijem in 24. avgustom. Letos bo vrhunec roja v noči z 12. na 13. avgust. Ker imamo v teh dneh jasne noči, je to odličen čas za opazovanje, fotografiranje in snemanje perzeidov.

Ste pripravljeni na 'nebeški ognjemet'?
11. 08. 2024 09.47
Te dni je znova zanimivo na nebu, ki je polno meteorskih rojev. Trenutno so najizrazitejši Perzeidi, ki bodo vrhunec aktivnosti doživljali v naslednjih dveh nočeh. Najbolj vidni bodo po polnoči, ko zaide luna.

Kako ravnati v primeru požara?
18. 07. 2024 13.33
Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) je ob izbruhu požara na Krasu objavil napotke za ravnanje v primeru požara. Ob požaru namreč nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki jih je zajel ogenj, temperature in drugih pogojev pri gorenju.

Nična vidljivost in 800 stopinj Celzija pod stropom: 'Prebijali smo se s tipanjem'
15. 07. 2024 09.33
Gasilci so dan po začetku intervencije v Portorožu dokončno pogasili obsežen požar, ki je praktično pogoltnil priljubljeni lokal Alaya. Na kraju so trenutno kriminalisti in kriminalistični tehniki, vendar pa zaradi statične nestabilnosti objekta ogleda še ne bodo mogli opraviti. Znano je sicer, da bo materialna škoda ogromna, po prvih neuradnih ocenah naj bi znašala najmanj tri milijone evrov. Vzrok požara še ni znan, so pa ponovno odprli obalno cesto, ki je bila zaprta vse od začetka intervencije. In kako je potekalo gašenje poslopja? Nična vidljivost zaradi gostega črnega dima in 800 stopinj Celzija pod stropom, pripoveduje vodja intervencije.

V posebnem prostoru gojil prepovedano drogo, grozi mu do 10 let zapora
26. 06. 2024 11.36
Blejski policisti so v preteklem tednu na območju občine Bohinj izvedli hišno preiskavo pri 29-letnemu osumljencu. V prirejenem prostoru za gojenje prepovedane droge so našli in zasegli nekaj kilogramov posušenih rastlinskih delcev in druge produkte, za katere sumijo, da gre za prepovedano drogo konoplja – rastlina, ter pripomočke za gojenje te prepovedane droge.