države eu

Kako varne so aplikacije za sporočanje?
21. 09. 2024 10.33
Kdaj ste nazadnje uporabili aplikacijo za sporočanje? Verjetno pred nekaj minutami. Te aplikacije so postale sestavni del našega vsakdana, saj ponujajo udobje ter takojšnjo komunikacijo s prijatelji, družino in sodelavci. Toda ste se kdaj med lahkotnim pošiljanjem besedila, deljenjem fotografije ali sodelovanjem v skupinskem klepetu ustavili in razmislili o varnosti takšne komunikacije?

Makedonski župan Prešička obtožuje pritiska
20. 09. 2024 20.05
Je nekdanji minister za kulturo in vidni član Socialnih demokratov, ki danes sedi na vrhu državnega Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj, Dejan Prešiček res pritiskal na župana manjše občine v Severni Makedoniji, naj priredi javni razpis za večmilijonski projekt čiščenja odpadnih voda, ki ga sofinancira Slovenija prek zunanjega ministrstva? Prešiček kakršne koli pritiske zanika. Prešiček, ki je stopil pred naše kamere, kakršne koli pritiske zanika. "Kot dober gospodar smo samo preverili, ali so vsi pogoji, ki so jih Makedonci vnesli v razpis, res zakoniti in ali niso nalašč omejili konkurence slovenskih podjetij," odgovarja. A zakaj je na razgovor za 2,7-milijonski projekt, od katerega večino denarja prispeva prav naša država, pripeljal podjetnika, ki se je na koncu prijavil na razpis?

Madžarski parlament že skoraj pod vodo, najhujši poplavni val šele prihaja
20. 09. 2024 17.20
Osrednjo Evropo so prizadele ene najhujših poplav v zadnjih desetletjih. Umrlo je najmanj 20 ljudi, škoda pa se bo merila v milijardah evrov. Visok vodni val je zdaj dosegel tudi Madžarsko, kjer so razmere v nekaterih krajih precej kritične. Dramatični posnetki prihajajo tudi iz madžarske prestolnice, kjer je Donava dosegla stavbo madžarskega parlamenta. Na poplavni val pa se pripravljajo tudi na Hrvaškem, kjer njegov vrhunec pričakujejo v sredo.

Pirc Musarjeva evroposlancem zaželela veliko 'pameti in političnega pragmatizma'
20. 09. 2024 19.30
"Veliko razuma, pameti in političnega pragmatizma," je predsednica republike Nataša Pirc Musar na sprejemu v predsedniški palači zaželela slovenskim evroposlancem za čas, ko bodo v Bruslju na sporedu zaslišanja komisarskih kandidatov. Prepričana je, da je resor širitve Evropske unije, ki je Sloveniji pripadel, dober resor. Kaj pa komisarska kandidatka Slovenije? V SDS menijo, da ima Marta Kos razlogov za nervozo več kot dovolj, v Gibanju svoboda pa so prepričani, da na desnici dvome v njeno kandidaturo ustvarjajo, ker jo želijo diskreditirati.

EU bo Ukrajini namenila posojilo v višini 35 milijard evrov
20. 09. 2024 13.07
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Kijevu napovedala, da bo EU Ukrajini v okviru zaveze skupine G7 namenila posojilo v višini 35 milijard evrov. Skupina G7 je julija napovedala posojilo v višini 50 milijard dolarjev (okoli 45 milijard evrov), za odplačevanje katerega bi Ukrajini posredovali prihodke od upravljanja zamrznjenega ruskega premoženja.

29.000 okužb, 700 smrti: opičje koze še niso pod nadzorom
20. 09. 2024 12.30
Afriški center za nadzor in preprečevanje bolezni (Africa CDC) je sporočil, da bolezen opičjih koz oz. mpox v Afriki ni pod nadzorom. Od začetka leta so v 15 afriških državah skupno zabeležili več kot 29.000 primerov bolezni in več kot 700 smrti.

Svet EU sprejel seznam komisarskih kandidatov
20. 09. 2024 07.17
Svet EU je v dogovoru s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen sprejel seznam kandidatov, ki jih Evropskemu parlamentu predlaga v imenovanje za člane prihodnje komisije. Seznam, na katerem je tudi slovenska kandidatka Marta Kos, bodo zdaj posredovali Evropskemu parlamentu, ki bo lahko začel postopek potrjevanja kandidatov.

Cena globalnega kaosa: inflacija, pomanjkanje in paket v treh dneh
20. 09. 2024 05.36
Svet je povezan kot še nikoli, to pa s seboj prinaša tudi izzive. V zadnjih letih so globalne dobavne verige doživele številne nepredvidljive motnje, ki so močno vplivale na gospodarstva po vsem svetu. Pandemija covida je povzročila velikanske zamude in pomanjkanje ključnih izdelkov, okrevanje po pandemiji pa je še naprej oteženo zaradi rusko-ukrajinskega konflikta in vojne v Gazi, ob tem pa so naravne nesreče in podnebne spremembe dodatno povečale nestanovitnost v logističnih sistemih – in zaenkrat nič ne kaže, da bi lahko njihov vpliv obvladali. Motnje pa ne vplivajo le na dostopnost proizvodov, temveč prinašajo tudi dvig cen, povečano inflacijo in težave pri ohranjanju poslovne kontinuitete.

Von der Leynova napovedala deset milijard evrov za pomoč po poplavah
19. 09. 2024 19.49
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je med obiskom v Vroclavu na Poljskem napovedala deset milijard evrov za pomoč državam članicam EU, ki so jih v zadnjih dneh prizadele uničujoče poplave. Te so opustošile dele srednje in vzhodne Evrope ter skupno terjale 24 smrtnih žrtev.

Vlada potrdila kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko
19. 09. 2024 13.16
Vlada je potrdila kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko. Medtem jo je že poslala v Bruselj, madžarsko predsedstvo Sveta EU pa je sprožilo postopek uradnega potrjevanja seznama komisarskih kandidatov.

Odbor ZN: Izrael resno krši pravice otrok
19. 09. 2024 17.43
Generalna skupščina ZN je v sredo sprejela novo resolucijo, s katero zahteva konec izraelske okupacije palestinskih ozemelj. Medtem izraelsko obleganje Gaze traja že 349 dni, v novih zračnih napadih je bilo v zadnjih 24 urah ubitih več kot 30 Palestincev, med njimi tudi približno devet otrok. Odbor Združenih narodov je Izrael obtožil hudih kršitev Konvencije o otrokovih pravicah na okupiranih palestinskih ozemljih. V Madridu pa je španski premier Sanchez prvič po priznanju Palestine gostil palestinskega predsednika Abasa, voditelja sta govorila o dogajanju na Bližnjem vzhodu in pozvala k umiritvi razmer. Španija pa je dobila tudi prvega veleposlanika Palestine v tej evropski državi.

Han: Slovenskemu gospodarstvu gre trenutno relativno dobro
19. 09. 2024 12.56
Na Mednarodnem obrtno-podjetniškem sejmu Mos v Celju so pripravili mednarodno poslovno srečanje Connect2Slovenia, na katerem sodeluje 100 podjetnikov iz 13 držav. Minister za gospodarstvo Matjaž Han je v pismu zbranim med drugim ocenil, da gre slovenskemu gospodarstvu trenutno relativno dobro.

'Kmet je najcenejše komunalno podjetje, ki ureja našo okolico'
20. 09. 2024 06.00
Kakšno je stanje v živilsko prehrambeni industriji in kakšna je njena prihodnost? Kaj pa prihodnost pridelave mesa, se bo še izplačala? "Kakovostna hrana ni samoumevna, prepuščeni smo sami sebi, pričakoval bi od države, ki je starejša od 30 let, da bo imela neko strategijo," na alarmantno stanje opozarjajo ključni akterji na področju živil. Strategija države na tem področju je bila doslej najmanj pomanjkljiva, če že ne neobstoječa. In tudi zdaj ni jasno, kakšna pravzaprav je. Ministrica Mateja Čalušić sicer opozarja, da smo izgubili prehransko varnost v velikosti občine Murska Sobota.

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih
18. 09. 2024 17.36
Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

'Popolna nevihta', politično motivirana preobrazba in 20 milijard evrov: boj za preživetje
19. 09. 2024 07.09
Ena od treh evropskih tovarn avtomobilskih velikanov, kot so BMW, Mercedes, Stellantis, Renault in Volkswagen, dela veliko manj od svojih zmogljivosti. Bloomberg Intelligence ugotavlja, da je v nekaterih obratih proizvedena manj kot polovica vozil, ki bi jih teoretično lahko izdelali. Medtem ko evropske številke vse bolj skrbijo, pa kitajski konkurenti iščejo proizvodne lokacije na evropskih tleh.

Tujci prevzemajo živilske velikane: 'To je matematika, če se ne izide, je lahko težava'
19. 09. 2024 06.10
Kaj se je zgodilo z nekdaj slovenskimi živilskimi podjetji, paradnimi konji slovenskega gospodarstva in stebri prehranske neodvisnosti? Nekatera so propadla – prvi med njimi MIP, druga so bila prodana – Droga Kolinska, Fructal, Radenska ... Spet tretja so na smetišče zgodovine popeljali domači lastniki. Nekatera so pod tujimi lastniki še uspešnejša, denimo Ljubljanske mlekarne. V slovenski lasti tako ostaja le še peščica živilskih podjetij. Pri prevzemih ne gre za emocije, pravi Janez Rebec, predsednik uprave skupine Pivka-Delamaris. "To je matematika, če se ne izide, je lahko to težava." Kaj to pomeni za prehransko varnost in samooskrbo Slovenije?

Kosovi zelena luč odbora: Zame so vrednote in cilji Evropske unije sveti
18. 09. 2024 07.20
Odbor je z devetimi glasovi proti petim podprl kandidaturo Marte Kos za evropsko komisarko iz Slovenije. Mnenje odbora sicer za vlado ni zavezujoče, bo pa ta sedaj lahko ime kandidata posredovala v Bruselj.Kosova je izrazila zadovoljstvo z dodeljenim resorjem za širitev, saj da je eden pomembnejših tako za Slovenijo kot EU. Prepričana je, da je to področje, na katerem bodo še najbolj do izraza prišle njene kompetence.

Madžarski pozivniki, 20 gramov eksploziva in simultana detonacija
18. 09. 2024 10.23
12 ljudi je bilo ubitih v eksplozijah pozivnikov širom Libanona in Sirije, več kot tri tisoč ranjenih. Hezbolah priznava, da so pozivniki pripadali različnim enotam organizacije in institucijam ter da je med ubitimi osem njegovih članov. Za napadom naj bi stala izraelska tajna služba. Kako je, domnevno Mosad, sploh izvedel tako obsežen napad in od kod so prišli pozivniki? Tajvansko podjetje in njegov poslovni partner na Madžarskem sta zavrnila navedbe, da sta izdelala pozivnike.

Na Portugalskem razglasili izredne razmere, zaradi požarov nove evakuacije
18. 09. 2024 13.06
Na Portugalskem so zaradi gozdnih požarov, ki že več dni divjajo v osrednjem in severnem delu države, odredili nove evakuacije. Na severu države divja več kot 100 gozdnih požarov, s katerimi se bori več tisoč gasilcev. Razmere so posebej zahtevne v mestu Arouca v okrožju Aveiro.

Nizozemska želi 'drastično zmanjšati' vstop nezakonitih migrantov
18. 09. 2024 15.25
Nizozemska je Evropsko komisijo obvestila, da želi izvzetje iz skupne evropske azilne in migracijske politike. Vlada v Haagu, ki si je zadala za cilj drastično zmanjšanje prihoda migrantov v državo, je svojo namero objavila le nekaj dni po tistem, ko je naznanila najstrožjo politiko priseljevanja doslej.

Slovenija na pomoč Češki, z Rdečim križem tudi drugim prizadetim državam
18. 09. 2024 11.47
Slovenija je prek mehanizma EU na področju civilne zaščite na Češko poslala materialno pomoč, so sporočili z ministrstva za obrambo. Medtem pri Rdečem križu Slovenije zbirajo pomoč tudi za vse druge države v srednji Evropi, ki jih je prizadel ciklon Boris.

Prepoved kajenja na igriščih, bazenih, pred bolnišnicami in na postajališčih?
17. 09. 2024 16.56
Evropska komisija je države članice EU pozvala, naj uvedejo več območij prepovedi kajenja in tako nekadilce, zlasti otroke in mladino, zaščitijo pred pasivnim kajenjem, obenem pa prispevajo k zmanjšanju števila primerov smrti zaradi raka.

Ognjeni zublji na Portugalskem terjali več smrtnih žrtev
17. 09. 2024 15.29
V gozdnih požarih, ki od konca tedna divjajo na Portugalskem, je umrlo sedem ljudi, med njimi so štirje gasilci, je v ponedeljek sporočila agencija za civilno zaščito. "Čeprav so razmere zapletene, so pod nadzorom," je povedal vodja agencije Andre Fernandes. Najhuje je bilo na severu in v osrednjem delu države.

Kdo je dobil najboljše resorje in kdo najmanj zaželenega?
17. 09. 2024 11.17
Ursula von der Leyen je na tiskovni konferenci v Strasbourgu predstavila komisarsko ekipo, kot si jo je zamislila. V njej je 40 odstotkov žensk (11 komisark) in 60 odstotkov moških, nekoliko pa je razmerje zasukala pri izbiri svojih izvršnih podpredsednikov, kjer sta dva moška in štiri ženske. Kako je von der Leynova razdelila resorje? Komu so pripadla tista najbolj zaželena in kdo je dobil "najslabšega"?

Slovenija poplavljenim državam dala na razpolago svoje reševalne enote
17. 09. 2024 13.17
Na seji vladnega odbora je bila sprejeta odločitev, da se državam srednje in jugovzhodne Evrope, ki so jih prizadele poplave, na podlagi njihovih zaprosil za pomoč prek mehanizma EU na področju civilne zaščite zagotovi pomoč z do petimi različnimi enotami za pomoč za posredovanje ob poplavah oziroma ustrezna materialna pomoč v skupni vrednosti do 600.000 evrov.

Zbujajo se v neskončen dan; po Bratislavi s supom
17. 09. 2024 09.49
Prebivalcem srednje in vzhodne Evrope se zdi, kot da se zbujajo v neskončen dan. S sivega neba dan za dnem se zlivajo litri dežja, ki jih zemlja ne požira, zato voda preplavlja njihove domove, ulice, njive. Redno prevozno sredstvo so postali reševalni helikopterji in čolni, do svojih avtomobilov ne morejo več. Seznama mrtvih in pogrešanih se vztrajno polnita, doslej so našli že 21 trupel. Najhuje ostaja na Poljskem, Češkem in v Avstriji, visoke vode so že dosegle tudi Nemčijo.

Cene mesa višje za 81 odstotkov. Bo meso za slovenskega kupca postalo predrago?
17. 09. 2024 06.00
Cene mesa so bile julija letos za 81,3 odstotka višje kot na začetku leta 2004. Zakaj je cena za potrošnike na prvem mestu, šele na četrtem pa poreklo? Slovenski potrošnik je za slovensko meso pripravljen plačati od 5 do 10 odstotkov več. Bi lahko meso postalo predrago? Kakšne so marže trgovcev? In kdo ima največje koristi pri rasti cen hrane in mesa?

Odbor DZ pozval k premišljenim rešitvam, kritike so letele na prejšnje odločitve
16. 09. 2024 18.27
Odbor DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je seznanil z informacijo o tveganju predčasnega prenehanja obratovanja Teša in Premogovnika Velenje ter s tem povezano problematiko zagotavljanja ogrevanja v Šaleški dolini. Člani odbora so v razpravi pozvali k premišljenim rešitvam, slišati je bilo tudi kritike preteklih političnih odločitev.

Na vsak kvadratni meter mesta se je zlilo 500 litrov dežja; Orban ne gre nikamor
16. 09. 2024 10.35
Iz številnih evropskih držav prihajajo prizori, ki spominjajo na tiste iz Slovenije pred dobrim letom dni. Helikopterji z vitlom dvigujejo ujete iz poplavljenih hiš, požrtvovalni gasilci nosijo ljudi na varno, ulice so se spremenile v reke. O prvi smrtni žrtvi poročajo tudi s Češke, še sedem ljudi pogrešajo. Mesto Jesenik je videti, kot bi bilo v Ukrajini. Odrejena je tudi evakuacija Ostrave, tretjega največjega mesta. Slovensko zunanje ministrstvo vsem, ki potujejo na prizadeta območja, svetuje posebno previdnost in upoštevanje navodil lokalnih organov. Madžarski premier Viktor Orban je zaradi razmer preložil vse mednarodne obveznosti.

Rekorden uvoz mesa: raje kupimo slovensko ali cenejše meso?
16. 09. 2024 06.00
Lani smo uvozili rekordne količine mesa – 116,7 tisoč ton, pri tem največ, slabih 54 odstotkov, svinjine. Razlog? Ker imamo svinjine na voljo premalo. Samooskrbni smo z govedino in perutnino. Gre v tujino bolj kakovostno meso? 'Slabša živina gre v slovenske klavnice,' ocenjuje Jože Tomšič, vodja kmetijstva v Kmetijski zadrugi Trebnje.