globalnega

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti

27. 01. 2025 06.07

Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

ZDA naj bi ustavile pomoč Ukrajini

25. 01. 2025 15.19

Ameriški državni sekretar Marco Rubio je v petek ukazal zaustavitev porabe nepovratnih sredstev za večino zunanjih partnerjev za 90 dni, izjema sta zgolj Izrael in Egipt. Odločitev je presenetila mnoge uradnike State Departmenta, pomeni pa, da s tem ZDA verjetno ustavljajo vojaško pomoč Ukrajini, poročata Politico in Reuters. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je zamrznitev vojaškega dela pomoči zanikal.

Klopp o Šešku: Veseli smo, da ga imamo

15. 01. 2025 13.00

"Na voljo boste imeli eno vprašanje," so nam sporočili organizatorji prvega druženja Jürgena Kloppa z novinarji, odkar je sloviti nemški trener prevzel položaj globalnega vodje nogometnih klubov pod okriljem skupine Red Bull. Med temi je najbolj uspešen Leipzig, za katerega igra slovenski reprezentančni napadalec Benjamin Šeško. Jasno, Kloppa smo vprašali, kakšne načrte ima z njim, in na njegov obraz izvabili prijeten nasmeh.

Slovenija prevzela predsedovanje skupščine IRENA

12. 01. 2025 09.28

Slovenija je prevzela predsedovanje 15. zasedanju skupščine Mednarodne agencije za energijo iz obnovljivih virov (IRENA), ki danes in v ponedeljek poteka v Abu Dabiju. Kot so sporočili z ministrstva za okolje, podnebje in energijo, je Slovenija s tem dosegla pomemben mejnik na področju mednarodne energetske diplomacije.

'Kot naseljenec sem prišel v deželo nekoga drugega, a to zdaj skušam popraviti'

22. 12. 2024 18.59

V Ljubljani se je nedavno mudil Jeff Halper, izraelski aktivist in borec za pravice Palestincev. Prepričan je, da imajo Palestinci podporo svetovne javnosti, a so problem vlade. Opozarja, da Palestincem grozi normalizacija stanja na terenu in da bi morala mednarodna skupnost jasno zavzeti stališče proti režimu apartheida. Sam sicer pravi, da se zaveda lastne moralne dileme, saj je tudi sam naseljenec. Vendar skuša izkoristiti svoje privilegije, ki jih ima kot Jud v Izraelu, in s svojim delovanjem pomagati, da bi v državi bili obe strani nekoč enakopravni in bi sobivali v eni demokratični državi.

V šoku tudi mama 19-letnega morilca: Ne vem, zakaj je to storil

21. 12. 2024 08.42

Zaradi tragičnega napada na šoli v zagrebškem naselju Prečko, v katerem je umrl sedemletni otrok, so na Hrvaškem današnji dan razglasili za dan žalovanja. Zastave na državnih poslopjih so spuščene na pol droga, adventne prireditve v Zagrebu in po vsej Hrvaški ter predvolilni shodi predsedniških kandidatov so odpovedani. Vsi poškodovanci so po zadnjih informacijah izven smrtne nevarnosti. Izrazi sožalja prihajajo z vseh strani.

Dončić bo v ekipi pod isto streho združil znane svetovne športne osebnosti

19. 12. 2024 13.34

Branilec ekipe NBA Dallas Mavericks, kapetan slovenske moške reprezentance in filantrop Luka Dončić bo na svetovni dan košarke v soboto, 21. decembra, uradno ustanovil Fundacijo Luke Dončića. Fundacija se bo osredotočila na zagotavljanje, da bo šport mladim po vsem svetu predstavljal vir veselja in obogatitev vsakodnevnega življenja.

Saša Planinšec: Na tekmah bo odločala dnevna forma

17. 12. 2024 12.37

Od 22. avgusta do 7. septembra se bo na Tajskem odvijalo svetovno prvenstvo za ženske. Med svetovno elito bodo prvič nastopile tudi slovenske odbojkarice, ki bodo igrale v skupini D skupaj z ZDA, Češko in Argentino. Naša dekleta bomo lahko spremljali v Nakhon Ratchasimi.

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

'Bodo države v razvoju poleg podnebne dobile še dolžniško krizo?'

24. 11. 2024 16.41

Preveliko ukvarjanje s financami ne rešuje neobvladljivosti podnebnih sprememb, prava pot je takojšnje odpravljanje vzrokov podnebnih sprememb, dobivamo pa sprenevedanje glede posledic oz. kulturo neukrepanja, je zaključke letošnje podnebne konference ZN v Bakuju komentirala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Razvite države zadovoljne, države v razvoju pa: 'Dogovor je za nas žaljivka'

24. 11. 2024 12.30

Številni voditelji, med njimi ZDA, EU in več evropskih držav, so pozdravili dogovor o novem cilju finančne pomoči za države v razvoju, dosežen na podnebni konferenci ZN v Bakuju (COP29). Države v razvoju in okoljski aktivisti pa so do dogovora kritični, saj menijo, da ne gre dovolj daleč, obljubljeni znesek pa da je premajhen.

Podnebni vrh se je končal z dogovorom – in veliko jeze

24. 11. 2024 07.06

Predstavniki držav na podnebni konferenci ZN v Bakuju so v poznih jutranjih urah po lokalnem času potrdili nov dogovor, na podlagi katerega bodo bogate države državam v razvoju do leta 2035 zagotavljale najmanj 300 milijard dolarjev (288 milijard evrov) letne pomoči za podnebne ukrepe. Najranljivejše države niso mogle skrivati razočaranja.

Na COP29 prvi osnutki zaključnih dokumentov, sporne točke ostajajo nerazrešene

21. 11. 2024 10.39

Predsedstvo podnebne konference ZN v Bakuju je dan pred uradnim zaključkom dogodka objavilo prve osnutke zaključnih dokumentov, ki kažejo, da so države še daleč od dogovora o novem cilju glede finančne pomoči državam v razvoju. Glavne sporne točke pogajanj glede tega, kdo mora prispevati, koliko in kaj vse šteje k pomoči, ostajajo nerešene.

Borrell: Večina članic za nadaljevanje dialoga z Izraelom

18. 11. 2024 16.59

Predlog visokega zunanjepolitičnega predstavnika EU Borrella za prekinitev političnega dialoga z Izraelom na zasedanju v Bruslju ni prejel podpore zunanjih ministrov članic EU. Kot je po zasedanju povedal Borrell, se večina članic zavzema za nadaljevanje dialoga. Za Slovenijo je bil sicer razmislek o prekinitvi političnega dialoga z Izraelom na mestu, je dejala ministrica Fajonova. Izrael medtem nadaljuje spopade na dveh frontah, v Libanonu in Gazi. Izraelska vojska je sporočila, da je iz Libanona proti Zgornji in Zahodni Galileji na severu Izraela priletelo več deset raket. Pred tem je potrdila, da je v nedeljskem napadu na Bejrut ubila tiskovnega predstavnika Hezbolaha Mohameda Afifa.

Po deževni noči v Španiji znižali stopnjo nevarnosti poplav

14. 11. 2024 10.20

Španska vremenoslovska agencija Aemet je preklicala rdeče opozorilo pred poplavami za vse obalne predele na jugu in vzhodu države. Preteklo noč so sicer zaznamovale obilne padavine, pri čemer pa oblasti ne poročajo o morebitnih žrtvah.

Rdeče opozorilo za Valencio in Malago, tornado uničil bencinsko črpalko

13. 11. 2024 13.36

Španija si še ni opomogla po nedavni povodnji, ki je terjala več kot 200 življenj, država pa se že sooča z novim neurjem in nalivi. Na območju Malage so hudourniki že poplavili ceste, meteorna voda je vdrla tudi v več stavb, reševalci pa so na pomoč odhiteli tudi 39 psom in 41 konjem, ki so jih rešili iz konjeniškega kluba Málaga. Tornado je medtem v kraju v La Cala de Mijas uničil bencinsko črpalko. Za območje Valencie, ki je bila po poplavah pred tedni najbolj opustošena, in Malage vse do četrtka ostaja v veljavi rdeče vremensko opozorilo.

Pogovori na podnebni konferenci zastali, še preden so se zares začeli

11. 11. 2024 14.22

V azerbajdžanski prestolnici Baku se je začela podnebna konferenca COP29, a pogovori so zastali že prvi dan. Udeleženci se namreč kljub uvodnim pozivom k sodelovanju ne strinjajo glede dnevnega reda konference. Dokler ta ni potrjen, pa pogajalske skupine ne morejo začeti dela. Na začetku so sicer Združeni narodi opozorili, da so cilji pariškega podnebnega sporazuma zelo ogroženi in da bo letošnje leto podrlo nove temperaturne rekorde.

Goloba ne bo na COP29: 'Nekatere stvari doma so pomembnejše'

08. 11. 2024 18.26

Nekatere stvari, ki jih imamo doma, so pomembnejše od tega, da bi cel teden prebil v Azerbajdžanu, je razloge za odpoved udeležbe na letošnji podnebni konferenci ZN (COP29), ki se začenja v ponedeljek v Bakuju, danes pojasnil predsednik vlade Robert Golob. Prepričan je, da bo Slovenijo z udeležbo dveh ministrov na dogodku dobro zastopana.

Golob ne bo nagovoril voditeljev držav na COP29

07. 11. 2024 20.50

Slovenija na uvodnem vrhu voditeljev, ki bo potekal na začetku prihodnjega tedna v okviru letošnje podnebne konference ZN v Bakuju v Azerbajdžanu (COP29), ne bo imela visokega predstavnika. V nasprotju s prvotnimi načrti se predsednik vlade Robert Golob zaradi drugih obveznosti vrha ne bo udeležil, so pojasnili v kabinetu predsednika vlade.

Golob po Trumpovi zmagi: Veselimo se sodelovanja. Janša: Slovenija je naslednja

06. 11. 2024 09.12

Iz sveta se vrstijo odzivi na izide predsedniških volitev v ZDA, kjer je zmagal republikanski kandidat Donald Trump. Še preden je bilo jasno, da je dobil dovolj elektorskih glasov in je Trump že razglasil svojo zmago, mu je čestitalo več svetovnih voditeljev. Med prvimi so bili madžarski premier Orban, ki je Trumpovo zmago označil za 'največji povratek v ameriški politični zgodovini', srbski predsednik Vučić, avstrijski kancler Nehammer, francoski predsednik Macron in ukrajinski predsednik Zelenski. Čestitala sta mu tudi slovenska predsednica Pirc Musarjeva in premier Golob.

Ifo v strahu pred ekonomsko politiko Trumpa. Velike težave za EU?

06. 11. 2024 14.50

Slovensko gospodarstvo po zmagi Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA opozarja na morebiten pretiran protekcionizem. Za GZS je pomembno, da ZDA ne uvedejo ukrepov, ki bi prispevali k selitvi proizvodnje v ZDA in bi bili v nasprotju z načeli proste trgovine. V münchenskem ekonomskem inštitutu Ifo pa so ocenili, da bo ekonomska politika Trumpa prinesla velike težave Nemčiji in EU. Napovedane visoke dodatne carine na uvoz iz drugih delov sveta naj bi tako povzročile občuten upad izvoza v ZDA in tudi na Kitajsko.

'Rusija stavi na Trumpa', Kitajci pa niso preveč zadovoljni

06. 11. 2024 09.02

Predsedniški položaj v ZDA je znova zavzel Donald Trump. Kot je že v svoji kampanji jasno povedal, so potrebne korenite spremembe v zunanji politiki ZDA. In kaj bi se lahko spremenilo v vojni v Ukrajini, Gazi ali pa v odnosih s Kitajsko?

Kako lahko Trump izkoristi energetsko odvisnost Evrope od ZDA?

01. 11. 2024 06.00

Medtem ko Trump kriči podporo naftnim lobijem, je kljub svojim zagovarjanjem čiste energije tudi Harrisova napovedala zgodovinsko črpanje domače nafte. Kot ocenjuje Klemen Grošelj, ki se je v Bruslju ukvarjal tudi z energetskim trgom, bo politika ZDA na področju energije ostala bolj ali manj nespremenjena. Cilj ZDA je namreč vedno isti: energetski sistem, ki bo ameriško gospodarstvo oskrboval s potrebnimi količinami energije, po konkurenčnih cenah in zanesljivo - brez motenj in cenovnih šokov. Evropa je odvisnost od ruskega plina zdaj v veliki meri nadomestila z energetsko odvisnostjo od ZDA. In to lahko postane težava, če bi Trump to energetsko odvisnost kot mehanizem pritiska na EU začel izkoriščati v okviru carinskih in trgovinskih vojn, ki jih napoveduje, opozarja.

Strupene ribe že v Jadranu, ali prihajajo tudi nevarne mravlje in papige?

27. 10. 2024 10.24

Na Hrvaškem je vse pogosteje opaziti nekatere nevarne živalske vrste, ki sicer ne izvirajo iz tega okolja. Zaradi podnebnih sprememb in segrevanja ozračja v Jadransko morje prodirata flora in favna iz sicer toplejših morij, nekatere avtohtone vrste pa zaradi spreminjanja razmer zapuščajo svoje naravne habitate in osvajajo druga območja. "Narava nam je napovedala vojno in če se ne bomo spametovali, bo iz nje izšla kot zmagovalka," opozarja hrvaški biolog Aljoša Duplić z Inštituta za okolje in prostor.

'Človeštvo plačuje strašno ceno zaradi neukrepanja'

24. 10. 2024 20.41

Človeštvo plačuje strašno visoko ceno zaradi neukrepanja glede globalnega segrevanja, čas, da bi popravili smer in se izognili podnebni katastrofi, pa se izteka, je ob objavi novega poročila Programa ZN za okolje o vrzelih v emisijah toplogrednih plinov dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Ob tem je države znova pozval k ukrepanju.

V Kazan prispeli mnogi svetovni voditelji, o čem bo tekla beseda?

23. 10. 2024 16.34

Skoraj tri leta po ruski invaziji na Ukrajino, zaradi katere so Moskvo obsodile mnoge države po vsem svetu, voditelj Vladimir Putin organizira vrh BRICS z več kot ducatom svetovnih voditeljev. Na tridnevnem vrhu naj bi razpravljali predvsem o gospodarskih zadevah, dotaknili pa se bodo najbrž tudi konflikta na Bližnjem vzhodu.

Vodna kriza: bo do leta 2050 ogrožena več kot polovica proizvodnje hrane?

17. 10. 2024 13.35

Če svet v povezavi z vodno krizo ne bo ukrepal, bi bila lahko do leta 2050 ogrožena več kot polovica globalne proizvodnje hrane. Poleg tega bi lahko vodna kriza BDP bogatih držav v tem času oklestila za osem odstotkov, BDP revnih držav pa za 15 odstotkov, so v danes objavljenem poročilu opozorili v Mednarodni komisiji za ekonomiko vode (GCEW).

'Živimo v rudarskem mestu, vemo, da se bomo nekega dne morali preseliti'

15. 10. 2024 20.54

Na skrajnem severu Švedske, v okrožju Kiruni, leži največji podzemni rudnik železove rude na svetu. Zaradi globalnega povpraševanja po železu in jeklu ga bodo še razširili, s tem pa ogrozili mestece Kiruni. Švedske oblasti so skupaj z upravo rudnika našle rešitev. Tamkajšnje prebivalce bodo preselili oziroma jih že preseljujejo, in sicer z njihovimi domovi vred. Celotno sosesko, 30 hiš skupaj s cerkvijo, bodo preselili na varnejše območje, le štiri kilometre od trenutne lokacije.

Musk je predlagal, naj bo olimpijka tudi igralka. Zdaj bo igrala morilko

13. 10. 2024 13.35

Se spomnite južkorejske strelke, ki je na olimpijskih igrah s svojim mirnim vedenjem, strelskimi očali z žičnimi okvirji in bejzbolsko kapo ob srebrni medalji postala tudi svetovna spletna senzacija, in navdušila celo Elona Muska? No, spletna slava se ji še kako obrestuje.

Evropejci vse bolj obsedeni z velikimi avtomobili: 'Prepovedati bi jih morali'

12. 10. 2024 15.33

Prodaja poltovornjakov, kot je Dodge Ram 1500, v Evropi hitro narašča, čeprav se ob okoljskih pojavljajo resne varnostne skrbi. Ram 1500, ki je večji od nemškega tanka Panzer I, je leta 2023 zabeležil 20-odstotno rast prodaje v Evropi. Varnostni strokovnjaki, kot je Dudley Curtis iz Evropskega sveta za varnost v prometu, opozarjajo, da so ta vozila zaradi svoje velikosti in teže izjemno nevarna v trčenjih z manjšimi avtomobili, kolesarji in pešci.