kitajska

EU in Kitajska za še boljše sodelovanje

05. 09. 2001 00.00

Najpomembnejši zaključek četrtega evropsko-kitajskega vrha je, da bosta Evropska unija in Kitajska okrepili sodelovanje na vseh ključnih področjih. Glede človekovih pravic pa strani še nista uspeli zbližati stališč.

Incotel prihaja na trg

03. 09. 2001 00.00

Družba za globalne komunikacije Incotel bo svoje storitve mednarodne internetne telefonije poslovnim in fizičnim uporabnikom na trgu ponudila 20. septembra.

Kitajska za dialog o raketnem ščitu

04. 09. 2001 00.00

Kitajske oblasti so sporočile, da so pripravljene z ZDA vzpostaviti "resen" dialog o ameriškem projektu protiraketnega ščita, so sporočili na tiskovni konferenci.

Odstopila južnokorejska vlada

04. 09. 2001 00.00

Južnokorejski parlament je včeraj izglasoval nezaupnico ministru, pristojnemu za proces približevanja s Severno Korejo, danes pa je odstopila celotna južnokorejska vlada.

Številne žrtve poplav

30. 08. 2001 00.00

V poplavah na Kitajskem in v Vietnamu je v zadnjih nekaj dneh življenje izgubilo 38 oseb, več deset pa je bilo ranjenih.

Ukinitev embarga za ZRJ

29. 08. 2001 00.00

Ameriška vlada podpira odpravo embarga na trgovino z orožjem za ZR Jugoslavijo. Odpravo embarga podpirajo tudi Francija, Rusija in Kitajska.

Povračilni ukrepi izraelske vojske

24. 08. 2001 00.00

Izraelska vojska je z oklepnimi vozili, tanki in ob podpori helikopterjev vdrla v palestinsko četrt v mestu Hebron na Zahodnem bregu. Ponovno je šlo za povračilni ukrep.

S pomočjo študentov ubila bivšega moža

25. 08. 2001 00.00

Neka kitajska profesorica se je s pomočjo štirih študentov znebila bivšega moža. Študenti so obtoženi sodelovanja pri umoru.

VW žanje uspehe na Kitajskem

24. 08. 2001 00.00

Volkswagen je v prvi polovici leta za 18,6 odstotka izboljšal prodajo avtomobilov na kitajskem trgu. Samo v lanskem letu so Kitajci kupili 336.000 avtomobilov VW.

ZDA sporazuma ne bodo spoštovale

24. 08. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je potrdil, da bodo ZDA odstopile od sporazuma o protibalističnih raketah iz leta 1972, saj naj bi ta oviral varnost ZDA. Kitajska je tako razmišljanje obsodila.

ZDA in Kitajska o raketah

23. 08. 2001 00.00

Po mnenju Washingtona je kitajski izvoz raketne tehnologije eden glavnih zadržkov pri izboljšanju odnosov med državama.

Pande pred izumrtjem?

21. 08. 2001 00.00

Na Kitajskem poskušajo s pomočjo rezervatov zaščititi velike divje pande, ki jih je le še okoli tisoč.

Kitajski predsednik v Rusiji

15. 07. 2001 00.00

Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes prispel v Rusijo na štiridnevni obisk, na katerem naj bi podpisal novo kitajsko-rusko zvezo o obrambi interesov in povečanju trgovine. Jiang je prispel le dva dni po tem, ko je Mednarodni olimpijski komite v Moskvi izvolil Peking za prizorišče olimpijskih iger 2008. Po mnenju ruskega predsednika Vladimirja Putina gre za simboliko, da sta se tako pomembna dogodka zgodila le dva dni narazen. Zemina je sprejel namestnik ruskega premiera Ilja Klebanov. Do obiska pa je prišlo tudi le nekaj ur po tem, ko so ZDA objavile, da so uspešno sestrelile testni izstrelek, kar je nov korak v smeri izgraditve ameriškega protiraketnega ščita, ki mu ostro nasprotujeta tako Rusija kot Kitajska.

Kriza v ameriško-kitajskih odnosih

07. 07. 2001 00.00

Namestnik ameriškega državnega sekretarja Richard Armitage je dejal, da postopki Kitajske glede aretiranih ameriških profesorjev kitajskega rodu in imetnikov ameriške zelene karte, ki so obtoženi vohunjenja za Tajvan, škodijo mednarodnemu ugledu države, in izrazil prepričanje, da bo problem razrešen hitro in ugodno.

Kitajsko-japonski trgovinski spor

05. 07. 2001 00.00

Kitajska in Japonska v sredo v Pekingu nista uspeli razrešiti trgovinskega spora glede medsebojnega povečevanja carin, pač pa sta se zgolj dogovorili, da bosta s pogajanji nadaljevali. Obe strani sta se strinjali, da bi bilo potrebno s pogajanji nadaljevati kar najhitreje, ob tem pa sta še izrazili upanje, da se spor ne bo še bolj razvnel in škodoval sicer dobrim odnosom med državama.

Nerešen trgovinski spor

04. 07. 2001 00.00

Kitajska in Japonska danes v Pekingu nista uspeli razrešiti trgovinskega spora glede medsebojnega povečevanja carin, pač pa sta se zgolj dogovorili, da bosta s pogajanji nadaljevali, poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua. Obe strani sta se strinjali, da bi bilo potrebno s pogajanji nadaljevati kar najhitreje, ob tem pa sta še izrazili upanje, da se spor ne bo še bolj razvnel in škodoval sicer dobrim odnosom med državama.

Deli letala na poti domov

04. 07. 2001 00.00

Po treh mesecih od prisilnega pristanka ameriškega vohunskega letala na kitajskem otoku Hainan, se deli letala vračajo pod ameriški nadzor. Rusko transportno letalo jih je namreč v nedeljo nekaj že prepeljalo v letalsko bazo Kadena na japonskem otoku Okinava. Zadnji transportbo jutri. Vohunsko letalo EP-3E je bilo del skupine za elektronski nadzor na letališču Kadena. Hkrati je to zaključek razmeroma tesnobne epizode v ameriško-kitajskih odnosih.

Usmrtitev trgovcev z mamili

26. 06. 2001 00.00

Na Kitajskem so ob mednarodnem dnevu boja proti drogi usmrtili najmanj 43 ljudi zaradi prekupčevanja z mamili. Na stadionu v Kunmingu, prestolnici jugozahodne province Yunan, se je zbralo več tisoč ljudi, ki so bili priča usmrtitvi dvajsetih razprečevalcev mamil. Vladni uradniki so zažgali dve toni heroina, državna televizija pa je vse neposredno prenašala.

Ugoden žreb za slovenske rokometašice

20. 06. 2001 00.00

Na severu Italije so izžrebali skupine ženskega rokometnega svetovnega prvenstva, na katerem bo letos decembra nastopila tudi slovenska reprezentanca. Slovenija bo igrala v skupini D skupaj z Norveško, Italijo, Brazilijo, Urugvajem in Tunizijo.

Šanghajska organizacija proti ZDA

15. 06. 2001 00.00

Kitajska, Rusija in štiri srednjeazijske države - Kazahstan, Kirigistan, Tadžikistan in Uzbekistan - so danes v kitajskem Šanghaju podpisale sporazum o sodelovanju v boju proti terorizmu in islamskemu ekstremizmu na območju. Omenjene države so članice včeraj ustanovljene Šanghajske organizacije za sodelovanje, ki je nasledila t.i. šanghajsko skupino. Kitajski in ruski predsednik Jiang Zemin in Vladimir Putin sta predstavila skupni boj proti protiraketnemu ščitu, ki ga predlaga Washington.

Tajvan podpira OI v Pekingu

15. 06. 2001 00.00

Tajvan bo - presenetljivo - podprl kandidaturo Pekinga za pridobitev olimpijskih iger 2008. Športniki obeh držav se bodo udeležili maratona v desetih mestih in s promocijsko akcijo podprli kandidaturo kitajske prestolnice. Kitajska delegacija, med njimi je 11 športnikov, je že prispela na Tajvan, športniki pa se bodo skupaj odpravili na maraton v Hong Kong, ki se bo 30. junija končal v Pekingu.

Kitajsko-ruski vrh v Šanghaju

14. 06. 2001 00.00

Kitajska zagotavlja polno podporo Rusiji pri ohranjanju strateškega ravnotežja moči v svetu, je glavno sporočilo z današnjega srečanja med kitajskim predsednikom Jiang Zeminom in njegovim ruskim kolegom Vladimirjem Putinom v Šanghaju. Putin je ob tem ponovil odklonilno stališče Rusije do ameriških načrtov za izgradnjo protiraketnega ščita.

Odnosi Makedonije in Tajvana

13. 06. 2001 00.00

Tajvanu grozi, da bo izgubil ključno evropsko zaveznico, če bo Makedonija z njim zaradi normalizacije odnosov s Kitajsko pretrgala diplomatske vezi. Neki predstavnik makedonskega veleposlaništva v Taipeju je potrdil, da je predstavnik makedonske vlade Antonio Milošoski v izjavil, da želijo Makedonci prekiniti diplomatske stike s Tajvanom in jih vzpostaviti s Kitajsko, vendar pa naj o tem ne bi bila sprejeta še nobena odločitev. Predstavnica tajvanskega zunanjega ministrstva Katherine Chang je medtem dejala, da od makedonske vlade še niso prejeli nobene pisne izjave o tem vprašanju. Kot je še dodala, makedonska vlada po navedbah tajvanskih virov v Makedoniji v torek o zadevi ni dosegla nobenega dogovora.

AOL prodira na kitajski trg

13. 06. 2001 00.00

Eden največjih svetovnih ponudnikov dostopa do interneta American Online počasi prodira tudi na kitajski trg. Skupaj z največjim kitajskim proizvajalcem osebnih računalnikov Legend Holdings bo ustanovil podjetje s sedežem v Hongkongu, v katerega bo vsak od partnerjev vložil po 100 milijonov dolarjev. Podjetje, ki bo sicer v večinski, 51-odstotni lasti kitajske družbe, bo v začetku nudilo tehnološke in svetovalne storitve za internetni portal Legenda. Kitajska zakonodaja trenutno prepoveduje tuja vlaganja v podjetjih, ki se ukvarjajo z dostopom do interneta ali internetnimi vsebinami, kitajske oblasti pa so obljubile, da bodo po vstopu v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) odpravile omejitve. Vseeno pa bo tudi po včlanitvi Kitajske v WTO vlada obržala nadzor nad posli, povezanimi z internetom. AOL, ki je del koncerna AOL Time Warner, je priznal, da ravno negotovost glede zakonodajne ureditve tega področja otežuje načrtovanje poslovnih dejavnosti na kitajskem trgu.

Znanstveniki opominjajo Busha

06. 06. 2001 00.00

Člani Federacije ameriških znanstvenikov, Obrambnega sveta za naravne vire in Unije zaskrbljenih znanstvenikov so predsednika Georga Busha pred srečanjem z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom 16. junija v Sloveniji, pozvala, naj zmanjša ameriške zaloge jedrskega orožja na skupno 1000 bojnih konic. ZDA imajo glede na podatke omenjene skupine strokovnjakov trenutno 10.500 bojnih jedrskih konic, kar je po njihovem mnenju odločno preveč.

Kacin na Kitajskem

06. 06. 2001 00.00

Na Kitajskem se na povabilo zunanjepolitičnega odbora Vsekitajskega ljudskega kongresa mudi delegacija odbora DZ za zunanjo politiko pod vodstvom Jelka Kacina. Delegacijo je sprejel podpredsednik kongresa Jiang Chunyun, ki je dejal, da med državama ni odprtih vprašanj. Poudaril je, da je Slovenija v očeh Kitajske ena najuspešnejših držav v tranziciji. Slovenski delegaciji je predstavil nekatere značilnosti in probleme Kitajske - visoka rast BDP, zaostanek v razvoju zahodnih pokrajin, številčnost prebivalstva in prizadevanja za napredek na področju človekovih pravic. Jiang je poudaril, da je na področju človekovih pravic treba upoštevati posebnosti vsake države posebej. Vodja slovenske delegacije, predsednik odbora Jelko Kacin, je izrazil zadovoljstvo, da bo delegacija v okviru obiska na Kitajskem lahko obiskala tudi Tibet.

ZN o ukinitvi sankcij proti Iraku

05. 06. 2001 00.00

Varnostni svet Združenih narodov naj bi do konca meseca prevetril sankcije proti Iraku. Če bo mogoče, upajo celo na popolno ukinitev sankcij. Sankcije je mednarodna skupnost uvedla leta avgusta 1990. Do konca meseca naj bi se tako petnajstčlanski svet sestal trikrat tedensko. Novica je prišla po tem, ko se je svet odločil za podaljšanje programa "nafta za hrano", po katerem lahko Irak prodaja nafto v zameno za hrano, medicinsko pomoč in druge civilne potrebščine. Tokratno enomesečno podaljšanje je sprememba glede na dosedanja šestmesečna podlajšanja. Tako je Varnostni svet dobil nekaj časa da pregleda predlog takoimenovanih "pametnih sankcij", ki jih predlagata Velika Britanija in ZDA. Ti državi predlagata, da naj bi povečali nadzor nad potencialno vojaško opremo, popolnoma pa prenehali nadzorovati civilno opremo. Irak je ob odločitvi le enomesečnega podaljšanja programa "nafta za hrano" včeraj ukinil izvoz nafte. Države članice OPEC so ta del izpada nafte na svetovnem trgu že prevzele na svoja ramena. Države OPEC so se danes sestale na Dunaju, kjer bo prisoten tudi iraški naftni minister Taha Humud Musa.

Kitajska bo vrnila letalo

29. 05. 2001 00.00

Kitajska in ZDA sta se dogovorili o vračilu poškodovanega ameriškega vohunskega letala, ki je 1. aprila, po trčenju s kitajskim lovskim letalom, zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan. Tako se bo najbrž končala nekajmesečna zaostritev odnosov med državama, ki je bil kar hud preizkus za novo administracijo Georgea Busha. Po dogovori bodo izvidniško letalo EP-3 razstavljeno prepeljali v transportnem letalu ruske proizvodnje Antonov-124. Kitajska je vseskozi zahtevala javno opravičilo Washingtona in prevzem odgovornosti za nesrečo, šele potem pa je izpustila zajeto štiriindvajsetčlansko posadko.

Rihterjeva sprejela kitajsko delegacijo

24. 05. 2001 00.00

Na uradnem obisku v Sloveniji se med 23. in 27. majem mudi delegacija ministrstva za kulturo LR Kitajske, ki jo vodi namestnik ministra Pan Zhenzou. Kitajsko delegacijo je sprejela ministrica za kulturo Andreja Rihter, ki je po srečanju dejala, da je po po podpisu kulturnega sporazuma za kulturo, znanost in šolstvo sodelovanje na področju kulture med Slovenijo in Kitajsko zelo pestro in bogato. Dobre odnose na področju kulture bo gotovo utrdilo gostovanje zbora Carmina Slovenica na drugem festivalu mladinskih pevskih zborov na Kitajskem.

Washington zanika dogovor

24. 05. 2001 00.00

Neimenovani visoki ameriški predstavnik je zatrdil, da ZDA s Kitajsko niso dosegle nobenega dogovora o vrnitvi ameriškega izvidniškega letala EP-3, ki je 1. aprila po trčenju s kitajskim lovcem zasilno pristalo na otoku Hainan, in da se pogajanja nadaljujejo. Kitajsko zunanje ministrstvo je namreč danes sporočilo, da bo Kitajska v skladu z dogovorom z ameriško stranjo letalo razstavila in ga z ladjo poslala v ZDA. Takšno rešitev naj bi predlagale ZDA, kitajska stran pa naj bi se z njo strinjala, so še povedali na kitajskem ministrstvu.