globalni razvoj

Znane osebnosti na kripto vlaku v letu 2021

21. 12. 2021 13.31

Področje kriptovalut je v letu 2021 doživelo neizmerno rast, ne samo v segmentu rasti cen in trgovanja, temveč predvsem na tehnološkem razvoju. Dve leti tako imenovanega »bear marketa«, ko so cene kriptovalut stagnirale, je omogočilo zagonskim kripto podjetjem razvoj v tišini in brez pritiska investitorjev.

Podjetništvo v digitalni dobi

04. 12. 2021 07.30

Izraz podjetništvo so skozi zgodovino opredelili različni avtorji (npr. Bernard Belidor, Jean Baptiste, Jan Tinbergen, Adam Smith, Alfred Marshall, Joseph Schumpeter idr.), dobro pa jih povzema Hirscherjeva (1985) definicija, ki razume podjetništvo kot proces ustvarjanja nečesa drugačnega in vrednega, pri čemer se vloži trud in čas. V tem procesu se prevzema spremljajoče finančno, psihološko in družbeno tveganje, ter pridobi končna nagrada v obliki monetarnega sredstva ali osebnega zadovoljstva.

Vodenje krovne turistične organizacije prevzema Ilona Stermecki

02. 12. 2021 15.53

Slovensko turistično organizacijo (STO) bo po odstopu Maje Pak z direktorskega položaja kot vršilka dolžnosti vodila Ilona Stermecki. Imenovanje Stermeckijeve, ki vodenje prevzema s ponedeljkom, je na dopisni seji predlagal svet STO, so po seji vlade sporočili iz vladnega urada za komuniciranje.

FIFA predstavlja polavtomatski sistem prepovedanega položaja

30. 11. 2021 15.38

Mednarodna nogometna zveza (FIFA) bo od danes naprej v arabskem pokalu predstavila polavtomatski sistem za določanje prepovedanega položaja, poroča poljska tiskovna agencija PAP. Predsednik sodniške organizacije pri FIFA, Italijan Pierluigi Collina, je ob tem dejal, da gre za "najpomembnejši preizkus novega sistema".

Odstopila direktorica STO Maja Pak

17. 11. 2021 15.28

Direktorica Slovenske turistične organizacije Maja Pak je odstopno izjavo podala zaradi razhajanja pogledov na vodenje STO z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom. Mandat ji preneha predvidoma s 1. decembrom.

Je Slovenija pripravljena na prvo stanovanjsko zadrugo?

12. 11. 2021 07.32

Predstavniki projekta Zadrugator so nedavno nazaj sporočili, da je javni stanovanjski sklad MOL pripravljen nameniti del zemljišča na Rakovi jelši za projekt najemne stanovanjske zadruge. Ali je Slovenija sploh pripravljena na tovrstne stanovanjske premike glede na to, da so odločevalci v DZ konec oktobra rekli ne Zakonu o gradnji javnih najemnih stanovanj? Socialno podjetje Združenje EPEKA in Skupnost občin Slovenije sta organizirala spletno konferenco, kjer sta strokovnjaka na področju javnih stanovanj in zasebnih stanovanjskih zadrug iz Avstrije med drugim pojasnila, zakaj zadruge lahko rešujejo stanovanjsko problematiko.

4 razlogi, zakaj je Huawei nova 9 idealen za fotografije na družbenih omrežjih

12. 11. 2021 00.15

Vsi gremo skozi enak postopek, ko želimo narediti objavo na kanalih družbenih omrežij. Najprej moramo najti idejo, kaj je vredno deliti, nato zajeti dobro fotografijo ali video posnetek in poudariti, kar je najbolj zanimivo. Ko smo zadovoljni, po potrebi prilagodimo kompozicijo, uredimo video in če je treba, popravimo še kakšno malenkost. Nihče namreč ne želi, da bi madež na obrazu pokvaril sicer v vseh drugih podrobnostih popoln posnetek.

Janša: Jedrska energija bi lahko nadomestila premog in nafto, srečal se je tudi z Vučićem in Babišem

01. 11. 2021 18.01

Predsednik vlade Janez Janša se udeležuje Mednarodne podnebne konference COP26 v Glasgowu na Škotskem. Tam je v nagovoru svetovnim voditeljem pozval, da je skrajni čas, da izoblikujemo pot do podnebnega cilja 1,5 stopinje. Odmik od premoga in nafte sta po njegovih besedah ključna, rešitev vidi v jedrski energiji. Izpostavil je tudi, da je Slovenija sprejela dolgoročno strategijo do podnebne nevtralnosti leta 2050, a številne strokovne in okoljske organizacije so kritične in so že večkrat opozorile, da je ta premalo ambiciozna in da bi morali izpuste toplogrednih plinov drastično zmanjšati že do leta 2030. Ob robu se je Janša sicer srečal s številnimi državniki, tudi s predsednikom Republike Srbije Aleksandrom Vučićem in češkim premierjem Andrejem Babišem.

'Če vlade ne bodo stopile korak naprej, smo na poti v strašno trpljenje človeštva'

29. 10. 2021 06.00

Trenutek resnice. To naj bi bila mednarodna podnebna konferenca, ki se bo v nedeljo začela v škotskem Glasgowu. V teoriji naj bi konferenca dala zelo konkreten načrt za zmanjšanje izpustov v tem desetletju, v praksi pa se mnogi bojijo, da jo čaka podobna usoda kot pariški podnebni dogovor, čigar cilji so se hitro razvodenili. Strokovnjaki so jasni – pri uresničevanju podnebnih ciljev nismo tam, kjer bi morali biti, ukrepati je treba to desetletje, ne v roku 30 ali 40 let. Toda klimatske spremembe še zdaleč niso le strokovno, ampak tudi družbeno, predvsem pa politično in geostrateško vprašanje.

Janša ob obisku v obalno-kraški regiji ocenil, da regija beleži dobre rezultate

19. 10. 2021 06.20

Z javno tribuno v Lipici je vlada sklenila obisk obalno-kraške regije. Ministri so poleg seznanitve z lokalnimi težavami dosegli premike pri nekaterih pomembnih projektih, od ureditve prometne infrastrukture ob Luki Koper do rešitve za piranski akvarij. Nekateri izzivi pa ostajajo odprti, kot je dodatni vodni vir za Istro. Premier Janša je ocenil, da regija beleži dobre rezultate, med drugim predvsem pri kazalnikih razvitosti. Izstopa tudi glede podpovprečne brezposelnosti mladih in skupne brezposelnosti.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'

16. 10. 2021 07.00

Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

CureVac umaknil svoje cepivo iz postopka odobritve na EMA

12. 10. 2021 17.16

Nemško biotehnološko podjetje CureVac je svojega prvega kandidata za cepivo proti covidu-19 CVnCoV umaknilo iz postopka pridobivanja odobritve pri Evropski agenciji za zdravila. Razlog je nizka učinkovitost cepiva. CVnCoV je cepivo, ki temelji na tehnologiji mRNA.

IMF za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje rasti

12. 10. 2021 15.05

Mednarodni denarni sklad (IMF) je za Slovenijo krepko zvišal napoved letošnje gospodarske rasti. Za letos je napoved dvignil za 2,4 odstotne točke na 6,3 odstotka. Za prihodnje leto je maja državi napovedoval 4,5-odstotno rast, v novem poročilu pa ocenil, da bo ta 4,6-odstotna.

Kaj je Evropa zares?

09. 10. 2021 07.00

Evropa je bolj kot geografska realnost nek politično-sociološki konstrukt. Razlika med Evropo in "Neevropo" niso Ural, Bospor, Dardanele itd., ampak razlika v razmišljanju, drži in kulturni zapuščini. Kljub temu pa povprečen Evropejec ne bi znal identificirati lastnosti, ki ga naredijo "drugačnega". Če bo pod vplivom liberalizma, bo verjel, da ni večje razlike med njim, Indijcem, Indonezijcem ali Mongolcem. Če bo pod vplivom kakšnega lokalnega nacionalizma, bo verjel, da to, kar ima skupnega z drugimi evropskimi narodi, nima večjega pomena.

Madžarska podprla minimalno obdavčitev multinacionalk

08. 10. 2021 19.09

Dogovoru o globalnem digitalnem davku, ki je bil dosežen pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), se je pridružila tudi Madžarska. "Dosežen je bil kompromis, ki ga lahko podpremo z vsem srcem," je dejal madžarski finančni minister Mihaly Varga. Sporazum, ki bi prinesel minimalno davčno stopnjo v višini 15 odstotkov, tako zdaj podpirajo vse članice Evropske unije.

'Nova normalnost bo drugačna'

03. 10. 2021 11.29

Čeprav je hitro okrevanje gospodarstva po izbruhu novega koronavirusa presenetilo tudi strokovnjake, izzivi ostajajo, številne sektorje čakajo spremembe, izboljšati je treba dobavno verigo – tudi v luči geopolitičnih trenj, poudarja Hans-Paul Bürkner, predsednik uprave Boston Consulting Group (BCG), enega od vodilnih svetovalnih podjetij na svetu. S svetovalcem za strategije, razvoj organizacij, globalizacijo in transformacijo smo se pogovarjali tako o (po)koronskem gospodarstvu kot tudi o tem, kako izboljšati privlačnost Slovenije za tuje naložbe.

Gospodarska rast bo predvidoma že letos dosegla predkrizno raven

16. 09. 2021 15.39

Čeprav negotovost glede epidemičnih razmer ostaja, je Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar) krepko dvignil napoved letošnje rasti BDP-ja. Po tem, ko je v pomladanski napovedi pričakoval 4,6-odstotno rast, je to številko zdaj zvišal na 6,1. Za leto 2022 urad napoveduje 4,7-odstotno rast BDP, za 2023 pa 3,3-odstotno. Nadaljuje se okrevanje dejavnosti, vpetih v mednarodno menjavo, še naprej rastejo tudi investicije v opremo in stroje ter uvoz in izvoz.

V bogatih državah presežek cepiv, a ga ne nameravajo darovati revnejšim

13. 09. 2021 10.31

Le v tem mesecu je v zahodnih državah na voljo 500 milijonov odmerkov cepiv proti covidu-19, ki jih te države ne potrebujejo in bi jih lahko darovale revnejšim državam, a jih večino, kar 360 milijonov, ne nameravajo. Do konca leta bo na voljo že 1,2 milijarde odmerkov, od tega jih države 1,06 milijarde za zdaj ne nameravajo donirati, je pokazala raziskava družbe Airfinity.

Kje smo glede na Globalni mirovni indeks in zakaj?

08. 09. 2021 20.17

Afganistan je tudi po Globalnem mirovnem indeksu letos najbolj nemirna država na svetu, medtem pa se Slovenija uvršča visoko. To je nekaj, na kar smo lahko ponosni," pove obramboslovec dr. Iztok Prezelj. Kje na lestvici so naši sosedje, katere so najmanj varne države v Evropi in kako nas vidijo tujci?

Skrb zaradi STA izrazilo 17 evropskih organizacij za svobodo medijev

08. 09. 2021 17.29

17 vodilnih novinarskih organizacij in organizacij za svobodo medijev iz vse Evrope je objavilo skupno izjavo, v kateri so izrazile zaskrbljenost zaradi gospodarskih pritiskov na Slovensko tiskovno agencijo (STA). Vladni urad za komuniciranje (UKOM) so pozvale, naj agenciji pred finančnim zlomom zagotovi financiranje in neodvisnost.

Na področju dezinformacij bo Twitter sodeloval z mediji

03. 08. 2021 08.53

Twitter bo sodeloval z dvema največjima mednarodnima tiskovnima agencijama, Reutersom in AP, da bi na svojem spletnem mestu za pošiljanje sporočil ustavil dezinformacije.

Dubaj v boj z vročino z umetnim ustvarjanjem dežja

29. 07. 2021 09.58

V Dubaju se z visokimi temperaturami, ki presegajo tudi 51 stopinj Celzija, spopadajo na svojevrsten način. Dubajski nacionalni meteorološki center je namreč našel nov način, s katerim ustvarijo dež. Za umetno ustvarjanje padavin uporabljajo brezpilotna letala z laserskim žarkom.

Regionalni direktor WHO v Sloveniji: Do konca avgusta bo delta različica prevladovala

14. 07. 2021 13.21

Delta različica se hitro širi, beležimo ponovni porast okužb s koronavirusom, cepljenje je ključnega pomena, so poudarili predsednik Pahor, zdravstveni minister Poklukar ter regionalni direktor WHO Hans Kluge, ki je na obisku v Sloveniji. K cepljenju je pozval tudi Janša. "Zdaj je na vas! Nevarnost covida-19 je še vedno tu, a odgovornost za vaše zdravje in zdravje vaših bližnjih je povsem v vaših rokah," je zapisal premier in dodal, da ne stroka, ne EU, ne vlada ne morejo narediti nič več.

EU, zelena transformacija in tehnološki determinizem

10. 07. 2021 07.00

Zdi se, da bo kriza zaradi covida-19 eden izmed prelomnih dogodkov v 21. stoletju. Poleg sovpadanja različnih aspektov krize – zdravstvenih, političnih, gospodarskih itd. – vse več držav poskuša izkoristiti krizo covida-19 za zagon zelene transformacije in ozelenitev gospodarstva. Bližajoči se okoljska in podnebna katastrofa namreč zahtevata delovanje tukaj in zdaj. V tem okvirju tudi sama EU ter posamezne države članice iščejo načine za obuditev gospodarstva in gospodarske rasti v post-pandemičnem obdobju ravno prek zelene transformacije. 

Države dosegle dogovor o globalnem digitalnem davku, med podpisnicami tudi Slovenija

01. 07. 2021 19.30

Okrog 130 držav in ozemelj se je pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pridružilo dogovoru o globalnem digitalnem davku. Podjetja, kot so Google, Amazon, Facebook in Apple, bodo morala v skladu z njim plačevati najmanj 15 odstotkov davka. Dogovor podpira tudi Slovenija, na spletni strani razkriva OECD.

Furs dva meseca iskal vodjo vladnega sveta za digitalizacijo, Andrijanič: Gre za 40 evrov

29. 06. 2021 12.09

Vlada je v začetku aprila ustanovila strateški svet za digitalizacijo, ki ga vodi Mark Boris Andrijanič, med drugim zadolžen tudi za iskanje rešitev za skrajšanje in poenostavitev upravnih postopkov, ki jih državne institucije vodijo proti prebivalcem Slovenije. Prav Andrijaniča pa je finančna uprava zaradi vročitve sklepa o davčni izvršbi iskala dva meseca. On pa odgovarja, da fizično ni mogel biti na dveh mestih, prav tako pa da je poravnal ves dolg, ki je znašal 40 evrov neplačane sodne takse.

Vzpon Kitajske in mednarodni odnosi v 21. stoletju

26. 06. 2021 08.55

V zadnjih dveh tednih se je izkristalizirala nova pozicijska vojna v mednarodnih odnosih. Čeprav je veliko kritik na račun Rusije, ki jo mediji še vedno dojemajo kot ključni protipol ameriški moči, se že vsaj dobro desetletje izrisuje novi "hladnovojni" konflikt med ZDA in Kitajsko, za kar smo dobili potrditev na zasedanjih Nata in G7. V samem središču obtožb tako Nata kot G7 se je našla kitajska pobuda En pas, ena cesta, večletni gospodarski projekt obuditve svilne poti.

Janši nov mandat na čelu SDS, prejel je šest glasov proti

19. 06. 2021 08.01

Edini kandidat za predsednika stranke SDS Janez Janša je na glasovanju prejel 650 glasov za in šest proti. S tem je bil že devetič izvoljen na mesto predsednika stranke, kateri predseduje že od leta 1993. 12. kongres stranke poteka pod sloganom Gradimo Slovenijo #zate. Enako so poimenovali nosilno programsko resolucijo.

Tudi turistični vodniki pozivajo k dopolnitvam interventnega zakona

18. 06. 2021 16.12

Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je še ena v vrsti organizacij, ki poziva k dopolnitvi interventnega zakona za pomoč turizmu. "Verjamemo, da se vlada po svojih najboljših močeh trudi pomagati gospodarstvu. Žal nas interventni zakon za pomoč turizmu ne naslavlja," so zapisali. Gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pa so očitki nekaterih deležnikov iz turizma na predlog interventnega zakona razočarali. "Razočaran sem nad nezadovoljstvom, ki ga širijo nekateri v panogi. Vem, da je večina branže zadovoljna," se je odzval.