države eu

Sprememba politike do Jugoslavije
04. 11. 1999 21.31
Združene države Amerike so spremenile politiko do Jugoslavije. Ukinitev gospodarskih ukrepov tako zdaj ne pogojujejo več z odstopom Miloševića, pač pa z izvedbo demokratičnih volitev.

Želimo nadaljevati zelo tesen dialog
04. 11. 1999 15.48
Irski premier Bertie Ahern, ki je bil danes na povratnem delovnem obisku v Sloveniji, se je z gostiteljem, predsednikom vlade Janezom Drnovškom, in predsednikom države Milanom Kučanom ločeno pogovarjal predvsem o Evropski uniji, nadaljnjem razvoju petnajsterice in slovenskih prizadevanjih za članstvo v tej evropski združbi. Državi sta ob tej priložnosti podpisali tudi prvi dvostranski sporazum, in sicer o zračnem prometu, ob čemer je premier Drnovšek izrazil upanje, da bodo omenjenemu sporazumu ''kmalu sledili podpisi še drugih manjkajočih dvostranskih dokumentov''. Oba premiera sta se zavzela za krepitev ''odličnih dvostranskih odnosov''.

Sprememba mejne politike po vstopu v EU
03. 11. 1999 21.35
Ko bo Slovenija polnopravna članica Evropske unije, bo morala povsem odpreti meje za prebivalce članic unije, po drugi strani pa jih tesneje zapreti proti državam nečlanicam. Slovenija pa bo morala za nekatere države celo znova uvesti vizume.

Slovenski prispevek k stabilnosti JV Evrope
03. 11. 1999 16.05
Slovenija je gospodarsko in politično dovolj močna ter stabilna, da lahko prispeva k stabilnosti jugovzhodne Evrope, je danes na novinarski konferenci ob koncu dvodnevne parlamentarne mednarodne konference z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve Evropske unije poudaril slovenski poslanec in predsednik parlamentarne odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin.

Irski premier Ahern na obisku v Sloveniji
03. 11. 1999 15.42
Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška bo nocoj v Slovenijo prispel irski premier Bertie Ahern, ki se bo med uradnim delom delovnega obiska v četrtek srečal z gostiteljem Drnovškom, sprejel pa ga bo tudi predsednik države Milan Kučan. Ob tej priložnosti bosta minister za promet in zveze Anton Bergauer in irska nerezidenčna veleposlanica v Sloveniji Thelma Doran podpisala dvostranski sporazum o zračnem prometu.

O zaščiti slovenske manjšine v Italiji
02. 11. 1999 21.54
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Franco Juri se je danes v Ljubljani sestal s predsednikom zunanjepolitičnega odbora italijanskega senata in članom stranke demokratične levice Giangiacomom Migonejem. Sogovornika sta izpostavila pomen čimprejšnjega sprejema zakona o globalni zaščiti slovenske manjšine v italijanskemu parlamentu, so sporočili z ministrstva za zunanje zadeve.

Kakšna je vloga parlamenta pri širitvi EU?
02. 11. 1999 21.50
Mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki jo je pod pokroviteljstvom švedske vlade pripravil državni zbor, udeležuje pa se je okrog 120 predstavnikov evropskih institucij, držav članic ali kandidatk, se je popoldne prvega dne nadaljevala v dveh delovnih skupinah: o širitvi unije ter o izkušnjah v uniji. V prvi so razpravljalci pozornost posvečali vlogi nacionalnega parlamenta v EU ter njegovem odnosu z Evropskim parlamentom, odnosu med večino in manjšino v nacionalnem parlamentu ter odprtosti parlamenta za javnost, ob koncu pa tudi pripravljenosti unije na širitev. Druga skupina se je ukvarjala predvsem z izkušnjami držav članic z EU in, tako kot prva, poudarjala potrebo po krepitvi vloge parlamentov ter sodelovanja nacionalnih parlamentov z Evropskim.

Konferenca WTO o kmetijstvu in storitvah
02. 11. 1999 19.16
Na ministrski konferenci Evropske komisije in držav kandidatk za vstop v EU o novem krogu pogajanj v okviru Svetovne trgovinske organizacije (WTO), ki jo je dopoldne v madžarski prestolnici odprl evropski komisar za trgovino Pascal Lamy, so največ pozornosti namenili sproščanju trgovine s kmetijskimi izdelki in storitvami. Države kandidatke so na konferenci izrazile pripravljenost za usklajevanje z EU glede skupnih ciljev v novem krogu trgovinskih pogajanj, saj želijo postati polnopravne članice te evropske integracije. Vendar so ob tem opozorile na nujnost upoštevanja različnih pogojev, ki so si jih izpogajale z vstopom v WTO.

Začetek mednarodne konference
02. 11. 1999 12.44
V Ljubljani se je danes začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca poteka pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

Konferenca Slovenija na poti v EU
01. 11. 1999 12.31
V Ljubljani se bo jutri začela dvodnevna mednarodna parlamentarna konferenca Slovenija in druge države kandidatke na poti v Evropsko unijo - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Konferenca bo potekala pod švedskim pokroviteljstvom, in sicer manj kot mesec dni po objavi letošnjega poročila Evropske komisije o napredku držav kandidatk ter dober mesec pred vrhom EU v Helsinkih, kjer bo petnajsterica vprašanje širitve podrobneje obravnavala.

Uživanje britanske govedine varno
29. 10. 1999 20.51
Posebna skupina strokovnjakov, ki jih je določila Evropska unija, je danes enoglasno odločila, da je uživanje britanskega govejega mesa popolnoma varno. Evropska komisija je tako zavrnila pomisleke Francije, ki je poleg Nemčije še vedno vztrajala pri embargu na britansko meso. Druge države Evropske unije so embargo ukinile že 1. avgusta.

1,5 milijarde primanjkljaja
29. 10. 1999 16.45
Evropska unija je po prvih ocenah, ki jih danes objavlja Eurostat, avgusta beležila 1,5 milijarde evrov zunanjetrgovinskega primanjkljaja, medtem ko je avgusta lani beležila presežek v višini ene milijarde. V prvih sedmih mesecih leta skupaj je imela petnajsterica v zunanji trgovini za 3,1 milijarde primanjkljaja, medtem ko je še lani v enakem obdobju beležila presežek v višini 13,9 milijarde evrov.

V Segedinu srečanje Dobbins-Djindjić
25. 10. 1999 13.18
Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Djindjić se bo danes v madžarskem mestu Segedin ločeno sestal s posebnim ameriškim odposlancem za Balkan Jamesom Dobbinsom.

Uspeh CDU na lokalnih volitvah
25. 10. 1999 10.35
Krščansko-demokratska unija (CDU) nadaljuje svoj zmagovit pohod v Nemčiji. Na včerajšnjih lokalnih volitvah v nemški zvezni državi Baden-Wuerttemberg je po izidih vzporednih volitev CDU pridobila glasove v obeh največjih mestih Stuttgart in Mannheim, medtem ko se morajo socialdemokrati (SPD) in Zeleni sprijazniti z izgubami.

Parlamentarna konferenca o širitvi EU
23. 10. 1999 11.56
V slovenski prestolnici bo 2. in 3. novembra potekala prva mednarodna parlamentarna konferenca z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve EU. Udeležbo je potrdilo 16 evropskih držav, so sporočili iz državnega zbora.

Odnosi med Črno goro in Slovenijo dobri
22. 10. 1999 07.51
Po slavnostni otvoritvi in uvodni plenarni razpravi na Regionalnem poslovnem stičišču se je slovenski premier Janez Drnovšek včeraj srečal s predsednikom vlade Črne gore Filipom Vujanovićem. Ta je slovenskega gostitelja seznanil z aktualnimi gospodarskimi in političnimi razmerami v Črni gori, z odnosi Črne gore z Beogradom ter s prizadevanji Črne gore za vključitev v atlantske povezave.

Trije meseci za odpravo nepravilnosti
21. 10. 1999 21.15
Nesporazum o izvozu rdečega mesa je seveda še vedno v ospredju. Grožnje prepovedi izvoza slovenskega mesa v države Evropske unije (EU) se včeraj niso uresničile. Slovenska vlada je tako pridobila nekaj časa, da do prihoda nove inšpekcije nepravilnosti odpravi. Če ji to ne bo uspelo, bo EU 1. februarja 2000 izvoz mesa zares prepovedala.

Jelko Kacin sprejel italijanskega veleposlanika
21. 10. 1999 16.44
Predsednik odbora za mednarodne odnose državnega zbora (DZ) Jelko Kacin je danes sprejel italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Cappello, so sporočili z oddelka za informiranje DZ.

Nove delovne skupine Pakta stabilnosti
19. 10. 1999 18.16
Diplomati iz 60 držav, med katerimi je tudi slovenska delegacija, so se danes na zasedanju Pakta stabilnosti za JV Evropo v Ženevi sporazumeli o oblikovanju novih delovnih skupin za demokratizacijo in človekove pravice v JV Evropi.

WIIW ne pričakuje širitve EU pred letom 2004
18. 10. 1999 21.20
Izvedenci dunajskega Inštituta za mednarodne gospodarske primerjave (WIIW) pozitivno ocenjuje priporočilo Evropske komisije za začetek pristopnih pogajanj še s šestimi kandidatkami za vstop v EU. Po besedah izvedenca WIIW Michaela Landesmanna naj bi bilo na ta način lažje obvladovati vprašanje različnega razvoja posameznih kandidatk iz srednje- in vzhodnoevropskih držav. Po mnenju predstavnika WIIW Sandorja Richterja pa prvih vstopov v EU ne gre pričakovati pred 1. januarjem 2004.

Blokada izvoza rdečega mesa v EU?
18. 10. 1999 14.00
Na Veterinarsko upravo Slovenije, ki deluje v sestavi ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, je v petek iz Bruslja prispela napoved, da bo jutri ali sredo stalni veterinarski odbor Evropske unije obravnaval možnost, da Sloveniji odvzame pravico do izvoza rdečega mesa v države članice. Slovenija uradno prepovedi še ni dobila, veterinarska uprava pa je veterinarskemu zavodu kljub temu začasno prepovedala izdajo veterinarskih spričeval za izvoz mesa v države EU.

Švedski veleposlanik na obisku pri Kacinu
18. 10. 1999 11.48
Predsednik odbora DZ za mednarodne odnose Jelko Kacin je danes na delovni obisk sprejel veleposlanika Kraljevine Švedske Bjoerna Skalo. Rdeča nit pogovora so bile priprave na prvo mednarodno parlamentarno konferenco z naslovom Slovenija in druge države kandidatke na poti v EU - vloga parlamentov v procesu širitve EU, ki bo 2. in 3. novembra letos v Ljubljani.

16. oktober - svetovni dan hrane
16. 10. 1999 12.52
Kljub izrednemu globalnemu napredku v kmetijstvu zaradi vremenskih nezgod in vojn, ki imajo za posledico veliko število beguncev, v današnjem času še vedno več kot 800 milijonov ljudi trpi zaradi kroničnega pomanjkanja hrane. Vsako leto zaradi lakote še vedno umre več kot 200 milijonov ljudi, od teh prek pet milijonov otrok, mlajših od pet let.

EU o usklajenem pravosodju
16. 10. 1999 10.51
Voditelji držav članic Evropske unije naj bi se na današnjem nadaljevanju zasedanja dogovorili o usklajevanju pravosodja in notranjih zadev, za kar si najbolj prizadeva Velika Britanija, kar naj bi pripomoglo tudi k boljšemu sodelovanju pri izročitvi mednarodnih zločincev, t.i. >>evropooblastilo<<, ki bo veljalo v vseh državah EU. Francoski premier Lionel Jospin je poudaril, da EU ni le področje za svobodno trgovanje, ampak da je sposobna reagirati tudi na vsakodnevne probleme prebivalcev.

Zasedanje EU na Finskem
15. 10. 1999 14.58
Predsedniki vlad in držav Evropske unije so v finskem mestu Tampere začeli dvodnevno neformalno zasedanje, v ospredju katerega je skupna politika do azila ter sodelovanje pravosodnih organov. Nemški kancler Gerhard Schroeder je dejal, da od srečanja o azilski in pravni politiki pričakuje pobude za skupno evropsko ravnanje. Po kanclerjevem mnenju ne gre samo za vprašanje skupne azilske in begunske politike, ampak tudi za to, da bi sodbo ene države lahko izvršili v kaki drugi državi.

Poročilo Evropske komisije
13. 10. 1999 20.12
Evropska komisija je danes objavila redno letno poročilo o pripravljenosti držav kandidatk za članstvo v EU. Slovenija je v primerjavi z lanskim letom dosegla velik napredek, predvsem se je resno lotila odpravljanja zaostankov pri usklajevanju zakonodaje. Poleg hvale smo bili deležni tudi manjših kritik.

Kučan sprejel predsednika latvijskega parlamenta
13. 10. 1999 18.34
Predsednik države Milan Kučan je danes sprejel predsednika latvijskega parlamenta Janisa Straumeja, s katerim sta se pogovarjala o razvoju evropskih integracijskih tokov, v okviru katerih si tako Slovenija kot Latvija prizadevata doseči enake cilje, predvsem članstvo v EU in zvezi NATO.

Gantar z latvijskimi gosti o izmenjavi izkušenj
12. 10. 1999 20.02
Minister za okolje in prostor Pavle Gantar se je danes sestal z delegacijo latvijskega parlamenta pod vodstvom Janisa Straumeja, ki je na tridnevnem obisku v Sloveniji. Gostom je predstavil svoje ministrstvo in njegove pristojnosti, so sporočili z ministrstva za okolje in prostor.

Predstavniki EU na Bahamih
12. 10. 1999 14.21
Predstavniki držav članic EU in njihovih nekdanjih kolonij so včeraj na Bahamih začeli pogovore o oblikovanju novega sporazuma o pomoči in trgovini.

Hrvaški izvoz še zaostaja
09. 10. 1999 18.31
Po podatkih Državnega zavoda za statistiko je hrvaški izvoz v prvih osmih mesecih letošnjega leta znašal 2,76 milijarde dolarjev, kar je 4,7 odstotka manj kot v enakem lanskem obdobju. Istočasno je Hrvaška uvozila blago v vrednosti 4,99 milijarde dolarjev ali za 9,2 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Primanjkljaj v blagovni menjavi s tujino v prvih osmih mesecih tako znaša 2,23 milijarde dolarjev in je manjši za 14,3 odstotka kot v enakem lanskem obdobju.