gradbenih

Časovnica gradnje drugega tira se je podaljšala za pol leta

11. 01. 2023 16.27

Investicijska vrednost drugega tira v tekočih cenah je po novem ocenjena na 1,027 milijarde evrov. V primerjavi z zadnjo oceno se je projekt podražil za 9,3 odstotka. Spremenjena je tudi časovnica; drugi tir bodo brez sodelovanja zaledne države gradili pol leta dlje.

Obtoženca v zadevi Smejalni plin priznala krivdo in dobila kazen

05. 01. 2023 13.16

Dva od šestih obtožencev v zadevi Smejalni plin sta na obravnavi na novogoriškem sodišču priznala krivdo. Sodnica jima je izrekla po eno leto in deset mesecev zaporne kazni, ki jo lahko odslužita s 1330 urami dela v splošno korist. Ostali štirje obtoženi krivde niso priznali.

Ali se bo skoraj milijardni projekt drugi tir še podražil?

04. 01. 2023 22.02

Izvajalci na projektu drugi tir so v lanskem letu že zaračunali za slabih devet milijonov evrov podražitev, v teh dneh pa naj bi po neuradnih informacijah 24UR ZVEČER 2TDK Kolektorju Stojana Petriča potrdil kar 14-odstotno podražitev celotnega obsega pogodbenih del. To bi pomenilo slabih 88 milijonov evrov več. In šele zdaj se zares zaplete: medtem ko v družbi 2TDK o takšen zahtevku Kolektorja uradno nič ne vedo, so nam z resornega ministrstva za infrastrukturo potrdili, da so bili o povišanju cen pri izvajanju projekta drugi tir že obveščeni.

'Predlog zakona o napotitvah delavcev v tujino bo zagotovil enako obravnavo'

27. 12. 2022 19.51

Potem ko so socialni partnerji ta mesec uskladili osnutek novega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev, mu je zeleno luč prižgala še vlada. Med rešitvami bo z letom 2024 uveljavljeno črtanje določbe, po kateri se zdaj za delavce, napotene v tujino, kot osnova za plačilo prispevkov upošteva plača za enako delo v Sloveniji, ne pa dejanska plača.

Izdali gradbeno dovoljenje za NUK II, začetek gradnje morda že konec 2023

23. 12. 2022 13.04

Ministrstvo za okolje in prostor je Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport izdalo gradbeno dovoljenje za gradnjo Narodne in univerzitetne knjižnice – NUK II. Projekt NUK II je ocenjen na dobrih 100 milijonov evrov.

Vrtalniki in stojala za diamantno kronsko vrtanje

22. 12. 2022 10.52

Vrtalniki in stojala za diamantno kronsko vrtanje so, zaradi konstantne kakovosti in dostopne cene priljubljeni in zelo iskani po vsem svetu.

Kitajska 'nebeška palača' skoraj dokončana

04. 12. 2022 17.47

Trije kitajski astronavti so se danes po šestih mesecih gradbenih del na vesoljski postaji Tiangong vrnili na Zemljo. S 183 dnevi v vesolju je to doslej najdaljša kitajska vesoljska misija s človeško posadko, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice, so objekti manj varni?

28. 11. 2022 11.45

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Kot so ocenili, je pogosta praksa, da gradbinci namesto vbetoniranih sider vgrajujejo navojne palice, ki pa na trgu niso označene kot betonska sidra. Kaj to pomeni? Ali so zaradi takšnih zamenjav stavbe manj varne? Gradbena strokovnjaka sta razložila, da če uporabljeni gradbeni proizvod nima izjave o lastnostih, potem je težko oceniti, kakšen je njegov vpliv na varnost objekta.

Nova sestava DS ima precej novih imen in 16 dosedanjih svetnikov

24. 11. 2022 21.20

Na volilnih zborih je bila izvoljena nova sestava državnega sveta. Med 40 novoizvoljenimi svetniki jih je 16 v svetniških klopeh sedelo že v zadnjem mandatu. Med tistimi, ki jim vnovična izvolitev ni uspela, pa je tudi sedanji predsednik DS Alojz Kovšca.

Gradbeni nadzor: namesto vbetoniranih sider vgrajevali navojne palice

23. 11. 2022 15.34

Gradbeni inšpektorji so v letu 2022 preverjali, kakšne gradbene proizvode vgrajujejo gradbinci pri novogradnjah. Cilj akcije je bil ugotoviti, ali izvajalec gradbenih del dobavlja in vgrajuje izključno gradbeni material, ki ustrezajo nameravani uporabi in zadoščajo predpisom ter listinam o skladnosti. Med drugim so pregledovali navojne palice za povezovanje lesenih konstrukcij in vbetonirana sidra. V akciji je sodelovalo šest gradbenih inšpektorjev Inšpektorata za okolje in prostor, ki so opravili 61 nadzorov. Uvedli so 49 postopkov, od tega 47 upravnih in dva prekrškovna.

Soočenje tik pred volitvami: kaj obljubljajo v Ljubljani, Mariboru in Kopru?

18. 11. 2022 18.00

Tik pred volitvami so mnenja soočili kandidati mestnih občinah Ljubljana, Maribor in Koper. Kandidati obalne občine so največ besed izmenjali o oskrbi Kopra z vodo in stanovanjski problematiki. V Mariboru so se medtem dotaknili afere, ko je trenutni župan Saša Arsenovič v središču Maribora napadel mladoletnika. Pa tudi o tem, da Arsenovič skrbi le za središče mesta, manj pa za druge dele mesta. V Ljubljani pa se je trenutni župan Zoran Janković soočil z očitki, da je v svojem 16-letnem mandatu zanemaril zdravstvo ter da je zavajal pri gradnjah. Kakšna pa je prihodnost Ljubljanskega potniškega prometa?

Projekt drugi tir zaradi višjih cen materialov in energentov še dražji

18. 11. 2022 18.00

Uprava 2TDK je s soglasjem nadzornikov potrdila aneks o podražitvah in viaduktu Vinjan v vrednosti 2,98 milijona evrov brez DDV. Gradbeništvo namreč bremenijo višje cene gradbenih materialov, surovin in energentov. Doslej se je projekt drugi tir podražil za okoli osem milijonov evrov.

Gospodarska dejavnost se umirja, smo na pragu recesije?

17. 11. 2022 12.45

Gospodarska dejavnost v tretjem četrtletju se je po treh trimesečjih izrazito visoke rasti umirila. Glavni razlog je močan padec domače porabe. Na četrtletni ravni se je BDP celo znižal, tako da je v primeru vnovičnega padca v zadnjem trimesečju možen zdrs v tehnično recesijo. Na statističnem uradu opozarjajo, da je za napovedi tega še prezgodaj.

Svež asfalt za nov županski mandat

16. 11. 2022 07.00

Slavnostno rezanje trakov, harmonike, nagovori. Zadnji tedni pred volitvami so za župane slovenskih občin, predvsem manjših, zelo zasedeni. V številnih krajih po državi se zaključujejo obnove, preplastitve in gradnje cestnih odsekov, pripadajoče infrastrukture. So številni na novo odprti odseki v zadnjih tednih po slovenskih občinah le plod prostorskega načrtovanja ali premišljena predvolilna taktika aktualnih županov, ki jim bo zagotovila nov mandat?

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Se Celjani res izseljujejo?

11. 11. 2022 06.00

V drugem soočenju kandidatov za župane na 24UR Zvečer so se pomerili celjski kandidati – aktualni župan Bojan Šrot (Celjska županova lista Slovenije), Uroš Lesjak (Gibanje svoboda), Sandi Sendelbah (Lista za Celje), Matija Kovač (Gregor Deleja in skupina volivcev) in Primož Brvar (SD). Je celjska mestna občina res med najbolj zadolženimi? Držijo izjave, da se mladi iz Celja izseljujejo? Je imelo Celje res najnižjo udeležbo med mestnimi občinami na zadnjih volitvah?

Afera smejalni plin na sodišču: obtoženi so se izrekli za nedolžne

09. 11. 2022 08.44

Na novogoriškem okrožnem sodišču je potekal predobravnavni narok v zadevi smejalni plin. Štirje od šestih obtoženih za smrt bolnikov zaradi malomarnosti pri montaži plinskih napeljav v urgentnem centru šempetrske bolnišnice leta 2015 so se izrekli za nedolžne. Začetek sodne obravnave je napovedan za marec prihodnje leto.

Pozor! Z vlago prihaja tudi plesen. Podajamo korake, kako se z njo spoprijeti

08. 11. 2022 00.15

Začenja se obdobje velike vlage v zraku in prve ohladitve, kar ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

GURS: Število nepremičninskih prodaj manjše, cene pa ponovno višje

19. 10. 2022 14.09

Geodetska uprava RS je objavila polletno poročilo o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2022. Ugotovili so, da se je v prvi polovici letošnjega leta na slovenskem nepremičninskem trgu število realiziranih tržnih prodaj stanovanjskih nepremičnin nekoliko zmanjšalo, cene pa so ponovno rekordno zrasle. V zadnjem času se že kažejo prvi znaki umirjanja cen stanovanj v največjih mestih. S kakšnim tempom naj bi se število transakcij zmanjševalo ter kdaj in za koliko naj bi začele padati tudi cene, pa seveda še ni mogoče napovedati, so še sporočili iz Geodetske uprave RS.

Potrošnike vse bolj zavirajo cenovni pritiski, zaupanje padlo na najnižjo raven

18. 10. 2022 11.44

Svetlejši časi gospodarske rasti v evrskem območju se zaradi inflacijskih pritiskov, energetske krize in zaostrovanja denarne politike oddaljujejo. Septembrski kazalniki zaupanja odražajo krčenje gospodarske aktivnosti v evrskem območju, zaupanje med potrošniki pa je na najnižji izmerjeni ravni. Tudi v Sloveniji se je vrednost kazalnika gospodarske klime septembra opazno znižala in padla pod dolgoletno povprečje. Potrošnja gospodinjstev je bila v poletnih mesecih podobna kot v drugem četrtletju, ko je že nekoliko upadla, vedno bolj pa jo zavirajo cenovni pritiski, padanje kupne moči in večja previdnost potrošnikov, v publikaciji Ekonomsko ogledalo ugotavlja Umar.

Akcija Slovenija oživlja! za večjo možnost preživetja

16. 10. 2022 07.46

Obeležujemo svetovni dan oživljanja, ki letos poteka pod sloganom Prva pomoč povsod in za vsakogar. Glavno sporočilo je pomembnost vseživljenjskega učenja prve pomoči, ki je ključno dejanje za učinkovito in hitro zdravljenje poškodb in bolezni, so poudarili na Rdečem križu. "Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je namreč najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah. Preživi le vsak deseti bolnik, ki doživi srčni zastoj," so dodali.

Dikaučič zaradi spornega posla nakupa stavbe v Celju pod drobnogledom KPK

14. 10. 2022 09.47

Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je po seznanitvi z ugotovitvami izredne notranje revizije v prejšnjem mandatu predvidenega posla nakupa prostorov sodne stavbe v Celju zadevo prejšnji teden predala v nadaljnjo preiskavo. Nekdanji minister za pravosodje Marjan Dikaučič, ki ga tožilstvo zaradi gospodarskega kriminala že preganja, se je tako znašel še pod drobnogledom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Kaj je rekuperacija in kakšna je naloga rekuperatorja?

27. 09. 2022 09.23

Mnogi rekuperacijo zraka povezujejo s centralnimi prezračevalnimi sistemi, ki se najpogosteje vgrajujejo v novogradnje. Vendar učinkovito prezračevanje z rekuperacijo je možno tudi v starejših stanovanjskih objektih in hišah z lokalnimi rekuperatorji, ki skrbijo za učinkovito in enakomerno prezračevanje in odzračevanje.

Zmagovalna kombinacija, ki ustvarja prihranke pri ogrevanju

26. 09. 2022 00.15

Pred nami so hladnejši mesec in številne skrbi, kaj nas čaka letošnjo zimo. Zaradi energetske krize se vse pogosteje soočamo z dilemo, kako zagotoviti ugodno bivanje, ne da bi pri tem sklepali kompromise pri udobju. Modri rešitvi, o katerih je vredno razmisliti, zagotovo predstavljata toplotna črpalka in prezračevalni sistem. Zakaj? Z njima si zagotovimo udobno in ugodno bivanje, hkrati pa njuna vgradnja ne terja veliko časa.

Odstavljeni prvi nadzornik 2TDK: Prihaja večstomilijonska podražitev

23. 09. 2022 08.41

Zgodila se je zamenjava članov nadzornega sveta državnega podjetja 2TDK, ki nadzoruje največji infrastrukturni projekt v Sloveniji - izgradnjo drugega železniškega tira Divača–Koper. Dosedanji predsednik nadzornega sveta Robert Rožič trdi, da gre za "politično zamenjavo". "Od tega tedna dalje projekt drugega tira namesto strokovnjakov nadzira aktualna politika in domnevno izvajalci sami. Vse to bo v prihodnje najverjetneje pomenilo, da se bo ta projekt s sedanje cca. milijarde evrov vredne investicije podražil za več sto milijonov evrov, in to v škodo davkoplačevalskega denarja," je opozoril. V družbi 2TDK sicer Rožičeve navedbe zavračajo.

Kriminalisti ovadili 14 fizičnih in šest pravnih oseb

15. 09. 2022 10.38

Celjski kriminalisti so konec avgusta na tožilstvo podali kazensko ovadbo zoper 14 fizičnih in šest pravnih oseb, med katerimi so štirje javni uslužbenci iz dveh občin na Celjskem, ki so prirejali javne razpise in tako omogočili določenim ponudnikom pridobitev posla. Seveda so za to morala podjetja plačati.

Zaradi podkupovanja pri gradbenih storitvah kriminalisti ovadili več oseb

14. 09. 2022 13.07

Celjski kriminalisti so zaključili obsežno kriminalistično preiskavo sumov korupcijskih kaznivih dejanj pri izvajanju javne gospodarske dejavnosti v dveh občinah na Celjskem. Zaradi suma jemanja oz. dajanja podkupnin pri gradbenih storitvah so ovadili več oseb.

V Šmartnem pod Šmarno goro čez noč zaprli cesto

13. 09. 2022 12.39

Del Ceste vstaje v Šmartnem pod Šmarno goro je zaradi načrtovanih del zaprt, kar je med lokalnim prebivalstvom povzročilo veliko slabe volje. Prvič zato, ker so za zaporo izvedeli le nekaj dni prej, drugič pa zato, ker bo zapora te precej obljudene ceste trajala več mesecev. To pa mnogim, ki živijo na tem območju, predstavlja velike logistične težave.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'

12. 09. 2022 09.53

Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.