globalni razvoj

Tudi turistični vodniki pozivajo k dopolnitvam interventnega zakona

18. 06. 2021 16.12

Civilna iniciativa turističnih vodnikov Slovenije je še ena v vrsti organizacij, ki poziva k dopolnitvi interventnega zakona za pomoč turizmu. "Verjamemo, da se vlada po svojih najboljših močeh trudi pomagati gospodarstvu. Žal nas interventni zakon za pomoč turizmu ne naslavlja," so zapisali. Gospodarskega ministra Zdravka Počivalška pa so očitki nekaterih deležnikov iz turizma na predlog interventnega zakona razočarali. "Razočaran sem nad nezadovoljstvom, ki ga širijo nekateri v panogi. Vem, da je večina branže zadovoljna," se je odzval.

Za pravi odgovor vprašajte znanost

16. 06. 2021 00.15

Po tednu evropskega javnega zdravja, ki je bil namenjen tudi krepitvi zaupanja v zdravstvo, se pri nas začenja ozaveščevalna kampanja Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika. Strokovnjaki s področja zdravstva bodo v sklopu kampanje ljudem, ki danes zaradi preobilja informacij že težko ločijo med miti in resnicami, dali preverjene odgovore na njihova vprašanja, obenem pa jih bodo spodbudili k temu, da kritično presojajo informacije, ki jih dobivajo iz nepreverjenih virov ali slišijo od drugih.

Tehnologija in gospodarska rast

12. 06. 2021 07.14

Svetovna gospodarska kriza leta 2008 je osvetlila problem spolitiziranosti makroekonomskih napovedi, kar se je v desetletju po nastopu krize tudi potrdilo. Zdravstvena kriza pandemije covida-19, ki se je razvila v resnično globalno in kompleksno krizo, pa osvetljuje, kje tiči težava takšnega stanja. Napovedovalci ekonomskih gibanj namreč večino časa razmišljajo o odločitvah centralnih bank in vladnih politik, pa čeprav ta dva dejavnika dolgoročno nista najpomembnejša, po mnenju nekaterih ekonomistov pa nista niti med najpomembnejšimi dejavniki.

Patriotizem v dobi ekstremov

05. 06. 2021 07.00

Kaj pomeni biti državljan in Američan, se v svoji novi knjigi Reclaiming Patriotism in the Age of Extremes (2021) sprašuje Steven B. Smith, profesor politične filozofije na univerzi Yale. V njej skuša zagovarjati koncept (ameriškega) patriotizma, ki se je izgubil v simbolnem boju dveh ekstremnih ideologij sodobnega časa – nacionalizma in kozmopolitanizma.

Indijsko različico virusa odkrili že v 60 državah

26. 05. 2021 07.37

Poročilo Svetovne zdravstvene organizacije razkriva, da so različico novega koronavirusa B.1.617, znano kot indijsko, odkrili že na 60 območjih. Zaenkrat je potrjeno, da je ta različica bolj prenosljiva, medtem ko resnost bolezni, ki jo povzroča, in tveganje okužbe še preiskujejo.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši

25. 05. 2021 06.00

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Fifa na pobudo Savdske Arabije tehta o dveh mundialih v štirih letih

19. 05. 2021 12.00

Nogometna zveza Savdske Arabije je v uradnem sporočilu Mednarodno nogometno zvezo pozvala, naj začne izvajati študije, ki so povezane z učinki organizacije ženskih in moških svetovnih prvenstev na vsaki dve leti.

Huawei FreeBuds 4i: Slušalke z 10-urnim neprekinjenim predvajanjem že na voljo v Sloveniji

11. 04. 2021 00.15

Globalni tehnološki velikan Huawei je predstavil povsem nove brezžične slušalke FreeBuds 4i z izjemno avtonomijo baterije, edinstvenim in elegantnim dizajnom, neprekosljivo kakovostjo zvoka in zmogljivostjo aktivnega dušenja hrupa (ANC). Na voljo so v keramično beli in kristalno črni barvi. Do konca aprila so slušalke na voljo po promocijski ceni 69 €.

Huawei lani z rekordnim dobičkom, a upočasnjeno rastjo prihodkov

31. 03. 2021 14.34

Kitajski tehnološki velikan Huawei je lani ustvaril 64,6 milijarde juanov (9,9 milijarde dolarjev oz. 8,4 milijarde evrov) čistega dobička, kar je tri odstotke več kot predlani in največ doslej. Se pa je precej upočasnila rast prihodkov, kar v družbi med drugim pripisujejo pandemiji covida-19 in ameriškim sankcijam.

Svetovna glasbena industrija lani za 7,4 odstotka višje na račun pretočnih storitev

26. 03. 2021 11.26

Glasbena industrija je lani na svetovni ravni zrasla za 7,4 odstotka na račun pretočnih storitev. Streaming je industrijo v zadnjem desetletju spet dvignil na noge, skupni prihodki pa zdaj znašajo 21,6 milijarde dolarjev, kar je blizu ravni na prelomu stoletja, preden je internet začel uničevati prihodke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

'Če se opiramo na stroko, ji moramo verjeti takrat, ko zdravi infarkt, in takrat, ko cepi'

16. 03. 2021 06.00

Z novim koronavirusom se je okužilo več kot 120 milijonov ljudi, 355 milijonov se jih je cepilo. V Sloveniji se je doslej z dvema odmerkoma cepilo skoraj 84 tisoč prebivalcev, z enim pa nekaj več kot 174 tisoč. Največjo nevarnost ta hip predstavljajo nove različice virusa in odpor ljudi do cepljenja. Prav zato so ključne točne informacije, ki smo jih skozi serijo 21 člankov tokratnega projekta rubrike Dejstva - "Odpikajmo korono" zbrali, analizirali in podkrepili s strokovnimi mnenji. Pred vami je epilog ključnih vsebin, posodobljenih z novimi dognanji in vladnimi spremembami – o delovanju cepiv, njihovem bliskovitem razvoju, novih sevih, nacionalni strategiji cepljenja, o vplivu na plodnost in stranskih učinkih po cepljenju, cepilnih potnih listih in odgovorih na vprašanja, zakaj cepivom ne zaupamo.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena

10. 03. 2021 06.00

Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Slovenske olimpijce bo na športni poti podpiral Allianz

03. 03. 2021 14.00

Z letošnjim letom je zavarovalniška družba Allianz začela osemletno globalno partnerstvo z olimpijskimi komiteji v številnih državah, tudi v Sloveniji. Skupaj bodo poskrbeli za slovenske športnike, da se bodo ti lahko povsem osredotočili na šport in priprave na olimpijske igre.

ZDA spremenile stališče: korak bližje enotnemu digitalnemu davku

26. 02. 2021 20.03

ZDA so spremenile stališče, zaradi katerega so na globalni ravni praktično zastali pogovori o enotnem digitalnem davku. Ameriška finančna ministrica Janet Yellen je kolegom v skupini G20 danes sporočila, da Washington ne bo vztrajal pri določilu t. i. varnega zavetja.

Elan izdelal prve vsestranske visokozmogljive zložljive karving smuči na svetu

01. 02. 2021 17.54

Begunjski Elan je na spletnem dogodku predstavil nov inovativen izdelek, prve vsestranske visokozmogljive zložljive karving smuči na svetu Elan Voyager. Kot so prepričani v Elanu, gre za svetovno inovacijo. Nove smuči, ki uporabnikom olajšajo dostop do strmin, pa spreminjajo tudi prihodnost smučanja.

Spor med EU in AstraZeneco se poglablja, v Walesu evakuirali proizvodni obrat

27. 01. 2021 08.05

Spor med AstraZeneco in Evropsko unijo se stopnjuje. Prvi mož AstraZenece je v intervjuju s prstom pokazal na EU, češ da so pogodbo podpisali pozno. Evropska komisarka za zdravje pa je takšno logiko 'kdor prvi pride, prvi melje' zavrnila. V obratu v Walesu, v katerem proizvajajo cepivo AstraZenece, pa se je zgodil incident.

Wenger: 17-letni Zlatan mi je dejal, da ne hodi na preizkušnje

27. 01. 2021 06.00

Prigoda iz naslova je le ena izmed številnih zanimivih v nizu, o katerih se je nekdanji trener Arsenala Arsene Wenger razgovoril na minuli športno-marketinški konferenci Sporto. Celoten pogovor (moderator je bil Carsten Thode, znano ime iz sveta marketinga) objavljamo v tokratni spletni oddaji Fuzbal!

Opozorila strokovnjakov WHO: pandemija covida-19 ni nujno največja

29. 12. 2020 09.23

Strokovnjaki Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) so ob koncu leta opozorili, da bo novi koronavirus najverjetneje postal endemičen in da se bomo preprosto morali naučiti živeti z njim. Čeprav je ta pandemija zajela praktično vse kotičke sveta, pa pri WHO opozarjajo, da obstaja možnost, da nas v tej globalni družbi zajame še večja.

Zdravstvo, kultura, razvoj ali vojska, izbira je lažna. Hinavščina referendumov in Levice pa resnična

23. 11. 2020 06.30

Da bomo 780 milijonov dali za tanke in bojne helikopterje, medtem ko ljudje umirajo, nas v teh dneh prepričuje Luka Mesec. Da nismo v vojni in da nismo kot leta 1990. "Mi skrbimo za topove, namesto da bi skrbeli za ljudi. Verjetno gre za unikum v Evropi," pa trdi Tanja Fajon. Oba sta svoje strankarske platforme, svoje obraze in glas zastavila za zbiranje podpisov za nov referendum. Skoraj vse to je laž. Dileme so, ampak daleč stran od teh, ki jih prikazujeta Levica in SD.

Prvi Američani bi lahko bili proti covidu-19 cepljeni že v začetku decembra

22. 11. 2020 21.39

Cepivo proti covidu-19 bodo na cepilna mesta v ZDA dostavili že v 24 urah po tem, ko bo to dobilo zeleno luč za uporabo. To pomeni, da bi lahko v ZDA s cepljenjem začeli že v začetku decembra, je optimističen vodja ameriškega programa cepljenja proti covidu-19.

Za vse naj bi bilo cepiva dovolj šele leta 2024

16. 11. 2020 16.31

Nabor skoraj 200 kandidatov za cepivo proti covidu-19 različno hitro napreduje skozi razvoj in postopke kliničnih testiranj, številni kandidati z izjemno hitrostjo. Več kot deset jih je že v tretji fazi testiranj, prvi rezultati pa so izjemno vzpodbudni. Prav tako je sklenjenih že ogromno pogodb za nakup. A očitno bo dostopnost cepiva za različne države – različna.

'Vemo, kako viharno se je obračal tok zgodovine in kako uspešno smo krmarili'

31. 10. 2020 12.44

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci hkrati obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika. Letošnji praznik je zaznamovala epidemija koronavirusa, zato je osrednja proslava potekala kot televizijski dogodek.

Imejte sonce vedno na svoji strani, poskrbite za dovolj vitamina D

29. 10. 2020 00.15

Vitamin D ali sončni vitamin je edini vitamin, ki ga telo lahko proizvede samo (endogena sinteza), saj se pod vplivom sončnih žarkov tvori v koži. V našem telesu deluje kot hormon, ki ima receptorje v skoraj vseh celicah človeškega telesa in spodbuja prepisovanje več kot 200 različnih genov. Vpliva na številne življenjsko pomembne funkcije: ureja presnovo kalcija in fosfata, omogoča mineralizacijo kosti ter izboljšuje naravno odpornost. Zato je vse življenje nepogrešljiv za razvoj ter obnavljanje kosti in zob in za boljše delovanje imunskega sistema.

Uspešna digitalna preobrazba se začne in konča pri organizacijski kulturi

17. 10. 2020 07.00

Vse več organizacij se zaveda, da lahko z uspešno digitalno preobrazbo bistveno izboljšajo poslovne rezultate, pri čemer govorimo o radikalnih spremembah pri uporabi tehnologije, zaposlenih in procesov. Zato je na svetovnem nivoju že več kot 40 % sredstev za tehnologijo v podjetjih namenjenih digitalni preobrazbi, do leta 2023 pa naj bi ta delež narasel na 53 %. Kljub očitnemu porastu investicij v tehnološki del digitalne preobrazbe, predvsem v strojno in programsko opremo, pa rezultati tovrstnih aktivnosti ne dajejo želenih rezultatov.

Svet presegel grenak mejnik: resnica o ranljivih in kaj smo se do zdaj naučili

29. 09. 2020 09.55

Covid-19 je po svetu zahteval že več kot milijon življenj. A strokovnjaki izpostavljajo, da dejanskega števila okuženih – veliko jih namreč sploh ne kaže nikakršnih znakov okužbe – najverjetneje sploh ne poznamo. Tudi demografija okuženih je danes drugačna, kot je bila pred meseci: okužba se širi predvsem med mladimi, stopnja smrtnosti pa (kot kaže) rahlo upada. A ne glede na to – vsaka smrtna žrtev je preveč. Stroka in znanost zato pospešeno iščeta rešitve v obliki zdravil in cepiv. Kaj se je torej človeštvo do zdaj od žrtev in obolelih sploh naučilo?

100 milijonov evrov prometa: bomo obdavčili digitalne multinacionalke?

23. 09. 2020 15.21

Poslanska skupina Levice je v parlamentarni postopek vložila predlog zakona o davku na digitalne storitve. Z zakonom bi po sedemodstotni stopnji obdavčili storitve digitalnih multinacionalk, ki v Sloveniji letno ustvarijo okoli 100 milijonov evrov prometa, ki pa se še povečuje. Pozivi k obdavčitvi gigantov se vrstijo po vsem svetu, išče se rešitev na evropski ravni, zaenkrat pa je bilo malo uspeha.

Slovenija – dežela pametnih skupnosti?

19. 09. 2020 07.00

Koronavirusna kriza pritrjuje, da ima Slovenija velik potencial za tehnološki razvoj, ki neizogibno spodbuja gospodarstvo in povezuje ljudi. Ena izmed največjih spečih priložnosti tehnološkega razvoja pa ne leži zgolj v državni aplikaciji za sledenje okužbam, temveč v trenutno še neizkoriščenih potencialih pametnih skupnosti. Ne bi pretiravali, če le-to označimo za pravi začetek naslavljanja aktualne zdravstveno-gospodarske in zdaj že družbene krize, temveč tudi za začetek procesa digitalne pismenosti državljanov. A zato potrebujemo pametno oblast.

'Svet je v 25 tednih nazadoval za 25 let'

15. 09. 2020 12.20

Pandemija covida-19 je v le pol leta globalni razvoj na številnih področjih porinila nazaj za več kot 20 let, v novem poročilu ugotavlja Fundacija Billa in Melinde Gates. Ta izpostavlja zlasti nazadovanje na področju boja proti revščini, zmanjševanja neenakosti, pa tudi boja proti boleznim.

(Ne)varen svet: Evropska unija mora prevzeti več odgovornosti za lastno varnost

31. 08. 2020 17.22

Blejski strateški forum je letos pod drobnogled vzel tudi varnostne izzive. Varnostni vidiki so namreč v času pandemije še posebej prišli do izraza – tudi v obliki novih, kibernetskih nevarnosti – hkrati pa se spreminjajo globalna zavezništva in odpirajo nova žarišča, tudi tisto v Belorusiji.

Fifa s spremembo pravila prepovedanega položaja do več golov

27. 08. 2020 09.39

Krovna svetovna nogometna zveza Fifa po informacijah nemške športne revije Kicker razmišlja o novi spremembi pravila, ki se nanaša na prepovedani položaj. Gre za sodniško odločitev, ki v nogometu med igralci in navijači največkrat poskrbi za dvig pritiska. Kot navaja Kicker, želi Fifa s spremembo pravila v prid napadalcem omogočiti več golov.