dr oz

Norveški zaporni sistem in zakaj ima Breivik možnost zaslišanja za predčasen izpust?

22. 01. 2022 15.42

Dobro desetletje od t. i. norveškega 11. septembra se je v tej skandinavski državi začelo zaslišanje za predčasni izpust desničarskega skrajneža in domačega terorista Andersa Breivika. V luči dogajanja na Norveškem smo o tamkajšnjem zapornem sistemu povprašali profesorja na Fakulteti za varnostne vede Roka Hacina. Kakšne so podobnosti in razlike med Norveško in Slovenijo na tem področju ter zakaj ima Breivik deset let po umoru 77 ljudi sploh možnost predčasnega izpusta? Po mnenju sogovornika so sicer možnosti za uspeh na zaslišanju zelo majhne ali celo nične.

Orodje za iskanje zanimivih statistik in vpogled v delovanje lokalne oblasti

18. 01. 2022 10.24

Inštitut Danes je nov dan je razvil Parlameter Mestne občine Ljubljana, občinsko različico orodja Parlameter, ki je bilo sprva namenjeno analizi glasovanj in transkriptov nastopov v državnem zboru, sedaj pa omogoča tudi analizo delovanja občinskih oz. mestnih svetov. Platforma nudi vpogled v delovanje ljubljanskega mestnega sveta in njegovo sprejemanje odločitev. V naslednjih mesecih bodo predstavili še Parlametre občin Ajdovščina, Hrastnik in Lendava.

Zmeda zaradi ukrepov, negotovost, strah: psihiatrični bolniki velika žrtev covida

17. 01. 2022 16.07

Konec preteklega tedna je med drugim zaznamovalo posredovanje pristojnih v ljubljanski Šiški, kjer naj bi oseba streljala s t. i. airsoftom, ogrožala naj bi tudi sebe. V ozadju naj bi bile dlje časa trajajoče psihične težave. Številne študije kažejo, da je v času od izbruha covida-19 prišlo do povečanja strahu, tesnobe in depresivnih simptomov. Študije, ki so se ukvarjale s poslabšanjem stanja pri pacientih, ki so imeli že pred tem težave z mentalnim zdravjem, pa kažejo, da so se v času pandemije simptomi poslabšali tudi pri tudi več kot polovici teh bolnikov. Dostop do pomoči pa je vse težji.

'Obdarovanje otrok je v večini primerov preseglo vse meje zdravega razuma'

31. 12. 2021 08.28

Miklavž, Božiček, dedek Mraz ... otroci so ob sestavljanju seznama svojih želja navdušeni, starši malo manj. Strokovnjaki vsako leto svarijo: ne pretiravajte z darili. Bistvo praznikov naj bo druženje in ne materialne stvari. Otroku pojasnite, da ni nič narobe, če si človek marsikaj želi, da pa seveda v resničnem svetu vsega ne more dobiti. Prav je tudi, da že zgodaj postane občutljiv tudi za številne otroke, ki živijo na robu.

Strokovnjaki ovrgli trditve 'iniciative zdravnikov': Gre za povzetke tipičnih proticepilskih tez

23. 12. 2021 13.32

Trije strokovnjaki – Alojz Ihan, Tadej Avčin in Janez Tomažič – so analizirali trditve t. i. Iniciative slovenskih zdravnikov, ki je pozivala k "takojšnji ustavitvi cepljenja otrok in mladostnikov s cepivi proti covidu-19". Vseh enajst trditev so ocenili kot strokovno nepravilne, tudi zavajajoče in nepoštene. Opozarjajo, da covid-19 za otroke in mladostnike ni nenevarna bolezen in da lahko okuženi otroci z virusom okužijo druge. Razblinili so tudi dvome o tem, da so cepiva v tretji fazi kliničnih raziskav in da (morebitnih) srednjeročnih in dolgoročnih zapletov po cepljenju še ne poznamo, ter odgovorili na vprašanja o odškodninski odgovornosti in natančni sestavini cepiv.

Poklukar: Cepiti se bo dalo tudi ponoči, brez naročanja in z vsemi cepivi

15. 12. 2021 10.53

Pripravljenost, da pomagajo kolegom zdravnikom in se vključijo v delo v cepilnih centrih ter na točkah za jemanje brisov, je izrazilo med 200 in 300 zobozdravnikov, zaposlenih v javnih zavodih in koncesionarjev. Njihova pomoč bo še posebej dobrodošla v prihodnjem tednu, ko bodo od 19. do 23. decembra pod sloganom "Stopimo skupaj! Varno in zdravo v novo leto" po celi Sloveniji potekali Dnevi cepljenja. Cepiti se bo dalo tudi ponoči, na voljo bodo vsa cepiva, predhodno naročanje pa ne bo potrebno. Ciljna precepljenost v družbi bi po besedah ministra Poklukarja morala biti 80 in več odstotna, pri starejših od 50 let pa 98-odstotna.

Omikron potrdili tudi pri nas. Bi lahko to pomenilo nov val?

14. 12. 2021 09.53

V Sloveniji so potrdili okužbo z novo različico koronavirusa omikron. Kot je pojasnil predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo ter vodja laboratorija za diagnostiko virusnih infekcij prof. dr. Miroslav Petrovec, so omikron nedvomno potrdili pri štirih vzorcih. Vse osebe so z območja prestolnice, epidemiološka preiskava je v teku. Ena izmed okuženih oseb z novo različico je covid-19 v preteklosti že prebolela. Minister za zdravje Janez Poklukar je izrazil bojazen, da bi lahko to pomenilo nov val in pozval k cepljenju, tudi s poživitvenim odmerkom. Kot dodaja dr. Petrovec, je verjetno okužba razširjena bolj, kot so pričakovali, saj so bili vzorci odvzeti že med 29. novembrom in 6. decembrom, kar pomeni, da je od tedaj preteklo že kar nekaj časa. Ali so okužbe uvožene ali gre že za prenos znotraj države, še ni znano.

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo

06. 12. 2021 13.23

Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

Odpoved operacij: 'V bolnišnico prihajajo samo taki, ki imajo že odmrtje na nogah'

05. 12. 2021 19.29

Zaradi epidemije so ogrožene številne operacije. Številne zaposlene so iz operacijskih dvoran preusmerili na covid oddelke, zato lahko operirajo samo urgentne, nujne in onkološke bolnike. Pogosto so tako postavljeni pred odločitev, kateri bolnik bolj in prej potrebuje operacijo in kateri lahko, z manj škode za zdravje, še počaka. Da bi necovidne bolnike zato pošiljali na operacije v tujino, pa še ne razmišljajo.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

2668 novih okužb, Jereb: Nismo na robu, smo krepko čez rob zmogljivosti

25. 11. 2021 09.41

V sredo smo v Sloveniji opravili 7194 testov PCR in potrdili 2668 novih okužb s koronavirusom. Odstotek pozitivnih tako znaša 37. Po podatkih vlade se v bolnišnicah zdravi 1145 covidnih bolnikov, 286 jih potrebuje intenzivno nego. Umrlo je 11 ljudi. Glede na nakazano zniževanje števila okužb v populaciji vidimo luč na koncu tunela, a razmere na intenzivnih oddelkih po državi in v UKC Ljubljana so še vedno kritične, opozarja dr. Matjaž Jereb. Na vprašanje, koliko rezerve še imamo, pa: "Plafon smo že zdavnaj presegli, glede na to, kaj vse odpada. Dejansko obravnavamo samo še otroke, nosečnice in bolnike z rakom. Vse ostalo se je ustavilo in škoda zaradi tega bo enormna."

1389 novih okužb. Pritisk na bolnišnice se še stopnjuje, zaposleni so izmučeni

22. 11. 2021 09.48

V nedeljo so pristojni potrdili 1389 novih primerov okužbe s koronavirusom. Pozitivnih je bilo kar 50,9 odstotka testov. Sicer so opravili 2.730 PCR-testov in 19.956 hitrih testov, ki jih ob pozitivnem rezultatu naknadno preverijo še s PCR-testom. V enotah intenzivne terapije se medtem zdravi 276 ljudi, na respirator je priklopljenih 228 bolnikov. Število bolnikov pomeni tudi hud pritisk na osebje, ki se že odraža v številu bolniških odsotnosti, opozarjajo v UKC Maribor. V obeh kliničnih centrih pri nas imajo trenutno v bolniškem staležu 1020 zaposlenih.

Direktorji policijskih uprav in komandirji postaj prejeli sklepe o prenehanju položaja

17. 11. 2021 11.45

V obeh policijskih sindikatih so nam potrdili, da so komandirji policijskih postaj ter direktorji policijskih uprav in notranjih organizacijskih enot GPU že prejeli sklepe o prenehanju opravljanja dela na teh delovnih mestih. Neuradno naj bi na lokalnem in državnem nivoju že potekali pogovori vladajoče politike z njej naklonjenimi posamezniki, ki bi se zavihteli na vodilne položaje v Policiji.

Bolnišnice v pripravo maksimalnih zmogljivosti: UKC Ljubljana odprl nov covidni oddelek

15. 11. 2021 05.50

Prejšnji konec tedna se je število okuženih z novim koronavirusom, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje, še povečevalo. Po napovedih koordinatorja covidnih bolniških postelj pri ministrstvu za zdravje Roberta Carotte bodo bolnišnice odprle maksimalne kapacitete. To je skupno okoli 1200 postelj, od tega 280 za intenzivno terapijo. Tako so to storili že v UKC Ljubljana, kjer so nov covidni oddelek odprli v prostorih Bolnišnice dr. Petra Držaja. Za začetek bodo tam zagotovili 37 dodatnih postelj.

Marqueza se še kar drži smola: predčasen konec sezone in težava z dvojnim vidom

09. 11. 2021 11.50

Konec sezone za Marca Marqueza še pred zadnjo dirko sezone v Chesteju. Izpustil bo tudi posezonska testiranja. Razlog pa nove težave v zdravstvenem kartonu: Hondin dirkač se po padcu na treningu (30. oktobra) z motociklom za motokros znova spopada z dvojnim vidom. Gre za stanje, ki Marquezu ni tuje, saj se je s tem 'srečal' že leta 2011. Novico je potrdil kar sam na družbenih omrežjih.

Življenjska doba virusa se izteka: 'Epidemija bi se lahko končala do februarja ali marca'

06. 11. 2021 14.46

Bo pomlad prinesla konec epidemije? Dr. Borut Štrukelj s Fakultete za farmacijo pravi, da matematični model, ki ga opazujejo, nakazuje, da bi se lahko epidemija končala februarja ali marca. Pred virusom so le še dve ali tri mutacije na površinskemu S-proteinu, pravi strokovnjak. V oddaji 24UR ZVEČER je spregovoril tudi o novem zdravilu proti covidu-19, ki ga je razvila družba MSD.

Nepogrešljivi vitamin D: namesto 20 ga dnevno dobimo manj kot tri mikrograme

02. 11. 2021 10.14

Poleti je že 15-minutni sprehod po soncu dovolj, da naše telo dobi potrebno količino vitamina D, jeseni in pozimi pa ključno vlogo odigra prehrana. Žal pa s svojimi prehranjevalnimi navadami niti približno ne pokrijemo potreb po tem "sončnem vitaminu". Priporočen vnos je 20 mikrogramov dnevno, prebivalci Slovenije jih zaužijemo manj kot tri, je pokazala nova raziskava.

'Glede na zasedenost postelj nas skrbi, da se bomo morali odločiti za popolno zaprtje države'

30. 10. 2021 07.00

Število aktivnih okužb v Sloveniji še ni bilo tako visoko. Po oceni NIJZ je v državi trenutno 26.656 aktivnih primerov okužb, kar je sploh največ od začetka epidemije. Posledično je stanje v bolnišnicah alarmantno. V mariborskem kliničnem centru opozarjajo, da so na pragu najhujše krize doslej, v ljubljanskem, da drvimo proti katastrofi. Če bodo okužbe še naraščale, bo zmanjkalo kadra za zdravljenje bolnikov, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo. Bomo morali znova zapirati državo? V informativni oddaji 24UR ZVEČER smo se pogovarjali z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

Pahor kljub vsem razkritjem še vedno podpira Svetliča. Pirnat: Nad njim visi senca dvoma

29. 10. 2021 15.11

Kljub nedavnim razkritjem, povezanim s kandidatom za novega ustavnega sodnika Rokom Svetličem, ki vzbujajo dvom v njegovo primernost za to funkcijo, predsednik Pahor ne namerava umakniti predloga za njegovo kandidaturo. Pravni strokovnjak Rajko Pirnat ocenjuje, da nad Svetličem zdaj visi senca dvoma, kar pa ni ugodno za nekoga, ki se poteguje za tako pomembno pozicijo. Kaj pa pravijo poslanske skupine?

2292 novih okužb. Beovićeva: Število okuženih se bo povečevalo

26. 10. 2021 19.39

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje smo v ponedeljek opravili 6068 testiranj PCR in potrdili 2292 novih okužb s covidom-19. Pozitivnih je bilo tako 37,8 odstotka opravljenih testov PCR. Trenutno je v državi 20.252 aktivnih primerov okužbe. V bolnišnicah zdravijo 510 covidnih bolnikov, od tega jih je 131 na intenzivni negi. Ob tem infektologinja in vodja svetovalne skupine za cepljenje Bojana Beović napoveduje, da se bo število okuženih z novim koronavirusom še nekaj časa povečevalo, saj je v Sloveniji še kar precejšen delež necepljenih oz. neprebolevnikov.

Carnage proti Venomu kot poosebljena zloba proti hudomušni dobroti

24. 10. 2021 09.00

Morda vas je nekaj let nazaj v kinodvoranah prepričal stripovski film Venom, za povrhu pa ste zastrigli z ušesi ob dejstvu, da je v glavni vlogi sam Tom Hardy, potem zagotovo ne boste med tistimi, ki bodo zamudili nadaljevanje filma, ki akcijo postavi na še višji nivo. Sploh ob dejstvu, da je v vlogi negativca briljantno "hudičkasti" Woody Harrelson.

Minister Vizjak je, kot kaže, Petanu in Termam že večkrat pomagal

22. 10. 2021 14.15

So dogovori med Petanom in Vizjakom stvar preteklosti ali še vedno potekajo? Nova razkritja kažejo, da je Vizjak kot okoljski minister družbi Terme Čatež v lasti DZS, torej Petana, omogočil črpanje ogromnih dodatnih količin termalne vode, čeprav je to v nasprotju z dosedanjo okoljsko politiko in opozorili pristojnih. Počasi pa postaja jasno tudi, kaj bi lahko bil predmet pogovora na posnetku med Vizjakom in Petanom.

Svetlič glede sporne izjave: Morda včasih uporabljam preveč kompleksen jezik

18. 10. 2021 17.59

Rok Svetlič, kandidat za mesto sodnika Ustavnega sodišča RS, se je še pred svojo javno predstavitvijo v predsedniški palači v pismu obrnil na predsednika države Boruta Pahorju in pojasnil očitke glede sporne izjave o streljanju na migrante. Pojasnil je, da morda včasih uporablja preveč kompleksen jezik in da je Saša Zagorc, ki je vsebino formalnih srečanj pravne stroke in predstavnikov vlad objavil na družbenem omrežju, njegove izjave razumel "diametralno nasprotno".

Stacey Dash iz filma Nimaš pojma o odvisnosti: Jemala sem po 20 tablet dnevno

15. 10. 2021 21.10

Igralka, ki je leta 1995 zaigrala v zdaj že kultnem filmu Nimaš pojma in kasneje tudi v istoimenski seriji, je spregovorila o svoji odvisnosti od zdravil. Zaradi protibolečinskih tablet je celo ostala brez vsega, mesečno je namreč za te odštela tudi do osem tisoč evrov. V intervjuju je razkrila še, da ima za seboj razmerje, v katerem je bila pogosto fizično zlorabljena.

Mikrobiologinja nacionalnega laboratorija: Testi Majbert Pharm niso učinkoviti. Ni se poslušalo stroke

15. 10. 2021 20.28

Na seji Pavšičeve preiskovalne komisije DZ je kot priča nastopila tudi mikrobiologinja Metka Paragi. S sabo je prinesla dokumente, ki naj bi dokazovali, da "s temi testi epidemije ne bomo obvladali". "Majbert Pharm testi niso ustrezni. Ne izpolnjujejo pogojev ECDC, niti tehničnih zahtev," je dejala in dodala in da je NLZOH kljub temu njihovo ustreznost potrdil in uporabo testov priporočil vladi. Neustreznosti testov je naštela po točkah in pripomnila, da zaključki NLZOH niso skladni s podatki testiranja.

Absurdno dolge čakalne vrste, neurejena zakonodaja in čedalje več zdravil

10. 10. 2021 08.05

V Sloveniji imamo manj strokovnjakov s področja duševnega zdravja, kot je povprečje EU. Nizko število strokovnjakov pa vodi v "absurdno" dolge čakalne vrste. Na dostopnost pomoči, ki je v času pandemije postala še bolj potrebna, vpliva tudi zakonodaja, ki na področju psihoterapije še zdaleč ni urejena. "Priti do psihoterapije, ki je plačana iz javnih sredstev, je podobno zadetku na loteriji," pravijo na SFU Ljubljana in dodajajo, da veliko ljudi prehitro dobi diagnozo duševnih motenj. Klinični psihologi na drugi strani opozarjajo, da lahko prav zaradi neurejene zakonodaje psihoterapijo izvaja "čisto vsak", za morebitne napake pa zakonsko ni odgovoren.

Sankcije zaradi neuporabe mask v zaprtih javnih prostorih brez zakonske podlage

08. 10. 2021 14.30

Vrhovno sodišče RS je danes objavilo sodbo o zahtevi za varstvo zakonitosti zoper pravnomočno sodbo okrajnega sodišča, s katero je bil storilcu prekrška izrečen opomin zaradi prekrška po Zakonu o nalezljivih boleznih. Njihova odločitev pa je, da za izrekanje prekrškovnih sankcij zaradi opustitve nošenja zaščitnih mask v zaprtih javnih prostorih ni bilo zakonske podlage.

EU za prepoved uporabe titanovega dioksida kot aditiva v živilih

08. 10. 2021 17.03

Članice EU so odobrile predlog Evropske komisije za prepoved uporabe titanovega dioksida (E171) kot aditiva v živilih. Če Svet EU ali Evropski parlament do konca leta ne sprejmeta ugovora, bo besedilo predloga začelo veljati v začetku prihodnjega leta, so sporočili iz Bruslja. Sledilo bo šestmesečno obdobje postopnega opuščanja, nato pa bo začela veljati popolna prepoved uporabe v živilih.

Policisti uporabili več kot 400 plinskih nabojev in bomb, solzivec tudi v vodnem topu

06. 10. 2021 08.01

Policija je na protestih v središču Ljubljane, ki so se sprevrgli v nasilne izgrede, večkrat uporabila prisilna sredstva – vodni curek, plinska sredstva, penaste naboje, konjenico in službene pse. A očitke o pretirani uporabi zanikajo, češ da je šlo večinoma za plinska sredstva, ki puščajo relativno majhne posledice, imajo pa velik učinek. Trem osebam so zaradi suma storitve kaznivega dejanja zoper javni red in mir odvzeli prostost. Ena se je na Policiji zglasila sama. Dve osebi sta še vedno pridržani.