države eu

Uvoz medu iz tretjih držav le še iz odobrenih obratov
26. 11. 2024 12.46
Iz tretjih držav v EU bo od 29. novembra dovoljen uvoz le medu in čebelarskih proizvodov, ki prihajajo iz obratov, ki jih je odobrila Evropska komisija, je objavila Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'
24. 11. 2024 12.30
Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze
24. 11. 2024 07.06
Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Snega le za vzorec, lava 'požirala' ceste, čustveno slovo od 'Princa Zadra'
23. 11. 2024 18.21
Za nekatere veselje, za druge razočaranje – sneg smo le dobili, a po nižinah samo za vzorec. Izbruh vulkana v bližini islandske prestolnice je 'poskrbel' za neverjetne fotografije. Na nesrečo katamarana na otoku Silba pa so se zelo čustveno odzvali tamkajšnji prebivalci, saj je, kot pravijo, bil zanje "zatočišče in dom". Od tragično preminulega zvezdnika Liama Payna pa so se na zasebni slovesnosti poslovili družina, prijatelji in člani skupine One Direction. Preverite še ostale foto dogodke tedna.

Golob o nizki podpori njegovi stranki in vladi: Razumel sem sporočilo
23. 11. 2024 07.41
Potem ko je vladi uspelo pod streho spraviti reformo plač v javnem sektorju, je premier Robert Golob optimističen tudi glede drugih reform. Kot je dejal v intervjuju za STA, je plačna reforma namreč "motivacijska zmaga" in "trasira pot za sprejemanje ostalih reform". Tudi na morebitno gospodarsko krizo se Slovenija že pripravlja, zagotavlja. Spregovoril je tudi o precej nizki javnomnenjski podpori stranki Gibanje Svoboda in vladi, ki jo izkazujejo ankete, a je prepričan, da se trend že obrača. "Sem pa razumel sporočilo, zato sem odpovedal večino službenih poti v tujino in se bom prvenstveno posvečal temu, kako izboljšati položaj ljudi v Sloveniji." Urad predsednice sicer dogovor zanika.

Novinarji pobirajo stave, za koliko ur se bo zavleklo tokrat
23. 11. 2024 07.00
Namesto 1300 milijard bi bogate države državam v razvoju letno namenile le 250 milijard dolarjev za podnebne ukrepe. Okoljevarstvene organizacije so na nogah, to je nezadostno in sramotno. Zakaj dogovora po dveh tednih pogajanj na podnebni konferenci Združenih narodov v Bakuju še ni?

Razvite države bi za podnebne ukrepe namenile 239 milijard evrov letno
22. 11. 2024 14.36
Udeleženci podnebne konference ZN v Bakuju (COP29) so po večurni zamudi dočakali objavo novih osnutkov zaključnih dokumentov. Ti med drugim predvidevajo, da bi razvite države državam v razvoju za podnebne ukrepe do leta 2035 zagotovile 250 milijard dolarjev (239 milijard evrov) finančne pomoči na leto, v obdobju do leta 2025 je ta znesek pri 100 milijardah dolarjev (95 milijardah evrov).

ICC zahteva prijetje izraelskega premierja, Orban ga je povabil na obisk
22. 11. 2024 09.43
Mednarodno kazensko sodišče (ICC) poziva države podpisnice rimskega statuta k spoštovanju nalogov za prijetje izraelskega premierja, nekdanjega obrambnega ministra in poveljnika Hamasa zaradi domnevnih vojnih zločinov v Izraelu in Gazi. Države poziva, naj osumljence aretirajo ob vstopu na svoje ozemlje. Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, je napovedal, da bo v znak kljubovanja nalogu Netanjahuja povabil na obisk.

Izrael: Antisemitsko dejanje, temačen trenutek za ICC. Hamas: Korak k pravici
21. 11. 2024 13.10
Mednarodno kazensko sodišče ICC je izdalo nalog za aretacijo izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, nekdanjega obrambnega ministra Joava Galanta ter voditelja Hamasa Ibrahima Al-Masrija zaradi domnevnih vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu. Medtem ko ZDA, ki tako kot Izrael niso članica ICC, izdajo nalogov zavračajo, je slovenski premier Robert Golob zatrdil, da Slovenija spoštuje odločitev ICC in jo bo v celoti spoštovala.

Na COP29 prvi osnutki zaključnih dokumentov, sporne točke ostajajo nerazrešene
21. 11. 2024 10.39
Predsedstvo podnebne konference ZN v Bakuju je dan pred uradnim zaključkom dogodka objavilo prve osnutke zaključnih dokumentov, ki kažejo, da so države še daleč od dogovora o novem cilju glede finančne pomoči državam v razvoju. Glavne sporne točke pogajanj glede tega, kdo mora prispevati, koliko in kaj vse šteje k pomoči, ostajajo nerešene.

DZ potrdil državna proračuna z novo rekordno porabo
20. 11. 2024 18.51
DZ je potrdil državna proračuna za prihodnji dve leti. Poraba bo leta 2025 s 17,1 milijarde evrov najvišja doslej, leta 2026 bo še nekoliko porasla. Vlada je upoštevala ponovno vzpostavitev evropskih fiskalnih pravil, primanjkljaj se bo prihodnje leto povzpel do 1,9 milijarde evrov, zatem naj bi se znižal na 1,2 milijarde evrov.

Zelenska: V Ukrajini skušamo obnavljati hitreje, kot lahko Rusija uničuje
19. 11. 2024 15.23
S soprogo predsednika Ukrajine, gospo Oleno Zelensko, in prvo podpredsednico ukrajinske vlade Julijo Sviridenko se je srečal tudi premier Golob. Ob začetku srečanja je premier provokacijo pred NUK označil za nesprejemljivo vedenje in izrazil globoko obžalovanje zaradi incidenta. Ukrajinski delegaciji je obljubil nadaljnjo pomoč naše države, prav tako pa je znova izrazil tudi podporo Ukrajini na njeni poti v EU in Nato. Zelenska se je nato udeležila zasedanja Svetovalnega odbora ITF, na katerem je v svojem nagovoru dejala, da so smrtonosni ruski napadi realnost ukrajinskega vsakdana, a da Ukrajina skuša obnavljati hitreje, kot lahko Rusija uničuje. Sloveniji se je zahvalila za vso podporo, ki jo namenja njeni državi.

Na podnebnem vrhu še en dan brez večjega preboja pri ključnih vprašanjih
19. 11. 2024 19.48
Na podnebni konferenci ZN v Bakuju se stopnjujejo napetosti pred sprejetjem končnega dogovora. Pogajalcem namreč znova ni uspelo doseči preboja pri ključnih vprašanjih. Zagon težkim pogajanjem ni dala niti izjava voditeljev držav skupine G20, v kateri so izpostavili potrebo po zagotovitvi tisoč milijard dolarjev pomoči revnejšim državam.

Ukrajina prvič izstrelila ameriške rakete dolgega dosega v Rusijo
19. 11. 2024 14.34
Ukrajina je tisoči dan vojne ob zatrjevanju, da se ne bo podredila okupatorju, v Rusijo izstrelila prve ameriške rakete dolgega dosega. Predsednik Zelenski je ob okroglem mejniku pozval k dodatnemu pritisku na Moskvo. Putin je medtem podpisal odlok za širšo rabo jedrskega orožja. Ruski zunanji minister Lavrov pa je dejal, da je ukrajinski napad z ameriškimi raketami dolgega dosega atacms jasen znak, da si Zahod želi konflikt zaostriti. Napad po njegovem mnenju pomeni novo fazo vojne Zahoda proti Rusiji, na katerega se bo Moskva ustrezno odzvala. Že pred tem je Rusija z bombni napadi uničila cele soseske blizu frontne črte in zdesetkala energetske objekte po Ukrajini.

Hrvaško tožilstvo: Berošev primer v pristojnosti države, ne EU
19. 11. 2024 18.30
Za primer korupcije, v katerega naj bi bil vpleten tudi nekdanji hrvaški minister za zdravstvo Vili Beroš, je pristojen hrvaški protikorupcijski urad in ne urad evropskega javnega tožilca (EPPO), je odločil državni tožilec Ivan Turudić. Hrvaški predsednik Zoran Milanović je pozval k nadaljevanju preiskave EPPO.

Zastavo EU nadomestili s palestinsko
19. 11. 2024 13.42
Vlada Janeza Janše je na poslopju vladne palače leta 2021 izobesila izraelsko zastavo in požela vrsto kritik zaradi izrazitega postavljanja na eno stran v Bližnjevzhodnem konfliktu. Leto dni kasneje so na številnih javnih oz. državnih stavbah zaplapolale ukrajinske zastave. Nasprotoval ni nihče. Palestinska zastava na Pedagoškem inštitutu pa znova v javni prostor vnaša razpravo o primernosti tovrstnega početja. Zakaj so se na inštitutu, ki je nacionalna ustanova, odločili za to potezo ter zakaj je zastava Palestine zamenjala evropsko?

'Tisoč dni razpravljamo o žrtvah vojne in vsakič sledita molk in nekaznovanost'
19. 11. 2024 07.49
Članice Varnostnega sveta ZN so v ponedeljek na zasedanju o Ukrajini po tisoč dneh ruske agresije pozivale k pravičnemu miru, ameriška veleposlanica pa je zagotovila nadaljevanje ameriške vojaške pomoči vse do konca sedanje vlade Joeja Bidna. Državni sekretar Marko Štucin je skupaj z drugimi opozarjal na prihajajočo zimo. Evropski parlament pa se bo sešel na izrednem zasedanju v Bruslju, s katerim bodo obeležili tisoč dni ruske invazije. Evropske poslance bo ob tej priložnosti preko video povezave iz Ukrajine nagovoril ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Ukrajina pa bo tudi osrednja tema zasedanja obrambnih ministrov EU.

Borrell: Večina članic za nadaljevanje dialoga z Izraelom
18. 11. 2024 16.59
Predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Borrella za prekinitev političnega dialoga z Izraelom na zasedanju v Bruslju ni prejel podpore zunanjih ministrov članic EU. Kot je po zasedanju povedal Borrell, se večina članic zavzema za nadaljevanje dialoga. Za Slovenijo je bil sicer razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom na mestu, je dejala ministrica Fajonova. Izrael medtem nadaljuje spopade na dveh frontah, v Libanonu in Gazi. Izraelska vojska je sporočila, da je iz Libanona proti Zgornji in Zahodni Galileji na severu Izraela priletelo več deset raket. Pred tem je potrdila, da je v nedeljskem napadu na Bejrut ubila tiskovnega predstavnika Hezbolaha Mohameda Afifa.

EU krepi obrambno pripravljenost z nakupi nove opreme
18. 11. 2024 16.38
Evropska komisija je 15. novembra odobrila financiranje petih čezmejnih projektov za podporo bolj usklajenim in učinkovitim obrambnim javnim naročilom med državami članicami EU ter za odpravo kritičnih vrzeli v zmogljivostih, zlasti tistih, ki so se še povečale zaradi prenosa obrambnih proizvodov v Ukrajino. Koristi si lahko obeta tudi Slovenija, ki je del izbranih projektov.

'Rusija napade stopnjuje, zato je treba Ukrajini še naprej pomagati'
18. 11. 2024 06.10
Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je pred zasedanjem zunanjih ministrov EU v Bruslju ponovil, da bi morala Ukrajina imeti možnost uporabiti zavezniško orožje tudi za napade na cilje v Rusiji. Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot pa je dejal da uporaba francoskih raket na ruskem ozemlju "ostaja možnost". Zunanja ministrica Tanja Fajon se je zavzela za poziv k trajnemu in pravičnemu miru v Ukrajini, ki ga bo Kijev sprejel in bo imel podlago v Ustanovni listini ZN. "Dobava raket dolgega dosega bi lahko imela ravno nasproten učinek," je zapisala na družbenem omrežju X.

Gazprom Avstriji zaprl pipico; cene bi lahko poskočile tudi pri nas
16. 11. 2024 13.38
Ruska energetska družba Gazprom je uresničila svojo napoved in ustavila dobavo plina Avstriji, so potrdili pri avstrijski energetski družbi OMV. Avstrija je sicer že pred tem sprejela previdnostne ukrepe, ogrožena naj ne bi bila niti oskrba Slovenije s plinom. Naša država je lani skoraj 70 odstotkov vsega uvoženega plina namreč dobila prav iz Avstrije. Največji trgovec tveganj za oskrbo Slovenije sicer ne vidi, dopušča pa možnost kratkoročnega skoka cen.

Avstrija ni več odvisna od uvažanja ruskega plina
15. 11. 2024 20.12
Avstrija je našla alternativne poti za dobavo plina in ni več odvisna od uvoza tega energenta iz Rusije, so sporočili iz državne agencije E-Control. Njen vodja Alfons Haber je izpostavil tudi več kot 90-odstotno napolnjenost skladišč plina.

Sloveniji opomin, ker ni dostavila energetskih in podnebnih načrtov
14. 11. 2024 14.25
Evropska komisija je Slovenijo in 12 drugih držav EU pozvala, naj nemudoma predložijo končne posodobljene nacionalne energetske in podnebne načrte (NEPN). Ker tega niso storile v roku, ki se je iztekel konec junija, jim je poslala opomin, saj te države kršijo evropsko zakonodajo, so sporočili iz Bruslja.

Gospodarska rast se je nekoliko okrepila
14. 11. 2024 12.26
Gospodarska rast se je v tretjem letošnjem četrtletju nekoliko okrepila. Realna medletna rast BDP je dosegla 1,4 odstotka, potem ko je bila v drugem četrtletju pri 0,7 odstotka, je objavil državni statistični urad. Tudi v devetih mesecih skupaj je bil BDP v primerjavi z enakim obdobjem lani realno višji za 1,4 odstotka. Po oceni Banke Slovenije rast pri nas zavirata predvsem šibko investiranje in ciklično ohlajanje gradbeništva.

Erjavec: Želimo nagovoriti tiste, ki jih skrbi prihodnost Slovenije
13. 11. 2024 17.50
Karl Erjavec je skladno z napovedmi na upravni enoti overil svoj podpis kot 200. podpisnik v podporo ustanovitvi nove stranke Zaupanje, katere ustanovni kongres bo še ta mesec. "Želimo nagovoriti predvsem tiste volivce, ki jih skrbi prihodnost Slovenije," je ob tem dejal Erjavec. Do prihodnjih volitev pa želi okrepiti stranko na terenu.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45
Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07
Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Goloba ne bo na COP29: 'Nekatere stvari doma so pomembnejše'
08. 11. 2024 18.26
Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na letošnji podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek v Bakuju, danes pojasnil predsednik vlade Robert Golob. Prepričan je, da bo Slovenijo z udeležbo dveh ministrov na dogodku dobro zastopana.

Po Trumpovi zmagi se Evropi še bolj mudi okrepiti svoje gospodarstvo
08. 11. 2024 06.41
Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump, še bolj nujno, je pred zasedanjem voditeljev EU v Budimpešti opozoril avtor poročila o konkurenčnosti EU Mario Draghi. Tudi slovenski premier Robert Golob meni, da bi se morala Evropa znati postaviti na svoje noge.

Z otrokom v avtu pijan povzročil prometno nesrečo
08. 11. 2024 06.00
Letos so alkoholizirani vozniki povzročili 1190 prometnih nesreč. Zaradi njih je 13 ljudi izgubilo življenje. Pod vplivom alkohola sta vsak deseti povzročitelj nesreče in vsak tretji, ki povzroči smrtno nesrečo. Svojci, ki so nekoga izgubili zaradi vinjenega voznika, to težko sprejmejo.