državljanov

Pri napadu ni šlo za rasizem?
10. 07. 2001 00.00
Ozadje napada skupine ljubljanskih obritoglavcev na Afričane, ki v Sloveniji živijo že nekaj let, še vedno ni razjasnjeno. Na tiskovni konferenci policijske uprave Ljubljana so pojasnjevali ukrepanje policije. Ponovno so zavrnili možnost, da je v tem primeru šlo za kaznivo dejanje rasističnega napada.

Vukasović o vlogah Ljubljanske banke
09. 07. 2001 00.00
Zadnje izjave slovenskih predstavnikov potrjujejo, da nimajo nikakršne namere izplačati hranilnih vlog nekdanje Ljubljanske banke (LB), ne varčevalcem na Hrvaškem, ne varčevalcem v drugih republikah nekdanje Jugoslavije, ugotavlja hrvaški poslovnež Božidar Vukasović, ki sicer zase trdi, da je predstavnik varčevalcev nekdanje Ljubljanske banke na Hrvaškem, čeprav uradno takšnega statusa nima. Vukasovič se tako v današnjem sporočilu za javnost odziva na nekatere izjave slovenskega zunanjega ministra Dimitrija Rupla, ki jih je minister dal po podpisu okvirnega nasledstvenega sporazuma o delitvi premoženja in obveznosti nekdanje Jugoslavije na Dunaju, pa tudi na izjave guvernerja Banke Slovenija Mitje Gasparija o obrestih na pologe v Sloveniji.

Nato avgusta v Makedoniji
07. 07. 2001 00.00
Vojaki zveze NATO naj bi predvidoma avgusta začeli z razoroževanjem albanskih upornikov v Makedoniji, je v petek povedal veleposlanik zveze NATO v Makedoniji, nemški diplomat Hans-Jörg Eiff. Vendar morata biti najprej izpolnjena dva pogoja: trajno premirje in napredek v pogovorih med makedonskim in albanskim političnim vodstvom o mirni rešitvi krize. Eiff je ob tem poudaril, da ni gotovo, da se bodo uporniki držali premirja. Nemški obrambni minister Rudolf Scharping pa je dejal, da bo Nemčija pri morebitnem posredovanju zveze NATO v Makedoniji prispevala 400 do 500 vojakov. Vojaki nemške vojske naj bi po načrtih v Makedonijo odšli v okviru nemško-francoskega bataljona, ki naj bi bil eden izmed štirih bataljonov zveze NATO.

Sprememba ustave ni potrebna
05. 07. 2001 00.00
V Haagu pripravljajo vse potrebno za začetek delovanja novega mednarodnega kazenskega sodišča, ki bo pristojno za sojenje za vojne zločine po vsem svetu. Predstavniki velike večine članic Organizacije Združenih narodov so že pred tremi leti v Rimu sprejeli statut mednarodnega kazenskega sodišča, s katerim bo mogoče zagotoviti učinkovito in hkrati pošteno sojenje osumljencem za genocide po celem svetu.

Izpustili dva talca
03. 07. 2001 00.00
Skrajno muslimansko gibanje Abu Sajaf je po poročilih filipinske policije na južnem otoku Basilian iz ujetništva izpustilo dva filipinska talca. Oba talca so skupaj s še 18 žrtvami pred več kot mesecem dni ugrablili iz nekega hotela na otoku Palavan na zahodu države in prepeljana na otok Basilian. Ni znano, ali so ugrabiteljem za izpustitev obeh talcev plačali odškodnino. V ujetništvu skrajnežev je tako še vedno približno 20 talcev, med njimi tudi trije Američani. Filipinska vojska je že dopustila možnost, da je eden od Američanov že mrtev. Muslimanski skrajneži so sicer v preteklih tednih več žrtev tudi obglavili, šlo pa naj bi izključno za Filipince.

Bo tudi nas opazoval Veliki brat?
02. 07. 2001 00.00
Svet Evropske unije je sprejel predlog, da posameznim državam omogoči oblikovanje zakona, po katerem bi ponudniki telekomunikacijskih in komunikacijskih storitev bili dolžni za več let ohraniti posnetke vseh glasovnih in podatkovnih sporočil njihovih državljanov. Če bo sprejet, bo policija dobila dostop do zapisov vseh telefonskih pogovorov ter e-pošte in ostalih internetnih komunikacij v obdobju največ zadnjih sedmih letih. Kritiki, borci za svobodo govora in zasebnost posameznika ter veliko število evropskih politikov upajo, da bo Evropski parlament predlog blokiral, saj je v nasprotju s temeljnimi konvencijami o človekovih pravicah in svoboščinah.

Odzivi na Miloševićevo izročitev
29. 06. 2001 00.00
Soproga nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, Mira Marković, je v izjavi za črnogorski dnevnik Dan dejala, da je zgrožena zaradi izročitve soproga haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. "Vseeno sem bila prepričana, da pravna država obstaja in da se spoštuje ustavo ZRJ in republike Srbije. Vsakdo pa ve, da ti dokumenti prepovedujejo izročitev naših državljanov v tujino," je še dodala Markovićeva.

Odstop premiera Žižića
29. 06. 2001 00.00
Jugoslovanski premier Zoran Žižić, eden od vodij črnogorske Socialistične ljudske stranke, je odstopil s položaja predsednika vlade. Žižić je svojo odločitev sporočil po izredni seji jugoslovanske vlade, njegov odstop pa pomeni razpad koalicijske vlade, sestavljene iz SNP in Demokratične opozicije Srbije. Razlog za odstop Žižića in ministrov njegove stranke je izročitev Miloševića haaškemu sodišču. Žižić je posebej za 24 ur še izjavil: "Razlog za moj odstop so zadnje odločitve srbske vlade, s katerimi je grobo kršila tako ustavo kot odločitev ustavnega sodišča in koalicijski sporazum z DOS. Tako je očitno, da republiška vlada prevzema odločitve o zunanji politiki, ki so sicer v pristojnosti zvezne vlade. Ocenil sem, da je to grob poseg v temelje zvezne države, zato sem tudi ponudil odstop. S predsednikom Koštunico sva se dogovorila, da se bodo že v ponedeljek začeli postopki za sestavo nove zvezne vlade."

Policija praznuje
27. 06. 2001 00.00
Na današnji dan leta 1991 je bila sprejeta odločitev, da se policija postavi v bran slovenske samostojnosti in neodvisnosti, po končani vojni pa so policisti 27. junij izbrali za svoj praznik, dan slovenske policije. Praznik bodo proslavili v novem objektu postaje mejne policije Bovec, policistom in državljanom pa bo ostal v spominu tudi po tem, da bodo policisti na svojih uniformah začeli nositi nove položajne oznake, so sporočili z generalne policijske uprave.

Lipič odkril spominsko obeležje
26. 06. 2001 00.00
Pred centrom za vojaško zgodovinsko dejavnost ministrstva za obrambo je potekala slovesnost ob odkritju spominskega obeležja v počastitev 10. obletnice vojne za Slovenijo. Spominsko obeležje predstavlja figuro jezdeca - cestna ovira, kakršne so v osamosvojitveni vojni služile za zaustavljanje enot Jugoslovanske ljudske armade. Spominsko obeležje je odkril načelnik Generalštaba Slovenske vojske brigadir Ladislav Lipič, slavnostni govornik na prireditvi pa je bil državni sekretar na ministrstvu za obrambo Tomaž Čas.

Odlok o sodelovanju s Haagom v veljavi
24. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada je na sobotni popoldanski seji sprejela odlok o sodelovanju ZRJ s

Odlok o sodelovanju s Haagom
23. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada naj bi sprejela odlok o sodelovanju s Haaškim sodiščem za vojne zločine, ki med drugim predvideva tudi izročitev jugoslovanskih državljanov Haagu.

DZ tudi o starševskem varstvu
22. 06. 2001 00.00
Državni zbor se je v okviru druge obravnave predloga zakona o starševskem varstvu in družinskih prejemkih obravnaval slabo polovico vloženih dopolnil - večinoma vladnih, nekaj pa sta jih "prispevala" tudi opozicijska poslanca France Cukjati (SDS) in Janez Drobnič (NSi) -, nato pa današnje zasedanje prekinil. Poslanke in poslanci bodo redno junijsko zasedanje nadaljevali prihodnji torek ob 14. uri, ko bodo po napovedih najprej opravili volitve in imenovanja, dokončali drugo branje omenjenega zakona s področja družinske politike, zatem pa prešli na prvo obravnavo predloga zakona o postopku priznavanja kvalifikacij državljanom držav članic EU za opravljanje reguliranih poklicev v Sloveniji.

Priprave na 10. obletnico samostojnosti
22. 06. 2001 00.00
Praznovanja ob 10. obletnici slovenske samostojnosti ne bodo potekala le v dneh neposredno ob dnevu državnosti, temveč so se začela že s slavnostnim koncertom Slovenske vojske 11. maja v ljubljanskem Cankarjevem domu, zaključila pa se bodo s počastitvijo obletnice odhoda zadnjega vojaka Jugoslovanske ljudske armade iz Slovenije 26. oktobra v Kopru, je povedala direktorica vladnega urada za informiranje Alja Brglez.

Drnovšek in irska predsednica o širitvi EU
21. 06. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v Vili Podrožnik priredil kosilo v čast predsednici Irske Mary McAleese, ki se mudi na tridnevnem uradnem obisku v Sloveniji. V pogovoru ob kosilu je prevladovalo vprašanje širitve EU, zlasti v luči nedavnega referenduma, na katerem so irski volivci zavrnili ratifikacijo Pogodbe iz Nice.

Glasovanje o Haagu prestavljeno
21. 06. 2001 00.00
Sejo jugoslovanskega parlamenta na kateri naj bi sprejeli zakon o sodelovanju s haaškim sodiščem so preložili na petek. Predsednik parlamenta Dragoslav Mičunović je povedal, da bodo koalicijski partnerji DOS-a in Socialistične narodne stranke (SNP) ponovno poskušali uskladiti stališča. Če jim to ne bo uspelo naj bi zakon umaknili s skupščinske procedure. Medtem ko Mičunović meni, da bi sporazumno rešitev lahko predstavljala tudi ratifikacija nekaterih mednarodnih dokumentov, pa je predsednik Koštunica dejal, da bo storjeno vse, da bi zakon sprejeli do konca junija.

Izročitev vojnih zločincev vprašljiva
20. 06. 2001 00.00
Ključna stranka jugoslovanske vladne koalicije, črnogorska Socialistična ljudska partija (SNP), bo glasovala proti predlogu zakonu o izročitvi vojnih zločincev haaškemu sodišču. Tako je včeraj povedal predstavnik stranke Dragan Koprivica. Vsi predstavniki te stranke, ki je članica jugoslovanske vladne koalicije, bodo v parlčamentu tako glasovali proti zakonu in tako tudi proti izročitvi nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića mednarodnemu sodišču v Haagu. Po besedah Koprivice so to odločitev podprli na vseh organih stranke. Jugoslovanska vlada je minuli teden glasovala v prid novega zakona, vendar mora zakon potrditi še parlament, preden postane veljaven. Parlament naj bi se sestal v četrtek. Srbska reformistična zveza DOS, ki je lani na volitvah premagala Miloševića, ima v zvezni vladi večino, v parlamentu pa za absolutno večino potrebuje podporo črnogorske SNP.

Večina proti noveli zakona
18. 06. 2001 00.00
Na nedeljskem referendumu so se državljani in državljanke odločali o usodi zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo , ki ga je državni zbor sprejel 19. aprila. Poldrugi milijon volilnih upravičencev je imel možnost odločati o potrditvi oziroma zavrnitvi z zakonom določene novosti, po kateri naj bi v prihodnje pravico do umetne oploditve imele tudi ženske brez partnerja.

Odzivi na referendum
18. 06. 2001 00.00
V vrstah Mlade Slovenije, strankarskega podmladka NSi, se že pojavljajo zahteve po odstopu ministra Kebra. Kot je za 24 ur dejal Jernej Pavlin, predsednik Mlade Slovenije, so "v Mladi Sloveniji prepričani, da je večina volivk in volivcev - se pravi 400.000 državljanov Republike Slovenije -, izrekla jasno nezaupnico ministru za zdravje, Dušanu Kebru, ki je mimo volje strokovne javnosti, brez podpore medicinske in pravne stroke, vztrajal na predlogu, ki se je izkazal kot slab. ''Mi bomo s prstom pokazali na ministra, predvsem pa je naša pobuda usmerjena k vsem parlamentarnim strankam, da - vkolikor minister ne bo sam odstopil, kar bi bilo skladno z demokratičnimi načeli in politično kulturo -, da podprejo pobudo in se minister odstavi. Zaenkrat smo še na ravni pogovorov, tako z našo poslansko skupino kot v okviru Koalicije Slovenija, računamo pa, da se bodo pobudi pridružili vsi, ki menijo, da je minister slabo opravil nalogo," je povedal Pavlin.

Bushu in Putinu poziv za Nube in Afriko
13. 06. 2001 00.00
Skupina slovenskih državljanov je danes veleposlanikoma ZDA in Rusije v Sloveniji izročila poziv za Nube in Afriko, ki naj ga posredujeta predsednikoma Georgu Bushu in Vladimirju Putinu. Pozivu so priložili tudi videokaseti Toma Križnarja, ki je ta čas v Keniji, od koder bo skušal v Nubske gore pripeljati pošiljko humanitarne pomoči. Podpisniki predsednika pozivajo, naj javno podpreta prizadevanja za preprečitev genocida nad nubskimi ljudstvi in s svojo avtoriteto omogočita začetek resnega obravnavanja nubske problematike.

Busha čakajo protesti
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Začenja se referendumsko odštevanje
11. 06. 2001 00.00
Volivci in volivke, ki se nedeljskega potrditvenega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo ne bodo mogli udeležiti, bodo svoj glas lahko oddali v naslednjih treh dneh v okviru t.i. predčasnega glasovanja na sedežih okrajnih volilnih komisij. Volišča za referendumsko izjasnjevanje, ki so v večini primerov na sedežih upravnih enot, bodo odprta v torek, sredo in četrtek od 9. do 17. ure.

Göteborg mora biti prepričljiv
10. 06. 2001 00.00
Evropska unija bi morala na bližnjem vrhu v Göteborgu dati državam kandidatkam še bolj jasen in prepričljiv signal glede širitve, meni Günter Verheugen, evropski komisar za širitev. "Po irski zavrnitvi pogodbe se je položaj spremenil, zato mora dati EU jasen znak kandidatkam. V Nici se je EU zavezala, da bo do konca leta 2002 pripravljena na sprejem novih članic, tako da bi te že lahko sodelovale na parlamentarnih volitvah leta 2004. EU mora narediti korak naprej in jasno oznaniti svojo voljo, da bodo najbolje pripravljene kandidatke lahko sklenile pogajanja do konca leta 2002," je za časnik Süddeutsche Zeitung dejal Verheugen. Prepričan je, da se bodo roki, ki zadevajo širitev EU, spoštovali kljub izidu na Irskem.

Hartmanova potegavščina
08. 06. 2001 00.00
V Kranju se je nadaljevalo sojenje dvema članoma t.i. gorenjske heroinske naveze- Ivanu Vodniku in Andreju Klemenečiču, a bolj kot zaradi tega je bilo na sodišču napeto zaradi napovedanega prihoda prvoobtoženega Andreja Hartmana, ki je decembra lani pobegnil iz hišnega pripora. Zaradi Hartmana, ki naj bi svoj prihod napovedal v pismu sodnici kranjskega sodišča in odvetniku, je na sodišču kar mrgolelo kriminalistov.

Izdajanje novih potnih listov
08. 06. 2001 00.00
V prvih treh mesecih izdajanja novih potnih listov je za ta dokument zaprosilo skoraj 30 tisoč državljanov. Veljavnih starih potnih listov je po podatkih ministrstva za notranje zadeve (MNZ) še več kot milijon in pol, septembra letos pa se izteče veljavnost nekaj več kot 63 tisočim potnim listom. Trenutno je potrebno za izdelavo potnega lista čakati manj kot dva tedna, zaradi bližajočih se dopustov pa na MNZ pričakujejo povečano število vlog.

Vlada o notranjepolitičnih temah
07. 06. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji obravnavala in sprejela analizo izvajanja zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju ter poročilo o izvajanju invalidskega varstva v Sloveniji, sprejela je uredbo o nabavi, posesti in nošenju orožja v Slovenski obveščevalno-varnostni agenciji ter potrdila predlog novele zakona o dedovanju. V okviru kadrovskih zadev je sklenila, da se Iztok Podbregar z 31. avgustom letos razreši z dolžnosti državnega sekretarja v ministrstvu za obrambo, s 1. septembrom pa se imenuje za državnega sekretarja v uradu predsednika vlade.

Črnogorski socialisti vztrajajo proti zakonu
05. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vladajoča koalicija DOS je sinoči vnovič pozvala koalicijsko partnerico, črnogorsko Socialistično narodno stranko (SNP), naj spremeni svojo odločitev in podpre zakon, ki bo omogočil izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Sestanek vodij Demokratske opozicije Srbije se je končal okoli polnoči. Predsednik Državljanske zveze Srbije Goran Svilanović je z dogovori znotraj DOS-a zadovoljen, saj so dosegli skupno stališče glede SNP in zveznega zakona, po katerem bi omogočili predajo Slobodana Miloševića haaškemu sodišču.

SNS nasprotuje maloobmejnemu sporazumu
05. 06. 2001 00.00
Slovenska nacionalna stranka je 2. junija na ustavno sodišče vložila zahtevo po ponovni presoji sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško, čeprav je ustavno sodišče pred kratkim ocenilo, da sporazum ni v nasprotju z ustavo. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da so se za to odločili, ker se je sodišče opredelilo le do prvega člena sporazuma, po mnenju SNS pa je sporen 54. člen sporazuma, ki stalno mešano komisijo za mejo in vladi obeh pogodbenic pooblašča za sporazumno določitev pristojnih organov za izvajanje sporazuma na območjih, kjer meja ni določena, čeprav so te odločitve v pristojnosti DZ.

Helsinški monitor o policijskem nasilju
04. 06. 2001 00.00
Helsinški monitor Slovenije je marca letos na generalno policijsko upravo zaradi policijskega nasilja, prekoračitve pooblastil in kršenja človekovih pravic vložil pritožbo, na katero v zakonskem roku niso prejeli ustreznega odgovora. Z brutalnim ravnanjem policije je bila osmim državljanom Bosne in Hercegovine prizadejana materialna škoda, bili so ustrahovani, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah.

Helsinški monitor bo tožil policijo
04. 06. 2001 00.00
Policija je z brutalnim ravnanjem ustrahovala osem državljanov Bosne in Hercegovine, jim prizadela materialno škodo, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah. Če od policije ne bodo dobili zadovoljivega odgovora, bodo vložili tožbo, zahtevali bodo odškodnino, o incidentu pa bodo obvestili tudi mednarodne organizacije, je na novinarski konferenci povedala Neva Miklavčič Predan, predsednica Helsinškega monitora Slovenije (HMS).