gradbenih

'Če bomo zbrali dovolj denarja, bomo z gradnjo koče končali naslednje leto'

03. 07. 2021 17.25

Frischaufov dom na Okrešlju, ki je novembra 2019 zgorel zaradi napake na električni napeljavi, so na novo začeli graditi lansko jesen. Ker je bila letošnja zima radodarna s snegom, delavci malce zaostajajo z delom. Načrtovali so, da bo koča pod streho konec junija, zdaj vse kaže na začetek avgusta. V teh dneh na Okrešlju pričakujejo Slovensko vojsko, ki jim bo s helikopterjem pripeljala material za postavitev lesenega dela novega doma. Za zasilno oskrbo planincev pa je že odprta začasna brunarica.

Porast drznih tatvin, žrtve pa večinoma nevedni starejši

24. 06. 2021 12.17

Kljub številnim opozorilom se še vedno dogaja, da starejše osebe postanejo žrtve drznih storilcev, ki jih pred domačo hišo zamotijo s pogovorom, nato pa jih njihovi pajdaši okradejo. Policisti zato ponovno svetujejo previdnost, vse, ki poznajo starejšo osebo, ki živi sama, pa prosijo, da naj se z njo pogovorijo in ji pojasnijo, kako delujejo prevaranti.

Vpeljava obveznega predmeta računalništva, pa tudi e-gradbenih dovoljenj in izkaznic

22. 06. 2021 11.42

Strateški svet za digitalizacijo je predstavil prvi paket ukrepov digitalizacije, ki ga je vlada potrdila na seji prejšnji teden. "Gre za 40 rešitev za četrto desetletje slovenske države, ki bo nedvomno digitalno," je poudaril prvi mož sveta Mark Boris Andrijanič. Med drugim so predlagali e-gradbeno dovoljenje in e-osebno izkaznico, pa tudi vpeljavo obveznega predmeta računalništva in informatike v srednje in osnovne šole.

Umrl je Ivan Zidar

13. 06. 2021 13.18

Poslovil se je nekoč eden najvidnejših in najvplivnejših slovenskih gospodarstvenikov – Ivan Zidar. Star je bil 82 let. Javnosti je bil znan predvsem kot direktor gradbenega giganta SCT, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja gradil velike projekte tako doma kot v tujini, družba je takrat imela okoli 11.000 delavcev, v samostojni državi pa je preporod doživela z začetkom izgradnje slovenskega avtocestnega križa, kjer je bila vodilni izvajalec. Zadnja Zidarjeva leta so bila nato zaznamovana z aferami in sodnimi postopki.

Več kot 400 opeharjenih delavcev: Furs je kršitelje Policiji prijavil leta 2017

09. 06. 2021 13.18

Kar 423 delavcev, zaposlenih v gradbeništvu, je bilo od leta 2011 do 2019 med žrtvami treh slovenskih državljanov, ki zanje niso izplačevali plač in prispevkov za socialno varnost. Kako je kaj takega mogoče (sploh za tako dolgo časovno obdobje), nam na Fursu niso odgovorili, saj da gre za davčno tajnost. "Zaradi interesa preiskave" je z informacijami skopa tudi Policija. So nam pa na Fursu povedali, da so bile pri obravnavnih zavezancih ugotovljene številne nepravilnosti: od prezaposlovanja zaposlenih v verigi podjetij in neoddajanja REK-obrazcev do izplačevanja plač delavcem s strani slamnatih podjetij in gotovinskih izplačil. Glavno vlogo v tej zgodbi naj bi po neuradnih informacijah imelo ljubljansko podjetje Gomiva.

V nedeljo 57 novih okužb, Logarjeva: Situacija se delno umirja

07. 06. 2021 09.47

V nedeljo smo v Sloveniji opravili 1329 PCR-testov, potrdili pa "le" 57 novih okužb z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako 4,3-odstoten. Hospitalizirani so 203 covidni bolniki, od tega jih 51 potrebuje intenzivno terapijo. Umrli sta dve osebi s covidom-19. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov znaša 242. "Slovenija izpolnjuje lastne kriterije za prehod v zeleno fazo, vsekakor pa to ne velja za evropske kriterije, po katerih smo še vedno v rdeči fazi," je na novinarski konferenci dejala vodja strokovne skupine za covid-19 Mateja Logar.

Rahljanje omejitev: ponudniki nastanitev lahko sprejmejo več gostov

07. 06. 2021 06.14

Z današnjim dnem se sproščajo nekateri ukrepi na področju izvajanja dimnikarskih storitev, gradbenih del in kongresne dejavnosti. Vlada je zrahljala tudi omejitve pri ponujanju nastanitev in pri predpisanem zagotavljanju prostora na stranko v trgovskih centrih.

Zaželena potrdila PCT: po gneči na upravnih enotah na voljo dodatna prijavna mesta

03. 06. 2021 08.27

Kot sta izpostavila minister za zdravje Janez Poklukar in minister za javno upravo Boštjan Koritnik, bo podlaga za pridobitev PCT-potrdila, kmalu pa tudi za evropsko zeleno potrdilo, ki bo omogočalo potovanja, digitalna identiteta. Državljane zato pozivata, da to pridobijo, zato pa morajo fizično obiskati prijavno mesto. In ker želi vlada v čim širšem obsegu preiti na digitalno izdajo covidnih potrdil, širi nabor teh prijavnih mest. Poleg upravnih enot bodo to še cepilna mesta, centri za socialno delo, finančni uradi FURS in na lokaciji Ministrstva za pravosodje, so povedali na vladni novinarski konferenci.

Odslej na kulturnih in športnih prireditvah 75-odstotna zasedenost sedišč

03. 06. 2021 13.34

Vlada je na seji sprejela spremembe odloka za omejevanje športnih dejavnosti za zajezitev epidemije in povečala dovoljeno kapaciteto sedišč na športnih tekmovanjih z dosedanjih 50 na 75 odstotkov, so sporočili po seji vlade. Povečali so tudi dovoljeno zasedenost zmogljivosti fiksnih sedišč na javnih kulturnih prireditvah do 75 odstotkov.

Za vstop v Slovenijo dovolj že hitri test. Hoteli, savne in bazeni bodo lahko bolj polni

02. 06. 2021 06.36

Vlada se je sestala na redni seji. Za vstop v Slovenijo ne bo več potreben negativen PCR-test, ampak bo zadostoval že hitri test. Večje nastanitvene kapacitete bodo lahko 75-odstotno zasedene, kar velja tudi za bazene, savne in masažne centre. Slovenija sicer že nekaj časa izpolnjuje pogoje za prehod v zeleno fazo sproščanja ukrepov.

Na desnem bregu Save raj za sprehajalce, na levem črna odlagališča

25. 05. 2021 06.00

Podjetnik, ki bo v naravo odložil gradbene odpadke, lahko dobi od 10.000 do 30.000 evrov kazni, seveda, če ga inšpektorji dobijo pri umazanem delu. Takšno kazen tvega kljub temu, da bi ga odvoz na ustrezen obrat za predelavo odpadkov stal nekaj sto evrov. So okoljski inšpektorji res brezzobi tigri, ki kršitelje le redko izsledijo, ali so slednji tako pogoltni za svoj dobiček, da so pripravljeni nevarne odpadke odvreči na območje vodnega zajetja? Medtem ko postajajo rečna obrežja rekreacijska območja, pa so zgolj nekaj metrov stran legla divjih odlagališč.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši

25. 05. 2021 06.00

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Cene v gradbeništvu skočile v nebo: jeklo dražje tudi za 70 odstotkov

19. 05. 2021 18.54

Če opažate, da morate za obisk trgovine ali nakup novega avtomobila odšteti precej več denarja kot v preteklem letu, niste edini. Z enakimi težavami se soočajo tudi številna podjetja, tako pri nas kot tudi v tujini. Ena od panog, ki jo podražitve najbolj pestijo, je gradbeništvo. Cene materialov in surovin se dvigajo v nebo, daljšajo se dobavni roki, pri gradbenih delih je vse več zamud. Posledično so višje že tako visoke cene denimo nepremičnin. Zakaj take podražitve in kaj lahko pričakujemo v prihodnosti?

Zaradi poškodovanega plinovoda na Bledu evakuirali 45 ljudi

19. 05. 2021 09.20

Pri izvajanju gradbenih del z delovnim strojem v eni od ulic na Bledu je bil poškodovan plinovod, zaradi česar je stekla evakuacija okoliških prebivalcev. V roku ene ure je nevarnost minila, ljudje so se lahko vrnili domov. Poškodovan ni bil nihče, tudi škoda na objektih ni nastala.

Salonit Anhovo ob 100. obletnici delovanja: v naslednjih desetletjih cementarno čaka zeleni prehod

05. 05. 2021 12.45

V cementarni Salonit Anhovo letos praznujejo 100. obletnico delovanja. S proizvodnjo do milijon ton cementnega veziva letno oskrbujejo več kot 300 poslovnih kupcev doma in v tujini. Stalno vlagajo v raziskave in razvoj, saj je beton na cementni osnovi strateški material sedanjosti in prihodnosti. Na današnji novinarski konferenci je uprava družbe predstavila gospodarske, družbene in okoljske temelje svojega delovanja ter razvojne načrte za zeleni prehod cementarne na poti v brezogljičnost.

V Umagu kazensko ovadili Lea Šešerka zaradi poskusa odtujitve državnega premoženja

13. 05. 2021 13.00

Mestna uprava Umaga je kazensko ovadila dva hrvaška državljana ter nekdanjega slovenskega politika in okoljevarstvenika Lea Šešerka zaradi domnevnega poskusa odtujitve premoženja Hrvaške in mesta Umag na podlagi ponarejene dokumentacije. Šešerko naj bi poskusil postati lastnik vredne nepremičnine v Savudriji s ponarejeno dokumentacijo.

Humanitarna organizacija obtožena zlorab otrok v Afriki in Aziji

07. 05. 2021 10.07

Mednarodna humanitarna organizacija SOS Otroške vasi, ki deluje praktično po vsem svetu, se je znašla sredi obtožb zlorab otrok v okoli 20 državah v Afriki in Aziji. Šlo naj bi tudi za zlorabo finančnih sredstev. Krovna organizacija je že napovedala brezkompromisno preiskavo, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.

Drugi tir na ustavno sodišče. Očitajo mu nezakonitost in nesmiselnost

05. 05. 2021 19.57

Skupina posameznikov, ki so združeni v neformalni skupini 2TiRailway, zahteva takojšnjo ustavitev projekta gradnje drugega tira železniške proge Divača–Koper. Pobudo in zahtevo za absolutno prednostno presojo ustavnosti in zakonitosti investicije je skupina že poslala na ustavno sodišče. Projektu očitajo nezakonitost in pravijo, da gre za nedopustna ravnanja, opustitev dolžnih ravnanj, nestrokovnost, zastarelost in nesmiselnost.

Simbolično stekla dela v sklopu največjega infrastrukturnega projekta v državi

05. 05. 2021 08.39

Na gradbišču v Dekanih pri Kopru so podpisali še pogodbo za glavna dela v sklopu projekta drugi tir med Divačo in Črnim Kalom, s tem pa obeležili tudi simboličen začetek glavnih gradbenih del. Dela na omenjenem odseku bo za 403,6 milijona evrov izvedel Kolektor CPG v sodelovanju s turškima podjetjema Yapi Merkezi in Özaltin.

V zrušenju nadvoza v mehiški prestolnici najmanj 23 mrtvih

04. 05. 2021 08.31

V mestu Ciudad de Mexico se je delno zrušil nadvoz mestnega vlaka. Po zadnjih podatkih je umrlo najmanj 23 oseb - med njimi tudi otroci, več deset je ranjenih. Vzrok nesreče še preiskujejo, a lokalni mediji poročajo o pomislekih glede gradbenih standardov in morebitne korupcije, ki so se pojavili že ob odprtju linije.

Kaj vse prinaša predlog novega gradbenega zakona?

28. 04. 2021 16.38

V vladni obravnavi je novi gradbeni zakon, ki prinaša kar nekaj novosti. Inšpektor bo denimo pred odstranitvijo nelegalnega objekta, ki je nekomu dom, na podlagi odločitve sodišča odstranitev odložil za pet let. Predvidena je uvedba pojma manjša rekonstrukcija, za ta dela pa ne bo potrebno gradbeno dovoljenje. Pogoj za izdajo slednjega sicer ne bo več plačilo komunalnega prispevka. Gradbeno dovoljenje pa bo znova treba pridobiti v primeru rušenja objektov, ki se dotikajo sosednjih. Pridobivanje uporabnega dovoljenja za enostanovanjske hiše naj bi bilo medtem lažje in cenejše. Možna pa naj bi bila tudi legalizacija samo posameznih delov objekta, izhaja iz predloga.

V ljubljanski Šiški kmalu začetek gradnje najvišjih stanovanjskih stavb v Sloveniji

27. 04. 2021 13.33

Družba Spektra Invest v lasti poslovneža Izeta Rastoderja in črnogorske družbe Zetagradnje namerava v ljubljanski Šiški ob soseski Celovški dvori do konca maja začeti gradnjo dveh 21-nadstropnih stanovanjskih stolpnic z 208 stanovanji. 85-metrska objekta, ki naj bi bila dokončana do poletja 2023, bosta najvišji stanovanjski stavbi v državi.

Sonce na Obalo privabilo množico: gostinci in hotelirji pozdravljajo odprtje regij

24. 04. 2021 20.13

V petek je padla prepoved prehajanja med regijami, zato so gostinci po vsej državi lahko odprli terase lokalov. Sonce in temperature okoli 20 stopinj so na Obalo privabile goste z vseh koncev države. Že dopoldne je na avtocesti nastala več kot 20 kilometrov dolga kolona. In ne samo na cestah, z gnečo je bil dan zaznamovan tudi pred restavracijami in na promenadah slovenske Obale. V Portorožu je bilo treba na kepico sladoleda čakati tudi do pol ure, najti prosto parkirno mesto pa je bila misija nemogoče.

Pečečnik od projekta Bežigrajski športni park ne odstopa

21. 04. 2021 11.59

Ministrstvo za okolje in prostor je konec marca družbi Bežigrajski športni park zavrnilo izdajo gradbenega dovoljenja za projekt na območju Plečnikovega stadiona. Prvi mož BŠP Joc Pečečnik je povedal, da tega po 14-letni kalvariji prenove stadiona niso pričakovali, zato bodo vložili kazenske ovadbe in tožbe, "od projekta pa ne odstopa".

Na mestu, kjer bo na Gvamu stala nova ameriška vojaška baza, našli starodavno grobišče

18. 04. 2021 14.30

Na Gvamu so na lokaciji, kjer je predvidena gradnja novega ameriškega vojaškega oporišča, našli starodavne človeške ostanke. Zdaj bodo tam potekale dodatne raziskave terena. Strokovnjaki predvidevajo, da gre za sledi prazgodovinske vasice.

GSZ: Padec števila brezposelnih manjše pozitivno presenečenje

17. 04. 2021 08.34

Število brezposelnih se je po neuradnih podatkih zavoda za zaposlovanje sredi aprila znižalo pod 81.000. Glede na ustavitev javnega življenja v prvi polovici aprila je to za analitike GZS manjše pozitivno presenečenje. Prodaja se je konec marca in v začetku aprila povečala za tri odstotke, kar povezujejo z napovedjo zaprtja.

Macron: Notredamska katedrala bo obnovljena do leta 2024

15. 04. 2021 16.58

Francoski predsednik Emmanuel Macron je ob drugi obletnici požara v katedrali Notre Dame za francoski časopis Le Parisien zagotovil, da bo obnova potekala po načrtih in bo izvedena do leta 2024, ko bo Pariz gostil poletne olimpijske igre.

'Zbogom, ti samotna velika hiša, mrtvašnica živih, zavetišče umirajočih'

05. 04. 2021 19.45

Nekdanja tovarna sladkorja oziroma "Cukrarna" v Ljubljani bo kmalu zaživela svoje novo poglavje. Po desetletjih propadanja se bodo namreč dela na 200 let starem objektu predvidoma zaključila že v začetku maja. Če ne bo zapletov s pandemijo, pa nameravajo prve dogodke v novi Galeriji Cukrarna organizirati že konec septembra.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji

01. 04. 2021 08.26

Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.

Vrtovec: 'Izgradnja drugega tira bo omogočila rast in razvoj Luke Koper'

31. 03. 2021 15.04

Podjetje Kolektor CPG je z družbo 2TDK podpisalo pogodbo za glavna gradbena dela na drugem tiru. Ob podpisu so v konzorciju izvajalcev, ki ga poleg Kolektorja sestavljata še dva turška partnerja, tudi uradno potrdili namero izgradnje enega odseka trenutno največjega in najzahtevnejšega infrastrukturnega projekta pri nas, ki je vreden več kot 224 milijonov evrov. Ob tem so poudarili tudi pomen projekta za slovensko gospodarstvo in gradbeništvo.