državljanov

Helsinški monitor o policijskem nasilju

04. 06. 2001 00.00

Helsinški monitor Slovenije je marca letos na generalno policijsko upravo zaradi policijskega nasilja, prekoračitve pooblastil in kršenja človekovih pravic vložil pritožbo, na katero v zakonskem roku niso prejeli ustreznega odgovora. Z brutalnim ravnanjem policije je bila osmim državljanom Bosne in Hercegovine prizadejana materialna škoda, bili so ustrahovani, s poniževalnim ravnanjem pa je bil kršen tudi 3. člen evropske konvencije o človekovih pravicah.

Samomorilski bombni napad

02. 06. 2001 00.00

V najhujšem terorističnem napadu muslimanskih skrajnežev po letu 1996 v Izraelu je v petek poleg samomorilca umrlo 18 ljudi, več kot 115 predvsem mladih Izraelcev pa je bilo ranjenih, od tega deset huje, dvaindvajset resneje, 54 pa lažje. Samomorilec je bombo sprožil pred vhodom priljubljenega nočnega kluba v Tel Avivu, kjer je čakalo več mladih ljudi. Eden od očividcev je dejal, da so po zraku leteli raztrgani človeški udi, v krogu 20 metrov okoli diskoteke pa je bilo polno krvi. Odgovornost za atentat je prevzela skrajna palestinska organizacija Islamska sveta vojna, ki je le nekaj ur pred tem napad tudi napovedala. Duhovni vodja islamskega uporniškega gibanja Hamas šejk Ahmed Jasin je za petkov napad dejal, da se imajo Palestinci pravico braniti. V Damasku pa je Narodna fronta za osvoboditev Palestine pozdravila "operacijo v Tel Avivu" in pozvala na okrepitev akcij proti Izraelu.

Milošević ostaja v ZRJ

31. 05. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je zavrnil rok, ki so ga za izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića mednarodnemu haaškemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije vnovič postavile ZDA. Po 195144inđićevem mnenju izročitev ni možna zaradi tehničnih in institucionalnih vzrokov.

Slovenija in elektronsko poslovanje

29. 05. 2001 00.00

Ministrstvo za informacijsko družbo in Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) sta organizirala posvet, na katerem so se predstavniki ministrstva srečali s predstavniki Združenja za računalništvo in informatiko, Odbora za informatiko ter Skupine za elektronsko poslovanje pri GZS. V uvodu je minister za informacijsko družbo Pavel Gantar poudaril, da je namen srečanja vzajemna predstavitev in priložnost gospodarstva, da sporoči svoja videnja in poda predloge, kaj konkretno lahko ministrstvo naredi za vse, ki uvajajo informacijsko tehnologijo. Udeleženci posveta so nato v štirih delovnih skupinah oblikovali vrsto predlogov za nadaljnji razvoj informatizacije v gospodarstvu.

195144inđić o sodelovanju s Haagom

26. 05. 2001 00.00

Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

Obtožnica za Lončariča

24. 05. 2001 00.00

Vodja skupine tožilcev za posebne zadeve Jožica Boljte Brus je vložila obtožnico zoper Josipa Lončariča in še 14 oseb. Vsi naj bi bili člani kriminalne združbe, ki jim še ne pravnomočna obtožnica očita, da naj bi preko naše države prepeljali na tisoče ilegalnih prebežnikov. Od vseh je 9 obdolženih, tudi Lončarič, že od prijetja novembra lani še vedno v priporu. Še vedno ni znano kdaj se bo sojenje začelo, vendar pa se bo to zgodilo kmalu, saj gre za prednostno zadevo.

Keber ukinja zdravstvene domove

24. 05. 2001 00.00

Sindikat zdravstva in socialnega varstva Slovenije ter Konferenca sindikatov zdravstvenih domov v odprtem pismu ministra za zdravstvo, predsednike republike, državnega zbora in vlade, varuha človekovih pravic ter Združenje zdravstvenih zavodov Slovenije opozarjajo in zahtevajo, naj minister za zdravje Dušan Keber preneha kršiti zakone in druge pravne akte, kar se kaže zlasti v tihi praksi razgradnje zdravstvenih domov s podeljevanjem koncesij brez sprejetih občinskih oziroma mestnih strategij razvoja zdravstvenega varstva na lokalni ravni in na podlagi junija lani sprejetega nacionalnega programa zdravstvenega varstva.

Ob 10. obletnici pekrskih dogodkov

23. 05. 2001 00.00

Mariborčani so ob pekrskih dogodkih pokazali izjemno odločenost, da ubranijo voljo slovenskega naroda in vseh državljanov in državljank Slovenije, izraženo na plebiscitu, je na slavnostni seji mestnega sveta ob 10. obletnici pekrskih dogodkov in vojne za Slovenijo, na kateri so sodelovali najvidnejši predstavniki političnega, gospodarskega, vojaškega in kulturnega življenja v mestu ter predstavniki borčevskih in veteranskih organizacij, dejal mariborski župan Boris Sovič. Po njegovih besedah so prebivalci Maribora takšno odločenost za obrambo nacionalnih interesov kot leta 1991 pokazali že v času, ko je Anton Martin Slomšek prenesel sedež škofije v Maribor, po prvi svetovni vojni leta 1918 ter v letih od 1941 do 1945. Ob pekrskih dogodkih so Mariborčani zgodovinsko tradicijo nadaljevali, na kar so lahko ponosni.

Pobuda za spremembo novele zakona

21. 05. 2001 00.00

Slovenska javnost je močno razdvojena glede novega zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo, saj ta omogoča umetno oploditev tudi samskim ženskam. Kot je znano je državni zbor za 17. junij razpisal referendum o noveli zakona, dopoldne pa so svojo pobudo za spremembo novele zakona, predstavili predstavniki Slovenske konference Svetovnega slovenskega kongresa.

Razmere se zaostrujejo

20. 05. 2001 00.00

Izraelski premier Ariel Šaron je danes spričo poslabšanja razmer v Izraelu in na palestinskih avtonomnih ozemljih sklical zasedanje varnostnega kabineta, so sporočili iz Šaronovega urada. Sicer se varnostni kabinet, v katerem sodeluje 12 ministrov, v petek pred posredovanjem izraelskega vojnega letalstva na palestinskih ozemljih - kar se je zgodilo prvič po letu 1967 - ni sestal.

Slovesnost v Pekrah

18. 05. 2001 00.00

Ob dnevu Slovenske vojske in 10. obletnici dogodkov v Pekrah, ki so bili povod za kasnejšo osamosvojitveno vojno, je vrh Slovenske vojske v Pekrah, za Slovenijo zgodovinskem kraju, pripravil slovesnost. Ko so pripadniki Teritorialne obrambe zajeli dva jugoslovanska vojaka je namreč v Pekrah, kjer se je urila prva generacija slovenskih vojakov, prišlo do prve resne napetosti med pripadniki Teritorialne obrambe in Jugoslovanske ljudske armade.

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Seja vlade

17. 05. 2001 00.00

Vlada je sprejela predlog sprememb zakona o bančništvu, energetsko bilanco za leto 2001, dala soglasje k poslovnemu načrtu Pošte Slovenije za letošnje leto ter k spremembi sestave nadzornih svetov Slovenske razvojne družbe, Slovenskih železnic in Aerodroma Ljubljana. Poleg tega je vlada z uredbo določila, da višina trošarine za mineralna olja in plin tudi po začetku veljave spremenjenega zakona o trošarinah z 21. majem ostane nespremenjena. Ministri so sprejeli še amandma k noveli zakona o sodniški službi ter sklepa o povišanju sodnih in upravnih taks, za sprejem po skrajšanem postopku pa pripravili še novelo zakona o urejanju statusa državljanov drugih držav naslednic nekdanje SFRJ v RS.

Pogajanja o nasledstvu brez dogovorov

17. 05. 2001 00.00

Na novem krogu pogajanj o nasledstvu nekdanje SFRJ na Dunaju po besedah vodje slovenske delegacije Mirana Mejaka do pravih dogovorov še ni prišlo, odprli pa so skoraj že vsa vprašanja okvirnega sporazuma o nasledstvu. Povsem nova vprašanja, ki ga Slovenija ni pričakovala so na pogajanjih odprli pri vprašanju pridobljenih pravic. Mejak je povedal, da so v okviru tega vprašanja odprli vprašanje hranilnih vlog na celotnem območju nekdanje Jugoslavije. Teh vlog namreč ni mogoče izplačati iz deviznih rezerv nekdanje Narodne banke Jugoslavije, ker ta sredstva ne zadostujejo. Mejak je ob tem ponovil stališče Slovenije, da je "teritorialno pokrila svoje varčevalce" in da se je za drugo potrebno dogovoriti, vendar ne na škodo in v breme Slovenije.

EU diskriminira delavce

17. 05. 2001 00.00

Uvedba prehodnih obdobij za delovno silo iz bodočih novih članic Evropske unije, za katero se zavzemajo nekatere od starih članic, bi pomenila diskriminacijo državljanov EU, je na novinarski konferenci opozoril predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Izrazil je tudi prepričanje, da EU ne bi smela enačiti vseh kandidatk in, če to morda velja za nekatere druge države, uvajanje prehodnih obdobij za Slovenijo nikakor ni upravičeno.

Izšla knjiga o pekrskih dogodkih

17. 05. 2001 00.00

Maribor je v minulem stoletju nekajkrat odigral ključno vlogo v borbi za slovenske nacionalne interese. Po prvi svetovni vojni se je general Rudolf Maister uprl avstroogrski hegemoniji in Maribor s Štajersko priključil Sloveniji, leta 1941, tri tedne po nacistični okupaciji in tri dni po Hitlerjevem obisku v mestu, so mariborski mladinci izvedli prvo oboroženo akcijo proti okupatorju v Sloveniji, leta 1991 pa so ob pekrskih dogodkih Mariborčani rekli "ne" Jugoslovanski ljudski armadi, ki se je postavila v službo velikosrbstva, je dejal Marjan Žnidarič na današnji predstavitvi knjige Začelo se je v Pekrah, ki jo je ob desetletnici pekrskih dogodkov in vojne za samostojno Slovenijo izdala mestna občina Maribor.

Berlusconi napoveduje prve ukrepe

15. 05. 2001 00.00

Dokončni izidi parlamentarnih volitev v Italiji so potrdili zanesljivo zmago Silvia Berlusconija in njegove desnosredinske Hiše svoboščin. Medtem ko bodoči premier že napoveduje prve ukrepe svoje vlade, pa poraženci iz koalicije Oljka razmišljajo, kako naprej.

Srečanje predstavnikov treh vej oblasti

15. 05. 2001 00.00

Na povabilo predsednika Državnega zbora Boruta Pahorja so se pozno popoldne v parlamentu sestali predstavniki treh vej oblasti. Poleg gostitelja sta se sestanka udeležila še predsednik vlade Janez Drnovšek in predsednik Vrhovnega sodišča Republike Slovenije Mitja Deisinger s sodelavci. Vsakoletno rečanje je bilo za javnost zaprto, osrednji temi srečanja pa sta bili kakovostna priprava predvidenih ustavnih sprememb, ki naj bi na poslanske klopi prišle predvidoma še julija, ter dolgoletni in številni sodni zaostanki.

Spletna stran o majorju Trohi

14. 05. 2001 00.00

Aktivnosti skupine državljanov s pomenljivim naslovom "Ladislav Troha s prijatelji", ki si prizadeva za razkritje še vedno nepojasnjenega izginotja uvodoma imenovanega majorja Slovenske vojske v drugi polovici letošnjega januarja, je mogoče spremljati tudi na spletni strani.

Evropski informacijski kotiček v Celju

10. 05. 2001 00.00

V okviru praznovanja dneva Evrope, 9. maja, sta vodja delegacije Evropske komisije v Sloveniji Eric van der Linden in celjski župan Bojan Šrot na Mestni občini Celje odprla evropski informacijski kotiček, ki je tretji tovrstni v Sloveniji. Ob tej priložnosti je veleposlanik Linden poudaril, da so evropski informacijski kotički sestavni del komunikacijske strategije, ki jo od začetka leta 1999 izvajata delegacija in njen informacijski Center Evropa.

Mehiška policija rešila talce

01. 05. 2001 00.00

Mehiška policija je rešila devet francoskih državljanov in dva Mehičana, ki jih je ugrabila skupina šestih ugrabiteljev. Oboroženi in zamaskirani ugrabitelji so vdrli v hišo, kjer so žrtve živele in posilili pet žensk, za pozneje pa so načrtovali ugrabitev cele skupine, da bi lahko zahtevali odkupnino za njihovo izpustitev. O ugrabitvi je policijo obvestila ženska, ki ji je uspelo pobegniti iz hiše. V hitri akciji je bil en ugrabitelj ubit, drug pa ranjen. Policija še vedno išče preostale štiri, ki so pobegnili.

Obletnica slovenske ustave

27. 04. 2001 00.00

Predvidene ustavne spremembe, katerih predlog je vlada sprejela pred tednom dni, obsegajo naslednja vprašanja:

Za prost pretok delovne sile

25. 04. 2001 00.00

Minister za evropske zadeve Igor Bavčar je evropskemu komisarju za širitev Günterju Verheugnu izročil posebno pismo, v katerem Slovenija poziva vse članice Unije in komisijo v Bruslju naj ne omeji dostopa slovenskih delavcev na evropski trg. Sicer pa je sestanek skupnega odbora slovenskega in evropskega parlamenta, ki dvakrat letno obravnava odprta vprašanja o vključevanja, minil v optimističnem tonu.

40 tisoč podpisov za referendum

25. 04. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Burut Pahor je danes sprejel pobudo skupine državljanov za naknadni zakonodajni referendum o sprejeti noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Podpise lahko pobudniki začnejo zbirati 26. aprila in jih zbirajo do 21. maja. Za vložitev zahteve pa potrebujejo 40.000 podpisov volivcev.

Prenos usmrtitve po internetu

19. 04. 2001 00.00

Ameriško internetno podjetje Entertainment Network Incorporated, ki se ukvarja s prenosom zabavnih vsebin, je prosilo ameriško sodišče za dovoljenje za prenos usmrtitve Timothyja McVeigha. Ta je obsojen na smrt, ker je leta 95 podtaknil bombo v poslovni zgradbi v Oklahomi, kjer je umrlo 168 ljudi. Usmrčen bo 16.maja.

Najbolje kaže 195144ukanoviću

19. 04. 2001 00.00

V Črni gori od polnoči velja predvolilni molk. Na nedeljskih parlamentarnih volitvah bodo državljani odločali tudi o osamosvojitvi Črne gore. Največja tekmeca za strankarsko zmago pa sta 195144ukanovićeva koalicija Zmaga Črne gore in opozicijska Skupaj za Jugoslavijo.

Korak bližje ustavnim spremembam

19. 04. 2001 00.00

Vlada je na četrtkovi seji imenovala 13-člansko strokovno skupino, katere naloga je, da na temelju izhodišč za spremembo ustave, ki jih je na zahtevo vlade pripravila vladna služba za zakonodajo v sodelovanju z ministrstvoma za pravosodje in za notranje zadeve, pripravi predlog ustavnih sprememb. V izhodiščih za spremembe ustave so se omejili na t.i. evropski člen, pravico tujcev - državljanov EU do nakupa nepremičnin, zakonodajni referendum, oblikovanje vlade, njeno sestavo in možnost odločitve DZ o predčasnih volitvah, reorganizacija in organizacija lokalne samouprave, volitve sodnikov v DZ in izročitev slovenskega državljana tuji državi.

Miloševič noče v Haag

14. 04. 2001 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je izjavil, da "ne želi oditi v Haag", kjer je sedež Mednarodnega sodišča ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu, piše danes grški časnik Eleftheros Typos, ki se sklicuje na enega od Miloševićevih odvetnikov Toma Fila. Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica pa je za današnjo izdajo beograjskega časnika Glas javnosti zanikal, da bi Miloševiću kdajkoli zagotovil, da ga ne bodo izročili haaškemu sodišču.

Sprejeli besedilo Vatikanskega sporazuma

13. 04. 2001 00.00

Vlada je po nekajtedenskih koalicijskih pogajanjih sprejela pogajalska izhodišča za sklenitev Vatikanskega sporazuma. Besedilu sporazuma, s katerim naj bi uredili pravni položaj Rimskokatoliške cerkve v Sloveniji, nasprotuje Združena lista, saj naj bi bila nekatera določila sporazuma pravno premalo natančno definirana in dajejo cerkvi preširoka pooblastila.

Batić zavrnil nalog za aretacijo

05. 04. 2001 00.00

Predstavnik haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Hans Holthuis, ki se z delegacijo mudi na obisku v Beogradu, je skušal danes izročiti zaporni nalog za nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića srbskemu pravosodnemu ministru Vladanu Batiću, vendar je ta dejal, da naloga ne more sprejeti in Holthuisa napotil k jugoslovanskemu pravosodnemu ministru Momčilu Grubaču. Holthuis se bo tako obiskal Grubača jutri. Jugoslovanski zakoni zaenkrat ne dovoljuje predaje svojih državljanov na tuje, vendar vlada pripravlja posebne ukrepe za sodelovanje s haaškim sodiščem. Novi zakon naj bi po Grubačevih besedah sprejeli prihodnji mesec.