države eu

Bo zamuda pri prevzemanju pravnega reda EU res odpravljena?
05. 05. 1999 15.08
Slovenija pri prevzemanju pravnega reda Evropske unije v svojo zakonodajo sicer spet zamuja, vendar ima do oddaje poročila o izvajanju državnega programa za prevzem pravnega reda EU za naslednje redno poročilo Evropske komisije o napredku Slovenije še dovolj časa, da bo zamudo odpravila, je na današnji seji komisije državnega zbora za evropske zadeve ocenil pristojni minister Igor Bavčar ter dodal, da bo pred oddajo poročila komisiji konec junija oziroma v začetku julija najverjetneje potrebna izredna seja državnega zbora za sprejetje predvidoma desetih zakonov iz svežnja t.i. evropske zakonodaje. Vladna služba za evropske zadeve ima po ministrovih besedah trenutno največ dela prav z državnim programom, ki ga mora po napotilih Evropske komisije prilagoditi strukturi rednih poročil, ki jih komisija pripravlja za vse države kandidatke. Te morajo svoja poročila o izvajanju programa oddati poleti, tudi na njihovi podlagi pa bo komisija pozno jeseni objavila svoje ocene.

Danska podpora Jaserju Arafatu
03. 05. 1999 20.41
Danski premier Poul Nyrup Rasmussen je na srečanju s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom danes poudaril, da Danska, tako kot druge članice EU, podpira razglasitev palestinske države po izraelskih volitvah 17. maja, je poročala danska tiskovna agencija Ritzau.

Jospin: Zveza NATO bo odločno nadaljevala operacijo proti ZRJ
30. 04. 1999 20.04
Francoski premier Lionel Jospin je po današnjem krajšem obisku v Albaniji, med katerim se je sešel z albanskim predsednikom Rexhepom Meidanijem in drugimi predstavniki albanske vlade, zatrdil, da bo zveza NATO odločno nadaljevala svojo operacijo proti ZRJ, predsednik Slobodan Milošević pa bo moral po Jospinovih besedah sprejeti pogoje zavezništva in Združenih narodov.

Naftni embargo EU proti ZRJ dokončno potrjen
29. 04. 1999 17.36
Evropska unija je danes dokončno potrdila naftni embargo proti ZRJ, tako da ta lahko sedaj stopi v veljavo, so danes sporočili z nemškega predsedstva EU.

Prodaja japonskih avtomobilov v Evropi pada
28. 04. 1999 07.46
Kljub večji prodaji v Evropi se je izvoz japonskih avtomobilov v poslovnem letu 1998 občutno zmanjšal. Japonska podjetja so v fiskalnem letu, ki se je končalo 31. marca leta 1999, izvozila skupno 4,52 milijona osebnih in gospodarskih vozil, kar je za 3,3 odstotka manj kot leto prej, je v Tokiu sporočilo združenje JAMA. Izvoz avtomobilov v EU se je povečal že tretje leto zapored in se zvišal za 8,9 odstotka na 1,174 milijona vozil. Izvoz v Severno ameriko se je povišal za 3,3 odstotka na 1,50 milijona avtomobilov. Vendar pa to ne zadostuje, da bi nadomestili zmanjšanje izvoza v drugih delih sveta. Izvoz v azijske države se je zmanjšal za 53,3 odstotka na približno 249.000 vozil, v Latinsko Ameriko pa za 16,5 odstotka na 398.000 vozil. Povpraševanje na Bližnjem in Srednjem vzhodu je bilo manjše kot leto prej.

Pridružitveni sveti zunanjih ministrov EU, Slovaške in Estonije
27. 04. 1999 18.08
Nemčija, ki v prvem polletju letos predseduje Evropski uniji, je zelo optimistična glede časovnega načrta priključitve Slovaške k uniji, je zatrdil državni sekretar v nemškem zunanjem ministrstvu Guenther Verheugen po današnjem pridružitvenem svetu med zunanjimi ministri EU in Slovaške v Luxembourgu.

Padec izvoza japonskih avtomobilov v letu 1998
27. 04. 1999 17.32
Kljub večji prodaji v Evropi se je izvoz japonskih avtomobilov v poslovnem letu 1998 občutno zmanjšal. Japonska podjetja so v fiskalnem letu, ki se je končalo 31. marca leta 1999, izvozila skupno 4,52 milijona osebnih in gospodarskih vozil, kar je za 3,3 odstotka manj kot leto prej, je danes v Tokiu sporočilo združenje JAMA.

EU okrepila sankcije proti Beogradu
26. 04. 1999 17.49
Zunanji ministri Evropske unije so se danes v Luxembourgu odločili za poostritev sankcij proti ZRJ. Ministri so se dogovorili, da bo prepoved prodaje nafte ZRJ začela veljati najpozneje v petek. Kot je sporočila slovenska misija pri EU, je Slovenija kot pridružena članica unije podprla odločitev EU o uvedbi prepovedi prodaje in dobave nafte in naftnih derivatov ZRJ.

Realizacija državnega programa za prevzem pravnega reda EU zaenkrat le 59-odstotna
24. 04. 1999 10.43
Skladno z državnim programom za prevzem pravnega reda Evropske unije do konca leta 2002 bi morali v Sloveniji v prvem tromesečju po vladnem sprejemu tega programa v začetku leta sprejeti 27 zakonov in 22 aktov vlade ter 56 aktov ministrov. Kot pa kaže prvo poročilo o izvajanju omenjenega programa za prvo tromesečje 1999, ki ga je v četrtek sprejela vlada, je realizacija predvidenih ukrepov le 59-odstotna, od tega 52-odstotna na zakonodajnem področju, 73-odstotna pri sprejemu aktov vlade in 57-odstotna pri sprejemanju podzakonskih aktov ministra.

V terciarnem izobraževanju letos na voljo 22.818 mest
23. 04. 1999 16.17
Število vpisnih mest v terciarnem izobraževanju se je letos v Sloveniji dvignilo na 22.818, kar kaže na to, da Slovenija omogoča vpis tolikšnemu deležu populacije, kot je v povprečju značilen tudi za države EU. Terciarno izobraževanje obsega tri tipe študijskih programov, in sicer za pridobitev univerzitetne izobrazbe, visoke strokovne izobrazbe in višje strokovne izobrazbe, so povedali na na novinarski konferenci ministrstva za šolstvo in šport.

Konec tedna stopi v veljavo zakon o deviznem poslovanju
20. 04. 1999 15.38
V petek, 23. aprila, bo v veljavo stopil zakon o deviznem poslovanju, ki med drugim ureja poslovanje med rezidenti in nerezidenti v tujih ali domačih plačilnih sredstvih, poslovanje med rezidenti v tujih plačilnih sredstvih ter enostranske prenose premoženja v in iz države.

Nemčija ne bo več sprejemala beguncev
19. 04. 1999 20.48
Nemčija bo zaenkrat sprejela samo kontingent 10.000 beguncev s Kosova, je danes po konferenci državnih sekretarjev za notranje zadeve nemških dežel in zveze sporočil predstavnik nemškega notranjega ministrstva v Bonnu.

EU in sredozemske države dosegle enotnost o temeljih listine
16. 04. 1999 12.14
Evropska petnajsterica in 12 partnerskih sredozemskih držav se je na srečanju zunanjih ministrov v Stuttgartu dogovorilo o temeljih Listine miru in stabilnosti, se je danes izvedelo iz krogov delegacij na konferenci. Listino naj bi izdelali do prihodnje konference EU in sredozemskih držav čez dve leti.

Bolgarija in Grčija podprli nemški načrt za Balkan
15. 04. 1999 18.48
Bolgarski in grški premier, Ivan Kostov in Kostas Simistis, sta danes v Sofiji podprla nemški načrt za gospodarski razvoj Balkana po koncu vojne v ZR Jugoslaviji.

Bruselj zavrača skrajšanje prehodnega obdobja za uvedbo skupnih bankovcev in kovancev
13. 04. 1999 15.53
Evropska komisija je danes potrdila nujnost triletnega prehodnega obdobja, v katerem se bodo države, ki so letos uvedle evro, pripravile na prihod skupnih bankovcev in kovancev.

Portugalski predsednik sklenil obisk v Sloveniji
10. 04. 1999 19.49
Portugalski predsednik Jorge Sampaio je danes sklenil tridnevni uradni obisk v Sloveniji. Predsednik Sampaio je z obiskom potrdil odločenost Portugalske, da podpre širitev evroatlantskih povezav, obenem pa je lahko Portugalska kot bodoča predsedujoča članica Evropske unije podrobneje spoznala Slovenijo kot zanesljivo partnerko in eno izmed najbolj pripravljenih kandidatk za članstvo v EU in zvezi NATO, so sporočili iz kabineta predsednika države.

Dvomi o pripravljenosti članic EU za razširitev
09. 04. 1999 16.43
Pravo vprašanje ni, ali in koliko so vzhodnoevropske države pripravljene za pridružitev Evropski uniji (EU), pravo vprašanje je, ali in koliko so na razširitev pripravljene članice EU, je v uvodnem referatu na sklepnem delu dvodnevnega strokovnega srečanja združenja Manager v Portorožu, na katerem so udeleženci presojali koristi in težave včlanitve Slovenije in drugih držav kandidatk v EU, poudaril rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger.

EU o kosovski begunski krizi
08. 04. 1999 18.44
Na izrednem zasedanju o kosovski begunski krizi so se danes v Luxembourgu sestali zunanji ministri Evropske unije. Kasneje se bodo srečali tudi s kolegi iz držav z območja, vključno s slovenskim zunanjim ministrom Borisom Frlecem.

EU ta teden o kosovski krizi
06. 04. 1999 11.07
Ta teden bo razprave o reševanju kosovske krize okrepila tudi Evropska unija. O problemu beguncev s Kosova, ki so preplavili Makedonijo in Albanijo, bodo že jutri razpravljali notranji ministri petnajsterice, v četrtek pa se bodo na izrednem sestanku o kosovski krizi predvidoma sešli tudi zunanji ministri držav povezave.

Amsterdamska pogodba EU stopa v veljavo 1. maja
02. 04. 1999 12.15
Potem ko so v zadnjih dneh marca postopke ratifikacije Amsterdamske pogodbe Evropske unije končale še zadnje članice povezave, bo nova pogodba v veljavo stopila 1. maja. Po unijini zakonodaji pogodba stopa v veljavo prvi dan drugega meseca po opravljenih postopkih.

DZ obiskala delegacija portugalskega ministra za finance
30. 03. 1999 22.29
Predsednik odbora državnega zbora za finance Janez Kopač in predsednik odbora DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ Feri Horvat sta popoldne sprejela portugalskega ministra za finance Antonia de Sousa Franca z delegacijo. Portugalski gostje naj bi jutri z najvišjimi slovenskimi predstavniki podpisali sporazume o sodelovanju s Slovenijo na več področjih. Kot so sporočili iz DZ, bo v bližnji prihodnosti Slovenijo obiskal tudi portugalski predsednik.

Do konca maja pripravljena pogajalska izhodišča za štiri področja
27. 03. 1999 16.31
V Limassolu na Cipru se je danes končalo dvodnevno srečanje namestnikov glavnih pogajalcev šestih držav kandidatk za pristop k EU. Udeleženci srečanja, ki so danes govorili predvsem o tem, kako bodo lahko v prihodnje posamezne države pripravljale pogajalska izhodišča, so se dogovorili, da naj bi do konca maja oddali pogajalska izhodišča za štiri področja: ekonomske in monetarne unije, prostega trga kapitala, socialno politiko ter energetiko, je za STA povedal vodja slovenske pogajalske skupine Janez Potočnik.

Izrael ogorčen zaradi podpore EU palestinski državi
26. 03. 1999 16.57
Izrael je danes z veliko mero ogorčenosti odgovoril na podporo Evropske unije ustanovitvi palestinske države.

EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000
26. 03. 1999 00.21
EU pozno v noč zbližuje stališča o Agendi 2000, 25. marca (STA) - Voditelji Evropske unije drugi dan vrhunskega zasedanja v Berlinu pozno v noč zbližujejo stališča o Agendi 2000, paketu reform, s katerimi se povezava v prvi vrsti pripravlja na sprejetje novih članic. Vrh skuša doseči dogovor na podlagi novega kompromisnega predloga, ki ga je po približno deseturnih dvostranskih pogovorih z delegacijami članic zvečer predložilo nemško predsedstvo EU.

Slovenija se dobro pripravlja na članstvo v Evropski uniji
25. 03. 1999 23.45
Priprave Slovenije na članstvo v Evropski uniji potekajo dobro in so po objavi poročila Evropske komisije o napredku Slovenije pri vstopanju v povezavo novembra lani ter uveljavitvi Evropskega sporazuma o pridružitvi februarja letos dobile zagon, ki je potreben, da bo država čimprej pripravljena na polnopravno članstvo. To sta po celodnevnem prvem zasedanju Pridružitvenega odbora ocenila sopredsedujoča Catharine Day, direktorica, zadolžena za zunanje odnose v DGIA/B pri Evropski komisiji, ter slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar.

V sredo o novostih pri potovanju slovenskih državljanov v države EU
22. 03. 1999 15.03
Ministrstvo za zunanje zadeve bo skupaj z notranjim ministrstvom v sredo, 24. marca, pripravilo novinarsko konferenco v zvezi z novostmi pri potovanju slovenskih državljanov v države Evropske unije, predvsem glede na določila Schengenskega sporazuma. Na novinarski konferenci bosta sodelovala vodja sektorja v upravi za notranje pravne zadeve MNZ Bojan Trnovšek in državni podsekretar v MZZ Andrej Šter. Ob tej priložnosti bodo predstavili tudi novo zloženko z naslovom Ali vam je bil zavrnjen vstop v EU?

EU v pripravah na berlinski vrh
22. 03. 1999 09.38
Zunanji ministri Evropske unije so včeraj začeli tridnevno zasedanje, na katerem bodo pripravili podlago za vrhunsko zasedanje voditeljev penajsterice, ki bodo prihodnjo sredo in četrtek v Berlinu skušali doseči dogovor o paketu notranjih reform EU, predloženih v Agendi 2000.

Pravniki o pravni državi v Evropi prihodnjega stoletja
20. 03. 1999 07.37
- ''Evropa in pravna država v 21. stoletju'' je osrednja tema mednarodnega posveta pravnikov, diplomatov in predstavnikov posameznih institucij, ki se danes popoldne pričenja v hotelu Golf na Bledu. Posvet pripravlja Evropsko združenje mladih pravnikov Slovenije v sodelovanju s Slovenskim društvom za mednarodne odnose, ministrstvom za zunanje zadeve (MZZ), ministrstvom za znanost in tehnologijo ter avstrijskim inštitutom za Vzhodno in Jugovzhodno Evropo.

Premier Drnovšek sklenil uradni obisk na Slovaškem
19. 03. 1999 16.34
Predsednik vlade Janez Drnovšek je popoldne sklenil enodnevni uradni obisk na Slovaškem in s tem zaokrožil tudi niz potovanj v srednjeevropske države, med katerim je nedavno obiskal še Varšavo in Prago.

Kok: Nov predsednik Evropske komisije bi moral biti z juga EU
17. 03. 1999 18.41
Nizozemski premier Wim Kok se je danes zavzel, da bi za novega predsednika Evropske komisije imenovali kandidata iz južne države članice EU, in s tem posredno zanikal možnost svojega imenovanja na ta položaj.