državljanov

Pahor na srečanju SEP

30. 03. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor se je ob robu srečanja predsednikov parlamentov držav Srednjeevropske pobude v Budimpešti srečal z več udeleženci. Najprej se je sestal s hrvaškim kolegom Zlatkom Tomčićem, nato pa tudi s predsednikom jugoslovanskega zbora državljanov Dragoljubom Mičunovićem. Pahor je dejal, da je jugoslovanski kolega na njunem prvem srečanju sprejel uradno povabilo za obisk v Sloveniji, do katerega bi lahko prišlo še pred poletjem. Sicer pa naj bi še pred tem na obisk v Beograd odpotovala delegacija odbora DZ za zunanjo politiko.

Arhar ob odhodu kritično

29. 03. 2001 00.00

Guverner Banke Slovenije v odhajanju France Arhar je imel v sredo še zadnjo novinarsko konferenco kot guverner Banke Slovenije. Arhar, ki je bil znan po tem, da je interese družbe vedno postavljal pred interese posameznikov, je poudaril, kako pomembno je, da centralna banka tudi v prihodnje ostane neodvisna. Opozoril pa je tudi na veliko odgovornost, ki jo ima poleg guvernerja tudi vlada, ki mora zagotoviti nadaljno denarno in gospodarsko stabilnost. Ob tem je opozoril na previsoko stopnjo inflacije, ki jo bo mogoče znižati le ob sodelovanju vseh treh politik - denarne, dohodkovne in fiskalne.

Odkrili 66 ilegalcev

28. 03. 2001 00.00

Na mednarodnem mejnem prehodu Obrežje so slovenski obmejni organi sinoči v tovornem vozilu s polpriklopnikom, ki ga je vozil 46-letni hrvaški državljan, odkrili 66 ilegalcev. Vozniku tovornega vozila je bila odvzeta prostost in bo s kazensko ovadbo priveden k preiskovalnemu sodniku okrožnega sodišča v Krškem, tuji državljani pa bodo po končanem postopku vrnjeni na Hrvaško, od koder so tudi prispeli.

Del Pontejeva z novimi obtožnicami

26. 03. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte, je danes v Sarajevu napovedala izročitev novih obtožnic za vojne zločine proti Srbom, pa tudi Muslimanom in drugim domnevnim zločincem. Del Pontejeva je po srečanju s predsednikom Federacije BiH Karlom Filipovićem dejala, da je prvič doživela tako odprto podporo haaškemu sodišču. "Zdaj čakam na konkretne rezultate in prepričana sem, da bodo prišli," je dejala.

Odstop direktorice urada za kemikalije

23. 03. 2001 00.00

Minister za zdravstvo Dušan Keber je zaradi objektivne odgovornosti za nepravočasno izdajo odločbe o razvrstitvi herbicida Trophy sprejel ponujeni odstop direktorice Urada RS za kemikalije Marte Ciraj. Cirajeva bi morala na čelu urada, ustanovljenega za zaščito državljanov in za zagotavljanje kemijske varnosti, storiti vse, kar je bilo v njeni moči, da bi zaustavila nezakoniti promet z omenjenim pesticidom, so sporočili z ministrstva za zdravstvo, katerega interna komisija je preučila okoliščine v postopkih obravnavanja pesticida Trophy.

V Beogradu prijeli Dimitrija Stakića

23. 03. 2001 00.00

V Beogradu naj bi danes prijeli bosanskega Srba Dimitrija Stakića, ki ga je haaško mednarodno sodišče za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije obtožilo vojnih zločinov, je poročal beograjski radio B-92. Stakić je bil med vojno v Bosni in Hercegovini župan Prijedorja, bil pa naj bi tudi eden od voditeljev zloglasnih taborišč v Karatermu in Omarski, ki so jih žrtve in očividci primerjali s koncentracijskimi taborišči. Po poročanju radia naj bi Stakića aretirali že dopoldne, ko je v šolo pospremil svojega sina.

Rupel v Beogradu

23. 03. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Dimitrij Rupel se je v okviru prvega uradnega obiska v Beogradu davi najprej srečal s predsednikom jugoslovanske vlade Zoranom Žižićem. Kot je povedal Rupel, sta z jugoslovanskim premierom govorila o dvostranskih odnosih med državama, med drugim o za junij letos predvidenem podpisu sporazuma o letalskem prometu, in o mednarodnih vprašanjih, še posebej o sedanjem položaju v Makedoniji.

Pri odvetništvu se je zataknilo

22. 03. 2001 00.00

Državni zbor je pred odločanjem o dopolnilih k predlagani noveli zakona o odvetništvu na predlog vodje poslanske skupine LDS Toneta Anderliča sejo prekinil. Anderlič je prekinitev predlagal, da bi se poslanska skupina liberalnih demokratov lahko opredelila do amandmaja, ki ga v imenu poslanske skupine NSi predlaga Majda Zupan. Z omenjenim dopolnilom naj bi po besedah predlagateljice rešili problem prevelikih razlik v višini notarskih tarif (te so največje v primerjavi prestolnice s podeželjem). Z noveliranje zakona o odvetništvu naj bi državni zbor to področje uskladil z evropskim pravnim redom ter odpravil nekatere slabosti iz dosedanje ureditve. Sledeč evropskim direktivam naj bi izenačili pogoje za opravljanje odvetniške dejavnosti državljanov Evropske unije v Sloveniji, z vnešenimi spremembami pa naj bi izboljšali tudi kakovost odvetniškega dela ter sankcionirali opravljanje odvetniških storitev, ki jih opravljajo osebe, ki ne izpolnjujejo z zakonom določenih pogojev. Zakonske določbe, ki bodo veljavno ureditev uskladile z evropsko, naj bi stopile v veljavo z dnem dejanskega pristopa k EU.

Albanski uporniki razglasili premirje

21. 03. 2001 00.00

Tiskovna agencija Reuters je sporočila, da naj bi albanski skrajneži enostransko razglasili premirje in da so se pripravljeni pogajati o mirni rešitvi krize. Ponudba albanskih skrajnežev je prišla le nekaj ur pred iztekom ultimata makedonskih oblasti.

Jugoslovanska delegacija v Haagu

20. 03. 2001 00.00

Pravosodna ministra Jugoslavije in Srbije, Momčilo Grubac in Vladan Batić, ter državni tožilec Rade Trzić so se na sedežu haaškega mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije sestali z glavno tožilko haaškega sodišča Carlo Del Ponte.

Kacin odpotoval v ZRJ

19. 03. 2001 00.00

Predsednik odbora DZ za zunanjo politiko Jelko Kacin je danes odpotoval na tridnevni delovni obisk v ZRJ, kjer bodo od 20. do 24. marca v Novem Sadu dnevi slovenskega gospodarstva. Kacin naj bi se danes v Beogradu srečal s predsednikom spodnjega doma jugoslovanskega parlamenta (zbora državljanov) Dragoljubom Mičunovićem (DOS). Skupaj s slovenskimi poslovneži se bo Kacin med obiskom v Beogradu in Novem Sadu seznanil z vsemi odprtimi vprašanji, ki jih bo treba v prihodnje urediti, da bi Slovenija in ZRJ lahko uspešno sodelovali, so sporočili iz DZ.

SDS zoper nasilje nad novinarji

09. 03. 2001 00.00

Na včerajšnji seji je izvršilni odbor SDS sprejel protestno izjavo zoper nasilje nad novinarji, ki se je po mnenju stranke v najbolj grobi obliki izrazilo v primeru brutalnega napada na novinarja Večera Mira Petka. Napad na Petka je po mnenju SDS poskus utišanja kritičnosti in neodvisnega delovanja novinarjev, ki je temeljni pogoj demokratične družbe. Zato SDS poziva pristojne organe, da v čim krajšem času raziščejo ozadje omenjenega dogodka in storilce najstrožje kaznujejo, so sporočili iz te stranke.

Vlada končala stodnevno obdobje

08. 03. 2001 00.00

Danes je bila zadnja vladna seja v stodnevnem obdobju, ki ga nenapisano politično pravilo predvideva za mirovanje opozicije, da se vlada lahko ustali. Na njej je vlada za ministrsko svetnico, ki bo koordinirala reformo državne uprave, projekt e-Slovenija in antibirokratski program ter ostale zadeve s področja državne uprave, imenovala diplomirano pravnico Nevenko Črešnar-Pergar. Za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade pa je bil imenovan Janez Lenarčič, ki bo zadolžen za področje zunanjih zadev.

Premier Drnovšek sprejel Lipiča

08. 03. 2001 00.00

Predsednik vlade Janez Drnovšek, ki je sprejel novega načelnika GŠ SV brigadirja Ladislava Lipiča, obrambnega ministra Antona Grizolda ter nekdanjega načelnika GŠ SV generalpodpolkovnika Iztoka Podbregarja, se je slednjemu zahvalil za dosedanje delo in izrazil pričakovanje, da bo na novem delovnem mestu s svojimi izkušnjami prispeval k utrjevanju mednarodnega ugleda SV in ministrstva.

Srečanje Bohinca in Rahima

01. 03. 2001 00.00

Notranji minister Rado Bohinc in iranski veleposlanik v Sloveniji s sedežem na Dunaju Ebrahim Rahim Pur sta na srečanju v Ljubljani sprejela pobudi, da bi Slovenija in Iran sklenila sporazuma o vračanju oseb in o sodelovanju v boju proti mamilom, dogovorila pa sta se tudi za pripravo srečanja med slovenskim in iranskim ministrom za notranje zadeve.

Pobuda za potrditveni referendumu o PCP

28. 02. 2001 00.00

Nova stranka je ob podpori nekaterih sindikatov vložila pobudo za potrditveni referendum o zakonu o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln. Vložili so potrebnih 200 podpisov na podlagi katerih bo predsednik državnega zbora določil, do kdaj morajo zbrati podporo 40.000 državljanov za razpis potrditvenega referenduma.

Bush in Blair potrdila posebne odnose

24. 02. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush in njegov gost, britanski premier Tony Blair, sta po prvem srečanju v Camp Davidu na novinarski konferenci potrdila posebne odnose, ki veljajo med njunima državama in obljubila, da bodo taki ostali še naprej, ne glede na ideološke razlike med voditeljema. Kljub vidnemu navdušenju, ki sta ga izžarevala oba, pa Bush od Blaira ni dobil jasnega zagotovila, da bo Velika Britanija podprla ameriški načrt protiraketne obrambe (NMD). Bush je med novinarsko konferenco tudi potrdil, da je dobil od Kitajske odgovor na prošnjo o pojasnilu svoje vpletenosti v Iraku. Po Bushevih besedah naj bi Kitajska zagotovila, da bo preverila poročila in "zadeve popravila".

Nadaljevanje konference na Bledu

24. 02. 2001 00.00

Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Matjaž Hanžek novi ombudsman

21. 02. 2001 00.00

Državni zbor je s 73 glasovi proti trem (82 navzočih poslancev) za varuha človekovih pravic za šestletni mandat izvolil Matjaža Hanžka, sociologa in znanega borca za človekove pravice v osemdesetih letih ter poznavalca slovenske družbe in njene socialne problematike. Njegovo kandidaturo so v razpravi podprli predstavniki poslanskih skupin LDS, ZLSD, DeSUS, SDS, NSi, SNS in SMS, poslanska skupina SLS+SKD pa bi se o podpori lažje odločala, če bi se kandidat predstavil poslancem na seji. DZ se je v nadaljevanju lotil sprejemanja sprememb poslovnika po hitrem postopku.

Mesić se ni srečal z Norcem

14. 02. 2001 00.00

Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se danes ni sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Mesić je sinoči namreč napovedal, da se bo danes srečal z Norcem, ki je na begu, potem ko ga je županijsko sodišče v Reki minuli teden osumilo uboja srbskih civilistov v Gospiču leta 1991. Predstavniki Mesićevega urada novinarjem danes niso mogli potrditi, kdaj bo prišlo do srečanja Mesića z Norcem. Novinarje, ki so v predsednikovem uradu ves dan čakali na generala Norca, pa so prosili, naj zapustijo prostor.

Rupel o položaju Slovencev na Hrvaškem

13. 02. 2001 00.00

Zunanji minister Dimitrij Rupel se je danes v Ljubljani sestal s predstavniki Zveze slovenskih društev na Hrvaškem, s katerimi se je pogovarjal tudi o dvostranskih odnosih med državama. Po njegovih besedah sta osrednja problema s katerima se trenutno srečujejo Slovenci na Hrvaškem finančne težave in neurejen status slovenskih državljanov na Hrvaškem. Kljub temu pa lahko na tem področju v prihodnosti pričakujemo "pozitivno spremembo".

Batić o sodelovanju s haaškim sodiščem

13. 02. 2001 00.00

Po poročanju srbskega dnevnika Blic je srbski pravosodni minister Vladan Batić povedal, da bodo v ZRJ v prihodnjih štirih ali petih mesecih sprejeli zakon o sodelovanju s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki bo omogočal izročitev jugoslovanskih državljanov omenjenemu sodišču. Po Batićevih besedah bo omenjeni zakon prav tako natančno določal, na katere osebe se nanaša ukaz o izročitvi.

Bavčar o hrvaško-slovenski meji

12. 02. 2001 00.00

Sloveniji je veliko do tega, da Hrvaška z EU čimprej sklene pridružitveni sporazum, je v pogovoru za današnjo izdajo zagrebškega Vjesnika dejal slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Glede schengenske meje na meji med Slovenijo in Hrvaško pa je Bavčar pojasnil, da bo režim odvisen od tega, kako hitro se bo Hrvaška vključevala v evropske integracije, kako bo sposobna reševati vprašanje nezakonitih migracij, v kolikšni meri bo sprejemala evropsko zakonodajo. Vse to so pomembna dejstva, ki bodo lahko olajšala prehod hrvaških državljanov in blaga na območje EU oziroma preko slovensko-hrvaške meje, je dejal Bavčar.

Svetovna rast se nadaljuje

12. 02. 2001 00.00

Svetovna rast prodaje na trgu mobilnih telefonov se nadaljuje tudi v letu 2001. Po svetu bo letos po predvidevanjih prodanih 516 milijona mobilnih telefonov, kar je za 33 odstotkov več kot leta 2000, je pokazala analiza avstrijskega podjetja za raziskovanje trga GfK, ki so jo izvedli v 40 državah po vsem svetu.

Porast kaznivih dejanj ob mejah

06. 02. 2001 00.00

Število obravnavanih kaznivih dejanj na območju Policijske uprave Krško se je lani glede na leto poprej povečalo za slabih 17 odstotkov, kar je za 7 odstotkov nad slovenskih povprečjem in je tako največje v državi, je na novinarski konferenci o delu v lanskem letu povedal direktor PU Krško Andrej Zbašnik. Največjo rast kaznivih dejanj so zabeležili ob meji in na sami meji s Hrvaško, kjer se je število kaznivih dejanj glede na prejšnje leto povečalo kar za polovico, kar je posledica povečanega števila ilegalcev in potnikov, predvsem prek mejnih prehodov Obrežje in Slovenska vas. Po Zbašnikovih besedah so bili policisti lani zelo uspešni na področju preprečevanja ilegalnih migracij, med katerimi so zajeli največ Irancev, nazaj na Hrvaško pa so tako uspešno vrnili 68 odstotkov ilegalcev. Lani so tako obravnavali za 40 odstotkov več oseb, ki so ilegalno prestopile državno mejo, ali pa so to poskušale.

Na Kinmen priplula prva kitajska ladja

06. 02. 2001 00.00

Kitajska je po več kot 50 letih vzpostavila prvo uradno povezavo med celino in tajvanskim otokom Kinmen. Kitajska ladja Gulanyu z 91 potniki in šestimi kitajskimi novinarji je iz pristanišča Xiamen priplula na otok Kinmen, ki je od celine oddaljen le nekaj kilometrov. Prihod ladje je s tradicionalnim plesom zmajev pozdravilo približno 200 prebivalcev otoka.

Hrvaška za mednarodne policijske enote na meji z BiH

05. 02. 2001 00.00

Hrvaška vlada popolnoma podpira predlog predsednikov vlad Velike Britanije in Italije Tonyja Blaira in Giuliana Amata, da bi na mejo med BiH in Hrvaško razporedile dodatne mednarodne policijske sile z namenom preprečitve prihoda velikega števila ilegalnih prebežnikov v države članice EU, je danes na redni novinarski konferenci dejal hrvaški premier Ivica Račan.

Našli še dva preživela

05. 02. 2001 00.00

Skupina vojakov, ki je patruljirala po mestu Bhuj, je zaslišala zvoke in rešila brata in sestro, ki jima je uspelo preživeti deset dni pod ruševinami.

Informatizacija javne uprave

02. 02. 2001 00.00

Podjetje Oracle Software d.o.o. je danes skupaj s Centrom Vlade za informatiko in svojimi partnerji v Sloveniji pripravilo enodnevni seminar s predstavitvami rešitev za javno in državno upravo.

Izrael odredil omejitev gibanja

02. 02. 2001 00.00

Izraelski premier v odstopu Ehud Barak je podal ukrep, v katerem na cestah, ki so pogosto prizorišče napadov na izraelske voznike, odredi omejitev svobode gibanja za Palestince. Palestinci se bodo po določenih cestah odslej lahko vozili le s sredstvi javnega prometa. Barak je poudaril, da je to nujen ukrep za zaščito izraelskih državljanov.