državljanov

V soboto začne veljati novela zakona o vladi
20. 12. 2000 00.00
V petkovem uradnem listu bo objavljena novela zakona o vladi, ki jo je državni zbor sprejel že sredi novembra, vendar zaradi pobude 258 državljanov za zbiranje podpisov za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma ni mogla biti uveljavljena. Ker pa pobudnikom v določenem roku, ki se je iztekel v ponedeljek opolnoči, ni uspelo zbrati potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma, bo zakonska novela, ki zmanjšuje število ministrstev na 14 ter med drugimi novostmi uvaja nov institut ministrskih svetnikov, stopila v veljavo dan po objavi v uradnem listu, torej v soboto.

Zlati častni znak svobode RTVS
18. 12. 2000 00.00
Predsednik države Milan Kučan je z Zlatim častnim znakom svobode Republike Slovenije odlikoval javni zavod Radiotelevizija Slovenija. Odlikovanje, ki ga je predsednik republike predstavnikom RTVS vročil danes opoldne, je javni zavod prejel za izjemne zasluge pri obrambi svobode in uveljavljanju suverenosti Slovenije, "še posebej za požrtvovalno vzdrževanje televizijskih in radijskih oddajnikov ter zvez med agresijo na Slovenijo in za obveščanje državljanov v času priprav in izvedbe osamosvojitve". Radio in Televizija Slovenija sta odigrala nenadomestljivo vlogo v času osamosvajanja Slovenije junija 1991. Celovito in časovno skorajda sočasno sta obveščala domačo in svetovno javnost o dogajanjih v državi. Tega jim niso mogli preprečiti niti poškodovani in uničeni RTV oddajniki na Kumu, Nanosu, Krvavcu, Pohorju, v Domžalah in na Boču, na katerih so letala jugoslovanske armade povzročila veliko škodo, je zapisano v obrazložitvi za podelitev omenjenega odlikovanja.

Policisti Podravja za Joška Jorasa
18. 12. 2000 00.00
Območni policijski sindikat Podravja je v sporočilu za javnost izrazil zaskrbljenost nad načinom in postopkom obravnave Joška Jorasa, ki mu po njihovem mnenju Slovenija ne zagotavlja varnosti oz. mu jo odreka ter ga prepušča "nekompromisnim in nerazumljivim postopkom varnostnih organov Hrvaške". Sindikat poziva slovensko vlado, naj zagotovi pravni red v primeru Joška Jorasa, ministrstvi za zunanje in notranje zadeve pa, da se izvedejo vsi ukrepi za zaščito slovenskih državljanov ter pridobljenih interesov slovenskega naroda iz leta 1991.

Z Brnika poletelo letalo z ilegalci
17. 12. 2000 00.00
Z brniškega letališča je včeraj nekaj po 20. uri poletelo posebno letalo Adrie Airways, v katerem je bilo 97 državljanov Turčije, ki so v Slovenijo ilegalno prispeli v začetku decembra. Slovenska policija jih je iz države odstranila na podlagi 50. člena zakona o tujcih.

Gorbačov poziva Putina
17. 12. 2000 00.00
Nekdanji sovjetski predsednik Mihael Gorbačov je sedanjega ruskega predsednika Vladimirja Putina pozval, naj v imenu svobode govora in zaščite človekovih pravic ukrepa v aferi Media Most, neodvisne televizijske hiše, ki ji grozi bankrot. Gorbačov v izjavi za javnost ocenjuje, da bo ugled Rusije kot civilizirane in demokratične države v tujini upadel, če predsednik Putin v aferi ne bo posredoval. Gorbačov je izjavo podal na srečanju javnega sveta televizije NTV, ene od članic medijske hiše Media Most, ki mu predseduje.

Gore priznal poraz
14. 12. 2000 00.00
Podpredsednik ZDA Al Gore je v Washingtonu priznal poraz in čestital republikanskemu kandidatu Georgu Bushu mlajšemu za zmago. Gorov štiriminutni govor je bil posvečen pozivom k enotnosti vseh državljanov, ki naj Busha sprejmejo kot novega predsednika brez dvoma o njegovi legitimnosti. Gore je uvodoma dejal, da je pred govorom poklical Busha in mu čestital za položaj 43. predsednika ZDA ter mu hkrati obljubil, da tokrat čestitke ne bo vzel nazaj, kot je to storil v zmedenem jutru 8. novembra po volitvah, ko se je izkazalo, da Bush na Floridi ni zmagal s takšno razliko, kot so to napovedovale televizijske postaje.

Čezmejni pakt
13. 12. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Joerg Haider in župan italijanskega mesta Jesolo Renato Martin sta danes podpisala "čezmejni pakt" med avstrijsko svobodnjaško stranko (FPÖ) in gibanjem Beneška zvezna republika Padanija. Cilj pakta je "sodelovanje za obrambo identitete evropskih narodov v okviru Evropske unije".

Nov zakon o eksplozivnih snoveh za civilno uporabo
11. 12. 2000 00.00
Vsakoletna božično-novoletna praznovanja spremlja tudi uporaba različnih pirotehničnih izdelkov. Čeprav nekateri posamezniki slednje uvrščajo med t. i. zabavno pirotehniko, pa se lahko ob neprevidni uporabi spremenijo v "nevarne" igrače. Posledice njihove nepravilne ali celo nezakonite uporabe so pogosto telesne poškodbe, povzročitve splošne nevarnosti oziroma ogrožanja drugih, gmotna škoda, vznemirjanje državljanov in motenje miru. Naša država se je obvezala, da bo do leta 2002 sprejela celotno zakonodajo s področja eksplozivnih snovi. Tako se je projektna skupina na notranjem ministrstvu že lotila priprave novega zakona o eksplozivnih snoveh za civilno uporabo, kamor bo uvrščena tudi vsa pirotehnika, so sporočili s slovenske policije.

Razglašena listina EU o pravicah
07. 12. 2000 00.00
Z razglasitvijo listine EU o temeljnih človekovih pravicah se je v Nici uradno začelo vrhunsko zasedanje petnajsterice. Listina je prvi dokument, ki integralno opredeljuje temeljne pravice in svoboščine državljanov EU, vendar njen status ostaja zgolj na ravni politične deklaracije, saj kljub pritisku Evropskega parlamenta in Evropske komisije članice niso dosegle soglasja, da bi postala pravno zavezujoča. Listino so v Nici slovesno podpisali predsednica Evropskega parlamenta Nicole Fontaine, predsednik Evropske komisije Romano Prodi in, v imenu predsedstva EU, francoski zunanji minister Hubert Vedrine. Listina v 54 členih razčlenjuje šest osnovnih temeljnih vrednot: dostojanstvo, svoboščine, enakopravnost, solidarnost, državljanstvo in načela pravičnega sodstva. Poleg klasičnih civilnih in političnih pravic opredeljuje še temeljne ekonomske in socialne pravice in zajema vprašanja določenih pravic, ki jih odpira razvoj novih tehnologij.

Na mejah prijeti ilegalci
03. 12. 2000 00.00
Pri varovanju državne meje je bilo prijetih 27 tujcev, ki so pred tem na nedovoljen način prišli v Slovenijo. Od omenjenih je bilo 13 državljanov Bangladeša, šest državljanov Irana ter po štirje državljani Afganistana in Somalije. Kar 21 tujcev je zaprosilo za azil in so bili odpeljani v azilni dom v Ljubljano, zoper šest tujcev pa je postopek še v teku. Na mejnih prehodih pa je bilo zavrnjenih pet tujcev, ki niso izpolnjevali pogojev za vstop v Slovenijo.

Število delavcev se zmanjšuje
02. 12. 2000 00.00
Število tujih delavcev na začasnem delu v Franciji se že vse od leta 1985 zmanjšuje, medtem ko se je njihov socialni položaj od gospodarskega razcveta v letu 1997 izboljšal. Število v Franciji zaposlenih tujcev v starosti med 20 in 60 leti (ti predstavljajo kar 90 odstotkov vseh) je marca 1985 doseglo 1,294 milijona, kar je bilo 6,4 odstotka vseh aktivnih prebivalcev v tej starostni skupini. Do letošnjega marca se je njihovo število znižalo na 1,214 milijona, delež med aktivnimi prebivalci pa je padel na 5,3 odstotka.

Policija ima odslej pravila
29. 11. 2000 00.00
Generalni direktor policije Marko Pogorevc je danes podpisal pravila, v katerih so podrobno urejeni notranji odnosi, delovni procesi in medsebojna razmerja v policiji, so sporočili iz urada generalnega direktorja policije. Pravila so obravnavali in usklajevali na vseh ravneh, razprava o njih pa je bila odprta, široka in strokovno poglobljena. Pogorevc je zato prepričan, da jih bodo sprejeli vsi zaposleni in se bodo po njih ravnali "v svoje zadovoljstvo in v dobro vseh državljanov - za spoštovanje njihovih pravic in svoboščin". Izvajanje pravil policije bodo spremljali in jih po potrebi tudi dopolnjevali in nadgrajevali.

Prijeli Lončariča
27. 11. 2000 00.00
Policisti so zgodaj zjutraj v različnih krajih v državi skupaj aretirali skoraj 30 slovenskih državljanov, članov kriminalne združbe, ki se je ukvarjala s tihotapljenjem ljudi. Med njimi je tudi Josip Lončarič, eden vodilnih organizatorjev tihotapljenja ljudi z Daljnega vzhoda v zahodno Evropo.

Srečanje ravnateljev srednjih šol
27. 11. 2000 00.00
V Portorožu poteka strokovno srečanje ravnateljic in ravnateljev srednjih šol, ki ga organizira ministrstvo za šolstvo in šport. V uvodu v posvet je namesto ministra Lovra Šturma, ki je bil zadržan zaradi obiska tuje delegacije za manjšinsko šolstvo, udeležencem spregovorila državna sekretarka za srednje šolstvo pri MŠŠ Slavica Navinšek. Ugotovila je, da med temami posveta, ki obsegajo predstavitev novosti v srednjem šolstvu, ni teme z aktualnega področja o vpisu v srednje šole. Sicer pa je državna sekretarka povzela mnenje, da se bo prestop iz osnovne šole v srednjo olajšal šele, ko se bo število vpisanih v prvi razred osnovne šole močno zmanjšalo. Že letos je vpisanih 3600 učencev manj kot lani, je povzela državna sekretarka. Predlagala je tudi spremembo programa posveta.

BiH in ZRJ vzpostavljata diplomatske odnose
22. 11. 2000 00.00
ZR Jugoslavija in BiH bosta najverjetneje v prihodnjih dveh tednih vzpostavili diplomatske odnose, sta danes v Sarajevu izjavila zunanja ministra obeh držav, Goran Svilanović in Jadranko Prlič. Svilanović, ki je kot prvi vodja jugoslovanske diplomacije po vojni v BiH danes obiskal Sarajevo, je izrazil prepričanje, da bo jugoslovanska vlada v omenjenem času sprejela odločitev o vzpostavitvi diplomatskih odnosov z BiH.

Jutri lista ministrov v DZ?
20. 11. 2000 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek liste ministrskih kandidatov v DZ danes najverjetneje še ne bo poslal, temveč naj bi to storil jutri. Mandatar je sicer po izvolitvi v četrtek napovedal, da bo listo ministrskih kandidatov v DZ poslal v začetku tega tedna, kot najverjetnejšega pa je omenil prav današnji dan.

Rusko javno mnenje o usodi postaje Mir
19. 11. 2000 00.00
Neodvisni ruski center za raziskave javnega mnenja Romir je 2000 polnoletnih Rusov vprašal za mnenje o nadaljnji usodi ponosa ruske kozmonavtike - orbitalne znanstvene postaje Mir. Ne glede na že sprejeto vladno odločitev za potopitev postaje v Tihem oceanu 40,9 odstotka vprašanih ruskih državljanov meni, da bi vlada sredstva za nadaljevanje poleta morala najti, 20,8 odstotka jih domneva, da bi financiranje lahko uresničevali iz proračunskih sredstev, 20,4 odstotka vprašanih misli, da je postaja zastarela in jo je treba potopiti, 17,9 odstotka pa jih na vprašanje ni odgovorilo.

Drnovšek novi predsednik vlade
16. 11. 2000 00.00
Na predlog predsednika republike Milana Kučana je na včerajšnji seji Državni zbor za predsednika slovenske vlade izvolil Janeza Drnovška. Po prisegi pred DZ se je Drnovšek zahvalil za izraženo zaupanje ter poudaril, da se v celoti zaveda, da je to velika čast, vendar predvsem velika odgovornost. "Zavedam se, verjetno bolje kot kdorkoli v tej državi, kako zahtevno je delo, ki ste mi ga naložili in kako pomembno je, da ga dobro opravim," je dejal Drnovšek in napovedal, da si bo prizadeval, da bo deloval čim bolj uspešno, da bo vlada čim bolj uspešna in da bo uresničila pričakovanja državljanov. Napovedal je še, da bo deloval resnično po svoji vesti, na podlagi izkušenj in znanja, ki si jih je pridobil. "To ni samo moje znanje in izkušnje, to je nekaj, kar smo si pridobili skupno v tem obdobju mlade slovenske države in to poskušajmo na najboljši način uporabiti, vložiti v prihodnost, v to, da zagotovimo Sloveniji čim boljšo perspektivo in prihodnost in čim bolj dostojno življenje vsem našim državljanom," je zaključil Janez Drnovšek. Kot je sporočil predsednik DZ Borut Pahor, je na tajnem glasovanju za izvolitev mandatarja glasovalo 61 poslancev, proti pa jih je bilo pet. Skupno je bilo razdeljenih 67 glasovnic, oddanih jih je bilo 67, neveljavna pa je bila ena glasovnica. Za izvolitev je morala glasovati večina vseh poslancev, torej vsaj 46. Glede obstrukcije današnje seje pa sta vodji poslanskih skupin SDS in NSi, Janez Janša in Andrej Bajuk, na novinarski konferenci poudarila, da se poslanci SDS in NSi niso odločili za "klasično obstrukcijo" parlamentarnega dela, temveč so zgolj želeli, da se nadaljujejo pogovori poslanskih skupin, ki bi zagotovili poslovniške pogoje za začetek izrednega zasedanja DZ, na katerem se med drugim odloča tudi o kandidaturi prvaka LDS Janeza Drnovška za novega predsednika vlade. Ob tem sta se zavzela za takšno sestavo parlamentarnih delovnih teles oz. porazdelitev vodstvenih funkcij v DZ, ki bi ustrezala številu poslancev, ki jih imajo posamezne stranke. Kot je opozoril Janša, prihodnje vladne stranke niso upoštevale želje SDS in NSi za zagotovitev poslovniških pogojev, to pa naj bi odražalo, kakšna je moč oz. nemoč opozicije v novem državnem zboru. Vodji poslanskih skupin SDS in NSi sta se prav tako zavzela za načelo, da stranka, ki vodi posamezno ministrstvo, ne bi obenem vodila tudi parlamentarno delovno telo s področja ministrstva. "Mi ne želimo, da bi bili v državnem zboru le nekakšen dodatek, temveč želimo, da se zagotovi nadzorna funkcija opozicije," je dejal Janša, Bajuk pa je menil, da "ni demokracije brez dostojne vloge opozicije, ki opravlja nadzorno funkcijo". Drnovšek mora po veljavni ureditvi najpozneje v 15 dneh po izvolitvi predložiti predsedniku državnega zbora predlog za imenovanje ministrov, ki bodo sestavljali novo vlado. Nova vlada Janeza Drnovška bo nadomestila prehodno vlado Andreja Bajuka, ki je bila imenovana 7. junija. Sicer pa do prisege novih ministrov še vedno deluje dosedanja vlada Andreja Bajuka, ki opravlja tekoče posle. Šele ko bo Drnovškova vlada popolna - po zakonu o vladi se šteje, da je vlada nastopila funkcijo že, če je imenovanih več kot dve tretjini ministrov - oziroma s trenutkom prisege nove vlade, bo dosedanja vlada prenehala opravljati svojo funkcijo. DZ danes 

Vrh Azijsko-pacifiškega foruma
15. 11. 2000 00.00
V brunejsko prestolnico, kjer se bo danes začel dvodnevni vrh predsednikov držav in vlad Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC), so sinoči pripotovali ameriški, ruski in kitajski predsednik Bill Clinton, Vladimir Putin in Jiang Zemin.

Identificirana dva Slovenca
12. 11. 2000 00.00
V sobotni tragični nesreči zobate žičnice na Kitzsteinhornu pri Kaprunu so po najnovejših podatkih z 90-odstotno gotovostjo identificirali 155 smrtnih žrtev. Med njimi sta dva Slovenca in Hrvat, 52 Avstrijcev, 42 Nemcev, 17 Japoncev ter osem državljanov ZDA, narodnosti 33 žrtev pa še niso ugotovili, je na novinarski konferenci v Kaprunu sporočil deželni glavar avstrijske zvezne dežele Salzburg Franz Schausberger. Izvedenec z inštituta za sodno medicino v Hamburgu Klaus Pueschel je menil, da bodo večino žrtev lahko identificirali z analizo dednega zapisa in krvne skupine, saj pri visokih temperaturah identitete ni več mogoče ugotavljati s pomočjo oblačil, nakita ali zobovja.

Med žrtvami tudi Slovenci
12. 11. 2000 00.00
V sobotni tragični nesreči zobate žičnice na Kitzsteinhornu pri Kaprunu so po najnovejših podatkih z 90-odstotno gotovostjo identificirali 155 smrtnih žrtev. Med njimi sta dva Slovenca in Hrvat, 52 Avstrijcev, 42 Nemcev, 17 Japoncev ter osem državljanov ZDA, narodnosti 33 žrtev pa še niso ugotovili. Izvedenec z inštituta za sodno medicino v Hamburgu Klaus Pueschel je menil, da bodo večino žrtev lahko identificirali z analizo dednega zapisa in krvne skupine, saj pri visokih temperaturah identitete ni več mogoče ugotavljati s pomočjo oblačil, nakita ali zobovja.

Kmalu volitve tudi preko Interneta?
11. 11. 2000 00.00
Izjemno tesni izidi ameriških predsedniških volitev so potisnili izražanje volje državljanov preko interneta v ospredje do takšne mere, kot bi to le težko uspelo kakemu drugemu političnemu dogodku.

Včeraj prijeli 53 ilegalcev
11. 11. 2000 00.00
Policisti Policijske uprave Murska Sobota so včeraj v notranjosti države prijeli 53 ilegalnih prebežnikov, in sicer 32 državljanov Afganistana, sedem državljanov Bangladeša, šest državljanov Irana, po dva državljana Gvineje, Indije in Jugoslavije ter enega Pakistanca in Romuna. Devet tujcev pa so zavrnili že na meji, ker niso izpolnjevali pogojev za vstop v državo, so sporočili iz omenjenega operativno-komunikacijskega centra.

O predsedniku bodo odločali glasovi iz tujine
10. 11. 2000 00.00
Po ponovnem preštetju volilnih glasov v vseh 67 okrožjih v ameriški zvezni državi Florida republikanski predsedniški kandidat George W. Bush po podatkih ameriške tiskovne agencije AP vodi pred demokratom Alom Gorom s 327 glasovi. Za dokončne izide volitev je treba prešteti še glasove ameriških državljanov s Floride, ki so glasovali v tujini. Ti izidi naj bi bili znani do 17. novembra.

Bručan na obisku v Zagrebu
10. 11. 2000 00.00
Delegacija ministrstva za zdravstvo, ki jo vodi minister Andrej Bručan, se na povabilo hrvaške ministrice za zdravstvo Ane Stavljenič Rukavina mudi na enodnevnem delovnem obisku v Zagrebu. Na željo slovenske strani so govorili tudi o možnostih zdravljenja hrvaških državljanov z območja hrvaške Istre v izolski bolnišnici. Ta je bila namreč predvidena kot bolnišnica, ki bo pokrivala potrebe po bolnišničnem zdravljenju tudi tega dela Istre.

Minister Bručan jutri v Zagrebu
09. 11. 2000 00.00
Jutri bo na povabilo hrvaške ministrice za zdravstvo Ane Stavljenić Rukavina v Zagrebu na krajšem delovnem obisku delegacija ministrstva za zdravstvo pod vodstvom zdravstvenega ministra Andreja Bručana. Namen delovnega obiska je pregled dosedanjih stikov med državama na področju zdravstva in medicine ter dogovor o možnostih intenzivnejšega sodelovanja tako na ravni ministrstev, kot tudi neposrednega povezovanja med posameznimi zdravstvenimi ustanovami.

Posvet o nepremičninah v Portorožu
05. 11. 2000 00.00
V organizaciji zborničnega združenja za poslovanje z nepremičninami in v sodelovanju z ministrstvoma za okolje in prostor ter za pravosodje, republiškim stanovanjskim skladom in Stanovanjsko zbornico Slovenije bo tudi letos v Portorožu tradicionalno srečanje na temo države, državljanov, stanovanj, prometa in upravljanja z nepremičninami. Tudi tokrat se bodo na posvetu, ki bo 9. in 10. novembra, srečali predstavniki gospodarskih družb in samostojnih podjetnikov, agencij za posredovanje z nepremičninami, strokovne javnosti, vladnih ustanov in lokalnih skupnosti ter drugih nosilcev dejavnosti s področja poslovanja z nepremičninami in stanovanjske oskrbe v Sloveniji.

Na antonovu-26 naj ne bi bilo ruskih državljanov
02. 11. 2000 00.00
Po podatkih ruskega zunanjega ministrstva na letalu antonov-26 angolske letalske družbe Ancargo, ki je predvčerajšnjim strmoglavilo na severovzhodu Angole, ni bilo ruskih državljanov. Portugalska tiskovna agencija LUSA je namreč pred tem poročala, da je bila šestčlanska posadka letala ruske narodnosti. Po navedbah ruske tiskovne agencije Interfax, ki se sklicuje na zunanje ministrstvo, pa so bili vsi člani posadke Ukrajinci. Te informacije na ukrajinskem zunanjem ministrstvu niso ne potrdili ne zanikali. V nesreči je sicer umrlo vseh 48 potnikov in članov posadke.

Za referendum v Črni gori
30. 10. 2000 00.00
V črnogorski prestolnici so ustanovili nevladno organizacijo Državljanska pobuda, katere naloga naj bi bilo zbiranje podpisov za peticijo, ki naj bi jo poslali domačim in mednarodnim državnim subjektom, v njej pa naj bi zahtevali, da morajo o državnem statusu Črne gore pred kakršnimkoli dogovorom s Srbijo odločiti njeni prebivalci na referendumu, poročajo črnogorski mediji.

Policisti prijeli 17 tujcev
29. 10. 2000 00.00
Na območju Ljutomera in Lendave so policisti pri varovanju državne meje včeraj prijeli 17 tujcev, ki so pred tem na nedovoljen način prišli v Slovenijo. Devet državljanov Indije, sedem Irancev in Iračana bodo po končanih postopkih prepeljali v azilni dom.