dr oz

V bližini središča Rimske ceste odkrili orjaško utripajočo zvezdo

11. 06. 2021 12.22

Astronomi so odkrili velikansko utripajočo zvezdo, ki je 100-krat večja od sonca, od nas pa je oddaljena 25.000 svetlobnih let. Skriva se v bližini osrčja Rimske ceste in med svojim utripanjem zatemni za kar 97 odstotkov, nato pa začne počasi znova močneje žareti.

K napredovanju bolezni motoričnega nevrona pripomore tudi športna vadba

11. 06. 2021 08.14

Amiotrofično lateralno sklerozo (ALS) oz. bolezen motoričnega nevrona bo statistično gledano razvil eden od 300 ljudi. Ta bolezen vpliva na sposobnosti gibanja, govora in celo dihanja, znanstveniki pa so zdaj ugotovili, da lahko intenzivnejša telesna vadba povečuje tveganje za napredovanje te bolezni. Vendar pa istočasno opozarjajo: "Če bi vsi nehali telovaditi, bi to prineslo več škode kot koristi." Upajo pa, da bodo ugotovitve pomagale pri individualnem svetovanju.

Poletna šola hipnoze v Ljubljani in Mariboru

04. 06. 2021 00.15

Hipnoza je eno izmed najbolj učinkovitih komunikacijskih orodij za spremembo vedenja in odpravo neželenih vzorcev. S hipnozo boste končno dobili daljinca za upravljanje s svojim umom in svojimi mislimi.

'Za Policijo je težko leto', ljudje pa ji manj zaupajo

25. 05. 2021 12.49

Slovenski policisti so predstavili poročilo o delu Policije v letu 2020 in o podatkih, ki so jih zbrali s pomočjo spletnega anketnega vprašalnika. Kot so ugotovili, je viden trend padca zaupanja ljudi v poklic policista. Z rezultati niso zadovoljni in že pripravljajo ukrepe za povrnitev zaupanja. Kot pojasnjujejo policisti, je za njimi zahtevno leto, na dinamiko dela pa so najbolj vplivali epidemija covida-19 in z njo povezani vladni ukrepi. Policija bo še naprej krepila odprtost, varnost pa bodo zagotavljali z manj represivnimi ukrepi, so poudarili.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji

09. 05. 2021 18.38

Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

Možganska kap: še vedno jih premalo ve, kateri so simptomi in kako ukrepati

08. 05. 2021 15.56

V Sloveniji v povprečju zabeležimo več kot 10 primerov možganske kapi dnevno. Gre za bolezen, pri kateri vsaka minuta šteje, zato je izrednega pomena, da simptome bolezni pozna vsak od nas, prav tako je ključno, da ve, kako ukrepati v primeru možganske kapi.

V skladiščih že več deset tisoč neporabljenih odmerkov cepiva: 'Se lahko nehamo hecati?'

03. 05. 2021 10.03

V javnosti so spet završale kritike na račun cepilne strategije v Sloveniji, predvsem počasnosti cepljenja glede na količino dobavljenih odmerkov. Trenutno je na zalogi zabeleženih več kot 150.000 neporabljenih doz, kažejo podatki NIJZ. Da so očitki upravičeni, kaže tudi to, da je Slovenija na lestvici glede precepljenosti po številu prebivalstva močno padla in je v zadnjem tednu pristala celo med najslabšimi v Evropi. Medtem ko druge države pospešujejo s cepljenjem proti covidu-19, Slovenija očitno popušča.

Porast uživanja vitamina D, višja cena ni garancija za višjo kakovost

24. 04. 2021 07.00

Ozaveščanje o pomenu vitamina D v zadnjem letu se odraža tudi v naših navadah. Med lanskim aprilom in decembrom se je delež odraslih, ki so dodajali vitamin D, povečal s 33 na 56 %. Preverjanja 24 različnih najpogosteje uporabljanih prehranskih dopolnil so razkrila ustrezno količino vitamina D. Velja pa tudi, da višja cena ni nujno garancija za višjo kakovost.

1233 novih okužb: 'Z zaprtjem smo preprečili scenarij drugega vala'

14. 04. 2021 10.11

Ob opravljenih 5306 PCR-testih so pristojni v torek potrdili 1233 novih okužb s koronavirusom. Delež pozitivnih testov je tako znašal 23,3 odstotka. Po podatkih Sledilnika covid-19 je v državi trenutno aktivno okuženih 13.413 oseb, sedemdnevno povprečje okužb pa po podatkih vlade znaša 1021. Hospitaliziranih je 622 bolnikov s covidom-19, od tega jih 154 potrebuje intenzivno nego.

Začetek samotestiranja v petek, prvi bodo na vrsti dijaki

13. 04. 2021 12.54

Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je napovedal, da se bo samotestiranje v šolah pričelo v petek, sicer pa bo redno potekalo vsak ponedeljek. Prvi bodo na vrsti dijaki, učenci tretje triade osnovnih šol pa bodo s testiranjem začeli predvidoma po prvomajskih počitnicah. Po besedah Vindišarja je samotestiranje prostovoljno in brezplačno, osnovnošolci in mladoletni dijaki pa bodo za izvedbo testa potrebovali soglasje staršev ali skrbnikov.

Epidemija podaljšana za 30 dni, s ponedeljkom znova odprte vse trgovine

09. 04. 2021 22.10

Vlada je na dopisni seji sprejela nov načrt sproščanja ukrepov za zajezitev širjenja novega koronavirusa in podaljšala epidemijo za 30 dni. Odpravila je policijsko uro, še naprej pa velja prepoved zbiranja in prireditev ter prehajanje med regijami. Spremembe so tudi pri izjemah za vstop v državo. S ponedeljkom se odpirajo vse trgovine, prav tako tudi številne storitve.

Uspeh slovenskih raziskovalcev: korak bližje zdravilu proti covidu-19

06. 04. 2021 19.17

Raziskovalci Instituta Jožef Stefan so v sodelovanju s tujimi kolegi prispevali k napredku na področju razvoja zdravila proti bolezni covid-19. Članek z ugotovitvami njihove raziskave je bil objavljen v eni najuglednejših mednarodnih znanstvenih revij, Science. Skoraj sočasno pa je bil v reviji Nature objavljen še en prispevek naših raziskovalcev o presenetljivem odkritju, da je mogoče nestabilnosti v tekočinah odpraviti z razelektritvijo toka plina oz. uporabo plazme.

Poklukar: Z bolnišnicami se dogovarjamo o zagotovitvi dodatnih intenzivnih postelj

06. 04. 2021 16.31

Minister Poklukar je ob obisku infekcijske klinike UKC Ljubljana opozoril, da v tretjem valu epidemije novega koronavirusa bistveno hitreje rastejo potrebe po intenzivnih posteljah kot v drugem. Dogovori, da se na bolnišničnem nivoju zagotovi 155 bolniških intenzivnih postelj, že potekajo. Spregovoril je tudi o spremembah vladnega semaforja, cepljenju in samotestiranju otrok.

'Ko avtoritete odgovornost in krivdo prenašajo na ljudi, reagiramo negativno'

05. 04. 2021 11.19

Nedelja, 4. april 2021, je bil četrti dan nove, popolne zaustavitve javnega življenja v Sloveniji, ki bo trajala 11 dni. Hkrati pa je bil tudi dan, ko popolna zaustavitev javnega življenja ni veljala. T. i. 'velikonočna izjema' je bila le ena v vrsti številnih izjem, ki omogočajo situacije v poslovnih prostorih, kjer je prej izjema to, da se je neka dejavnost zaustavila kot pa obratno. Medtem pa pred prazniki gneča v nekaterih trgovinah, polne ceste, kljub prepovedi prehajanja med regijami in splošno nenošenje mask na prostem, čeprav je vlada tako odredila. So ljudje dokončno izgubili zaupanje v vlado in njene strokovnjake?

Število okužb narašča, v torek 1558 pozitivnih PCR-testov

31. 03. 2021 09.35

Število novih okužb v Sloveniji narašča. V torek so pristojni po podatkih vlade opravili 7602 testa in potrdili 1558 okužb. Delež pozitivnih testov je bil višji kot v preteklih dneh, in sicer 21,6 odstotka. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 996. Obenem so v torek opravili tudi 24.124 hitrih testov, katerih pozitivne izvide nato potrjujejo še s PCR-testi. V torek je sicer umrlo osem covidnih bolnikov manj kot v ponedeljek.

Zaradi PCR-testov dražja potovanja. Kje se lahko testiramo?

30. 03. 2021 06.00

Poletna turistična sezona se približuje, potovanja pa bodo letos v luči epidemije drugačna. Eden od pogojev za vstop v države članice EU bo po napovedih Bruslja skoraj zagotovo negativen PCR-test. V Sloveniji se lahko samoplačniško testirate v večini zdravstvenih domov in pri zasebnikih, cene pa se gibajo od 60 pa vse do 110 evrov. Slovenska štiričlanska družina bi morala tako poleg stroškov poletnega oddiha za testiranje na poti v eno smer odšteti še dodatnih 240 oziroma 440 evrov. Kako je v Avstriji, Italiji, Španiji, na Madžarskem in Hrvaškem?

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem

28. 03. 2021 15.25

Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

V torek potrdili 1288 novih okužb s koronavirusom

24. 03. 2021 09.37

V torek so ob 6979 PCR-testiranjih potrdili 1288 okužb z novim koronavirusom. Umrlo je devet covidnih bolnikov. Hospitaliziranih je 500 bolnikov s covidom-19, 99 jih potrebuje intenzivno nego. Kot je izpostavila epidemiologinja Eva Grilc, se epidemiološka situacija zaostruje. Nekoliko se je povečalo tudi število obolelih osnovnošolcev, srednješolcev in pedagoških delavcev. Pomembno mesto okužbe ostajata družina oziroma skupno gospodinjstvo, pa tudi delovno mesto, je poudarila.

Laibach: Provokativen leta 1980, provokativen še vedno

20. 03. 2021 13.00

V Zasavskem muzeju Trbovlje so nedavno odprli razstavo Laibach 4 dekade, ki je posvečena štirim desetletjem v domačem in svetovnem merilu najbolj uspešne slovenske glasbene zasedbe, kar jih poznamo. O njej sta nam več povedala avtor razstave Gregor Jerman in član Laibacha Ivan Novak.

RKC odsvetuje cepljenje z AstraZeneco, Jerala: Takšno pozivanje je nespametno

19. 03. 2021 11.29

Slovenska škofovska konferenca vernikom odsvetuje cepljenje s cepivom AstraZenece, ker da je moralno kompromitirano, saj temelji na uporabi celične linije, ustvarjene leta 1973 iz tkiva verjetno spontano splavljenega nerojenega otroka. Nota, katere objavo je odobril papež Frančišek, sicer pravi, da je, kadar ni na voljo etično neoporečnih cepiv in tudi v primeru, kadar državljani nimajo možnosti izbire med cepivi, moralno sprejemljivo uporabiti cepiva, pri katerih so v procesu raziskovanja in proizvodnje uporabili celične linije splavljenih fetusov. Stroka pa poudarja, da se je treba cepiti s cepivi, ki so na voljo, saj tako preprečujemo hospitalizacije in smrti.

Kateri tip političnega vodje je vaš heroj?

13. 03. 2021 07.00

"Leta 1965 je Lyndon Johnson, predsednik ZDA z ameriškega juga, podpisal Zakon o splošni volilni pravici. Takrat je bil ameriški jug še vedno trdno demokratski. Zasebno je Johnson tedaj dejal: 'Mislim, da smo jug izgubili za eno generacijo.' To se je izkazalo za resnično – Jug je zdaj trdno republikanski. To je primer, ko je politik naredil nekaj, za kar je vedel, da je dobro za državo, hkrati pa bodo Demokrati zaradi tega dejanja (tragično) izgubili ameriški jug za eno generacijo. To dejanje bi imenoval politično junaštvo."

Zanimanje za teste na protitelesa veliko. A kako smiselni so?

11. 03. 2021 06.00

Teste na protitelesa izvajajo bolnišnice, zdravstveni domovi in laboratoriji – javni in zasebni, ki imajo zanje licenco. Skupne statistike o izvedenih testih na novi koronavirus ne vodi nihče, saj potrdilo o prisotnosti protiteles ni dovolj relevanten podatek. Zagotovo ni zamenljiv s potrdilom o cepljenju ali PCR-testom. "Ti testi bi morali biti veliko bolj standardizirani, da bi lahko imeli kakršnokoli veljavo," je povedala vodja skupine za covid-19 Mateja Logar. Čeprav testi vzbujajo veliko zanimanja, je torej na mestu vprašanje, kako zanesljivi so njihovi rezultati?

Nevede prebolel covid-19 in ugotovil, da ima 'super' protitelesa

08. 03. 2021 18.53

54-letni Američan John Hollis je bil po tem, ko se je s koronavirusom okužil njegov sostanovalec, prepričan, da bo zbolel tudi sam. Bil je celo tako zaskrbljen, da je svojemu sinu napisal poslovilno pismo. A kot se je izkazalo, je Hollis covid-19, ne da bi sploh vedel, že prebolel. Kasneje so znanstveniki ugotovili, da je razvil "super" protitelesa. Gre za medicinski fenomen, ki je prisoten pri manj kot petih odstotkih ljudi.

Cepljenje šolnikov se začenja, ponekod podatke o interesu še zbirajo

08. 03. 2021 12.10

Zdravstveni domovi po državi ponekod še zbirajo število zainteresiranih za cepljenje proti covidu-19 med zaposlenimi v vzgoji in izobraževanju, nekateri pa so te podatke že zbrali. V Murski Soboti jih bodo tako začeli cepiti v torek, v Velenju v sredo, v Mariboru, kjer so z odzivom zelo zadovoljni, pa v četrtek.

Bo Sloveniji, kjer je zelo nizka potresna odpornost, uspelo prehiteti potres?

08. 03. 2021 07.51

Potresov ni mogoče napovedati, prav tako jih ni mogoče preprečiti. Lahko pa preprečimo nekatere – tudi najbolj tragične – posledice, ki jih s seboj prinašajo močnejši potresi. Rešitve imajo inženirji. Tokrat so nekaj teh predstavili na slovenskem inženirskem dnevu, hkrati pa pozvali državo k sistemskemu ukrepanju. Je rešitev v sofinanciranju ojačitve stavb? Bomo uvedli sankcije za tiste, ki bodo poskrbeli za energetsko sanacijo stavbe, ne bodo pa poskrbeli za potresno varnost? Bomo po vzoru energetskih vendarle dobili še potresne izkaznice?

Se bo dr. Bevk odločil za nosečo Tanjo ali mu srce še vedno bije za Moniko?

01. 03. 2021 20.23

Začenja se nova sezona slovenske serije Najini mostovi. Spletke in zdrahe, v katere je vpletena vsa družina oz. kar vsa Vipava, dobivajo nove razsežnosti. Tisti, ki ste si nove dele že ogledali na VOYO, že veste marsikatero skrivnost, za ostale pa bo nekatere razkrila že prva epizoda. O nekaterih podrobnostih pa smo povprašali kar našega najljubšega vipavskega zdravnika, dr. Bevka, oz. igralca Roberta Korošca.

Kot čudež: od diagnoze neozdravljiv rak do popolne ozdravitve

24. 02. 2021 07.31

Bolniki z limfomom in levkemijo so skupaj s svojimi zdravniki zagnali akcijo zbiranja donacij za nakup aparature, ki omogoča zdravljenje s celično terapijo CAR-T. Nujno ga potrebujejo. Ostale metode zdravljenja raka so že izčrpali, ta nova in revolucionarna metoda pa zanje ne prinaša le daljšega življenja, ampak tisto, kar si želi slišali vsak z diagnozo: rak - popolno ozdravitev.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni

22. 02. 2021 06.00

V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

Je mama Armieja Hammerja vedela za njegovo temačno stran?

19. 02. 2021 14.01

Nekdanje dekle ameriškega igralca Armieja Hammerja je v enem od intervjujev spregovorilo tudi o odnosu z zvezdnikom in tudi o tem, kaj ji je o svojem sinu povedala Armiejeva mama. Paige Lorenze trdi, da jo je igralčeva mama posvarila pred njegovo temačno stranjo.

Zdravniki naklonjeni cepljenju, ostali zdravstveni delavci bolj zadržani

19. 02. 2021 06.01

Po skoraj dveh mesecih cepljenja proti covidu-19 je interes za cepljenje izkazala okoli polovica zaposlenih v zdravstvu. Zanimanja je vedno več, a so razlike med posameznimi poklici očitne. Če zdravniki večinoma nimajo pomislekov glede cepiva, so preostali zdravstveni delavci bolj skeptični. Temu prikimavajo v bolnišnicah, domovih za starejše in tudi avtorji raziskave o stališčih zdravstvenih delavcev do cepljenja. Slovenska vlada bo tako morala, če želimo doseči ustrezno precepljenost, v prihodnje poleg težav z dobavo več pozornosti nameniti tudi popularizaciji cepljenja.