dr oz

Skoraj 66 tisoč odraslih še vedno obiskuje pediatra
05. 10. 2021 06.00
Vse bolj kompleksne obravnave otrok, več duševnih stisk, ozaveščeni starši in posledično večje zahteve, ogromno birokracije, oblegani pediatri v majhnih krajih, ki potrebujejo pomoč kolegov iz večjih mest ... Takšno je stanje v pediatriji danes, čez dobro leto bo še slabše, saj bi se lahko upokojila dobra desetina pediatrov. Pediater Denis Baš stanje ponazori slikovito: ''Predstavljajte si, kako bi bilo zavrniti dojenčka. Naš problem je, da smo v 'sendviču' med vpisovanjem novih in nezmožnostjo 'odpisa' odraslih.''

Biometrija: naše geslo je naše telo
02. 10. 2021 14.44
Ko so zamaskirani roparji plenili bančni trezor in so njihova dejanja posnele varnostne kamere, je Policijo do enega od storilcev pripeljal njegov uhelj. Pošiljatelja Morsejeve kode izda že dinamika tipkanja. Računalniški sistem lahko po frekvenci mežikanja izmeri, kako utrujen je voznik, in zazna, ali zaščitna maska ni pravilno nameščena. Za vse to je zaslužen razvoj biometrije, področja, na katerem se naši raziskovalci uvrščajo v sam vrh.

Nikotin, alkohol in kanabis med najbolj razširjenimi drogami v izobraževalnih ustanovah
30. 09. 2021 12.44
Raziskovalci z Instituta Jožef Stefan so na območju sedmih občin v vzorcih odpadnih voda slovenskih osnovnih in srednjih šol ter visokošolskih institucij določali prenovne produkte dovoljenih drog, zdravil, ki se zlorabljajo, in prepovedanih drog. Rezultati so pokazali, da so najbolj razširjene droge nikotin, alkohol in kanabis. Izkazalo se je, da na razširjenost vpliva predvsem stopnja izobraževanja.

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Dr. Dre bo moral nekdanji ženi izplačati dodatni znesek 1,3 milijona evrov
22. 09. 2021 14.13
Raper in producent bo moral nekdanji ženi Nicole zaradi sodnih stroškov, ki so nastali med ločitveno vojno, izplačati ogromen znesek. Postopek še zmeraj traja, stroški se kopičijo, prišteli pa se bodo k vrtoglavim vsotam, ki jih je bil zvezdnik že primoran poravnati.

Covid-19 pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni ali njeno stanje poslabša
21. 09. 2021 06.00
V Sloveniji živi več kot 34.000 oseb z demenco, za vsako pa v povprečju skrbijo še trije ljudje in zato demenca predstavlja enega največjih zdravstvenih, socialnih in finančnih problemov sodobne družbe. Ljudi z demenco je dodatno obremenila še epidemija, bolniki so bili prikrajšani za stik s svojci, poleg tega raziskave kažejo, da covid pospeši razvoj Alzheimerjeve bolezni. Pri bolnikih z demenco, ki so preboleli okužbo s koronavirusom, se lahko pojavi poslabšanje kognitivnih in vedenjskih oz. psihičnih simptomov, tako zaradi izolacije kot posledic okužbe.

'Ivermektin ni imel vpliva na preživetje bolnikov'
21. 09. 2021 06.00
Številni posamezniki predlagajo, da se zdravilo ivermektin začne uporabljati za zdravljenje covida-19. Še več, nekateri so ga tudi dobili od virov iz tujine. Čudežno zdravilo naj bi praktično izničilo smrtnost zaradi novega koronavirusa, a vse več študij dokazuje nasprotno. Slovenski infektologi so tako napisali daljše pojasnilo o učinkovitosti in uporabi tega antiparazitika, ki so jo poimenovali: Veliko hrupa za nič ali kako je ivermektin postal medijska zvezda.

Tretjina manj odkritega raka, naval na urgence, odpovedi pregledov in operacij, odhodi medicinskih sester
20. 09. 2021 06.00
Odpoved operacije zaradi pomanjkanja anesteziologov, ker so morali h covidnim bolnikom, slabo leto čakanja in prestavljanje terminov za specialistični pregled in ultrazvok, 14-dnevno nenehno, a neuspešno klicanje družinskega zdravnika, uvedba uradnih ur za pošiljanje elektronske pošte, za več mesecev prestavljen termin operacije, brez kontrolnega pregleda po posegu ... To so zgodbe naših sogovornikov, ki jih je epidemija potisnila ob rob. So zgovorna, če ne simptomatska posledica epidemije, ki jo je izkusil prenekateri bolnik, ki je potreboval zdravnika. Epilog pa: ob prostorski stiski in kroničnem pomanjkanju medicinskih sester še daljše čakalne dobe in pritisk na urgence. V Brežicah in Trbovljah imajo v urgentnih centrih kar 50 odstotkov več bolnikov.

Pogoj PCT 'nova normalnost', dolge vrste pred cepilnimi centri
14. 09. 2021 14.48
V sredo bomo v Sloveniji vstopili v t. i. novo normalnost – skoraj povsod bo veljal pogoj PCT. Zanimanje za cepljenje proti covidu-19 se tako vse od napovedi novih ukrepov vztrajno povečuje. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje je bilo v Sloveniji do torka s prvim odmerkom cepljenih 1.032.462 prebivalcev.

800.000 prekinjenih življenj: Zaradi tišine ljudje umirajo
10. 09. 2021 09.17
V Sloveniji je lani zaradi samomora umrlo 369 oseb, 295 moških in 74 žensk. Samomorilni količnik lanskega leta je tako nekoliko nižji v primerjavi z letom 2019, ostaja pod dolgoletnim povprečjem in trend upadanja, ki ga beležimo že zadnjih nekaj let, se vzdržuje, ugotavljajo na NIJZ. A poudarjajo: čeprav so začetni podatki spodbudni, pandemija še vztraja, s tem pa tudi negotovosti, ki so povezane z dolgoročnimi vplivi pandemije na samomorilni količnik.

Cerkveni zvonik v Kranju ponuja veličasten pogled na mesto, hribe in okolico
06. 09. 2021 15.26
Zvonik cerkve sv. Kancijana v Kranju je po novem odprt za javnost. Obiskovalcem, ki se povzpnejo po 163 stopnicah, ponuja izjemno lep pogled na staro mestno jedro, okolico in Alpe. Prenova je trajala dobre pol leta, zanjo pa so odšteli 300.000 evrov. Med deli so našli tudi dve izjemno zanimivi stvari – sto let staro pivsko steklenico in dnevni časopis iz leta 1930. Ne gre samo za razgled, vzpon na zvonik je tudi doživetje, poudarja župnik.

234 okužb: bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki
06. 09. 2021 08.09
V nedeljo so v Sloveniji potrdili 234 okužb z novim koronavirusom. Opravili so 1427 PCR-testiranj in 6606 HAT. Delež pozitivnih testov znaša 16,4 %. V bolnišnicah se zdravi 217 covidnih bolnikov, 45 na intenzivni negi. Umrl je en covidni bolnik. Kot je opozoril dr. Matjaž Jereb iz UKC Ljubljana, bolnišnično obravnavo potrebujejo vse mlajši bolniki. Virusa je v populaciji veliko, zato nezaščiteni pogosteje zbolevajo, teh pa je več med mlajšo populacijo, je pojasnil.

Nasprotniki cepljenja vdrli v studio javne televizije
03. 09. 2021 21.20
Skupina nasprotnikov cepljenja in zanikovalcev novega koronavirusa je vdrla v osrednji informativni studio nacionalne televizije. Posredovala je Policija. Ob tem v Društvu novinarjev Slovenije opozarjajo, da je napad na avtonomijo javnega medija nedopusten. "Napad na javni medij ni samo napad na novinarstvo, ampak je napad na temelje demokracije," še dodajajo. Podobno ocenjujejo v novinarskem sindikatu.

Kakšna je usoda kontroverznega afganistanskega šova talentov?
31. 08. 2021 08.00
V Afganistanu, kjer so do leta 2001 živeli pod okriljem talibanov, so se morali navaditi na svet, kjer so določene stvari prepovedane. Predvsem stvari, ki spominjajo na zahodno kulturo in se s svojimi pristopi upirajo načelom strogega islamskih pravil, ki so jo uvedli talibani s šeriatskim pravom. Talibani bodo po vsej verjetnosti Afghan Star omejevali ali pa celo prepovedali. Želeli pa bodo obdržati nov obraz pred Afganistanci, da bi jim pokazali, da so se spremenili, a Afghan Star pravzaprav predstavlja vse, kar je proti vsem prepričanjem talibanov.

V Sloveniji cepljenih skoraj 90 odstotkov zdravnikov
30. 08. 2021 13.49
Po podatkih, ki so jih Zdravniški zbornici posredovale bolnišnice in univerzitetna klinična centra, so zdravniki v bolnišnicah, v katerih skupno dela okoli 3571 zdravnikov – precepljeni 89,4-odstotno. Podatek velja za 12 bolnišnic, univerzitetno kliniko in oba UKC.

Županja občine Semič, ki v cepiva ne verjame: To je terapija v fazi preizkušanja
24. 08. 2021 17.20
V zadnjem času se zaostruje retorika med stroko, tistimi, ki cepljenje podpirajo, in nasprotniki cepljenja. Dvome o uspehu cepiva, cepljenju in ukrepih pa ima tudi županja občine Semič Polona Kambič, na družbenih medijih pa aktivno deli številne teorije zarot. Sama pravi, da se zavzema za pravilno informiranje, a njene objave kažejo drugačno sliko.

Dobrnski župnik: Levi samo nagajajo, če bodo prišli na oblast, bomo res v komunizmu
12. 08. 2021 10.52
Po družbenih omrežjih je zaokrožilo oznanilo duhovnika z Dobrne, v katerem je zapisal: "Levi ne znajo drugega, kot samo nagajati, če bodo prišli z volitvami na oblast, nas bodo res pahnili v popolno revščino in bomo res v 'komunizmu'." Politolog dr. Alem Maksuti opozarja, da je Cerkev ločena od države in bi se morala zato ukvarjati z duhovnimi stvarmi, ne pa se vpletati v javni prostor in politiko. "Taki zapisi so izraz nizke politične kulture dela katoliškega klera, česar pa ne kaže posploševati. Taki zapisi kažejo tudi na to, da del RKC v aktualni vladi vidi okno priložnosti, zato ji nekritično laska, kjer se le da," pa ocenjuje dr. Marjan Smrke iz ljubljanske FDV. Komentar RKC še čakamo.

Zaradi kršitev PCT izrečenih 95 ukrepov, aplikacije do nadaljnjega ne bo
28. 07. 2021 14.04
Aplikacije za preverjanje pogojev PCT do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni, prav tako pa ne sme prikazovati statusa o cepljenju ali prebolelosti. Medtem pa so se predstavniki delodajalcev v gostinstvu in nekaterih drugih panogah, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi glede uveljavljanja pogoja PCT, na sestanku z zdravstvenim ministrom dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve. Zaradi kršitve pogoja PCT je bilo sicer do 15. julija izrečenih že 95 prekrškovnih ukrepov, tudi pet glob.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00
Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

'Cepljenje ne bo zaščitilo le nas, temveč tudi naš način življenja'
03. 07. 2021 07.08
Zdravstveni minister Janez Poklukar opozarja na povečanje števila okužb z različico delta, prav tako pravi, da je v Sloveniji cepljenih premalo ljudi. Vodja Laboratorija za biotehnologijo na Kemijskem inštitutu dr. Roman Jerala pa o presenetljivih rezultatih prve raziskave. Nas bo lahko cepljenje zaščitilo celo za več let? Kaj odgovarja stroka?

Kaj smo gledali leta 1991?
26. 06. 2021 08.00
Nekatere filme imamo v glavi kot "klasike", morda pa kdaj pozabimo na leto njihovega nastanka. Ob 30-letnici Slovenije je tako prav, da si malce osvežimo spomin, čeprav nas bo morda šokiralo, koliko s(m)o se vmes že postarali ...

'Določen del možganov je dobesedno zamrznil v času karantene'
22. 06. 2021 06.00
"Ko bomo odrasli znali regulirati sebe in razvijati sočutje do sebe, bomo samoregulacijo lahko učili tudi otroke. Tako bo lahko otrok samostojen in odgovoren – torej, psihično odporen," pojasnjuje psihoterapevtka Ksenja Kos. V težkih trenutkih je pomembno, da starša otroku pokažeta, da je povsem normalno, da takšne situacije, kot sta bili epidemija in karantena, spodnesejo tla pod nogami. Ko iščeta poti za lastno okrevanje, sta lahko steber svojim otrokom.

'Dokumentacija je boleča, ker vidiš, kako se je upravljalo z epidemijo'
17. 06. 2021 13.17
Po zaprti seji preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij za finančno neustrezne ukrepe in sum neupravičenega omejevanja pravic pri izvajanju ukrepov, povezanih z epidemijo, je izjavo podal predsednik komisije Robert Pavšič. Dejal je, da je bilo prebiranje dokumentacije na trenutke boleče, "ker na koncu vidiš, kako se je s to epidemijo upravljalo".

Odziv župana Bržana na poročilo NIJZ: Kopanje je varno, nekdo hoče škoditi našemu ugledu
16. 06. 2021 14.28
Se lahko v Kopru ponovi onesnaženje s fekalijami, ki je zaznamovalo poletno sezono leta 2019? Ob pogledu na delavce komunale, ki so minule dni čistili hudourniško strugo v Žusterni, je mnoge prešinila misel, da je morje znova onesnaženo s fekalijami. Na občini Koper zatrjujejo, da se to ne more več ponoviti in da so delavci komunale zgolj izvajali pranje po sanaciji dela struge. Poročilo ekipe NIJZ, ki si je ogledala zaledje kopališča, pa odkriva drugačno sliko. Na poročilo se je odzval župan Bržan, ki sporoča, da je kopanje v Kopru varno, kar potrjujejo tudi sveže meritve Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.

Pahor: Večinska naklonjenost kandidatki za viceguvernerko Ireni Vodopivec Jean
16. 06. 2021 06.37
Pri predsedniku republike Borutu Pahorju so potekala posvetovanja vodij poslanskih skupin o kandidaturah za nekaj položajev, o katerih bo odločal DZ, tudi za viceguvernerja Banke Slovenije. Za to funkcijo so bile štiri prijave, večina strank pa je bila naklonjena dosedanji viceguvernerki Ireni Vodopivec Jean. Pahor je za kandidata za sodnika na Splošnem sodišču EU izbral profesorja Damjana Kukovca.

Strokovnjaki, ki to niso: izguba denarja, predvsem pa časa
16. 06. 2021 09.05
Potreba po pomoči narašča, hkrati pa se pojavlja tudi čedalje več "strokovnjakov", ki to niso. Če svoje duševno zdravje položimo v roke šarlatana, se lahko naša stiska še stopnjuje, utrpimo lahko tudi finančne izgube. Čeprav si vse več ljudi upa poiskati pomoč, nekatere raziskave kažejo, da je obiskovanje psihoterapije še vedno precej stigmatizirano. S strokovnjaki na področju mentalnega zdravja smo se pogovorili o nasvetih influencerjev in knjig za samopomoč, vprašali pa smo tudi, kako "prebroditi" napad tesnobnosti.

Kdaj in kje bo potekalo cepljenje brez naročanja?
11. 06. 2021 09.32
Po tem, ko je bilo cepljenje brez predhodnega naročanja v preteklih dneh že organizirano v Celju, Krškem in Sevnici, bodo v prihodnjih dneh in tednih nenaročene posameznike cepila še nekatera druga cepilna mesta. V Mariboru bodo nenaročene cepili 18. junija, v Ljubljani pa 19. in 20. junija. V Celju, kjer so kot prvi v državi organizirali množično cepljenje, bodo akcijo ponovili 14. in 21. junija. Že danes in jutri pa se lahko vse zainteresirane osebe cepijo v Trbovljah, Domžalah, Murski Soboti in na Notranjskem.

V bližini središča Rimske ceste odkrili orjaško utripajočo zvezdo
11. 06. 2021 12.22
Astronomi so odkrili velikansko utripajočo zvezdo, ki je 100-krat večja od sonca, od nas pa je oddaljena 25.000 svetlobnih let. Skriva se v bližini osrčja Rimske ceste in med svojim utripanjem zatemni za kar 97 odstotkov, nato pa začne počasi znova močneje žareti.

K napredovanju bolezni motoričnega nevrona pripomore tudi športna vadba
11. 06. 2021 08.14
Amiotrofično lateralno sklerozo (ALS) oz. bolezen motoričnega nevrona bo statistično gledano razvil eden od 300 ljudi. Ta bolezen vpliva na sposobnosti gibanja, govora in celo dihanja, znanstveniki pa so zdaj ugotovili, da lahko intenzivnejša telesna vadba povečuje tveganje za napredovanje te bolezni. Vendar pa istočasno opozarjajo: "Če bi vsi nehali telovaditi, bi to prineslo več škode kot koristi." Upajo pa, da bodo ugotovitve pomagale pri individualnem svetovanju.

Poletna šola hipnoze v Ljubljani in Mariboru
04. 06. 2021 00.15
Hipnoza je eno izmed najbolj učinkovitih komunikacijskih orodij za spremembo vedenja in odpravo neželenih vzorcev. S hipnozo boste končno dobili daljinca za upravljanje s svojim umom in svojimi mislimi.