državljanov

Našli še dva preživela
05. 02. 2001 00.00
Skupina vojakov, ki je patruljirala po mestu Bhuj, je zaslišala zvoke in rešila brata in sestro, ki jima je uspelo preživeti deset dni pod ruševinami.

Informatizacija javne uprave
02. 02. 2001 00.00
Podjetje Oracle Software d.o.o. je danes skupaj s Centrom Vlade za informatiko in svojimi partnerji v Sloveniji pripravilo enodnevni seminar s predstavitvami rešitev za javno in državno upravo.

Izrael odredil omejitev gibanja
02. 02. 2001 00.00
Izraelski premier v odstopu Ehud Barak je podal ukrep, v katerem na cestah, ki so pogosto prizorišče napadov na izraelske voznike, odredi omejitev svobode gibanja za Palestince. Palestinci se bodo po določenih cestah odslej lahko vozili le s sredstvi javnega prometa. Barak je poudaril, da je to nujen ukrep za zaščito izraelskih državljanov.

Kongres o prostovoljstvu
02. 02. 2001 00.00
Slovenska filantropija - Združenje za promocijo prostovoljstva (SF) prireja tretji slovenski kongres prostovoljstva z naslovom Vloga prostovoljcev in nevladnih organizacij pri zmanjševanju posledic revščine, ki se je zjutraj začel v prostorih Fakultete za družbene vede v Ljubljani, zaključil pa se bo jutri. Letos ima dogodek, ki poteka pod pokroviteljstvom predsednika države Milana Kučana, še posebno težo, saj je OZN leto 2001 razglasila za Mednarodno leto prostovoljstva. Slavnostni govornik, predsednik Kučan, se je na začetku kongresa prostovoljcem v imenu države zahvalil za opravljeno delo, za zavzetost in za človeško toplino, ki so jo razdajali drugim. V govoru se je med drugim dotaknil tudi problema socialne izključenosti, pri čemer je opozoril, da postaja begunstvo v zadnjem desetletju vse bolj pomemben vidik te izključenosti.

Eksplozija na Mirogoju
01. 02. 2001 00.00
Na zagrebškem pokopališču Mirogoj je močna eksplozija popolnoma uničila partizansko grobnico narodnih herojev. V eksploziji, ki se je slišala po širšem središču Zagreba, ni bil nihče ranjen. Na kraj dogodka je takoj prispela hrvaška policija, ki pa za zdaj ne želi dajati informacij.

Brezposlenost na Japonskem
31. 01. 2001 00.00
Japonska je lani znova zabeležila rekordno 4,7-odstotno stopnjo brezposelnosti, ki jo je imela že leta 1999. Rekordno stopnjo brezposelnosti so lani na Japonskem zabeležili tako pri moških kot tudi pri ženskah. Med moškimi je bilo brez zaposlitve 4,9 odstotka za delo sposobnih oseb, med ženskami pa 4,5 odstotka. Povprečno je bilo lani brez zaposlitve 3,2 milijona japonskih državljanov, kar je 30.000 več kot leta 1999. Število brezposelnih se je s tem že drugo leto zapored povzpelo nad tri milijone. Decembrska stopnja brezposelnosti Japonske je sicer znašala 4,8 odstotka, kar je le 0,1-odstotne točke manj, kot je zabeležena rekordna mesečna inflacija dežele vzhajajočega sonca. Najvišjo mesečno stopnjo inflacije je namreč Japonska zabeležila februarja lani, in sicer 4,9-odstotno.

Počasna vrnitev beguncev
30. 01. 2001 00.00
Več kot pet let po podpisu Daytonskega mirovnega sporazuma, s katerim je bila končana vojna v Bosni in Hercegovini, ima več kot milijon državljanov BiH še vedno status begunca, je na okrogli mizi, posvečeni vračanju beguncev, ki jo je ministrstvo BiH za begunce in človekove pravice priredilo v Banja Luki, dejal predsednik sveta ministrov BiH Martin Raguž. Pojasnil je, da na podlagi dostopnih podatkov danes še najmanj 625 tisoč državljanov BiH živi v 42 državah sveta, kjer imajo status begunca, v sami BiH pa je razseljenih več kot pol milijona njenih državljanov.

Referendumsko pobudo bo treba dopolniti
29. 01. 2001 00.00
Predlagatelji pobude za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o referendumu in ljudski iniciativi (ZRLI) bodo morali pobudo dopolniti - parlamentarni sekretariat za zakonodajo in pravne zadeve je namreč v svojem mnenju opozoril, da je v pobudi, ki jo je v petek v imenu petih zunajparlamentarnih strank v DZ vložil predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik, zastavljeno vprašanje opredeljeno preveč splošno in nejasno, da bi izpolnjevalo zakonsko določena merila.

Vukasović obtožuje Drnovška
29. 01. 2001 00.00
Predstavnik hrvaških varčevalec pri zagrebški podružnici Ljubljanske banke (LB) Božidar Vukasović je vodji delegacije Evropske unije v Zagrebu Peru Vintherju poslal pismo, v katerem slovenskega premiera Janeza Drnovška med drugim obtožuje, da se poigrava s kolegi v hrvaški vladi in zavira reševanje odprtih vprašanj. Omenjeno pismo so iz Zagreba že posredovali v Bruselj glavnemu pogajalcu Evropske unije za Slovenijo Jaimeju Garcii Lombarderu.

Pobuda za razpis referenduma
26. 01. 2001 00.00
Predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik je kot predstavnik petih zunajparlamentarnih strank danes v prostorih državnega zbora podpredsednici DZ Irmi Pavlinič Krebs izročil pobudo za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Za pobudo, ki jo je podpisalo 267 državljanov, so se po Erjavičnikovih besedah odločili, ker bi bila z ukinitvijo predhodnega referenduma, ki naj bi jo predvideval predlog omenjene novele zakona - tega je v zakonodajni postopek predložila vlada - ogrožena neposredna demokracija v Sloveniji.

Pred menjavo potnih listin
21. 01. 2001 00.00
Do datuma začetka izdaje novih potnih listov bodo pristojni organi izdajali potne liste na starih obrazcih, ki jim bo po zakonu o potnih listinah državljanov Republike Slovenije veljavnost prenehala avgusta 2002. Vsem tistim slovenskim državljanom, ki bodo ob zamenjavi potnega lista imeli star potni list z več kot polovico veljavnosti, se bo upoštevala polovična taksa, so povedali v ministrstvu za notranje zadeve.

Čakalna doba daljša
21. 01. 2001 00.00
"Mrzlica", povezana s prenehanjem veljavnosti osebnih izkaznic na starih obrazcih, ki je konec lanskega leta zajela Slovenijo, se še vedno ni povsem umirila. Kot se je izkazalo, so državljani Slovenije z zamenjavo osebne izkaznice - stare od 20. decembra lani ne veljajo več - čakali na zadnji dan, kar je posledično povečalo tako čakalne vrste na upravnih enotah, kot tudi roke izdelave pri proizvajalcih. V notranjem ministrstvu ocenjujejo, da se bodo razmere uredile v začetku februarja.

ZDA plačale Kitajski odškodnino
20. 01. 2001 00.00
Kitajska je danes potrdila, da so ji ZDA izplačale 28 milijonov dolarjev odškodnine zaradi bombardiranja kitajskega veleposlaništva v Beogradu med napadi zveze NATO na ZRJ leta 1999. Omenjena odškodnina je del dogovora med Kitajsko in ZDA, ki sta ga državi sklenili decembra 1999. Takrat sta se državi tudi dogovorili, da bo Kitajska ZDA plačala 2,87 milijona dolarjev zaradi škode ob protestnih napadih na ameriško veleposlaništvo v Pekingu in ameriške konzulate drugod na Kitajskem. ZDA so še obljubile, da bodo plačale 4,5 milijona dolarjev vsem ranjenim in družinam treh kitajskih državljanov, ki so bili ubiti v napadu na kitajsko veleposlaništvo v Beogradu 7. maja 1999.

Kučan na mednarodnem forumu
20. 01. 2001 00.00
Predsednik republike Milan Kučan se je včeraj v Berlinu udeležil Mednarodnega foruma Bertelsmannove fundacije, ki je letos potekal pod geslom Evropa odpravljenih meja. Kot je v svojem govoru poudaril slovenski predsednik, je evropski vrh v Nici, vsaj kar zadeva institucionalno reformo, pristal pod zastavljenimi cilji, s stališča kandidatk, tudi Slovenije, pa njegov dosežek nikakor ni slab. "Vrata unije so se jim zdaj dokončno odprla in možnost, da bodo volile poslance v Evropski parlament že leta 2004, se zdi povsem realna. S tem se verjetno končuje "nezdravo pripravljalno" obdobje, ki je kandidatke utrujalo v birokratsko zapletenih in počasnih pogajanjih s komisijo in v dvostranskem izsiljevanju članic," je dejal Kučan.

Rupel povabil Piculo
18. 01. 2001 00.00
Z zunanjega ministrstva so nam sporočili, da je slovenski zunanji minister Rupel danes povabil svojega hrvaškega kolega Piculo na uradni obisk v Slovenijo. Ministra naj bi se pogovarjala o slovenskih predlogih za nadaljevanje pogajanj ter o stališčih Hrvaške do odprtih vprašanj med državama. Minister je ob tem izrazil pričakovanje, da bo do srečanja prišlo v februarju.

Kučan o rešitvi vprašanj s Hrvaško
18. 01. 2001 00.00
Predsednik Kučan je danes sprejel predsednika hrvaškega sabora Zlatka Tomčića, ki se s parlamentarno delegacijo mudi na enodnevnem obisku v Ljubljani. Hrvaški parlamentarci so se poleg obiska pri predsedniku Kučanu udeležili še srečanja s slovenskimi kolegi in s premierom Janezom Drnovškom. Obisk je bil predvsem vljudnosten, za edino zanimivost pa je poskrbel predsednik hrvaškega parlamenta, ki je odprl vprašanje statusa hrvaške manjšine v Sloveniji.

Kabila je bil ranjen, a živi
17. 01. 2001 00.00
Predsednik Demokratične republike Kongo Laurent-Desire Kabila je bil ranjen v včerajšnjem atentatu in so ga odpeljali na zdravljenje izven države, je danes sporočila kongoška vlada. Potem ko je več zahodnih držav, med njimi Francija, že potrdilo Kabilovo smrt, pa je francoski zunanji minister Hubert Vedrine, ki se udeležuje francosko-afriškega vrha v Kamerunu, dejal, da Kabilove smrti "morda ni mogoče potrditi".

Za upočasnitev širitve EU
15. 01. 2001 00.00
Po tem, ko je evropski komisar za širitev Günter Verheugen včeraj posvaril pred prenagljenostjo pri širitvi Evropske unije na vzhod, je avstrijski kancler Wolfgang Schüssel danes podprl predlog nemške vlade, po katerem naj bi po vstopu držav kandidatk iz srednje in vzhodne Evrope v EU uvedli sedemletno prehodno obdobje, v katerem bi ohranili določene ovire pri možnostih zaposlovanja državljanov novih članic na trgu delovne sile petnajsterice. Schüssel je švedsko predsedstvo EU pozval, naj na vrhu EU, ki bo junija v Goeteborgu, določi datum za vstop prvih kandidatk. "Seveda vseh dvanajst kandidatk ne bo moglo doseči ciljnega datuma, kljub temu pa bi morali v Goeteborgu vsaj približno vedeti, kdaj se bodo uniji lahko priključile nove članice", je še dejal Schüssel in pri tem kot realistično letnico navedel 2004, pri čemer je kot prvi kandidatki za vstop omenil Slovenijo in Madžarsko..

Daytonski sprazum pod vprašajem
13. 01. 2001 00.00
Iz urada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice so sporočili, da ponovno odprtje urada haaškega sodišča za vojne zločine v Beogradu še ne pomeni, da ZRJ tudi avtomatično sprejema vse zahteve tega sodišča. V uradnem sporočilu so zapisali, da ustava ZRJ ne dopušča izročitve jugoslovanskih državljanov "tujim sodiščem" in da so "novice o možnih izročitvah povsem brez podlage." Pod vprašaj so postavili tudi Daytonski sporazum, ker ga jugoslovanska skupščina ni ratificirala, podpisal pa ga je tedanji predsednik Srbije Slobodan Milošević in ne predsednik jugoslovanske vlade, v čigar pristojnosti je podpisovanje mednarodnih pogodb.

Pritožba na izvedbo volitev na Floridi
11. 01. 2001 00.00
Največje ameriške organizacije za zaščito državljanskih in človekovih pravic so v Miamiju vložile skupinsko tožbo proti 21 vodilnim članom volilnih komisij na Floridi, pristojnim za izvedbo predsedniških volitev v tej ameriški zvezni državi, zaradi omejevanja volilne pravice državljanov. Organizacije jim očitajo, da niso ravnali v skladu z zakonom o prijavi volilcev.

Drnovšek o plačni politiki
08. 01. 2001 00.00
Do aktualnih vprašanj plačne politike se je opredelil tudi predsednik vlade Janez Drnovšek. Svoje stališče, ki so ga povzeli mediji, je predstavil kar na internetu, na spletni strani predsednika vlade. Drnovšek med drugim piše, da ne pristaja na pozive k nekakšnemu Thatcherjanskemu urejanju politike plač, ko naj bi vlada s trdo roko zagotovila red. Pri tem je treba imeti občutek in pravo mero, kar je bistvo politike na tem področju.

Drnovšek o plačni politiki
08. 01. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v stališču do aktualnih vprašanj plačne politike na spletnih straneh vlade povedal, da poizkuša vlada v okviru prizadevanj za čimbolj uravnotežene javne finance v pogajanjih s socialnimi partnerji, predvsem sindikati, zagotoviti zmerno, vzdržno rast plač. Pri tem se tudi tokrat, kot že večkrat poprej, sooča z dvema, med sabo nasprotujočima si pristopoma do plačne politike.

Sporazum o zaposlovanju obmejnih delavcev
05. 01. 2001 00.00
Posebna skupina strokovnjakov iz Italije in Slovenije je na pobudo območne enote Nova Gorica pripravila predlog sporazuma o zaposlovanju obmejnih delavcev. Gre za pomemben korak pri poglobitvi obmejnega sodelovanja med obema državama, ki naj bi med drugim pospešil postopek zaposlovanja slovenskih državljanov v Italiji.

Drnovšek vložil listo ministrskih kandidatov
05. 01. 2001 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek je v državni zbor dopoldne vložil listo štirih ministrskih kandidatov, in sicer predlaga Teo Petrin za vodenje gospodarskega ministrstva, Lucijo Čok za vodenje ministrstva za šolstvo, znanost in šport, Jakoba Presečnika za ministra za prometno infrastrukturo in Pavla Gantarja za ministra za informacijsko družbo. V skladu s poslovnikom DZ se morajo ministrski kandidati predstaviti pred pristojnimi delovnimi telesi DZ najprej v treh in najkasneje v sedmih dneh.

Slovenska vlada na današnji seji
04. 01. 2001 00.00
Vodja vladne pogajalske skupine za pogajanja z reprezentativnimi sindikati s področja šolstva za spremembe kolektivne pogodbe za vzgojo in izobraževanje, šolska ministrica Lucija Čok je na današnji seji vlade predstavila potek pogajanj. Pogajalska skupina, ki jo vodi, ima pooblastila za pogajanja o novih povišicah v prihodnjem letu, ne pa tudi za letos, je po seji vlade povedala ministrica in poudarila, da je bil v preteklih letih dvig plač v šolstvu stalnica. Vlada je danes tudi odstopila od pogoja, da bi moral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije pristopiti k dogovoru o načinu usklajevanja plač v javnem sektorju v obdobju 2001 - 2003 še pred nadaljevanjem pogajanj.

O odnosih s Hrvaško in Avstrijo
04. 01. 2001 00.00
Vlada je na današnji seji poleg zahtev šolskih sindikatov razpravljala tudi o odnosih s Hrvaško in Avstrijo. Reševanje odprtih vprašanj s sosednjima državama bo, kot je dejal minister Rupel, prednostna naloga naše zunanje politike. Sicer pa se je o urejanju odnosov s Hrvaško minister danes pogovarjal tudi s predstavniki društva istrskega prijateljstva in župani obalnih mest.

V Rusiji začeli izvajati davčno reformo
02. 01. 2001 00.00
Z včerajšnjim dnem so v Rusiji začeli izvajati najpomembnejšo davčno reformo v zadnjih desetih letih. Med drugim je stopila v veljavo enotna 13-odstotna davčna stopnja, kar Ruse uvršča med najmanj obdavčene državljane na svetu. Predsednik države Vladimir Putin je novi zakon o davkih potrdil 7. avgusta lani, potem ko ga je 26. julija ratificiral parlament.

Varnost na Silvestrovo
30. 12. 2000 00.00
Slovenska policija je tudi ob letošnjih božično-novoletnih praznikih okrepila delo na vseh področjih, tako na področju zagotavljanja javnega reda in miru, zatiranja kriminalitete, cestno-prometne varnosti ter varovanja meje, s poudarkom še zlasti na varnostni problematiki. Prvi del praznikov je že mimo, pred policisti pa je še zadnji in po zahtevnosti verjetno najtežji del, ki se nanaša na novoletne praznike, zlasti silvestrovanje ter prehod v novo leto. Za varnost državljanov 31. decembra bo skrbelo kar 1200 policistov. Poudarek bo zlasti na večernem in nočnem času, ko bo tudi organiziranih največ prireditev ter silvestrovanj na prostem. Lani je denimo za varnost na silvestrski dan skrbelo kar 1500 policistov. Sicer so se na aktivnosti ob praznikih v policiji pripravljali od začetka decembra, policijskim enotam po državi pa so že posredovali usmeritve glede izvajanj nalog.

Zadnja seja vlade
28. 12. 2000 00.00
Na notranjem ministrstvu je za državnega sekretarja za policijo, sprva naj bi položaj prevzel Jaka Demšar, imenovala Miho Molana, dosedanjega direktorja policijske uprave Krško. Pred prazniki pa je vlada večino državljanov osrečila še z novoletnim darilom. Darila bomo Slovenci deležni prvega februarja. Čas streznitve bo napočil s povišanjem trošarin za pivo in etilni alkohol. Pivo se bo tako podražilo za devet odstotkov, žgane pijače pa za tri odstotke. Ob štiriodstotni gospodarski rasti naj bi prihodnje leto proračunski primanjkljaj sicer znašal 1,2 odstotka bruto domačega proizvoda, javnofinančni primanjkljaj pa po oceni vlade ne bi smel preseči 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda. Pritiskov na proračun naj bi se že v prihodnjem letu vlada skušala ubraniti s spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, s plačnim dogovorom med socialnimi partnerji ter z omejevanjem dodatnega zaposlovanja v državnih organih in javnih zavodih, ki se napajajo iz proračunskih jasli.

Kučanova zahvala SV in policiji
27. 12. 2000 00.00
Ob dnevu samostojnosti in novem letu sta dopoldne predsednika republike Milana Kučana obiskala načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), generalpodpolkovnik Iztok Podbregar in generalni direktor policije Marko Pogorevc s sodelavci. Kot so sporočili iz urada predsednika republike, sta se srečanja udeležila tudi obrambni in notranji minister, Anton Grizold in Rado Bohinc, sogovorniki pa so se v daljšem pogovoru dotaknili najbolj perečih vprašanj zunanje in notranje varnosti Slovenije, ki so v pristojnosti SV in policije.