globalnega

Leto 2023 bo najbolj vroče leto: izgubljamo tekmo s časom za reševanje ledenikov
30. 11. 2023 13.07
Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini meritev, je sporočila Svetovna meteorološka organizacija (WMO) in zahtevala nujno ukrepanje mednarodne skupnosti za zajezitev globalnega segrevanja. Prav tako je organizacija opozorila na porast toplogrednih plinov ter rekordne temperature morske površine in dvig morske gladine.

Do konca stoletja možno zvišanje temperature za do 2,9 stopinje Celzija
21. 11. 2023 06.00
Zaveze držav glede zmanjšanja emisij toplogrednih plinov so tako skromne, da bi se lahko v tem stoletju ozračje segrelo za do katastrofalnih 2,9 stopinje Celzije, izhaja iz letnega poročila Programa ZN za okolje (UNEP). Ob tem so v ZN države, ki k bilanci izpustov prispevajo največ, pozvali k ambicioznejšemu znižanju emisij.

Babištvo kmalu na Unescovem seznamu nesnovne kulturne dediščine?
12. 11. 2023 13.28
Strokovno telo Unesca je ocenilo, da nominacija babištva izpolnjuje vse kriterije za vpis na reprezentativni seznam nesnovne kulturne dediščine človeštva. "Nominacija predstavlja povezanost babištva z vsemi področji žive dediščine in spodbuja enakost spolov, zdravstveno varstvo žensk in tradicionalno znanje," so sporočili s kulturnega ministrstva.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti
12. 11. 2023 07.00
Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Hujšanje brez diet in gibanja?
04. 11. 2023 09.30
Je svet vendarle dočakal čudežno zdravilo proti debelosti? Semaglutid, pri nas v obliki zdravila za diabetes tipa 2 – Ozempic – napoveduje revolucijo, saj je debelost ena najhujših kroničnih bolezni sodobnega časa. Ko se je vrsta zvezdnic in zvezdnikov pohvalila, da so shujšali prav s tem zdravilom, je povpraševanje eksplodiralo. Zdravila pa ni dovolj, brez njega občasno ostanejo tudi diabetiki. Raziskave o stranskih in dolgoročnih učinkih še vedno potekajo, strokovnjaki in tudi nekateri uporabniki pa opozarjajo, da to ni čudežna rešitev za nezdravo življenje in slabo samopodobo.

Zelena luč slovenski vesoljski strategiji: 'Lahko se kosamo z najboljšimi'
03. 11. 2023 16.09
Vlada je sprejela prvo slovensko vesoljsko strategijo 2030 pod sloganom Majhni na Zemlji, veliki v vesolju, s katero želijo povečati konkurenčnost slovenske vesoljske industrije in vzpostaviti vodilne vloge na vesoljskih področjih. Kot ob tem poudarjajo, je razvoj vesoljske tehnologije zelo pomemben, vse pogosteje se namreč koristi tudi v prometu, kmetijstvu, energetiki, gospodarstvu, varnosti, zdravstvu, izobraževanju in na številnih drugih področjih. Ob tem pa je vlada na dopisni seji sprejela tudi odločitev, da Slovenija zaprosi za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji.

'Neskončna ujetost v kolobarjenje dveh politik'
29. 10. 2023 07.00
Politično pester in ognjevit teden – obtožbe, izključitve, odstopi, vlada na prelomu. Ob tem pa še dve uničujoči vojni v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu ter neprizanesljive, vseobsegajoče posledice podnebnih sprememb, ki jih občutimo tudi sami. Kako torej razumeti ta aktualni trenutek, družbo, državo in svet? O tem nocoj v pogovoru s svetovno znano in priznano filozofinjo dr. Alenko Zupančič, ob Slavoju Žižku in Mladenu Dolarju članico tako imenovane slovenske lacanovske trojice. V rubriki 24UR Fokus.

Slovo globalnega mirovnika
16. 10. 2023 10.40
V 87. letu starosti se je poslovil nekdanji finski predsednik Martti Ahtisaari, ki se je v mednarodno politiko zapisal predvsem po svojih prizadevanjih za končanje oboroženih konfliktov po svetu. Leta 2008 je dobil tudi Nobelovo nagrado za mir. Med drugim je v vlogi diplomata Združenih narodov (ZN) posredoval v Srbiji, na Kosovu, Severnem Irskem in v Afriki.

IEA: Takojšnje zmanjšanje emisij metana je nujno
11. 10. 2023 13.20
Emisije metana iz fosilnih goriv je treba takoj zmanjšati, če želimo omejiti globalno segrevanje ozračja, je poudarila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Znatna zmanjšanja naj po navedbah agencije ne bi bila draga, dosežemo pa jih lahko z že obstoječo tehnologijo.

September najtoplejši doslej: 'To ni fantastična vremenska statistika'
06. 10. 2023 08.40
Po rekordno vročem poletju se je neobičajno toplo vreme nadaljevalo tudi v septembru. Po podatkih evropske službe za spremljanje podnebnih sprememb je bil letošnji september najtoplejši, odkar zbirajo podatke. Povsem verjetno je, da bo tudi letošnje leto najtoplejše v zgodovini meritev.

Kitajska označila ZDA za imperij laži
30. 09. 2023 20.15
Kitajska je ZDA označila za imperij laži, potem ko je urad ameriškega State Departmenta v četrtek objavil poročilo, v katerem trdi, da Peking zapravlja milijarde dolarjev za financiranje propagande in širjenje dezinformacij po vsem svetu.

Biden sprejel slovenskega veleposlanika, ta ga je povabil na obisk v Lipico
29. 09. 2023 12.39
Novi slovenski veleposlanik v ZDA Iztok Mirošič je 15. septembra ameriškemu predsedniku Bidnu slovesno predal poverilna pisma predsednice Nataše Pirc Musar in mu prenesel pozdrave premierja Roberta Goloba. Kot pravi, si bo prizadeval za krepitev odnosov, sodelovanja in partnerstva med Slovenijo in ZDA. Biden mu je izrazil dobrodošlico in Slovenijo označil kot pomembnega partnerja in zaveznika v NATO.

Mladi zaradi podnebnih sprememb tožijo 32 držav, tudi Slovenijo
27. 09. 2023 10.32
Šest mladih Portugalcev je na Evropsko sodišče za človekove pravice vložilo tožbo proti 32 državam, med katerimi je tudi Slovenija. Šesterica poudarja, da so jim kršene temeljne človekove pravice, saj vlade ne sprejmejo potrebnih ukrepov za boj proti podnebnim spremembam. Gre za prvi tovrstni primer, ki ga bo obravnaval ESČP in bi lahko imel pravno zavezujoče posledice za vse vpletene države.

Politika od spodaj
24. 09. 2023 07.00
Koliko možnosti bi pri nas na lokalnih volitvah imeli politiki, ki bi vsak mesec del plače namenili prebivalcem in zagotavljali dostojna stanovanja za vse?

'Nikoli ne veš, za katerim grmom te čaka kakšna posebna goba'
22. 09. 2023 09.24
V Sloveniji imamo bogato tradicijo gobarstva. Za mnoge je to strast, ki jo prenašajo iz generacije v generacijo. Čeprav je letošnje poletje bogato postreglo z gobami, je september bolj skromen. Bojan Arzenšek iz Gobarskega društva Kranj ob tem poudarja, da je gobarska sezona v polnem teku in še ni rekla zadnje besede.

Voditelji v New Yorku: reforma ali razpad, ker 'svet razpada po šivih'
19. 09. 2023 19.27
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je ob začetku splošne razprave svetovnih voditeljev na 78. zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov posvaril, da je svet vse bolj razdeljen, zaradi česar ne bo mogoče reševati problemov, ki zadevajo vse. Dejal je, da se povečujejo razlike med gospodarskimi in vojaškimi silami, med vzhodom in zahodom ter med bogatimi in državami v razvoju. Ameriški predsednik Joe Biden je na razpravi zagotovil, da si ZDA ne želijo spora s Kitajsko: "Prizadevamo si odgovorno upravljati tekmovanje med državama, da ne bi preraslo v konflikt." Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v svojem nagovoru ostro kritiziral Rusijo.

ZDA pozdravljajo izvolitev Slovenije v Varnostni svet ZN
18. 09. 2023 22.37
Tiskovni predstavnik sveta za nacionalno varnost Bele hiše John Kirby je na novinarski konferenci v New Yorku dejal, da ZDA pozdravljajo izvolitev Slovenije v Varnostni svet ZN in se veselijo sodelovanja v naslednjih dveh letih, ko bo Slovenija članica tega najpomembnejšega organa svetovne organizacije.

EU sproža preiskavo glede kitajskih subvencij za električna vozila
13. 09. 2023 10.25
EU sproža preiskavo glede kitajskih subvencij za električna vozila, je v letnem govoru o stanju v EU v Evropskem parlamentu v Strasbourgu povedala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Ob tem je italijanskega ekonomista Maria Draghija pozvala k pripravi poročila o prihodnosti konkurenčnosti evropskega gospodarstva.

Sklepna izjava voditeljev G20 izrecno ne omenja ruske agresije
09. 09. 2023 17.18
Države skupine G20 so kljub velikim razhajanjem glede vojne v Ukrajini dosegle soglasje o besedilu sklepne izjave voditeljev, je danes sporočil indijski premier Narendra Modi, ki gosti srečanje 20 gospodarsko najpomembnejših držav. Sprejeta izjava izrecno ne omenja ruske agresije proti Ukrajini, prav tako ne poziva k opustitvi fosilnih goriv. Na povabilo indijskega premierja, pa se skupini pridružuje tudi Afriška unija (AU).

Globalni razvoj se res spreminja, a še zdaleč ne doživlja 'dolge, počasne smrti'
09. 09. 2023 17.11
Ameriška študenta David Oks in Henry Williams sta za revijo American Affairs lani spisala razvpito kritiko obstoječega "modela" globalnega ekonomskega razvoja z naslovom "The Long, Slow Death of Global Development". Pred kratkim je članek viralno in s pričakovano politično nagnjenostjo zakrožil po socialnih omrežjih. Oks in Williams mestoma naredita zanimive poante glede prezgodnje deindustrializacije, zato je članek vredno prebrati. A ker zakrivita kopico napačnih implikacij in trditev, je vredno članek kritično umestiti v širši kontekst.

Letošnji trije poletni meseci najtoplejši v človeški zgodovini
06. 09. 2023 16.11
Leto 2023 bo najverjetneje najbolj vroče leto v zgodovini človeštva, povprečne globalne temperature to poletje pa so bile najvišje do zdaj, je objavila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Generalni sekretar ZN-a Antonio Guterres je to opisal kot začetek "zloma podnebja".

Ameriška senatorja: Slovenija je glede Ukrajine na pravi strani zgodovine
04. 09. 2023 12.41
Ameriška senatorja Lindsey Graham in Bob Menendez sta ob koncu obiska v Sloveniji pohvalila pomoč, ki jo Slovenija zagotavlja Ukrajini, ter poudarila, da se je Slovenija glede vojne v Ukrajini znašla "na pravi strani zgodovine". Napovedala sta še, da bodo ZDA Sloveniji pomagale po avgustovskih poplavah.

Podnebne spremembe povečale tveganje za ekstremne gozdne požare
02. 09. 2023 19.06
Podnebne spremembe so tveganje za hitro širjenje gozdnih požarov glede na predindustrijsko dobo povečale že za 25 odstotkov, kaže nova študija kalifornijskega neprofitnega znanstvenega centra Breakthrough Institute. Ob tem navaja nekatere ukrepe za izogibanje katastrofam, kakršnim smo bili letos priča v Kanadi, Grčiji in na Havajih.

Ledenik na Marmoladi se vztrajno krči: v 25 letih za polovico manjši
30. 08. 2023 18.24
Površina ledenika Marmolada v Dolomitih se je lani zmanjšala na 112 hektarjev, so pokazali podatki italijanskih raziskovalcev. Ledenik se zaradi naraščajočih temperatur po svetu vse hitreje krči, v dveh letih pa naj bi bil za polovico manjši kot leta 2000.

Golob: Podnebne spremembe so nekaj, čemur nihče od nas ne bo ubežal
28. 08. 2023 07.11
Nobena država se s podnebnimi spremembami ne more soočiti sama, podnebna agenda pa bo na vrhu prioritet Slovenije v VS ZN, je ob začetku 18. Blejskega strateškega foruma dejal premier Robert Golob. Zavzel se je za širitev EU in mir v Ukrajini. Na izzive, s katerimi se sooča svet, se ni mogoče ustrezno odzvati brez globalnega ukrepanja, ki pa ni možno brez solidarnosti, pa je poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon.

Umaknili znanstveni članek, ki je trdil, da ni dokazov o podnebni krizi
26. 08. 2023 11.21
Eden največjih svetovnih znanstvenih založnikov Springer Nature je umaknil članek, v katerem so avtorji ugotavljali, da niso našli dokazov o podnebni krizi. Kot so pojasnili, članek iz leta 2022 ni bil podprt z obstoječimi dokazi, bil je pristranski in selektiven.

'Klubu' največjih gospodarstev v vzponu se priključuje šest novih držav
24. 08. 2023 15.54
Voditelji petih največjih gospodarstev v vzponu Brics – Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika – so napovedali sprejem šestih novih članic z naslednjim letom. Nove članice bodo s 1. januarjem 2024 postale Argentina, Egipt, Etiopija, Iran, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati.

New York Italiji vrnil ukradene starine v vrednosti 3,2 milijona evrov
13. 08. 2023 13.24
Mesto New York je ta teden Italiji vrnilo več deset ukradenih starin v vrednosti skoraj 3,5 milijona ameriških dolarjev oz. 3,2 milijona evrov. Vrnitev starin sodi med prizadevanja ameriške metropole, da se znebi slovesa ključnega in globalnega središča za nezakonito trgovino z umetninami.

Posojilo, ki ga ne zmoremo odplačati
05. 08. 2023 14.04
Današnje razmišljanje začenjam z vprašanjem: "Veš, človeštvo, svoj dolg?" saj smo v teh dneh, 2. avgusta, če smo natančni, z grenkim priokusom obeležili dan globalnega ekološkega dolga. V Sloveniji smo, še bolj skrb vzbujajoče, ta prag dosegli že 18. aprila. Neslavni naziv je dodeljen dnevu, ko (kot človeštvo ali kot posamezna država) porabimo vse naravne vire, ki nam jih mati Zemlja lahko omogoči za tisto leto.

Vremenske vraže iz srednjega veka so danes zamenjale teorije zarote
30. 07. 2023 12.45
Zapisi o boju proti neurjem segajo vse do antične Grčije. Herod je opisal, kako barbarska ljudstva z loki in puščicami streljajo proti nevihtnim oblakom, v osmem stoletju so se proti toči začeli boriti z zvonjenjem cerkvenih zvonov, prepričani, da so nevihte plod zlobnih duhov, skupaj s protitočnimi topovi se je praksa, ki je temeljila na vražah, obdržala vse do začetka 20. stoletja. Danes so vraže zamenjale teorije zarote, h katerim se zateka čedalje več ljudi, namesto da bi sprejeli znanstvena dognanja.