dr oz

Pol tisočaka za otroško praznovanje?
04. 01. 2025 12.28
Igralnice, športne dvorane, muzeji, gledališča, kopališča, plezalni centri, pustolovski parki, kmetije ... Ples, film, zabavni poligoni, iskanje zakladov, ustvarjalne delavnice, igre z živalmi, plezalne stene, vodne igre, paintball, karting, bowling, trampolini ... Možnosti, kje in kako lahko otroci organizirano praznujejo svoje rojstne dneve, je dandanes ogromno. Nič nenavadnega, ko pa je tudi povpraševanja iz leta v leto več. Staršem se namreč tako ni treba pretirano ukvarjati z organizacijo, animacijo, pripravljanjem hrane in pospravljanjem. Kaj vse pa pravzaprav organizatorji ponujajo? Kolikšne so cene tovrstnih rojstnodnevnih praznovanj, od česa so odvisne? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Proteinska manija – nujna ali zdravju škodljiva?
02. 01. 2025 12.29
Poplava beljakovinskih oz. proteinskih izdelkov – krofi, pudingi, napitki, čokoladice, kruh, celo voda z okusom. Praktično ni več živila, ki ne bi imel svoje proteinske različice na trgu. So izdelki s proteini – za katere bomo običajno plačali več – tudi bolj zdravi? Ali potrošniki zgolj nasedamo agresivnemu marketingu, da se lahko sladkamo brez slabe vesti? Si lahko s pretiranim uživanjem tovrstnih živil celo škodimo?

Psihopatske poteze od malih nog: mali odstotek otrok, ki je izjemno nevaren
26. 12. 2024 15.25
V populaciji jih je od enega do treh odstotkov. Že od malih nog so lahko izjemno kruti, brezčutni, manipulativni, pogosto je eden izmed znakov mučenje živali. Otroci s psihopatskimi lastnostmi so že od nekdaj med nami, tudi če si pred tem zatiskamo oči. V kakšne osebe bodo odrasli, pa je odvisno od tega, ali jih pravočasno prepoznamo in jim pomagamo na prosocialno pot. Takšni otroci niso nepopravljivi, a brez pomoči je lahko ta mali odstotek izredno nevaren za celotno družbo, saj lahko en takšen otrok zruši celoten sistem, opozarja dr. Leonida Zalokar, ena izmed redkih, ki pri nas upa takšnim otrokom in mladostnikom zreti v oči.

Tudi letos heroji furajo v pižamah
21. 12. 2024 00.15
S Krisom Guštinom in Guštijem odpirajo tematiko odnosa in ozaveščajo, da alkohol in droge ne sodijo za volan.

'Kot da Golob in 660.000 upokojencev ne živimo v isti državi'
17. 12. 2024 18.20
V Zvezi društev upokojencev so osupli zaradi ponedeljkove izjave premierja Roberta Goloba, da pokojnine naraščajo precej hitreje od inflacije in da zato ni nobene potrebe po izplačilu zimskega dodatka. Pojasnili so, da rast pokojnin ne sledi tekoči rasti življenjskih stroškov, zato se morajo upokojenci znajti, kakor "vejo in znajo".

Avtomobilska industrija: obisk Kitajcev v Sloveniji – kakšni so interesi?
06. 12. 2024 06.00
Slovenska podjetja čutijo posledice avtomobilske krize, ki se širi v Evropi. Na gospodarskem ministrstvu želijo podjetjem pomagati tudi z iskanjem stikov s kitajskimi proizvajalci. Ker smo glasovali proti carinam na kitajska vozila, je Slovenija postala zanimiva za kitajske investicije. Prvi obisk kitajskega podjetja Dongfeng smo imeli prejšnji teden, prihodnje leto pa pride še eno podjetje. Kakšne interese imajo v Sloveniji? Kje evropska podjetja za Kitajsko zaostajajo?

Razdeljena avtomobilska industrija – odpuščanja ali nove priložnosti za razvoj?
05. 12. 2024 06.00
Slovenska avtomobilska industrija je že več mesecev na trnih zaradi težav nemške industrije. Pri Volkswagnu, Fordu, Nissanu in Audiju so odpuščanja že napovedali. Posledično nekatera slovenska podjetja – Boxmark in Mahle – odpuščajo in selijo svojo proizvodnjo iz Slovenije. Odpušča tudi Unior. Cimos je že odpustil štiri ljudi. Na drugi strani v Hidrii 1728 zaposlenih ne bo ostalo brez službe. Podjetjem, kot je Elaphe, pa kriza lahko celo koristi.

Kako pomembno je, da mladostniki starše brez strahu prosijo za pomoč?
28. 11. 2024 14.07
Ena vodilnih slovenskih iniciativ za zmanjševanje voženj pod vplivom alkohola 'Heroji furajo v pižamah' vstopa v svojo že osmo sezono. Letos so se odločili osvežiti svoje poslanstvo: graditi odnose, zaupanje in odgovornost med mladimi in starši. Tako še posebej poudarja, kako pomembno je, da otroci in mladostniki v ključnih trenutkih zaupajo staršem ter jih brez strahu prosijo za pomoč, četudi se znajdejo v situacijah, ko so pod vplivom alkohola ali drugih substanc.

Nenasilna komunikacija kot rešitev za izboljšanje odnosov
19. 11. 2024 00.15
ODNOSI IN PROBLEMATIKA, KI SE DA IZBOLJŠATI

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi
07. 11. 2024 06.00
Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?
02. 11. 2024 15.01
So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

NLP DIPLOMA – 4-dnevna brezplačna spletna delavnica nevrolingvističnega programiranja (NLP)
28. 10. 2024 00.15
Opremite se z znanjem programiranja uma, ki bi ga morali dobiti že v šoli.

'Referendum o JEK je brezpredmeten in zloraba demokracije'
12. 10. 2024 07.00
Vrtoglavih 15 milijard evrov. Za en letni proračun države. Toliko bi lahko – če ne bo še kakšnih podražitev – stal drugi blok krške nuklearke, o katerem pa je več odprtih vprašanj kot znanih odgovorov in o katerem bomo že čez mesec dni glasovali na referendumu. Toda – ali drugemu bloku krške nuklearke res ni alternative? Bo projekt sploh rentabilen, ob vseh izkušnjah, ki jih imamo s preplačano in koruptivno investicijo v TEŠ6? Ali državljani sploh vemo, o čem bomo na referendumu glasovali? Za 24UR ZVEČER je spregovoril ekolog in geograf dr. Dušan Plut.

V BiH stekla kriminalistična preiskava: 'Ni normalno, da so posledice tako obsežne'
04. 10. 2024 10.02
Bosna in Hercegovina se sooča s katastrofalnimi posledicami obilnega deževja, ki je državo zajelo v noči na petek. V več zemeljskih plazovih in obsežnih poplavah je umrlo okoli 20 ljudi, več deset jih pogrešajo. Da takšna škoda ne bi smela nastati ob takšni količini padavin, je medtem prepričan zvezni minister za notranje zadeve, ki je naznanil, da je v zvezi s tem stekla kriminalistična preiskava. Obstaja namreč sum, da je za hud plaz, ki je zasul več hiš v Dunji Jablanici, kriv kamnolom z dvomljivimi dovoljenji.

35 let 'bande' Orlek: igrali že vsepovsod, razen v Afriki
04. 10. 2024 17.30
Unikatna zasavska "banda" Orlek že 35 let ponuja svojo različico knap'n'rolla, v tem času pa so ponudili kup albumov, prepotovali veliko sveta in ostali to, po čemer jih najbolje poznamo. Veseljaki, ki dobro "zašpilajo" ter so najbolj veseli, ko gre s koncerta zadovoljno domov tudi njihovo občinstvo. Več nam je razložil prvi glas in glava zasedbe, 66-letni Vlado Poredoš.

Do toplotnih črpalk tudi s subvencijami do šest tisočakov
04. 10. 2024 06.00
Vse več gospodinjstev se odloča za zniževanje stroškov ogrevanja z vgradnjo toplotnih črpalk. Pri tem jim s subvencijami pomaga Eko sklad, ki je samo letos za to namenil dobrih 25 milijonov evrov. Subvencijo je mogoče dobiti tudi, če se odločimo, da se bomo namesto z oljem ogrevali na drva oziroma na biomaso. V nekaterih primerih znašajo tudi do 50 odstotkov priznane naložbe, je pa dobro vedeti, da subvencijo dobite v celotnem znesku le, če dokažete, da ste staro kurilno napravo odstranili iz hiše.

Nam bo letos topleje za nižjo ceno?
03. 10. 2024 06.00
Kurilna sezona se začenja. Kaj lahko pričakujemo, kako drago bo ogrevanje? Je tudi to zimo pričakovati proteste, kot smo jih videli zaradi visokih položnic preteklo sezono? Analizirali smo, s katerim energentom se trenutno najbolj splača ogrevati stanovanje in hišo. So drva še vedno najbolj priljubljen vir ogrevanja? Kako je mogoče privarčevati tudi za 40 odstotkov? In - se nam obetajo podražitve med sezono?

29.000 okužb, 700 smrti: opičje koze še niso pod nadzorom
20. 09. 2024 12.30
Afriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (Africa CDC) je sporočil, da bolezen opičjih koz oz. mpox v Afriki ni pod nadzorom. Od začetka leta so v 15 afriških državah skupno zabeležili več kot 29.000 primerov bolezni in več kot 700 smrti.

Mors bo gradil vojaško bolnišnico v Ljubljani
19. 09. 2024 09.35
Bolnišnica dr. Petra Držaja v Ljubljani bo dobila tretji trakt oz. severni prizidek. V povečani bolnišnici bo deloval Nacionalni center za izredne razmere, ki bo zagotavljal zdravstveno oskrbo za vojaške namene, hkrati pa bo mogoča tudi njegova uporaba v okviru javnega zdravstva. V novih prostorih bo prostora za najmanj 160 bolniških postelj, vrednost projekta je 87 milijonov evrov. Poleg tega ministrstvo načrtuje vzpostavitev 33 milijonov evrov vrednega Situacijskega centra kibernetske obrambe, ki bo prav tako stroškovno vključen v okvir prizadevanj za izpolnjevanje zaveze Natu o dvoodstotnih izdatkih za obrambni proračun.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00
Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00
Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Minus UKC Maribor že pri 10 milijonih evrov
12. 09. 2024 20.06
Univerzitetni klinični center Maribor je letos do konca junija pridelal nekaj manj kot 7,8 milijona evrov presežka odhodkov nad prihodki, do konca julija pa že skoraj 9,9 milijona evrov. Po besedah generalnega direktorja Vojka Flisa je glavni razlog za takšen minus izpad prihodkov zaradi stavke zdravnikov, ki ji še vedno ni videti konca.

Pitna voda za vse: za kakšno ceno?
02. 09. 2024 06.00
Pitna voda za vse – to je cilj novega predloga zakona, ki si ga je zamislilo ministrstvo za naravne vire in prostor. Uvedli bi dovoz vode tam, kjer nimajo javnega vodovoda ali lastne oskrbe. S predlogom pa naj bi se lotili tudi nadgradnje javnih služb na področju oskrbe s pitno vodo in odvajanja ter čiščenja. A predlog ne prinaša dejanske nadgradnje, opozarjajo na komunalni zbornici, ampak celo poslabšanje delovanja sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalne odpadne vode. V javno razpravo je bil predlog dan sredi avgusta, ko je bilo na dopustu največ ljudi. Bistvena pomanjkljivost: ministrstvo denarja še ni zagotovilo. Komu se tako mudi, koliko višje položnice bi lahko plačevali potrošniki, če bo tak predlog zakona sprejet?

Dieta Rogliča? 'Vsak gram v prehrani preštevamo'
28. 08. 2024 09.49
Vadbeni fiziolog in nutricionist z doktoratom univerze Birmingham dr. Tim Podlogar je eden ključnih mož iz ozadja, ko gre za prehrano kolesarske ekipe Red Bull Bora Hansgrohe, kjer ima na Dirki po Španiji vlogo kapetana Primož Roglič. "Vsak gram v prehrani preštevamo," je med drugim povedal v intervjuju.

Paraolimpijska odprava v Pariz z visokimi cilji
13. 08. 2024 14.31
V nedeljo zvečer so se končale olimpijske igre, zdaj pa v prvi plan prihaja parašport. Z njim pa paralimpijske igre, ki bodo v Parizu potekale med 28. 8. in 8. 9. Paralimpijski duh se je vrnil v Evropo, ki bo prvič po letu 2012 gostila paralimpijske igre. Slovenija bo imela na igrah v Parizu predstavnice in predstavnike v štirih parašportnih panogah. Vodja odprave je dr. Boro Štrumbelj.

OnkoMan odgovarja Tini Gaber: O simptomih raka ozaveščamo vse leto
05. 08. 2024 21.13
Partnerka slovenskega premierja Roberta Goloba Tina Gaber je v svojem prvem podkastu med drugim spregovorila o težavah slovenskega zdravstva in opozorila na, kot je sama opazila, pomanjkanje ozaveščanja o boleznih, kot je denimo rak. Na njen komentar se je odzvalo slovensko onkološko društvo za moške OnkoMan, ki poudarja, da o simptomih bolezni ljudi ozaveščajo skozi vse leto, nazadnje so pripravili tudi uspešno kampanjo o bolezni raka prebavil.

Agonija v Hajdini: na krožnike nosilo perje iz sosednje piščančje farme, ki je delno nezakonita
25. 07. 2024 06.00
Agonija občanov Zgornje Hajdine traja že več kot 40 let. Začela se je z gradnjo piščančje farme pri sosedih. Kršitve so se pojavile že na začetku, saj je bila zgrajena mimo gradbenega dovoljenja, vsa ta leta pa so jo večkrat dograjevali. Sosedje so se obrnili na vse pristojne institucije, a nelegalni deli hleva za piščance še vedno stojijo. Porušila jih ni niti inšpekcija, ki je nelegalno gradnjo prepoznala pred več kot 20 leti. Sosedje, ki živijo v smradu, pravijo, da se počutijo nemočne. Živijo v strahu, da bo farma – po več poskusih – tokrat legalizirana.

Na Kliniki Golnik povečano število hospitalizacij zaradi zajčje mrzlice
23. 07. 2024 10.02
Na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik v zadnjem tednu opažajo povečano število hospitaliziranih bolnikov s hudo obliko pljučnice, katere povzročitelj je bacil Francisella tularensis. Gre za bolezen, imenovano tularemija oziroma zajčja mrzlica. V zadnjih desetih dneh so zabeležili pet bolnikov s hudimi pljučnicami, vsi prihajajo iz krajev ob Sorškem polju. Kmetovalce pozivajo, naj si pri spravilu sena nadenejo zaščitno masko.

Doping med rekreativnimi športniki: vsak peti uporablja nedovoljena poživila?
20. 07. 2024 14.44
Doping v vrhunskem športu ni neznanka, zaradi nedovoljenih substanc so padli tudi največji – Ben Johnson, Marion Jones, Lance Armstrong, Jolanda Čeplak, Helena Javornik. Kako pa je s prepovedanimi poživili v rekreativnem športu? Kot kažejo nekatere raziskave iz tujine, naj bi se z njimi srečal vsak peti rekreativec. Je tako tudi v Sloveniji? Si tudi pri nas v iskanju bližnjic do rezultatov udeleženci rekreativnih športnih prireditev množično pomagajo z dopingom? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Zakaj država ne poruši nelegalnih bazenov, hiš, parkirišč na državnih vodnih zemljiščih?
17. 07. 2024 06.00
Kaj se zgodilo po našem majskem razkritju o nelegalnih bazenih, hišah, teniških igrišču, parkirišču na državnih vodnih zemljiščih? Direkcija za vode je gradbeni inšpekciji prijavila zgolj mobilne hiške v Ankaranu. Direkcija letno prijavlja med 50 in 60 nedovoljenih gradenj, posegov. V zadnjih štirih letih skupno 343. Tudi gradnjo stanovanjskih hiš na poplavno ogroženih območjih. Kako ukrepa, kakšne so sankcije? Avgustovske poplave pa so opozorile, da smo gradili tudi tam, kjer ne bi smeli. Se bo gradnja zaostrila? Kakšni pa so načrti glede uničenih, poškodovanih domov, ki čakajo na vladnem seznamu?