državljanov

Na Dragi 2000 o pomenu sprave

03. 09. 2000 00.00

V parku Finžgarjevega doma na Opčinah pri Trstu je dopoldne potekalo predzadnje predavanje v okviru letošnjih 35. študijskih dnevov Draga 2000. O temi sprava, proces osvobajanja in znamenje poguma, je govoril teolog Tone Jamnik, urednik revije Tretji dan in ravnatelj Zavoda sv. Stanislava v Ljubljani.

Ustanovitev Progresivne stranke

03. 09. 2000 00.00

Včeraj popoldne je bil v Kropi ustanovni sestanek Progresivne stranke (PS), na katerem so sprejeli program in statut stranke in izvolili štiri člane izvršilnega odbora. Za predsednika stranke je bil izvoljen slovenski znanstvenik, fizik dr.

Avstrijski pohod ob slovenski meji

02. 09. 2000 00.00

Po napornih usklajevanjih o proračunu in sporu zaradi pooblaščenca avstrijske vlade za širitev EU Erharda Buseka so se člani avstrijske vlade danes odpravili na panoramski pohod na jugu avstrijske Štajerske tik ob slovenski meji. Avstrijski kancler Wolfgang Schüssel je ob tej priložnosti kritiziral najnovejše izjave slovenskega predsednika Milana Kučana, ki je avnojske sklepe označil za državnopravni temelj slovenske države. Schüssel je ob tem dejal, da "ni nikoli prav dobro razumel, zakaj se Slovenija vidi kot pravna naslednica nekdanje Jugoslavije." Avstrijski kancler je zatrdil, da je zgodovino sicer treba poznati, predvsem pa je treba kaj storiti za boljšo prihodnost. Zavzel se je za medsebojno razumevanje in ob tem izjavil: "Hočemo biti prijatelji. Pogovor med sosedi in prijatelji bi moral biti mogoč".

Priljubljenost civilne službe vse večja

02. 09. 2000 00.00

Na opravljanje nadomestne civilne službe je bilo leta 1992 napotenih sedem posameznikov, pet let kasneje 265, lani pa je bilo v skladu z načrtom napotitve, ki ga je izdelala komisija za ugovor vesti vojaški dolžnosti pri ministrstvu za notranje zadeve (MNZ), napotenih 1020 posameznikov.

So Haiderjeve zahteve upravičene?

30. 08. 2000 00.00

V zadnjih tednih se o avnojskih sklepih pri nas veliko govori, čeprav malokdo natančno ve zakaj gre. Jörg Haider je te sklepe označil kot dovoljenje za ubijanje in razseljevanje ljudi, česar po njegovem nobena civilizirana država ne bi smela imeti v svoji ureditvi. Za kaj pri razvpitih sklepih sploh gre?

Bajuk odgovoril Kučanu

29. 08. 2000 00.00

Predsednik vlade Andrej Bajuk je predsedniku države Milanu Kučanu včeraj poslal odgovor na vprašanje v zvezi s stališčem slovenske vlade do zahtev nekaterih avstrijskih politikov za odpravo avnojskih sklepov. Premier je v pismu poudaril, da si vlada pri izvajanju vseh dejavnosti v zvezi z vključevanjem Slovenije v Evropsko unijo prizadeva za učinkovito in pravočasno izpolnjevanje obveznosti, ki izhajajo iz evropskega sporazuma o pridružitvi, partnerstva za pristop in državnega programa za prevzem pravnega reda evropskih skupnosti.

Prodi zagovarja širitev EU

26. 08. 2000 00.00

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je danes v Riminiju v bran širitvi Evropske unije dejal, da ne smejo dopustiti novega berlinskega zidu in delitve nove Evrope. Obenem je poudaril, da je širitev usoda Evrope. Prodi je tudi izrazil razumevanje za strah trenutnih članic pred spremembami, predvsem pred povečanjem števila državljanov EU, vendar pa je to po mnenju predsednika Evropske komisije cena za širitev. Pomembno je, je izpostavil Prodi, da na naslednjem vrhu EU v Nici nadaljujejo z institucionalnimi reformami, brez katerih širitev ni mogoča.

Kučanovo pismo Bajuku

25. 08. 2000 00.00

Iz urada predsednika republike so sporočili, da je predsednik republike Milan Kučan danes pisno zaprosil predsednika vlade Andreja Bajuka za stališča vlade do pomena Avnoja in njegovih odločitev za slovensko državnost. Sicer ne samo zaradi zahtev po pogojevanju vstopa Slovenije v EU z ukinitvijo teh sklepov. Po prepričanju predsednika Kučana predstavljajo sklepi Avnoja, vključno s sklepom o priključitvi Slovenskega Primorja k Sloveniji, temelj in kontinuiteto slovenske državnosti, so sestavni del celote odločitev takrat ustanovljene jugoslovanske države ter državotvornega statusa Slovenije v njej in so hkrati tudi temelj za pravico do nasledstva po razpadli jugoslovanski federaciji.

Izteka se rok za določitev območij

25. 08. 2000 00.00

V okviru priprav na letošnje parlamentarne volitve se v skladu z rokovnikom za izvedbo volitev, ki ga je sprejela Republiška volilna komisija, danes izteče rok, v katerem morajo okrajne volilne komisije določiti območja in sedeže volišč. Prav tako danes poteče rok, v katerem lahko politične stranke posredujejo svoje predloge za imenovanja predsednikov in članov volilnih odborov.

V strmoglavljenem Airbusu A320 umrlo vseh 143 potnikov

24. 08. 2000 00.00

V strmoglavljenju potniškega letala vrste airbus A320 letalske družbe Gulf Air je sinoči umrlo vseh 143 potnikov in članov posadke. Med žrtvami nesreče je bilo tudi 36 potnikov, mlajših od 18 let. Letalo je bilo na poti iz Kaira v Mamamo. Ob obali Bahrajna pa je strmoglavilo v Perzijski zaliv, potem ko je neuspešno krožilo in skušalo zasilno pristati, so sporočile tamkajšnje oblasti.

Japonska in Severna Koreja o vzpostavitvi diplomatskih odnosov

22. 08. 2000 00.00

Japonska in Severna Koreja sta danes v Tokiu začeli nov krog pogajanj za vzpostavitev diplomatskih odnosov, je sporočila japonska vlada. Srečanje se odvija na ravni visokih diplomatov, na pogajanjih, ki bodo trajala do četrtka, pa ne pričakujejo večjega napredka. 16-člansko severnokorejsko delegacijo vodi Jong Tae Hwa, Japonsko pa zastopa Kodžiro Takano. Diplomati so se sicer sestali že aprila v Pjongjangu, prvič po neuspešnih pogajanjih leta 1992.

Nizozemce zaslišali brez prisotnosti odvetnika

16. 08. 2000 00.00

V Beogradu je minuli konec tedna potekalo prvo zaslišanje štirih Nizozemcev, ki so jih jugoslovanske oblasti aretirale 31. julija, ker naj bi načrtovali atentat na srbskega predsednika Slobodana Miloševića. Kot je povedal odvetnik osumljenih Zoran Jovanović, je zaslišanje nizozemskih državljanov potekalo brez navzočnosti odvetnika. Nizozemci naj bi na zaslišanje pristali, ker so jim na sodišču obljubili, da bodo po zaslišanju lahko sprejeli diplomatski obisk. Nizozemskemu odpravniku poslov v Beogradu Keesu Klompremnhouwerju so jugoslovanske oblasti dovolile, da danes obišče osumljene, so včeraj sporočili z nizozemskega ministrstva za zunanje zadeve v Haagu. Nizozemce je jugoslovansko administrativno sodišče najprej obsodilo na 30 dni zapora zaradi ilegalnega prehoda meje, nato pa je preiskovalni sodnik odredil še 30-dnevno podaljšanje pripora, ker je civilno sodišče v Beogradu proti njim uradno začelo preiskavo.

Danes začetek sojenja sojenja slovenskima državljanoma

16. 08. 2000 00.00

Na vojaškem sodišču v Podgorici naj bi se danes začelo sojenje slovenskima državljanoma iz Nove Gorice, Milošu Glišoviču in njegovi soprogi Nataši Žorž, pišejo včerajšnje podgoriške Vijesti. Vojaško sodišče v Podgorici je obtožilo slovenska državljana, da sta storila kaznivo dejanje "nepooblaščenega vstopa v vojaške objekte ter skiciranja in risanja vojaških objektov in bojnih sredstev".

V Podgorici začetek sojenja slovenskima državljanoma

16. 08. 2000 00.00

Na vojaškem sodišču v Podgorici naj bi se jutri začelo sojenje slovenskima državljanoma iz Nove Gorice, Milošu Glišoviču in njegovi soprogi Nataši Žorž, pišejo današnje podgoriške Vijesti. Vojaško sodišče v Podgorici je obtožilo slovenska državljana, da sta storila kaznivo dejanje "nepooblaščenega vstopa v vojaške objekte ter skiciranja in risanja vojaških objektov in bojnih sredstev". Glišovič, ki je bil aretiran 2. avgusta, je še vedno v priporu, njegova soproga pa je izpuščena in se bo branila s prostosti. Vijesti so neuradno zvedele, da naj bi sodni postopek vodil sodnik vojaškega sodišča v Podgorici Milan Vujovič. Vojaški tožilec je Glišoviča obtožil, da je med bivanjem na Ulcinjski rivieri fotografiral posamezne vojaške objekte, ob katerih je bila na vidnem mestu tabla z napisom, da je snemanje strogo prepovedano. Odvetnik obeh slovenskih državljanov Vojislav Začevič je za Vijesti povedal, da je za dejanje, ki bremeni Glišoviča in njegovo soprogo predvidena zaporna kazen do treh let.

Slovenec še vedno v priporu v Črni gori

14. 08. 2000 00.00

Aretacija 36-letnega Slovenca in njegovega pet let mlajšega dekleta ob Skadarskem jezeru, še vedno ostaja ovita v tančice skrivnosti. Po neuradnih, vendar pri črnogorski policiji preverjenih podatkih je v vojaškem delu zapora Spuž pri Podgorici še vedno priprt slovenski državljan, iz pripora pa je bila že izpuščena njegova prijateljica.

Lokalne volitve na Kosovu konec oktobra

12. 08. 2000 00.00

Prve svobodne volitve v jugoslovanski pokrajini Kosovo bodo predvidoma 28. oktobra, je povedal civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner. Na volilne sezname je doslej vpisanih več kot milijon kosovskih državljanov, med katerimi pa ni večine kosovskih Srbov, saj se le-ti niso želeli vpisati v volilne imenike. Zato tudi ne bodo imeli volilne pravice.

Speightu grozi smrtna kazen

11. 08. 2000 00.00

Voditelj neuspelega državnega udara na Fidžiju George Speight je bil danes uradno obtožen veleizdaje. V primeru dokazane krivde mu grozi smrtna kazen, ki je na Fidžiju sicer niso izvršili že od leta 1970. Speight je obtožen tudi naklepanja izdaje, za kar mu grozi dosmrtna ječa.

Pinochetu odvzeli poslansko imuniteto

08. 08. 2000 00.00

Čilsko vrhovno sodišče je nekdanjemu diktatorju Augustu Pinochetu nepreklicno odvzelo poslansko imuniteto. Odločitev, ki so jo neuradno sprejeli že prejšnji torek, so zaradi velikega vznemirjenja domače javnosti sporočili šele danes.

Stare osebne izkaznice je potrebno zamenjati

06. 08. 2000 16.36

Z 20. decembrom letos prenehajo veljati vse stare osebne izkaznice, ki so bile tiskane na obrazcih, izdanih takoj po osamosvojitvi. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve ima staro osebno izkaznico še vedno več kot milijon slovenskih državljanov, kar 50.947 polnoletnih državljanov pa je sploh brez veljavnega osebnega dokumenta in so dejansko v prekršku. Kot je povedal državni podsekretar in vodja sektorja za registracijo prebivalstva in javne listine na ministrstvu za notranje zadeve Bojan Trnovšek, je do današnjega dne za novo osebno izkaznico zaprosilo 382.413 državljanov.

Stare osebne izkaznice je potrebno zamenjati

06. 08. 2000 00.00

Z 20. decembrom letos prenehajo veljati vse stare osebne izkaznice, ki so bile tiskane na obrazcih, izdanih takoj po osamosvojitvi. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve ima staro osebno izkaznico še vedno več kot milijon slovenskih državljanov, kar 50.947 polnoletnih državljanov pa je sploh brez veljavnega osebnega dokumenta in so dejansko v prekršku. Kot je povedal državni podsekretar in vodja sektorja za registracijo prebivalstva in javne listine na ministrstvu za notranje zadeve Bojan Trnovšek, je do današnjega dne za novo osebno izkaznico zaprosilo 382.413 državljanov.

Stare osebne izkaznice je potrebno zamenjati

06. 08. 2000 00.00

Z 20. decembrom letos prenehajo veljati vse stare osebne izkaznice, ki so bile tiskane na obrazcih, izdanih takoj po osamosvojitvi. Po podatkih ministrstva za notranje zadeve ima staro osebno izkaznico še vedno več kot milijon slovenskih državljanov, kar 50.947 polnoletnih državljanov pa je sploh brez veljavnega osebnega dokumenta in so dejansko v prekršku. Kot je povedal državni podsekretar in vodja sektorja za registracijo prebivalstva in javne listine na ministrstvu za notranje zadeve Bojan Trnovšek, je do današnjega dne za novo osebno izkaznico zaprosilo 382.413 državljanov.

Prihodnje leto z novimi potnimi listi

05. 08. 2000 11.07

Že v začetku prihodnjega leta bodo začeli z izdajo novih, prenovljenih in izboljšanih ter bolj zaščitenih potnih listin, ki bodo tudi na videz drugačne od obstoječih. Obstoječe ''modre'' potne listine bodo državljani lahko uporabljali do izteka njihove veljavnosti oz. največ dve leti po uveljavitvi zakona. Glede na to, da slovenski državljan lahko potuje brez vizuma v 78 držav sveta, vključno z vsemi državami EU, poleg tega pa smo edina država iz vzhodne Evrope, katere državljani lahko brez vizuma potujejo v ZDA in Kanado, je slovenski potni list zelo dragocen dokument. Za kar 1,3 milijona slovenskih državljanov, ki so potne listine dobili po slovenski osamosvojitvi, bo v letih 2001 in 2002 potekla njihova veljavnost.

Bajuk predsednik Nove Slovenije

05. 08. 2000 08.24

Več kot 200 ustanovnih članov je na včerajšnjem popoldanskem ljubljanskem ustanovnem zboru Nove Slovenije (NSi) - Krščanske ljudske stranke za predsednika stranke soglasno izvolilo Andreja Bajuka, ki je bil tudi pobudnik omenjene stranke.

Bajuk predsednik Nove Slovenije

05. 08. 2000 00.00

Več kot 200 ustanovnih članov je na včerajšnjem popoldanskem ljubljanskem ustanovnem zboru Nove Slovenije (NSi) - Krščanske ljudske stranke za predsednika stranke soglasno izvolilo Andreja Bajuka, ki je bil tudi pobudnik omenjene stranke.

Prihodnje leto z novimi potnimi listi

05. 08. 2000 00.00

Že v začetku prihodnjega leta bodo začeli z izdajo novih, prenovljenih in izboljšanih ter bolj zaščitenih potnih listin, ki bodo tudi na videz drugačne od obstoječih. Obstoječe ''modre'' potne listine bodo državljani lahko uporabljali do izteka njihove veljavnosti oz. največ dve leti po uveljavitvi zakona. Glede na to, da slovenski državljan lahko potuje brez vizuma v 78 držav sveta, vključno z vsemi državami EU, poleg tega pa smo edina država iz vzhodne Evrope, katere državljani lahko brez vizuma potujejo v ZDA in Kanado, je slovenski potni list zelo dragocen dokument. Za kar 1,3 milijona slovenskih državljanov, ki so potne listine dobili po slovenski osamosvojitvi, bo v letih 2001 in 2002 potekla njihova veljavnost.

Prihodnje leto z novimi potnimi listi

05. 08. 2000 00.00

Že v začetku prihodnjega leta bodo začeli z izdajo novih, prenovljenih in izboljšanih ter bolj zaščitenih potnih listin, ki bodo tudi na videz drugačne od obstoječih. Obstoječe ''modre'' potne listine bodo državljani lahko uporabljali do izteka njihove veljavnosti oz. največ dve leti po uveljavitvi zakona. Glede na to, da slovenski državljan lahko potuje brez vizuma v 78 držav sveta, vključno z vsemi državami EU, poleg tega pa smo edina država iz vzhodne Evrope, katere državljani lahko brez vizuma potujejo v ZDA in Kanado, je slovenski potni list zelo dragocen dokument. Za kar 1,3 milijona slovenskih državljanov, ki so potne listine dobili po slovenski osamosvojitvi, bo v letih 2001 in 2002 potekla njihova veljavnost.Bistvene novosti bodo nastopile s 1. januarjem 2001, do takrat bodo namreč še uporabljali obstoječe obrazce za potne listine, nato pa bodo začeli z izdajanjem novih potnih listin. Njihova izdelava, personalizacija ter skladiščenje bo centralizirano na ravni države in ne več po upravnih enotah. Za izdelavo bosta skrbeli pooblaščeni podjetji Cetis in Mirage, ki sta bili izbrani na podlagi zakona o javnih razpisih in vladnega odloka o naročilih zaupne narave. Podobno kot zdaj pri osebnih izkaznicah bo državljan na upravni enoti izpolnil vlogo, ko se bo tudi odločil, ali bo potno listino prejel po pošti oz. bo osebno prevzel na upravni enoti. Državljan se bo lahko ob vlogi za izdajo odločil, ali želi imeti potno listino z 32 ali z 48 stranmi. Novosti, podobno kot pri osebni izkaznici, so tudi glede dvojezičnega zapisa podatkov na potnem listu na območjih, kjer živita italijanska in madžarska narodna skupnost.

Bajuk predsednik Nove Slovenije

05. 08. 2000 00.00

Več kot 200 ustanovnih članov je na včerajšnjem popoldanskem ljubljanskem ustanovnem zboru Nove Slovenije (NSi) - Krščanske ljudske stranke za predsednika stranke soglasno izvolilo Andreja Bajuka, ki je bil tudi pobudnik omenjene stranke.

Prihodnje leto z novimi potnimi listi

05. 08. 2000 00.00

Že v začetku prihodnjega leta bodo začeli z izdajo novih, prenovljenih in izboljšanih ter bolj zaščitenih potnih listin, ki bodo tudi na videz drugačne od obstoječih. Obstoječe ''modre'' potne listine bodo državljani lahko uporabljali do izteka njihove veljavnosti oz. največ dve leti po uveljavitvi zakona. Glede na to, da slovenski državljan lahko potuje brez vizuma v 78 držav sveta, vključno z vsemi državami EU, poleg tega pa smo edina država iz vzhodne Evrope, katere državljani lahko brez vizuma potujejo v ZDA in Kanado, je slovenski potni list zelo dragocen dokument. Za kar 1,3 milijona slovenskih državljanov, ki so potne listine dobili po slovenski osamosvojitvi, bo v letih 2001 in 2002 potekla njihova veljavnost.

Danes ustanovni zbor Nove Slovenije

04. 08. 2000 07.42

Pobudniki nove politične stranke z imenom Nova Slovenija (NSi) - Krščanska ljudska stranka bodo danes v Ljubljani pripravili strankin ustanovni zbor, na katerem naj bi sprejeli program in statut stranke ter izvolili njene organe. Obenem naj bi zbrali 200 overjenih podpisov državljanov, ki pristopajo v stranko ter sprejemajo njen statut in program, in tako zadostili zakonskim pogojem za registracijo nove politične stranke.

Zapleti pri premestitvi Robbovega vodnjaka

03. 08. 2000 22.28

Pod prvimi udarci kladiv se je včeraj v Ljubljani začela desetletja načrtovana preselitev originala Robbovega vodnjaka. Najznamenitejšo ljubljansko baročno skulpturo, ki je hkrati simbol starega mestnega jedra, nameravajo prestaviti pod streho novega dela Narodne galerije. Na kraju, kjer je zdaj original vodnjaka, pa nameravajo postaviti kopijo. Preselitev je naletela na burno nasprotovanje.