globalni razvoj

Soros: Na Madžarskem in Poljskem so vlado ugrabili, skrbi me tudi Italija

12. 08. 2020 12.20

Evropa je v tem trenutku zelo ranljiva, ker ni enotna. Ima veliko sovražnikov, tako znotraj kot zunaj nje, je prepričan ameriški vlagatelj in filantrop madžarskega rodu George Soros. V intervjuju ob svojem 90. rojstnem dnevu pove, da je svet v najhujši krizi po drugi svetovni vojni. Na Madžarskem in Poljskem so vlado že ugrabili, pravi, še bolj pa ga skrbi Italija, kjer javno mnenje kaže, da se podpora Evropi krči. Koronakriza stvari le še poslabšuje.

Za razvoj cepiva proti covidu-19 bo EU namenila dodatnih 100 milijonov evrov

22. 07. 2020 17.18

Evropska unija bo namenila dodatnih sto milijonov evrov za raziskave novih cepiv proti koronavirusu. To bo prispevek k razpisu, ki ga je objavila koalicija za inovacije na področju pripravljenosti na epidemije (CEPI) in ki je namenjen podpori hitremu razvoju koronavirusnih cepiv.

Rekorden porast okužb v ZDA, ponekod znova zaostrujejo ukrepe

27. 06. 2020 08.21

V ZDA se je v petek število okužb z novim koronavirusom povečalo za rekordnih 40.000. Po podatkih univerze Johns Hopkins se je v ZDA doslej okužilo 2,46 milijona ljudi, za covidom-19 jih je umrlo 125.000. Zaradi naraščanja števila okužb je guverner Teksasa znova zaprl bare, guverner Floride pa je v barih prepovedal točenje alkohola. Na virtualni donatorski konferenci, ki je potekala v organizaciji Evropske komisije in mednarodne organizacije Global Citizen, so zbrali dodatnih 6,15 milijarde evrov za pomoč pri razvoju in zagotavljanju enakovrednega dostopa do cepiva.

Huawei Next Image: Navdihnite svet s svojo naslednjo fotografijo

20. 06. 2020 00.19

Huawei tudi letos organizira fotografski natečaj, v katerem imajo udeleženci možnost osvojiti zanimive in vredne nagrade. Odločite se in sodelujete v najboljšem fotografskem tekmovanju Huawei Next Image 2020!

Ali se predsedniška tekma v ZDA obrača v korist Joeja Bidna?

13. 06. 2020 07.00

Koronakriza je v ZDA drastično spremenila igro na polju predsedniške volilne kampanje. Disruptivno je vplivala tako na volilni proces kot na vsebino kampanje ter pod vprašaj postavila samo izvedbo letošnjih predsedniških volitev, načrtovanih za 3. november 2020. Predsednik Trump je imel pred koronakrizo dobro izhodišče za ponovno izvolitev na funkcijo, a se za zdaj zdi, da je ta enkratni dogodek z vsem dogajanjem okoli njega tehtnico možnosti za končno zmago prevesil na stran demokratskega izzivalca Joeja Bidna.

Razumeti Kitajsko

30. 05. 2020 13.35

Vedno bolj trdna so prepričanja, da bo 21. stoletje pripadlo Ljudski republiki Kitajski. Po Veliki Britaniji, ki je svetu kraljevala v 19. stoletju, in ZDA, ki so vzpostavile svoj globalni imperij v 20. stoletju, naj bi Kitajska v naslednjih letih prevzela položaj svetovnega hegemona. ZDA so se tej vlogi bolj ali manj prostovoljno odpovedale pod predsedovanjem Donalda Trumpa, a med tema svetovnima velesilama vseeno napovedujejo nekakšno hladno vojno, katere zametke že lahko opazujemo v trgovski in tehnološki tekmi.

Stopnja človeškega razvoja bi lahko padla prvič v 30 letih

20. 05. 2020 16.04

Stopnja globalnega človeškega razvoja bi se lahko zaradi pandemije novega koronavirusa letos prvič v 30 letih znižala, so sporočili iz Razvojnega programa Združenih narodov (UNDP). To je predvsem posledica globoke recesije v večini držav in velikega zastoja v izobraževanju.

Koronavirus in negotova prihodnost

16. 05. 2020 07.00

Negotovost je ključna beseda, ki jo je novi koronavirus naplavil na površje v trenutni globalni krizi. Občuti jo prav vsak posameznik, ki se sprašuje, kdaj bo spet vse po starem? Govorimo lahko tudi o epistemološki negotovosti, saj gre za negotovost glede dejstev in znanosti nasploh, ko govorimo o koronavirusu ter posledični globoki krizi, ki jo povzroča. Kriza, ki je danes zdravstvena, bo jutri gospodarska, a nato spet zdravstveno-gospodarska?

'Turizem je na tleh.' Vlada na pomoč s sofinanciranjem skrajšanega delovnega časa

07. 05. 2020 15.25

Turizem ni le na kolenih, temveč na tleh, pravi minister Počivalšek. Vlada se bo tako v tretjem koronazakonu osredotočila predvsem na področje turizma. Počivalšek je med drugim napovedal sofinanciranje skrajšanega delovnega časa, podaljšanje veljavnosti ukrepov iz prvega in drugega koronazakona za še štiri mesece po koncu epidemije oziroma do konca leta ter zagotovitev likvidnostnih sredstev za preživetje turističnih podjetij. S hrvaškim kolegom sta medtem dorekla, da se meje za lastnike nepremičnin in plovil sprostijo v drugi polovici maja, z junijem pa tudi za ostala turistična potovanja.

Umar že tretjič letos poslabšal gospodarsko napoved za Slovenijo

05. 05. 2020 22.20

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je že tretjič letos poslabšal gospodarsko napoved za Slovenijo. Obseg BDP se bo po sedanjih izračunih letos skrčil za 8,1 odstotka, ker pa je širjenje epidemije novega koronavirusa in njena zajezitev popolna neznanka, bo upad zelo verjetno še večji.

Izkupiček donatorskega maratona za boj proti koronavirusu: 7,4 milijarde evrov

04. 05. 2020 18.34

Mednarodni partnerji so na donatorski konferenci zbrali 7,4 milijarde evrov za financiranje cepiva proti koronavirusu ter za diagnostiko in zdravljenje bolezni covid-19, je po koncu dogodka naznanila gostiteljica, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Današnji sprint je bil odličen začetek maratona," je poudarila.

Delavski direktor Gorenja: Odpuščanju se bomo ostro uprli

23. 04. 2020 10.02

V podjetju Hisense Gorenje so napovedali, da bodo močno znižali število zaposlenih, do konca leta naj bi v velenjskem obratu brez dela ostalo tisoč ljudi, od tega 700 v proizvodnji in 300 v režiji. V tamkajšnjem sindikatu so ogorčeni, podprl jih je tudi delavski direktor Gorenja Drago Bahun. Na velenjski občini odločitev o odpuščanjih označujejo kot nedopustno, saj da bo povzročila socialno bombo, v podjetju pa se branijo: Naročila v aprilu so upadla za dve tretjini.

Zemlja ima rojstnodnevno zabavo kot že dolgo ne. Ko udari kriza, se 'ustavi' onesnaževanje. Kaj pa potem?

22. 04. 2020 13.06

Čeprav smo se morali zaradi pandemije soočiti s tragičnimi izgubami, je svet tudi pridobil. Iz ozračja se je zaradi zmanjšane gospodarske aktivnosti v veliki meri 'razkadil oblak emisij', kar je s seboj prineslo čistejši zrak, obnovo nekaterih ekosistemov ... In čeprav se bo svet verjetno kmalu vrnil na stare tirnice, ima Zemlja, kot pravijo Ekologi brez meja, letos prav posebno rojstnodnevno zabavo. Nevladne organizacije pa pozivajo, da nikar ne ponovimo napake iz prejšnje krize, ko so emisije zaradi reševanja te strmoglavo narasle.

Pipistrel razvija potniško letalo na vodik

20. 04. 2020 13.53

V ajdovski družbi Pipistrel so zaradi nekoliko podaljšanega roka za razvoj letečega taksija, ki ga v Ajdovščini razvijajo za ameriško tehnološko podjetje Uber, začeli razvoj tovornega letalnika, nekakšnega letečega kombija. Po besedah direktorja Pipistrela Iva Boscarola razvijajo tudi 19-sedežno potniško letalo na vodikove gorivne celice.

Počivalšek: Uvedba vrednostnih bonov za dopust pri turističnih ponudnikih ni predvidena

06. 04. 2020 13.24

Po vprašanju, ali bomo slovenski turizem po krizi reševali z vrednostnimi boni za turistične ponudnike, na gospodarskem ministrstvu pojasnjujejo, da gre le za enega od številnih predlogov za reševanje problema likvidnosti slovenskega gospodarstva, ki so jih prejeli, ki pa bi bil v realnosti težko izvedljiv. Je pa res, pravijo, da nič ne bo bolj pomagalo k okrevanju naše družbe po tej preizkušnji kot to, da naš čas in denar porabimo doma.

Kraljica Elizabeta II. nagovorila Britance: Lahko premagamo koronavirus

05. 04. 2020 10.13

Število smrtnih žrtev za covid-19 v svetu je preseglo 65.000, od tega jih je več kot 45.000 v Evropi. Skupaj je zbolelo več kot 1,1 milijona ljudi. Najhuje je trenutno v Evropi, a tudi v ZDA se razmere drastično slabšajo. Britanska kraljica Elizabeta II.  je nagovorila prebivalce Velike Britanije in držav Commonwealtha glede širjenja novega koronavirusa.

Katastrofalna napoved Umarja: 6- do 8-odstoten padec gospodarske rasti

23. 03. 2020 16.08

Urad RS za makroekonomske analize in razvoj je popravil svojo prvotno pomladansko napoved gospodarskih gibanj, saj je epidemija koronavirusa močno vplivala na poslabšanje razmer. Po novih ocenah pričakujejo več kot 5-odstotni padec bruto domačega proizvoda oziroma ocenjujejo, da bi lahko bil ta padec celo med 6 in 8 odstotki.

Manj testiranj: Bomo Slovenci razumeli, da lahko virus širimo tudi, če nimamo 'potrdila' o okužbi?

15. 03. 2020 07.21

Z naraščanjem števila okužb je Slovenija za ustavitev širjenja novega koronavirusa uvedla še več novih ukrepov, pripravljajo pa se še dodatni. Se je pa spremenil tudi pristop k obravnavi (potencialno) okuženih, kar pomeni manj testov, število novih primerov ne bo več znano, ker, kot pravijo pristojni, "kontaktov in virov okužb ni več mogoče izslediti, zato je smiselno, da sile usmerimo v skrb za bolne". Pri tem pa se poraja vprašanje – kako smiseln je manjši obseg testiranja, ki ga številni strokovnjaki vidijo kot enega najučinkovitejših sredstev v boju proti koronavirusu. In kaj vse se lahko naučimo iz primerov izbruhov v Južni Koreji in Italiji, ki sta se odzvali na zelo različen način.

Previdno pri odpiranju e-pošte s priponko o informacijah o koronavirusu

11. 03. 2020 19.16

Pandemija novega koronavirusa je sprožila tudi val novih spletnih virusov in groženj. Spletni kriminalci namreč izkoriščajo zanimanje ljudi za COVID-19 in pošiljajo lažna elektronka sporočila s priponkami, ki naj bi vsebovale pomembne informacije o koronavirusu. Strokovnjaki za kibernetsko varnost opozarjajo, da takšnih priponk ne odpirajte.

Kdaj bomo v Sloveniji dokončno legalizirali konopljo?

15. 02. 2020 07.00

Letos mineva sto let, odkar so v ZDA uzakonili prepoved pridelave, posedovanja in prodaje alkoholnih pijač. Še posebej so bile prepovedane žgane pijače, ampak povpraševanje žejnih ljudi po teh opojnih substancah nikakor ni usahnilo. Prohibicija alkohola se je izkazala kot neživljenjska regulativa, ki je v praksi zdržala vsega trinajst let.

Slovenija – neokrnjena narava? Podatki pravijo drugače, težave z izvajanjem zakonov

09. 02. 2020 08.00

Pred 100 leti, ko vsakdan še ni bil poln plastičnih lončkov, pametnih telefonov in ostalih pripomočkov, ki so nam 'olajšali' hiter tempo življenja, so naši predniki že vedeli, da je narava v Sloveniji izjemna in da jo moramo zaščititi. A čeprav smo prepričani, da živimo v zeleni butični državici, uradni podatki ne kažejo le lepe slike o neokrnjeni naravi. Čeprav imamo na tem področju bogato zakonodajo, smo postavljeni pred izziv izvajanja predpisanega. Poleg tega Nacionalni program varstva narave ni pripravljen v skladu z zakonodajo.

Hidria in BMW podpisala 30-milijonski dogovor

03. 02. 2020 10.54

Hidria bo za nova hibridna in električna vozila BMW proizvajala dele vertikalnega aluminijastega volanskega sistema, ki omogoča samodejno električno nastavitev volana glede na velikost voznika. Dogovor v vrednosti več kot 30 milijonov evrov bo veljal do leta 2030.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov

02. 02. 2020 08.23

Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Zdravje 2030: 'Superbakterije', AI in staršem skriti nezdravi (spletni) trendi

26. 01. 2020 07.19

Na prvi pogled je človeštvo, ko gre za zdravje, v zadnjih letih doseglo precej zavidljive uspehe. Pričakovana življenjska doba se je, globalno gledano, dvignila na 72 let, umrljivost otrok se je od leta 1990 prepolovila, stopnja umrljivosti mater tik pred porodom ali po njem se je med letoma 2000 in 2017 zmanjšala za 38 odstotkov, stari "sovražniki" človeštva, kot so na primer ošpice, pa so skoraj izginili.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Kaj imajo skupnega parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija?

24. 01. 2020 06.00

V moderni človeški zgodovini in napredovanju civilizacije bi težko opredelili najbolj prelomne točke, ki so spremenile mednarodno okolje in zavedanje ljudi, a strokovnjaki pravijo, da so parni stroj, penicilin, atomska bomba in digitalizacija štirje jezdeci, ki označujejo večje družbene spremembe, in v zadnji smo danes.

Plastični paradoks: brez materiala, ki duši svet, si težko predstavljamo življenje

22. 01. 2020 07.00

Plastika. Do leta 2050 je bo po napovedih v svetovnih morjih plavalo več kot rib. ’Glavobol’ za naravo in ekosisteme. Material, ki ga je izumil človek in je vdrl v vsak kotiček našega življenja. Material, ki ga želimo izkoreniniti, a si brez njega ne predstavljamo življenja. Ironično pa je, da smo ga izumili zato, da bi rešili nekatere okoljske probleme. So pozivi k prenehanju uporabe plastike upravičeni ali obstajajo načini, kako učinkovito upravljati z njo?

Boj za okolje med aktivizmom in realnostjo: 'Rudarji, naučite se programirati'

17. 01. 2020 06.10

Prvič v 15 letih, odkar pred forumom v Davosu objavljajo poročilo o največjih globalnih izzivih in tveganjih, je vseh prvih pet največjih dolgoročnih tveganj povezanih z okoljem. Ob dolgoročnih pa grozijo še kratkoročni izzivi, pravijo analitiki in izpostavljajo ekonomsko negotovost, tudi trgovinske vojne, ter politično polarizacijo. To pa pomeni še dodatno oviro v boju z največjimi dolgoročnimi globalnimi izzivi.

Plenković v Evropskem parlamentu na udaru zaradi ravnanja policije z migranti

14. 01. 2020 15.42

Hrvaški premier Andrej Plenković je ob predstavitvi prioritet hrvaškega predsedovanja Svetu EU v Evropskem parlamentu izpostavil večletni proračun EU, brexit in širitev unije. Evropski poslanci so mu poleg pohval namenili tudi nekaj kritik, predvsem zaradi nasilnega ravnanja hrvaške policije z migranti na meji z BiH.

Poslovil se je David Stern, 'oče moderne lige NBA'

02. 01. 2020 07.17

V Združenih državah Amerike je v 78. letu starosti umrl nekdanji dolgoletni komisar severnoameriške košarkarske lige David Stern, je v sredo zvečer po slovenskem času sporočilo vodstvo lige. Stern je bil četrti komisar lige NBA v zgodovini severnoameriške košarke, organizacijo pa je vodil od leta 1984, ko je nasledil Larryja O'Briena, do leta 2014.