države eu

Goloba ne bo na COP29: 'Nekatere stvari doma so pomembnejše'

08. 11. 2024 18.26

Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na letošnji podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek v Bakuju, danes pojasnil predsednik vlade Robert Golob. Prepričan je, da bo Slovenijo z udeležbo dveh ministrov na dogodku dobro zastopana.

Po Trumpovi zmagi se Evropi še bolj mudi okrepiti svoje gospodarstvo

08. 11. 2024 06.41

Ukrepanje za okrepitev konkurenčnosti evropskega gospodarstva je po torkovih predsedniških volitvah v ZDA, na katerih je slavil Donald Trump, še bolj nujno, je pred zasedanjem voditeljev EU v Budimpešti opozoril avtor poročila o konkurenčnosti EU Mario Draghi. Tudi slovenski premier Robert Golob meni, da bi se morala Evropa znati postaviti na svoje noge.

Z otrokom v avtu pijan povzročil prometno nesrečo

08. 11. 2024 06.00

Letos so alkoholizirani vozniki povzročili 1190 prometnih nesreč. Zaradi njih je 13 ljudi izgubilo življenje. Pod vplivom alkohola sta vsak deseti povzročitelj nesreče in vsak tretji, ki povzroči smrtno nesrečo. Svojci, ki so nekoga izgubili zaradi vinjenega voznika, to težko sprejmejo.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe

07. 11. 2024 06.25

Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

Kosovi čestitke za uspešno predstavitev v Evropskem parlamentu

07. 11. 2024 15.53

Premier Robert Golob je v telefonskem pogovoru kandidatki za evropsko komisarko za širitev Marti Kos čestital za uspešno zaslišanje in potrditev pred pristojnim odborom Evropskega parlamenta. "Verjamem, da bo Marta Kos s svojim delom in vizijo odločno prispevala k večji in močnejši EU," je poudaril. Čestitala sta ji tudi predsednica Nataša Pirc Musar in podpredsednik vlade Matej Arčon.

Marta Kos dobila zeleno luč parlamentarnega odbora

07. 11. 2024 06.20

Slovenska kandidatka za evropsko komisarko za širitev EU Marta Kos je po zaslišanju prejela zeleno luč odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet), so sporočili iz liberalne politične skupine Renew, ki ji pripada tudi Kosova. Kosova je na zaslišanju sicer izpostavila, da je večja in reformirana EU strateška nuja, pri širitvi na Zahodni Balkan je poudarila pomen sprave in regionalnega sodelovanja, podporo Ukrajini pa je označila za absolutno prednostno nalogo.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

Hrvaška kandidatka za evropsko komisarko uspešno opravila zaslišanje

05. 11. 2024 08.28

Kandidatka za evropsko komisarko za Sredozemlje Dubravka Šuica je na zaslišanju v Evropskem parlamentu, ki ga je uspešno opravila, kot glavno prioriteto poudarila sodelovanje s partnerji v južnem sosedstvu, pri čemer je izpostavila sklepanje strateških sporazumov z državami v tej regiji.

Razpis za večjo letalsko povezljivost: Eurowings bi nas povezal z Nemčijo

05. 11. 2024 15.25

Na šesti javni razpis za večjo letalsko povezljivost Slovenije se je prijavil nizkocenovni prevoznik Eurowings, ki je del skupine nemške Lufthanse. Ljubljano bi ob finančni podpori države povezal z Berlinom in Düsseldorfom, so pojasnili na ministrstvu za infrastrukturo.

Slovaški diplomat o odnosih z ZDA: 'Pogovarjati se moramo kot zavezniki'

04. 11. 2024 17.56

Kandidat za evropskega komisarja za trgovino in ekonomsko varnost Maroš Šefčovič je evroposlancem zagotovil, da si bo pri svojem delu prizadeval za enotnost EU. Glede odnosov z ZDA je poudaril, da bo ne glede na rezultat torkovih predsedniških volitev Washingtonu ponudil partnerstvo, v odnosih s Kitajsko pa si bo prizadeval za uravnoteženje.

Proevropska Maia Sandu osvojila nov mandat v Moldaviji

04. 11. 2024 07.17

Po zelo tesni tekmi je na predsedniških volitvah v Moldaviji zmagala trenutna proevropska predsednica Maia Sandu, ki je glede na rezultate volilne komisije po dokončanem štetju osvojila dobrih 55 odstotkov glasov, njen tekmec iz stranke socialistov Alexander Stoianoglo pa nekaj več kot 44 odstotkov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Delni izidi predsedniških volitev: v vodstvu opozicijski kandidat Stoianoglot Stoianoglo

03. 11. 2024 18.31

V Moldaviji je po delnih in neuradnih rezultatih drugega kroga predsedniških volitev v vodstvu kandidat opozicijske stranke socialistov Alexander Stoianoglo. Po 85 odstotkih preštetih glasov naj bi prejel približno 51,4 odstotka glasov, sedanja proevropska predsednica Maia Sandu pa okoli 48,6 odstotka.

Zelenski jezen na Poljsko, Sikorski odgovarja: 'Imamo lastne obrambne potrebe'

03. 11. 2024 13.15

Poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski je zavrnil obtožbe Ukrajine, da niso dobavili obljubljenih bojnih letal za obrambo države pred rusko invazijo. "Imamo lastne obrambe potrebe," je dejal Sikorski. Ukrajina pa mora razumeti, da mora Poljska kot "frontna država" odvrniti ruskega predsednika Vladimirja Putina.

Demokracija ali 'oligarhija z neskončnim političnim podkupovanjem'?

02. 11. 2024 15.01

So ZDA še vedno demokracija? So to sploh kdaj v resnici bile? Kakšen vpliv imajo bogati posamezniki in kako nemočni so nižji sloji? Ali na primeru ZDA drži Leninova teza, da v pogojih kapitalistične proizvodnje in zasebne lastnine delovanje kapitalističnih monopolov neizogibno vodi v prevlado finančne oligarhije? Kako se ameriška oligarhija razlikuje od ruske, kitajske in drugih "avtoritarnih režimov"?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Ves svet znova za konec embarga Kubi, proti le ZDA in Izrael

31. 10. 2024 13.14

Generalna skupščina ZN je s 187 glasovi proti dvema in vzdržanim glasom Moldavije znova izglasovala resolucijo, ki zahteva odpravo ameriškega embarga proti Kubi. Slovenija je glasovala za resolucijo, glas proti so prispevali le Izrael in Združene države Amerike.

Fajonova začenja afriško turnejo, v Etiopiji se uradno odpira veleposlaništvo

31. 10. 2024 10.36

Zunanja ministrica Tanja Fajon začenja afriško turnejo, v okviru katere bo do torka obiskala Etiopijo, Somalijo in Kenijo. Osrednji namen turneje je krepitev diplomatske prisotnosti v Afriki, v luči tega pa bo potekalo tudi odprtje veleposlaništva v Adis Abebi.

Nova izstrelitev rakete iz Severne Koreje? 'Gre za ustrezno vojaško akcijo'

31. 10. 2024 07.28

Severna Koreja naj bi izstrelila novo medcelinsko balistično raketo in s tem prvič po enem letu znova preizkusila orožje, ki naj bi bilo namenjeno ogrožanju ZDA. Kim Džong Un je izstrelitev označil za "ustrezno vojaško akcijo", s katero je Severna Koreja pokazala, da je pripravljena odgovoriti na poteze svojih sovražnikov. ZDA, Južna Koreja in Japonska so izstrelitev medcelinske balistične rakete obsodile kot dejanje, ki povečuje napetosti v že tako napeti regiji. Vse večjo zaskrbljenost pa povzročajo tudi morebitne napotitve severnokorejskih vojakov na bojišča v Ukrajino.

Kakšne so politične iztočnice za Kosovo kot komisarko za širitev?

30. 10. 2024 18.09

Slovenska komisarska kandidatka Marta Kos se bo po domačih političnih zapletih jutri prvič na štiri oči srečala z novo-staro predsednico evropske komisije Ursulo von der Leyen. Tik pred tem so v Bruslju objavili najnovejši paket širitvenih poročil, ki merijo napredek 10 držav kandidatk na poti v EU. Gre za vsebino, ki bo v novem mandatu predvidoma sodila v slovenski resor. In kakšne so politične iztočnice za Marto Kos, če jo bodo evropski poslanci podprli kot bodočo komisarko za širitev?

V Gruziji preiskava domnevnih volilnih nepravilnosti

30. 10. 2024 12.04

Gruzijsko tožilstvo je sprožilo preiskavo domnevnih nepravilnosti na sobotnih parlamentarnih volitvah, na katere so opozorili tudi mednarodni opazovalci. K preiskavi so v torek pozvali v EU, Parizu, Berlinu in pri zvezi Nato. Gruzijska opozicija ne priznava izidov volitev, na katerih je zmagala vladajoča stranka Gruzijske sanje.

'Tu se nihče več ne more počutiti varnega': kdo in kako bo rešil Volkswagen?

29. 10. 2024 08.02

Dan, po katerem je vse drugače, pravijo številni v Nemčiji, potem ko je Volkswagen napovedal zaprtje vsaj treh tovarn in črtanje več deset tisoč delovnih mest. O krizi se je govorilo dolgo, a šok ni zato nič manjši. Iskanje krivca je zato v polnem teku. Na vrhu seznama: zavožen zeleni prehod in požrešnost lastnikov.

'Kdor misli, da smo Slovenci varno spravljeni pod Triglavom, se moti'

29. 10. 2024 07.00

Vprašanje, kdo bo nasledil Bidna v Beli hiši, je izjemno pomembno – ne samo za ameriške volivce, pač pa tudi za Evropo, ocenjuje nekdanji slovenski veleposlanik v Washingtonu Božo Cerar. Skrbi ga, da bi Trumpova vrnitev v Belo hišo pripeljala do trenj znotraj Evrope. Trump namreč lahko Natu precej zagreni življenje, s tem pa ogrozi stabilnost in mir v Evropi. Če se Evropa kar naenkrat znajde gola in bosa, bo to zelo slabo, saj se ni sposobna zaščititi sama, plan B pa ne obstaja. In kar je slabo zanjo, je slabo tudi za Slovenijo, opozarja.

Izraelski parlament prepovedal delovanje UNRWA

28. 10. 2024 21.58

Izraelski poslanci so sprejeli zakonodajo, s katero so agenciji Združenih narodov za palestinske begunce (UNRWA) s prihodnjim letom prepovedali delovanje v Izraelu in zasedenem Vzhodnem Jeruzalemu. Zakonodaja ogroža tudi delo agencije na območju Gaze, saj Izrael nadzira tamkajšnje mejne prehode, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Vodja agencije Philippe Lazzarini v prepovedi vidi kampanjo za diskreditacijo organizacije. Prepričan je tudi, da bo to dejanje, ki po njegovem mnenju predstavlja nevaren presedan, še okrepilo trpljenje Palestincev.

Pozivi k preiskavi in protestom: 'Priče in žrtve ruske posebne operacije'

28. 10. 2024 06.20

Madžarski premier Viktor Orban, čigar država trenutno predseduje Svetu EU, na današnjem obisku v Gruziji ne predstavlja povezave, pravi visoki zunanjepolitični predstavnik unije Josep Borrell. Pojasnil je, da rotirajoče predsedstvo Svetu EU namreč nima zunanjepolitičnih pristojnosti. Bruselj je medtem pozval k neodvisni preiskavi domnevnih volilnih nepravilnosti, opozicija pa že načrtuje demonstracije.

Tehnologija namesto tablet: kako Indija Putinu pomaga do 'prepovedanih artiklov'

28. 10. 2024 09.39

Shreya Life Sciences, majhno farmacevtsko podjetje v indijskem Mumbaju, se je zaradi dobav napredne tehnologije v Rusijo kljub zahodnim sankcijam znašlo v središču mednarodne pozornosti. A pravzaprav gre le za en primer v nizu številnih.

'Migrantov ne smemo enačiti s kriminalom ali teroristi. Številke tega ne kažejo'

27. 10. 2024 09.29

So se napovedani migracijski trendi za letošnje leto uresničili? Bi dodatni izpostavi azilnega centra na naši južni meji potrebovali že letos? Generalni direktor Direktorata za migracije Matej Torkar pravi, da obstoječe kapacitete trenutno zadostujejo, saj se napovedi niso uresničile. Policija beleži za približno 12 odstotkov manj nezakonitih prehodov državne meje, podobno pa je tudi pri postopkih mednarodne zaščite. Trende sicer spremljajo in jih naslavljajo tako z integracijsko kot migracijsko strategijo, del katere se osredotoča tudi na varnostni vidik. Sogovornik slednjega ne zanika, a vseeno poudarja, da migrantov ne smemo enačiti s kriminalom oz. s teroristi. "Številke namreč tega ne kažejo," je jasen.

Tanja Fajon: Ni še čas, da Ukrajina vstopi v Nato

26. 10. 2024 10.26

Kandidatka za evropsko komisarko iz Slovenije Marta Kos bo na zaslišanju v Evropskem parlamentu uspešna, je v intervjuju napovedala zunanja ministrica Tanja Fajon. Prepričana je, da lahko Slovenija na področju širitve EU stori zelo veliko, glede vstopa Ukrajine v Nato pa je poudarila, da ji je pot sicer odprta, a da še ni čas za to.

Von der Leynova: Srbija spada v Evropsko unijo

25. 10. 2024 17.02

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Beogradu izrazila prepričanje, da Srbija spada v Evropsko unijo, o čemer da pričajo tako njena dejanja kot dosedanji napredek. Srbski predsednik Aleksandar Vučić pa je zagotovil, da Beograd ne bo spreminjal svoje zunanje politike, a da bodo obenem nadaljevali evropsko pot.

Poročilo: najnovejša zdravila vse slabše dostopna Evropejcem

25. 10. 2024 15.44

V Evropi in Sloveniji se zmanjšuje število kliničnih preskušanj zdravil, zaradi česar ima prebivalstvo Evrope zmanjšan dostop do najnovejših zdravil, ugotavlja poročilo, ki ga je objavila Evropska zveza farmacevtskih industrij in združenj. Razlog za manjšo privlačnost Evrope za klinične raziskave so manj ugodni regulativni in finančni ekosistemi.

Vse več ponaredkov na evropskih trgih, leta 2022 zasegli 86 milijonov predmetov

24. 10. 2024 15.52

Približuje se konec leta, potrošniki pa vse bolj iščemo ugodne ponudbe za darila. Novo poročilo Europola in Urada Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) pa ob tem opozarja, da goljufi in mreže organiziranega kriminala s ponarejenimi izdelki izkoriščajo želje potrošnikov po nizkih cenah.