dr oz

Ko neopazno postane vidno

07. 11. 2020 20.18

Ko smo pred letošnjim letom pomislili na digitalne tehnologije, sta nam na pamet najprej padli dve miselni podobi: računalnik v sobi in pametni telefon v roki. Oboje smo sicer uporabljali vsak dan, za delo in za prosti čas. Kljub temu smo ju obravnavali kot preprosti orodji, nič pomembnejši od izvijača ali vijaka. Na kratko, računalnik in telefon sta nam bila sicer nujni potrebi, vendar ne dosti več.

Poziv prinesel rezultate: zdravniki s primarne ravni priskočili na pomoč

04. 11. 2020 14.56

Poziv bolnišnic in ministrstva za zdravje, da naj pri obvladovanju epidemije covida-19 bolnišnicam priskočijo na pomoč zdravstveni delavci s primarne zdravstvene ravni, je ponekod že dal rezultate. Nekaterim bolnišnicam pomagajo prostovoljci. Medtem pa so iz Splošne bolnišnice Murska Sobota sporočili, da so na robu zmogljivosti. Glede na število prebivalcev imajo namreč največ hospitaliziranih bolnikov.

V boj proti covidu-19 tudi z vitaminom D: preverite priporočila zdravnikov

02. 11. 2020 11.28

Člani Strokovne skupine za pripravo nacionalnih smernic za preskrbo z vitaminom D so strnili moči in pripravili začasna priporočila za namene blaženja pandemije covida-19. Priporočila so poslali tudi vsem DSO. Priporočajo, da bolniki takoj po pozitivnem brisu štiri dni jemljejo 14.000 IE/dan, nato pa enkrat tedensko. Zadostne količine vitamina D bi lahko blažile potek bolezni in morda celo preprečile smrt, pojasnjuje vodja strokovne skupine.

Pravilna nega zrele kože tudi ob inkontinenci

02. 11. 2020 00.15

Po 40. letu ob počasnem upadanju estrogenov v telesu postajajo obnovitveni procesi v koži počasnejši, zmanjšuje se količina kolagena, elastana in hialuronske kisline v dermisu, kar sicer daje koži čvrstost in volumen.

V UKC Ljubljana več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj

01. 11. 2020 09.20

V soboto so potrdili 1324 novih okužb s koronavirusom. 821 bolnikov s covidom-19 potrebuje bolnišnično zdravljenje, 131 v intenzivni enoti. Umrlo je 25 ljudi. Število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnicah, torej narašča. V UKC Ljubljana se zdravi več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj.

Za kratek stik z mamo moleduje že več dni

01. 11. 2020 07.00

Bolniki, ki po okužbi s koronavirusom pristanejo v bolnišnici, ponavadi tam ostanejo od 10 do 14 dni, na oddelku intenzivne terapije pa celo od 10 dni do več tednov. Gre za izredno dolgotrajno in zahtevno zdravljenje, v času katerega so obiski praviloma prepovedani. Zato je še toliko bolj pomembno, da se tem bolnikom omogoča čim več stikov s svojci. "Če ni obiskov in telefonskih pogovorov z zunanjim svetom, se življenje reducira na smrtonosno bolezen, trpljenje drugih in obup," opozarja prof. dr. Darja Zaviršek. Žal večina bolnišnic za zdaj zgolj izjemoma dovoljuje obiske, o upravičenosti pa presodi lečeči zdravnik.

Policijska psihologinja: Sporočanje slabe novice je ena najtežjih nalog

31. 10. 2020 15.53

Poklic policista spada med bolj stresne poklice. Pogosto so prvi na mestu hude prometne nesreče ali pa morajo posredovati v tragičnih družinskih sporih. Ena izmed nalog, ki jo morajo policisti pri svojem delu velikokrat izvesti, je sporočanje slabe novice. Po mnenju policijske psihologinje Katje Hebar je to ena izmed težjih nalog, pri kateri se pogosto srečamo tudi z lastno ranljivostjo in umrljivostjo. Sicer so policisti usposobljeni za sporočanje slabe novice, kar pa še ne pomeni, da jim tovrstno delo ne predstavlja stresa. Kljub uniformi in pooblastilom so policisti še vedno zgolj ljudje.

Pozitivna naj bi bila ena od 33 oseb, sistem testiranja ni več vzdržen

28. 10. 2020 06.47

V Sloveniji so v torek potrdili 2605 novih okužb z novim koronavirusom. Umrlo je 14 ljudi, v bolnišnici je 612 bolnikov s covidom-19, na intenzivnih enotah 99. "Zdravstveni delavci se ne bomo predali, do konca bomo stali ob strani bolnikom," je ob resnih napovedih o pritisku na bolnišnice dejal dr. Aleš Rozman. Državljane pa je pozval, da jim pomagajo, da upoštevajo ukrepe in omejijo stike. Vlada bo ponovno odločala o ukrepih, kot je povedal vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin, pa jih bo verjetno podaljšala.

V ponedeljek 1499 okužb, v torek že preko 2200

27. 10. 2020 06.31

Gibanje je vsaj za teden dni znova omejeno na občine. V ponedeljek smo v Sloveniji potrdili novih 1499 primerov okužbe s koronavirusom, umrlo je 13 oseb. V bolnišnicah se zdravi 560 obolelih, 87 na intenzivnem oddelku. Neuradni podatki za torek pa so še precej slabši. Da ukrepi, sprejeti pred 16. oktobrom, niso bili učinkoviti, pravi Beovićeva.

Bolniki s covidom-19 kmalu nameščeni v hotele

23. 10. 2020 12.18

Število okuženih starostnikov iz dneva v dan narašča, zato domovi za starostnike že uvajajo nekatere spremembe oziroma selitve. Vlada je sicer v zaključni fazi pogovorov s hoteli za namestitev bolnikov s covidom-19. Na voljo naj bi bilo več sto postelj. Medtem bodo stanovalce slovenjgraške enote Koroškega doma starostnikov, pri katerih so potrdili okužbo z novim koronavirusom, preselili v Terme Topolšica. V radovljiškem domu starejših pa so se odločili, da osebje, ki izvaja dejavnost pomoči na domu, preventivno preselijo v gasilski dom v Mošnje.

Poglejte na zemljevid, kje se lahko samoplačniško testirate, cena okoli 100 evrov

21. 10. 2020 06.00

Klasični molekularni testi PCR, ki pri diagnostiki covida-19 veljajo za zlati standard, v Sloveniji stanejo od 80 do 120 evrov. Zbrali smo podatke, kje in za koliko denarja se lahko samoplačniško testirate, našli smo 22 zdravstvenih domov in šest bolnišnic. Testiranje ni poceni, trener judoistk iz Lopate Marjan Fabjan celo prodaja kombi, da bo lahko plačeval testiranja. Če je test v Luxembourgu, kjer testirajo daleč največ v Evropi zastonj, pa je v Avstriji še dražji kot v Sloveniji, med 110 in 190 evri, na Hrvaškem od 60 do 220 evrov. Razrez cene testa je zgovoren, niso le epruvete in brisi, so visoko usposobljeni ljudje, zaščitna oprema, aparature, znanje, kompleksni postopki.

NIJZ začenja brezplačno cepljenje proti gripi, zanimanje je 'občutno večje'

19. 10. 2020 06.13

V ambulantah območnih enot Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) začenjajo cepljenje proti gripi. Kot poročajo, so v njihovih območnih ambulantah zaznali občutno večje zanimanje za cepljenje. Se pa pri njih cepi okoli 15 odstotkov, ostali se cepijo v ambulantah v zdravstvenih domovih. V mariborskem bo cepljenje potekalo od srede, glede na klice ljudi pa prav tako ugotavljajo, da je zanimanje precejšnje.

Začenja se pouk na daljavo za starejše šolarje in dijake

19. 10. 2020 06.36

Ukrep velja za učence od vključno 6. razreda naprej in dijake. To je eden od ukrepov, s katerim želi vlada zajeziti širjenje novega koronavirusa. Za zdaj velja, da bo pouk na daljavo potekal ta teden, sledijo enotedenske počitnice, ob koncu katerih naj bi bilo znano, kako naprej. V Sodražici doma ostajajo vsi učenci.

Zdravnik z intenzivne nege: 'Tako hudih obremenitev ne pomnimo'

16. 10. 2020 08.51

V četrtek smo v Sloveniji ob 5.196 opravljenih testih zabeležili najvišje dnevno število novih okužb s koronavirusom, potrdili smo 834 novih primerov. To predstavlja 16,05-odstotni delež pozitivnih testov. V bolnišnicah se trenutno zdravi 242 bolnikov s covidom-19, od tega jih je 45 na intenzivni negi. Štiri osebe s covidom-19 so včeraj umrle, kar pomeni, da se je skupno število smrtnih žrtev pri tej bolezni povzpelo na 180. Dr. Tomaž Vovko je na novinarski konferenci pojasnil, kako se razmere na oddelku za intenzivno terapijo vse bolj zaostrujejo.

Bo po 20 letih o zmagovalcu znova odločilo vrhovno sodišče?

14. 10. 2020 06.09

Pred štirimi leti je Donald Trump malo pred tretjo uro zjutraj na govorniškem odru pred svojimi podporniki razglasil zmago na ameriških predsedniških volitvah. Tega letos ne gre pričakovati. Ker množice volivcev zaradi novega koronavirusa letos glasujejo po pošti, strokovnjaki napovedujejo, da bo trajalo več dni ali celo tednov, preden bodo lahko razglasili zmagovalca. Če bo izid tesen, bo ta odločitev morda celo spet, tako kot leta 2000, padla na vrhovno sodišče.

Boji za Koroško: vojaška zmaga pred političnim porazom

11. 10. 2020 17.00

Pred zgodovinsko odločitvijo koroškega ljudstva na plebiscitu 10. oktobra 1920 so na ozemlju, ki sta si ga Slovenija in Kraljevina SHS prizadevali vključiti v svojo teritorialno domeno, potekali srditi in krvavi boji med avstrijskimi Nemci na eni strani ter Slovenci in enotami srbskih prostovoljcev na drugi. Še ne povsem organizirane enote kraljevine SHS so, kljub začetnim krčem, nekaterim porazom in nezanemarljivim žrtvam, z izpolnitvijo vseh strateških ciljev dosegle vojaško zmago.

Ujet v lastnem telesu z bolečino

10. 10. 2020 08.00

Vsak peti med nami trpi zaradi kronične bolečine. Kako je, če te vsak dan nekaj zelo boli, tako zelo, da človek razmišlja le o bolečini in da bolečina prevzame nadzor nad njegovim življenjem? To je kronična bolečina. Mnogi lahko v rubriki 24ur Fokus prepoznate svojo zgodbo ali zgodbo koga od vaših bližnjih.

Čudežna ozdravitev v novomeški bolnišnici

06. 10. 2020 06.00

V slovenskih bolnišnicah imamo za 20–25 odstotkov zdravstvenega kadra premalo. Zdravstveni sistem je preobremenjen. A kljub temu se na novomeškem Oddelku za intenzivno medicino, kjer letno sprejmejo okoli 500 bolnikov, trudijo, da pacienti niso le številke. Da se s sodelovanjem, zaupanjem, pogovorom in srčnostjo da narediti nemogoče mogoče, dokazuje zgodba 75-letnega Tonija Gašperiča – satirika, komedijanta, pedagoga in književnika, ki je nasmejal marsikatero otroško lice s svojim literarnim likom teto Maro in priljubljeno oddajo Veseli tobogan.

30 let serije Beverly Hills, 90210

04. 10. 2020 08.00

Pred natanko tremi desetletji je luč sveta ugledala priljubljena najstniška serija Beverly Hills, 90210. Prigode Brandona, Brende, Dylana, Kelly, Steva, Donne in Davida pa so kmalu našle pot tudi do slovenskih gledalcev.

Delo od doma - dobre in slabe plati

03. 10. 2020 07.00

V zadnjih mesecih vse več ljudi dela od doma, saj je delo od doma eden od možnih ukrepov za zmanjševanje možnosti širjenja koronavirusa. Nekateri delajo od doma oziroma na daljavo že skoraj ves čas, odkar je epidemija, drugi pogosto, nekateri le občasno ... Vsekakor postaja delo od doma pomembna tema za vse več zaposlenih in za vse več delodajalcev tudi v Sloveniji.

Študentsko življenje v znamenju korone

01. 10. 2020 06.00

Povsem v znamenju novega koronavirusa se začenja študijsko leto 2020/2021. Študij bo večinoma potekal hibridno – del v živo, del pa na daljavo. Za mlade to pomeni manj obiska predavalnic, manj stikov s profesorji in sošolci in tudi manj pristnega študentskega življenja. Za univerze pa predvsem ogromen strošek. Na ljubljanski ga ocenjujejo na pol milijona evrov in pričakujejo pomoč države. Razdvajajo tudi maske: je res mogoče imeti kakovostno predavanje z masko na obrazu?

Moški prišel na hemodializo in zaradi zdravniške napake umrl

30. 09. 2020 19.42

Zdravniško osebje v bolnišnici v Čakovcu je naredilo usodno napako. Med rutinskim postopkom hemodialize so 62-letniku vbrizgali nedovoljeno snov, po nekaterih informacijah naj bi šlo za dezinfekcijsko sredstvo. Odgovor na vprašanje, kaj točno se je zgodilo, bo dala obdukcija, izredni nadzor, ki ga je bolnišnica že uvedla, pa bo pokazal, kdo je v tej zgodbi zatajil. Direktor bolnišnice pravi, da se jim kaj takega še nikoli ni zgodilo.

Črni rekord za ZDA: število smrti zaradi covida-19 preseglo 200.000

22. 09. 2020 11.40

Vrh EU so preložili na 1. in 2. oktober, saj je predsednik Evropskega sveta Charles Michel v karanteni zaradi okužbe njegovega varnostnika s covidom-19. V ZDA so medtem presegli 200.000 smrtnih žrtev – to je že marca napovedal vodilni ameriški epidemiolog Anthony Fauci, projekcije pa kažejo, da bi lahko do januarja zabeležili še 180.000 dodatnih smrti.

Beovićeva: Moramo se dogovoriti, kako bomo to epidemijo peljali s čim manj žrtvami

22. 09. 2020 09.44

Med 88 novimi okužbami s koronavirusom so jih največ zabeležili v Ljubljani in v starosti med 45 in 54 let. Nove okužbe so potrdili v DSO Danice Vogrinec v Mariboru in v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini. Jesenski val okužb je prišel prej, kot smo pričakovali, je povedal vladni govorec in opozoril na dosledno upoštevanje ukrepov. Glede ukrepa merjenja temperature na delovnem mestu je sporočil, da bo mejna vrednost 37,5 stopinje Celzija. Beovićevo pa skrbi naraščanje števila obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Zaradi covida-19 hospitaliziranih 70 ljudi, sredi oktobra bi jih lahko bilo 250

21. 09. 2020 09.38

V nedeljo so v Sloveniji opravili 984 testov na okužbo z novim koronavirusom in pri tem potrdili 50 okužb. V bolnišnicah se trenutno zdravi 70 bolnikov s covidom-19. Matjaž Jereb, vodja oddelka intenzivne terapije na ljubljanski infekcijski kliniki, je opozoril na kadrovsko in prostorsko stisko. Za intenzivno zdravljenje bolnikov s covidom-19 imajo pripravljenih 16 postelj, polovica jih je že zasedenih, najmlajša bolnica pa je stara 47 let.

Zaradi kadrovske krize za zdaj 55 intenzivnih postelj, pritisk covid bolnikov narašča, odprli še tri bolnišnice

21. 09. 2020 06.00

V štirih covid bolnišnicah – UKC Ljubljana, UKC Maribor, Klinika Golnik in SB Celje – je bilo v prvem valu na voljo skupaj 95 postelj intenzivne terapije, a profesor Marko Noč opozarja, to je zdaj številka na papirju. Zaradi skrb vzbujajočega pomanjkanja medicinskih sester in zdravnikov je na voljo le 44 postelj intenzivne terapije v covid bolnišnicah in dodatnih 15 v še treh bolnišnicah, Novo mesto, Murska Sobota in Nova Gorica, ki so jih odprli v soboto zaradi hitrega naraščanja obolelih okuženih. UKC Ljubljana bo znotraj ustanove prerazporedil 73 sester, koliko jih bodo preostale bolnišnice, še ni jasno. Vseh intenzivnih postelj v 13 bolnišnicah, če bi opustili vse programe, je sicer 257, ventilatorjev pa dvakrat več.

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?

19. 09. 2020 07.00

Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

Smernice za študijsko leto: na daljavo le v izjemnih primerih

16. 09. 2020 15.32

Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je z visokošolskimi institucijami uskladilo smernice za zimski semester novega študijskega leta. Osnovno izhodišče v zimskem semestru je izvedba študijskega procesa na fakultetah v vseh primerih, kjer se aktivnosti lahko izvedejo varno ob upoštevanju priporočil NIJZ. Kadar to ni izvedljivo, priporočajo kombinirano izvedbo študijske dejavnosti (hibridni model), izvedbo na daljavo pa le v izjemnih oziroma utemeljenih primerih, so dognali pristojni.

82 novih primerov: virus se širi v Pivki, okužbe na Policijski postaji Vič

15. 09. 2020 10.40

V ponedeljek so pristojni v Sloveniji opravili 2247 testov na koronavirus in potrdili 82 novih okužb. V bolnišnici se trenutno zdravi 50 pacientov, od tega deset na intenzivni negi. Največ novih primerov so zabeležili v Ljubljani in Mariboru. Na sprejem bolnikov s covidom-19 se pripravlja Splošna bolnišnica Celje, obolele trenutno zdravijo v UKC Ljubljana in Maribor ter na Kliniki Golnik. Nove okužbe so potrdili v Pivki, med drugim v OŠ Pivka in družbi Pivka perutninarstvo.

'Vsi smo pristranski, ne glede na politična prepričanja'

12. 09. 2020 07.00

Dr. Cory Clark je moralna in politična psihologinja na Univerzi v Pensilvaniji. Pogovarjala sva se o njenih raziskavah s področja političnih pristranskosti, sektaštva in psihologije lažnih novic na družbenih omrežjih.