globalnega

'Letak strank SDS, NSi in SMC o zakonu o vodah poln laži'

02. 07. 2021 16.22

Letak, ki so ga gospodinjstvom ob referendumu o noveli zakona o vodah poslale stranke SDS, NSi in SMC, je poln laži, ljudje pa so zato zmedeni in ne vedo, kaj pomeni glas za ali glas proti noveli, pravijo v Gibanju za pitno vodo, ki je pobudnik referenduma. "Glas proti noveli je glas proti uničevanju narave," so poudarili.

Države dosegle dogovor o globalnem digitalnem davku, med podpisnicami tudi Slovenija

01. 07. 2021 19.30

Okrog 130 držav in ozemelj se je pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pridružilo dogovoru o globalnem digitalnem davku. Podjetja, kot so Google, Amazon, Facebook in Apple, bodo morala v skladu z njim plačevati najmanj 15 odstotkov davka. Dogovor podpira tudi Slovenija, na spletni strani razkriva OECD.

Na Antarktiki zabeležili nov temperaturni rekord

01. 07. 2021 20.12

Vodilni podnebni znanstveniki pri Združenih narodih so potrdili, da je najvišja izmerjena temperatura na Antarktiki znašala 18,3 stopinje Celzija. Temperaturni maksimum so februarja 2020 zabeležili na argentinski postaji Esperanza. Južna polarna regija je eno od območij z najhitrejšim segrevanjem na planetu.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Vzpon Kitajske in mednarodni odnosi v 21. stoletju

26. 06. 2021 08.55

V zadnjih dveh tednih se je izkristalizirala nova pozicijska vojna v mednarodnih odnosih. Čeprav je veliko kritik na račun Rusije, ki jo mediji še vedno dojemajo kot ključni protipol ameriški moči, se že vsaj dobro desetletje izrisuje novi "hladnovojni" konflikt med ZDA in Kitajsko, za kar smo dobili potrditev na zasedanjih Nata in G7. V samem središču obtožb tako Nata kot G7 se je našla kitajska pobuda En pas, ena cesta, večletni gospodarski projekt obuditve svilne poti.

Danes vrhunec vročinskega vala, a absolutnih temperaturnih rekordov ne bo

23. 06. 2021 13.25

V Sloveniji bomo danes dosegli vrhunec vročinskega vala, ki pa absolutnih temperaturnih rekordov ne bo prinesel. So pa rekordne junijske temperature v nižinah večinoma že presegle 35 stopinj Celzija. Absolutni temperaturni rekord ostaja 40,8 stopinje Celzija – izmerili so ga 8. avgusta 2013.

Cene nafte dosegajo rekordne vrednosti, investitorji pa stavijo na zeleno energijo

22. 06. 2021 15.12

Cene nafte se približujejo rekordnim vrednostim v zadnjih letih. Za 159-litrski sod severnomorske nafte brent je bilo treba prvič po več kot dveh letih odšteti več kot 75 dolarjev (63,01 evra). Zahodnoteksaška lahka nafta z julijskim dobavnim rokom se je medtem pocenila na 73,56 dolarja (61,80 evra). Pred tem je dosegla najvišjo raven od oktobra 2018. Cene nafte podpirajo dobri obeti okrevanja globalnega gospodarstva in tudi investitorji, ki vse več stavijo na zeleno energijo.

Po oceni Unesca Veliki koralni greben v nevarnosti, Avstralijo pozvali k ukrepanju

22. 06. 2021 09.49

Veliki koralni greben bi morali uvrstiti na seznam območij svetovne dediščine, ki so v nevarnosti, menijo pri Unescu, zato so Avstralijo pozvali k ukrepanju. Avstralska vlada novemu priporočilu odločno nasprotuje in poudarja, da za zaščito grebena, ki sicer velja za eno največjih turističnih atrakcij v državi, letno nameni več milijard evrov. Po oceni strokovnjakov podnebne spremembe predstavljajo največjo grožnjo zaščitenim območjem naravne dediščine, vključno z največjim in najbolj spektakularnim koralnim grebenom na svetu.

Ruska federacija v geostrateškem kontekstu aktualne pandemije

19. 06. 2021 07.00

Aktualna globalna geopolitična realnost se odvija v kontekstu pandemije covida-19, kar dodatno spodbuja tekmovanje med posameznimi globalnimi akterji, med katere sodi tudi Ruska federacija. Pandemija in z njo povezane politike, ki so pretresle svet, odpirajo novo pomembno dilemo, kako oblikovati družbeno in politično realnost po njej, pripadajoča geostrateška tekma med najmočnejšimi pa se že odvija. Koronska realnost pa ne zasenči ostalih problematik, ki so bile prisotne že prej, temveč je mnoge le še intenzivirala.

Chrissy Tiegen objavila dolgo opravičilo za svoje nesramne komentarje

15. 06. 2021 11.14

Vplivnica Chrissy Tiegen se je potem, ko so v javnosti zavreli njeni nesramni pretekli komentarji, zapisani na družbenih omrežjih, začasno umaknila z oči javnosti. Sedaj pa se je na Instagram vrnila z dolgim opravičilom za njena pretekla dejanja in priznala, da je hotela biti smešna, ni pa se zavedala, da so njene besede škodljive.

Tab napovedal zagon nove proizvodnje, ki predvideva 300 zaposlenih

14. 06. 2021 13.52

Po skoraj dveh letih od prvih napovedi je Bogomir Auprih, direktor družbe Tab Mežica, napovedal, da bodo v okviru podjetja Tab-Haidi, ki so ga ustanovili z azijskim partnerjem, predvidoma spomladi 2022 na Prevaljah zagnali proizvodnjo litij-ionskih celic. Naložba je vredna okoli sto milijonov evrov, za zdaj predvideva 300 zaposlenih. Po besedah direktorja družbe bo to prva proizvodnja litij-ionskih celic v Sloveniji.

G7 bo daroval milijardo odmerkov cepiva, zaveza o ogljični nevtralnosti do 2050

13. 06. 2021 14.22

Voditelji skupine G7 želijo svoj prvi vrh po dveh letih končati z udarnimi obljubami. Revnejšim državam sveta bodo tako darovali najmanj milijardo odmerkov cepiva. Voditelji so podprli tudi pospešitev ukrepanja proti podnebnim spremembam in se zaobljubili, da bodo zbrali 100 milijard dolarjev za zmanjšanje emisij ogljika. V končni izjavi so se zavezali k podnebni nevtralnosti čim hitreje oz. do leta 2050. Napovedali so tudi, da bo morala Rusija odgovarjati zaradi kibernetskih napadov, ostri so bili do Kitajske.

Voditelji G7 na uvodnem srečanju obljubili krepitev enakosti

11. 06. 2021 06.31

Voditelji držav skupine G7 so se v Veliki Britaniji sestali na vrhu, prvem v živo v skoraj dveh letih. Britanski premier Boris Johnson je v otvoritvenem govoru izpostavil, da pomeni vrh veliko priložnost za globalno okrevanje po pandemiji covida-19. Obljubil je krepitev enakosti.

Epson v sodelovanju z National Geographicom spodbuja podjetja, naj nehajo prispevati k segrevanju in se borijo proti podnebnim spremembam

09. 06. 2021 08.14

Epson je združil moči z National Geographicom, da bi v okviru nove kampanje »Brez segrevanja« skupaj spodbujala zavest o zaščiti svetovnega permafrosta – zamrznjenih tal pod polarnimi območji na zemlji.

Paloma z novo linijo povečuje proizvodne zmogljivosti

08. 06. 2021 13.02

V sladkogorski tovarni papirja Palomi so tudi uradno zagnali novo papirno linijo. Gre za največjo investicijo v slovensko papirniško industrijo v zadnjih 40 letih, ki je skupaj vredna 41 milijonov evrov, z njo pa bodo v podjetju občutno povečali učinkovitost in hitrost proizvodnje. Odprtja se je udeležil premier Janša.

Zvezdniki podprli Unicefovo pobudo za dobavo cepiva revnejšim državam

08. 06. 2021 11.16

Organizacija, ki deluje v okviru Združenih narodov opozarja, da revnejše države nujno potrebujejo cepiva s strani najrazvitejših držav, dobava pa mora biti konstantna in osredotočena na manjše pošiljke. Prošnjo, namenjeno državam G7, je podpisalo mnogo zvezdnikov, med drugimi tudi David Beckham, Billie Eilish, Katy Perry in drugi.

Skupina G7 z 'zgodovinskim' dogovorom o obdavčitvi multinacionalk

05. 06. 2021 13.58

Skupina naprednih gospodarstev G7 je dosegla "zgodovinski" dogovor o obdavčitvi multinacionalnih podjetij, je dejal britanski finančni minister Rishi Sunak. Med prizadetimi podjetji bi lahko bili tehnološki velikani, kot sta Amazon in Google. Dogovor sedmih držav bo pritiskal tudi na druge države, naj sledijo njihovi odločitvi.

Patriotizem v dobi ekstremov

05. 06. 2021 07.00

Kaj pomeni biti državljan in Američan, se v svoji novi knjigi Reclaiming Patriotism in the Age of Extremes (2021) sprašuje Steven B. Smith, profesor politične filozofije na univerzi Yale. V njej skuša zagovarjati koncept (ameriškega) patriotizma, ki se je izgubil v simbolnem boju dveh ekstremnih ideologij sodobnega časa – nacionalizma in kozmopolitanizma.

Bombnik B-52 že drugič nad Slovenijo

02. 06. 2021 12.52

Konec maja je Slovenijo preletel bombnik B-52, ki je poletel iz Španije. Bil je del širše misije Zavezniško nebo, v okviru katere so v enem dnevu preleteli vse države zveze Nato v Evropi in Severni Ameriki.

Elton John in Charlize Theron Borisa Johnsona pozvala na pomoč v boju z aidsom

31. 05. 2021 10.30

Zvezdnika Charlize Theron in Elton John sta britanskega premierja Borisa Johnsona pozvala, naj pomaga v boju z virusom HIV in posledično boleznijo aids. V pismu, ki sta ga igralka in pevec naslovila na predsednika vlade, sta opozorila, da se svet ne sooča samo z epidemijo covida-19, temveč tudi z boleznimi, ki še vedno veljajo za neozdravljive. Pozivata ga, naj na ta problem opozori tudi na srečanju G7.

Pahor: Slovenija ni v politični krizi, ampak v razmerah povečane politične negotovosti

30. 05. 2021 18.05

Slovenija ni v politični krizi, se pa nahaja v razmerah povečane politične negotovosti, je ob srečanju s predsednikoma Nemčije in Portugalske dejal predsednik republike Borut Pahor. O usodi vlade odločata vlada in parlament, to ni v pristojnosti predsednika republike, je še poudaril. Trije predsedniki so izpostavili pomen etnonosti Evrope in evropske ideje.

Bo svet že kmalu dosegel temperaturno mejo?

30. 05. 2021 13.42

Vse bolj verjetno je, da bomo v enem od naslednjih petih let dosegli globalno temperaturno mejo. Obsežna študija je namreč pokazala, da obstaja 40-odstotna verjetnost, da bo vsaj eno od let do leta 2025 za 1,5 stopinje Celzija bolj vroče od predindustrijske ravni. "To nam kaže, da je bilo podnebno ukrepanje do zdaj povsem nezadostno in da je za ustavitev globalnega segrevanja treba emisije nujno zmanjšati na nič," je rezultate komentiral direktorja raziskav na Inštitutu Grantham.

Guterres: Smo v vojni z virusom

24. 05. 2021 13.35

Svet je v vojni s covidom-19 in mora poseči po vojni logiki in vojnem gospodarstvu, da dobi dovolj orožja in vsem zagotovi dostop do njega, je ob začetku letne skupščine WHO pozval generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Prvi mož WHO si želi vsaj desetodstotno precepljenost v vseh državah sveta do septembra.

Zbrali več kot 50.000 podpisov za referendum o vodi

19. 05. 2021 09.58

Pobudniki referenduma o sporni noveli zakona o vodah so zbrali precej več od zahtevanih 40 tisoč podpisov in jih prinesli v državni zbor. "Prepričani smo, da bomo zmagali, saj se borimo za stvar, ki nas povezuje, to je čista pitna voda," so povedali ob tem. Državni zbor mora v skladu z zakonodajo referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve.

Moč športnikov – grožnja ali priložnost?

15. 05. 2021 09.02

V zadnjih letih smo priča kar nekaj odmevnejšim protestom športnikov, ki so s svojimi dejanji izražali nestrinjanje s političnimi in družbenimi procesi oz. opozarjali na nepravilnosti in kršitve, ki se dogajajo v družbi in posledično vplivajo tudi na šport. Šport je družbeni pojav in ni imun na zgodovinske procese in širša dogajanja družbenega razvoja.

Novo poročilo o vladnih pritiskih na družbo in medije

14. 05. 2021 13.12

Globalno združenje organizacij civilne družbe Civicus v novem poročilu opozarja, da premier Janez Janša in stranka SDS v Sloveniji še naprej blatita civilno družbo in medije. Izpostavljajo zaskrbljenost zaradi napadov vlade na Slovensko tiskovno agencijo in dodajajo, da je morala civilna družba na ustavnem sodišču izpodbijati prepoved protestov.

Novi zakon o vodah: ob priobalnih zemljiščih ne tovarnam. Kaj pa drugi objekti?

10. 05. 2021 07.05

Ministrstvo za okolje zatrjuje, da novi Zakon o vodah zožuje pravico posegov na priobalnem pasu in tako dodatno ščiti vode. Nasprotniki zakona pravijo, da to drži, a težava leži drugje. 37. člen namreč na priobalnih zemljiščih, ki so izjemno pomembna tako za zdravje vodnih ekosistemov kot za ublažitev poplavnih valov, hkrati dodaja nove možnosti gradnje objektov. Po novem bi se tako dopustilo tudi gradnjo zasebnih in plačljivih objektov na naravnih vodnih in priobalnih območjih. In ker ministrstvo ne želi odstopiti od tega člena, zdaj zbirajo podpise za razveljavitev celotnega zakona. Kaj ta v resnici prinaša, kako realna grožnja pitni vodi je novela zakona?

Ali lahko ameriška politična kultura in ideologija preživita 21. stoletje?

08. 05. 2021 15.36

20. stoletje je bilo brez dvoma stoletje Združenih držav Amerike. To je bilo stoletje, ko so si ZDA na ramenih evropskih razsvetljenskih idej, protestantske etike, neomajne vere v moč trga ter destruktivnih tendenc držav stare celine, ki so kulminirale v dveh svetovnih vojnah, izborile globalno hegemonsko pozicijo – tako v političnem kot tudi v ekonomskem in kulturnem smislu.

Princ Harry se je zavzel za dostopnost cepiva po vsem svetu

03. 05. 2021 16.26

Meghan Markle in princ Harry sta združila svoje moči z velikimi imeni v glasbeni industriji in politiki za promocijo cepiva proti covidu-19. Vojvoda Susseški se je udeležil koncerta, namenjenega izpostavljenim delavcem in delavkam v času pandemije. V svojem govoru je opozoril na napačne informacije o cepivih, ki krožijo po spletu in se zahvalil vsem delavcem za njihov trud in pogum, ki so ga izkazali v kriznih časih.

Švica pod šestimi metri vode: toliko je vsako leto izgubijo ledeniki

02. 05. 2021 07.05

V zadnjih dveh desetletjih so ledeniki v povprečju izgubili 267 milijard ton vode na leto, količino, ki bi zadostovala, da bi celotno Švico vsako leto znova potopili pod šest metrov vode, so ugotovili znanstveniki, ki so prvič doslej pod drobnogled vzeli vseh 220.000 ledenikov na svetu. Njihovo krčenje poteka vedno hitreje. Druga raziskava pa je pokazala, da jih bo kar deset odstotkov izginilo do leta 2050, pa tudi, da ne glede na to, kaj storimo, tega ne moremo preprečiti.