kitajska

Srečanje Robinsonove in Zemina
21. 11. 2000 00.00
Mary Robinson, ki se je v Pekingu sestala s kitajskim državnim in partijskim voditeljem Jiangom Zeminom, je povedala, da sta se z Zeminom pogovarjala o kršenju človekovih pravic med pregonom sekte Falungong in o nadaljevanju pogajanj z dalajlamo. Kitajska bo v začetku prihodnjega leta ratificirala tudi prvo od dveh leta 1998 podpisanih mednarodnih konvencij o človekovih pravicah, je še dodala Robinsonova.

Visoka komisarka ZN na obisku v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice pri Združenih narodih Mary Robinson je davi prispela v Peking. Med dvodnevnim obiskom se bo Robinsova sestala s predsednikom republike in sekretarjem KP Jiang Zeminom in podpredsednikom vlade Qian Qichenom. Pred prihodom visoke komisarke so na sedežu ZN v Ženevi izrazili upanje, da bo Robinsova v Pekingu podpisala sporazum o tehničnem sodelovanju, ki med drugim predvideva usposabljanje kitajskega vojaškega, policijskega in pravnega osebja. V skladu z novim sporazumom naj bi ZN Kitajski nudili tudi svetovalno pomoč pri uskladitvi zakonodaje z mednarodnimi standardi o človekovih pravicah.

Podpis memoranduma v Pekingu
20. 11. 2000 00.00
Visoka komisarka ZN za človekove pravice Mary Robinson in namestnik kitajskega zunanjega ministra Wan Guanyan sta v Pekingu podpisala memorandum o razumevanju človekovih pravic. Dokument, ki javnosti ni dostopen, navaja projekte in področja, na katerih bodo ZN in Kitajska sodelovali v naslednjih treh letih, so povedali po podpisu memoranduma.

Pozabili na prebivalce?
15. 11. 2000 00.00
Na Kitajskem naj bi danes končali štetje prebivalstva, ki bi ga sicer morali skleniti že pred petimi dnevi, vendar so ga zaradi številnih težav podaljšali. Kot so poročali uradni viri, naj bi v provinci Hunan pozabili prešteti skoraj deset milijonov od 65 milijonov prebivalcev, v provinci Shaanxi pa dva milijona od 36 milijonov ljudi. Po uradnih ocenah s konca lanskega leta ima Kitajska 1,256 milijarde prebivalcev.

Jiang Zemin končal obisk v Kambodži
14. 11. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes končal zgodovinski obisk v Kambodži, ki pa je potekal v senci dogodkov iz preteklosti, predvsem iz obdobja 70. let, ko so kitajske oblasti podpirale režim Rdečih Kmerov. Kamboška Demokratska fronta kmerskih študentov in intelektualcev je med Jiangovim obiskom zahtevala uradno opravičilo kitajskih oblasti, pojavljale pa so se tudi zahteve po odškodnini zaradi kitajske podpore režimu Rdečih Kmerov. Uradni Peking je zavrnil opravičilo in celo zagovarjal svojo pomoč Kambodži v 70. in 80. letih, saj naj bi s tem Kitajska pomagala ohraniti neodvisnost Kambodže, ki jo je v tem obdobju priznavala tudi mednarodna skupnost. Jiang je prvi kitajski predsednik v Kambodži po letu 1963. Jiang med dvodnevnim obiskom ni dajal izjav za medije, njegovi predstavniki pa so obisk ocenili za uspešen. Visoki predstavniki obeh držav so se dogovorili za okrepitev sodelovanja. Tako so podpisali sedem sporazumov o sodelovanju na področju trgovine, kmetijstva in boja proti kriminalu.Med letoma 1975 in 1979 je pod režimom Rdečih Kmerov v usmrtitvah ter zaradi lakote, bolezni in suženjskega dela v Kambodži umrlo 1,7 milijona ljudi. Pripadniki gverilskih enot Rdečih Kmerov so se sicer v 80. letih borili tudi proti vietnamskim enotam.

Napovedana rast kitajskega gospodarstva
03. 11. 2000 00.00
Kitajski ekonomisti napovedujejo, da bo domače gospodarstvo naslednje leto zabeležilo 8,5-odstotno rast. S tem so spremenili prve napovedi, ko so trdili, da bo kitajsko gospodarstvo naslednje leto zabeležilo manjšo rast kot letos. Letos naj bi Kitajska namreč zabeležila 8,3-odstotno gospodarsko rast. Da bi Kitajska prihodnje leto res zabeležila 8,5-odstotno gospodarsko rast, bo morala po mnenju ekonomistov še naprej krotiti inflacijo, nadaljevati z liberalizacijo obrestnih mer ter pomagati majhnim podjetjem pri pridobivanju bančnih posojil. Sicer pa je kitajska državna agencija za makroeokonomske analize v začetku leta napovedala, da bo gospodarstvo letos zabeležilo osemodstotno rast, prihodnje leto pa naj bi zabeležilo 7,5-odstotno rast.

Ruski premier Kasjanov v Pekingu
03. 11. 2000 00.00
Ruski premier Mihail Kasjanov je danes prispel na dvodnevni uradni obisk v Peking in se nemudoma sestal s kitajskim premierom Zhu Rongjijem. Rusija je ena od redkih držav, ki ima v trgovinski menjavi s Kitajsko pozitivno bilanco, naj bi po nekaterih virih Pekingu poskušala prodati dodatno vojaško opremo. Namestnik ruskega premiera Ilija Klebanov, ki je v kitajsko prestolnico prišel pred Kasjanovim, se je včeraj sestal s kitajskimi vojaškimi oblastmi in z njimi razpravljal o možnosti za prodajo ruskih letal A-50, ki so opremljena z radarji za prestrezanje raket v razdalji do 400 kilometrov.

Aretiranih dvesto pripadnikov sekte falungong
26. 10. 2000 00.00
Na Trgu nebeškega miru v Pekingu je kitajska policija danes aretirala približno dvesto pripadnikov sekte falungong, ki jo je vlada pred letom in pol prepovedala. Po besedah očividcev je v množični aretaciji sodelovalo približno tisoč policistov in agentov v civilu, ki so s trga na silo neznano kam odpeljali protestnike. Tokratna demonstracija pripadnikov sekte, ki izvira iz budizma, je že druga v tem mesecu. Na dan obletnice ustanovitve Ljudske republike Kitajske, 1. oktobra, se je na istem trgu kljub strogim varnostnim ukrepom zbralo 600 pripadnikov falungonga, ki so na miren način protestirali proti prepovedi sekte. Današnja, čeprav nekoliko manj obsežna manifestacija, je bila bolj odločna, saj so pripadniki mimoidočim delili letake, na katerih kitajsko vodstvo in predsednika Jiang Zemina obtožujejo diktature in kršitve ustave. V prizadevanju za legalizacijo delovanja sekte, ki ima po neuradnih virih več članov kot kitajska komunistična partija (60 milijonov), je aprila lani približno 20.000 njenih pripadnikov obkolilo mestno četrt v Pekingu, kjer živijo najvišji partijski in državni voditelji. Pogajanja med vlado in predstavniki sekte, katere voditelj Li Honzhi živi v ZDA, so se lani končala miroljubno in z nekaterim obljubami, dva meseca kasneje pa so kitajske oblasti prepovedale dejavnost falungonga s pojasnilom, da so telesne vaje in meditacije falungonga šamanstvo, zaradi katerega je izgubilo smrt 1500 naivnih pripadnikov. Po poročilih neuradnih virov in agencij, ki spremljajo kršitve človekovih pravic na Kitajskem, so po prepovedi mnoge pripadnike sekte obsodili na prisilno delo, nekaj deset pa naj bi jih umrlo v zaporih. Pred dvema mesecema so kitajske oblasti sekti napovedale boj do njenega uničenja, mednarodna skupnost pa je Peking že nekajkrat pozvala k večji verski strpnosti. Po besedah francoskega predsednika Jacquesa Chiraca je tudi delegacija EU med nedavnim srečanjem na vrhu v Pekingu kitajskim oblastem izročila seznam zahtev, ki bi jih bilo potrebno urediti, med njimi pa je omenjeno tudi preganjanje članov falungonga.

Brez dogovora Kitajske z EU
24. 10. 2000 00.00
Pogajalci Kitajske in Evropske unije so se danes razšli brez dogovora o sporih glede uresničevanja dogovora o vključitvi Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO), ki je bil podpisan maja letos, se je izvedelo iz diplomatskih virov v Pekingu. Evropski komisar za trgovino Pascal Lamy je po današnjem večurnem srečanju s kitajskim ministrom za zunanjo trgovino Shi Guangshengom odpotoval iz Pekinga. Med glavnimi spornimi vprašanji naj bi bilo za EU odprtje zavarovalniških trgov. Kot trdijo v Bruslju, naj bi se Kitajska v majskem dogovoru obvezala, da bo v roku 60 dni evropskim zavarovalniškim družbam dodelila sedem licenc, čemur pa Peking oporeka.

Kitajci ostreje do Tajvana
16. 10. 2000 00.00
Kitajska je v danes objavljeni tako imenovani "beli knjigi", v kateri obravnava vprašanja globalne varnosti in nacionalno obrambno politiko precej poostrila stališče do tajvanskega vprašanja, saj je spet opozorila, da njena vojska na bo "ostala neprizadeta ob poskusih razdelitve države" ter da je "pripravljena uporabiti silo" za vnovično vzpostavitev suverenosti nad otokom. Gre za najbolj strogo opozorilo Pekinga glede vprašanja Tajvana, odkar je maja letos predsedniški položaj na otoku prevzel Chen Shui-bian. Peking v beli knjigi obtožuje tudi ZDA, ki naj bi Tajvanu še naprej prodajale najmodernejše orožje, otok pa naj bi nameravale tudi vključiti v nacionalni protiraketni ščit.

Zhu Rongji in Charlene Barshefsky o vstopu Kitajske v WTO
12. 10. 2000 00.00
Potem ko je ameriški predsednik Bill Clinton v torek podpisal zakon o normalizaciji trgovinskih odnosov med ZDA in Kitajsko, ki Američanom omogoča odprtje kitajskega tržišča, sta se danes v Pekingu srečala kitajski premier in ameriška trgovinska ministrica. Zhu je ob tej priložnosti zatrdil, da bo Kitajska spoštovala sprejete obveznosti, ki jih mora izpolniti pred vstopom v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Zakonski par ni spregovoril 57 let
08. 10. 2000 00.00
Nek zakonski par s Tajvana je v 57 letih vzgojil deset otrok, ne da bi zakonca drug z drugim spregovorila besedo. Lee Shih-fa (77) in Lee Yuan-yang (73) živita skupaj srečno v Yuanshanu, vendar doslej še nikoli nista spregovorila drug z drugim, je poročala kitajska televizija. Tudi pogledala se nista nikoli. "Čeprav se nam je zdelo nenavadno, smo se na to navadili," je dejal eden od njunih sinov.

Zemin čestital Koštunici
07. 10. 2000 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je danes čestital Vojislavu Koštunici kot novemu jugoslovanskemu predsedniku. Jiang je Koštunici zaželel miren prevzem novega položaja, uresničitev prizadevanj za stabilnost in napredek ZRJ.

Kitajska zaskrbljena ob dogodkih v ZRJ
06. 10. 2000 00.00
Uradni Peking je danes izrazil resno zaskrbljenost nad dogajanjem na Balkanu. Kitajske oblasti so tujino pozvale, naj se ne vmešavajo v notranje zadeve Jugoslavije, saj je ljudstvo popolnoma sposobno samo rešiti svoje probleme.

Kitajci se ne pogovarjajo o spolnosti
01. 10. 2000 00.00
Devet desetin Kitajcev je preveč sram, da bi se s svojimi otroki pogovarjali o spolnosti, in raje vidijo, da se otroci sami spoznajo s to temo, je pokazala anketa, ki jo je objavila tiskovna agencija Xinhua. Anketo so naredili med 700 starši v Šanghaju, največjem in najbolj liberalnem kitajskem mestu. Spolnost je že tradicionalno tabu tema v kitajski kulturi, poroča Xinhua. Če kdo pogovor napelje na spolnost, večina Kitajcev zardi.

Na Kitajskem umre zaradi neustreznih zdravil letno 200.000 ljudi
29. 09. 2000 00.00
Zaradi neustreznih in starih zdravil ter stranskih učinkov na Kitajskem vsako leto umre 200.000 ljudi, kar je več kot zaradi nalezljivih bolezni, so objavili kitajski mediji. Kitajska zveza za varstvo potrošnikov je sprožila preplah zaradi zaskrbljujoče velikega števila smrtnih primerov, povezanih z zdravili, med otroki, nosečnicami in ostarelimi. V kitajskih bolnišnicah vsako leto išče pomoč 50 milijonov ljudi, od tega 2,5 milijona zaradi zdravil. Neustrezna zdravila naj bi bila kriva tudi za 60 do 80 odstotkov primerov od skupno 10 milijonov gluhonemih Kitajcev.

Preprečiti destabilizacijo razmer v ZRJ
28. 09. 2000 00.00
Ruski zunanji minister Igor Ivanov je danes poudaril, da je treba preprečiti destabilizacijo razmer v ZRJ. Nestabilne razmere bi koristile samo tistim, ki nasprotujejo ohranitvi ZRJ in obnovitvi njenega položaja na mednarodnem prizorišču, je izjavil Ivanov. Rusija po besedah Ivanova vztraja tudi pri svobodnem izražanju volje jugoslovanskega naroda brez notranjih in zunanjih pritiskov.

Še tretje kitajsko slavje v skokih v vodo
28. 09. 2000 00.00
Kitajska reprezentanca v skokih v vodo je osvojila še treje današnje zlato odličje. Na ženski tekmi posameznic jo je na 3-metrski deski osvojila Fu Mingxia, njen uspeh pa je s srebrnim odličjem dopolnila Guo Jingjing. Tretje mesto je zasedla Nemka Doerte Lindner.

Kitajski uspeh v namiznem tenisu in badmintonu
23. 09. 2000 00.00
Kitajska namiznoteniška igralca Wang Liqin in Yan Sen sta v finalnem boju moških dvojic na OI v Sydneyju premagala rojaka Kong Linghuija in Liu Guolianga ter osvojila zlato olimpijsko medaljo. Bronasta medalja gre v Francijo, osvojila sta jo Patrick Chila in Jean-Philippe Gatien.

ZDA odobrile sprejem Kitajske v WTO
20. 09. 2000 00.00
Ameriški senat je včeraj po večmesečnem zavlačevanju z veliko večino odobril sprejem Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Za to odločitev je glasovalo 85 senatorjev, 15 pa jih je bilo proti.

33. MOS danes zapira svoja vrata
17. 09. 2000 00.00
V Celju danes po desetih dneh vrata zapira 33. mednarodni obrtni sejem. Sejem bo letos obiskalo približno 200 tisoč obiskovalcev, čeprav so se organizatorji sejma nadejali, da se bo ta številka povzpela na 240.000. Kljub temu, kot pravi direktor Celjskega sejma Franc Pangerl, je to bil dober obisk, saj se celjska sejemska prireditev po številu razstavljavcev in obiskovalcev uvršča med pomembne evropske sejme.

Pacino vesel, ker ni spremenil imena
14. 09. 2000 00.00
Osemkratni nominiranec za oskarja in enkratni dobitnik zlatega kipca za vlogo

Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko
07. 09. 2000 00.00
Marko Polo je resnično obiskal Kitajsko, pripoved o njegovem potovanju pa ni ponaredek, je potrdil kitajski zgodovinar in profesor na prestižni kitajski univerzi v Pekingu Dang Baohai. Zgodovinar ocenjuje, da trije deli "Knjige čudes", ki jih je ob koncu svojega življenja napisal Marko Polo dokazujejo, da je znani popotnik dobro poznal Kitajsko.

Kučan poudaril pomen znanja
07. 09. 2000 00.00
Okrogle mize o izzivih 21. stoletja, ki ji je predsedoval predsednik singapurske vlade Goh Chok Toh, se je za zaprtimi vrati udeležila prva skupina 40 voditeljev držav, med njimi tudi slovenski predsednik Milan Kučan. Sodelujoči so svoja stališča izražali brez vnaprej pripravljenih govorov, pri čemer je Kučan po lastnih besedah poudaril pomen znanja v sedanjih procesih globalizacije.

Avstralci zmagali v Hongkongu
06. 09. 2000 00.00
Avstralska moška košarkarska reprezentanca je zmagovalka pripravljalnega turnirja v Hongkongu pred bližnjimi olimpijskimi igrami.

Zavrnjen izpust domnevnega vohuna
02. 09. 2000 00.00
Prizivno sodišče v Denverju je takoj po prejemu pritožbe tožilstva na odločitev sodnika Jamesa Parkerja v Albuquerqueju o izpustitvi iz pripora po plačilu varščine za jedrskega znanstvenika po rodu s tajvana Wen Ho Leeja, to odločitev zavrnilo in ukazalo, da mora Lee ostati v zaporu.

Zmaga Jagoslovanov in Italijanov
02. 09. 2000 00.00
Košarkarski reprezentanci ZR Jugoslavije in Italije v okviru priprav za nastop na olimpijskih igrah v Sydneyu sodelujeta na mednarodnem turnirju v Hong Kongu. V prvem krogu je ZR Jugoslavija premagala Kitajsko s 84:64 (52:35), Italija pa je ugnala Angolo s 77:61 (42:43).

Štetje prebivalstva na Kitajskem
01. 09. 2000 00.00
Na Kitajskem bodo 1. novembra začeli štetje prebivalstva, peto od ustanovitve ljudske republike leta 1949, so poročali kitajski mediji. Osrednji kitajski dnevnik Renmin ribao je poročal, da bo vlada za štetje prebivalstva namenila 60 milijonov dolarjev, v projekt pa bo vključenih pet milijonov sodelavcev. V štetje bodo vključili tudi vse otroke, ki so se rodili mimo stroge politike nadzora rojstev, ki jo Kitajska izvaja od začetka osemdesetih let. Po zadnjem štetju prebivalstva leta 1990 je imela Kitajska 1,13 milijarde prebivalcev.

Srečanje verskih voditeljev
30. 08. 2000 00.00
Vrhunsko srečanje Združenih narodov med verskimi in duhovnimi voditelji, ki se ga udeležuje več kot tisoč predstavnikov 70 veroizpovedi, se je v torek nadaljevalo s plenarnim delom, na katerem so med drugimi spregovorili generalni sekretar ZN Kofi Annan, idejni oče srečanja lastnik družbe CNN Ted Turner, predstavnik budističnega duhovnega vodje iz Tibeta dalajlame Drikung Chetsang Rinpoche, vatikanski kardinal Francis Arinze ter generalni sekretar Svetovne lige muslimanov Abdulah al Obaid. Zanimiv je bil govor Teda Turnerja, ki naj bi nekoč izjavil, da je krščanstvo za slabiče. Turner je dejal, da ni mogel sprejeti nauka, da gredo v nebesa le kristjani, kjer je potemtakem po njegovem mnenju velik dolgčas. Turner zdaj verjame, da se bog na različne načine izraža vsem ljudem in si želi, da bi živeli v miru, ne pa, da "se čimprej pošiljamo v onostranstvo". Vrhunec dneva pa je bil nastop predstavnika dalajlame, ki je prenesel besede duhovnega voditelja. Dalajlama je zavrnil udeležbo na verskem vrhu, potem ko so ga prireditelji povabili le na drugi del, ki bo potekal v hotelu Waldorf Astoria, medtem ko je Kitajska preprečila njegov nastop v Generalni skupščini. Rinpoche je v govoru med drugim dejal, da na svetu ne more biti miru, dokler bo vladala revščina, socialna krivičnost, zatiranje, propadanje okolja ter dokler bodo veliki in mogočni še naprej teptali majhne in šibke. Da morajo različne vere razviti medsebojno razumevanje in spoštovanje. Ob njegovem govoru je več kot 1000 verskih voditeljev zapustilo dvorano, preostali pa so navdušeno ploskali. Kitajska je na vrh poslala svojo versko delegacijo in njen voditelj Fu Tieshen se je v govoru obregnil ob poskuse vmešavanja v suverenost držav v imenu zaščite verskih pravic, čeprav dalajlame ni izrecno omenjal. Papež Janez Pavel II je skupini poslal sporočilo, ki ga je prebral kardinal Francis Arinze, v katerem je dejal, da so problemi s katerimi se sooča človeštvo tako kompleksni in veliki, da jih posameznik ali posamezni narod ne more reševati ločeno od drugih, prav tako tudi boj za mir ne more biti le delo diplomatov in politikov.

Preživeli 12 dni v zrušenem rudniku
29. 08. 2000 00.00
Štirje kitajski rudarji so preživeli 12 dni v zrušenem rudniku premoga blizu mesta Hancheng v kitajski provinci Shaanxi, pri čemer so jedli lubje in koščke premoga, poroča kitajska agencija China News Service. Rudarji so ostali ukleščeni v rovu rudnika, potem ko se je zaradi močnega de ževja zrušil obok v rovu. Rudarji so se skušali rešiti z odstranjevanjem zrušenega kamenja, vendar pa so po štirih dneh odnehali, saj so napredovali le 30 metrov. Da bi preživeli, so pili vodo iz mlakuž v rudniku ter jedli koščke lubja iz podpornih stebrov in premog. Po 12 dneh so do rudarjev prišli reševalci in vsi štirje so zunaj življenjske nevarnosti.