dr oz

'Postopanje policistke nepremišljeno, nedelovanje taserja zaskrbljujoče'

14. 03. 2024 11.59

Incident na Bavarskem dvoru se je k sreči končal zgolj z lažjo poškodbo enega od policistov. Ukrepanje Policije pa je bilo deležno kritik. So policisti postopali v skladu s pravili in taktikami policijskega postopka? Zakaj uporaba paralizatorja ni bila uspešna in zakaj so imeli policisti na razpolago le dva? Strokovnjak za policijska pooblastila Miroslav Žaberl je izpostavil nekatera vprašljiva postopanja policistov v postopku. In kako na kritike odgovarja Policija? "Potrebe po dodatnem stopnjevanju prisilnih sredstev ni bilo. To pa ne pomeni, da se jih policisti bojijo uporabiti." Kritike so medtem označili za neprimerne ter dodali: "Morda kažejo le na nepoznavanje osnov policijskega dela."

Preboj s coachingom na 4-dnevni brezplačni online delavnici

11. 03. 2024 00.15

Spoznajte moč coachinga na brezplačni 4-dnevni online delavnici Coaching diploma.

24UR Forum: Medicinske sestre za tekoči trak, politiki k zasebnikom?

11. 03. 2024 19.46

V posebni oddaji 24UR Forum - (Ne)javno zdravstvo na POP TV smo opozorili na alarmantne številke: več kot 137 tisoč bolnikov čaka nedopustno dolgo in to je skoraj polovica vseh čakajočih. Zaradi dolgih čakalnih dob pridobivajo zasebniki, koncesionarji. Ti zdravnike in zdravstveno osebje privabljajo z boljšimi pogoji dela, z boljšim plačilom. Tudi sami pa priznavajo, da potrebujejo močan javni sistem. Ga bo vlada okrepila?

Kje končajo milijoni za vzdrževanje vodotokov?

06. 03. 2024 06.00

Država je skrb za vodotoke prepustila zasebnikom. Osem območij je razdeljenih med pet koncesionarjev – Hidrotehnik, Nivo Eko, Drava VGP, Pomgrad-VGP in VGP Novo mesto. Je koncesionarski sistem zastarel? Je nadzor okrnjen?

'Občinske strukture so izsilile gradnjo na poplavnih območjih'

05. 03. 2024 06.00

30 let je država vodotoke postavljala na stranski tir, gradili smo na poplavno ogroženih območjih in rekam – tudi zaradi zasebnih interesov – jemali prostor. Ob tem pa ignorirali opozorila strokovnjakov. Kljub pogostim katastrofalnim poplavam se država v preteklosti ni dovolj zganila. Bomo tokrat ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Časa zmanjkuje, opozarjajo strokovnjaki, zaradi podnebnih sprememb so pred vrati še hujše katastrofe.

Sanacija vodotokov: Strah, da se bo dogodek pozabil

04. 03. 2024 06.00

Država oziroma ministrstvo za naravne vire ima pred seboj hud izziv. Lotiti se mora prenove zastarelega sistema in hkrati sanirati 1,3 milijarde evrov škode na vodotokih. Po interventnih delih namreč sledi naslednja faza, to so sanacijska dela oz. povrnitev vodne infrastrukture v prvotno stanje pred poplavami. Koliko časa bo program skrit javnosti? Za zaprtimi vrati so ga videli župani. Kakšni so načrti?

Vodotoki: 'Smo država brez nadzora'

02. 03. 2024 12.44

Avgustovske poplave so povzročile več kot milijardno škodo na vodotokih. Zakaj stroka pravi, da bi lahko bila škoda manjša? Ekipa 24UR Inšpektor se je odpravila na prizadeta območja ob Savinji in Muri ter preverila, kako potekajo interventni ukrepi na vodotokih. Govorili so z domačini, 'lokalci', stroko, izvajalci in odgovornimi. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno? Poplave so razgalile dejstvo: 30 let smo zanemarjali vodotoke. Bomo ukrepali, preden avgustovske poplave odidejo v pozabo? Odgovori v Inšpektorju.

Po avgustovskih poplavah: smo bagre prehitro spustili v reke?

01. 03. 2024 06.00

Skoraj 10 milijard evrov škode zaradi avgustovskih naravnih nesreč za prebivalstvo, gospodarstvo in okolje. Uničene hiše, tovarne, ceste in mostovi. In težko pričakovani izredni ukrepi. Od avgusta lani je bilo zaključenih več kot 1000 delovišč, v teku jih je še 200. Predvidoma bodo dela končali do konca letošnjega marca, na težje dostopnih predelih pa do junija. Ko so bagri že v rekah, pa se postavlja vprašanje: se dela izvajajo strokovno?

Golob za pravosodno ministrico predlaga Andrejo Katič

26. 02. 2024 06.10

Predsednik vlade Robert Golob se je sestal s predstavniki SD, ki so mu predlagali več kandidatov za ministra za pravosodje. Odločil se je, da zaradi preteklih izkušenj za ministrico predlaga Andrejo Katič. Z njo je že opravil pogovor, Katičeva pa je na kandidaturo tudi pristala. Predlog za njeno imenovanje je Golob že posredoval v DZ.

Švarc Pipanova razkrila močno cenzurirano poročilo

23. 02. 2024 18.18

Kot je napovedala, je Dominika Švarc Pipan še pred odhodom s funkcije pravosodne ministrice razkrila del poročila o nakupu nepremičnine na Litijski 51. Poročilo sicer več zakriva kot razkriva, saj je zaradi interesa preiskave v večji meri zatemnjeno. A med drugim lahko preberemo, da poročilo ugotavlja manjkajočo in prirejeno dokumentacijo ter indic, da je bila ta pripravljena z namenom preferiranja točno določenega ponudnika.

Obsežno operirali bolnika, ki raka prostate ni imel. Inštitut prevzema odgovornost

21. 02. 2024 11.00

Minuli teden je prah dvignil primer, ko so bolniku, ki raka ni imel, odstranili želodec. A kot kaže, ne gre za prvi takšen incident. Na Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete na ljubljanski univerzi so maja 2023 napačno diagnosticirali raka na prostati in pacienta operirali obsežneje, kot bi ga sicer. Inštitut za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani je za napako prevzel celotno odgovornost. Državni sekretar na ministrstvu za zdravje pa meni, da skrb za kakovostno obravnavo v naših zdravstvenih zavodih, ki se pojavlja med pacienti, ni potrebna.

Odvetnik bolnika, ki so mu odstranili želodec: Ne moremo si predstavljati šoka

16. 02. 2024 11.00

Na Onkološkem inštitutu Ljubljana so operirali pacienta, ki naj bi imel raka na želodcu, in mu želodec tudi odstranili. A kot kaže, se je zgodila huda napaka, ker naj bi zunanji izvajalec, ki opravlja diagnostiko, zamenjal tkivna vzorca dveh pacientov. Tako so operirali pacienta, ki raka sploh ni imel. Njegov odvetnik je povedal, da si ne moremo predstavljati, kakšen šok je doživel njegov klient. Poudaril je, da je šlo za zdravniško napako in da želijo razčistiti, kdo bo nosil odgovornost.

Kamnik izpadel iz kvote urgentnih satelitskih centrov: 'To je igranje z življenji'

16. 02. 2024 17.57

"To je igranje z življenji, nismo drugorazredni državljani," so razburjeni in jezni v Kamniku, ki bi po novi uredbi izpadel iz kvote 15 urgentnih satelitskih centrov. Direktor kamniškega zdravstvenega doma in župana Komende in Kamnika pravijo, da je nedopustno, da bodo morali po njihove občane prihajati iz Domžal in iz Ljubljane.

Čez tri leta prvi diplomirani kreatorji vzporednih resničnosti

16. 02. 2024 08.52

Bi želeli postati ustvarjalec vzporednih resničnosti? Potrebe po strokovnjakih, ki bodo lahko sledili hitremu razvoju virtualnih svetov v povezavi z umetno inteligenco, se, kot poudarjajo na Fakulteti za aplikativne vede – VIST, hitro večajo. Ob podpori tehnološkega parka Ljubljana so tako razvili novo študijsko smer Vzporedne resničnosti, prve diplomante pričakujejo že čez tri leta. Študij je v celoti samoplačniški, država tega študija ne sofinancira, je pa program javno veljaven in akreditiran.

Velika Prešernova nagrada v roke pesnici Voukovi in baletniku Neubauerju

07. 02. 2024 21.30

V Cankarjevem domu je potekala državna proslava pred kulturnim praznikom. Predsednik Upravnega odbora Prešernovega sklada Jožef Muhovič je v slavnostnem nagovoru opozoril na umetnike, ki so po njegovih besedah z imaginacijo sposobni posvetiti v notranjost stvari, "da lahko odsevu bistvenega z njihovega dna potem sledimo tudi drugi".

Ministrica za mizo z direktorji bolnišnic: Vsi smo zaskrbljeni

26. 01. 2024 06.24

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je v izteku drugega tedna zdravniške stavke sedla za mizo z nekaterimi direktorji zdravstvenih ustanov. Sestanek je bil namenjen seznanitvi s potekom dela v času stavke, z direktorji pa so se pogovorili tudi o morebitnem zaostrovanju stavke ter kaj bi lahko to pomenilo. Medtem pa je Fides ministrico znova pričakoval na stavkovnih pogajanjih, ki pa se jih ne ona ne vladna stran nista udeležila. Istočasno so namreč potekala pogajanja za zdravstveni steber. "To lahko razumemo tudi kot zaključek stavkovnih pogajanj s strani vlade," so zato dejali v Fidesu. Da vladne strani na ta pogajanja ni bilo, pa po besedah ministra za javno upravo Franca Propsa ne pomeni, da se iz njih umika.

Koliko je vredna kri? ZTM: Cene so prenizke, podražitev je potrebna

25. 01. 2024 18.47

Še en spor, ki se bije na plečih pacientov. Ali želi Zavod za transfuzijsko medicino na račun dobrodelnega darovanja krvi 'mastno' zaslužiti? To je očitek UKC Ljubljana, ki ne priznava zahteve zavoda, da bi se cene krvi in krvnih pripravkov podražile za 20 odstotkov. Revizijsko poročilo, ki ga je naročil UKC, naj bi namreč pokazalo, da so bile transfuzijske storitve v zadnjih petih letih preplačane za več kot 12 milijonov evrov. Ker je pogodba med zavodoma že potekla, je zdaj kot mediator nastopilo ministrstvo za zdravje, ki je obe strani povabilo na sestanek. Kakšen je bil izplen?

Odziv anesteziologa, ki je tarča kritik: Izjavo obžalujem in se opravičujem

25. 01. 2024 09.34

Anesteziolog Bojan Kontestabile je v zadnjih dneh postal tarča številnih kritik. Zato, ker je dejal, da zasluži manj od čistilk. Pa tudi zato, ker je pred devetimi leti kupil luksuzno vilo in jo začel prenavljati, z družino pa je v tem času živel v neprofitnem stanovanju, ki so sicer v prvi vrsti namenjena socialno najšibkejšim. Zdaj pravi, da izjavo o urnih postavkah obžaluje, prizadetim se tudi opravičuje. Pojasnjuje pa tudi, da je po nakupu vile z najemodajalcem sklenil dogovor, da do ureditve nebivalne nepremičnine še naprej uporabljajo stanovanje, a po tržni ceni. Javni stanovanjski sklad sicer pojasnjuje, da so neizpolnjevanje pogojev za neprofitno stanovanje ugotovili dve leti po njegovem nakupu vile, ko so mu najemnino tudi povišali.

Ministrico stavka skrbi, Zdus poziva k ukrepom proti Fidesu

25. 01. 2024 12.20

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel priznava, da jih zaostritev zdravniške stavke skrbi. Medtem v Zvezi društev upokojencev Slovenije pozivajo zdravniško zbornico, naj zaradi zdravniške stavke ukrepa proti Fidesu. "Zavedamo se, da je stavka legitimna pravica, a vendarle je pri zdravnikih treba njihovo stavko presojati z etičnega vidika," so dejali.

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem

20. 01. 2024 10.59

Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Četvorček, namenjen temu, da nov delovni cikel začnemo pomirjeni

07. 01. 2024 11.00

Warhaus in Sarz slavita brez predsodkov.

Kdo si lahko privošči bolniško – rekorder s 24.000 evri ali nekdo s 500 evri nadomestila?

03. 01. 2024 06.00

Bolniška odsotnost – ena največjih težav slovenskega zdravstva. Kdo si bolniško lahko privošči? 42-letna delavka nam je razkrila svoje plačilne liste. Ker prejema zgolj 500 evrov nadomestila, si bolniško težko privošči. Posledice pa: dela z bolečinami, dan preživi le s pomočjo protibolečinskih tablet. Na drugi strani bolniškega sistema pa rekorder, ki je lani prejel dobrih 24 tisoč evrov iz zdravstvene blagajne v enem mesecu. Na bolniški je že osem let. Kako je to mogoče? Se obetajo spremembe?

Primer hrvaškega kirurga, ki naj bi delal tudi v Sloveniji, na tožilstvu

08. 12. 2023 10.55

Pacientke, ki znanega zagrebškega plastičnega kirurga že leta obtožujejo, da jim je z nestrokovnim ravnanjem in celo uporabo prepovedanih sredstev med lepotnimi posegi iznakazil obraze in jim pustil trajne posledice, so vendarle dočakale prve korake pristojnih institucij. Hrvaška zdravniška zbornica in ministrstvo za zdravje sta namreč ugotovila, da je Matija Miletić pri svojem delu z eno od njih storil vrsto strokovnih napak. Zadevo so predali na tožilstvo, ki bo odločilo o nadaljnjih ukrepih.

MIXA – francoski strokovnjak za občutljivo kožo predstavlja tri nove kreme

07. 12. 2023 00.15

Hipoalergeno. Formulirano pod zdravniškim nadzorom. Primerno za občutljivo kožo.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Urgentni zdravnik: Želim si, da nihče nikoli več ne doživi prvega krika

05. 12. 2023 10.36

Mariborski policisti in UKC Maribor so na skupni novinarski konferenci spregovorili o nevarnostih uporabe pirotehničnih izdelkov. Zdravstveni delavci in policisti se vsako leto znova srečujejo s kršitvami in hudimi poškodbami, ki so posledica neprimerne rabe pirotehnike. Polovica kršiteljev, ki jih je lani obravnavala Policija, je bila mladoletnih.

Bolniki množično v tožbe po operacijah oči na Hrvaškem

30. 11. 2023 06.00

Bolniki, ki so opravili hkratno operacijo sive mrene in odprave dioptrije na Hrvaškem, zdaj množično vlagajo pritožbe in tožbe proti Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS). Ta jim namreč ne želi povrniti stroškov za operacijo sive mrene, čeprav naj bi jim posredniška agencija, preko katere so opravljali te posege na Hrvaškem, to obljubila. Po naših informacijah gre za agencijo Doktor 1A, direktor agencije pa z nami ni želel govoriti. Koliko bolnikov je ostalo brez povračila stroškov? Po naših informacijah jih je v pritožbe oz. tožbe šlo več kot 80.

Ne dlakocepimo, dlake so nadležne!

22. 11. 2023 00.15

Lasersko odstranjevanje dlak je postopek, pri katerem se z laserskim žarkom odstrani neželeno dlako. Zimski meseci so kot nalašč za lasersko odstranjevanje dlak, saj se kože med terapijami ne sme izpostavljati sončnim žarkom.

Napad na HSE: znova primer malomarnega ravnanja z digitalno varnostjo?

27. 11. 2023 14.05

Holding Slovenske elektrarne se še vedno pobira po enem največjih kibernetskih napadov v zgodovini Slovenije. Neuradno smo izvedeli, da gre za zelo podobno zgodbo kot v primeru napada na Upravo RS za zaščito in reševanje, kjer je bila praksa varovanja podatkov zelo slaba. Tudi v HSE naj bi imeli gesla shranjena v 'oblaku', od koder so jih napadalci pobrali in zaklenili dostope. Po naših informacijah za napadom stojijo akterji, povezani s tujo državo, uporabljen pa je bil izsiljevalski virus Rhysida.

'Gre za klasičen kibernetski napad, zahteve po odkupnini nismo prejeli'

26. 11. 2023 15.54

V noči s petka na soboto se je zgodil obsežen kibernetski napad na skupino HSE. Kot so pojasnili, so neznani storilci uporabili programski virus, ki je onemogočil oz. zaklenil dostope. HSE je sicer zagotovil, da elektrarne znotraj njihove skupine obratujejo nemoteno, proizvodnja električne energije pa da zaradi vdora v informacijski sistem ni ogrožena. Zagotovili so tudi, da večjih posledic ne bo, situacija pa je pod nadzorom.