gradbenih

Premoženje hrvaškega gradbenega ministra vredno skoraj 10 milijonov evrov
08. 04. 2022 17.15
Hrvaško zadnje dni razburja razkritje premoženjskega stanja hrvaškega gradbenega ministra Ivana Paladine. V lasti ima skoraj 60 milijonov kun (osem milijonov evrov) vredno premoženje, vključno z več nepremičninami v Zagrebu, zaslužil pa je tudi z obveznicami podjetja IGH, v katerem je bil prej direktor, poročajo hrvaški mediji.

Policija: gradbiščne ceste na območju gradnje drugega tira smrtno nevarne
08. 04. 2022 15.27
Na Primorskem se na različnih lokacijah izvajajo velika gradbena dela, povezana z gradnjo drugega tira. Izvajalec je zato zgradil preko 20 kilometrov novih cest. Gre za gradbiščne dovozne ceste, ki so namenjene izključno tovornim vozilom in drugim gradbenim strojem, nekatere od njih pa dovoljujejo dostop lokalnim prebivalcem, so sporočili iz PU Koper.

Vlada z dodatnimi sredstvi za fotovoltaične elektrarne, toplotne črpalke ...
07. 04. 2022 17.56
Vlada je na seji zagotovila dodatna sredstva skladu za podnebne spremembe. S tem bo mogoče ponovno objaviti nekatere razpise za naložbe v energetsko učinkovitost, ki so bili zaradi porabe sredstev že zaprti, je povedal minister za okolje in prostor Andrej Vizjak.

Odlagališče radioaktivnih odpadkov v Krškem – še en preplačan infrastrukturni projekt?
05. 04. 2022 18.56
Krški občinski svetniki so na izredni seji želeli pojasnila odgovornih glede gradnje odlagališča radioaktivnih odpadkov. Bomo davkoplačevalci močno preplačali še en infrastrukturni projekt? Gradnja odlagališča za nizko in srednje radiokativne odpadke v Krškem je iz ocenjenih 43 poskočila na kar 148 milijonov. Ponudbo je namreč oddal zgolj en izvajalec – konzorcij podjetij družbe Riko, Kolektor CPG in CGP. Minister Andrej Vizjak je zagotovil, da delajo vse, da bo zgrajeno čim prej in po sprejemljivi ceni. A že zdaj je po njegovem jasno, da ne bo zgrajeno pravočasno, za kar naj bi bilo krivo prejšnje vodstvo ARAO.

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?
04. 04. 2022 20.47
Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Komisija zavrnila zahtevka za revizijo javnega naročila na drugem tiru
24. 03. 2022 11.20
Državna revizijska komisija je zavrnila dva zahtevka družbe GH Holding za revizijo postopka oddaje javnega naročila za železniške in predorske sisteme na drugem tiru Divača-Koper. Vlagatelj je zahtevka vložil zoper določbe dokumentacije, povezane z oddajo javnega naročila, češ da je oblikovano tako, da je v prid le izbranim izvajalcem. Komisija je presodila, da ni izkazal zatrjevanih naročnikovih kršitev.

Direktorsko mesto za desno roko ministra Vizjaka
23. 03. 2022 21.02
Mesec dni pred volitvami se direktorska služba očitno obeta še tretji vodji kabineta ministra Vizjaka. Že prihodnji teden naj bi se na vrh Agencije za radioaktivne odpadke zavihtela Petra Grajžl, desna roka ministra Vizjaka, ki izkušenj na tem področju nima. Vlada je sicer šele nedavno pristojnosti za nadzor nad poslovanjem agencije prenesla na okoljsko ministrstvo, v ozadju pa naj bi bila predvsem želja po obvladovanju megalomanskega, na približno 200 milijonov evrov ocenjenega infrastrukturnega projekta gradnje odlagališča nizko- in srednjeradioaktivnih odpadkov.

BDP lani okreval za 8,1 odstotka
28. 02. 2022 10.40
Slovenski BDP se je lani realno okrepil za 8,1 odstotka, potem ko se je po izbruhu epidemije covida-19 in delnem zaprtju javnega življenja v letu 2020 zmanjšal za 4,2 odstotka, je objavil statistični urad. Za 8,1 odstotka je gospodarska dejavnost okrevala tudi po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v EU.

10 milijard evrov vreden plinovod kot sredstvo pritiska na Rusijo
22. 02. 2022 13.48
Zahod je sklenil, da bo Ruse zaradi potez v Ukrajini po prstih udaril tudi s sankcijami, med drugim z ustavitvijo projekta Severni tok 2. Gre za 1230 kilometrov dolg in okoli 10 milijard evrov vreden plinovod, preko katerega se bo Evropa oskrbovala z ruskim zemeljskim plinom. Trasa pod morjem prečka pet držav: poleg Rusije kot vstopne točke in Nemčije kot izstopne točke še Finsko, Švedsko in Dansko. Po obeh ceveh naj bi letno steklo 55 milijard kubičnih metrov plina. Plinovod bo tako podvojil količino ruskega zemeljskega plina, ki v Nemčijo priteče prek Baltskega morja. Putin zatrjuje, da Rusija kljub napetostim dobav plina ne bo prekinila.

Januarja ob rasti cen energentov in hrane okrepljena inflacija
15. 02. 2022 15.26
Kot ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj, se je inflacija januarja ob hitri rasti cen energentov, hrane in storitev precej okrepila. Še naprej se krepijo tudi cene industrijskih proizvodov slovenskih proizvajalcev.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Lesna industrija je bila paradni konj na trgu bivše Jugoslavije
11. 02. 2022 06.01
V času Jugoslavije je bil les 'paradni konj', Slovenija pa znana po uspešnih podjetjih na področju predelave lesa. Zaradi izgube trga, slabega prilagajanja spremembam in privatizacije so ta podjetja propadla. Sledilo je več kot desetletno obdobje zatona lesnopredelovalne industrije v Sloveniji. V podjetjih iz tistega časa pravijo, da je država pozabila nanje. Kakšno je stanje danes? Se lesna industrija pobira?

Na železniški postaji Pragersko našli sumljiv predmet
10. 02. 2022 11.18
Iz Krajevne skupnosti Pragersko - Gaj so sporočili, da so pri izvajanju projekta Rekonstrukcija železniške postaje Pragersko našli bombo. Na Upravi RS za zaščito in reševanje pa so po pregledu ugotovili, da ne gre za najdbo neeksplodiranega ubojnega sredstva.

Več sto novih stanovanj del sodobne in trajnostne Ljubljane
09. 02. 2022 13.08
Mestna podoba Ljubljane se bo v prihodnjih nekaj letih z novimi in velikimi gradbenimi projekti spremenila. Nepremičninsko in gradbeno podjetje Corwin je skupaj z družbo Hartenberg iz Prage, ki se ukvarja z naložbami v srednji Evropi, investiralo v dve veliki zemljišči na izjemnih lokacijah v središču Ljubljane. Skupno bo mestu na voljo več sto novih stanovanj ter novi trgovski in pisarniški prostori.

70.000 kubikov betona: Gradnja mostu na Pelješac je končana
29. 01. 2022 08.30
Po natanko 1277 dneh se je sredi tedna končala gradnja mostu na Pelješac, zdaj poteka še tehnični pregled. Cesto, ki povezuje most in Jadransko magistralo, bodo za promet odprli to poletje, dela na drugih povezovalnih cestah pa bodo končana predvidoma do konca leta 2022, so sporočili iz družbe Hrvatske autoceste.

Pozor! Nevarna plesen je na pohodu! Uničite jo, brž ko jo opazite
25. 01. 2022 00.15
Vlaga v zraku ustvarja odlične pogoje za razvoj plesni.

Ura na Rotovžu znova bije
16. 01. 2022 14.27
Ura na stolpu 507 let stare Mestne hiše Rotovž znova bije. Kot so sporočili z Mestne občine Maribor, so uri povrnili njen zgodovinski značaj in ji namestili nov mehanizem. Obnova je stala približno 30.000 evrov.

Bombo v Mariboru bodo odstranili v nedeljo, predvidena je tudi evakuacija prebivalcev
12. 01. 2022 10.09
Med deli na gradbišču na Prevorškovi ulici v Mariboru so v torek popoldne našli neeksplodirano letalsko bombo iz druge svetovne vojne, težko 250 kilogramov. Policisti so kraj najdbe zavarovali, pripadniki državne enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in civilne zaščite pa bodo bombo poskušali nevtralizirati in odstraniti. Intervencija bo potekala v nedeljo, ko se bo izvedla tudi evakuacija prebivalcev znotraj 300-metrskega pasu. Še nekoliko širše, znotraj 600-metrskega pasu, pa bo veljala omejitev gibanja, so sporočili iz civilne zaščite.

Vlada sprejela predlog za prepoved frackinga
12. 01. 2022 08.39
Vlada je na dopisni seji sprejela predlog novele Zakona o rudarstvu, ki predvideva tudi prepoved obsežnega hidravličnega lomljenja, t. i. franckinga. Toda pri Levici so opozorili, da je vlada prepovedala le obsežni fracking, dovoljuje pa manj obsežnega in tako je znova podprla britansko korporacijo Ascent Resources za pridobivanje plina v Petišovcih, saj da gre tam za manjši poseg v okolje. Predlog zakona med drugim prinaša tudi jasnejšo ureditev nekaterih vprašanj v zvezi z ugasnitvijo rudarskih pravic, pa tudi ureditev pridobivanja mineralnih surovin ob izvajanju gradbenih del in opredelitev posebnosti pri izvedbi državnih projektov.

Zabetoniran viadukt, ki bo povezal najdaljša predora na trasi drugega tira
22. 12. 2021 15.28
Konzorcij družb MarkoMark Nival, Nival invest in Ekorel je zaključil betoniranje viadukta Glinščica pri projektu drugi tir. Kot so sporočili iz družbe 2TDK, je viadukt dolg 215 metrov in zaradi varovanja narave izveden kot zaprta škatlasta konstrukcija. Pri njegovi gradnji so skupaj porabili približno 10.000 kubičnih metrov betona.

'Z gradbenim zakonom se odpovedujemo arhitekturni stroki'
07. 12. 2021 12.49
Pred sprejetjem novega gradbenega zakona so poslance k razmisleku ponovno pozvali v Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije, saj se po njihovem mnenju z zakonom kot družba dolgoročno odpovedujemo arhitekturni stroki. Pooblaščeni inženirji in Inženirska zbornica Slovenije pa, nasprotno, predlog zakona pozdravljajo. :

Rekordno trgovanje s čistim zrakom
30. 11. 2021 06.00
V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

Bo kmalu na prostosti tudi Darko Šarić, šef mednarodne kriminalne združbe?
27. 11. 2021 07.00
Dragan Tošić je bil domnevni vodja slovenskega dela mednarodne kriminalne združbe, ki jo je organiziral Darko Šarić. Sojenje Šariću na beograjskih sodiščih se vleče že 10 let. Zaradi trgovanja s kokainom je bil obsojen na 15 let zapora, a je sodbo zaradi proceduralne napake vrhovno sodišče junija razveljavilo in primer znova vrnilo v odločanje. Konec novembra naj bi se postopek na beograjskem sodišču zaključil, a pričakovati je, da mu bodo kazen znižali. Bo torej tudi on kmalu odkorakal na prostost?

Simoniti zavrnili očitke, Samobor: Večina ministrov se vsaj formalno trudi spoštovati svoj resor
25. 11. 2021 07.15
Minister za kulturo Vasko Simoniti je v povezavi z odstopom Igorja Samoborja z mesta ravnatelja SNG Drama Ljubljana dejal, da do njega nima osebnih zamer. Prav tako je zagotovil, da se bo postopek obnove zgradbe nadaljeval. Za obnovo bi po novem osnutku programa za kulturo namenili 21 milijonov evrov, polovico manj, kot je bilo predvideno sprva. Samobor je ob odstopu ministrstvu očital, da zavlačuje z obnovo, ministru pa, da je njegov odklonilen odnos do problema zasebne narave. Samobor v odgovoru ministru Simonitiju očital pomanjkanje argumentacije. Ministrovo namigovanje, da naj bi odstopil zaradi revizije, je medtem označil za "smešno in populistično".

'Delovanje v kulturi ni nemogoče le v nevarnih stavbah, pač pa tudi med nevarnimi ljudmi'
23. 11. 2021 19.21
Ravnatelj ljubljanske Drame Igor Samobor je protestno in nepreklicno odstopil. Za to potezo se je odločil, ker je ministrstvo za kulturo z Vaskom Simonitijem na čelu prekinilo financiranje prenove Drame. Da je zgradba popolnoma dotrajana, opozarjajo tudi igralci, ministrstvo pa prenovo prelaga na nedoločno prihodnost. Na Samoborjeve prošnje za sestanek niso niti odgovarjali. Ministra smo prosili za odziv, a tudi mi smo ostali brez odgovora. Da delovanje v kulturi ni nemogoče le v nevarnih stavbah, pač pa tudi med nevarnimi ljudmi, pa ob tem opozarjajo v Aktivu delavcev.

Gradite, prenavljate? Na mojstre je treba čakati tudi več mesecev dlje
20. 11. 2021 14.55
Vse, ki v tem času gradijo ali prenavljajo, ne skrbi le naraščanje cen gradbenih materialov in njihovo pomanjkanje, ki je posledica motenj v dobavni verigi, temveč tudi veliko povpraševanje. Težave so tudi s čakalnimi dobami pri mojstrih, saj je na katerega izmed njih zdaj treba čakati tudi po nekaj mesecev dlje, kot je bilo to običajno.

Po 90 letih prenova male hidroelektrarne na Hublju
17. 11. 2021 16.50
Družba Soške elektrarne je začela prenavljati malo hidroelektrarno na reki Hubelj v Ajdovščini. Prenovo je najbolj potreboval glavni cevovod, ki je bil poškodovan zaradi nenehnega drsenja terena, del od 4,4 milijona evrov vredne investicije pa bo namenjen tudi prenovi same strojnice v hidroelektrarni.

Cene stanovanjskih nepremičnin občutno poskočile
17. 11. 2021 11.38
V prvi polovici letošnjega leta je bilo število sklenjenih kupoprodajnih poslov na slovenskem nepremičninskem trgu malenkost manjše kot v drugi polovici lanskega leta oziroma v prvi polovici leta 2019. Cene stanovanjskih nepremičnin pa so občutno poskočile.

Vrednost gradbenih del septembra višja
15. 11. 2021 12.55
Vrednost gradbenih del v septembru je bila za 8,5 odstotka višja kot avgusta in za 0,7 odstotka višja kot septembra lani. Slovenija tako že drugi mesec zapored beleži rast vrednosti teh del, a statistiki poudarjajo, da sta bili višji le vrednosti del na inženirskih objektih in specializiranih del, ne pa tudi vrednost del, opravljenih na stavbah.

Ministrstvo razveljavilo gradbeno dovoljenje za šest metrov kanala C0
09. 11. 2021 15.28
Ministrstvo za okolje in prostor je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del povezovalnega kanala C0 v Ljubljani na Ježici, saj bi morala biti prej izvedena presoja vplivov na okolje in pridobljeno okoljevarstveno soglasje. Ljubljanski župan Zoran Janković je potezo označil za zgrešeno. Ker ugovor ni mogoč, je občina vložila tožbo, je dejal.