globalnega

Logarjeva: Iluzorno bi bilo pričakovati, da omikron ne bo prišel tudi k nam

29. 11. 2021 16.01

Različica omikron je po prvih podatkih bolj nalezljiva kot doslej odkrite različice koronavirusa, je povedala infektologinja Bojana Beović. Okuženi s to različico so doslej zbolevali za blažjim potekom bolezni. Ni pa še jasno, ali je za blažji potek odločilna starost in ali je k njemu prispevalo cepljenje oziroma prebolela okužba. Vodja svetovalne skupine Mateja Logar je povedala, da tudi ta različica zagotovo prišla v Slovenijo, vseeno pa upa, da bodo obstoječi ukrepi zadostovali. Infektolog Janez Tomažič je medtem pozval k spoštovanju osnovnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa in k cepljenju. Možnost, da bi bila zdajšnja cepiva proti omikronu neučinkovita, je po njegovih besedah majhna.

Komisar Reynders obžaluje nenadno zmanjšanje slovenskega proračuna za pravosodje

24. 11. 2021 07.35

Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu razpravljal o temeljnih pravicah in vladavini prava v Sloveniji. Poudarek je bil na imenovanju evropskih delegiranih tožilcev v okviru evropskega javnega tožilstva. Evropski komisar za pravosodje Reynders je izrazil obžalovanje zaradi nenadnega zmanjšanja proračuna za pravosodni sistem. Izrazil pa je zadovoljstvo glede imenovanja slovenskih evropskih delegiranih tožilcev.

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje

20. 11. 2021 14.55

Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?

18. 11. 2021 16.00

Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

Cene stanovanjskih nepremičnin občutno poskočile

17. 11. 2021 11.38

V prvi polovici letošnjega leta je bilo število sklenjenih kupoprodajnih poslov na slovenskem nepremičninskem trgu malenkost manjše kot v drugi polovici lanskega leta oziroma v prvi polovici leta 2019. Cene stanovanjskih nepremičnin pa so občutno poskočile.

V gibanju za pitno vodo pozivajo poslance k podpori krajanov Anhovega

15. 11. 2021 09.35

1100 prebivalcev Anhovega od dostopa do čiste pitne vode loči politična volja. Poslanke in poslanci lahko v proračunu namreč zagotovijo sredstva za nov neodvisen vir pitne vode, kar bi omogočili s podporo že vloženemu amandmaju. Na novinarski konferenci so v Združenju za pitno vodo uvodoma povedali, da je amandma v soboto na odboru za finance padel. O amandmaju bodo poslanci uradno glasovali v četrtek, gibanje pa jih poziva, naj podprejo krajane in krajanke Anhovega in jim zagotovijo ustavno pravico do pitne vode.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

COP26: 'Svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu kot vsi drugi'

14. 11. 2021 07.33

Podnebna konferenca ZN v Glasgowu COP26 se je v soboto končala z dogovorom o naslednjih korakih sveta proti segrevanju ozračja, vendar pa uvodni odzivi ne govorijo o uspehu, temveč bolj o napredku. Ambicioznejši napredek je na koncu blokirala Indija, ki ni sprejela besedila o odpravi premoga. Odzivi so sicer mešani, vendar so številni politični voditelji, aktivisti in nevladne organizacije razočarani. Ostra je bila na primer izvršna direktorica organizacije Oxfam, ki je ocenila, da svetovni voditelji mislijo, da ne živijo na istem planetu, kot vsi drugi.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja

13. 11. 2021 12.43

Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Zaključna bitka za okolje: pred pogajalci nov osnutek dogovora

12. 11. 2021 10.47

Kot kaže, se bo podnebni vrh v Glasgowu, ki se ga udeležujejo predstavniki skoraj 200 držav, podaljšal še za nekaj dni. V novem osnutku dogovora, ki bo predmet še zadnjih pogajanj, je nekoliko ostrejša zahteva državam po spopadanju s podnebnimi spremembami ter poziv, da se nameni finančna pomoč državam, ki trpijo škodo zaradi globalnega segrevanja, in revnejšim državam pri zelenem prehodu. Kot je sporočil predsednik COP26 je pred njimi še trdo delo, a da se vsi nadejajo ambicioznemu rezultatu.

Osnutek dogovora držav na COP 26: 'Daleč od načrta za rešitev podnebne krize'

10. 11. 2021 16.25

V osnutku sporazuma podnebnih pogajanj v Glasgowu so države pozvane k hitrejšemu opuščanju premoga in prenehanju subvencioniranja fosilnih goriv. Greenpeace je razočaran nad dokumentom ocenil, da je ta osnutek daleč od tega, da bi bil to načrt za rešitev podnebne krize. Ocenili so ga kot 'vljudno prošnjo državam, da mogoče naredijo nekaj več naslednje leto'. Sta pa danes nepričakovano skupno izjavo podali dve največji onesnaževalki ZDA in Kitajska, napovedali sta okrepljen podnebni akcijski načrt.

Vlada donirala 300.000 odmerkov cepiva Moderna v Covax

10. 11. 2021 16.38

Vlada se je odločila, da 300.000 odmerkov Moderninega cepiva proti covidu-19, ki jih je Slovenija naročila na podlagi skupnega EU javnega naročila in so predvidena za dobavo v letu 2021, donira v instrument Covax. Pri tem je na dopisni seji sklenila, da jih prednostno usmeri v geografsko regijo Afrike, so sporočili z Urada vlade za komuniciranje.

Slovenija bo na COP26 pristopila k trem izjavam glede prometa

09. 11. 2021 18.55

Slovenija bo v okviru dneva prometa na podnebni konferenci ZN v Glasgowu COP26 pristopila k izjavam o podnebnih ambicijah mednarodnega letalstva, o ničelnih emisijah ladijskega prometa do leta 2050 ter o spodbujanju tranzicije k brezogljičnim osebnim in lahkim tovornim vozilom, je sporočila vlada.

Beljenje koral prizadelo skoraj celoten Veliki koralni greben

05. 11. 2021 10.19

Od leta 1998 je koralno beljenje prizadelo 98 odstotkov avstralskega Velikega koralnega grebena, ugotavlja študija, ki je bila konec oktobra objavljena v ameriški znanstveni reviji Current Biology. Od prvega množičnega beljenja koral leta 1998 sta nedotaknjena ostala le še dva odstotka tega velikega podvodnega ekosistema. Leto 1998 je bilo do tedaj najtoplejše kadar koli zabeleženo leto, vendar je bil ta rekord nato zaradi globalnega segrevanja že večkrat presežen.

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija

03. 11. 2021 17.50

Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Na G20 potrdili podnebni cilj: voditelji si čestitajo, ZN in Greenpeace razočarani

31. 10. 2021 13.51

Voditelji skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav so na srečanju v Rimu potrdili cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Pri tem se jim ni uspelo dogovoriti o tem, da bi podnebno nevtralnost dosegli do leta 2050. Dogovor je za uspeh označila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, medtem ko generalni sekretar ZN Antonio Guterres srečanje zapušča razočaran. V nevladnih organizacijah so kritični do izjave.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'

31. 10. 2021 14.30

V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

Mbappe je postavil pogoj: Sodelovanje na OI v Parizu želim imeti v pogodbi

31. 10. 2021 06.00

Mladi francoski nogometaš Kylian Mbappe, član PSG-ja, je jasno povedal, da želi sodelovati na domačih olimpijskih igrah, ki se bodo odvijale v Parizu leta 2024. Tudi njegova mama je novico že potrdila – kdor koli bo podpisal z njim novo pogodbo, bo moral upoštevati njegovo željo.

Vrh G20: voditelji potrdili zgodovinski dogovor o obdavčitvi globalnih korporacij

30. 10. 2021 07.42

Narediti moramo vse, da bi presegli razlike med nami, je na srečanju voditeljev 20 najmočnejših gospodarstev na svetu pozval gostitelj italijanski premier Mario Draghi. Opozoril je, da globalno okrevanje po pandemiji spodkopava nepravična razdelitev cepiv med premožnejšimi in revnejšimi državami. Finančni in zdravstveni ministri skupine G20 so se v Rimu zavzeli za najmanj 70-odstotno precepljenost svetovne populacije do sredine prihodnjega leta. Voditelji so potrdili dogovor o uvedbi 15-odstotnega minimalnega davka od dobičkov globalnih korporacij.

Sprememba imena Facebook sprožila val ogorčenja

29. 10. 2021 08.04

Objava izvršnega direktorja Facebooka Marka Zuckerberga, da se bo njegovo podjetje preimenovalo v Meta in začelo uvajati vizijo o virtualnem svetu, je med uporabniki sprožila ogorčenje in zmedo. Oglasili so se tudi številni politiki, med njimi kongresnica iz New Yorka, ki je izpostavila, da gre za poskus globalnega nadzorovanja ljudi in propagandni stroj za krepitev avtoritarnih režimov. Nekateri drugi so se iz novega imena začeli norčevati.

Ministri pred vrhom G20 za vsaj 70-odstotno precepljenost do sredine 2022

29. 10. 2021 18.03

Največja gospodarstva sveta želijo izboljšati usklajevanje v boju proti pandemiji covida-19 in bodo zato oblikovala skupno delovno skupino, so se na srečanju v Rimu strinjali finančni in zdravstveni ministri skupine G20. Ministri so tudi pritrdili cilju vsaj 70-odstotne precepljenosti svetovne populacije do sredine leta 2022.

Schwarzenegger zahteva odločnejše ukrepanje v podnebni krizi

29. 10. 2021 17.02

Igralec Arnold Schwarzenegger je v pogovoru za britanski BBC označil voditelje, ki trdijo, da boj proti podnebnim spremembam škoduje gospodarstvu, za neumne in lažnivce. Prepričan je namreč, da bo zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov pripomoglo h krepitvi globalnega gospodarstva. Poleg tega je nekdanji guverner Kalifornije promoviral tudi zdravo prehrano, ki vsebuje manjše količine mesa in več zelenjave, saj mu je ta po njegovem izboljšala zdravstveno stanje in mu podaljšala življenjsko dobo.

Podnebne spremembe: katastrofa našega časa

23. 10. 2021 07.00

Drvimo po napačni – katastrofalni – poti, opozarjajo klimatologi. Ekstremne vremenske razmere – suše, poplave, so vsepogostejše. Alarmi zvonijo že nekaj časa. Spremembe, ki bodo spremenile naš planet, pa se dogajajo s takšno hitrostjo, da jih bodo čutili že naši otroci.

Novartis proizvodnjo antibiotikov na Prevaljah podaljšuje za pol leta

21. 10. 2021 12.58

Novartis proizvodnjo antibiotikov na Prevaljah podaljšuje za pol leta glede na zadnje znane načrte. To pomeni, da bodo v tamkajšnjem obratu antibiotike proizvajali še do konca septembra 2022. "Do konca tretjega četrtletja 2022 bomo proizvodne kapacitete prilagodili naročilom in skladno s tem tudi število zaposlenih," so pojasnili v družbi.

Z načrtovano rabo fosilnih goriv podnebni cilji nedosegljivi

20. 10. 2021 10.41

Načrtovana proizvodnja premoga, nafte in plina, ki jo v tem trenutku načrtujejo svetovna gospodarstva, več kot dvakrat presega količine, ki bi bile skladne z dosego podnebnih ciljev, svarijo Združeni narodi. Poudarili so, da mora svet emisije do leta 2030 prepoloviti, do leta 2050 pa morajo biti te ničelne, če želimo omejiti segrevanje.

Dobrodelno 'Tekmo za heroje' dobile legende Marseilla

14. 10. 2021 13.10

Na slovitem stadionu Velodrome v francoskem obalnem mestu Marseille je bila odigrana dobrodelna tekma med legendami domače ekipe Olympiqua iz Marseilla in Unicefove enajsterice, ki jo je s klopi vodil Arsene Wenger. Izid na semaforju se je ob koncu tekme ustavil pri rezultatu 7:4 za Marseillove legende, števec zbranega denarja pa tik pod pol milijona evrov, a številka še raste. Zbrani denar bo namenjen izboljševanju dostopa do izobrazbe otrokom iz Slonokoščene obale.

Strokovnjaki o podražitvah: 'EU naj ukrepa in uravna ta nesmotrna nihanja'

13. 10. 2021 09.06

Evropska komisija je razgrnila nabor ukrepov za spoprijemanje z visokimi cenami energije. Članice naj bi s kratkoročnimi ukrepi zavarovale še zlasti najranljivejše potrošnike in mala podjetja, na primer s finančno pomočjo ali zamikom plačila računa, srednjeročni ukrepi na ravni EU pa naj bi zagotovili odpornejši evropski energetski trg. Medtem tudi slovenski strokovnjak Peter Novak EU poziva k ukrepanju in opozarja, "da je polovica teh cen povzročena s špekulacijo".

30 milijard za industrijo: Potrebujemo državo, ki proizvaja več

12. 10. 2021 14.25

Francoski predsednik Emmanuel Macron namerava posodobiti industrijo države z velikim zagonskim programom. Vlagali bodo v e-avtomobile in podnebju prijazna letala, pa tudi zeleni vodik in nove jedrske reaktorje.