gradbenih

V Šmartnem pod Šmarno goro čez noč zaprli cesto
13. 09. 2022 12.39
Del Ceste vstaje v Šmartnem pod Šmarno goro je zaradi načrtovanih del zaprt, kar je med lokalnim prebivalstvom povzročilo veliko slabe volje. Prvič zato, ker so za zaporo izvedeli le nekaj dni prej, drugič pa zato, ker bo zapora te precej obljudene ceste trajala več mesecev. To pa mnogim, ki živijo na tem območju, predstavlja velike logistične težave.

'Z daljšanjem obdobja tako visokih cen raste uvozna odvisnost'
12. 09. 2022 09.53
Cena električne energije za leto 2023 je v začetku meseca na budimpeški borzi znašala 560 evrov na MWh, na Kitajskem in v ZDA pa je dosegala med 80 in 100 evrov na MWh. "Z daljšanjem obdobja tako visokih cen v Evropi raste uvozna odvisnost Evrope od Kitajske in ZDA," je opozoril glavni ekonomist GZS Bojan Ivanc.

Projekte nekdanjega direktorja UPPD financiral znani hrvaški tajkun
07. 09. 2022 13.09
Nekdanji direktor urada za preprečevanje pranja denarja v času Janševe vlade Damjan Žugelj je v petih letih postal lastnik najmanj treh stanovanj, v vmesnem času pa je odplačal za več sto tisoč posojil. Posloval je tudi na Hrvaškem, kjer je njegove projekte financiral znani hrvaški tajkun Želimir Kodrić. Kljub temu je Žugelj pred imenovanjem na čelo urada uspešno prestal varnostno preverjanje.

Po 18 letih preplastitev odseka med Kronovim in Dobruško vasjo
01. 09. 2022 19.00
Dars začenja s preplastitvijo okoli sedem kilometrov dolgega odseka na dolenjski avtocesti. Predvidoma od 5. septembra do sredine novembra bo tako ves promet na odseku med Kronovim in Dobruško vasjo potekal le po eni od polovic avtoceste, kjer bo urejen po enem pasu v vsako smer vožnje.

'Zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi'
24. 08. 2022 07.47
Kitajska ruši stolpnice in ustavlja gradnjo stavb, ki bi lahko nastanile 75 milijonov ljudi, medtem ko si vlada prizadeva za oživitev nepremičninskega trga, poroča britanski The Telegraph. Analitiki pojasnjujejo, da Peking to poskuša doseči z uveljavljanjem strategije "zgradi, začasno zaustavi, poruši, ponovi". Tako naj bi poskušali omejiti ponudbo in se izogniti padcu cen stanovanj ter spodbuditi gospodarsko dejavnost s povečanjem obsega gradbenih del.

Babiča bo kot v. d. načelnice UE Ljubljana nadomestila Nataša Trček
04. 08. 2022 12.44
Bojan Babič se je odzval na svojo razrešitev z mesta načelnika Upravne enote Ljubljana. Kot je dejal, se na razrešitev ne bo pritožil, ker pritožba ne zadrži razrešitve, prepričan pa je, da brez nujnih sistemskih sprememb na upravni enoti, ki jo pesti pomanjkanje kadrov, razmer ne bo mogoče rešiti. Ministrica za notranje zadeve Sanja Ajanovič Hovnik je poudarila, da Babičeva razrešitev ni bila politično motivirana. Babiča bo kot v. d. načelnice ljubljanske upravne enote nadomestila generalna sekretarka na ministrstvu za javno upravo Nataša Trček.

Dars: Betoniranja v času pogina rib ni bilo
03. 08. 2022 21.04
Vzrok pogina manjšega števila rib v Glinščici še ni pojasnjen, a predsednik Ribiške družine Dolomiti Marijan Kerč meni, da bi lahko za pogin rib bil kriv izliv cementnega mleka z Darsovega gradbišča. Dars je na navedbe odgovoril, da betoniranja v tem projektu v času pogina ni bilo.

Tamara Ecclestone trdi, da Srbija ne želi izročiti roparja njenega nakita
01. 08. 2022 16.44
Hči ene izmed najbogatejših Hrvatic je za hrvaški medij dejala, da še vedno čuti posledice ropa, ki se je zgodil pred tremi leti. Šlo je za enega izmed največjih vlomov v britanski zgodovini, v katerem so nepridipravi iz vile Tamare Ecclestone ukradli za kar 31 milijonov evrov vrednega nakita. Tri sodelujoče so že obsodili, enega, ki naj bi zadevo vodil, pa še vedno iščejo – Ecclestonova trdi, da ga srbski pristojni organi kljub dokazom ne želijo izročiti.

V projektu drugi tir zaradi draginje podani številni zahtevki za anekse
30. 07. 2022 08.36
V projektu drugi tir so doslej sklenili šest aneksov, njihova vrednost znaša 2,36 milijona evrov. Zaradi dvigov cen in nepredvidenih dodatnih del pa je bilo podanih precej zahtevkov za sklenitev aneksov, katerih vrednost presega 25 milijonov evrov.

'Pelješki most je sprojektiral Slovenec, zgradil Kitajec in plačal Nemec'
26. 07. 2022 12.52
Pelješki most je mojstrovina slovenskega projektanta Marjana Pipenbaherja in kitajskega gradbenega podjetja China Road and Bridge Corporation. Poleg praktičnega vidika, ki bo odrešil marsikaterega domačina in olajšal potovanje mnogim obiskovalcem, most v javnosti žanje tudi izjemno občudovanje zaradi njegove vizualne podobe. Strokovnjaki pa Pelješki most že zdaj uvršajo med najzanimivejše tovrstne objekte v Evropi. Edinstvenost mostu vidijo v njegovi kompleksnosti, navdušeni pa so tudi nad hitrostjo, s katero je bil zgrajen.

Kolektorju še 1,2 milijona evrov za gradnjo dostopnih cest na drugem tiru
22. 07. 2022 10.46
Zaradi nepredvidenih del pri gradnji dostopnih cest za drugi tir Divača–Koper je projektno podjetje 2TDK z izvajalci, konzorcijem podjetij Kolektor CGP in Euro-Asfalt, podpisalo aneks v višini 1,2 milijona evrov brez DDV. Vrednost pogodbe za gradnjo dostopnih cest se je s tem podražila na 14,2 milijona evrov brez DDV.

Celjski rokometaši začeli priprave, vrača se liga prvakov
22. 07. 2022 08.39
Rokometaši Celja Pivovarne Laško so sredi tega tedna v kultni dvorani Golovec začeli priprave na sezono 2022/23. Slovenski državni prvaki bodo po enoletnem premoru znova nastopili v elitni ligi prvakov, pred njimi pa so tekme v štirih različnih tekmovanjih.

Kdo bo zdržal dlje? Putin ali Zelenski (in Zahod)?
11. 07. 2022 12.11
Vojna v Ukrajini se vleče veliko dlje, kot je večina pričakovala. Ukrajina se še naprej zanaša na svoje zahodne zaveznike, Vladimir Putin pa upa, da bo strl ukrajinski pogum in podporo Zahoda. Kdo bo po trenutnih ocenah analitikov zdržal dlje?

Koliko denarja potrebujemo za gradnjo lastne hiše ali nakup stanovanja?
08. 07. 2022 17.08
Dvig cen energentov in prekinitev dobavnih poti dvigujeta tudi cene surovin in materialov. Posledično je gradnja hiš zato veliko dražja, prav tako v nebo rastejo cene vseh nepremičnin. Če je bila v 90. letih izgradnja hiše nekaj normalnega, je danes to s povprečno plačo, brez kredita ali celo z njim skorajda nemogoče. Če pogledamo ceno stanovanja v Ljubljani, ki je danes na kvadratni meter torej malo manj kot 3.400 evrov, bi bilo v 90. letih to okrog 400 do 500 evrov na kvadratni meter. Koliko bi torej potrebovali na bančnem računu, da bi lahko danes začeli graditi hišo, in za koliko se je le v enem letu povišala cena stanovanja v Ljubljani?

Bo nepremičninski davek povečal ponudbo na trgu nepremičnin in znižal cene?
04. 07. 2022 06.00
Večina evropskih držav ima nepremičninski davek, Slovenija sodi med izjeme – države, ki takšnega davka nimajo. Uvajamo ga že od leta 2006, ko smo imeli množični popis nepremičnin. Imamo pa nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča – vsaka od 212 občin sama določa, koliko moramo plačati, zneski pa so različni: v Kopru več kot en evro na kvadratni meter za stanovanje, v Krškem pol evra. Bi uvedba davka stabilizirala divjo rast cen nepremičnin? Primer: vrednost garsonjere v Celovških dvorih je danes trikrat višja kot ob nakupu.

Naval na hrvaške nepremičnine: največ zanimanja po novem med Čehi
27. 06. 2022 14.22
Na Hrvaški obali tujci zadnja leta niso le gostje. Vse več se jih namreč odloči, da bodo pri naših južnih sosedih nepremičnino tudi kupili. Samo v lanskem letu so tujci na Hrvaškem pokupili več kot 9500 nepremičnin, kar je 50 odstotna rast v primerjavi z letom 2020. Največ zanimanja v zadnjem času izkazujejo Čehi, Slovaki in Poljaki. Kje je povpraševanje največje in kdaj se investicija kupcem povrne?

Po več kot dveh letih v UKC Maribor znova obratuje heliport
20. 06. 2022 15.37
Po več kot dveh letih prekinitve v UKC Maribor znova obratuje heliport, ki je bil zaprt zaradi gradbenih del. V tem času so helikopterji nujne medicinske pomoči pristajali v vojašnici, ki je slaba dva kilometra oddaljena od kliničnega centra, bolnike pa so nato do bolnišnice prepeljali z reševalnim vozilom. Pot je bila zaradi tega daljša od 10 do 15 minut. Zdravniki urgentne službe so ponovnega obratovanja zelo veseli.

Majska inflacija v območju z evrom 8,1-odstotna, v EU 8,8-odstotna
17. 06. 2022 12.38
Inflacija v območju z evrom je maja dosegla 8,1 odstotka, kar je 0,7 odstotne točke več kot aprila, kaže druga ocena evropskega statističnega urada Eurostat. V EU se je inflacija z aprilskih 8,1 odstotka povzpela na 8,8 odstotka, je sporočil Eurostat. Slovenija je maja beležila enako inflacijo kot Nemčija in nekoliko višjo od povprečja v območju evra.

Čeprav cene drvijo v višave, Slovenci še kar gradimo
14. 06. 2022 19.43
Strma rast cen in pomanjkanje materialov je situacija, ki je v svet zarezala globalno. Sprva zaradi korone, zdaj svoje dodaja še vojna v Ukrajini. Ena izmed najbolj prizadetih panog pa – gradbeništvo. Kaj to pomeni za povprečnega človeka, družino, ki se je morda že spustila v gradnjo ali prenovo svojega doma, ali pa o tem še razmišlja? Je vredno počakati na stabilizacijo cen?

Na grajskem hribu v Gornji Radgoni našli prazgodovinski skelet
30. 05. 2022 12.13
Med gradnjo vodovoda v Gornji Radgoni so na grajskem hribu naleteli na okostje. Arheologinja Mojca Jančar je povedala, da gre za ostanke človeškega skeleta, za katerega domnevajo, da sodi v obdobje prazgodovine, morda celo v čas bronaste dobe.

Prebivalci Pekinga in Šanghaja znova svobodni
29. 05. 2022 18.06
V kitajski prestolnici Peking po več tednih zapore javnega življenja znova odpirajo nakupovalne centre in ostale javne kraje. Tudi oblasti v Šanghaju so v sporočilu za javnost napovedale odpravo nekaterih ukrepov proti širjenju novega koronavirusa do srede.

V Severni Koreji cepivo proti covidu imenovali nesmrtni napoj ljubezni
27. 05. 2022 08.53
Severna Koreja, ki jo je covid-19 močno prizadel, je končno začela s programom cepljenja – cepivo proti covidu-19 pa je označila za nesmrtni napoj ljubezni njihovega voditelja Kim Džong Una. A cepiva so za zdaj rezervirana samo za vojake, ki delajo na nacionalnih gradbenih projektih.

Slovenija ni enotna pri tem, kako upoštevati podražitve v gradbeništvu
24. 05. 2022 16.11
Upoštevanje višjih cen materialov in energentov, s katerimi se soočajo izvajalci gradbenih projektov, ni sistemsko urejeno. Nekateri javni naročniki, med njimi Dars kot eden večjih investitorjev, spremembe cen med projektom upoštevajo, nekateri ne, je pokazala razprava na današnjem posvetu o problematiki povišanja cen v gradbeništvu v Ljubljani.

Škoda po požaru na mariborskem vrtcu znaša okoli 800.000 evrov
15. 05. 2022 08.15
Požar na območju Vrtca Brezje v Mariboru, ki so ga gasili več ur, je povzročil za okoli 800.000 evrov škode. Zgorelo je tudi za okoli 30.000 evrov opreme, orodja in materiala podjetja, ki je izvajalo obnovitvena dela na objektu. Vzrok za požar je bila tehnična napaka na električnih vodnikih napeljave na ostrešju starega dela vrtca. Tuja krivda je za zdaj izključena. Med intervencijo se je lažje poškodoval en gasilec.

Edina ponudba za gradnjo novega ženskega zapora na Igu predraga
14. 05. 2022 17.36
Pri projektu gradnje nove stavbe ženskega zapora na Igu, ki bi skupaj s prenovo obstoječih prostorov v starem ižanskem gradu rešil prostorsko problematiko, se zapleta. Edina ponudba za izvedbo del je po ocenah ministrstva za pravosodje previsoka, zato naročila niso oddali. Projekt bi lahko zapletlo tudi arheološko najdišče na območju.

2TDK zavrnil edino ponudbo za železniške in predorske sisteme
28. 04. 2022 10.35
Podjetje 2TDK je kot nedopustno zavrnilo edino ponudbo, ki jo je prejelo na razpisu za železniške in predorske sisteme na drugem tiru med Divačo in Koprom. Vrednost javnega naročila je bila limitirana pri 142,2 milijona evrov, konzorcij podjetij z vodilno družbo SŽ gradbeno podjetje pa je oddal ponudbo v vrednosti 198,5 milijona evrov.

Vrtovec o Emoniki: Projekt bo v celoti zaključen do leta 2025
11. 04. 2022 09.55
Minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec je predstavil projekt gradnje Potniškega centra Ljubljana. Kot je napovedal, se bo izgradnja začela v naslednjih tednih, projekt pa bo v celoti zaključen do leta 2025. Na območju železniške in avtobusne postaje v Ljubljani ne bo zrasel le nov potniški center, temveč tudi novi poslovni prostori, nakupovalno središče, stanovanja in hotel. "Naš glavni cilj je pomembno prispevati k dobremu počutju ljudi, ki živijo, delajo, nakupujejo in se sproščajo v Emoniki, hkrati pa poskrbeti, da bo projekt okoljsko odgovoren in trajnosten," je dejal predsednik uprave OTP banke Sándor Csány.

Požar v stolpnici Grenfell: slaba komunikacija in upravljanje ter napačne politike
10. 04. 2022 13.03
Kaj je botrovalo hudemu požaru v stolpnici Grenfell iz leta 2017, v katerem je življenje izgubilo 72 oseb? Preiskava je razkrila več težav, ki so pripeljale do tragičnega dogodka. Med njimi so bile predvsem slaba komunikacija, slabo upravljanje in tudi napačne politike v vladnem oddelku, ki je odgovoren za požarno varnost. Oblast je bila namreč večkrat opozorjena na slabo požarno varnost v državi, vendar pa potrebnih priporočil oz. ukrepov niso sprejeli.

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51
Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Med poukom angleščine na učence padel omet, od ponedeljka šolanje na daljavo
08. 04. 2022 14.49
V dogodku na Osnovni šoli Miška Kranjca v Ljubljani je bilo poškodovanih pet učenk, na katere je padel kos ometa. Policisti še zbirajo obvestila o vseh okoliščinah dogodka. Obveščen je bil tudi pristojni gradbeni inšpektorat. Nesreča se je zgodila v starem delu šole, kjer v zadnjih letih ni bilo gradbenih posegov, so potrdili na ljubljanski mestni občini. Učenci od 5. do 9. razreda se bodo od ponedeljka šolali na daljavo, mlajši učenci pa se bodo še naprej šolali v novem prizidku.