dr oz

Trump med diktatorjem in klovnom
20. 05. 2020 06.00
Predčasen odhod še enega nadzornika ameriške izvršne oblasti je poglobil skrbi, da vlada Donalda Trumpa vztrajno razžira mehanizme za vzdrževanje demokratične države. Liberalni analitiki se ob tem sprašujejo, ali gre za načrtno pot v monarhijo predsednika brez omejitev ali nerazsoden Trump v boju za politično preživetje grobo taca po vsem, kar mu stoji na poti.

Blizu je normalizacija življenja na vseh področjih: 'Vrnitev v šole je sorazmerno varna'
12. 05. 2020 10.27
V zadnjih 24 urah je bila potrjena le ena okužba s covidom-19, tri osebe pa so zapustile bolnišnico. Trend zmanjševanja okužb po besedah vodje svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje dr. Bojane Beović pomeni, da je blizu normalizacija življenja na vseh področjih. Ob tem je povedala, da s tem misli tudi na odpiranje šol in vrtcev. Odpiranje le-teh je napovedano za 18. maj, vlada pa bo glede tega do konca tedna sprejela dokončno odločitev.

Razkuževanje blokov: NIJZ predlaga spremembo, vlada vztraja pri odloku
11. 05. 2020 12.07
Odlok o obveznem razkuževanju večstanovanjskih stavb je v veljavi že od konca marca. O njegovi smiselnosti se krešejo mnenja. Na NIJZ so že ob sprejemu dejali, da gre za neučinkovit ukrep, zdaj pa so tudi vladi predlagali, da se odlok spremeni iz razkuževanja v čiščenje. Tudi v Združenju upravnikov nepremičnin predlagajo vsaj omilitev ukrepa, če že ne njegove odprave.

Država je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask od ocen, je razlog v nerealnih ocenah ali praznih skladiščih?
27. 04. 2020 06.00
Uprava za zaščito in reševanje je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask v dobrem mesecu dni od ocenjenih potreb, ki so jih zbrali za vso Slovenijo. Takšni so izsledki naše analize podatkov ocene potreb in dejansko razdeljene opreme iz Državnega logističnega centra Roje. Kje je razlog? So bile ocene prenapihnjene, je k temu botrovalo prazno skladišče ali so se v krizi znašli domovi, bolnišnice, občine sami? Računsko sodišče poudarja, da se lahko naročnik zgolj z ustrezno izvedbo pripravljalnih faz izogne tveganju vsebinsko, količinsko, cenovno neustreznih nabav.

V mariborskem UKC izvedli zahtevno operacijo pri pacientu, pozitivnemu na covid-19
24. 04. 2020 16.40
V mariborskem univerzitetnem kliničnem centru je ekipa, sestavljena iz dveh zdravnikov, treh inštrumentark, treh anastezioloških tehnikov ter anasteziologa, opravila operacijo zahtevne poškodbe srednje tretjine obraza pri covid pozitivnemu pacientu. Poseg je trajal štiri ure, operacija je bila uspešna, čeprav so jo izvedli v spremenjenih in zahtevnih pogojih.

Pouk na daljavo: bo šola padla na izpitu pravičnosti?
17. 04. 2020 06.53
Nekdanji dolgoletni ravnatelj prulske osnovne šole Dušan Merc je o šolanju na daljavo zapisal: "V šolskem sistemu so vsi po vrsti pripravljeni zagovarjati 'učenje na daljavo', ne da bi vedeli, kaj je to." Da se bolj 'lovimo' kot 'učimo', menijo številni starši (in otroci) ter učitelji. Ti počasi pregorevajo, učencem kopni motivacija, še vedno so velike neenakosti med njimi, edini, ki so še vedno v zaletu, so na pristojnem ministrstvu, kjer vztrajajo, da vse poteka zelo dobro.

Ujete med štirimi stenami: žrtve težje pokličejo na pomoč, saj so zaprte skupaj z nasilnežem
08. 04. 2020 06.00
V Sloveniji bistvenega povečanja nasilja v družini in klicev na pomoč v času pandemije ni, kar pa je zaskrbljujoče, opozarja stroka. Pomeni, da žrtve v tej situaciji težje pokličejo na pomoč. Močan porast nasilja za štirimi stenami medtem beležijo po vsem svetu, številne države vzpostavljajo nove ukrep in strategije za pomoč žrtvam - te se lahko zatečejo v lekarne in s posebno kodo lekarnarja opozorijo na nasilje. In prav mehanizmov, preko katerih bi žrtve lahko neopazno poiskale pomoč, v Sloveniji primanjkuje. Policija in stroka tako apelirata predvsem na sosede in bližnje, ki zaznajo nasilje.

'Domovi za ostarele so bojišče, kjer se bije boj s koronavirusom v Sloveniji'
31. 03. 2020 07.07
Za posledicami okužbe s koronavirusom so v ponedeljek in danes umrle štiri osebe, skupaj smo v Sloveniji zabeležili že 15 smrtnih žrtev. O novih okužbah medtem poročajo iz ljutomerskega doma starejših občanov. Kot je povedal direktor bolnišnice Golnik dr. Aleš Rozman, so prav domovi za ostarele prva linija boja proti širjenju koronavirusa v Sloveniji.

Zaradi številnih nevšečnosti trgovine za male živali znova odprle svoja vrata
23. 03. 2020 12.42
V preteklem tednu so so zaradi vladnega odloka med drugim zaprle tudi trgovine za male živali. Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano so lastnikom svetovali, da hrano za svoje hišne ljubljenčke naročajo preko spleta, saj je, kot so dejali, dostava blaga preko spleta še vedno dovoljena. A kaj ko nekatere spletne trgovine zaradi prevelikega števila obiskovalcev več dni niso normalno delovale.

'Napadi na medije in napovedi kadrovskih čistk gotovo ne pripomorejo k izboljšanju razmer'
22. 03. 2020 15.55
Tvit premierja Janeza Janše o delovanju RTV Slovenija je močno razburil Društvo novinarjev Slovenije, sindikat novinarjev in vodstvo RTV. Napadi na RTV Slovenija zaradi kritičnega poročanja o ukrepih vlade so po mnenju društva nesprejemljivi, po mnenju sindikata skrb vzbujajoči. Na neprimernost komuniciranja z mediji in plasiranja groženj o kadrovskih čistkah pa opozarja tudi strokovnjak za medije Marko Milosavljević.

Ministri predajajo posle in pozivajo k spoštovanju navodil vlade glede koronavirusa
14. 03. 2020 12.15
Vrstijo se predaje poslov med nekdanjimi in novimi ministri. Vlada Janeza Janše je bila v državnem zboru potrjena v petek pozno zvečer. Slovenija je tako dobila 14. vlado, ki jo sestavljajo stranke SDS, SMC, NSi in DeSUS, njena prednostna naloga pa je spopadanje z epidemijo novega koronavirusa.

Kdaj bomo v Sloveniji dokončno legalizirali konopljo?
15. 02. 2020 07.00
Letos mineva sto let, odkar so v ZDA uzakonili prepoved pridelave, posedovanja in prodaje alkoholnih pijač. Še posebej so bile prepovedane žgane pijače, ampak povpraševanje žejnih ljudi po teh opojnih substancah nikakor ni usahnilo. Prohibicija alkohola se je izkazala kot neživljenjska regulativa, ki je v praksi zdržala vsega trinajst let.

Oskarji, ki so pozlatili 'napačen' film
25. 01. 2020 08.00
Oskarjevska zgodovina je polna zanimivih trenutkov, filmoljubi in kritiki pa so velikokrat zastrigli z ušesi, predvsem ko je oskarja prejel "napačen" film, ob upoštevanju očitnih favoritov, ki jih je premagal. Poglejmo si nekaj najbolj izstopajočih primerov.

Ali še lahko verjamemo svojim očem?
23. 01. 2020 06.00
Umetna inteligenca, ki velja za gonilno silo četrte industrijske revolucije, velja za enega ključnih dejavnikov, ki bodo zaznamovali naslednje desetletje, zaradi česar se je znašla v središču pogovorov tudi na Svetovnem gospodarskem forumu v Davosu. In če je AI v marsičem izboljšala naša življenja, strokovnjaki v zadnjih letih svarijo tudi pred posledicami in nevarnostmi, ki jih vse hitrejši razvoj na tem področju prinaša s seboj.

Protipoplavni arhitekti, strokovnjaki za umetno inteligenco, fizioterapevti, urbani agronomi ...
19. 01. 2020 07.00
Kakšni bodo poklici prihodnosti? Kaj se bo predvidoma spreminjalo in kako? Kateri so poklici, ki jih kmalu ne bo več, ki izumirajo? In kakšni so poklici, ki jih zdaj še ni, jih pa bodo opravljali že naši otroci?

Kritike novega zakona: 'Stroškovna najemnina bi se morala imenovati lizing'
15. 12. 2019 08.00
Dr. Srna Mandić opozarja, da je neprofitna najemnina v Sloveniji mnogo let zaostajala za rastjo cen: ''To je nezaslišano, morda je bilo to namerno, da bi se nabralo toliko problemov, da bi lahko prešli na popolnoma drug sistem," je jasna. Poudarja tudi, da je osredotočenost le na subjektne subvencije, torej subvencije ljudem, sistemska napaka, od katerih imajo profit lastniki nepremičnin, ki jih posredno subvencionira država. Prepričana je, da je sramotno, da v Sloveniji nimamo varčevalne stanovanjske sheme.

Kdo je profesor in šef skupine za pokrajine? Milijonar na račun občin, plagiator?
11. 12. 2019 12.33
Profesor, predavatelj in raziskovalec na štirih fakultetah, lastnik Inštituta za lokalno samoupravo Maribor, kjer je predvsem na račun občin prejel 4,5 milijona evrov, odgovorni in glavni urednik, pa nosilec raziskovalnih in aplikativnih projektov, vse to je profesor prava Boštjan Brezovnik, strokovnjak za lokalno samoupravo, ki se je zavihtel tudi na čelo strokovne skupine za pokrajine. Če ga Senat mariborske univerze ne bo habilitiral v rednega profesorja - črni madež naj bi bil predvsem domnevni plagiat izpred šestih let, bo ostal brez službe na mariborski pravni fakulteti.

Od mehurčkov pod mostom v Tacnu do vrhunske znanosti
01. 12. 2019 13.13
Profesor doktor Matevž Dular deluje na Fakulteti za strojništvo, na Katedri za energetsko strojništvo, v laboratoriju za vodne in turbinske sisteme. Je eden najmlajših, večkrat nagrajenih rednih profesorjev na ljubljanski univerzi. Prejšnji teden je dobil Zoisovo priznanje za pomemben prispevek k razumevanju pojava kavitacije.

Raziskava: Slovenci v 'temnejših mesecih' ne dobimo dovolj vitamina D
15. 11. 2019 18.06
Slovenci pomembnega vitamina D, ki ga imenujemo tudi sončni vitamin, ker ga v poletnem času ob izpostavljenosti sončnim žarkom človeško telo samo proizvaja, v času med oktobrom in majem ne dobimo dovolj. Zato ga pogosto dodajamo prehrani - sploh za otroke do 18. leta je nujen, pravijo pediatri.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'
14. 11. 2019 15.30
Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

AK-47 'Kalašnikov' – orožje, ki je spremenilo potek 20. stoletja
10. 11. 2019 12.30
Pred natančno stotimi leti, 10. novembra 1919, se je rodil Mihail Timofejevič Kalašnikov, oče slavne jurišne puške kalašnikov, ki je bila narejena v številnih različicah. Idejo za puško je dobil v tankovski bitki, od ideje do danes pa jih je bilo izdelanih skoraj 100 milijonov. Puška je postala simbol borcev za svobodo, otroških vojakov in množičnih pobojev, izumitelj pa je v zadnjih letih življenja že obžaloval dejstvo, da jo je naredil: "Oh, kako bi raje videl, da bi izumil nekaj, kar bi potrebovali kmetje. Recimo kosilnico."

Oboroževalna tekma na Balkanu: poligon interesov velikih sil
03. 11. 2019 07.19
Oboroževalna tekma med tremi supersilami, ZDA, Rusijo in Kitajsko, povzroča verižno oboroževanje tudi na regionalnem in lokalnem nivoju. Nič drugače ni niti na Balkanu, kjer postdaytonska ureditev doživlja resne preizkušnje.

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?
24. 10. 2019 04.10
12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Na Biotehniški fakulteti vre, sestanek o mobingu, izkoriščanju bo 8. novembra
23. 10. 2019 04.24
Mobing, posmeh, prikrivanje, odhajanje zaposlenih, dogovorjene zaposlitve, izkoriščanje, izplačevanje neupravičenih dodatkov, to so ključni očitki vodstvu Biotehniške fakultete. Plaz obtožb se je vsul po včerajšnjem članku in izpovedi nekdanjega zaposlenega o mobingu in izkoriščanju na fakulteti. Dekan prof. dr. Emil Erjavec: "Sem globoko pretresen, ker kolegi in kolegice niso izkoristili drugih možnost in si za način obveščanja izbrali komunikacijo prek medijev."

Kako študenti, mladi raziskovalci, asistenti za profesorje delajo brezplačno ali za mizerno plačo?
21. 10. 2019 04.14
Študent in prekarni delavec v profesorjevem biroju, asistent in profesorjev predavatelj, ko ta ne utegne, ker se ukvarja s "svojo tržno dejavnostjo", primera, kako je videti izkoriščanje študentov in mladih zaposlenih na fakultetah. Brezplačno ali mizerno plačilo. Pa to ni zgolj slučaj, so nam potrjevali številni mladi, ki spet, v strahu pred starejšimi profesorji, ne upajo govoriti javno, bojijo se "zaprtih vrat".

Zaskrbljena mama: Kaj če bi otrokove matične celice potrebovala danes?
20. 10. 2019 07.07
Potem ko je švicarska banka za shranjevanje matičnih celic CryoSave zaradi finančnih težav zaprla svoja vrata, so brez odgovorov ostali tudi nekateri slovenski starši. Bog ne daj, da bi otrokove matične celice potrebovala danes, saj ne vemo, kje so, pravi naša bralka. Večino inventarja iz CryoSave je sicer prevzel laboratorij poljske banke matičnih celic PBKM, ki zdaj vzorce ročno popisuje in priznava: "Na kaj takega nismo bili pripravljeni."

Na čigave račune se je prelilo še 10,5 milijona evrov iz (monopolne) tržne dejavnosti?
16. 10. 2019 05.00
Tržna dejavnost fakultet ljubljanske univerze - trg ali monopol? Poligon za zajetne zaslužke brez nadzora. Konflikt interesov, konkurenca, nejasnosti, ali je delo opravljeno zunaj rednega delovnega časa, so le trije ključni očitki notranje revizije leta 2016, ki sta ji sledili še dve naknadni. Objavljamo podatke o nakazilih prav za revidirano obdobje od leta 2016 do 2018, 52 izbranih je prejelo več kot 30 tisoč evrov.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.23
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Borba malega Krisa: zakaj zdravila zanj ne plača zavarovalnica?
27. 09. 2019 18.34
Medtem ko se je Slovenija res izjemno odzvala klicu malega Krisa na pomoč, pa so se pojavile tudi kritike slovenskega zdravstvenega sistema, zakaj zdravila zanj ne plača zavarovalnica. Ljudje se sprašujejo, koliko Krisov bo naša dobrodelnost še prenesla, kajti redkih bolezni je 8000.