globalnega

'Velikan, ki je odprl pot svobodni Evropi'

31. 08. 2022 06.17

Odzivi javnosti ob smrti zadnjega sovjetskega voditelja Mihaila Gorbačova, ki je odločilno vplival na 20. stoletje, govorijo o velikanu, ki je odprl pot svobodni Evropi. Njegov velik zgodovinski pomen je nesporen, o čemer pričajo tudi odzivi na njegovo smrt. "Predstavljajte si, da bi imeli njegov pogum, Gorbačov zdaj pripada zgodovini," je dejal ameriški igralec in nekdanji guverner Kalifornije Arnold Schwarzenegger. Vsi pa ga ne vidijo v tako pozitivni luči, nekdanji britanski veleposlanik v Moskvi Sir Rodric Braithwaite je dejal, da je bil Gorbačov "heroj za nekatere, izdajalec za druge."

'Ni stabilnega sveta, če ni stabilnosti v prehrani'

30. 08. 2022 16.19

Prehranska varnost je postala eno izmed glavnih globalnih vprašanj. Če smo bili še pred sedmimi leti optimistični, da bomo v desetih letih rešili problem lakote, je danes ta problem le še večji, je bilo med drugim slišati na Bledu, kjer so drugi dan strateškega foruma razpravljali tudi o prehranski (ne)varnosti. Kako so podnebne spremembe, regionalni konflikti, vojne in pandemija vplivali na globalne prehrambene verige in kje so rešitve?

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke

29. 08. 2022 13.26

Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Po 180 letih tudi uradno: Gibraltarju nadeli naziv mesta

29. 08. 2022 10.57

Že pred 180 leti je britanskemu ozemlju, ki zajema jug Iberskega polotoka in severozahodni delček afriške celine, status mesta podelila kraljica Viktorija. A ta podatek je bil tekom zgodovine izgubljen, saj so Gibraltar izpustili iz uradnega seznama mest. Po raziskavi britanskega državnega arhiva, v kateri so odkrili nepravilnost, pa se je Združeno kraljestvo odločilo popraviti napako. Gibraltar je tako naposled tudi uradno pridobil naziv mesta.

Nenavadne luči na nočnem nebu so bile Muskovi StarLink sateliti

21. 08. 2022 07.43

Minulo noč je nekatere Slovence, Hrvate in Italijane presenetilo dogajanje na nočnem nebu, kjer so opazili nenavadno premikajočo se svetlobo. Kot vse kaže, gre za nove satelite StarLink podjetja SpaceX, ki so namenjeni zagotavljanju globalnega dostopa do interneta. To je potrdilo tudi Hrvaško astronomsko združenje.

Zakaj je Freya kljub možnim alternativam morala umreti?

20. 08. 2022 12.44

Po približno tednu dni od usmrtitve Freye, samice mroža, ki je pred manj kot mesecem dni zaplavala v okolico Osla, se javnost sprašuje, ali bi se lahko njena življenjska pot odvila drugače. Na mizi so bile namreč tudi možnosti prenosa Freye pod anestetikom ali z mrežo.

PFAS v hrani, vodi, celo mleku mater: tveganje za raka, diabetes, neplodnost

10. 08. 2022 10.06

Raziskovalci in znanstveniki v zadnjih letih opažajo porast kemikalij PFAS, gre za per- in polifluoroalkilne snovi. Te kemikalije so povsod okoli nas, v zraku, hrani, deževnici in predstavljajo veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, ustvarjajo pa tudi okoljski problem. Zdaj si države prizadevajo poiskati načine za hitrejšo razgradnjo PFAS v okolju.

Bodo na seznamu najbolj ogroženih živali kmalu tudi nilski konji?

03. 08. 2022 17.38

Zaradi podnebne krize, krivolova in trgovanja s slonovino bi lahko na seznam najbolj ogroženih živalskih vrst kmalu dodali tudi velike povodne konje, ki jih poznamo tudi kot nilske konje. Trenutno so uvrščeni v drugo kategorijo, 10 afriških držav pa je podalo predlog, da bi jih uvrstili v prvo, po kateri bi bili bolj zaščiteni. Samci sicer lahko tehtajo skoraj dve toni, samice, ki spolno dozorijo šele pri devetih ali desetih letih, pa mladiče nosijo osem mesecev.

Čeprav ste stranka, boste morali za uporabo stranišča plačati 50 centov

03. 08. 2022 06.00

Na Cankarjevi ulici v Ljubljani je McDonald's odprl novo restavracijo, le nekaj 100 metrov od dobro poznane restavracije na Čopovi. Iz McDonald'sa odgovarjajo, da je restavracija v marsičem posebna. "Vso hrano se pripravi šele po naročilu, gostom jo postrežemo pri mizi kot v klasični restavraciji," pravijo. A kot so nas opozorili razburjeni bralci, je posebna še po nečem – plačljivem stranišču, tudi za stranke, ki morajo za uporabo odšteti 50 centov, v zameno pa ne dobijo niti dobroimetja, ki bi ga lahko vnovčili pri nakupu hrane.

Opazen vpliv globalnega segrevanja na življenje v morju

28. 07. 2022 18.36

Globalno segrevanje ne vpliva le na življenje na kopnem, temveč tudi na življenje v morju. Spreminja se tudi svet pod morjem. Slovensko morje je v tem pogledu izjema, saj so spremembe počasnejše kot drugod, je pa v Sredozemskem morju, tudi v Jadranu, zaznati ribe iz tropskih morij. Te sicer niso problematične za ekosistem, večjo nevarnost predstavljajo invazivne tujerodne vrste.

Taljenje ledenika premaknilo mejo med Italijo in Švico

26. 07. 2022 17.10

Vročina spreminja tudi razmere v zasneženih Alpah. Na stiku Švice in Italije je taljenje ledenikov pripeljalo do tega, da se je meja med državama celo premaknila. Meja namreč poteka vzdolž drenažne ločnice – linije, ki razmejuje smer odtekanja vode. Z mejo se je na švicarsko ozemlje premaknila tudi ena izmed dobičkonosnih turističnih koč, zaradi česar sta bili državi nekaj let v diplomatskemu sporu.

Za evakuirane živali na Krasu pripravili hlev, pašnik, kletke za kokoši

23. 07. 2022 07.17

Požar, ki divja na Krasu, predstavlja veliko nevarnost ne le za ljudi, ki se soočajo z ognjeno stihijo, ampak tudi za naravo in prostoživeče živali, ki živijo v tem delu države, opozarjajo v Svetovni organizaciji za varstvo narave (WWF). Ob tem so pozvali, naj preprečevanje gozdnih požarov postane ena od prioritet državnih načrtov. Na pomoč je priskočilo tudi kmetijsko ministrstvo, pripravili so hlev za sprejem 100 živali in tudi pašnik ter kletke za ulov kokoši. Divjadi pa se ne približujte, svetujejo prebivalcem.

'Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel'

18. 07. 2022 11.11

Bo svet lahko dosegel zastavljene podnebne cilje, s katerimi želijo omejiti posledice podnebnih sprememb? Raziskovalec Mojib Latif meni, da smo ob številnih poročilih o suši, gozdnih požarih in poplavah na dobri poti, da zgrešimo zastavljen cilj omejitev segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija do konca stoletja. "Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel," je dejal, odgovornost, da bomo zelo verjetno dosegli kar dvakratno temperaturno vrednost od ciljne, pa pripisal svetovni politiki.

Čustvena objava šibeniških gasilcev: Tokrat ni šlo, poraženi smo

17. 07. 2022 10.39

Tri dni po tem, ko so v zaledju Zadra in Šibenika v roku ene ure izbruhnili trije požari, in dan po tem, ko so lokalizirali še zadnjega izmed njih, se je oglasilo Prostovoljno gasilsko društvo Šibenik. Čeprav so požare uspešno lokalizirali, gasilci intervencij ne ocenjujejo kot uspešne. Izpostavili so, da zaradi slabe opreme začenjajo zgubljati bitke s požari. "Ne želimo trepljanja po rami, ampak naložbo v vašo in našo varnost," so dodali.

Zeleni kapitalizem in podnebni zlom

16. 07. 2022 07.00

Vprašanje okolja, njegove zaščite in boj zoper podnebne spremembe nikoli niso bili bolj v ospredju, saj je jasno, da klimatske spremembe niso fenomen, ki se bo zgodil enkrat v prihodnosti, temveč so postale del naše vsakdanjosti. Zato so različne države sprejele številne zaveze k zmanjšanju izpustov CO2 in k prehodu na obnovljive vire energije. Na ravni EU sta tudi ne tako zeleni plin in bolj "zelena", toda potencialno tudi izjemno nevarna jedrska energija postali zeleni. Oblikujejo se tudi vedno novi koncepti – zeleni dogovor, krožno gospodarstvo ipd. – ki naj bi naslavljali obstoječe nevzdržne razmere in tudi ponujali nove poglede za prihodnost. Toda ključno vprašanje je, ali so ti ukrepi in koncepti zadostni za preprečitev podnebnega zloma.

Komisija napoved gospodarske rasti za območje evra rahlo znižala

14. 07. 2022 13.12

Evropska komisija je napoved gospodarske rasti celotne EU za letos ohranila pri 2,7 odstotka, kolikor je napovedala že maja. Za območje evra jo je medtem znižala z 2,7 na 2,6 odstotka. Za leto 2023 je napoved oklestila na 1,5 oz. 1,4 odstotka. Inflacija v območju z evrom (7,6 odstotka) in EU (8,3 odstotka) bo medtem letos rekordno visoka.

Suša v Italiji bo podražila olivno olje, paradižnikovo omako in riž

13. 07. 2022 09.45

Huda suša, ki je letos prizadela našo zahodno sosedo Italijo, ogroža kmetijske pridelke na severu države. Najhuje je prizadeto območje Padske nižine, kjer vzgajajo predvsem oljke, paradižnik in riž. Pridelek je za slabo tretjino manjši od lanskega, kar bo vodilo v višanje cen.

Klimatologi: količina padavin v Sredozemlju bo vse manjša

10. 07. 2022 09.18

V Evropi bodo v prihodnosti poletja in zime bolj suhe, napovedujejo raziskovalci nemške državne meteorološke službe DWD. Količina padavin v Sredozemlju se bo na dolgi rok zmanjšala, v kolikšni meri, pa bo odvisno od obsega globalnega segrevanja. Raziskava predvideva tudi nevarnost večje suše v srednji in zlasti v zahodni Evropi.

Zadnji Filippov nasmeh, preden ga je Marmolada vzela za vedno

04. 07. 2022 15.15

Nasmejani obraz 27-letnega Filippa Barija pod vrhom Marmolade je bil zadnji prizor sreče, ki ga je videla njegova družina. V nedeljo opoldne je domačim poslal sebek z najvišjega vrha Dolomitov, čez nekaj minut pa je navzdol zgrmela gmota snega, ledu in kamenja. S seboj je vzela sedem življenj, osem plezalcev je spravila v bolnišnico, 13 ljudi pa je še vedno pogrešanih. Filippa je s pozivom prek družbenih omrežij obupano iskal njegov brat Andrea, a zdaj se je njegovo ime znašlo na listi smrtnih žrtev. Svojci 51-letnega Davida Miottija pa ne upajo več. Truplo znanega gornika in lastnika športne trgovine so že identificirali.

Quo vadis, EU?

25. 06. 2022 14.25

Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Žižek: Ko se Putin primerja s Petrom Velikim, ni več treba brati med vrsticami

22. 06. 2022 16.36

Najmanj, kar dolgujemo Ukrajini, je popolna podpora in za to potrebujemo močnejši Nato, meni svetovno znani filozof Slavoj Žižek. V svoji kolumni za britanski časnik The Guardian se je namreč zavzel za bolj odločen odgovor Evrope na vojno v Ukrajini. Kot pravi, je treba Putinove imperialistične ambicije brezpogojno zavrniti. Kritizira tudi nekatere levičarje, ki skušajo zavzeti bolj nevtralno stališče. "Danes posameznik ne more biti levičar, če ne stoji nedvoumno za Ukrajino," je prepričan Žižek.

Vročinski val v Evropi: Italija v izredne razmere zaradi suše

19. 06. 2022 15.41

Zahodna Evropa je še naprej pod udarom junijskega vročinskega vala. Ta med drugim pesti Španijo, Francijo in Italijo. Slednja se sooča z vse hujšo sušo, zato so dežele na severu države vlado pozvale k razglasitvi izrednih razmer. Vročina povzroča številne gozdne požare in skrbi, da bo huda vročina v zgodnjem poletju postala običajna.

Finančni ministri EU Poljski odprli pot do sredstev za okrevanje

17. 06. 2022 17.40

Finančni ministri EU so Poljski danes odprli pot za črpanje 35,4 milijarde evrov iz sklada za okrevanje po koronski krizi. Ta korak zaradi vprašanj, povezanih s spoštovanjem vladavine prava, v Uniji povzroča napetosti. Brez soglasja za svoj načrt ostaja Madžarska, ki obenem blokira dogovor glede minimalne obdavčitve podjetij.

Morski led izginil, nekateri polarni medvedi so se prilagodili

17. 06. 2022 10.23

Polarni medvedi že dolgo veljajo za simbol škodljivega vpliva globalnega segrevanja na naravni svet in znanstveniki opozarjajo, da so na poti do izumrtja. A zdaj so odkrili vrsto, ki že vsaj nekaj sto let živi ločeno od drugih populacij polarnih medvedov in se je prilagodila na drugačno podnebje.

Španija v primežu vročinskega vala, na Portugalskem pustoši huda suša

10. 06. 2022 17.35

Iberski polotok se bori s prvim vročinskim valom tega leta. Temperature v Španiji dosegajo celo 44 stopinj Celzija, medtem pa se Portugalska po najtoplejšem maju v zadnjih 92 letih spopada s hudo sušo. Po podatkih španskega meteorološkega urada Aemet se vročinski valovi pojavljajo vse pogosteje, prav tako pa se začenjajo tudi prej. "Prvič se je zgodilo, da je bilo osem zaporednih let z nadpovprečnimi temperaturami," je dejal predstavnik Aemeta Rubn del Campo, ki je ob tem dodal, da je ob tem videti jasen trend, da "stvari postajajo vroče".

Kako sta povezana Antigona in Slavoj Žižek?

24. 05. 2022 20.07

Režiser Jani Sever se je v filmu lotil kombinacije starogrške junakinje upora Antigone in globalnega zvezdnika filozofije Slavoja Žižka. Igrani film je nastal po motivih Žižkove drame Trojno življenje Antigone in postavlja sodobne akterje v starogrško tragedijo.

V BiH marca rekordna inflacija, najvišja v regiji

19. 05. 2022 13.59

Letna inflacija v BiH je marca znašala rekordnih 10,2 odstotka, so pokazali podatki državnega urada za statistiko. S tem je imela najvišjo stopnjo inflacije v regiji: na Hrvaškem je letna stopnja inflacije marca znašala 7,3 odstotka, v Srbiji 9,1 odstotka, v Sloveniji pa 5,4 odstotka.

Logar potrdil slovensko podporo Natovi politiki odprtih vrat

15. 05. 2022 15.35

Minister za zunanje zadeve dr. Anže Logar se je v Berlinu udeležil dvodnevnega neformalnega zasedanja zunanjih ministrov Nata. Na zasedanju so ministri razpravljali o aktualnih varnostnih izzivih, ki so posledica ruske invazije na Ukrajino. Hkrati je Logar izpostavil, da je bila Slovenija vedno podpornica Natove politike odprtih vrat.

Rusija pogleduje tudi proti Transnistriji znotraj moldavskih meja

22. 04. 2022 06.33

Rusija je pred dnevi naznanila začetek "druge faze specialne operacije", a za zdaj ni opaziti množičnih premikov ruskih čet. So pa razglasili zavzetje Mariupola, čeprav se vsi njegovi branilci, obkoljeni v jeklarni Azovstal, še niso vdali. Moskva je medtem sporočila, da so z Ukrajino znova opravili "več daljših pogovorov", a ruski zunanji minister je dejal, da so pogajanja o končanju konflikta v Ukrajini zastala, za kar je obtožil ukrajinsko stran. Tudi Putin je Ukrajino obtožil nedoslednosti v mirovnih pogajanjih. Ruska vojska si bo prizadevala prevzeti popoln nadzor nad vzhodom in jugom Ukrajine, pa je dejal visok ruski general Rustam Minekajev. S tem bi vzpostavili kopenski koridor do zasedenega polotoka Krim, a hkrati tudi odprli prehod do Transnistrije oziroma odcepljene Pridnestrske republike v okviru mednarodno priznanih meja Moldavije.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?

21. 04. 2022 06.09

Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.