države eu

Tanja Fajon: Ni še čas, da Ukrajina vstopi v Nato
26. 10. 2024 10.26
Kandidatka za evropsko komisarko iz Slovenije Marta Kos bo na zaslišanju v Evropskem parlamentu uspešna, je v intervjuju napovedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Prepričana je, da lahko Slovenija na področju širitve EU stori zelo veliko, glede vstopa Ukrajine v Nato pa je poudarila, da ji je pot sicer odprta, a da še ni čas za to.

Von der Leynova: Srbija spada v Evropsko unijo
25. 10. 2024 17.02
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Beogradu izrazila prepričanje, da Srbija spada v Evropsko unijo, o čemer da pričajo tako njena dejanja kot dosedanji napredek. Srbski predsednik Aleksandar Vučić pa je zagotovil, da Beograd ne bo spreminjal svoje zunanje politike, a da bodo obenem nadaljevali evropsko pot.

Poročilo: najnovejša zdravila vse slabše dostopna Evropejcem
25. 10. 2024 15.44
V Evropi in Sloveniji se zmanjšuje število kliničnih preskušanj zdravil, zaradi česar ima prebivalstvo Evrope zmanjšan dostop do najnovejših zdravil, ugotavlja poročilo, ki ga je objavila Evropska zveza farmacevtskih industrij in združenj. Razlog za manjšo privlačnost Evrope za klinične raziskave so manj ugodni regulativni in finančni ekosistemi.

Vse več ponaredkov na evropskih trgih, leta 2022 zasegli 86 milijonov predmetov
24. 10. 2024 15.52
Približuje se konec leta, potrošniki pa vse bolj iščemo ugodne ponudbe za darila. Novo poročilo Europola in Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) pa ob tem opozarja, da goljufi in mreže organiziranega kriminala s ponarejenimi izdelki izkoriščajo želje potrošnikov po nizkih cenah.

Evropska komisija podprla Tajvan: 'Potrebujemo jasno razlago resolucije'
24. 10. 2024 15.07
Evropska komisija je ostro obsodila kitajske dejavnosti okoli Tajvana, ki "povečujejo napetosti med obema stranema". Ob tem so se pridružili stališču Washingtona in Tajpeja, da je treba jasno pojasniti resolucijo ZN 2758, na podlagi katere Kitajska zahteva suverenost nad Tajvanom.

Šarec bo stalni poročevalec Evropskega parlamenta za Črno goro
24. 10. 2024 12.33
Politična skupina liberalcev v Evropskem parlamentu (Renew), ki ji je v usklajevanjih med političnimi skupinami pripadlo mesto stalnega poročevalca Evropskega parlamenta za Črno goro, je na ta položaj potrdila evroposlanca Marjana Šarca (Renew/Svoboda). Ob imenovanju je Šarec izpostavil, da je pristop Črne gore k EU strateškega pomena.

Avstrija napoveduje vnovično podaljšanje nadzora na meji s Slovenijo
22. 10. 2024 13.07
Avstrijsko notranje ministrstvo je nedavno do aprila prihodnje leto podaljšalo nadzor na meji s Češko in Slovaško. Obenem z 12. novembrom načrtuje tudi novo podaljšanje nadzora na meji z Madžarsko in Slovenijo, je potrdil tiskovni predstavnik notranjega ministra Gerharda Karnerja.

Moldavci tesno podprli vpis članstva v EU, Bruselj zaznal rusko vmešavanje
21. 10. 2024 08.37
Moldavci so v nedeljo z izjemno majhno večino podprli približevanje EU - za vpis članstva v EU kot strateškega cilja v ustavo je po skoraj vseh preštetih glasovih glasovalo 50,4 odstotka volivcev. Predsednica Maia Sandu, ki se bo za nov mandat morala potegovati v drugem krogu, je za tako tesen izid okrivila vmešavanje Rusije, ki očitke zanika. Prav tako Bruselj, ki trdi, da so bile volitve in referendum tarča tujega vmešavanja in ustrahovanja brez primere.

Da bi migrante lahko poslali v Albanijo, želijo spremeniti seznam varnih držav
21. 10. 2024 17.54
Italijanska vlada naj bi danes sprejela odlok, s katerim bo 22 držav v celoti opredelila kot varne, kar pomeni, da bodo prošnje za azil prosilcev iz teh držav lahko obravnavali pospešeno. Poteza vlade sledi odločitvi italijanskega sodišča, ki je zavrnilo namestitev 12 migrantov iz Bangladeša in Egipta v novem sprejemnem centru v Albaniji.

V nedrju doline še vedno leži neverjetnih 330 milijonov ton premoga
21. 10. 2024 08.20
"Mi živimo s tem, nam premog ne smrdi. Vsaka roža ima svoj vonj in tudi premog ima svojega, nas ne moti, mi smo v Šaleški dolini tega vajeni," oči zasijejo velenjski podžupanji Darinki Mravljak. Vonj, ob katerem si mimovozeči vozniki in prišleki z drugih koncev Slovenije zatiskajo nosove, je tam postal del lokalnega okolja. Ogromni črni kupi ob cesti med Velenjem in Šoštanjem pa bodo (kmalu) postali preteklost. Slovo od njih bo za tamkajšnje prebivalce precej bolj boleče, kot si predstavljajo drugod. Strokovnjaki pa nizajo opozorila, da zapiranje velenjskega premogovnika in šoštanjske termoelektrarne ni le lokalna težava, ampak vseslovenski problem.

Pred prelomnim referendumom: Skrivnostna gotovina v kovčkih iz Moskve
20. 10. 2024 15.52
V Moldaviji so se ob 7. uri po lokalnem času odprla volišča, na katerih danes volivci odločajo o novem predsedniku države in približevanju Evropski uniji. Že zjutraj je več deset tisoč ljudi oddalo svoj glas v prestolnici Kišinjov, za zdaj pa pri volilni komisiji niso zaznali incidentov. Gre za pomembno odločitev med Zahodom in Moskvo. In nekaj mesecev pred volitvami so v prtljagi iz ruskih mest začeli pogosteje prihajati kovčki z nenavadnimi vsotami gotovine.

Moldavci na referendum: Bodo izbrali Putina ali Zahod?
19. 10. 2024 10.51
V Moldaviji bodo v nedeljo predsedniške volitve in referendum o vstopu nekdanje sovjetske republike v EU. Po napovedih bosta obe glasovanji potrdili proevropsko pot države. Članstvu v uniji je namreč naklonjena večina prebivalstva, proevropska aktualna predsednica Maia Sandu pa velja za jasno favoritinjo volitev.

Golob odhaja v Washington, sestal se bo z Bidnom
18. 10. 2024 21.03
Robert Golob bo prihodnji torek odpotoval v Združene države Amerike, kjer se bo v Beli hiši sestal z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. Gre za prvi delovni obisk slovenskega premierja pri predsedniku ZDA po 18 letih. Iz Washingtona so sporočili, da prvo srečanje Bidna in Goloba v Beli hiši sledi pogovorom, ki so tlakovali pot za največjo izmenjavo zapornikov od hladne vojne.

12 migrantov prepeljali v Albanijo, zdaj jih morajo vrniti v Italijo
18. 10. 2024 18.07
Sodniki v Rimu so zavrnili namestitev 12 migrantov iz Bangladeša in Egipta, ki so jih v sredo prepeljali v novi italijanski sprejemni center v Albaniji, ker da njihovi državi izvora nista varni. Zdaj jih morajo torej znova prepeljati v Italijo. Zaradi mladoletnosti in ranljivosti so pristojni organi pred tem podobno odločili še za štiri migrante: dva sta bila mladoletna, dva pa iz ranljive skupine.

Poziv voditeljev članic EU in zalivskih držav: 'Takojšnja prekinitev ognja v Gazi'
16. 10. 2024 21.23
Voditelji držav članic EU in zalivskih držav so na prvem skupnem zasedanju v Bruslju, ki je potekal v senci zaostrovanja razmer na Bližnjem vzhodu, pozvali k prekinitvi ognja v Gazi in Libanonu. Zavzeli pa so se tudi za celovit, pravičen in trajen mir v Ukrajini ob upoštevanju načel ustanovne listine Združenih narodov.

Golob podprl embargo na izvoz orožja v Izrael
16. 10. 2024 16.13
Slovenija aktivno podpira embargo na izvoz orožja v Izrael, je premier Robert Golob povedal ob prihodu na vrh EU in Sveta za sodelovanje zalivskih držav (GCC) v Bruslju, ki poteka v senci zaostrovanja razmer na Bližnjem vzhodu.

Štirje Slovenci in Srb unovčevali ponarejene evrske bankovce
16. 10. 2024 15.36
Mariborski kriminalisti so z izvedbo hišnih preiskav na petih lokacijah zaključili dlje časa trajajočo preiskavo. Prijeli so pet osumljencev, štiri slovenske in enega srbskega državljana. Osumljeni so, da so v sodelovanju z italijanskimi kolegi unovčevali ponarejene evrske bankovce.

Svoboda trdno za Golobom: To je napad na premierja in rušitev te vlade
16. 10. 2024 14.14
Zoper predsednika vlade je vložena kazenska ovadba, Robert Golob je prepričan, da bo vse očitke ovrgel, prav tako meni, da gre v resnici le za "politični boj užaljene političarke". Medtem ko so mu v domači poslanski skupini Gibanje Svoboda izrazili neomajno podporo, pa dve koalicijski partnerici zadevo spremljata z vso resnostjo in pozornostjo. Pričakujeta tudi dodatna pojasnila. Opozicijska SDS se na kazensko ovadbo še ni odzvala, v NSi pa ocenjujejo, da se premier zapleta vsakič, ko stopi pred kamere, pozivajo ga, naj priča pred preiskovalno komisijo DZ.

Albanija začela vsebinski del pristopnih pogajanj z EU
15. 10. 2024 12.07
Tirana in Bruselj sta odprla prvi sklop poglavij v okviru pogajanj o vstopu Albanije v EU, s čimer se začenjajo vsebinski pogovori med stranema. Madžarski zunanji minister Peter Szijjarto in albanski premier Edi Rama sta to označila za zgodovinski trenutek. Rama je zagotovil, da bo Tirana izpolnila tudi vse nadaljnje obveznosti.

Mladi v razpravi o Jeku 2 izpostavili nujnost transparentnosti naložbe
15. 10. 2024 10.19
Mladi z ljubljanskih naravoslovnih in družboslovnih fakultet so na četrtkovi razpravi o gradnji drugega bloka jedrske elektrarne (Jek2) ob številnih pozitivnih vidikih jedrske energije opozorili tudi na tveganja izgradnje novega bloka in pomembnost zagotavljanja transparentnosti celotne investicije.

Evropska komisija o predlogu zakonodaje o vračanju migrantov v države izvora
15. 10. 2024 06.38
Evropska komisija bo predstavila nov predlog zakonodaje na področju vračanja migrantov v države izvora, pri čemer je treba preučiti tudi idejo o vzpostavitvi centrov za vračanje zunaj EU, je v ponedeljek v pismu voditeljem članic pred vrhom EU zapisala predsednica komisije Ursula von der Leyen. K pripravi novega predloga so sicer pozvale članice.

Han po obisku podjetja Mahle: Težava je v razmerah na trgu v Evropi
14. 10. 2024 11.43
Kot smo že poročali, nameravajo v šempetrskem podjetju Mahle prihodnje leto ukiniti več kot 600 delovnih mest. Razlog naj bi bilo šibko povpraševanje v Evropi. Prav zato se je z upravo in sindikatom podjetja sestal gospodarski minister Matjaž Han, ki pa ugotavlja, da gre za širšo težavo avtomobilske industrije na ravni EU in da tudi uprava ni imela recepta za to, kaj lahko na tej točki stori država. "Ključno je, da brez dogovora med upravo in sindikati ne bo prišlo do odločitev, takšnih ali drugačnih," je poudaril Han.

'Schengen je propadel': odkrili 2448 nezakonitih vstopov, ujeli 49 tihotapcev
13. 10. 2024 14.46
Od sredine septembra 2024 so na nemških mejah ponovno uvedene okrepljene mejne kontrole, katerih cilj je boj proti tihotapljenju ljudi in omejevanje "nezakonitih migracij". Ukrep, ki ga je uvedlo notranje ministrstvo pod vodstvom Nancy Faeser, pomeni, da je nemška zvezna policija ponovno prevzela vlogo mejne oblasti. V prvih analizah mnogi ugotavljajo, da gre za precej učinkovit ukrep. Drugi pa, da zapiranje države ni dobra ideja - in da se migracije niso omejile v dovolj velikem obsegu.

Ranjen še en pripadnik mirovnih sil ZN: 'Zapustite položaje ob modri črti'
12. 10. 2024 07.55
Razmere na Bližnjem vzhodu so še vedno izjemno napete. Medtem ko so Združene države Izraelu namenile odločen poziv, naj preneha streljati na mirovne sile Združenih narodov v Libanonu, kjer je bil v petek zvečer ranjen še en pripadnik, nervoza narašča tudi v Iranu. Pripravljali naj bi se namreč na povračilni napad Izraela, ki ga skušajo po diplomatskih poteh kar se da omiliti. Pojavile so se tudi informacije, da je bilo več iranskih komunikacijskih kanalov tarča kibernetskih napadov, a uradnih potrditev še ni.

Na pragu velikih migracijskih sprememb. Kaj čaka Slovenijo?
12. 10. 2024 07.00
Kaj prinaša pakt o migracijah in azilu, ki ga vodja direktorata za migracije na notranjem ministrstvu Matej Torkar označuje za velik dosežek Evropske unije? Ker temelji na uredbah, bo skupna migracijska politika za države članice po novem bistveno bolj zavezujoča. Ob tem pa prinaša tudi dogovor, da bodo države članice na zunanji meji EU prevzele večji delež vseh postopkov, države v notranjosti pa jim bodo pri tem pomagale. In kaj torej čaka Slovenijo? Med drugim nova zakonodaja in nov IT-sistem za spremljanje migracij, delati pa bo treba tudi na kapacitetah.

Italija odprla migrantski taborišči v Albaniji: 'To je nevaren precedens'
11. 10. 2024 19.50
Italija je uradno odprla dva migrantska centra v Albaniji, kjer namerava zadrževati moške, prestrežene v mednarodnih vodah na poti iz Afrike v Evropo. Mesečno bi begunski taborišči lahko vzdrževali do tri tisoč oseb, medtem ko bi italijanski uradniki odločali o njihovi usodi.

Izraelska vojska prevzela odgovornost za napad na mirovne sile
11. 10. 2024 10.24
Izrael je v Libanonu izvedel najbolj smrtonosen napad na središče Bejruta, odkar se je prejšnji mesec okrepila vojna proti Hezbolahu, libanonsko ministrstvo za zdravje je namreč sporočilo, da je bilo v zračnih napadih ubitih 22 ljudi. Še 117 ljudi je bilo ranjenih, reševalci pa še kopljejo po ruševinah, kjer bi lahko ležalo še več trupel. Medtem so izraelske enote znova streljale na stražni stolp Unifila in pri tem ranile dva pripadnika Unifil iz Šrilanke. Izraelska vojska je prevzela odgovornost za ta napad in pojasnila, da so njeni pripadniki "odgovorili na grožnjo", ki da se je nahajala okoli 50 metrov od položaja mirovnih sil.

V novih izraelskih napadih na Bejrut številne žrtve
10. 10. 2024 08.07
Izraelska vojska je izvedla nove zračne napade na središče Bejruta, v katerih je bilo po navedbah libanonskega ministrstva za zdravje ubitih najmanj 22 ljudi, 117 pa ranjenih. Že pred tem je izraelski obrambni minister Joav Galant opozoril, da bo odgovor njegove države na nedavni iranski raketni napad "smrtonosen in presenetljiv". Medtem pa Izrael bije bitko na več frontah, nadaljuje se obsežna operacija v severni Gazi in kopenska ofenziva v Libanonu proti Hezbolahu.

Vlada v Bruselj pošilja proračunske načrte do leta 2028
10. 10. 2024 20.17
Vlada je potrdila srednjeročni fiskalno-strukturni načrt za obdobje 2025–2028, ki ga mora Slovenija tako kot vse članice EU letos prvič poslati v Bruselj. V njem zapisani ukrepi bodo srednjeročno zagotovili ohranjanje javnofinančnega primanjkljaja pod tremi odstotki BDP ter zmanjševanje dolga proti referenčni meji 60 odstotkov BDP.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30
Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.