globalnega

V Veliki Britaniji na bolnikih testirajo prvo cepivo proti kožnemu raku

26. 04. 2024 08.53

Na britanskih bolnikih testirajo prvo personalizirano mRNA cepivo proti melanomu. Hkrati naj bi cepivo preprečevalo tudi nastanek raka na mehurju, pljučih in ledvicah. Izdelan je po meri za vsako osebo posebej, telesu pa sporoča, naj prepozna rakave celice in ustavi ponovitev bolezni.

Kapitalski trgi v letu 2024: v 77 trgovalnih dneh do več kot 9 % donosa

25. 04. 2024 08.58

Leto 2024 je leto, ko bo 47 % svetovne populacije sodelovalo na volitvah. V prihodnjih mesecih se bodo zvrstile volitve v Indiji in v evropski parlament, na ameriški kapitalski trg pa imajo največji vpliv ameriške predsedniške volitve.

Najhujše še lahko preprečimo

21. 04. 2024 12.25

V tednu, ki se izteka, smo doživeli rekordne vremenske ekstreme. Sneg v aprilu sicer ni redek pojav, smo pa prvič pred 22. aprilom izmerili 30 stopinj Celzija. Prav segrevanje ozračja, posledica onesnaževanja s fosilnimi gorivi, povzroča podnebni kaos. Vendar vse še ni nepovratno uničeno in izgubljeno.

ESČP zavrgel tožbo mladih glede podnebnih zavez, švicarske seniorke uspele

09. 04. 2024 12.00

Evropsko sodišče za človekove pravice tožbe mladih Portugalcev zaradi neizpolnjevanja podnebnih zavez proti 33 državam, tudi Sloveniji, ni sprejelo v obravnavo. Zavrglo jo je, ker v evropski konvenciji o človekovih pravicah ni osnove za širjenje njegove jurisdikcije v zvezi s tem vprašanjem na države zunaj Portugalske, odločitev pa je dokončna. Čeprav mladim Portugalcem ni uspelo, pa so bile uspešne švicarske seniorke. "Sporočilo okoljskih tožb, o katerih je danes odločalo ESČP, je enako - države morajo spoštovati obveznosti, ki izhajajo iz pariškega sporazuma", je poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Uroš Vajgl.

Letošnji marec deseti zaporedni mesec z rekordnimi temperaturami

09. 04. 2024 09.44

Tudi letošnji marec je bil na globalni ravni rekordno vroč, je potrdila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). Kljub popuščanju El Nina se je tako nadaljeval zaskrbljujoč trend desetih zaporednih mesecev z rekordnimi temperaturami od začetka meritev.

V dobrih 30 letih gladina morja višja za 10 centimetrov. Kaj je razlog?

24. 03. 2024 17.22

Gladina morja se je na globalni ravni od leta 1993 dvignila za dobrih 10 centimetrov, stopnja naraščanja pa se je od takrat več kot podvojila, ugotavlja analiza Nase. Od leta 2022 do 2023 se je dvignila za približno 0,76 centimetra. In kdo sta največja krivca za dvig morske gladine v lanskem letu? El Niño in globalno segrevanje, pravi vesoljska agencija.

Fajonova napovedala dvostranski varnostni sporazum z Ukrajino

20. 03. 2024 10.37

Zunanja ministrica Tajna Fajon je na seji odbora DZ za zunanjo politiko povedala, da Slovenija pripravlja dvostranski varnostni sporazum z Ukrajino. Gre za podoben sporazum, kot ga je Kijev že sklenil z več državami.

Slovenija podpira uporabo ruskega premoženja za nabavo orožja za Ukrajino

18. 03. 2024 20.09

Slovenija podpira predlog, da se del prihodkov od upravljanja ruskega premoženja, zamrznjenega v okviru sankcij, porabi za financiranje nabav orožja za Ukrajino, je ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU povedala ministrica Tanja Fajon. Bruselj bo predlog predstavil še ta teden, je dejal visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.

'Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič': desetletje ugibanj, teorij in žalosti

08. 03. 2024 06.38

"Lahko noč, malezijski tri, sedem, nič," je zadnje zvočno sporočilo MH370, letala družbe Malaysia Airlines, ki je pred natanko desetimi leti iz Kuala Lumpurja poletelo proti kitajski prestolnici Peking. Po 40 minutah poleta je letalo spremenilo pot in kmalu zatem izginilo z radarskih zaslonov. Deset let kasneje vprašanji, zakaj je letalo izginilo in kje je, ostajata neodgovorjeni.

Mediana: 73 odstotkov prebivalk Slovenije meni, da imajo pri karieri manjše možnosti kot moški

08. 03. 2024 06.00

"Podatki kažejo skrb vzbujajočo sliko glede naraščajoče neenakosti ter nasilja nad ženskami," poudarjajo v inštitutu Mediana. Tri izmed štirih prebivalk Slovenije so mnenja, da imajo v službi in karieri manj priložnosti kot moški, ugotavlja raziskava, ki so jo izvedli pred mednarodnim dnevom žena. "Pri izenačevanju spolov na delovnih mestih bo treba opraviti še veliko dela," ocenjujejo v inštitutu. Podatek, ki še dodatno zmrazi, pa: na svetovni ravni delež žensk, ki so žrtve fizičnega ali psihičnega nasilja, iz leto v leto narašča. Od lani se je povečal tudi v Sloveniji. Višji pa je tudi odstotek spolnega nasilja nad ženskami.

Rekordno vroč na svetovni ravni tudi letošnji februar

07. 03. 2024 09.07

Naša civilizacija se nikoli doslej ni spoprijela s takšnim podnebjem, je ob razglasitvi rekordno vročega februarja na svetovni ravni dejal direktor službe EU za spremljanje podnebnih sprememb Carlo Buontempo. V prvi polovici meseca je svet prvič imel štiri zaporedne dni, ko je temperatura za dve stopinji Celzija presegla predindustrijske ravni.

Zmelkoow se po poslovilni turneji vračajo z novim singlom

29. 02. 2024 16.09

Zmelkoow predstavljajo novo skladbo, ki so jo poimenovali Še dobro. V osnovi je skladba skoraj ljubezenski komad, ki se dogaja v slabih vremenskih razmerah, a je hkrati tudi poziv k iskanju pozitivnih plati življenja ne glede na okoliščine. Zmelkoow sporočajo, da se lahko v vsaki, še tako brezupni situaciji, najde nekaj dobrega. Da ne bodo vedno zmagovale zgolj črne misli in slabi obeti.

'Edvard Kardelj, zadnji evropejski utopist'

18. 02. 2024 20.26

Politik, publicist, pravnik in eden od vodilnih članov Komunistične partije Slovenije oziroma, kot nekateri pravijo, drugi človek Jugoslavije. Edvard Kardelj. Pred 45 leti je zaradi raka umrl, leži v ljubljanski grobnici narodnih herojev. Za nekatere še danes heroj, za druge krvnik.

Italija dvignila stopnjo pripravljenosti zaradi virusa denga

14. 02. 2024 16.47

Italijansko ministrstvo za zdravje je dvignilo stopnjo pripravljenosti zaradi globalnega porasta števila okužb z virusom denga. Ob tem je pristanišča in letališča pozvalo, naj povečajo pozornost pri blagu, ki prihaja iz držav z visokim tveganjem za okužbe z virusom.

Prvič 12 mesecev s temperaturami nad 'magično' stopinjo in pol

08. 02. 2024 09.41

Znanstveniki so zaskrbljeni. Povprečna globalna temperatura januarja je namreč prestopila 'magično' mejo 1,5 stopinje Celzije. Zemlja je prvič v zgodovini preživela 12 mesecev s temperaturami, ki so bile za 1,5 stopinje Celzija višje kot v predindustrijskem obdobju, je sporočila služba EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus (C3S). To si je svet zadal v Parizu, ko so se države zavezale, da bomo omejili dvig globalne povprečne temperature na 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo. Če bomo namreč presegli to mejo, svet čakajo katastrofalne posledice, napovedujejo znanstveniki.

V Ukrajini po napadu več kot 40.000 ljudi brez elektrike, v Hersonu ubita dva Francoza

02. 02. 2024 06.52

V ruskem napadu na ukrajinsko regijo Dnipropetrovsk je bila ponoči poškodovana energetska infrastruktura, je sporočil guverner regije Sergij Lisak in dodal, da je brez elektrike ostalo več kot 40.000 ljudi. Zaradi ruskega obstreljevanja je brez elektrike tudi okoli 64 krajev v Harkovu. V Hersonu pa sta bila v ruskem napadu ubita dva Francoza. Medtem ukrajinska obveščevalna agencija trdi, da so v četrtek ob obali Krima potopili rusko vojaško ladjo in s tem zadali novi udarec ruski črnomorski floti. Rusija dogodka še ni komentirala.

Indeks zaznave korupcije: lani padli na najnižjo raven, letos jo ohranjamo

30. 01. 2024 10.37

Indeks zaznave korupcije za leto 2023, ki ga je objavil Transparency International, za Slovenijo razkriva enako oceno kot lansko leto. Že drugo leto zapored je namreč prejela oceno 56, Slovenija pa ob tem še vedno znatno zaostaja za povprečjem Evropske unije, ki znaša 64, so sporočili. A da slednje v luči škandalov na področju politične integritete, transparentnosti in sumov korupcije v javnem sektorju v lanskem letu niti ne preseneča, je kritična predsednica slovenskega satelita organizacije, ki je objavila indeks, Neža Grasselli. Kako pa so se odrezale ostale države?

Kaj imata skupnega uspeh Taylor Swift in globalno segrevanje?

20. 01. 2024 07.14

Marec 2023. V ZDA so se pripravljali na recesijo, delniški trgi so se krčili, domača potrošnja je padala. 17. marca oziroma štiri dni po najnižjih borznih indeksih je svojo turnejo "Eras Tour" začela Taylor Swift. Kot bi nekdo obrnil stikalo. Američani so začeli zapravljati, borze so zaživele, gospodarstvo je bilo v konjunkturi. Je nepričakovan vzpon ameriške ekonomije le naključje? Ekonomisti že imajo ime – učinek Taylor Swift. Kako sta torej povezana glasbenica, ki je na lestvicah prehitela Elvisa Presleyja, in rekordno toplo leto? Tako, da ju je z običajnimi znanstvenimi pristopi zelo težko pojasniti.

Ameriški lovci leteli nad BiH: v opozorilo Dodikovim težnjam po odcepitvi

09. 01. 2024 09.26

Tri ameriška bojna letala so v ponedeljek preletavala nekaj mest Bosne in Hercegovine. Posebno vojaško vajo je ameriška vojska, v sodelovanju z oboroženimi silami BiH, izvedla na predvečer neustavnega praznika, ki ga v manjši entiteti obeležujejo kot dan Republike Srbske. S tem so poslali opozorilo predsedniku RS Dodiku, ki v zadnjem času grozi z odcepitvijo. A Dodik je prelet označil za "brezsramno kroženje, ki vznemirja državljane", v svojem govoru na slovesnosti pa je znova negiral genocid in poveličeval vojne zločince.

Sea Star napoveduje udaren začetek festivalske sezone

22. 12. 2023 14.01

Umaški Sea Star je predstavil prve nastopajoče za silovit začetek naslednje, že šeste zaporedne edicije festivala in tako napovedal popolno otvoritev poletne festivalske sezone! Glavni oder bo otvoril svetovno priznan elektronski duo Artbat, vodilni umetniki nove generacije Iniko, sloviti britanski producent in DJ Hot Since 82, techno zvezda Deborah De Luca ter regionalni heroji – Joker Out in Buč Kesidi!

Na EXIT prihajajo Black Eyed Peas, Gucci Mane, Carl Cox, Tom Morello in Bonobo

20. 12. 2023 16.14

Festival EXIT je najavil prvih 24 imen, ki bodo navduševala julija prihodnje leto na Petrovaradinski trdnjavi v Novem Sadu v Srbiji. EXIT, ki bo potekal pod sloganom "Skupaj prebudimo naše supermoči", bo gostil svetovno znane ikone pop kulture Black Eyed Peas, ustanovitelja globalnega trap zvoka Gucci Mana in enega najbolj inovativnih kitaristov na svetu ter gonilno silo skupine Rage Against the Machine, Toma Morella!

Evropska komisija sumi podjetje X širjenja dezinformacij in nezakonitih vsebin

18. 12. 2023 13.58

Evropska komisija je v skladu s svojimi pristojnostmi v okviru evropskega akta o digitalnih storitvah (DSA) odprla pravni postopek proti družbenemu omrežju X, ki je v lasti milijarderja Elona Muska. Podjetje X sumijo širjenja dezinformacij in nezakonitih vsebin, kršitev predpisov v povezavi s preglednostjo in zavajanja uporabnikov.

Pasti zelenega prehoda?

16. 12. 2023 07.00

Različni sestanki, vrhovi, konference, ki v ospredje postavljajo podnebni zlom in nujnost ukrepanja, se kar vrstijo. Ob zaključevanju pisanja tega besedila se je v Dubaju zaključeval Svetovni vrh o podnebnih ukrepih – COP 28 – vendar še brez jasnih sklepov. Tisto, kar je bilo jasno, je, da so nekatere države ostro nasprotovale izpustitvi zaveze k opuščanju uporabe fosilnih goriv. In zato se je celoten vrh v bistvu nekoliko podaljšal.

Sprejet dogovor na COP28: Začetek konca fosilnih goriv?

13. 12. 2023 07.19

"Dogovor je dosežen," je sporočil predsedujoči konferenci COP28 Sultan Al Džaber. Medtem ko je predsedstvo ob razglasitvi poželo stoječe ovacije, v sobi, kjer so dogajanje spremljali okoljevarstveniki in aktivisti, ni bilo slišati aplavza. Predsedstvo podnebne konference ZN je po dolgotrajnih nočnih podaljških pogajanj v jutranjih urah objavilo težko pričakovano zadnjo različico osnutka končnega dogovora o globalnem pregledu stanja. Po pričakovanjih vanj ni vrnilo termina odprave fosilnih goriv, temveč umestilo zavezo prehoda od fosilnih goriv v energetskih sistemih.

Predsedstvo COP28 zamuja z objavo dogovora, v bližini so se zbrali protestniki

12. 12. 2023 10.35

Med čakanjem na zaključno besedilo dogovora podnebne konference ZN, ki bi ga moralo njeno predsedstvo javno objaviti že pred dvema urama in pol, naraščajo pritiski okoljskih organizacij. Pred prostori, kjer se še vedno pogajajo in usklajujejo ministri pogodbenic, je pozno popoldne potekal tudi protest mladih z zahtevami po odpravi fosilnih goriv.

Iz prvega osnutka sporazuma izpadla odprava fosilnih goriv

11. 12. 2023 10.01

Nov osnutek težko pričakovanega sporazuma, ki ga je pripravilo predsedstvo podnebne konference ZN, na področju fosilnih goriv države poziva zgolj k zmanjšanju proizvodnje in porabe fosilnih goriv, besedne zveze o dokončni odpravi fosilnih goriv, na kar so upale države EU in otoške države, pa ni več. Vsebina osnutka je za Slovenijo in EU nesprejemljiva, je ocenil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Po 36 urah v EU dosegli okvirni dogovor o uporabi umetne inteligence

09. 12. 2023 07.47

Svet EU in Evropski parlament sta dosegla okvirni dogovor o aktu o umetni inteligenci, ki vsebuje pravila za njeno uporabo v Uniji. Gre za prvo tovrstno zakonodajo v svetu, njen namen pa je zagotoviti varnost sistemov umetne inteligence, kot sta ChatGPT in prepoznavanje obraza, ter spoštovanje temeljnih pravic in vrednot, obenem pa spodbujati vlaganje in inovacije na tem področju.

Golob: Slovenija lahko vodi prizadevanja za zaščito Sredozemskega morja

07. 12. 2023 14.27

Slovenija je kot ena od vodilnih držav v prizadevanjih za zaščito morja in obal pripravljena na predsedovanje barcelonski konvenciji v obdobju 2024–2025, je na uvodu v ministrsko zasedanje pogodbenic Barcelonske konvencije COP 23 v Portorožu dejal premier Robert Golob. Odločitev pogodbenic za omejitev izpustov žveplovih oksidov je označil za zgodovinsko.

Na pogovorih o prihodnosti planeta lobisti največjih onesnaževalcev

05. 12. 2023 08.16

Število delegatov na letošnji podnebni konferenci v Dubaju, ki so povezani s proizvajalci fosilnih goriv, se je od lani povečalo za štirikrat, opozarjajo aktivisti. Na pogovorih o prihodnosti planeta sodeluje več kot 2400 ljudi, zaposlenih v industriji premoga, nafte in plina.

Revne države dobile prvo bitko za 'podnebni' denar razvitih

01. 12. 2023 07.48

Že prvi dan podnebnega vrha, ki letos poteka v Dubaju, je spisal zgodovino. Zdi se, da so revne države, ki so najbolj na udaru podnebnih sprememb, končno le zmagale prvo bitko v 30-letnem boju za 'podnebni denar'. Tako so razvite države sprejele prelomno odločitev in končno vzpostavile sklad za izgube in škode, o katerem so se dogovorile na lanski podnebni konferenci. Denarnico so najbolj odprli Združeni Arabski emirati, ki se soočajo s številnimi kritikami, in Nemčija. Še več naj bi prispevala EU.