dr oz

Grozljivka v Litiji: ne spijo mirno, bojijo se, da bodo poplave odnesle hišo

15. 07. 2024 06.00

Zlatko Sarajlija in Darja Lapajne v svoji domači hiši že skoraj eno leto ne spita mirno. Zakaj? Lanske avgustovske poplave so močno poškodovale zid ob reki Savi, nad katerim stoji njun dom. "Če bodo še ene takšne poplave in če se zid podre, lahko splazi hiša dol," v skrbeh pripoveduje Zlatko. A ključno vprašanje: kdo je lastnik in kdo ga bo saniral? Zgrajen je bil pred skoraj 70 leti, ko so nad njim postavili vodomerno postajo, ki je ARSO od leta 2015 ne uporablja več. Zid stoji na vodnem zemljišču, z njim upravlja Direkcija za vode. Ta je sporen objekt prijavila gradbeni inšpekciji. Kdo je odgovoren? "Iščemo lastnika državne lastnine," pravi Zlatko.

Klinični center v Zagrebu tarča kibernetskega napada

27. 06. 2024 10.40

Klinični center v Zagrebu je bil davi tarča kibernetskega napada, so sporočili iz največje bolnišnice na Hrvaškem. Pojasnili so, da so bili primorani ustaviti vse sisteme, a da razmere ne ogrožajo bolnikov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek

20. 06. 2024 10.23

KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

Nasprotniki parade ponosa: v udeležence metali jajca, uporabili tudi solzivec

16. 06. 2024 07.00

"Žal se tudi v Sloveniji parade ponosa ne dogajajo več brez prisotnosti nasilja," je dejala predsednica društva Parada ponosa Simona Muršec. Zaradi dogodkov iz preteklosti so letos s Policijo še toliko bolj skrbeli za varnost udeležencev ljubljanske parade, a kljub temu ni šlo brez incidentov. Z ljubljanske policijske uprave so sporočili, da obravnavajo več dogodkov. Nasprotniki parade so med drugim nad udeleženci uporabili solzivec, v drugem primeru pa so v oškodovanca metali jajca in ga polivali z vodo.

NLB objavila prevzemno ponudbo za odkup delnic Addiko Bank

07. 06. 2024 15.20

NLB je objavila ponudbo za prevzem Addiko Bank. Za delnico ponuja 20 evrov, zmanjšano za morebitna prihodnja izplačila dividend. Ponudba bo veljala do vključno 16. avgusta. NLB želi v banki s sedežem na Dunaju pridobiti znaten večinski delež.

DEJSTVA: je javnost v Sloveniji res enotna glede Palestine, politika pa tista, ki razdvaja?

05. 06. 2024 06.00

Osrednje soočenje pred nedeljskimi evropskimi volitvami na POP TV smo podrobno analizirali tudi v Dejstvih, objavljamo drugi del našega preverjanja. Preverite, ali so kandidati za evropske poslance govorili resnico in ali so operirali s pravimi podatki.

Več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov o glasu otroka v času ločitve

04. 06. 2024 18.48

Najodmevnejši del 2. kongresa Slovenske krovne zveze za psihoterapijo, ki se ga je udeležilo več kot 160 psihoterapevtov in drugih strokovnjakov, je bil simpozij z naslovom Glas otroka in varstvo koristi otroka v primerih ločitev, kjer sta prisotna visok konflikt ali nasilje. Strokovnjaki so se spraševali, kakšno vlogo ima pri zaščiti glasu otroka psihoterapevt, ki je običajno bolj seznanjen z zgodbo družino in otroka ter običajno prvi prepozna nasilno vedenje in nanj opozarja strokovne službe.

Tonin, Stevanović, Mesec in Volk: je bila Sovjetska zveza res Rusiji največji sovražnik?

03. 06. 2024 06.00

V oddaji 24UR Zvečer so se v četrtek soočili Vojko Volk, ki kandidira na listi Gibanja Svoboda, Matej Tonin iz Nove Slovenije, Zoran Stevanović iz Resnice in Luka Mesec iz Levice. Res ruska ustava odreja varovanje Rusov prek svojih meja? Kakšni so pogoji za priznanje države? Je bila Slovenija res sama pri priznanju Palestine?

Za ohranitev Botaničnega vrta v Ljubljani doslej 7600 podpisov

01. 06. 2024 11.38

Botanični vrt Univerze v Ljubljani je pod peticijo, s katero želi preprečiti odvzem dela zemljišča za načrtovano širitev železniške proge, doslej zbral nekaj več kot 6100 podpisov prek spleta in 1500 podpisov v fizični obliki, je sporočil vodja vrta Jože Bavcon.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Grošelj, Tomičeva, Lipušček: koliko lobistov želi v Bruslju vplivati na zakonodajo?

27. 05. 2024 06.00

V oddaji 24UR ZVEČER je v četrtek potekalo tretje predvolilno soočenje, na katerem so svoja stališča primerjali nosilka liste Nič od tega Violeta Tomič, nosilec liste Zeleni Slovenije Klemen Grošelj ter nosilec liste DeSUS in Dobre države Uroš Lipušček. Koliko imamo lobistov? Se je res 10 milijonov Ukrajincev izselilo? Kaj kažejo podatki o umrlih?

Konoplja v medicinske namene? Konoplja za osebno rabo?

25. 05. 2024 07.06

Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in predelavo konoplje v medicinske namene? Ali naj Republika Slovenija na svojem ozemlju dopusti gojenje in posedovanje konoplje za omejeno osebno rabo? To sta dve referendumski vprašanji, o katerih se bomo volivke in volivci izrekli 9. junija.

Kupil koče na Veliki planini in jih legaliziral

20. 05. 2024 06.16

Investitor Urban Bergant je na Veliki planini kupil pet koč, uredil manjkajočo gradbeno dokumentacijo, jih legaliziral in obnovil. Koče so propadla podjetja prodala v zasebne roke, dokumentacija pa se je zato večinoma izgubila. Za legalizacijo posamezne koče je Bergant potreboval od šest do 12 mesecev. Kakšne pasti pa čakajo kupce, ki kupujejo črne gradnje?

Težave v šempetrski bolnišnici: pet kirurgov dalo odpoved

17. 05. 2024 18.24

Pet kirurgov iz šempetrske bolnišnice, ki bdi nad zdravjem prebivalcev celotne severnoprimorske regije, je dalo odpoved, je potrdil direktor Dimitrij Klančič. Je poteza kirurgov povezana z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo po besedah premierja Goloba razmejila javno in zasebno zdravstvo?

Se vse črnograditelje preganja enako?

15. 05. 2024 06.23

Ko črne gradnje znanih Slovencev, ki so bile celo na seznamu za rušenje, še vedno stojijo, ali so bile celo legalizirane, se druge – tudi gasilska društva 'preganja' gasilne dome. Je sistem enak za vse? Uradnega podatka koliko imamo črnih gradenj v Sloveniji ni. A poznavalci, stroka, pravijo, da je nelegalnih večina objektov v državi. Zakaj toliko nelegalnih gradenj? Veliko se je gradilo v lastni režiji, mimo gradbenih dovoljenj ali celo brez. In ključno vprašanje: kaj počne inšpekcija? Ali oblast vedno znova kloni pritiskom in zato črnih gradenj ne uspe preprečiti?

'Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute'

14. 05. 2024 06.00

"Nehajmo legalizirati čebelnjake z dnevnimi sobami in vile z bazeni kot vrtne ute," opozarja državni svetnik in župan Žirovnice Leopold Pogačar, pobudnik ustavne presoje 146. člena, ki omogoča legalizacijo objektov daljšega obstoja. Zakaj? Ker omogoča legalizacijo praktično kjer koli – na kmetijskih in gozdnih zemljiščih, v narodnih parkih, na zaščitenih območjih ... Ustavno sodišče je te legalizacije zato začasno onemogočilo. Postopki so obtičali, nastopila je panika, ker ljudje nimajo več možnosti cenejše in hitrejše legalizacije svojih nedovoljenih gradenj.

Razkrivamo nedovoljene bazene, teniška igrišča, dele hiš na državnih parcelah

13. 05. 2024 06.00

Bazeni, teniško igrišče, nadstreški, deli hiš na državnih parcelah. Tam nimajo pravice graditi. Zakaj? Ker se nahajajo na vodnih zemljiščih, namenjenih za javno dobro, torej mora imeti pravico do uživanja vsak. Gre za privatiziranje javnega dobrega? To sebično in neodgovorno ravnanje, kot pravi dr. Igor Zelnik z biotehniške fakultete, ogroža tudi sosednje objekte, zgrajene legalno. Kakšne posledice ima lahko to v primeru poplav? Kako bo ukrepala direkcija za vode, ki skrbi za vodotoke?

Zeleni spomenik ožičeni Ljubljani

12. 05. 2024 12.06

Okoli 40.000 ljudi je tudi letos, že 66., obkrožilo Ljubljano na tradicionalnem pohodu po poti ob žici. Gre za eno največjih športno-rekreativnih prireditev pri nas, ki obuja spomin na čas med drugo svetovno vojno, ko je slovensko prestolnico obdajala bodeča žica okupatorjev. A pot še zdaleč ni samo največji zgodovinski spomenik v mestu, vpisan tudi v register žive kulturne dediščine. Kakšen je torej globlji pomen dobrih 30 kilometrov dolgega zelenega prstana Ljubljane, simbola sodelovanja in tovarištva, ki je v preteklosti sprožal tudi ideološke delitve? O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Že več kot 1000 primerov oslovskega kašlja: zakaj takšen izbruh?

10. 05. 2024 10.31

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje so v letošnjem letu v Sloveniji potrdili že 1164 primerov oslovskega kašlja. Večje izbruhe te bolezni beležijo tudi v drugih evropskih državah. Kot poudarjajo na NIJZ, je za obvladovanje oslovskega kašlja ključno vzdrževanje visoke precepljenosti otrok in mladostnikov, zelo priporočljivo pa je tudi cepljenje za nosečnice.

'Novinarji v Sloveniji pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva'

03. 05. 2024 07.35

Nova lestvica medijske svobode organizacije Novinarji brez meja (RSF) razkriva, da vlade in politiki vse bolj zanemarjajo svoje obveznosti pri zaščiti medijev. To je posebej zaskrbljujoče v luči številnih prihajajočih volitev po vsem svetu, so opozorili. Slovenska ministrica za kulturo pa je poudarila pomen javnih neodvisnih medijev, ki so največje informacijsko vezivo delujoče in demokratične družbe. V Sloveniji je zakonski okvir, ki varuje medijsko svobodo, sicer trden, sovražna nastrojenost proti novinarjem je po odhodu Janševe vlade potihnila, a novinarji so še vedno pod pritiskom politike in vse bolj tudi gospodarstva, navajajo Novinarji brez meja.

Tehnologija, ki omogoča, da misli paraliziranega moškega postajajo resničnost

27. 04. 2024 07.00

Paraliziranemu moškemu so pred enim letom vstavili elektronski možganski vsadek. Takrat je uspel prehoditi približno 100 metrov, danes pa se lahko sprehaja že bistveno dlje, skoraj dva kilometra. Eden od očetov te znanstvene fantastike je dr. Stefano Carda, ki se je ta teden v Ljubljani udeležil 24. evropskega kongresa fizikalne in rehabilitacijske medicine, največjega strokovnega dogodka na stari celini, ki so ga zaupali v organizacijo prav slovenskemu združenju.

Sezona čemaža: več oseb s prebavnimi težavami, dve hospitalizirali

26. 04. 2024 14.32

Pomlad je čas, ko v gozdu zadiši po čemažu. A pri nabiranju moramo biti previdni, da ga ne zamenjamo za jesenski podlesek ali šmarnico. V UKC Ljubljana so v letošnjem letu obravnavali približno 10 do 15 klicev pacientov, ki so poiskali zdravniško pomoč zaradi prebavnih težav po zaužitju domnevnega čemaža. Dve osebi so morali hospitalizirati, pri eni je prišlo do prehodne jetrne okvare.

Klopov letos za polovico več, nadpovprečno so se namnožili v prestolnici

25. 04. 2024 10.36

Število klopov, ki lahko prenašajo smrtonosne bolezni, je letos neobičajno veliko in visoko nad povprečjem, so še neuradne ugotovitve monitoringa klopov v Sloveniji. Še posebej so se namnožili na območju ljubljanskega Tivolija in Rožnika. Visoko je tudi število okuženih klopov.

Klopni meningoencefalitis: na leto zboli 110 ljudi, a možno ga je preprečiti

12. 04. 2024 07.48

Vse več je sončnih in toplih dni, zato se tudi pogosteje odpravljamo na prosto. Zaradi razmeroma mile zime bi bila letos aktivnost klopov lahko večja, opozarjajo na NIJZ. Najbolj razširjeni bolezni, ki ju prenašajo klopi, sta klopni meningoencefalitis in lymska borelioza. Klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot je invalidnost ali celo smrt, pa lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, poudarjajo na NIJZ.

Dokazali povezavo med genetsko boleznijo in najtežjimi alergijskimi reakcijami

26. 03. 2024 07.48

Raziskovalna skupina na Univerzitetni kliniki za pljučne bolezni in alergijo Golnik je na podlagi večletne raziskave ugotovila, da imajo pacienti z najtežjimi alergijskimi reakcijami pogosto v osnovi gensko bolezen. To odkritje bistveno spreminja pogled na mehanizme anafilaksije ter pomembno vpliva na klinično prakso in obravnavo najbolj ogroženih pacientov, so sporočili z Golnika.

Male 'pošasti' v naravi, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni

20. 03. 2024 10.25

Toplejši dnevi že vabijo k aktivnostim na prostem in v naravi, kjer pa na nas čakajo tudi drobne živalice, ki s svojim ugrizom prenašajo nevarne bolezni. To sta lymska borelioza in klopni meningoencefalitis, ki lahko pri obolelemu pusti hude posledice, kot sta invalidnost ali celo smrt. In kako se lahko najbolje zaščitimo? Meningoencefalitis lahko preprečimo s pravočasnim cepljenjem, ki je na voljo skozi vse leto, za nekatere skupine pa je celo brezplačno. Lymsko boreliozo se medtem zdravi z antibiotiki.

Serija predlaganih referendumov: politična propaganda ali skrajni čas?

19. 03. 2024 06.00

Serija napovedanih referendumov. V SDS bi pri volivcih preverili, če so za to, da vlada Roberta Goloba konča mandat in se gre na predčasne volitve, prepričani so, da je Golobova vlada najslabša v zgodovini Slovenije. Medtem ko ji iz Gibanja Svoboda vračajo, da gre pri predlaganih referendumih, tudi glede nastanitve migrantov, za politično propagando in manipulacijo z ljudmi. Soočila sta se poslanec SDS Andrej Kosi in poslanec Gibanja Svoboda Lenart Žavbi.

SDS predlaga posvetovalna referenduma o zaupanju v vlado in nastanitvah nezakonitih migrantov

18. 03. 2024 10.25

Skupina poslank in poslancev s prvopodpisano poslanko SDS Jelko Godec je v parlamentarni postopek vložila predloga za razpis dveh posvetovalnih referendumov. Predlagajo razpis posvetovalnega referenduma o zaupanju v Vlado Republike Slovenije, ki jo vodi dr. Robert Golob, in o nastanitvah nezakonitih migrantov v Republiki Sloveniji. V Gibanju Svoboda menijo, da gre pri predlogih SDS za manipulacijo in politično propagando pred evropskimi volitvami. Trenutno je v parlamentarnem postopku sicer več predlogov posvetovalnih referendumov.

Slovenski medvedi iz kletk v avstrijsko zavetišče? 'Selitev bi bila stresna'

17. 03. 2024 07.00

Medvedov, rešenih iz ujetništva, ni mogoče izpustiti nazaj v naravo, novi dom v okolju, kjer lahko izražajo svoje naravno vedenje, pa lahko najdejo v zavetiščih, ki jih ima mednarodna organizacija Four Paws po vsem svetu. Slovenske medvede bi, pravijo, namestili v zavetišče za medvede Arbesbach v Avstriji, kjer bi se pridružili trem 'rešenčkom'. Preverili smo, kakšen bi bil njihov novi dom, kako bi potekala selitev in kaj o tem menijo strokovnjaki.

Namestnik predsednika KPK kršil protikorupcijski zakon

15. 03. 2024 09.39

Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da je namestnik predsednika David Lapornik z zamudo poročal o svojem premoženjskem stanju za leto 2021, ko je postal lastnik 115 kvadratnih metrov velike zemljiške parcele. Komisiji je o tem poročal šele marca 2023, kar je v nasprotju z določili Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Lapornik je v prvem odzivu dejal, da je šlo pri njegovi zamudi pri poročanju o premoženjskem stanju za administrativno in ne vsebinsko kršitev zakona o integriteti. Zanašal se je namreč na po njegovih besedah nepopolne podatke geodetske uprave.