dr oz

Ko študent na rajžo gre, malo švica in več ve

15. 04. 2023 15.11

Ta teden je v Ljubljani potekal tradicionalni Tek od faksa do faksa, dogodek, ki povezuje študente ter zaposlene. Gre za rekreativno prireditev, na kateri so tekači lahko tekli tri različno dolge kroge, in sicer 5, 10 ter 15 kilometrov, vse tri tekaške proge pa so bile speljane tako, da so udeleženci spoznali čim več različnih fakultet in akademij Univerze v Ljubljani. Da je prireditev med študenti zelo priljubljena, priča podatek, da so v zgolj petih dneh od začetka prijav zapolnili vseh 600 mest. Da so bili tekači nad organizacijo zadovoljni, pa pričajo njihovi veseli obrazi, ki jih je v objektiv ujel naš fotograf.

'O njej se veliko govori in zelo malo zares ve'

13. 04. 2023 12.00

Zaradi svoje zagonetnosti je postala mit, okrog katerega so se razbijale učene glave, padala smela srca, vendar tudi reševala življenja. Še danes, več kot sto let od svojega 'rojstva', buri domišljijo in daje navdih raziskovalcem, avtorjem in vsakemu, ki se ujame v njeno mrežo intrig. Kako je prišla v naše kraje, je še vedno uganka. In tudi, če bi o njej izvedeli vse podrobnosti, bi ostala Enigma.

S kolesom v grmovje, z voljo na Mont Blanc

11. 04. 2023 21.27

Kaj imajo skupnega alkohol, prebiranje knjig, pretečeni maratoni in osvojeni Mont Blanc? Alkoholika, ki ne pije več. To je zgodba o kuharju, ki je rad stal ob točilnem pultu, ker je rad pil. Nekega dne pa je vseeno ugotovil, da nima mere, in s tem končal. To je zgodba o močni volji, predvsem pa o osebnostni rasti, o strogi palici dr. Andreja Perka, psihologa, ki že več desetletij nadaljuje delo dr. Janeza Ruglja, znanega po učinkovitosti zdravljenja alkoholikov oz. odvisnikov, pa tudi znanega po brezkompromisnosti in vojaški disciplini, s katero je nekoč razburjal slovensko javnost in stroko.

Nekdanji prvi mož Policije Lindav prestavljen na Policijsko postajo Škofja Loka

20. 03. 2023 07.59

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja Policije Senad Jušić se je odločil za prve premike nekaterih zaposlenih iz vodstva Policije, ki so zdaj nameščeni v Tacnu. Preselili se bodo na različne policijske uprave po Sloveniji, selitve na druge lokacije pa se neuradno začnejo že danes. Nekdanjega prvega moža slovenske Policije Boštjana Lindava je po naših informacijah doletela pisarna na Policijski postaji Škofja Loka. Po več kot treh desetletjih policijske kariere se lokacijsko torej vrača v kraje, kjer je začel kariero, daleč stran od vodstva Policije, čeprav je formalno še vedno tam zaposlen.

Spreminjanje vremena: rešitev ali 'morfij' za podnebno krizo?

19. 03. 2023 09.08

Ideja o tem, da bi človek lahko spreminjal vreme, že dolgo ni več znanstvena fantastika. V zadnjem času pa se vedno bolj krepi upanje, da bi lahko z geoinženiringom, metodami, s katerimi bi človek načrtno spremenil podnebje na globalni ravni, preprečili del škode zaradi podnebnih sprememb. Atmosferski fizik in strokovnjak za oblake dr. Blaž Gasparini, podoktorski raziskovalec na Oddelku za meteorologijo in geofiziko Univerze na Dunaju, poudarja, da je geoinženiring kot protibolečinsko sredstvo, ki preprečuje hujšo podnebno škodo, ne more pa rešiti vzroka podnebnih sprememb.

Novi predsednik Fidesa je Damjan Polh

14. 03. 2023 17.05

Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides je na letni konferenci dobil novo vodstvo. Na čelo največjega zdravniškega sindikata so delegati izbrali Damjana Polha, zdravnika bolnišnice Izola in dolgoletnega člana glavnega odbora in podpredsednika Fidesa. Na poziciji je nadomestil dolgoletnega predsednika Konrada Kuštrina.

200 milijonov evrov za zdravstvene domove, kdo bo gradil?

14. 03. 2023 06.09

Zdravstveni domovi so vratarji v zdravstveni sistem, so enotni direktorji in zdravniki domov. Ob pomanjkanju družinskih zdravnikov in medicinskih sester pa jih tareta tudi prostorska stiska in dotrajanost vsaj 40 let starih zidov. Bo 200 milijonov evrov za prenovo domov povečalo dostopnost do zdravnika? Ljubljana bo gradila tri, Medvode načrtujejo prizidek, Ilirska Bistrica ga je že zgradila.

Z željo po dobičku zavajal paciente? Obljubljenega čudeža ni bilo

12. 03. 2023 10.51

Ponujal je medicinske čudeže in zanje računal mastne denarce. Tako trdijo nekateri njegovi pacienti in njihove družine. Prva je zgodbo o avstralskem možganskem kirurgu Charlieju Teu objavila oddaja 60 Minut. "Odstranitev tumorja bo enostavna," naj bi dejal zdravnik zasebnik, ki je bolnikom obljubljal, da je najboljši na svojem področju. Družine so tako, da bi rešile svoje bližnje, izpraznile bančne račune ter se tudi zadolžile pri sorodnikih. A čudežne ozdravitve pogosto ni bilo, številnim pacientom pa se je stanje po operaciji celo še poslabšalo. Po obtožbah v oddaji so kirurgu v bran stopili tudi nekateri pacienti z drugačno zgodbo, obtožbe pa je seveda zanikal tudi zdravnik, ki v Avstraliji trenutno ne sme operirati. Kdo torej je dr. Charlie Teo?

Golob o investiciji Leka, davčni reformi, interpelaciji in zdravstvu

10. 03. 2023 06.00

Premier Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril o Sandozu, ki bo v center za proizvodnjo zdravil v Lendavi vložil 397 milijonov evrov in ustvaril 300 novih delovnih mest. Prav tako je napovedal, da bodo v torek predstavili časovnico davčne reforme: "Cilj je znižati obremenitev dela in povišati obremenitev premoženja." Glede zdravstvene reforme je medtem med drugim dejal, da je smešno, da se danes pogovarjamo samo o plačah, komentiral pa je tudi sum korupcije v UKC Ljubljana. "S podobnimi primeri sem seznanjen vsak dan," je dejal. Ušla pa ni niti debata o interpelaciji in Muzeju slovenske osamosvojitve.

Zelena luč noveli zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti

07. 03. 2023 17.51

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je na nujni seji na zahtevo poslanskih skupin Svoboda, SD in Levica opravil drugo obravnavo novele zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti. Na seji so se opredeljevali do koalicijskih dopolnil, ki so upoštevala predloge zakonodajno-pravne službe DZ, in jih v celoti sprejeli.

Potop v ledeno vodo: pogum ali norost?

25. 02. 2023 07.59

Na turobno sredo, ko se Ljubljana še kopa v jutranji megli in se je led na avtomobilskih steklih komaj dodobra stalil, v dolino Kamniške Bistrice že prodirajo prvi sončni žarki. Na parkirišču ob izviru istoimenske reke nasmejano klepeta skupina pogumnežev, ki bo tako kot vsak teden ob tej uri kmalu zabredla v ledeno mrzlo vodo, da bi iz nje prišla ... Prerojena. Pogumneži ali norci, teh ljudi je vse več in mnenja o njihovem početju so deljena. Njihov odgovor pa: "Za nore nas imajo samo tisti, ki ne razumejo procesov v ozadju."

Novo ambulanto za osebe brez zdravnika v ZD Polje v štirih urah obiskalo 29 ljudi

30. 01. 2023 14.19

V enoti Polje ZD Ljubljana so odprli prvo ambulanto za paciente brez izbranega družinskega zdravnika. V štirih urah jo je zaradi zdravstvenih težav obiskalo in se v njej opredelilo 29 ljudi, nekateri so v skladu s triažo dobili termine za prihodnje dni. Prvo takšno ambulanto so odprli tudi v enoti Bežigrad.

Na zahodu nič novega: Pentagon z armado lažnih profilov nad 'sovražne režime'

22. 01. 2023 18.12

Kaj je afera Twitterjeve datoteke, zakaj večji mediji o tem skopo poročajo in koliko ozadja o nadzoru družbenih medijev in informacij razkrivajo? Elon Musk je po prevzemu Twitterja pooblastil več novinarjev, da se prebijejo čez grmado internih dokumentov, datotek in korespondenc. Kar so odkrili, je bilo povsem nepretresljivo in ni povzročilo nobenega škandala. Še najbolj izstopajo razkritja v zvezi z aktivnostmi Pentagona, ki z vojsko botov, lažnih profilov in širjenjem dezinformacij še naprej vodi informacijsko vojno proti različnim "sovražnim režimom, ki širijo dezinformacije".

Razvoj umetne inteligence: 'Izgleda, kot da smo izumili atomsko bombo'

22. 01. 2023 07.56

Jezikovni robot, ki napiše pesem, kratko zgodbo, esej, seminarsko nalogo, programsko kodo. Računalniški algoritem, ki ustvari podobe sveta, ki ne obstaja. Morda se sliši kot znanstvena fantastika, oddaljena prihodnost, a je realnost, ki jo je omogočil bliskovit razvoj umetne inteligence. Kje vse pa danes že uporabljamo umetno inteligenco? Kakšne prednosti prinaša v naš vsakdan? Kako spreminja naš pogled na svet? Kje so glavne pasti in nevarnosti?

Beg zdravstvenega kadra: iz bolnišnice v trgovino

17. 01. 2023 06.03

Kritično pomanjkanje družinskih zdravnikov. Maribor, Nova Gorica, Kranj, izbruhnilo je v Ljubljani. Samo v zadnjih dveh letih je ljubljanski zdravstveni dom zapustilo več kot 30 družinskih zdravnikov, ki so odšli tudi v okoliške domove. Denimo v Medvode in Domžale, kjer imajo družinskih zdravnikov dovolj. Ne le zdravnikov, kronično, ponekod celo do 40-odstotno, je pomanjkanje medicinskih sester. Sestre zapuščajo poklic in se zaposlujejo v trgovinah. Razlog? Manj napora, boljši pogoji. Tudi višja plača?

Kaotične razmere v zdravstvu – komu to nevzdržno stanje odgovarja

14. 01. 2023 10.21

Ob posnetkih bolnikov, ki smo jih gledali, kako ponoči nemočno stojijo v vrsti in čakajo, da se bodo lahko opredelili, da bodo končno dobili svojega osebnega zdravnika, se verjetno v vsakem med nami nekaj premakne. Mnoge ti posnetki žalostijo, nekateri so jezni, celo besni, vsem pa je jasno, da je nekaj hudo narobe. Da so odločevalci tako zelo zavozili sistem, da danes govorimo o kolapsu javnega zdravstva.

Pirc Musarjeva: Dr. Pučnik je bil in ostaja simbol in zgled državnika

11. 01. 2023 13.37

Mineva 20 let od smrti Jožeta Pučnika. Garda Slovenske vojske v imenu predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar položila venec h grobu dr. Pučnika na pokopališču v Črešnjevcu pri Slovenski Bistrici. "Dr. Pučnik je bil in ostaja simbol in zgled državnika, ki se zaveda, da je za skupno prihodnost najbolj koristen pogovor s tistim, s katerim se v izhodišču najmanj strinjaš," je ob 20. obletnici njegove smrti poudarila predsednica republike.

Psihologinja o potezah princa Harryja: Zdi se patetično

08. 01. 2023 12.00

Zakaj princ Harry ni enostavno tiho? Zakaj s svetom deli še najmanjšo podrobnost svojega življenja? Zakaj se ne umakne iz oči javnosti, kot je prvotno dejal, da si želi? To se sprašuje javnost po tem, ko je vse od vstopa v novo leto zasuta z izpovedmi odtujenega člana kraljeve družine. Svoj vpogled v Harryjevo obnašanje in njegove odločitve je za CNN ponudila dr. Peggy Drexler, priznana psihologinja, ki se v svojem delu med drugim posveča tudi družinskim odnosom.

Daleč od doma, v službi domovine: 273 pripadnikov SV pogreša svoje domače

31. 12. 2022 08.34

Praznikov je že skoraj konec, čaka nas še silvestrski večer in zakorakali bomo v novo leto. In čeprav smo večinoma v teh dneh obkroženi z družino, bližnjimi in prijatelji, pa to ne velja za vse. V različnih okoljih, na različnih misijah slovenski vojaki preživljajo praznične dni stran od svojih najbližjih. Na nalogah ohranjanja miru v mednarodnih operacijah in misijah preživlja praznične dni okrog 273 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske.

Zdravilišče, ki z butičnim hotelom in apartmaji privablja tudi mlajše goste

26. 12. 2022 14.32

Naravni zdravilni učinki termalnih voda, blagodejnost morske in gorske klime z aerosoli, s slanico in solinskim blatom, zdravilni peloidi in šota so osnova za delovanje 13 slovenskih naravnih zdravilišč. Poleg široke palete ponudbe od savn, masaž do negovalnih in zdravilnih programov nudijo slovenske terme tudi veliko posebnosti, odetih v različne klimatske značilnosti – nahajajo se namreč na najrazličnejših koncih Slovenije, od morja prek dolenjskih in posavskih gričev, ob savinjsko-sotelskih dolinah do panonskih ravnic.

Zdravniki iz tujine: številni obupajo zaradi birokracije

20. 12. 2022 19.22

Zdravstveni sistem, ki se sesuva sam vase, še dodatno podira zapletena in dolgotrajna birokracija pri prihodu zdravnikov iz tujine, ugotavljata direktorja kočevskega in velenjskega zdravstvenega doma. Zapleta se že pri čakanju na jezikovni tečaj ali potrjevanje specializacije. Na Kočevskem, kjer bo po novem letu delalo le še šest zdravnikov, čeprav bi jih potrebovali vsaj 11, bo tako izkušen slovensko govoreč specialist nujne pomoči iz Srbije moral na zeleno luč ministrstva čakati vse do pomladi.

Kdo si sploh lahko privošči dom in kdo bo tam še delal?

17. 12. 2022 08.20

Več kot petina prebivalcev Slovenije je starejših od 65 let, živimo vse dlje, v starosti pa vse bolj potrebujemo pomoč. In medtem ko so čakalne vrste za sprejem v domove za starejše vse daljše in oskrba vse dražja, ostajajo postelje celo prazne, ker institucionalno varstvo starejših pesti tako huda kadrovska kriza. Le redki še želijo za minimalno plačo opravljati tako naporno delo, ki zahteva veliko srčnosti, a ima tudi svoje prednosti. Stanovalci teh domov so namreč izjemno hvaležni za vso pomoč, so navdih, so iskrivi, modri in zelo iskreni.

Biserka Marolt Meden: Minister, zbudi se in začni delati

15. 12. 2022 10.34

Iniciativa Glas ljudstva je začela s kampanjo Ustavimo rušenje javnega zdravstva. Slovenski zdravstveni sistem številnim prebivalcem namreč ne zagotavlja več ustavne pravice do zdravstvenega varstva, opozarjajo v iniciativi in dodajajo, da je brez izbranega osebnega zdravnika že več kot 130.000 prebivalcev, od tega več deset tisoč otrok.

Policija zavrača očitke na račun Centra za varovanje in zaščito

14. 12. 2022 10.21

Potem, ko so se v zadnjih dneh v javnosti pojavili številni očitki na delo policijskega Centra za varovanje in zaščito, se je Policija odločila, da poda svoj odziv in pojasnila. "Če je bilo njihovo delo 'dovolj dobro' za veliko zahtevnejša in veliko bolj zveneča svetovna imena, verjamemo, da si zaslužijo tudi zaupanje slovenskih državnih funkcionarjev," med drugim pravijo na Policiji.

Starši začasno ostali brez skrbništva, ker zavračajo kri cepljenih

07. 12. 2022 15.46

Višje sodišče na Novi Zelandiji bo začasno prevzelo skrbništvo nad kritično bolnim šestmesečnim dojenčkom, ki nujno potrebuje operacijo na odprtem srcu. Dečkovi starši namreč ne dovolijo operacije, saj jim ne morejo zagotoviti, da bo med transfuzijo prejel zgolj kri darovalcev, ki niso bili cepljeni proti covidu-19. Dojenček bo sicer pod začasnim skrbništvom le, dokler si popolnoma ne opomore od operacije.

Tadej Golob: Dobil sem dokaz, da nisem nesmrten

04. 12. 2022 15.45

Dobri dve leti potem, ko je omahnil 20 metrov globoko in utrpel tako hude poškodbe, da niti zdravniki niso vedeli, ali ga bodo lahko rešili, večkrat nagrajeni slovenski pisatelj, novinar in kolumnist Tadej Golob pripoveduje, kako je tistega dne slutil, da se bo nekaj zgodilo. V kratkem se namerava vrniti na kraj nesreče, da bi dobil odgovore, zakaj je padel. Svojo diagnozo, tudi 14 dni kome, je posodil glavnemu junaku svoje pete kriminalke Tarasu Birsi. Z nami je spregovoril o vsebini knjige, o okrevanju, o tem, ali se bo vrnil v gore, in o prijatelju, ki se je izkazal v najbolj ključnih trenutkih.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

Novo vodstvo RTV predvidoma konec julija ali avgusta

28. 11. 2022 19.06

Na referendumu je najbolj odločen ZA dobila novela Zakona o RTV Slovenija. Ta prenavlja strukturo javnega medija, s temi spremembami pa se poslavlja aktualni programski svet, zamenjalo se bo tudi vodstvo. A te spremembe se ne bodo zgodile čez noč. Novo vodstvo bo v polni sestavi najverjetneje vajeti prevzelo šele konec julija ali v začetku avgusta prihodnje leto. Veliko hitreje se bo, ob potrditvi Zakona o Vladi RS, organizirala nova sestava ministrov.

Napaka na glasovnicah v Mariboru: pred listo Gibanje Svoboda napačna številka

15. 11. 2022 11.22

Ob začetku predčasnega glasovanja na lokalnih volitvah je v Mariboru prišlo do napake na glasovnicah. Zaporedna številka 12 se namreč ponovi, pred listo Gibanja Svoboda pa tako ni izžrebane številke 13. Takoj ko je mestna volilna komisija ugotovila napako, so natisnili nove glasovnice, vendar pa je v tem času 24 ljudi svoj glas že oddalo. Kljub temu bo volilni odbor tudi njihove glasovnice upošteval.

Iluzijo javnega mnenja na Twitterju ustvarja 5000 aktivnih uporabnikov

12. 11. 2022 09.07

Twitter se pogosto kaže kot legitimni vir informacij, ki naj bi predstavljal slovensko javno mnenje, a kot ugotavlja podatkovni analitik Marko Plahuta je povprečno dnevno aktivnih le 5000 slovenskih uporabnikov. Twitter profili namreč niso naključno izbran reprezentativen vzorec, prav tako pa njihovo število, kot kaže, naraste ob političnih dogodkih. Analitik ugotavlja, da je število uporabnikov močno zraslo ob začetku epidemije in nastopom Janševe vlade. Še ena polemika so morebitni boji, saj nekateri profili objavijo tudi po 700 tvitov dnevno s frekvenco štiri na minuto.