globalnega

Slovenci vse bolj pesimistični glede spopadanja s podnebnimi spremembami
20. 04. 2022 15.46
Da je za zmanjšanje podnebnih sprememb prepozno, glede na raziskavo, ki jo je pred svetovnim dnevom Zemlje v Sloveniji objavil Inštitut Mediana, meni 47 odstotkov prebivalcev Slovenije. Skozi leta se pesimizem povečuje, saj se je pred dvema letoma s trditvijo strinjalo 35 odstotkov vprašanih.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?
18. 04. 2022 12.42
V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

Rimac in najhitrejši avtomobil prvič v Sloveniji
18. 04. 2022 00.15

Srbija se na veliko oborožuje, dostavili so ji tudi kitajsko orožje
11. 04. 2022 15.18
Po poročanju srbskih medijev je Kitajska Srbiji v prikriti operaciji dostavila sofisticiran protiletalski raketni sistem. Srbija naj bi tako postala prvi operater kitajskih projektilov v Evropi. Strokovnjaki kitajski raketni sistem primerjajo z ameriškim patriotom in ruskim raketnim sistemom zemlja-zrak S-300, čeprav ima manjši doseg. Srbski predsednik Aleksandar Vučić je napovedal tudi nakup brezpilotnih letalnikov od Turčije, Srbija pa se zanima še za nakup 12 vojaških letal od Francije.

Vzpon iliberalizma na periferiji EU v razmerah krize kapitalizma
02. 04. 2022 07.00
Mineva že več kot tri desetletja, odkar je Francis Fukuyama objavil najprej znameniti esej, pozneje pa še knjigo z naslovom Konec zgodovine. V kontekstu padca berlinskega zidu in poraza Sovjetske zveze v hladni vojni ter realsocializma v Evropi, čemur je sledilo obdobje tretjega vala demokratizacije (Huntington), se je zdelo, da sta liberalna demokracija in kapitalizem postala univerzalni. Hkrati pa je bilo eksplicitno predpostavljeno, da je demokracija mogoča le v liberalnih in kapitalističnih družbah, kar je tudi pomenilo izenačitev liberalne demokracije z demokracijo nasploh. Ta teza je še posebej stavila na združenost oz. enačenje demokracije s kapitalizmom.

Opomnik, da NATO trenutno ne meče bomb na evropske civiliste
26. 03. 2022 07.00
K sreči večina Evropejcev tega opomnika ne potrebuje. Niti ga ne potrebujejo voditelji zahodnih držav, ki so ob Putinovi invaziji na Ukrajino presenetljivo enotni, kljub dolgoletnim naporom ruskega predsednika, da s kibernetsko vojno to enotnost razgradi. Vseeno pa je moč v zahodnih evropskih državah zaznati manjšinski argument, da je za Putinovo invazijo na Ukrajino v resnici kriv NATO oziroma Američani, ker da s svojo širitvijo na vzhod ogrožajo Rusijo. Kljub temu, da gre za manjšinsko mnenje, se manifestira v različnih pojavnih oblikah in ideoloških barvah, vsem pa je skupno, da noben od teh argumentov v dani situaciji pač ni na mestu.

Vrh EU za skupno nabavo energentov na prostovoljni osnovi
25. 03. 2022 20.25
Voditelji EU so se na tokratnem vrhu v Bruslju zavzeli za skupno nabavo plina in vodika na prostovoljni osnovi. Francoski predsednik Emmanuel Macron je napovedal, da bo mandat za nakup prejela Evropska komisija. Predsednica Komisije Ursula von der Leyen je medtem dejala, da bodo izkoristili svojo skupno pogajalsko moč in združili svoje povpraševanje. Države EU in njihove partnerice so se medtem dogovorile tudi, da bodo podrobno preučile pomanjkljivosti sankcij, ki so jih uvedle proti Rusiji zaradi njene invazije na Ukrajino.

Revoz za teden dni ustavil proizvodnjo, na čakanju 1450 zaposlenih
24. 03. 2022 18.41
Vojna je še en udarec v nizu kriznih let za avtomobilsko industrijo. Zaradi pomanjkanja polprevodnikov je novomeški Revoz za en teden ustavil proizvodnjo, 1450 zaposlenih pa zdaj na delo čaka doma. Kot so sporočili iz podjetja, se tudi oni, kot vsa avtomobilska industrija, soočajo z velikimi težavami na področju oskrbe z elektronskimi deli. Poslovanje je zaradi tega oteženo, veliko je prilagajanj in sprememb načrta proizvodnje, so še zapisali, pri čemer pa ni jasno, kaj bo po tem tednu oziroma v prihodnosti.

Revoz znova ustavil proizvodnjo
23. 03. 2022 17.01
V avtomobilski tovarni Revoz so morali zaradi neredne dobave elektronskih sestavnih delov, ki jih vgrajujejo v Renaultova vozila, v začetku tedna vnovič zaustaviti proizvodnjo. Nadaljevali jo bodo prihodnji teden. Zaradi krčenja proizvodnje so bili sicer v Revozu primorani v začetku meseca preiti na zgolj eno proizvodno izmeno, prilagodili pa bodo tudi število zaposlenih. Odpustiti nameravajo približno 450 ljudi.

V Revozu s tekočega traka odpeljal zadnji smart forfour
21. 03. 2022 10.23
V avtomobilski tovarni Revoz so v četrtek obeležili proizvodnjo zadnjega smarta forfour. S tem so končali projekt Edison v okviru partnerstva z nemškim Daimlerjem, katerega ena od znamk je Smart. Proizvodnjo smarta forfour so v tej novomeški tovarni začeli leta 2014 in izdelali skupaj 248.856 teh vozil, so navedli v Revozu.

Bivši predsednik Türk izbran v Svetovalni odbor ZN o multilateralizmu
20. 03. 2022 15.05
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je nekdanjega predsednika Slovenije in predsednika Madridskega kluba Danila Türka imenoval v svoj Svetovalni odbor na visoki ravni o učinkovitem multilateralizmu, skupaj z 11 drugimi uglednimi nekdanjimi in sedanjimi voditelji držav in strokovnjaki.

Nov sveženj sankcij: na seznamu več oligarhov, med njimi tudi Roman Abramovič
14. 03. 2022 19.33
V EU je bil dosežen dogovor o novem, četrtem svežnju sankcij proti Rusiji zaradi njene vojaške agresije nad Ukrajino. Sankcije med drugim vključujejo omejitev izvoza luksuznega blaga v Rusijo ter uvoz določenih proizvodov iz jekla in železa v EU. Na seznamu sankcij je tudi več oligarhov, med njimi lastnik Chelsea Roman Abramovič.

IPCC: Podnebnim udarcem se v nekaterih primerih ne bo več mogoče izogniti
28. 02. 2022 14.13
Skoraj polovica prebivalcev planeta je zelo ranljiva za uničujoče vplive podnebnih sprememb, je v poročilu posvaril Mednarodni panel za podnebne spremembe, ki deluje pod okriljem Združenih narodov. Strokovnjaki so v poročilu med drugim poudarili, da je priložnosti za ukrepanje vse manj. Nekateri večji vplivi so že nepopravljivi, denimo skoraj vse plitvovodne korale bodo najverjetneje propadle. Do 14 odstotkov kopenskih vrst je izpostavljenih zelo visokemu tveganju izumrtja že ob segrevanju ozračja za 1,5 stopinje Celzija.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji v finančnem sektorju, energetiki in prometu
24. 02. 2022 08.17
Voditelji članic EU so se v Bruslju dogovorili o uvedbi drugega svežnja sankcij proti Rusiji zaradi vojaške agresije proti Ukrajini, ki so usmerjene proti ključnim sektorjem ruskega gospodarstva. Sankcije obsegajo finančni sektor, energetiko in promet, so zapisali v sprejetih sklepih. Države članice naj bi jih sprejele "brez odlašanja". V pričakovanju novih sankcij so mediji sicer poročaali o težavnosti naslednjega koraka zaradi zahtev posameznih članic, saj bodo ostre sankcije proti Rusiji močno prizadele tudi članice Unije. Medtem je Rusija obljubila "oster" odgovor na evropske sankcije in dejala, da te "ne bodo preprečile" pomoči Moskve proruskim separatistom v vojni proti Ukrajini.

Biden: Putin nas bo preizkušal, če bomo ostali enotni, in bomo
24. 02. 2022 21.24
Ameriški predsednik Joe Biden je zaradi ruskega napada na Ukrajino uvedel nove sankcije proti ruskim bankam in pripadnikom ruske elite ter prepoved izvoza visoke tehnologije v Rusijo. Neposrednih sankcij na premoženje ruskega predsednika Vladimirja Putina Biden še ni uvedel.

EU sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji
23. 02. 2022 06.06
EU je uradno sprejela prvi sveženj sankcij proti Rusiji zaradi priznanja neodvisnosti separatistov v Lugansku in Donecku na vzhodu Ukrajine ter napotitve vojaških sil na to območje. Vključuje sankcije proti osebam ter podjetjem in bankam ter omejitev trgovine z omenjenima območjema in dostopa ruskih oblasti do evropskih finančnih trgov. Kijev bo medtem obiskalo več visokih politikov iz članic EU. Poleg EU sta sankcije proti RusijI že sprejela tudi ZDA in Združeno kraljestvo, prav tako pa tudi Kanada, Japonska, Nova Zelandija in Avstralija. Slednja je uradu za imigracije naročila, naj prednostno obravnavajo prošnje Ukrajincev za vizume. Rusija pa je napovedala, da se bo na najnovejše sankcije ZDA ostro odzvala.

Blinken pravi, da ZDA nimajo dokazov o ruskem umiku
16. 02. 2022 08.32
Ameriški državni sekretar Antony Blinken je dejal, da ZDA kljub drugačnim trditvam Moskve nimajo dokazov o znatnem umiku ruskih sil z meja Ukrajine. "Na žalost je razlika med tem, kar Rusija pravi, in tistim, kar počne. Tisto, kar vidimo, ni znaten umik," je dejal. Obrambni ministri zveze nato so medtem dejali, da bodo preučili možnosti dolgoročnejše krepitve sil na vzhodu. Ruski varnostni svet pa ZDA vidi kot grožnjo.

Nagrade kmetom in gozdarjem za shranjevanje ogljika v tleh
28. 01. 2022 15.23
Kmetijski minister Jože Podgoršek je na berlinski ministrski konferenci v okviru Globalnega foruma za hrano in kmetijstvo napovedal vzpostavljanje novega poslovnega modela, in sicer ogljičnega kmetovanja. Kmetje in gozdarji bodo dodatno nagrajeni za shranjevanje ogljika v tleh, je dejal.

IMF poslabšal napoved letošnje globalne rasti na 4,4 odstotka
25. 01. 2022 16.37
Mednarodni denarni sklad (IMF) je poslabšal gospodarsko napoved za letos. Po novem ocenjuje, da bo globalno gospodarstvo doseglo 4,4-odstotno rast, kar je 0,5 odstotne točke manj od oktobrske ocene. Je pa v novem poročilu potrdil oceno, da se je obseg svetovnega bruto domačega proizvoda (BDP) lani okrepil za 5,9 odstotka.

Golob: Svojo nagrado bom v celoti podelil humanitarnim organizacijam
24. 01. 2022 09.21
Pred volitvami se stopnjujejo aktivnosti (bodočih) političnih akterjev. Glede vloge nekdanjega direktorja družbe Gen-I, Roberta Goloba, je še veliko odprtih vprašanj, na katera pa bi lahko kmalu dobili odgovore. Po tem, ko je opravil pogovore z voditelji KUL-a, je Golob napovedal, da bo na sredinem kongresu stranke Zelenih dejanj (Z.Dej) kandidiral za predsednika. Ob tem je tudi potrdil zavezanost uresničevanju zelenih politik in sprememb v politični kulturi. Razkril pa je tudi, da bo svojo poslovno nagrado namenil humanitarnim organizacijam.

Zaradi napetosti na ukrajinski meji v pripravljenosti 8.500 ameriških vojakov
24. 01. 2022 14.27
Tiskovni predstavnik Pentagona, John Kirby, je sporočil, da je zaradi napetosti na ukrajinski meji v pripravljenosti okoli 8500 ameriških vojakov. Visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell je medtem v Bruslju posvaril pred "živčnim zlomom" glede krize v Ukrajini, Pariz pa je napovedal, da bo v sredo gostil srečanje predstavnikov Rusije in Ukrajine.

V Piranu načrtujejo gradnjo zidu, ki bi mesto ščitil pred visokimi valovi
19. 01. 2022 19.55
V Piranu so se odločili spopasti s posledicami globalnega segrevanja. Mesto je že desetletja ob ekstremnem plimovanju morja pod vodo, v zadnjih letih pa so poplave vse pogostejše in voda vse višja. Zato so se lotili projekta, ki bi mesto ubranil poplav, tako kot sosednje Benetke ščiti Mose oziroma po naše Mojzes. A če so Italijani za projekt, ki še niti ni zaključen, porabili več kot pol milijarde evrov, bo piranska rešitev precej cenejša.

Finančni ministri EU o uvedbi najmanj 15-odstotnega davka na dobiček
18. 01. 2022 06.54
Finančni ministri EU so v Bruslju razpravljali o tem, kako nedavno doseženi globalni dogovor o uvedbi najmanj 15-odstotnega minimalnega davka na dobiček velikih podjetij prenesti v evropsko zakonodajo. Francosko predsedstvo upa, da bo politični dogovor o direktivi mogoče doseči marca.

Avstrija s podrobnostmi glede obveznega cepljenja in denarnih kazni
16. 01. 2022 15.23
Avstrijska vlada je predstavila končno obliko predloga zakona, s katerim namerava vpeljati obvezno cepljenje proti covidu-19 za vse starejše od 18 let v državi. V veljavo naj bi stopil v začetku februarja, s tem da bo do sredine marca prehodno obdobje brez kazni. Kasneje bodo necepljeni kaznovani z globo od 600 do 3600 evrov. Pobuda Covax je medtem dosegla pomemben mejnik – v njenem okviru so namreč razdelili že milijardo odmerkov cepiva proti covidu-19.

Med največjimi globalnimi grožnjami tudi odkrivanje vesolja
11. 01. 2022 13.08
Svetovni gospodarski forum je objavil poročilo o tveganjih za leto 2022, ki med drugim prinaša analizo in napovedi tveganj, s katerimi se bo moralo soočiti človeštvo. Kot opozarjajo, so stroški neukrepanja veliko višji od stroškov ukrepanja in dodajajo, da ne napredujemo dovolj hitro, a upajo, da se vsaj premikamo v pravo smer. Izpostavljajo vpliv pandemije in posledice različnega okrevanja, ki s seboj prinašajo družbene napetosti in globalne delitve, namesto da bi čim bolj sodelovali pri celjenju brazgotin, ki jih je svetu zadal covid-19.

Bizaren video kanadskega soul in hiphop zvezdnika
02. 01. 2022 11.00
Bledo gostovanje Eda Sheerana v uspešnici nigerijskega pop heroja.

'Nikoli nismo pričakovali, da bodo cepiva proti novemu koronavirusu tako učinkovita'
25. 12. 2021 11.39
Kakšna je prihodnost cepiv proti covidu-19 dobro leto po njihovem prihodu na svetovni trg? Kljub pojavu študij, ki kažejo na to, da zaščita po prejetju poživitvenega odmerka predvsem ob širjenju nove različice omikron hitro upada, vodja svetovalne skupine ameriške agencije za hrano in zdravila izpostavlja prav visoko učinkovitost cepiv. "Nikoli nismo pričakovali, da bodo cepiva tako dobra, tako učinkovita," pravi Arnold Monto.

Kos Triglavskega ledenika kot opozorilo o vplivu globalnega segrevanja na pot proti Pekingu
17. 12. 2021 12.58
Kos Triglavskega ledenika, ki ga namerava Olimpijski komite Slovenije (OKS) razstaviti v Pekingu kot opozorilo o vplivu podnebnih sprememb, je danes začel pot proti kitajski prestolnici. Za prevoz tovora bo skrbel znani slovenski vloger Ciril Komotar, ki je skupaj s predstavniki projekta opozoril na vpliv segrevanja ozračja na območju Alp.

Podjetništvo v digitalni dobi
04. 12. 2021 07.30
Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Skupina ABBA predstavila videospot za prvo božično pesem
03. 12. 2021 18.01
Legendarna skupina ABBA je predstavila videospot za prvo božično pesem, ki nosi naslov Little Things. Izkupiček, ki ga bodo prinesli tantieme in predvajanje videa, bodo namenili Unicefovemu Globalnemu skladu za zaščito otrok. Švedi pa se z dobrodelnostjo zavzemajo za boljši položaj deklic in žensk v sodobni družbi.